I Kamer van Koophandel huldigde mr. De Bléeourt -VAM MENS TOT MENS NIEUWE LEIDSCHE COURANT ZATERDAG 21 APRIL 1956 Afscheid na twintig jaar Voorzitter Van Waveren blijft pessimistisch TN EEN FEESTELIJKE OMGEVING, namelijk op de Keukenhof, heeft de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland gisteren afscheid genomen van haar adjunct-secretaris, mr. A. G. de Bléeourt. Zoals men weet, wordt mr. De Bléeourt secretaris van de Kamer voor Haarlem en Omstreken. Twintig jaar lang heeft hij de Leidse Kamer met zijn beste krachten gediend, nadat hij ook in de Sleutelstad had gestudeerd. In mr. De Bléeourt, die in Leiden niet geboren maar wel „getogen" is, verliest onze stad bovendien een verwoed en succesvol schaker. hel „Eigenlijk kunnen we u niet mie zei de heer T. M. H. van Waveren tot de heer De Bléeourt aan de maaitijd, die ere van de vertrekkende adjunct-secre taris was aangericht. Het verdriet moest de feestelijke aanblik eigenlijk overtref fen, meende de voorzitter van de K. K. Maar hij wilde de heer De Bléeourt toch van harte gelukwensen met zijn pro motie. De heer Van Waveren deed dat onder aanbieding van een prachtige bos tulpen voor mevrouw en van een lees- lamp met tafel voor de scheidende func tionaris. De tafelpraeses bleek het meer sneu te vinden, dat men in Haarlem nu van de Leidse ervaringen gaat profiteren. Sprekend voor de Maatschappij voor Nijverheid en Handel herinnerde de heer J. G. J. Venhey van Wijk aan de vriend schappelijke samenwerking. Hij had alle waardering voor het werk van mr. De Bléeourt. Namens de Vereniging van In dustriëlen nam Ir. H. E. Kruyt afscheid, voor de Leidse Middenetandseentrale de heer J. C. J. Lambermont, als ondervoor zitter van de K. van K. en voorzitter var de commissie voor de vestigingswet df heer C. F. Meerpoel. Ondervoorzitter ir. J. J. G. van Hoek wenste de heer De Bléeourt voor werk spel (van Noteboom- naar Hoogoventoer nooi) bestendiging toe van zijn heldere kijk op de dingen. Als voorzitter van de commissie voor het handelsregister, de enige commissie die bij de K. van K. wat inbrengt, dankte de heer J. A. M Aalders voor de geboden hulp en de sfeer op de vergaderingen. Namens de Lei pers nam de heer S. Platteel met harte lijke woorden en kostbare bloemen scheid. Ook de opvolger van mr. De Blé eourt, mr. H, A. C. Branderhors'., tot nu toe advocaat in Den Haag, sprak zijn ge lukwensen uit. Hij deed dat in een gees tige speech, die een prettige samenwer king voorspelde. V riendschap Het spreekt vanzelf, dat de toespraak die dr. P. G. Knibbe tot mr. De Bléeourt richtte, wat meer aandacht vraagt. De se. cretaris vao de Kamer gewaagde van een ietwat weemoedige stemming, nu aan een twintigjarige samenwerking een einde was gekomen. Die samenwerking is to'. een warme vriendschap uitgegroeid. De Kamer en ikzelf hebben veel aan u te danken, aldus spreker. U hebt bij uw werk voor het Handelsregister de belan gen van velen behartigd. Geve God u de kracht, uw taak in Haarlem even goed te volbrengen, met evenveel voldoening en in eenzelfde prettige sfeer. Ten slotte heeft mr. De Bléeourt alle sprekers hartelijk dank gezegd. Hij richtte zich daarbij in het bijzonder tot de voor zitter, de ondervoorzitters (van wie de heer N. Parlevliet wegens ziekte afwezig was) en de secretaris dr. Knibbe, met wie de samenwerking zo bijzonder goed was. Mr. De Bléeourt herinnerde ook aan het werk van de oud-voorzitters Ten Cate Verhey van Wijk. Al eerder het perso- Brouwer had hij afscheid genomen neel van de K. van K. Pessimisme Bij de opening van de vergadering van gisteren heeft de heer Van Waveren te ruggegrepen op de vorige bijeenkomst, in de Lakenhal en op de kritische uitspraak in vele bladen, dat de daar aangevoerde argumenten juist waren, maar dat men het pessimisme van de sprekers niet kon kregi en Leidenaars C.N.V.