Micuwe jTcihsrije (tfourant [ROESTSJEF STOOT ZIJN HOOFD BIJ LABOUR premier Eden is afkerig van politiek „ruilhandeltje" Voorwegen wenst uitsluitsel in de zaak Onassis Russische toeristen op Schiphol gearriveerd Chrissemeuje houdster van record Felle botsingen tussen Turken en Grieken op Cyprus OENSDAG 25 APRIL 1956 2.35 per maand; 0.55 Postrekening: 58936. ADVERTENTIES: 0.20 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Familieberichten 0.18 per millimeter. Zevenendertigste jaargang No 10636 Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-red.: W. J. ENSERINK CHRISTELIJKEATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stuntvastlcli Is ghtblmn tnyn bert ia tcgljenspoet" A.R. Partij: boodschap voor het hele volk ZIE PAGINA S B. en K. als communistische vogelaars (Van onze correspondent) LONDEN, 25 APRIL. p BESPREKINGEN tussen Russen en Britten lopen ten einde. Ten aan zien van concrete, praktische resultaten blijft men pessimistisch ge ïnd. De persconferentie, die vandaag zou plaats hebben, is van het pro- pima geschrapt en niets wijst er nog op, dat de Russen op verder over- pullen aandringen. Het probleem is, hoe de conferentie te redden, waar- jr de gehele wereld met zoveel spanning heeft uitgezien. De kans is jot, dat B. en K. reeds vrijdag de trein nemen naar Portsmouth, waar kruiser gereed ligt. Kroesjtsjef en Boelganin hebben moeten ervaren, look Eden op zijn stuk kan blijven staan als het om principiële kwesties t. Bovendien heeft Kroesjtsjef zich bijzonder boos gemaakt op Aneurin tan, de leider van de linkervleugel der Labourpartij. omdat deze het jzoek van Gaitskell steunde, om 200 socialistische leiders, die in de Sow- anie en Oost-Europese landen gevangen zitten, vrij te laten. „Wij zijn pmunisten, vraagt ons dus niet onze beginselen op te geven" zei de isische partijleider. B. en K. zijn er in het Lagerhuis getuige van ge- pst, hoe premier Eden door verscheidene afgevaardigden bestormd werd f vragen over de gevoerde onderhandelingen. faarin schuilen de moeilijkheden? De ken wensen uitbreiding van de handel I Engeland, ook in half-strategische fleren. Zij hebben een bilateraal ver- g aangeboden tot een som van 4 mil- I gulden per jaar. Eden wil het embar- op strategische goederen echter niet (effen, voordat de belangrijkste poli- te geschillen geregeld zijn. De Russen i bereid tot een verzoeningsgezinde Itiek in het Midden-Oosten, maar dan »t het Bagdadpact ontbonden worden de verdeling van Duitsland permanent ven Een onsympathiek ruilhandeltje. Ir Eden niets voor voelt. Ook heeft lesjtsjef een onderhoud gehad meit Ha- 1 Stassen, de voornaamste adviseur Eisenhower voor ontwapeningsaange- ook Gromyko was daarbij te- oordig. Zoals men weet, zijn Stassen lyko afgevaardigden naar de ont leningsconferentie, die momenteel te irdt gehouden. Gedrang en glazen gebroken lip de receptie, die door de Sowjet- iftassadeur Malik was aangeboden in 3 Claridge Hotel waren 1400 genodig- gj. Aan het begin van de ontvangst on- llhielden B K zich gedurende een Ijf uur met premier en mevrouw Eden tie balzaal van het hotel. Onder de ge- lipden bevonden zich verder de Britse «ister van buitenlandse zaken, en ver stillende vooraanstaande Labourleden. Op een gegeven moment ontstond er een hevig gedrang, to.en Boelganin en Kroesjtsjef zich naar de salon begaven, waar het merendeel der gasten zich op hield. Er werden glazen gebroken en de lijfwachten moesten van de ellebogen ge bruik maken om de Russische leiders tegen