jOicuiue $Trihsrl)c (üimrant Erkent het feit, dat de Sowjetunie bestaat Besprekingen met de Russen zullen geheim zijn Soenario: ZEER ONAANGENAAM Op 7 mei start Arjos met eigen verkiezingsactie Ambonnezen moeten hun eigen brood verdienen Uitkering houdt op; huisvesting voorlopig nog vrij VRIJDAG 20 APRIL 1956 BUREAUS: Steenstraat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- eD Advertentie-afdeling: Tel. 31441. ABONNEMENTEN: 7.— per kwartaal; 2.35 per maand; 0.55 per week. Postrekening: 58936. ADVERTENTIES: 0.20 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Familieberichten 0.18 per millimeter. Zevenendertigste jaargang No 10632 Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-red.: W. J. ENSERINK CHRISTELIJKEATlOtiAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken Stantvastlcfi is «helleoen mijn hert ia tcgtjeaspoet Minister Cals houdt vol ZIE PAGIISA 5 m B. K. TOT HUN BRITSE COLLEGA'S LONDEN, 20 APRIL. DE RUSSISCHE LEIDERS, Boelganin en Kroesjtsjef, zijn, na een zeer koele ontmoeting met het Britse publiek, him besprekingen met Eden begonnen in diens ambtswoning, na een lunch op de Russische ambassade, 's Ochtends hadden zij een rit door de stad gemaakt. Maarschalk Boelganin wuifde voortdurend naar de toeschouwers, doch niemand zwaaide terug. Tot dusver steekt de ontvangst van de Russen wel zeer sterk af bij het uitbundige enthousiasme, waarmee zij vorig jaar in India en Birma wer den begroet. Bij de eerste besprekingen waren Eden, Boelganin, Kroesj tsjef, de Britse minister van buitenlandse zaken, Selwyn Lloyd, de Sowjet- ambassadeur in Londen Malik en de Britse ambassadeur in Moskou, Hay- ter, aanwezig. Het ging over de betrekkingen tussen Engeland en de Sowjetunie zoals die zich sedert de oorlog ontwikkeld hebben. Nadat de Britse en Russische leiders twee en een half uur in Downingstreet hadden vergaderd, werd een communiqué uitgegeven, waarin werd verklaard, dat de besprekingen in het geheim zullen geschieden. Na afloop zal een kort communiqué worden uitgegeven. De Russische uitzendingen van de B.B.C. werden in Moskou duidelijk en ongestoord ontvangen. Tijdens een diner, dat premier Eden J\for£€Tl in ons A z'^n Russische gasten aanbood, werden verschillende redevoeringen afgestoken. 'ezig Churchill, Lord ZONDAGSBLAD Attlee. leden van de conservatieve rege ring en de Labouroppositie. militaire stafchefs, een vertegenwoordiger van de Britse werkgeversbond en een van de vakbond. Aan dit diner heeft Churchill, die nu 81 jaar is, de wens van zijn laat ste jaren toch nog in vervulling zien gaan. Zij het dan niet meer als premier, heeft hij met de Russische leiders per soonlijk kunnen spreken over de moei lijkheden in de huidige wereld. Kroesjtsjef heeft gezegd, te begrijpen, dat niet iedereen in Engeland dezelfde houding ten aanzien van het Russische bezoek inneemt. Hij zeide: Wij zi.in po litieke personen en begrijpen, dat er geen uniform standpunt kan bestaan met betrekking tot de gecompliceerde vraag stukken tussen oost en west. U mijne heren, hondt niet van het communisme rij verbergen niet, dat wij niet van het kapitalisme houden. W(j moeten -ch- n vrede met elkaar leven. U zult tenslotte moeten erkennen, dat de Sowjet- lie bestaat en dat land wenst vrede en en oorlog. Wij willen u niet overhalen is stelsel over te nemen, maar vreed- me samenleving is de enige oplossing, ïze planeet is door de technische voor uitgang