-insigne De leden van de afdeling Leiden van de Nederlandse Christelijke bond van werknemers in de hout- en bouwbedrij ven hebben gisteravond in Prediker een gezellige avond gehad. De voorzitter de heer D. de Klerk Wolters. herinnerde er in zijn openingswoord aan. dat dit de eerste gecombineerde avond was na de fusie. Hij sprak de wens uit. dat de ge wone vergaderingen zich in een even grote belangstelling zullen mogen ver heugen als dez». De voorzitter had ook het genoegen aan twee leden het gouden insigne te mogen uitreiken. Het waren de heren C. R. van der Laan en P. J. Voorzaat. De heer Voor zaat werd nog speciaal bedankt voor hef vele werk, dat hij in D.E.L. voor de tbc- bestrijding heeft gedaan. De grote film over een Engelse familie Doorsnee leverde zoveel vermakelijke nes op, dat men zich bijzonder kon amuseren. Enkele andere komische films zorgden voor nog meer lachsalvo's. Familie-avond C.H.U. De afdeling Lelden van de CHU houdt vrijdag 27 april om 8 uur een familie avond in het wijkgebouw Levendaal. Al len zullen gelegenheid hebben dan hun Problemen uit te spreken. Daartoe is aanwezig een forum, bestaande uit de heren mr. dr. K. de Vries, D. van der Kwaak, D. Hendriks en B. de Kier. De teiding berust bij de heer P. S. Harmsen. Bovendien staan zang, declamatie en trio- muaiek op het programma. Een dokter nodig? De zondagsdienst der huisartsen te Leiden wordt morgen waargenomen door de dokters Gaasbeek, Jansen, Kortmann, Mastenbroek en Teeuwen. Welke apotheek De avond-, nacht- en zondagsdienst der Leidse apotheken wordt van vanmiddag één uur tot volgende week zaterdagmorgen adht uur waargenomen door apotheek Boekwijt en de Haven-apotheek. delen. Niettegenstaande dat blééf spreker pessimistisch. Wanneer wij, aldus de heer Van Wave ren, tien jaar na de oorlog om ons heen' zien, dan blijf ik bij mijn bewering, dat er nog geen daadwerkelijke vrede of ver betering in de internationale verhoudin gen is gegroeid. En dan de binnenlandse toestand: het schijnbaar onoplosbare hui zenprobleem, de huren, de spanningen ln de Stichting van de Arbeid. Wanneer ik de gebeurtenissen opmerk, rijst bij mij de vraag of men zach de luxe kan blijven veroorloven om de theoretische vaststel ling van lonen en arbeidsvoorwaarden zo ver van de werkelijkheid te houden als in de laatste paar jaar is geschied. Neutraliteit Na de vorige rede van de heer Van Waveren zijn velen in de pen geklommen, onder strijdleuzen als: Waakt voor het be. houd van bloembollengrond, er dreigen honderden hectaren verloren te gaan. Spreker begreep best, dat een ieder voor zijn eigen zaak vecht, maar men zal toch moeten inzien, dat spreker in zijn positie een strikte neutraliteit in acht moet ne men en wat het zwaarst hangt ook het zwaarst moet la/ten wegen. Er is ook geschreven, dat er ruim vol doende zand is voor de voorziening van de twee zandsteenfabriekenAls da' zo was, zouden beide partijen wel bij elkaar komen om hun probleem op te lossen. Er ls geschreven, dat spreker zo dom was om niet aan het verziltingsprobleem te den ken. U zult allen begrijpen, aldus de heer Van Waveren, dat ik mijn plicht heb ge daan door bij het geven van adviezen aan Ged. Staten mijn onwetendheid op dit wetenschappelijk gebied te bekennen'en dus sterk aanbevolen heb om hierover wetenschappelijke adviezen in te winnen. helaas een noodzaak, te moeten erkennen, dat bij de uitbreiding van onze bevolking, vooral in de Randstad Holland, belang rijke offers aan grond zullen moeten wor. den gebracht. Ik begrijp hun nood, maar ik ben ervan overtuigd, dat zij zelf vol doende nuchterheidszin bezitten om met' het onvermijdelijke rekening te houden. Gezonde reactie Ook vertelde de heer Van Waveren iets over de ontwikkeling van de zogenaamde Discount Stores in Amerika. Dit zijn win kels