slaap 9 Ritmeester .11 Rechtsbescherming van student moet verbeterd worden Roomboter/ Necl. regering overtuigd van Jungschlagers onschuld Geen ..huisvredebreuk" nodig, wel open kaart spelen Israël en Egypte hebben bij Gaza vuren gestaakt Verreweg de meest gerookte Amerikaan 75 a North State 156 ME UWE LEIDSCHE COURANT 5 VRIJDAG 20 APRIL 1956 MINISTER CALS HOUDT VOL Hoogleraren hebben het veel moeilijker; zij moeten stuclieprogram maken (Van onze parlementaire redacteur.) MINISTER CALS houdt vast aan zijn poging om de studievrijheid van de student te beperken. Een intrekking van dit wetsartikel is niet te ver wachten, zo zeide de bewindsman, want het artikel is gebaseerd op het ad vies van zeer deskundige personen. Er zal dus gestemd moeten worden. Maar gisteren groeide de tegenstand nog steeds. De heer. Tilanus (c.h.), Prof. Lemaire (ex-k.n.p.) en de communist Gortzak verklaarden zich tegen de beperking van de studievrijheid. De minister heeft zijn standpunt overi gens met een keur van argumenten verdedigd. Principiële bezwaren zag hij in geen geval. De vrijheid van de student is zo belangrijk, dat zij alleen -o^tb maar beperkt kan worden in overleg tussen regering en volksvertegen woordiging. Verwerping van dit artikel zal. zo zeide minister Cals, betekenen, dat we de hui dige situatie aanvaarden, waarin de dent zijn studie moet staken op advies één hoogleraar. De bewindsman had vol ledig vertrouwen in de Delftse Senaat, dat deze het wetsartikel niet zo zal toepassen dat de vrijheid van de student in gevaar zal komen. En hij hoopte dat ook de Ka- haar vertrouwen in deze Senaat zal uitspreken. Naar het oordeel van de be- ian zal de Senaat heus wel begrij- in dat het actief deelnemen aan het lentenleven, waardoor de studie wel ichterop kan raken, niet beschouwd mag 'orden als verloren jaren. Ook in i Engeland heeft men een termijn waarbinnen de student afgestu- r de laatste jaren in Delft zoveel laatregelen zijn getroffen mag de wet gever dan niet de mogelijkheid openen om de studievrijheid te beperken? Mi nister Cals zag dit niet in. Naar zijn me ning past zijn wetsartikel in het streven naar een academische gemeenschap. Dat IDEf| betekent dat de studenten zich aan een zeker gezag hebben te houden. De acade mische gemeenschap mag niet op zichzelf hafof ttaan. Zij maakt deel uit van onze gehele volksgemeenschap. Plicht is voor de stu dent het eerste woord. Juist voor hen geldt het „adeldom verplicht". Dij wijziging in de maatschappelijke ontwikkeling heeft zijn invloed ook op ons hoger onderwijs. Algemeen i» er verlangen om te komen tot een zo Redd cien1 opleiding, niet te long duur en gericht op de praktijk. Dit parrarf oongspunt moet leiden tot onaangem consequenties. Niet in de eerste plaats voor de studenten, maar voor de hooo- Ieraren. die de zware taak krijgen de studieduur vast te stellen. De conclusie >t vet van de minister was. dat de regering dit artikel niet lichtvaardig voorstelt. Zij ziet de studievrijheid als een groot goed Budgerecht De bedenking van de heer Bruins Slot (a.r.), dat de nieuwe bepalingen voor het technisch hoger onderwijs het budget recht van de volksvertegenwoordiging aantast deelde minister Cals niet. De Ka mer komt er naar zijn mening zelfs beter voor te sta3n. Het is toch immers onmo gelijk geworden voor de Kamerleden om de begroting voor het Hoger Onderwijs nog te beoordelen? Dat wordt nu veel eenvoudiger. De minister moet de begro ting goedkeuren en de Kamer kan oor delen over een bestedingsplan, een plan ning. voor enkele