steeds kleiner geworden. Het Sowjet-straalvliegtuig, door Toepolef ontworpen, legt de afstand MoskouLon den af in drie en een half uur en dat is niet de grens. Intercontinentaal geleide projectielen zullen die afstand in enkele minuten kunnen overbruggen. Wij heb ben beiden de waterstofbom, maar oor log kan slechts ontzettende vernietiging teweegbrengen. Oorlog is geen oplossing. lier Boelganin heeft een heildronk uitgebracht op koningin Elizabeth van Engeland en hij verklaarde, dat het be zoek der Russen een stap vooruit is op de weg naar vermindering van de inter nationale spanning. de filmster Grace Kelly het „ja woord" gaf aan prins Rainier van Monaco. In Limburg is een ander adellijk huwelijk gesloten. Onze speciale verslaggever vertelt daar over in een reportage in ons Zon dagsblad. Het gebeurde in het kas teel te Hoensbroek, maar pracht en praal ontbraken hier bijna ge- geheel De reeks „Koopt u op afbetaling?" wordt besloten. Op bladzij 2 treft u de Volks wijk, de medische en radiorubriek aan en een kort verhaal over mie- renlegers, die twee ontdekkingsrei zigers bedreigden. Blad Zij staat in het teken van de soroptimistqn. Onze redactrice maakte bovendien een merkwaar dige samenvatting van de verslagen in allerlei kranten over de ontmoe ting Grace-Rainier. Het Cultureel Venster opent met een beschouwing over glasblazerij door de eeuwen heen. Op de pagina Geestelijk Leven wordt een artikel gewijd aan or thodoxie en fundamentalisme. De ontspanningspagina (met de grotere puzzel) ontbreekt evenmin. Uit dit voorproefje ziet u dat ons zondasblad ook deze keer de nodige variatie biedt. Twee doden in verkeer De driejarige Pauline Kruisbosch stak gisteren achter een passerende auto de1 1 Hattumseweg in Apeldoorn over, I niet bemerkend dat van de andere zijde eveneens een auto naderde. Zij werd aangereden en is in de loop van de nacht In het ziekenhuis overleden. De militaire motorrijder, C. van Barneveld, die geen voorrang gaf aan een militaire vracht auto, is gisteren op het kruispunt Udde- lermeer bij Elspeet dodelijk verongelukt. Amerika versterkt band met Bagdadpact Washington, 20 april. I De Ver. Staten zijn toegetreden tot de I „commissie ter bestijdïnig van ondermij nende activiteiten" van het Pact van Bagdad. Amerika zal tevens een pemva- nemt militair verb indómgs -bu re au vestigen j bij de zetel van het hoofdkwartier van J i dit pact. Twee dagen geleden trad Ame rika toe tot de economische commissie, todat het thans hecht met het pact is verbanden, zonder er in feite lid van te Ulo. Voïl U.KJ. ui i i i i Koel publiek in Londen Mongoolse paarden Tijdens de rit door Londen werden door enkele personen beledigingen aan hel adres der Russen geuit. Een der toeschou wers riep ..weg met Kroesjtsjef", maar hij werd direct gearresteerd. De giste ren genoemde Nicolas Tolstoy, en nog enige andere personen, die gedemon streerd hadden tegen de aanwezigheid der Rilssen, zijn door een Londens ge rechtshof tot geldboetes veroordeeld. In het bekende Engelse paardensportcen trum Epsom, zijn twee Mongoolse paarden aangekomen, vermoedelijk als geschenk bestemd voor koningin Elizabeth. De Russische leiders Kroesjtsjef en Boelganin legden gisteren een krans bij de cenotaaf in Londen. Een ongekend groot politieleger hield de omstanders in de gaten. Iemand die „Weg met Kroesjtsjef" schreeuwde, werd gearresteerd. Velen zijn ernstig verontwaar digd over het