die grote omzetten en weinig service de klant combineren, om daardoor reducties op de aankoopprijs tot 30 of 40 'procent te kunnen geven. Zelfs machtige concerns als de General Electric gingen op de knieën! Het ziet er naar uit, dat de verrassende opkomst van de Discount Stores een gezende reactie is op de grie zelige ontwikkeling van het af betalings systeem in Amerika. Het af betalingssysteem kwam ook ver der nog aan de orde. Door de Leidse Be- sturenraad was namelijk gevraagd, de ar- tikelen, die op afbetaling te koop zijn, ook te doen prijzen met de contantprijs. Vele 4 kopers zouden dan weten, hoeveel afbe- taling méér kost. Men vroeg zich af, of het mogelijk is, de winkeliers hiertoe te t. verplichten.. De heer J. H. van der K'loot i, lichtte de vragen toe. De Kamer besloot, de middenstandscommissie advies te doen uitbrengen. De rekening en verantwoording 1955 werden goedgekeurd, evenals de lijst subsidies voor 1956. Een concept adres inzake wetsontwerp ruimtelijke dening werd in handen var gesteld. Aan mr. A. G. de Bléeourt werd ag verleend als adjunct-secretaris. Eervol! De heer Tom van Waveren drukt mr. De Bléeourt. stevig de hand ten afscheid. Rechts de heer Verhey van Wijk en links ir. Kruyt. Tussen de bladzijden To catch a thief „Mijn dochter Grace ging naai Rivièra, en zie eens met wat ze terug komt", moet vader Kelly tot een v gehoor hebben gezegd, toen de verloving van prins Rainier en de filmster bekend werd. In dit geestige gezegde schuilt nog waarheid ook. Want toen de prins de lief lijke Grace zijn tuinen toonde in pauze tussen de opnamen, nu twee jaar geleden, voor de film To catch a thief, is dë grondslag gelegd voor de romance, die nu zoveel courantenpagina's vult. Om ons nu tot deze in Luxor draaiende film te bepalen, de naam van regisseur Hitchcock doet al vermoeden, dat we hiel met een thriller hebben te doen. Hoofd persoon ls een juwelendief, tijdens de oor log in het gevang maar, eenmaal ont snapt, een belangrijk figuur in de verzets beweging. En na de oorlog, toen de rege ring hem en al zijn collega's-dieven op erewoord in vrijheid liet, heeft hij zich in zijn van diefstal verkregen villa AGENDA VOOR LEIDEN Zaterdag Prediker. 7 uur: afdeling Leiden var. Unitas. jaarlijkse feestavond met toneel stuk ..De man in burger". Stadsgehoorzaal. 8 uur: Tot Ieders Ge noegen (25 jaar), slot-feestavond met „Dolle dwaze dingen". Grote Burchtzaal. 8.15 uur: concert avond „Nut en Vermaak". Hohner Ac cordeonorkest „Neerlandia" en mannen- dubbelkwartet ..Sempre Avanti". Maandag Koffiekamer stadsgehoorzaal 4 uur: opening banketbakkerashow ,,'t Fijne komt van de banketbakker". Zomerzorg, 8 uur: 3-Octobervereniging, j a a rvergadering. De Doelen. 8 uur: Leidse amateur- fotog rafe nv ere niging, bondscoll ecbi e Schouwburg, 8 uur: zevende abonne- men tsvoorst elding. Rott. Toneel met „Een bruid in de morgen" van Hugo Olaus. Oegstgeest. Wijkgebouw De Kem- penaerstraat 42. 8 uur: Vereniging Wijk verpleging. Dinsdag Stadsgehoorzaal. 2—6 en 7—11 uur: ban- ketba kkerssho w. Schouwburg, 8 uur: Rott. Toneel met „Een bruid in de morgen". Kantine Doelenkazerne. 8 uur: Amstel- toneel met „De derde gast". Lakenhal, 8 uur: Vereniging Oud-Lei den. ir. J. J. Terwen over de vorming van Delft. Warmond half 8: gemeenteraad. Oegstgeest, Oud-Poelgeest, 46 u.: receptie P. J. van Mullem (60 jaar). Voorschoten: Grote Vink, 8 uur: Toneelvereniging Leidseweg-Noord met „Vrije Vogels". Nachtdienst apotheken Apotheek Boekwijt, Breestraat 74, tel. 20552. en de Haven-apotheek, Haven 18, tel. 20085. Tentoonstellingen Lakenhal, 105 uur: werken van Isaac Israëls (tot 7 mei). Prentenkabinet. 