i Leidse studenten protesteren tegen het wetsontwerp orth State Prof dr. Polak hield en scherpe rede geestige Ook Leidens vrouwelijke studenten in protest Blindenbond vierde jubileum in Leiden Bestelwagen met drie personen bij Lammebrug te water ■Al Mozart-concert door Rotterdams Philharmonisch Orkest één pii' 75ct Ambtenaar mishandelde meisje in een tunnel NIEUWE LEEDSCHE COUBANT WOENSDAG 18 APRIL 1956 „Meneer Cals, u speelt vals 1" Onder voorzitterschap van de president van de commissie voor de socië teit Minerva, de heer A. E. du Perron, werd gisteravond in de grote zaal van de sociëteit een protestvergadering gehouden, inzake het beruchte art. 61 bis van het wetsontwerp wijziging hoger onderwijswet. Vierhon derd studenten, al of niet lid van het Leidsch Studenten Corps, woonden de vergadering bij. Spreker was prof. dr. C. H. F. Polak, hoogleraar in het staats- en administratief recht aan de Leidse universiteit. „Wie de vrijheid lief heeft", aldus be gon prof. Polak zijn geestige en scherpe rede, „dient gevoel voor verantwoorde lijkheid te bezitten. De vrijheid voor de student in Leiden bestaat hierin, dat hij zich niet alleen met vele dingen buiten de colleges kan bemoeien, maar dat het zich zoveel mogelijk bewegen buiten eigen studiesfeer van zeer groot, vor mend belang moet worden geacht. Vrij heid in verantwoordelijkheidsbesef. Mis bruik van de vrijheid maakt hij, die de universiteit geheel links laat liggen en ten slotte door middel van veel geld een repetitor in de arm neemt, en aldus voor txamen tracht klaar te ko- Spr. wees er vervolgens op, dat het inperken van de vrijheid der studenten, al of niet nodig, slechts een halve maat regel zou zijn». Waarom wordt de vrijheid der hoogleraren niet onder de loep ge nomen? Als er dan gebreken in de uni versitaire vrijheid schuilen, moeten die evengoed bij docent als bij student lig gen. Prof. Polak hekelde voorts het begrip „studierendement", dat minister Cals in deze kwestie zo graag gebruikt. Spr. dat. als er dan al sprake kan zijn een soort rendement, die toch wel moei lijk aanwijsbaar is. Het al of niet regel matig slagen voor een examen behoeft helemaal geen toets te zijn voor h< of niet op zijn plaats zijn van de student aan de universiteit. herzieningen wordt de onvrijheid het universitair bestel binnengesmokkeld. ..Meneer Cals, u speelt vals!", aldus ein digde onder grote hilariteit prof. Polak zijn betoog, waarna de aanwezigen hem ®en langdurige ovatie brachten. Petitie De praeses coHegii van het Leidsch Studenten Corps, de heer R. van den Berg, wees hierna in een korte toespraak op de betrekkelijkheid van de vrijheid. Een goed gebruik van de vrijheid houdt het benutten van de vrijheid in. De universiteit is a-politiek, en het is overbodig om te zeggen dat de houding van gemeenschappelijk verzet der Ne derlandse studenten tegen het wetsont werp, niet bedoeld is als een actie tegen de regering. Zo moet ook de petitie niet worden gezien. Het recht van petitie is een stuk van de vrijheid, die wij zozeer 'liefhebben. Onze houding moet er een zijn van objectiviteit. Wij moeten ons wach ten om meelopers te worden. Ook in deze materie. Objectiviteit is te beschouwen als een stuk van de verantwoordelijkheid, die wij eveneens liefhebben en mèt de vrijheid willen behouden. Spr. deelde mee, dat maandagavond in het Consilium een motie van afkeu ring was ontworpen, die reeds door 1700 studenten is ondertekend en morgen om half twaalf door t" studenten (leden van het Consilium) de Tweede Kamer der Staten Generaal zou worden aangeboden. Parallel Spr. trok vervolgens een parallel sen de tijd van de Franse overheersing en die van het bewind Cals, in het bij zonder wat het geïncrimineerde wets ontwerp, art. 61 bis, aangaat: overheids bemoeiing die de vrijheid van de univer siteit aantast Het ligt niet aan minister Cals om te zeggen wanneer een student de universiteit moet verlaten, al of niet afgestudeerd. „Ikzelf heb de minister ook geen verlof gevraagd", aldus prof. Folak, „om vanavond voor u te mogen spreken" Prof. Polak eiste van de minister om eerljjk te zeggen, of er aanwijsbare en ernstige