Russische bezoek aan Engeland. Met name de British League of Empire Loyalists heeft geen greintje vertrouwen in de glimlach der Russen. De League zond Eden naar aanleiding van zijn diner met de Russen, een bijzonder lange lepel (indachtig het En gelse spreekwoord: Wie met de duivel dineert moet een lange lepel gebruiken" om op een behoorlijke afstand te kunnen blijven. Melk één cent duurder Doorberekening van drie procent hogere landbouwlonen De regering zal waarschijnlijk geen be zwaar maken tegen de wens van de werk gevers. een loonsverhoging van drie pro cent, die vrijwel zeker per 1 mei in de landbouw-C.A.O.'s van kracht wordt, in de prijzen door te berinnen. Als gevolg hiervan zal de prijs voor consumptiemelk mei die datum over het gehele land met één cent worden verhoogd, zulks om een te zware belasting van het landbouw- egalisatiefonds te vermijden. Hoewel de landarbeidersionen in fe bruari met 3.5 en 5 cent per uur werden verhoogd., is men van mening dat de lo nen t.o.v. andere bedrijfstakken nog een achterstand vertonen. De werkgevers zijn, in tegenstelling tot de regering, van oordeel dat de verhoging van de vakantietoeslag van twee op vier procent en verlenging van de vakantie van twaalf tot vijftien dagen eveneens in de prijzen moeten worden doorberekend. Door de loonsverhoging zouden de ver- rekenprijzen voor andere basisprodukten, zoals tarwe en suikerbieten, eveneens stij gen. Gezien de geringe arbeidsintensivi teit van deze produkten in vergelijking met die van melk en de vrije verkoops prijzen voor tarwe en suikerbieten, is het weinig waarschijnlijk, dat verbruikers iets van verhoogde garanties zullen bemerken. stoffelijk overschot Jungschlager naar Nederland rlGSCHLaGER was de laatste tijd opgewekt. Zichtbaar gesterkt door de kracht van zijn geloof had hij een houding van rustig afwachten aangenomen, aldus vertelde pater C. Droog, de rooms-katholieke geeste lijke van de gevangenis Tjipinang, waar de lieer L. N. H. Jungschlager de laatste twee jaar doorbracht. Pater Droog heeft de heer Jungschlager kort voor zijn dood bezocht en ook enige minuten na zjjn dood om voor zijn zielerust te bidden. Hij had bij zijn wekelijkse bezoeken de heer Jungschlager leren kennen als een rechtschapen en goed man. Hare Majesteit de Koningin heeft gisteren in een telegram Haar deel neming betuigd aan mevrouw Jung schlager met het overlijden van haar echtgenoot. Minister Luns heeft gisteravond in 's-Hertogenbosch voor de vereniging internationale rechtsorde aldaar kl&ard. dat de Nederlandse regering diep overtuigd ls van de onschuld van de heer Jungschlager. Het verscheiden heeft het Nederlandse volk. het parlement, regering en ook de Vorstin een grote ont roering gewekt. Deze man is onzegbaar leed berokkend door het vervolgings apparaat van Indonesië. Indonesië heeft thans geen mogelijkheid meer het aange dape onrecht ongedaan te maken. De Ne. derlandse regeringls diep geschokt er het is te hopen, dat deze afschuwelijke zaak de verhouding tussen beide landen niet nog meer zal vertroebelen. Onaangenaam zei Sunario Sunario. die als officier van justitie optrad in het proces tegen de heer Jung schlager. heeft verklaard, dat diens dood „zeer zeker onaangenaam is". Hij her haalde deze woorden verschillende Zelfs ministers doen mee Unieke gebeurtenis voor ons land TN DE KOMENDE verkiezingsstrijd zal een voor ons land unieke gebeur- tenis plaats vinden. Op 