2—5 uur: Het Parijs van Jean Marot (tot 12 mei). Stand arbeidsmarkt Op 14 april stonden bij het gewestelijk arbeidsbureau 185 personen al9 geheel werkloos ingeschreven, terwijl bovendien 25 man geplaatst waren bij objeoten voor aanvullende werken. Het totaall beschik bare aanbod betrof derhalve 210. Onder hen bevonden zich 80 minder-geschikten en 55 mindervaliden. De voordelige ver schillen bedragen respectievelijk 1460, 930 en 305. vergeleken met het overeen komstige tijdstip in 1953. 1954 en 1955. De vraag nam iets af en bedroeg 350. spraken, berwiji de vraag blijft aanhou den. Al het mogelijke wordt gedaan aan oe meest dringende aanvragen tegemoet Het aanbod van vrouwelijke arbeids krachten steeg van 80 tot 95. De vraag overtreft het aanbod ver en beliep ruim 400. Naast het al'gemeen tekort aan huis houdelijk personeel bestaat in bijna alle bedrijfstakken behoefte aan vrouwelijke krachten. Voor goede typistes c.q. steno- tyrtstes zijn de mogelijkheden bijzonder Demonstratie van nieuw soort kraan gisteren in Leiden Gisteren heeft de Electro-straling N.V. uit Driebergen in Leiden een demonstratie gegeven met een nieuw soort, uit Engeland afkomstige kraan. Het betreft hier een zogenaamde Simon Hydraulische Cabine, die oorspronkelijk in Canada werd ontworpen voor het plukken van fruit. De kraan heeft namelijk een reikwijdte van tien meter, waardoor de plukker de top van de boom gemakkelijk en vlug kon bereiken, terwijl hij ook bij het hart van de boom kon komen. Al spoedig kwam men tot de ontdek- buitenland wordt het onder i king, dat de mogelijkheden van dit appa- niet tot kersenplukken beperkt ble- De B.B.C. schafte er één aan voor het maken van televisie-opnamen. Het handige van de cabine is namelijk, dat ze door de gebruiker, die bovenin zit, zelf kan worden bediend. Bovendien kan de machine op verschillende wijzen en plaat sen worden gemonteerd, tot op spoor wagens en schepen toe. In Nederland heeft het apparaat nog geen algemene ingang gevonden. In het Kinderen van „De Mirt" toonden hun kunnen Eerste ouderavond in clubhuis aan Lage Rijndijk In het clubhuls „De Mirt" aan de Lage Rijndijk kwamen gisteravond de meisjes de club van G tot 9 jaar op het toneel aan hun ouders te laten zien wat zij nen. En dat was heel wat. De hoofd ster, mej. T. Buurman, sprak de wens dat door deze eerste ouderavond het act met „De Mirt" groter zou wor- De meisjes begonnen met een lente spelletje. Crocussen en andere lentebloe- schoten uit de grond dat het een lieve lust was. De wapvrouwtjes wasten, droogden en streken het goed zo vlot, dat de dames weer zin in maandag kregen De mannelijke beroepen kregen een beurt door middel van de koksmaatjes. De heer Pauw hield als zaal in gespannen aandacht met zijn tele pathische gaven. Het hoogtepunt van de avond was ongetwijfeld de opvoering van „Zo mooi als zonneschijn". Het bijzon dere hiervan was, dat de kinderen dit zelf improviseerden. De leidster had hun een verhaal verteld en zij zijn dit daarna zelf- stnlig gaan spelen. Het was dus niet al leen leuk voor de ouders, maar ook vor mend voor de kinderen. Zij kunnen zich hierdoor leren uiten. Vooral de bewe gingen waren soepel. De leidsters mej. Buurman en mej. F. Wesbonk komt een compliment toe voor goede aankleding. Tot slot kwamen de meisjes voor de dag met een vlot uitgevoerd zangspelletje: „Kwart voor één ge bruikt door de brandweer, voor het laden van schepen en voor de montage en het onderhoud van straatverlichting. Voor deze doeleinden is de cabine buitenge woon geschikt, omdat zij is bevestigd op een gelede arm, die in verticale zin kan bewegen, terwijl de cabine steeds hori zontaal blijft. Het geheel is op een draai tafel bevestigd en in de cabine staande kan men dus alle kanten uit Op de foto ziet men het apparaat in verticale stand. Huwelijksadvertentie Afijn grootmoeder placht te zeg gen: „Vogeltjes, die vroeg zingen zijn voor de poes", maar ik loop nu toch al een paar dagen te neu riën: In de wondermooie maand van