Jïietiiuc gtiiGTmirant Vlassa-demonstratie van gevluchte Polen Hebben Russen eenvredesplan' als politiek ruilobject? Koningin wilde beslist alle kinderen zien Jungschlagers overschot naar Nederland Negen branden, kind in Wouw omgekomen Boot voer op „karnemelk" 195( BAANDAG 23 APRIL 1956 BUREAUS: Steenstraat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel 31441. ABONNEMENTEN: 7.per kwartaal; 2.35 per maand; 0.55 per week. Postrekening 58936. ADVERTENTIES: 0.20 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Familieberichten 0.18 per millimeter. Zevenendertigste jaargang No 10634 Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-red.: W. J. ENSERINK CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken Stanlvasticfi f« ghebleven tnyn hert ia tcgljcnspoct" Sport en wedstrijden ZIE PAGINA'S 4 EN 6 Terwijl koningin Elizabeth B. K. ontving Londen, 23 april DE RUSSISCHE politieke zakenlieden B. en K. hebben gedurende het weekeinde een uitvoerig programma afgewerkt. Zij gebruikten de thee bij koningin Elizabeth op Windsor Castle en waren de gasten van premier Eden op diens buitenverblijf Chequers. De Engelse vorstin ontving een prachtige omslagdoek van sabelbont. De Russen hadden zaterdag reeds een hengst voor de hertog van Edinburgh en een pony voor prins Charles laten bezorgen op Buckingham Palace, de koninklijke residentie in Londen en prinses Anne kreeg een echt beertje. B. en K. hebben een langdurig onderhoud gehad met Eden; zij zouden hebben aangeboden te helpen bij het handhaven van de vrede in het Middenoosten, zulks in ruil voor Britse hulp om Duitsland blijvend verdeeld te houden. In het centrum van Lon den hielden tienduizenden gevluchte Oost-Europeanen, grotendeels Polen, een demonstratie tegen het verblijf der Russische leiders in Engeland. In cidenten deden zich niet voor. waardoor de Britse en Russische lijf wacht kennelijk even uit hun evenwicht raakten. Alsof hij zo juist een bokswed strijd had gewonnen, zo stond de Russische premier Boélganin net de handen boven het hoofd samen de menigte te groeten, die hem in Oxford verwelkomde. Naast hem de burgemeester van Oxford, Marcus Lower. Regering ongerust Nederlanders in Indonesië zijn in gevaar NE NEDERLANDSE regering is verontrust, daar zij meent, dat fundamentele menselijke rechten n vrijheden van Nederlanders in In- onesië niet buiten gevaar zijn. Al- een de Indonesische regering zelf de noodzakelijke rechtsbescher- ning geven. Effectieve middelen om .af te dwingen bestaan niet, aldus ijkt uit de memorie van antwoord Ier ministers mr. J. W. Beyen en mr. M. A. Luns aan de Eerste Kamer nzake de begroting van buiten- andse zaken. Verscheidene landen hebben aan de ndonesische regering doen blijken van lun bezorgdheid betreffende de rechts- ling, welke aan Nederlanders in ndonesië wordt verleend, terwijl thans ook in de buitenlandse pers in toenemen- tate kritiek wordt geoefend op het ■echt, waaraan deze Nederlanders zijn ilootgesteld. De te Djakarta gevoerde politieke pro- tegen de Nederlanders hebben de igering met grote bezorgdheid vervuld. normale omstandigheden zou er geen anleiding zijn geweest van deze zorg te loen blijken zo lang de zaak nog sub üdice is, doch bij het vooronderzoek en op de terechtzittingen ls er zodanig on recht begaan, dat de regering nog voor it proces voltooid was, krachtig heeft noeten protesteren. Ook elders in het buitenland is aandacht gevraagd voor het onbevredigend verloop van deze itrafprocessen. (Zie vervolg pag. 6). EisenhowerMoskou nog onbetrouwbaar President Eisenhower is van oordeel, dat de Ver. Staten weliswaar in de „koude oorlog" een lange reeks van overwinnin- hebben behaald, maar de Russische politiek zal nog meer gewijzigd moeten morden, voordat zij het vertrouwen van Amerika kan winnen. Deze opmerkingen loerden gemaakt tijdens een bijeenkomst de Amerikaanse vereniging van dag bladuitgevers. Eisenhower vestigde er de tand acht op, dat de Russen de wereld reti reren met leugens en bedrog en eventueel, als het in hun kraam te pas oorlog zullen overgaan. De