7 mei a.s. start nl. de ARJOS, de grootste poli tieke jongerenorganisatie in ons land, met eén grootscheepse verkiezings actie onder het motto: „Jeugd stemt drie". Men heeft zich reeds verzekerd van de medewerking van de twee anti-revolutionaire ministers, prof. Zijlstra en mr. Algera. Er worden niet minder dan honderd vergaderingen gehouden op verschillende plaatsen in ons land. Op die bijeenkomsten zullen steeds sprekers het woord voeren, maar het ligt niet in de bedoeling alleen maar te spre ken en te luisteren. Johan Bodegraven zal op verscheidene van die avonden po- litieke-mastkl immers de ham voorhouden. Ook Joop van' der Does heeft zijn mede werking toegezegd. Verder zullen muziek corpsen en voordrachtskunstenaars vergaderingen fleur bijzetten. Men hoopt op deze wijze duizenden jonge mensen t* bereiken. Overigens is dit nog maar een deel van de actie. De ARJOS heeft een eigen ver- kierings-affiche laten ontwerpen, speciaal Ingrijpend besluit De minister van maatschappelijk werk heeft met ingang van 13 mei een regeling ingevoerd, die er op neer komt, dat de Ambonnezen hun eigen brood zullen moeten verdienen en alleen nog uitkering krijgen, wanneer zij dit van tevoren aanvragen en het dringend nodig hebben. Voorlopig echter blijven huisvesting in de woonoorden, licht- en waterverbruik, benevens brandstoffen nog vrij. Koningin Juliana en prins Bern- hard bezochten gisteren het Shell- laboratorium te Amsterdam. Met kennelijk genoegen bezag H.M. de resultaten van de elektroni sche rekenmachine „Miracle". GRACE EN RAINIER OP HUWELIJKSREIS Monte Carlo, 19 april Prns Rainier en prinses Grace van Monaco zijn vanmiddag aan boord van Rainiers jacht Deo Juvante vertrokken voor de huwelijksreis door de Middel landse Zee. Het paar stond zwaaiend en lachend op de brug van het jacht, dat door een grote menigte uitgeleide werd Tevoren hadden de prins en de prin ses op de binnenhof van het paleis ten aanschouwe van een juichende menigte do grote bruidstaart aangesneden. Naar Reuter verneemt, is de grote kunstroof in Monaco (vijf oude meesters ter waarde van 350.000 gulden) gepleégd ten huize van dr. Serge Mikhailoff, ge neesheer van de vader van prins Rainier. Dr. Mikhailoff, een genaturaliseerde Rus, woond sinds 1922 in Monaco. De politie heeft nog geen spoor van de dieven ge vonden. De premier van Pakistan, Moham med All. zal volgende maand een bezoek i brengen aan communistisch China. De beverijverig en kostbaar... T*iE BEVER zaamste, ijverigste en meest bescheiden knaag dier met een prachtige, donkerbruine pels had onmiddellijk de belang stelling van de eerste blanke kolonisten in Ca nada, die er aanvankelijk niet een rijke bron van inkomsten in zagen. Zij stonden versteld van de kunstigheid, de techni sche bekwaamheden en het gevoel voor architec tonische verhoudingen waarmee dit dier begif tigd bleek. Zoveel be- wonderiny had men voor dit half in het water en half op het land levende dier, dat het zelfs, tn het wapen van Canada's oud ste provincie, Quebec, voorkomt. het vreed- Desondanks is men de bever door allerlei maat regelen gaan behoeden voor uitsterven. De vier jongen, die de bevermoeder jaarlijks tijd krijgt, leven een heel te zelfs i ze spelletjes, ar menselijke gerekend erg amusant zijn. De herfst de bevers wel de i de grootste druk- bedrijvigheid. De scherming voordat ze het wagen om er zelf op uit te trekken En wanneer die tijd een maal