de opdringende gasten te bescher men. De rode maarschalk Boelganin transpireerde hevig. En het gedrang werd nog groter, toen de wereldberoemde film acteur Charley Chaplin en zijn echtgenote arriveerden. Kroesjtsjef zei tegen Chaplin: „Wij beschouwen u als de grootste artiest van de hedendaagse tijd." Chaplin werd uitgenodigd voor een bezoek aan de Sotr- jetunie. Tegen Eisenhowers „ontwa pening s plan9 9 Het diner, dat de leiders der Britse La bourpartij hebben aangeboden aan B K, is geëindigd in een sfeer als van een ru moerige verkiezingsbijeenkomst. Een slecht voorteken voor de toekom stige betrekkingen tussen de communisti sche partij en de socialistische partijen in Europa. Het kwam tot een felle woorden wisseling tussen Kroesjtsjef en Aneurin Bevan. Wij weten heel goed, zo betoogde Kroesjtsjef, dat de levensstandaard van de Britten veel hoger is dan die van het Sowjetvolk, maar voor het communisme er aan de macht kwam, was Rusland een zeer achterlijk gebied. Over de ontwape ning sprekend, gaf hij duidelijk te ver staan, dat hij de westelijke plannen voor inspectie en controle op de ontwapening, onuitvoerbaar achtte. Zelfs het plan van Eisenhower voor we derzijdse luchtverkenning, kwalificeerde hfj als „absurd". Wtf, Russen, willen niet, dat men in onze slaapkamers kijkt, zelfs niet in onze tuin," zei hij grimmig. En een ijzige stilte volgde, toen Kroesjtsjef sprak over het Russische verdrag met Hitier, dat van 1939 Op Schiphol kwam, gisteravond een groep van zevenentwintig Russische toeristen aan, die twee weken in Nederland zul len blijven. Onder hen bevond zich de bekende Russische schaakmeester Lilienthal zijn echtgenote, vierde t links Een speciaal souper voor B. K. LONDEN, 25 APRIL. Een 74-jarlge kok, die vroeger keuken- Jongen van tsaar Alexander III van Rus land (18451894) is geweest, ral vandaag een souper voor Boelganin en Kroesjtsjef klaarmaken. De Sowjet-leiders zullen het souper nuttigen tijdens de pauze van de voorstelling, door het Sadlers Wells ballet in de koninklijke opera te Londen ge- De kok, George Poulsen, die indertijd voor het eten van de wolfshonden van de tsaar moest zorgen, heeft een aantal spe ciale gerechten voor de Sowj et-bezoekers samengesteld, met o.a. gerookte zalm, ka viaar, eend, kastanjes en ijs. Geen slot aan juridisch steekspel (Van een onzer verslaggevers) het korte geding, door de Austral Financiera Comercial S.A. en de iciedad Maritima Miraflores, beiden te Panama, tegen de zeven Noorse wvismaatschappijen om het beslag, dat vrijdag j.l. te Vlaardingen werd legd op Onassis' drijvende traanfabriek, de Olympic Challenger, opge- iven te krijgen, konden partijen het niet eens worden over het com- pmisvoorstel van de president van de Rotterdamse Rechtbank, mr. J. n Vollenhoven, zodat deze besloot 1 mei a.s. vonnis te wijzen. Compromisvoorstel verivorpen De president suggereerde na een steek- gel tussen mr. W. Nolst Trenité enerzijds >el mr. G. de Groot met mr. J. A. L. M. ^ieff als procureurs voor de Noren, dat ide partüen een cautie zouden stellen p één miljoen gulden, waarop dan zo- tl het beslag op de Olympic Challenger l op de Noorse Kosmos III (dit laatste hip ging aan de ketting als tegenzet van Onassis) kan worden opgeheven. Mr. tenité wilde akkoord gaan, doch de plei- ts van gedaagden vonden de waarborg De Noorse reders eisen van Onassis' lympic Whaling Company S.A. een scha- jvergoeding van 240.000 dollar omdat de pmpic Challenger zou hebben gevist in fijd met de walvisvaart-overeenkomst, har de Olympic Whalinger Company is fcn eigenares meer van de O. C.'