doel- itellinpen der Sowjetpolitiek zijn niet veranderd. Bij de besprekingen met Eden u behalve de regeringsleiders ook leidende figuren uit de Labouroppositie aanwezig. Uit de Russische bron stamt het bericht, dat de beide Sowjetleiders er prijs op zouden stellen de Ver. Staten te bezoeken na de presidentsverkiezingen. Zij zouden een belangrijk „vredespjan" in portefeuil. Ie hebben. Na hun ontvangst door konin gin Elizabeth, reden zij terug naar Lon den voor een officiële receptie door d« gemeenteraad op het stadhuis, vlak tegen over het parlement aan de andere kant van de Theems. Met de bescherming! maatregelen in Windsor was het zaterda enigszins misgegaan. Zondagmorgen ns melijk zagen de mannen van Scotland Yard op de muren van het kasteel grote letters staan „ontvang geen mo denaars". Maar voordat de Russische gas ten kwamen, had de politie deze woorden met grijze verf overgeschilderd. Protest en donderbus De mars van de tienduizenden Oost- Europeanen, vluchtelingen, was een in drukwekkende demonstratie. Vele span doeken werden meegevoerd, waarop te stond, dat vrijheid werd geëist voor de. onder het communistische juk zuch tende. volken. De Britten werden er aan herinnerd, dat de Polen hun wapenbroe- waren geweest. Op Downingstreet No 10 werd een. door 40.000 personen ge tekend protest tegen het bezoek van B K aangeboden. Voorts hebben B K Oxford en het centrum voor de bestudering der kern energie, nabij Harwell, bezocht. Zij wer den echter niet door die gedeelten van het gebouw geleid, waar geheim onderzoe- ;werk wordt verricht. Tijdens het bezoek aan Oxford ging het vrij luid ruchtig toe. De studenten zongen een negro-spiritual „Poor old Joe" een pijn lijke toespeling op de ontluistering van Stalin. De studentenvrolijkheid uitte zich mede in het afsteken van een donderbus. De tijdbom ONINGIN JULIANA en prins Bernhard hebben hun vierdaags werk- bezoek aan Amsterdam dit weekeinde besloten met o.a. een bezoek aan het Pedologisch instituut en het Joods historisch museum, het bij wonen van een voorstelling in de Stadsschouwburg en een rondrit. Voorts hebben de agenten, belast met de bescherming van B K zaterdag een ander angstig ogenblik beleefd. Kort vóór het vertrek van de Russische leiders naar Harwell, werd een pakje bezorgd aan het Claridge Hotel voor maarschalk Boélga nin. Een lid van het secretariaat der Rus sische delegatie wilde het openmaken, toen h\j getik hoorde. Hjj riep terstond agenten er by, die het pakje in een em mer deponeerden en er zand overstortten. Het pakketje werd op een veilige plaats met grote voorzichtigheid opengemaakt en bleekeen oude wekker te bevat ten! Na zaterdagochtend enkele delegaties hebben ontvangen, bracht het Koninklijk paar 's middags een bezoek aan het Pedo logisch instituut van de V.U. aan de Vos- sstraat, een instelling die de Koningin 1933 als 24-jarige Prinses opende. De hoge gasten werden rondgeleid doo hoogleraar-directeur, prof. dr. J. Wate en de directeur-geneesheer vai •vatiehuis voor kinderen met phychisch defect, dr. J. Wetter. Zaterdag werd de 45-jarige oestuur der van deze personenauto uit Waar der op de rijksweg Den HaagUtrecht door een hartverlamming getroffen. Met 'n snelheid van ongeveer honderd kilometer vloog de wagen ter hoogte van Waarder van de weg af in een •loot. Een liftster, mevrouw D. de Nooy uit Zoetermeer kreeg een ge broken neusbeenlje en een gekneusde Behandelend geneesheer uur lang verhoord STOFFELIJK OVERSCHOT van de heer L. N. H. Jungschlager zal naar Nederland worden overgebracht om in zijn geboortegrond te worden begraven. Dit is door de weduwe besloten, nadat zij hierover met de naaste bloedverwanten van de overledene in Nederland en de Verenigde Staten overleg heeft gepleegd. Inmiddels is het nog steeds geheim, waar het stoffciyk overschot zich be vindt. De autoriteiten zeiden hedenmor gen, dat een mededeling over het ver voer eerst kon worden gegeven, nadat d« lijkkist buiten Indonesisch grondgebied is. De Nederlandse regering heeft de fa- miilfiefl'eden tot de overbrenging in staat