jaren. Uiteraard was minister Cals verheugd dat de Tweede Kamer akkoord gaat met Kamer lieeft bezwaren tegen waterleidingwet (Van onze parlementsredactie) De waterleidingwet, die minister Suur- hoff eind vorig jaar bij de Tweede Kamer heeft ingediend, is daar over het alge meen niet etg gunstig ontvangen. Het wetsontwerp stelt regelen met betrekking tot het toezicht op waterleidingbedrijven en tot de organisatie van de openbare drinkwatervoorziening. De vaste Kamer commissie voor sociale zaken en volks gezondheid komt in haar voorlopig ver slag tot de conclusie, dat het ontwerp, al moge het ten opzichte van de bestaande toestand verbeteringen bevatten, de ^ïui- dige problemen van de drinkwatervoor ziening in ons land in het algemeen niet tot een oplossing brengt. Ook Senaat akkoord met verlaging collegegeld (Van onze parlementsredactie) Ook de Eerste Kamer kan zich (blij kens een voorlopig verslag) zeer wel ver enigen met de verlaging van de college gelden. Vele leden juichen de maatregel toe. daar hierdoor een verdere democrati sering van het onderwijs wordt verkre gen. Zij beschouwen de verlaging als een stap op de weg naar het geheel kosteloze onderwijs en dus ook kosteloze hoger onderwijs. Algemeen wordt betreurd dat de maatregel met een jaar werd- ver traagd. Raket ontploft. Op de Australische vlak te van Woomera, waar Britse en Australi sche geleerden proeven nemen met gelei de projectielen, is gisteren een raket voor tijdig ontploft. Tal van medewerkers aan het project werden ernstig gewond. De leider van de proeven, de Britse geleerde James Edward Lister, is aan zijn verwon dingen bezweken. Minister J. G. Suurhoff zal vanavond om tien over zeven via Hilversum I spre ken over het Nationaal fonds voor de kinderverlamming. inde: N. A. I. M. Boel Amsterdam. Kand. wis- en natuurton mejuffrouw J. de Wal. Purmerend. ROTTERDAM. 19 april. Geslaagd kand. economie; P A C. Janzen, Delfl A. V. ApoH. Delft; L. TJoomk. Set Th. M. J Machic Doet.; ni l. Bakker en Haag; e/ J°°W. de vestiging van de tweede T.H. in Eind hoven. Bij een verdere industriële ont wikkeling van ons land kan de oprichting van een derde T H. tot de reële mogelijk heden behoren. de nieuwe, grote (-j7rLshn Kol. Duchaleau bevelhebber in Groningen H. A. J. Duchateau, kolonel vai generale staf, is met ingang van 1 benoemd tot bevelhebber van de vierde militaire afdeling, tevens territoriaal be velhebber-noord, als opvolger van kolo nel P. G. C A. van der Speek O'Br die op die datum niet pensioen gaat. Van november 1952 tot januari 1953 diende kolonel Duchateau reeds chef-staf van de vierde divisie in Gro- J. L. A. H. Antoni, gepensioneerd kolonel is benoemd tot opvolger van de gepensioneerde generaal-majoor P. P. W. van Leeuwen als lid van het ambtenaren gerecht in Den Haag. „Ik eet toch roomboter op mijn brood!" Het is verontrustend, dat wij Nederlanders niet wat meer over hebben voor kwalitatief betere maaltijden. Wat hebben wij aan onze welvaart als wij niet meer aandacht besteden aan de beste, gezonde voeding? Ik zeg met opzet „wij in Nederland", want in het buitenland heeft men heel wat meer over voor een werkelijk fijne en vitaminenrijke maaltijd. Daar wordt b.v. veel meer roomboter gebruikt. Zelfs 2 x tot bijna 3 x zoveel als bij ons Gelukkig komen de laatste tijd steeds meer Nederlanders tot de overtuiging, dat het belangrijk is om gezonder te eten met room boter. U hoort dan ook steeds vaker zeggen: „Ik eet toch roomboter op mijn brood!" Beter eten met room boter kost weliswaar meer, maar het is deze extra kosten dubbel en dwars waard! Alles smaakt beter met De nauwkeurige cijf in Denemarken 2,87 België. 