\ be- ogde mr. Nolst Trenité. Dat zou de hstral Financiera Comercial S.A. zijn. de Ameri- aftappen." GEEN BEWIJZEN „Dat zijn geen bewijsstukken", riep mr. De Groot uit. „Mijn tegenplelter geeft toe, dat hij de akte van overdracht niet kan tonen. Die is er niet. terwijl de kapitein haar in bezit hoorde te hebben. Alles wordt door elkaar gehaspeld." Mr. Loeff zei het nog krasser: „De Aus tral S.A. as er vlug tussen geschoven, om aan de vordering te ontkomen. Hoe durft men te beweren dat het schip is overge dragen aan deze maatschappij, die zo plot seling komt opduiken en misschien niet eens bestaat." Tevoren had mr. De Groot betoogd, het vreemd te vinden, dat de Austral F.C. hetzelfde adres in Montevideo heeft als zovele Onassis' vennootschappen. En de Miraflores. waarvan gezegd wordt dat deze vennootschap de eerste hypotheek kreeg voor een lening van zeven miljoen dollar aan de A.F.C., is ook al van Onas sis, aldus pleiter. Mr. Trenité stelde, dat de Noren er op uit zijn te verhinderen, dat de Olympic de vijftien vangschepen aan Japan den verkocht <8.500.000 dollar). Door tragingen zouden zij kunnen bereiken, de Japanners zich terugtrekken om dat de vervaltermijn wordt overschreden. Daarom eiste hU opheffing van het be slag en een Nederlandse bankgarantie van tien miljoen gulden. OVERDRACHT NIET GEBOEKT In zijn scherpe aanval op de activiteit van Onassis zed mr. De Groot, dat het op 27 maart door de Panamese consul te Hamburg aan de kapitein van de O.C. afgegeven bewijs van inschrijving van het schip ten name van de Austral in het Panamese scheepsregister, geen bewij6 van overdracht is. „Het 6taat niet in de dikke boeken", vulde mr. Loeff aan. In het Lloyds regieter of shipping is geen verandering van eigenaar geboekt. Nadat pogingen tot het verkrijgen van recht voor de Noren op diplomatiek niveau geen succes hadden, „is dit het sluitstuk en hebben we de eigenlijke misdadiger te pakken". (Voor verslag zie pag. 5) Zaterdag zullen twee zoons en vier dochters van de heer Leo Dorsser, een naar Blemheim, Ontario, geëmigreerde Neder lander, in het huwelijk treden. Voordien brachten zij echter een bezoek aan New York, waar zij op het Times Square werden gefotografeerd. Van links naar rechts: Joanna Men heren en Cornelis Dorsser, Dora Dorsser en William van den Burg, Wilhelmina Dorsser en Jack van Haren, Grada Dors ser en Bernard Luiking en Ann Heuvelmans en Andrew Dors ser. Drie zoons en twee doch ters van het gezin zijn nog ongehuwd. Drie Nederlanders voor rechter Drie Nederlanders en een Indonesiër van Nederlandse afkomst zullen nu spoe dig in Indonesië terecht staan, aldus offi cier van justitie Sunario. namelijk de he ren A. H. Doornik. F. G. Baden. H. de Praal en Ulmer. Drie zullen terechtstaan te Djakarta, De Braai in Madjalengka. Zij zitten nu reeds meer dan twee jaar in arrest en worden beschuldigd van sa menspanning, terwijl de heren Baden en Ulmer tevens worden beschuldigd van meineed in de zaak-Jungschlager. BRAND IN WINKEL, EEN TON SCHADE In Hilvarenbeek zijn gisteravond de winkel en het magazijn van een levens- middelenbedrijf geheel uitgebrand. De schade wordt geraamd op honderdduizend gulden. De eigenaar van het bedrijf J. Barben is verzekerd. t vuur is vermoedelijk door kort sluiting in het magazijn ontstaan. In ver band met de opening, die na een verbou wing deze week zou plaats hebben, grote voorraad levensmiddelen op geslagen. Het