gesteld. De Nederlandse arts, dr. D. K. Wie- lenga, die de heer Jungschlager geduren de de zes dagen, die hU In het zieken huis heeft doorgebracht, heeft behandeld, is hedenmorgen op het bureau van de procureur-generaal verhoord. Een uur lang duurde het verhoor In aanwezigheid van procureur-eeneraal Suprato en door officier Sunarlo. over het verloop van de ziekte. Na dit verhoor verklaarde Suna rlo aan de journalisten, dat de heer Jung schlager een natuurlijke dood is gestor ven. Op de vraag of er enige verden king bestond inzake de dood antwoordde Sunario: „Nee, nee". De Indonesische arts, die de heer JungschlSger de laatste dagen heeft behandeld, prof. Slamet Imam Santoso. zal dinsdag door de pro- cnreur-generaal worden gehoord. Hü heeft reeds een overlUdensattest overge legd, waarin wordt verklaard, dat de heer Jungschlager overleden Is tengevolge van een hersenbloeding. Uitspraak blijft onbekend Inmiddels heeft rechter Maengkom me degedeeld. dat de zdittimg van het proces van vrijdaig, waarop hij uitspraak zou doen, nteit wordt afgelast. Op deze zit ting zal Sunario rapport uitbrengen over Junigsohfl ë.gene overlijden en een overlij- densaitteSt. Maemglkom zeide gereed te zijn met de formulering der uitspraak, voordat hij het overlijden vernam. Het zou in strijd zijn met de wet de inhoud bekend te maken nu de beklaagde is overleden. Wat zij durven schrijven... Het Indonesische onafhankelijke blad Indonesia Raja schrijft; Bestaat er wer kelijk een ondermijnende vergadering, die voorheen werd geleid door Jung- schlëger? Zo ja' dan moet de regering de Indonesiërs er in hun hart van over tuigd zijn. dat Jungschlager nöet geheel onschuldig was. De communistische Sin Po schrijft dat het proces niet gericht was tegen Jung schlager in persoon maar tegen het ko lonialisme en de gewapende interventie van het buitenland. Voorts meent het blad, dat boodschappen van Koningin Juliana en de Nederlandse regering aan naaste verwanten de indruk hebben ge geven, dat de organisatie van Jungschla ger zo niet uitsluitend de sympathie maar ook de bescherming van Nederland ge niet Het blad acht het echter ook moge lijk, dat Jungschlager voor zijn land an der verdienstelijk werk heeft gedaan. ZUID-ARABÏë ONDER ééN OPPERBEVEL Kairo, 23 april. Tot opperbevelhebber van het door Egypte, Saoedi-Arabië en Jemen inge stelde, verenigde militaire commando, i: benoemd generaal-majoor Abdel Hakim Amer, de 35-jarige Egyptische minister van oorlog. De drie landen hebben terdag een pact getekend, dat hun legers voor de komende vijf jaar verbindt waarbij een opperraad, een militaire raad en een verenigde legerleiding wordt inge steld. Generaal Amers benoeming tot leider van het verenigde opperbevel houdt in, dat hij thans opperbevelhebber is van de legers van Egypte, Saoedi-Arabië, Syrië en Jemen, op grond van de defensiepac ten tussen deze landen. De minister president dr. Drees zal op 30 april ter gedegenheid van de verjaar dag van de Koningin een radiotoespraak houden. In de St. Servaeskerk te Maas tricht werd zaterdag een plech tige requiemmis gecelebreerd ter nagedachtenis van wijlen de heer Jungschlager. Van links naar rechts: de heer W. Jung schlager, een broer van de over ledene, mevrouw Van Kan Jungschlager, een zuster, me vrouw J. Verkade, P. Jung schlager, eveneens een broer, en P. Van Kan, zwager van Leon Jungschlager. Altair nog le redden?. De rederij van de Aiiair. die vorige week op de Braai- kust bij Vüitoria ds gestrand, heeft de lading in Brazilië De Koningin wilde per se alle kinderen zien, waartoe ze, buiten het officiële pro gramma om, van buiten werden gehaald en langs de Koninklijke gasten werden ge leid. z i Prof. Waterink gaf een korte uiteenzet ting van het werk aan het instituut, waai het door psychische defecten geremdt kind nauwlettend wordt geobserveerd eti zo mogelijk wordt genezen. Door de kin deren vrij te laten spelen, zoals boetseren en tekenen, wordt als het ware hun bin nenste naar buiten gebracht. De Vorstin toonde veel belangstelling voor de teke ningen en het