gebreken kleven aan de huidige vrijheid van de student. Dat dient onderzocht te worden. Maar dan niet door de regering, maar door de universiteit zelf. En mochten pas sende maatregelen nodig blijken, dan zal de universiteit zeker in deze ach ter de regering staan. Maar dan dient zoals gezegd, de vrijheid van de hoog leraar evengoed onderzocht te wor den als die van de student. Speculatie1 Aan de hand van voorbeelden maakte prof. Polak duidelijk, hoezeer het oor deel van een hoogleraar omtrent de al of niet geschiktheid van een student om verder ie studeren speculatief is. Veel ervaring had hij hierbij opgedaan bij zijn voorzitterschap van een commissie voor reorganisatie der landbouwhogeschool te Wageningen „Zo hadden wij tegen een student gezegd, dat hij er maar beter mee kon ophouden, omdat hij al een paar maal was gezakt, maar zie. de jongeman ging naar huis, mat zich een lieve jonge vrouw aan, met wie hij trouwde, keerde een jaar later naar do hogeschool terug en bleek een succes geworden te zijn!" De meeste studenten voelen het zelf wel. wanneer ze moeten stoppen. De enkele uitzondering zal de hoogleraren niet in de weg lopen, en doet hij dat wel. welnu, dan moeten de hoogleraren maar een straatje omlopen. Prof. Polak zei, nadat hij de geschie- dpnis van het wetsontwerp in korte trek ken had geschetst, dat hij het ondoel matig achtte. Hij hekelde, voorts het feit, dat er, vlak voor de verkiezingen, wèl gelegenheid was geweest om de nood zaak van een universiteit in Eindhoven te bestuderen, „voor een paar loslopende enkelingen beneden de Moerdijk", terwijl er nooit een principieel debat was ge- 1 noodzakelijke herzienin gen i het hoger onderwijs. Mèt deze Ook op een spoedvergadering voor alle vrouwelijke cives, gehouden in het clubgebouw van de Vereeniging van Vrouwelijke Studenten te Leiden, werd gisteravond gesproken over het ontwerp „Wijziging Hoger Onder wijswet", betreffende het Technisch Hoger Onderwijs, artikel 61 bis. Dit artikel, waarin een grote beperking van de academische vrijheid wordt gesteld, doordat de studie voortaan aan een bepaalde termijn gebonden zal zijn, heeft ook in heb V.V.S.L.-gebouw aanleiding tot protest gegeven. De praeses van de V.V.S.L.. mej. J. Jesse, betoogde dat dit artikel, hoewel Blinden moeten niet worden geholpen uit misplaatst medelijden De jubileumavond, die gisteren ter gelegenheid van het 60-jarig bestaan van de Nederlandse Blindenbond in de Burcht werd gegeven, was buiten gewoon afwisselend. De voorzitter van de afdeling Leiden, de heer J. A. Casteleyn, bracht dank aan het comité van voorbereiding, aan prof. dr. M. C. Colenbrander, die zou spreken over blindheid en blinden, het man nenkoor van Gemeentewerken onder leiding van de heer H. J. Barentsen en het „Studentencabaret". Van B. en W. was een brief met een felicitatie binnengekomen. het slechts betrekking heeft op het tech nisch hoger onderwijs, alle student dreigt. Het is wel niet zo. dat het opne men van een artikel met dergelijke strek king betreffende het T.H.O. automatisch ten gevolge heeft, dat het ook vooi andere hoger onderwijs toepasselijk klaard wordt, het gevaar echter, dat hier mee een ernstig precedent geschapen wordt, is bijzonder groot. Als motivering voor dit artikel de regering aan: de overbevolking i T.H., het gebruik van instrumenten d»or onbevoegden en het verlaten van de T.H door zeer veel studenten, zonder dat zij een merkbaar resultaat hebben bereikt. Volgens nog niet gepublliceerde statistie ken van de T.H. blijkt het aantal ver dwijnende studenten een dalende lijn te vertonen. Op de vraag of de praeses haar ziens wijze betreffende art. 61 bis zou veran deren, indien de verklaring van het ka merlid mevrouw Fortanier-de Wit, als zou de minister het artikel al in zoverre verzacht hebben, dat hij de beperkende examenregeling slechts op eerste- en tweedejaars wilde toepassen, Juist zou blijken te zijn, antwoordde mej Jesse dat zij ook dit in strijd achtte met art. 1 van de wet op het H.O., waarin gezegd wordt dat het H.O. verantwoordelijkheidsbesef de persoonlijke vorming moet bevor- De praeses spoorde alle aanwezigen in, vooral