3,63 Duitsland2,3 Frankrijk 2,45 Zwitserland 2,13 (Vervolg van pag. 1) He-t plaatselijke actiecomité-Jungschlla. ger te Maastricht heeft de burgerij ver zocht de vlaggen halfstok te hangen. Za terdag om 10 uur 30 zal in de St. Ser- vaeskerk een plechtige uitvaartdienst worden gehouden. Een actie is begonnen ment op te richten. De smet van de laster Het comité van het Jungschlagerfonds wil de kosten dragen voor de overbren ging van het stoffelijk overschot naar Nederland en heeft medewerking van de regering verzocht. Het nationaal contact comité verzoekt de vlaggen zaterdag van zonsopgang tot zonsondergang halfstok te hangen Prof. mr. J. M. van Bemmelen zet uit een. dat Jungschlagers onschuld een uit gemaakte zaak was en dat Maengkom en Sunario schuld hebben aan zijn dood. Ge durende het gehele proces moet hij het gevoel gehad hebben te vechten tegen een onwil. Nimmer zal men weten of de rechter toch nog een vrijspraak zou hebben aangedurfd. Nooit kan zijn naam door een vonnis bevrijd worden van de smet, want door de dood eindigt de 1 •afvervolging. De kenners van het In donesische strafrecht twijfelen geen ogen- Jungschlagers onschuld. Hij is gestorven als een martelaar. Oudminister van justitie mr. H. Mulde- rije heeft in een vraaggesprek voor de N.C.R.V. het hoogst onbevredigend ge noemd. dat met de dood van Jungschlager de kans op een uitspraak, waartegen re- mogelijk, werd afgesneden, zodat er geen eerherstel meer mogelijk is. Dit wijst er op hoe groot de verantwoordelijkheid is voor de rechter en de vervolger. Het vertegenwoordigend lichaam ziekenhuis is weggehaald. Sunario zeide, dat het thans is toevertrouwd aan de zor gen van mevrouw Jungschlager. Men nee mtaan. dat het per vliegtuig naar Ne derland zal worden overgebracht. In de Nederlandse kolonie heerst grote versla genheid en bittere wrok iMevrouiv Bonman spreekt: Mevrouw Bouman heeft verklaard diep geschokt te zijn en het een merkwaardige samenloop van omstandigheden te achten dat het overlijden viel juist op de dag, waarop rechter Maengkom oorspronkelijk het vonnis had bepaald. Hij zou eerst 20 april uitspraak doen. doch verschoof dit later naar 27 april. Zij achtte het zeer on bevredigend, dat nu niet bekend zou worden, hoe de uitspraak zou luiden. Zij gaat voort met de verdediging van de heer Schmidt. Volgende week dinsdag zal er weer een zitting zijn in deze zaak, die feitelijk dezelfde is als de zaak-Jung- schlëger. Dezelfde getuigen hebben in beide zaken verklaringen afgelegd. Als de woningtellers komen r'ISTEREN IS DE WET tot het houden van een algemene woningtelling in het Staatsblad verschenen. Tussen 1 mei t juni zal de telling worden gehoudei de {de gegevens moeten de situatie op 30 republiek Zuid-Molukken heeft uiting ge- ljuni weergeven. Tussen 8 uur 's morgens geven aan de grote ontsteltenis over de {en 9 uur 's avonds hebben de tellers toe- dood van de heer Jungschlager. jgang tot de woningen, om een zo juist en De Nieuwsgier te Djakarta is van me- volledig mogelijk beeld te verkrijgen van ning. dat het bewijs van schuld alleen !de manier, waarop de Nederlandse be- aanvaardbaar zou zijn als men alle vef- jbolking is gehuisvest. Aard van de wo- klaringen der getuigen a décharge als on- jning, bouwzijdc, indeling, aantal vertrek- betrouwbaar beschouwt. jken, huurprijs, ouderdom en andere ge- gevens moeten worden opgenomen. Ver- Britse stemmen der zal moeten worden vastgesteld hoe- Van kano tot koningssloep Amsterdam bijeen in Het R.A.I.