aanbreekt. weten ze zoveel dat ze met suc ces de strijd om het be staan kunnen aanbinden De hever-ouders hebben strikte autoriteit over hun kroos dammen en kanalen. Bij elkaar zijn dat soms heel wat dieren, want ze leven vaak in grote groepen, een soort republieken, waa- wetten van kracht schijnen te zijn, die zij alleen kennen en waar van zij olleen de strek de ouders begrijpen. De dam- die Toen begonnen de in dianen de kostbare be- vervcllen te ruilen voor alcohol, spiegeltjes, kra len en allerlei glimmende voorwerpen. Er werd veel en veel te veel op bevers dingen en tonen begrip, gejaagd, maar gelukkig Ze zijn bijzonder vrien- is het geboortecijfer bij delijk teoen hun jongen de bevers bijzonder hoog. heel erg schoon en soms enkele honderden meters lang en dienen om het waterpeil vol doende hoog te houden, zodat de bevers tijdens de winter onder het ijs te water kunnen gaan om de takken en het iS schors dat ze daar heb- tyrannie. Ze bcn opgeslagen. te be rgen, suggereren 'eiken. De lange ka na- hel Ambonnezen. die in woonoorden ver blijven en geen of onvoldoende inkom sten hebben, kunnen een uitkering aan vragen. mits zij op het aanvraagformulier alle gegevens naar waarheid verstrekken en als werkzoekenden bij het arbeids bureau staan ingeschreven. Een aantal categorieën personen ls van deze laatste verplichting vrijgesteld. De uitkeringen bedragen f 20 per week voor alleenstaan den, f 30 voor gezinnen van twee per sonen en voor elke persoon meer f2 per week. Bovendien wordt kwartaalsgewijs e enspaargeld uitbetaald van f 2.40 aan gezinnen van 3 personen, en voor elke persoon meer f 2,40. Op de uitkeringen kunnen kortingen worden toegepast met het oog op ver diensten, op weigering om het formulier in te vullen of verstrekking van onjuiste gegevens, weigering om zich bij het ar beidsbureau te laten inschrijven en mis dragingen. Ook verklaart de minister dat de Am- bonnese vrouwen zelf de maaltijden voor de gezinnen zullen klaarmaken. Nieuwe grensovergang bij Beilingwolde Binnenkort wordt de heropenstelling voor alle verkeer verwacht van de grens overgang aan de Rhederweg in Beiling wolde. Hierdoor ontstaan kortere verbindin gen tussen Groningen, Leeuwarden enz en Oldenburg, Bremen en Hamburg. De Westduitse autoriteiten hebben reeds 1 maart besloten hun grensovergang aan do Rhederweg voor alle personenverkeei open te stellen gericht tot de jeugd. Deze zal weldra worden aangeplakt. Verder is een folder samengesteld, die in een paar honderd- diuzend exemplaren zal werden verspreid. Ook een ARJOS-insigne en een brochure, geschreven voor de Christenjongeren Nederland, zullen worden ingeschakeld om de aandacht van de Christelijke jeugd in het algemeen en de jonge kiesgerech tigden in het bijzonder op de Anti-revolu. tionaiTe Partij te vestigen Waarom is deze actie nodig? De ARJOS beantwoordt deze vraag met er op te wijzen, dat de daadwerkelijke politieke belangstelling blijkt te berusten bij kleine kern en dat voor een groot aantal kiezers, ook ia positief-Christelijke kring, de politiek vrij ver af staat. Dit is vaak billijken, omdat velen actief deelnemen n de kerkelijke en maatschappelijke beid. Maar het Is niet juist de politiek verwaarlozen. want de politiek raakt ieder, al was het alleen maar één maal In de zoveel tijd zijn stem uit te brengen. Hier ligt in het bijzonder een taak voor de ARJOS;. Zij richt zich in de eerste plaats tot haar