deel te nemen aan de beto ging in Delft (hedenmiddag), van waaruit Processen-verbaal-regen De Leidse politie heeft gisteren van 7 tot 5 uur weer in het bijzonder acht ge geven op het naleven van de verkeers regels door de weggebruikers. Er werden 99 processen-verbaal uitge deeld, voornamelijk' wegens ,het voorraartg verlenen, niet voldoende rechts houden en het links door de bocht gaan. De meeste overtreders waren maar ook bromfietsers werden be keurd, omdat zij geen gebruik maakten de fietspaden. Het aantal proces verbaal beweegt zich, in vergelijking met enige weken geleden, in dalende lijn. Premielening Amsterdam Aan de gemeenteraad van Amsterdam al een 20 miljoen premielening worden oorgesteld, looptijd 40 jaar, rente 2 verdeeld in 20000 genummerde 6eries van 10 obligaties ad 100; uitlotingen jaar lijks 2 april; aflossing 15 mei, waarvan jaarlijks één met 100.000, daarnaast af lossingen met 50.000, 25.000, 10.000, 5000, 1000, 500 en 125; terwijl in 1996 180.000 obli gaties worden afgelost met 100. In- schrijfdatum nog onbekend. i' ki\ Dit is de bestelwagen van de Stompwijkse firma, die gisteren bij de Lammebrug te Leiden uit het water moest worden gehaald. Een Stomp wijkse familie, op weg naar een bruiloft in Leiden, was via de afsluit bomen van de geopende Lammebrug pardoes het water ingestort, waarschijnlijk doordat de bestuurder in plaats van op de rem op het gaspedaal had gedrukt. De brug stond open voor een sleepboot, waar van de kapitein en zijn knecht onmiddellijk hulp konden verlenen. Met een pikhaak werd de bestelauto net zo lang boven water gehouden tot de inzittenden waren gered. Nauwelijks was de laatste van de drie inzittenden aan boord van de boot gehesen, of de haak begaf het en de auto verdween in de diepte. De Leidse brandweer takelde hem er later uit. Foto N. *an der Horst een aantal vertegenwoordigers van d studenten, de bekende petitie in De Haag zullen gaan aanbieden. Ouderavond van ulo Pieterskerkstraat In De Lakenhal werd een ouderavond gehouden van de ulo-school aan de Pie terskerkstraat. De heer D. Voortman opende de bijeenkomst, die goed was zocht. De verslagen van de secretaris penningmeester werden eerst goedge keurd. De hoer J. N. van Wessem, direc teur van het stedelijke museum, hield in deze vergadering een inleiding naar aan leiding van de komende Rembrandther- denking. „Hoe belangrijk dit onderwerp is, blijkt wel uit het feit, dat de Leidse gemeente raad maandagmiddag ongeveer twee uur over de kunst heeft gesproken", zei de heer Van Wessem. De spreker beperkte zich in zijn causerie tot de Leidse periode van de grote schilder. Met lichtbeelden werd het gesproken woord verduidelijkt. Verscheidene lichtbeelden gaven een voorproefje van wat straks In De Laken hal in het kader van de Rembrandtten- toonstelling te zien zal zijn, Tenslotte toonde en verklaarde de heer Van Wes sem een aantal werkstukken van leerlin gen van Rembrandt, waarbij hij er op wees, dat de invloed van de meester dui delijk merkbaar is. De lezing van de heer Van Wessem werd met grote belangstelling gevolgd. Na de pauze waren ook de leerlingen van de hoogste klassen aanwezig. t een hartelijk applaus betoonde men de inleider en diens vrouw, die het pro jectie-apparaat bediende, zijn erkentelijk- Loco-burgemeester J. C. van Schaik speldt hier de heer D. Bergman sr., chef van de dekenweverij van Zaalberg, de zilveren medaille van de orde van Oranje-Nassau op de borst. Foto N. van der Horst Vier jubilarissen gehuldigd bij dekenfabriek Zaalberg D. Bergman onlving de zilveren medaille van Oranje-Nassau Bij de N.V. Koninklijke Nederlandsche fabriek van wollen dekens v/h. J. C. Zaalberg en Zoon werden gisteren vier jubilea gevierd. Na afloop van de werktijd had in de Burcht een huldiging plaats. De namen van de jubilarissen zijn: D. Bergman sr., chef dekenweverij, N. den Os sr., molen- boener, Chr. Kriek, wever, en W. Benning, ketting scheerder, die in dit bedrijf werkzaam zijn respectievelijk 40, 50, 35 en 25 jaar. T)ê Leidse afdeling is. aldus de heer Casteleyn. klein en dit heeft een geluk kige oorzaak, want procentueel Is het aantal blinden in