-gebouw. te Amsterdam is omgetoverd tot een dorado voor water sportliefhebbers. Zij vinden er zeil- en motorjachten in prijzen, variërend van iets meer dan 1000 gulden tot 85.000 gul den. Verder zijn kano's geëxposeerd, die niet meer dan enkele honderden guldens Op twee plaatsen heeft men het dak van het gebouw moeten openbreken om zeiljachten in volle glorie te kunnen op tuigen Bijna alle soorten zeilboten, die onze vaarten en plassen bgvaren, zijn in de R A I. bijeengebracht op de water- sporttcntoonstel'.ir.g „Hiswa", die van daag is geopend. Het kleinste jacht is de „Flying Ju nior", dat in het niet verzinkt bij som mige supergrote jachten, waarmee men met gemak de oceaan zou kunnen beva ren. De meeste van deze laatste hebben ai een buitenlandse eigenaar gekre gen. Het pronkstuk van de „Hlswa" ls d< Koningssloep, 138 jaar geleden gebouwd voor 1088 gulden, maar nu verzekerd voor de respectabele som van 200.000 gulden. Dit is namelijk het bedrag, dit fraaie vaartuig In onze tijd zou i ten kosten, gesteld dan, dat er een bou wer voor gevonden zou kunnen worden. De „Hiswa" biedt voorts het nodige aan beoefenaars van de racesport te ater: snelle racebotcn, de Duitse poly- sterwaterscooter, binnen- en buitenboord- notoren en alle mogelijke andere icheepsbcnodigdheden. De Manchester Guardian schrijft: Het proces is óp zeer onbevredigende wijze gevoerd. Het verhaal is schandelijk. Nu is het te laat. De Indonesische regering moet de nog gevangen Nederlanders snel en gewetens- jetrouw berechten of hen onmiddellijk naar huis zenden. De Daily Telegraph merkt op: De we reldopinie zal niet gemakkelijk de Indo- sisohe autoriteiten vrijspreken van we onrechtvaardigheid. Het bestaan n de ondergrondse organisatie werd ;t bewezen. De advocaten zijn aangeval- i en één werd gedwongen het land te verbaten. Wat zal er worden van de an- r Nederlandse gevangenen? Wij moe ten hen niet vergeten. Deze armzalige parodie op de rechtspraak mag niet nog meer slachtoffers maken. De initiatiefnemers van het manifest van zeven zullen er voor ijveren, dat de zaak van de thans nog in Indonesië ge vangen gehouden Nederlanders voor het Internationaal Gerechtshof komt. Het na- |tionaal contact-comité heeft telegrammen |van deelneming gezonden aan mevrouw i Jungschlager en mevrouw Bouman. Begrafenis streng geheim Zowel door de Indonesische als door de Nederlandse autoriteiten te Djakarta wordt volgens A.N.P. de strengste geheimhouding in acht ge nomen over de begrafenis van de heer L. N. H. Jungschlager. Het stof felijk overschot is ter beschikking gesteld van de familie. Vanmorgen was op het hoofdkantoor der K.P.M. de vlag halfstok gehesen. De K.P.M. heeft een advertentie geplaatst over het overlijden van de heer Jung schlager, die chef van de nautische dienst is geweest. Hierin verklaart de directie: „Wij zijn altijd overtuigd geweest van zijn onschuld". De ochtendbladen te Djakarta melden met grote koppen het nieuws op de voor pagina's. De Nederlandse gemeenschap is diep geschokt over dit einde van een pro ces, dat deel was geworden van hun leven. A.P. meldt, dat het stoffelijk overschot gisteravond in het grootste geheim uit het in de betreffende woning leven, alsmede de samenstelling van het De inwoners van de gemeenten zullen zoveel mogelijk van tevoren op de hoogte worden gesteld van de komst van hun teller. Deze heeft een vragenlijst in ziin bezit welke in 24 punten uiteenvalt. In de kleine folder, die de