eigen leden, maar in deze nden trekt zij de kring heel ruim. Zij heeft een boodschap voor alle Christen jongeren in Nederland en zij wil die boodschap brengen in verstaanbare taal. Russische toeristen naar Nederland Het luxueuze Russische passagiersschip Pobeda (Overwinning) zaïl deze z< met 1700 passagiers tochten maken Griekenland. Italië. Frankrijk. Nederland HET WEER IN EUROPA Stockholm Oslo Kopenh. Aberdee Dublin Berlijn Frankfort MUnchen II onbew NNO hall bew. i ONO zw bew. WNW onbew WZW onbew. i windstil I windstil windstil windstil WNW windstil NNO IDEALE VLOERBEDEKKING Ie kwaliteit Haargaren Bouclé Tapijt 100 cm breed, p. m13.50 Prima Jaspé-Tapijt 100 cm breed, p. m17.50 BULTHUIS Botermarkt 23 len. Voorts beweerde hij. dait haj gevoe lens van het diepste medeleven met me vrouw Jungschlager koesterde en dat hij zelf overtuigd zou zijn van JungschHa- gers schuld Hij beloofde aille medewerking voor overbrenging van het stoffelijk overschot. Telefonisch had hij Mae nakom in Soeka- boeml op de hoogte gesteld en de pro cureur-generaal Suprapto. Sunario zeide voorts dat de heer Jungschlager de beste geneeskundige verzorging had gehad en een .zo eertijk mogelijke" berechting. Het visum repertum van prof. dr. Sla- met Imam Samfoso verklaart, dat de heer Jungschlager om 13 uur 36 stierf aan hersenbloeding- Vervolgens had Sunario het over zich zelf en vertelde dat hij zich de gevolgen van het proces bewust was geweest. Slechts plichtsbesef en wilskracht hadden hem doen besluiten voort te gaan, wan neer hij, zoals verscheiden malen het ge val was. op het punt had gestaan, zijn taak op te geven Het was volgens Sunario „ongelukkig, dat de Nederlandse regering er een poli tieke zaak van had gemaakt Voor de In donesiërs was het een „zuivere straf zaak". Condoleantie van Witte Huis Het Witte Huis heeft in een persoon lijke boodschap aan Jungsohlagere zoon, geschreven door Eisenhowers voornaam ste medewerker. Sherman Adams, deel neming betuigd. Deze, de heer John W. Juinig, zeide te Anchorage dn Alaska volkomen verrast te zijn door het nieuws van het overlijden van zijn vader, die steeds in goede ge zondheid had verkeerd. Hij was van me ning, dat de lange inspanning en druk waarschijnlijk de oorzaak rijn geweest. Niet veel aandacht Te New Vork schonken de Maden niet bijzonder veel aandacht aan de gebeur tenis. De Worfd Telegram and Sun opende daarmede het nieuw® op de twee de pagina onder de kop „Nachtmerrie Nederflandse kapitein in Indonesië geëindigd". De N.Y.-Fost bracht het bericht met een driekoloms kop op de 38ste bladzijde. Het Amerikaanse ministerie van buiten landse zaken willde nog niets zeggen, evenmin als de perschef van de Neder landse delegatie bij de Verenigde Naties. Verscheidene Amerikaanse diplomaten betuigden hun leedwezen. De Indone sische delegatie bij de V.N. was het vs „nog aan het bespreken". zie vervolg pag S) Rouw om Jungschlager Overal in het land hangen vlaggen halfstok. WEERBERICHT Veranderlijke bewolking Tot morgenavond verwacht De Bilt: Verandertijke be wolking en overwegend droog weer. Vannacht plaat selij' lichte nachtvorst, morgenmiddag dezelfde tem peraturen ais vandaag of iets hogere. Aanvankelijk zwakke tot matige wind tussen noord noord, later zwakke verander lijke wind. (Opgemaakt te 11.16 uur). ZON EN MAAN Zon: 5.33—19.50; maan: 15.59-3.42. Op 25 april voiüe maan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 1