woonhuis kon worden behouden. Bij Enschede brandde gistermiddag de boerderij van H. G. Buursink uit. De levende have kon in veiligheid worden gesteld. Het gehele meubilair en tien duizend kilo hooi gingen in vlammen op. De eigenaar is verzekerd. De brand ont stond, toen bij spek bakken de vlam in de pan sloeg. Dreigement tegen Israël De leider van de Masjoemi, Natsir, heeft verklaard, dat in geval van oorlog het Midden-Oosten de twee miljoen Israëliërs niet alleen zouden komen te staan tegenover 70 miljoen Arabieren, ar dat de gehele Islamietische wereld Indonesië, Iran, Indlia, Pakistan. Ma- lakka en de Phidippijnen zou ontvlam- De brandweer als glazenwasser TLf ENIGEEN zal zich uit zijn jeugd nog wel dc lagere school of de HBS herinneren, veelal sma lend ,,het hok" genoemd. Het waren hoge. donkere, kille ruimten en over de ondergordijntjes of het matglas men bij de bouw over het hoofd had gezien. Het ging er namelijk om wie de, bijna ontelbare, rui ten oan al die glazen mu- ukje v hemel ontdekken, een vogeltje op een tak. Hierin is veel ten goede gewijzigd. Bij de moder ne scholenbouw houdt men rekening met allerlei factoren, die gunstig op de leerling inwerken. Ook in een Brits stadje. in Norfolk, was een mo dern schoolgebouw ge reed gekomen, waarvan de wanden b(jna geheel van glas zijn, opdat dus de leerlingen en het on derwijzend personeel vol op van licht en lucht zou den kunnen genieten. Of schoon alle betrokkenen zich erover verheugden, kwam het gemeentebe stuur van het Engelse stadje voor een probleem te staan. Een kwestie, die Het gemeentebestuur besloot deze reusachtige „wasbeurt" aan te be steden. Met een glazen wasser werd overeenge komen, dat hij eens in de drie maanden de glazen schoolmuren onderhan den zou nemen. Na de eerste keer klopte hij aan op het stadhuis om zijn loon te ontvangen. Er bleek echter een groot misverstand te bestaan. De gemeente hield vol. dat het hier een akkoord betrof van vierhonderd gulden voor driemaal glazenwassen, terwijl de man die met het karwei tje was belast, bij hoog en laao beweerde dat dit be- drag gevraagd was voor dén enkele keer. Aange zien de gemeente voor zo'n grote uitgave onmo gelijk dc verantwoording ov zich kon nemen, werd de glazenwasser van zijn opdracht ontheven. Regen, sneeuw, hagel, wind en rook bleven ech ter hun sporen op de gla zen wanden achterlaten. Derhalve werder naar 'n andere oplossing oezocht. Het ei van Columbus In het vervolg zullen nu de plaatselijke brand weerlieden de glazen mu ren pan de nieuwe school om de drie maanden keu rig netjes afspuiten Dat veel minder duur en tevens een perfecte oefe ning voor de spuitgasten, aldus het oordeel van de burgemeester. „Geïnteresseerd in HoUand" (Van een onzer verslaggevers.) Voor de eerste maal na de oorlog heeft Nederland weer bezoek van Russische toeristen. Het zijn er totaal 27 (twee echtparen en twaalf „losse" mannen en elf „losse" vrouwen, die onder de hoede van reisleider Rogov, een employee van het Russische staatsreisbureau Intourist, gister avond in twee groepen op Schiphol arriveerden. ;n man kwamen om 8 uur met de K.L.M.