mei, (of van mij; 't kan eigenlijk allebei) als alle knoppen springen, begint er heel diep in mijn hart de liefde een lied te zingen. Als ik op straat loop, moet ik mijn ogen dichtknijpen soms omdat de weelde van het volle zonlicht niet te dragen is. Meisjes zien jongens en jongens meisjes, jonge vrouwen de mannen en jonge mannen de jonge vrouwen. En ik zie hen allemaal en mijn plezier loopt de spuigaten uit en mijn gedachten zijn kennelijk nog steeds niet afdoend gekanaliseerd. Je moet thuis kunstbloemen in de vaas hebben om in deze tijd huwelijksadvertenties te gaan lezen. Er stadn hier en daar vazen met kunstbloemen en ik ken men sen, die huwelijksadvertenties lezen. Deze stoffige lectuur lokt mij niet, zelfs niet, als het tegen de wondermooie maand van mei (of van mij; 't kan eigenlijk alle bei) loopt. Maar ik heb zo'n ad vertentie „gehoord". Het was, toen ik op een bekend terras in de Breestraat zat te baden in de zon. Tussen half ge sloten oogleden door zag ik van de ene kant een meisje komen. Van de andere kant naderde een jonge man. Toen ze ter hoogte van het terras waren, bleef zij staan, omdat hij niet van het trottoir was gestapt, zoals ze had ver wacht. Hij keek haar aan. „Par don," deed ze koeltjes. „Jonge man," lachte hij, „26 jaar, met de lente in het hoofd, zoekt jonge vrouw met begrip voor zulke din gen. Ontmoeting gaarne na ter stond hier ter plaatse te maken afspraak op dit terras" en hij wees „mijn" terras aan „waar een heer nieuwsgierig naar ons kijkt." Zij glimlachte, keek even in mijn richting en reflecteerde toen positief op de „huwelijksadver tentie". Later, toen zij in een druk gesprek waren gewikkeld op het bekende terras in de Breestraat, ben ik neuriënd weggegaan: als alle knoppen springen, begint er heel diep in mijn hart de liefde een lied te zingen." Liegenier Goede beurt voor Leiden gTEEDS DICHTER nadert de tijd, waarop de douanen aan onze gren zen de stroom vreemdelingen nauwe lijks zullen kunnen verwerken. Dat die stroom elk jaar aangroeit, daar voor zorgen verschillende bronnen. En Leiden zal daarvan ook wat graantjes meepikken. Zo ligt voor ons het num mer van 14 april van World News Bul letin. het ln Amsterdam uitgegeven weekblad ten dienste van de toerist in Nederland. Het verschijnt in drie talen en dit 'nummer is helemaal aan Leiden gewijd. Burgemeester jhr. mr. F. H. van Kinschot, wiens portret op de voorpagina is afgedrukt, heeft het voorwoord geschreven. Elka Schrijver heeft haar schrijfta lenten botgevierd op een artikel over de historie van Leiden, en wel ln de Engelse taal. Een ln het Frans gesteld artikel behandelt de bezienswaardig heden van de stad. speciaal met be trekking tot de universiteit. En ten ■lotte treffen we in het blad ndg een verhaal in het Engels aan over „Lel den als een centrum voor handel, op voeding en industrie". Daarin houdt de schrijver zich in het bijzonder bezig met de vestigingen van buitenlandse industrieën in onze stad. Voor Duitsers ■yoor ons ligt het ee een nieuw maandblad, „Der Deut sche Tourist in Holland". Het wordt uitgegeven in Karlsruhe en redacteur is Giinther C. Vieten uit Rotterdam, vroeger te Oegstgeest. Ook in dit uitnemend verzorgde en fraai ge ïllustreerde tijdschrift treffen we een artikel aan over Leiden, met de on vertaalbare kop „Vergeistigte Grach ten" en de onderkop „Een middag in Lelden". De schrijver, die zich ver schuilt achter de geestige naam Emil Appelstroop, heeft ook een bezoek ge bracht aan het bureau van V.V.V., dat hij een „akademisch stempel" opdrukt omdat het vlak naast het grote mu seum van Volkenkunde ligt. Emil heeft de visvrouwen schol en leverworst-in-het-zuur zien verkopen op de markt, heeft met grote belang stelling de brugwachter naar geld zien hengelen van passerende schippers, en verorberde in een bekend restaurant „Pfankuchen mit Kraut, so grosz wie des Steuerrad des Motorbootes, das die Fremden von der gegenüberliegenden Seite zu den Kaager Seen bringt". Het stukje eindigt met de vermel ding, dat koningin Juliana in Leiden heeft gestudeerd en Emil vraagt zich met enige schrik af, of prinses Bea trix straks ook met een kaal hoofd zal moeten lopen als ze ontgroend wordt. Nu, Emil Appelstroop, dat zal nog wel loslopen! Klein asiel het kleine asiel van mejffrouw Willink het veld moeten ruimen, zoals in deze polder zoveel plaats heeft moeten maken en nog zal maken voor de woningbouw. Men kan er over denken zoals men wil, maar er is toch wel een grote mate van zelfopoffering voor nodig, om zich zo te willen behelpen terwille van het in de steek gelaten en verwaarloosde dier, als mejuffrouw Willink doet. Vele mensen hebben in de loop der jaren een beroep gedaan op betere gevoelens dan ze zelf be zaten ten opzichte van het dier. Van een of meer dieren, waarvan ze eenmaal de zorg op zich had den genomen, maar die ze plotse ling om de een of andere reden niet meer wilden hebben. Dan was het toch maar gemakkelijk, dat er nog iemand bestond, die zich het lot van deze dieren aan trok. Maar financiële hulp gaven zulke mensen meestal niet. De verzameling van juffrouw Willink schreeuwt om een goed asiel. Want hoe qoed ook bedoeld, er zal toch een tijd komen, dat deze dierenvriendin dit werk niet meer kan doen, en wat dan? Me juffrouw Willink is niet zo jong meer. Er is een tijd geweest, dat ze voor 13 of 14 katten en vele honden zorgde. Ook doet ze veel moeite om de dieren een goed te huis te bezorgen, maar en dat is het minderwaardige van som mige mensen de besten zijn vaak ziek, wanneer ze ze onder haar hoede neemt. Eenmaal is het voorgekomen, dat bemand de jongen van een poes voor de ogen van het moe- derdier verdronk. De poes heeft twee dagen voor de sloot zitten klagen. Welke mentaliteit bezit ten zulke mensen? Nu is de dierenschuit uit de pol der verdwenen. We zeggen niet waarheen, want anders zien we straks weer een stroom tian zwer velingen naar haar toe brengen. Heus, het is zo al erg genoeg. Of kunt u er zich geen voorstelling van maken, hoe men in zo'n klei ne schuit woont met zoveel dieren öm zich heen? Spoedkadullenin retraite YF/TJ ZIJN al bijeen, al spoedkadul len". dat was het Itfflied van de spoedcursisten van de Chr. kweek school te Lelden, die zich vorige week vier dagen hebben teruggetrokken in „Ingeborg" te Lcusden. Zij hadden zich, zoals ze dat uitdrukten, „terug getrokken uit de wereld die hen ver guist, uit de wereld waar hun op offeringsgezindheid wordt uitgelegd als grof winstbejag. Uit de wereld, waarin de mensen de grootsheid van het plan van excellentie Cals niet zien" (namelijk het plan, waardoor zjj In Toevluchtsark voor zwervende dieren één jaar de onderwijzersacte kunnen halen, terwijl daar nog geld voor krijgen). Onder leiding van een leraar, de heer R. Kramer, die voor de gelegen heid tot hoofdofficier was gepromo veerd, konden zij weer bijkomen van de harde slagen die de maatschappij hen toebrengt. Ze konden zich troos ten met de wetenschap, dat minister Cals achter hen staat. Ze zongen ze dan ook uit volle borst: We zijn de trots van 't O.K.W. En en passant nemen we mee Een acte lager onderwijs. It Is the one we ideolize. We zijn het ministerie goed gezind En pa Cals is onze vrind. 