ingezetenen van de gemeente vóór zijn komst ontvangen, wordt er nog eens de nadruk op gelegd, dat het geenszins de bedoeling is na te gaan of in de woning soms iemand clan destien i6 gehuisvest dan wel of soms nog inwoning mogelijk is. Er behoeft dus geen enkele vrees te bestaan, zo wordt in dit schriftelijk „geleide" gezegd, dat de te verzamelen gegevens zullen dienen voor vordering van woonruimte of iets dergelijks. Om een vlotte gang van zaken te waar borgen wordt men verzocht de teller, die zich legitimeren kan. even voor te gaan door .de woning, zodat hij op 'snelle wijze kan vaststellen of vertrekken, keuken, w.c. enz. met de voor de telling gegeven richtlijnen in overeenstemming zijn. Hij zal ook naar de huur van uw woning vragen. Weet u het juiste bedrag? Betaalt u zelf het waterverbruik of is het in de huur begrepen? Heeft u een huurkwitan- tie of iets dergelijks bij de hand? Indien uw eigen huis woont en dus geen huur betaalt, ga dan van te voren even zat op het laatste aanslagbiljet voor de personele belasting als huurwaarde is ie!d. De teller zal ook enkele bij zonderheden vragen over u en de andere leden van uw gezin. Weet u hun leeftijd? Weet u precies het beroep, dat zij uit oefenen? Valt het inkomen van het ge zinshoofd beneden of boven de algemene loongrens van de sooiale verzekering, beneden of boven f 500 per maand of f 115 per week? Ook de laatstbedoelde vraag kan men In de kathedraal van Monte Carlo is gisterochtend het kerkelijk hu welijk voltrokken tussen prins Rainier en prinses Orace Kelly. De foto werd genomen op het ogenblik dat de prins de ring aan de vinger van zijn bruid schoof. Het vorstelijk paar is nu aan boord van Rainiers jacht Deo Ju- vante op huwelijksreis in de Mid dellandse Zee ustig beantwoorden. De teller 6taat on- ler een wettelijke geheimhoudingsplicht •n voorts is het antwoord weer alleen be stemd om tezamen met dat voor de an dere getelde gezinnen" een beeld te ver krijgen van de afzonderlijke sociale groe- van de bevolking en de wijze waarop deze zijn gehuisvest. In verschillende gemeenten, zoals Den Haag wil men de woningtelling samen laten gaan met het verzamelen van ge gevens voor de woningcartotheek. Voor d,e vorming van zo'n woningcartotheek nen over vaak andere gegevens moe ten beschikken dan die welke voor de woningtelling nodig zijn. In Den Haag zal ifaaHjoiJeogutuoJA »p jooa uoSbja petuee uiapi uaa Sou uaSexA apSrpouaq Sutnej -SuruoAt ap jooa ap use jfCHapaouraaA nu worden toegevoegd. «Mi Be'cherm' '*9- touting Licht en handig voor iedere woning SIEMENS STOFZUIGER Voorlopig succes voor Hammarskjöld 1"SRAËL EN EGYPTE zijn overeengekomen, het vuren in het grensgebied van Gaza onvoorwaardelijk te staken. De secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Hammarskjoeld, maakte dit gistermiddag persoonlijk bekend. Beide partijen hebben beloofd, opdracht te zullen geven, dat geen militaire of semi-militaire strijdkrachten met inbegrip van onge regelde troepen over de demarcatielijn mogen schieten, noch deze lijn mogen overschrijden, onverschillig voor welk doel, zoals is vastgelegd in de bestandsovereenkomst van 1949. slechts cigarettes Sinds tientallen jaren aan de Turh is het zo MANNEKE EN MANNEQUIN buste ten ge- rlykheid gebiedt worden gebracht, ki uitbreiding die de beti woord in het Italiaans In het vulgair-Latijn (e naming) werd de stof di op bet oog hebben, bui Nu ja, dal reden, wani dddeel t bovenstaande voorbeeld liggen de woorden bureau en burattino wel tó diclu bjjeen. dat de verwantschap