-machine (een heerlijke machine :eiden de Russen) uit Praag. Nog geei drie kwartier later voegde zich het an dere, zeventien man sterke gezelschap •bij; zij kwamen met het toestel van de Scandinavian Airlines uit het noorden. Hun reis had over Kopenhagen, Helsinki Leningrad gevoerd: die van de eei ploeg over Warschau. Gewone toeristen? Uit de beroepen leeftijden van de Russen zou men de in druk kunnen krijgen, dat er wel ige selectie sprake was geweest. Wat hier aankwam, behoort duidelijk tot de intellectuele bovenlaag: schrijvers, inge- eurs, journalisten, een geschiedkundige, ;n filoloog, een vrouwelijke arts. een typiste, als zodanig was mevrouw Lilien thal. de echtgenote van de bekende schaakmeester opgegeven), een verpleeg- Gouverneur Struycken i Er is mij veel in schoenen geschoven De gouverneur van de Nederlandse An tillen, mr. A. A. M. Struycken, is giste- op Schiphol aangekomen. Bü zijn komst deelde de gouverneur mee dat naar Nederland gekomen Is op uitno diging van de Nederlandse regering. Op de vraag of de gouverneur een tus- enweg ziet tussen ondertekenen of niet- indertekenen van het bekende besluit, vaarbjj mr. van der Meer tot minister •an justitie wordt benoemd, antwoordd» de gouverneur: „Ik geloof niet dat ik daarover op het ogenblik, een mening be toef te hebben. Waar een wil is. is ieg. En dan moet men bedenken: Het is in Nederland altjjd nog wat koeler dan in de West Misschien dat dit tot een oplossing van het gerezen meningsverschil kan bjjdra- rat betreft het al of niet tekenen: ituatie is zo, dat ik alleen maar de goedkeuring van het besluit in> beraad heb gehouden, omdat ik nog niet mijn medewerking kan geven aan het tot stand komen van het besluit", aldus de uverneur, die voorts opmerkte: .Overigens hebben de persberichten ;r deze kwestie, met name over mijn gestes, mij wel ietwat verbaasd namelijk nen zoveel over de gestes van de gou- eur blijkt te weten zonder hem zelf te hebben gehoord en zonder dat hij iets heeft kunnen zeggen. Er is mij de laatste dagen heel wat In de schoenen gescho- ster en enkele journalisten. De gemiddelde leeftijd van de bezoekers is omstreeks dertig jaar. De meesten van hen waren goed en modieus gekleed. Waarom naar Nederland? „Omdat hier het internationale schaaktoernooi plaatsvindt en omdat Nederland zo'n hoog ontwikkeld en goed-geindustria- liseerd land is," zei de heer Rogov na enige aarzeling hoffelijk in redelijk goed Engels. Heeft men zich door het lezen van boe ken of zo op de reis naar Nederland voor bereid? „De Russen zijn goed in aard rijkskunde en zij weten toch al veel van land. In het vliegtuig lag trouwens al het een en ander aan documentatie," zei de heer Rogov, weer hoffelijk, meer ontwijkend. Schaken „Zjjn de Nederlanders geïnteresseerd in schaken?" wilde een van de Russen via een tolk weten. En toen hem het bevesti gende antwoord werd overgebracht met het verhaal, dat een plaatselijk Arnhemse schaakclub de Russen op het schaakbord heeft uitgedaagd, knikte iedereen breed lachend. Lissone-Lindeman, die de Russische gas ten hier twaalf dagen het land te zien, heeft zich verzekerd van de (tolk-)diensten van mevrouw Sirotkin uit Den Haag. Dp Russen krijgen een week Amsterdam, veel schaak, wat industrie, natuurschoon, musea, wederopbouw en enkele dagen „de provincie", zoals Arnhem en Bols- „Wij zijn erg moe," zei de tolk Rogo\ ten slotte beleefd doch duidelijk. „Vraagt u ons meer, als we hier weer weggaan. En dat beloofde iedereen toen maar. Chrissemeuje mevrouw Christi ne Karnebeek-Backs uit Eibergen heeft vandaag de leeftijd bereikt van 106 jaar, zes maanden en drieëntwin tig dagen, waarmede zij de oudste in woonster is die, -voor zover bekend, ooit in Nederland heeft gewoond. Sinds in 1830 in Nederland een be volkingsadministratie werd ingesteld, is een dergelijke leeftijd bij vrouwen namelijk nog nooit geregistreerd. Tot gisteren stond dit „record" op naam van Opoe Herfst uit Rotterdam, die op 30 juni 1948. 