't Rijk heeft ied're maand aan ons grote strop Handen op Honderd pop. Beleefd! De directeur mr. dr. K. de Vries kwam ook nog een paar dagen en hij bracht de blijde tijding mee, dat 15 juni alle examens afgelopen zijn. Een leder is, toen hij thuis kwam. bijzonder hard aan het werk gegaan. Uitstekende stemming T~)E SPOEDCURSISTEN hebben de dagen bijzonder aangenaam door gebracht. Luieren en wandelen waren hoofdbestanddelen. Een hoogtepunt was de speurtocht, die voor de drie groepen afzonderlijke eindopdrachten opleverde. De eerste groep moest met de bus naar een militair hospitaal gaan, waar zij de militairen een kort amusementsprogramma moesten pre senteren. Een chansonière was bij de groep en die bracht enige Franse lied jes, een ander vertelde als conféren cier de moppen die de leraren altijd uit de leraarskamer ln de klas bren gen. Toen het uur van scheiden had geslagen, klommen de militairen in de bedstangen om de groep uit te wuiven. De tweede groep kreeg de opdracht, de directeur van een Oud-Katholiek seminarie te interviewen. Deze. pro fessor Jans, vertelde, dat de vijf stu denten die erop waren een eigen stu dentenvereniging hebben. De afdeling lagere school telde slechts één leer ling. De derde groep moest tien da mes en tien heren interviewen om hen te vragen naar hun mening over de hedendaagse mode. Een redacteur van een Amersfoorts dagblad had juist een artikel over de moderne mode in Amersfoort geschreven en kon dus vertellen, dat Amersfoort niet meer zo achterlijk op dit gebied is. Een coif feur verwachtte de haardracht van de overgrootmoeders binnen niet al te lange tijd weer terug. De avonden waren ook leuk gevuld. De eerste door Freek Sachs, die twee verhalen (een Tessels verhaal en een sprookje uit „Duizend en één nacht") voordroeg. De laatste avond bracht onder andere het ballet „De prinses op het theekopje", het spel „De bril slang en het kussen" en een dramati sering van het aloude verhaal van Jantje en de elergrote pruimen. De terugtocht in de stromende regen was gekenmerkt door een non-stop zangprogramma, doorweekte kleren, koffie, soep, ballen gehakt en een uit stekende stemming. de Rivièra uitsluitend bezig gehouden met het kweken van bloemen en vruchten. De narigheid begint, wanneer de azu ren kust wordt opgeschrikt door een serie nieuwe juwelendiefstallen, uitgevoerd in de stijl van de Kat, zoa)s deze man be kend staat. Hij maakt er namelijk een gewoonte van via daken en balkons de zozeer begeerde juwelen te bereiken. De politie wil de Kat meteen maar op sluiten, maar hoe zou hij dan ooit zijn schuld kunnen bewijzen? Natuurlijk men voelt het al, meneer moet daar zelf zorg voor dragen. De hele film door is Gary Grant met dat verre van eenvoudige karwei bezig, tot hij aan het eind de ju weiendievegge ont maskert en Grace Kelly ln de armen kan sluiten. Deze rolprent kreeg een Oscar voor de inderdaad bijzonder fraaie kleu renfotografie, maar Hitchcocks beste pro- dukt is het toch niet, daarvoor doet het verhaal te ongeloofwaardig aan. (Dief vangt dievegge in romantische en kleurrijke omlijsting Macoumba Een voorbeeld van een zeldzaam inte ressante en nergens langdradig worden de documentaire draait deze week in Casino. Een Italiaanse filmploeg heeft met terreinvoertuigen het woeste land schap van Zuid-Amcrika doorkruist en is met een serie opnamen thuisgekomen, die, bekwaam gemonteerd, een indringend beeld geven van een met veel ontberingen en moeite volbrachte expeditie. Dwars door de verschrikkelijke Matto Grosso, de eindeloze en gevaarlijke moe rassen van Paraquay, de bijkans ondoor dringbare jungle in het stroomgebied van de machtige Amazone en over het Andes- gebergte weer naar de beschaafde wereld, leidde deze tocht. Behalve met deze vaak nog ongerepte natuur komen we ook in levendig contact met de bewoners, en dat levert menig onthullend beeld op van de primitieve omstandigheden, waaronder deze mensen moeten leven. Een hoogte punt bereikt de film met Macoumba, de enerverende magische dans, waarnaar de rolprent dan ook is genoemd. Macoumba is al eens in Leiden gedraaid, maar wie de film nog niet heeft gezien verzuime deze kans niet. Hij zal dan kennis maken met de enorme mogelijkheden, die juist de film biedt om andere volken beter te leren