duidelijk tc proeven is. Maar had u ie Potomac in ligt eigenlijk we Griekenland en dat andere i liggen een behoorlijk eind uil Griekenland en Italië liggen toch dicht bij elkaar en desondanks schijnen de woorden theos en deus (waarmee de godheid werd aangeduid) geen verband met elkaar te houden, evenmin als ons woord koud en het Latijnse calidum. Nu nog een enkel woordje over moe der. M.ar dan een volgende keer. (NADRUK VERBODEN) De toezeggingen van de Egyptische en Israëlische regeringen waren al eerder schriftelijk gegeven, maar in de uitvoe ring van deze beloftes was enige ver traging ontstaan met onvermijdelijk nieuwe incidenten als gevolg hiervan. Hammarskjoelds volgende taak zazl nu zijn, het bestand te bestendigen door wri jvingspunten weg te nemen en een rege ling te ontwerpen, waarbij het voor waar nemers van de V.N. mogelijk wordt, met zekerheid de schuld vast te stellen bij grensoverschrijdingen. Algemeen wordt beweerd, dat Hammarskjoeld dit wil be reiken door bufferzones te vormen langs de grens en door uitbreiding van het aan- ttal waarnemers. Hij zou vandaag naai zijn voorlopige hoofdkwartier iq Beiroel terugkeren. Bij de besprekingen tussen Israel en d« vertegenwoordigers van de V.N. is giste ren ook gesproken over moeilijkheden aar de Israëlisch-Jordaanse grens, waar bi een incident juist aan weerskanten eer tfezoruC Verzending van zeepost Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De date, waarop de correspomdenitiie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, achter de naam van het schip, vermeld. Argentinië: ss. Marinero 23 april; Au stralië: ss. Stnatheden 26 april; Brazilië ms. Paraguay Star 24 april; Canada: ms. Noordam 26 april; Chili via New York 26 april; Indonesië: ss. Bi-l!:ton 26 april; Ned. Antillen ms. Aegis 23 april; ms. Doris 28 apr Nieuw Zeeland via Enge land 28 ap: il, Suriname: ss. Johann Blue- menf'nal 26 apr.L Inlichtingen betreffende de verzen- dmgsdaba van postpakketten geven postkantoren. millitair gesneuveld zou zijn. Over en weer hehben de partijen elkaar beschul digd va nuittlokklng van dit incident. Ver der zouden twee Israëlische jachtvliegtui gen een Soendanees passagiersvliegtuig boven Libanees gebied lastig hebben ge- Uit Londen wordt gemeld, dat premier Eden een nieuw westelijk idee ter ver mijding van oorlog in het Midden-Oosten aan Rusland zal voorleggen. Volgens dit plan zouden de V.N. zowel de westelijke als de communistische wapenleveranties aan arabieren en Israëliërs moeten rant soeneren. Eden zou dit plan met Boel- ganin en Kroesjtjsef willen bespreken. Niet Stalin doch Lenin de ..leraar" van Geordë Z-arja Wostoka. het orgaan van de r-om- mumstische partij in Georgië, het geboor teland van Staïm. heeft een van zijn vier pagina's gehoed gewijd aan een artikel waarin met StalKn. doch Lenin de „trou we vriend, leraar en leider" van Georgië wordt genoemd. Het slagen var. de revo lutie in dat land destijds, wordt vrijwel toegeschreven aan Lenin. terwijl Stalins naam slechts ter loops wordt genoemd. Intussen blijkt de nagedachtenis van Staiin in zij-n geboortestad Gori vrijwel onverkort in ere te worden gehouden'. Hoog boven deze stad van 30.000 inwo ners zijn nog altijd de verlichte woorden „Ere zij de grote Stalin" te zien en het grote, uit steen en marmer opgetrokken, tempelachtige gebouw, dat over het klei. ne huig, waar Stalin in 1879 werd gebo ren, is gebouwd. is -nog steeds open voor het publiek, evenals het daarnaast lig-

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 5