106 jaar, zes maanden en tweeëntwintig dagen oud, overleed. Het absolute record staat op naam van de heer Geert Adriaan Boomgaard, die op 4 februari 1899 in Groningen overleed, 110 jaar. vier maanden en twaalf dagen oud werd. Christine Karn eb eek woont bij haar achterneef en -nicht in het plaatsje Hol- terhoek, in het uiterste oosten van Ne derland. Zij geniet nog een goede ge zondheid leest nog veel (met behulp van bril) maar komt weinig meer buiten. De laatste tijd is zij wat doof geworden. Mevrouw J. J. de Calonne-Melster uit Den Haag Is één maand en negen dagen jonger dan Chrissemeuje. In tegenstelling tot de meeste andere gemeenten dn het land is er in Amster dam geen akkoord bereikt over het slui ten van de bakkers op Koninginnedag. Sommige winkels zullen dicht blijven, an dere zullen tot één uur (vers) brood ver- Nicosia, 25 april Gisteren Is het In de hoofdstad van Cy- pros, Nicosia, opnieuw tot botsingen ge komen tussen Grieken en Turken. Di Cyprioten van Turkse afkomst staken Griekse winkels in brand of gooiden de ruiten in. Z(J namen wraak voor het feit, dat eerder twee Turken door rebellen waren doodgeschoten. Britse troepen slaagden er tenslotte in, de Turkse be togers te verspreiden. Voor de Turkse wijk is een uitgaans verbod ingesteld. Een duizendtal Turken heeft in Famagiusta een protestbetoging Prins Bernliard opent zeegangstank De nieuwe zeegangs'amk van het Ne derlands scheepsbouwkundig proefstation In Wageningen zal volgende week woens dag door prins Benmhard werden ge opend. Een goMopwekker kan op laboratorium schaal golven of combinaties van golven in alle mogelijke richtingen veroorzaken, waardoor krachten en bewegingen van een schip nauwkeurig kunnen worden gemeten. De geconstrueerde tank is de eerste ter wereld, waar het principe van de va riabele golf op wekker wordt toegepast De gouverneur van de Neder landse Antillen, mr. A. M. M. Struycken, kwam gisteravond uit Suriname op Schiphol aan. Over de glaswand, die de wacht kamer van het platform scheidt, werd hij enthousiast door zijn twaalfjarige zoon Michael be groet. H.M. de koningin opent Rembrandt-expositie De Koningin zal op vrijdag 18 mei na middags half drie, de tentoonstelling van schilderijen van Rembrand*, in het rijks- Amsterdam opener gehouden. De demonstranten Britse vlag met zich mee en riepen „wij willen wraak". Ongeveer 250 Turkse ha venarbeiders hebben in Famagusta als protest het werk neergelegd. Inmiddels heeft het Griekse kabinet de ontslagaanvrage van de minister van buitenlandse zaken, Spiros Theotokis ge weigerd. Hij had zijn ontslag ingediend, naar aanleiding van de kritiek van de kerk op Cyprus. Hem werd door de Cy prische kerk verweten, dat hij te lank moedig jegen6 de Britten optreedt. Kerk leiders té Athene hadden premier Kara- mamilis verzocht. Theotokis te vervangen werklust". Anderhalf jaar voor autodief. De 36- jarige machine-bankwerker G. J. v. d. B. uit Enschede, die trachtte een auto te stelen en te verkopen, is gisteren door de Almelose rechtbank tot anderhalf jaar veroordeeld. HET WEER IN EUROPA half bew. wzw ono zzw windstil windstil WEERBERICHT K» Vrij koud Tot morgenavond verwacht De Bilt: Veranderlijke be wolking met plaatselijk enkele buien. Overwegend zwakke wind. Vrij koud. (Opgemaakt te 11.15 uur). ZON EN MAAN Zon 5.22—19.58. Maan 22.00—5.44. 3 mei laatste kwartier.

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 1