verstaan. In het voorprogramma draait de uit stekend geslaagde documentaire over de tentoonstelling Wij Mensen, de verzame ling foto's, die thans in het Amsterdam» stedelijk museum is te zien. (Voorbeeldige documentaire over het onbekende Zuid-Amerika.) Summer madness In Trianon toont men de bezoekers deze week een prachtig gekleurd beeld de Italiaanse stad Venetië. Men ziet de fraaie architectuur van de talrijke oude gebouwen, het drukke gondelver- keer in de vaarten en grachten en het la waaierige vertier van de vele vakantie gangers. Tussen al dit 6choons door be weegt zach een van romantiek en senti ment aan elkaar hangende Amerikaanse toeriste, die hels over kop verliefd wordt op een reeds getrouwde Italiaan. Aan vankelijk tracht zij zich van hem te disband eren, maar het duurt niet al te lang, of de jongedame zwicht voor zijn charmes en de opmerking, dat men het met de liefde maar niet al te nauw moet De Amerikaanse is evenwel degelijk opgevoed. Na de nodige vrijages krijgt ze slotte toch nog spijt. Zij verbreekt do verhouding en onder luid gesnik keert ze haar vaderland terug. Een verbij sterde en bedroefde minnaar achterla tend. .Summer madness" de een film zonder enige inhoud. Jammer van de soms goe de fotografie I (Traag filmverhaal in technicolordat iet vermag te boeien). Duivelsspel In Rex draait deze week een film die handelt over „de goede en de slechte boef'. Deze beide Olieden oefenen het „schone beroep" van kaartspeler en vee dief uit. De film wordt aangekondigd met de woorden: „Het ontstu'imige verhaal an een man, die met zijn leven speelde". De man, waar al deze ontstui migheid n draait, Ben Matthews is zijn naam, et kans, anderhalf uur met een revol- ar te schieten zonder één keer bij te la den. Zijn vriend. Matt Comfort, heeft een bijzondere voorliefde voor een ander- 3 paarden en geld. Moeilijkheden blijven dan ock ndet uit. Van tijd tot tijd heeft er een overval plaats op een rader boot. Onze Ben wordt ervan verdacht en beticht hem ervan een rijke sinjeur te hebben vermoord. Groot is zijn veront waardiging! Hij beëluit met zijn vriend dader te ontmaskeren. Een reeks vechtpartijen is het gevolg. Totdat een zekere Boucher dodelijk gewond zijn mis daad aan de Sheriff bekent. Wie had dat kunnen denken! Ben is de held van de dag, maar zijn vriend Matt moet maken dat hij wegkomt; hij had teveel paarden gestolen! En daar Matt er geen prijs op 6telde de cel aan de binnenkant te be kijken, stal hij zijn laatste paard uit deze film en rende het witte doek af. (Het „onstuimige" verhaal van een man, die op onze spotlust werkte). Een keerde niet terug Van de film, die Lido vertoornt, gaan er dertien in een dozijn. De geschiedenis is, dat een majoor van de Amerikaanse luchtmacht gedurende de oorlog dn Italië wordt neengesohoben, aan Duitse vervol gers ontsnapt, binnen 24 uur een Italiaan- schone ontmoet en kust en terecht komt temidden van een groepje ruige Italiaanse partisanen, die een privé-oor- ■■ÏJ voeren tegen hun Germaanse ^bondgenoten' Een pater helpt hem ten slotte terug aar de eigen linies. Maar niet dan nadat deze majoor en zijn schone en zijn Engels sprekende Italianen tijdens een Luchtaan- ?en niet onaanzienlijk aanbal mitraiil- leurnesten onschadelijk hebben gemaakt, de bezetting van een Duits luchtdoelka- hebben overmeesterd en met dit ka- hoe is het in vredesnaam moge lijk even een belangrijke tunnel voor het Duitse oorlogsverkeer in de poeier hebben geschoten. Het geheel i6 een kleurig schouwspel, dat zeker zijn publiek zal trekken, maar dat gemaakt is door mensen, dde kenne lijk vaak zeggen: „Vooruit jongens, kan ons 't schelen. Als 't maar geld in 't laatje brengt". (Film, die weinig eisen stelt aan intel ligentie en daar eigenlijk een loopje mee neemt).

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 3