boetseerwerk, waaruit de pedologen bepaalde conclusies kunnen trekken. Prof. Waterink toonde zijn gas ten een geboetseer dpoppetje met grote handen, gemaakt door een jongetje dat veel door zijn zusje werd geslagen. Een zeer eenzelvig kind had een kasteel op een hoge rots getekend. Koningin Juliana merkte op, dat zij ge tijd geled enop een tentoonstelling kindertekeningen zoveel kastelen op rot sen zag uitgebeeld. Agressieve kinderen mogen met speer- tjes naar een tekening werpen. Zij rich ten dan al hun agressie op een een der figuren van de plaat, een man, een vrouw, een jongetje, een meisje of een dier. Prins Bernhard onderwierp zich aan de proef en wierp alle speren op de paraplu van een man op de plaat, omdat hij „zo'n he kel heeft aan paraplu's". De kinderen boden de Koningin een zelfgemaakt pitrieten mandje aan; prins Bernhard kreeg een berghutje, vervaar digd uit afgebrande lucifers. Avonds woonden de hoge gasten in de Stadsschouwburg een voorstelling bij in Arthur Millers „Van de brug af ge en", door de Nederlandse Comedie. In de pauze onderhield de Koningin, die het stuk reeds in Den Haag heeft gezien, met de acteurs en actrices, die de hoofdrollen vertolkten. Jeugddienst Zondagochtend woonden Koningin en Prins een jeugddienst bij in de Nieuwe Kerk op de Dam in Amsterdam. Voorgan- vas ds. A. T. W. de Kluis, hoofdleger- predikant. Na afloop werd de predikant op het paleis ontvangen, waar de leden het dagelijks stadsbestuur en de ge meentesecretaris met hun dames een noenmaal werd aangeboden. Vele honderden Amsterdammers en tal loze vreemdelingen hadden zich tegen 3 op de Dam verzameld, waar koningin Juliana en prins Bernhard in een open calèche voor een rijtoer door de Jordaan de staatsliedenbuurt vertrokken, 'e dag en het gehele bezoek werden besloten met een rondgang door het Joods historische museum in het Waagge bouw aan de Nieuwe Markt. De werkende vrouw in China... AJet de „ontwaking" van het oosten, loopt ook voor vele Chinese vrou wen de wekker vroeger af. Grote masa's onge huwde en gehuwde vrou wen zyn ingeschakeld bii de Chinese industrie, alles volgens de richtlijnen van het „vijfjarenplan"' zijnde 14 i arbeiders die op fabrieken en kantoren werkzaam zijn. Inderdaad vijf maal zoveel vrouwen zijn werkzaam als vóór 1949. het jaar. dat de „nieuwe heersers" tilding Wie r het e t Chi na bezoekt, verbaast eroverhoeveel vrouwen bij de industrie hun brood verdienen. Met de eerste trein op Chinees grond gebied ontdekt men reeds vrouwen als bedienend personeelHoe vaak ziet men niet in de grote Chinese steden op tram als stuurder. In de twee oro- te katoenfabrieken fn Pe king, staatsbedrijven, zijn het bijna allemaal vrou welijke fabrieksarbeiders en zelfs de directeuren zijn vrouwen. In Ansjan, centrum van staal- en zware industrie, treft men een enorm aantal vrou wen aan. die de meest oe compliceerde machines bedienen. Volgens statistische cii- september 1955. het bewind kwamen. En het aantal arbeidsters neemt nog steeds toe, niet slechts in de gewone maar ook in de zware in dustrie, bij vervoer en ransportBij de spoor wegen zijn thans acht maal zoveel vrouwen in dienst als in 1949. In Ansjan, waar slechts een klein aantal vrouwen deel nam aan maatschappelijke arbeid, zijn er nu 1000 werkzaam in winkels en tal and Bridge Co, bij de miji scheepsbouw etc. Ook topfuncties worden door vrouwen bezet. Zo wordt de .Peking no 1 Cotton Mill", een moderne ka toenfabriek reeds sinds zeven jaar geleid door een vrouwelijke directeur «n bjj de tweede staats- katoenfabriek is dat even eens het geval. Eerstge noemde fabriek heeft nu de beschikking over 50.000 spoelen en meer dan 1000 weefgetouwen. De tweede, katoenfabriek werkt met 100.000 spoelen en 2400 weefgetouwenEen derde katoenfabriek zal ver moedelijk nog dit jaar ge reed zijn, met 80.000 spoe len en 3600 weefgetouwen. In Shanghai zijn meer dan honderd fabrieken met een vrouwelijke dt- Het moge dan waar zijn, dat moeders met babies gedurende het arbeids proces in de fabriek ge legenheid krijgen hun kind te voeder den deze gelukkiger ren niet als zf) zijn er than: vrouwelijke elektrisch irbeiders. lasser bij de Ansjan Me- rilioei ezinstaak konden wij- Zaterdagmiddag hebben ko ningin Juliana en prins Bern hard een bezoek gebracht aan het pedologisch instituut te A'dam. Terwijl de Koningin luisterde naar een toelichting van prof. dr. J. Waterink, de monstreerde de Prins zijn af keer van paraplu's door speer- tjes te werpen naar de afbeel ding van een dergelijk voor werp. Eens blinde verering Wisjinsky van zijn voetstuk gestoten ssische, juridi sche tijdschrift „Sowjetsbaat en Recht" heeft scherpe kritiek geoefend op Wie der Sowjetunte bij de Ver. Noties is ge- Wis jinsky was tevens Staldns bij alle grote zuive- iin de bloedige jaren na graven in die muur von h Het tijdschrift, dat hem nu veroordeelt, heeft het over zijn verkeerde theorieën, Wisjinsky beweerde, „dat er s om d n elk Bij een brand in Wouw bij Roosendaal is zaterdagavond de 8-jarige dochter van de familie Moerkens omgekomen. Drie andere kinderen konden door het dak raam worden gered. De brand is ontstaan tijdens een korte afwezigheid van de ouders. Het blussings- werk ondervond moeilijkheden doordat de nieuwe brandspuit aanvankelijk weigerde en het geruime tijd duurde alvorens alarm kon worden gegeven. Men neemt aan dat het meisje, dat het vuur wel bemerkt moet hebben in de rook is gestikt. Het lichaam was nauwe lijks door het vuur aangetast. V1LLABRAND Terwijl de bewoner van een villa aan de Utrechtseweg in Hilversum zondag naar een heidebrand stond te kijken, zet ten overwaaiende vonken het rieten dak van zijn woning in brand. Het vuur greep zo snel om zich heen, dat slechts enkele antiquiteiten en kleding kon wor den gered. Hoewel brandweerkorpsen van vijf gemeenten en honderden militairen het vuur op de hei en in de villa blusten, kon -niet worden voorkomen, dat enkele hectaren heide verloren gingen. OISTERWIJK In Oisterwijk werd zondag de brand weer binnen enkele uren driemaal gealar meerd, eenmaal voor een brand bij het vakantieoord Morgenrood waarbij één hectare bos verloren ging, een heide brand in het Groot Aderven, waarbij drie hectaren natuurschoon in vlammen op gingen en een onbetekenend brandje bij het voetbalveld. Verdacht van brand stichting bij Morgenrood werden twee jongens geverbaliseerd. BLOEMENDAAL In Bloemendaal woedden gisteren vier branden, waarbij drie hectare duingrond verloren gingen aan de zuidzijde van de Zeeweg. Oorzaak was een achteloos weg geworpen sigaret. Verdere branden ont stonden door het spelen met lucifers door kinderen, bij het Kopje van Aerdenhout. aan de Hoge Duinendaalseweg en langs de spoorlijn bij het station Overveen. De proef van die 23-jarige Haartemmer J. Hogenlhouiti, diie een soort brandstof zoals hij het aeflif noemt), mden, schijnit ten dele geslaagd te zijn. Bij het de boot werd de schroef enigszins beschadigd, waardoor hiervoor 28 liter brandstof nodig heeft. Zowel voor de brandstof als voor de otor, een verbouwde Vliegtuigmotor, zal Alle voor houden. ge- Op de Jan Thyssenweg bij Drievliet werd zaterdagmiddag een 140 ton we gende zandzuiger door twee drijvende bokken, de Zeeland en Actief, hefver mogen 80 ton elk. uit het water gelicht om verder over de weg te worden getransporteerd voor werkzaamheden aan de nieuwe rijksweg by Voorburg. Nadat de zuiger uit het water was gelicht en 100 meter op een slede was vervoerd, moest het gevaarte nog 800 meter het land op worden ge bracht. Vandaag arriveerde de zand zuiger op de plaats van bestemming. Volgens de Z uddkoreaan6e inlichtingen dienst zafl Kim II Soeng, premier en lei der van de Noordlkoreaanse communisti sche partij, van zijn functies ontheven worden. AHe portretten van Staldn op openbare plaatsen te Pjongjang zijn ver wijdend en de Stalinlaan heeft een an dere naam gekregen. HET WEER EN EUROPA Aberdeen Dublin NOORDOOSTELIJKE WIND Overwegend droog weer met overdrijvende wolkenvelden. Zwakke tot matige noordoos telijke wind. Weinig verande ring in temperatuur. ZON EN MAAN

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 1