Leiden gering. Het grootste deel van de blinden werkt in de Leidse werkinrichting, die onder leiding van de heer H. Bassie aanzienlijk is ver beterd. Spreker betreurde het. dat veel Leidse bedrijven de stap nog niet hebben durven wagen om een blinde in dienst te nemen. De maatschappelijke werker de bond zijn steeds bezig nieuwe werk gelegenheden te vinden. Prof. Colenbrander begon met op te merken, dat, hoewel een blinde de oog arts niet meer nodig heeft, de relatie tus sen hem en de oogarts toch vrij stevig is. omdat de oogarts de wachter is op de grens tussen het zien en de blindheid. Blindheid kan ontstaan doordat het ge zichtsveld te klein of de gezichtsscherpte niet goed is. In het eerste geval Is dit ge vaarlijk voor het verkeer, in het tweede wordt het werk moeilijk gemaakt Ruim 100 jaar geleden is met de uitvin ding van de oogspiegel de oogheelkunde haar werk begonnen. Als de lens troebel is (staar), kan operatief worden ingegre pen. Bij een troebel hoornvlies brengt transplantatie uitkomst. Leiden was het eerst met deze transplantatie en staat nu ook nog bovenaan. Er zijn ook nog ziek ten, waartegen nog niets gevonden is, maar dit aantal wordt kleiner. Defecten, die van jongsaf aanwezig zijn. kunnen ook nog moeilijk worden verholpen. Zellstandig In zijn functie richtte de heer J. C. van Schaik zich dp heer Bergman, die om zijn bijzondere verdiensten een Koninklijke onderschei ding te beurt vieL De jubilaris, ontving de zilveren medaille van de orde Oranje-Nassau. De heer H. Schrandt, directeur, sprak dc jubilarissen afzonderlijk toe met /an waardering voor 'hun arbeid. De heer Den Os, aan wie pensioen werd en voor wie deze huldiging tegelijkertijd een afscheid betekende, wenste hij een welverdiende rust toe. Alle de jubilarissen ontvingen een enve loppe met inhoud. Namens de ondernemingsraad sprak d< heer Bavelaar. Spreker zei uit ervaring te weten, welk een goed leermeester de heer Bergman is geweest. Nogmaals ontvingen de jubilarissen een enveloppe met inhoud, loco-burgemeester terwijl de heer Bergman de draagmedaill» kreeg opgespeld. Voor de echtgenoten van de heren waren er bloemen. Mejuffrouw C. Brus sprak namens het kantoorpersoneel en overhandigde een geschenk. Het woord werd voorts gevoerd door de heer J. van der Velden, vertegenwoordi ger van het hoofdbestuur van het N.V.V. (De Eendracht). De heer J. P'hilippo sprak namens de visclub, waarvan de heer Benning ldd is, en bood hem een stalen visnet aan Met Corry Bijster (sopraan) en Ab Schlebaum (fagot) als solisten Ter gelegenheid van het Mozart-jaar werd door K. en O. een extra con cert georganiseerd, uitsluitend gewijd aan werken van Mozart. Het Rot terdams Philharmonisch Orkest concerteerde m de Stadsgehoorzaal o.l.v. Eduard Flipse, terwijl solistische medewerking werd verleend door de sopraan Corry Bijster en de fagottist Ab Schlebaum. Het programma om vatte de Ouverture Don Giovanni, de cantate Exsultate Jubilate, dé sym fonie no. 40 in g, het fagot-concert in Bes, twee sopraan-aria's en de Jupiter-symfonie, een omvangrijk programma dus, dat de meeste toehoor ders zeer vertrouwd in de oren zal hebben geklonken, met uitzondering wellicht van het fagot-concert. „Wat betekent het blind-zijn nu?", wai de vraag die prof. Colenbrander vervol gens behandelde. De blinde zegt: „Wij kunnen alles, behalve zien". Lezen wordt door braille mogelijk gemaakt. Schrijven wordt op de typemachine gedaan (en dat dit zeer goed mogelijk is. bewijst wel het feit, dat zelfs de ziende blind typt). Ook bestaat de mogelijkheid tot stenografie in braille. Op straat lopen wordt mogelijk door de blinde-geleidehonden. Blinden zijn, aldus spreker, net zulke mensei wij en zij kunnen door gestadige oefening meer dan wij denken. Nu kwam het koor van Gemeentewer ken op het podium, dat onder leiding var de heer Barentsen allereerst twee werk jes van Schubert zong (Sanctus en Die Nacht), daarna het Slavenkoor van Verdi en tot slot Le Rossignol ten gehore bracht. De heren J. Foudraine en R. van Vleuten verschenen op het toneel om als „Stu dentencabaret" op te treden. De heer R. A. van Tijn begeleidde uitstekend aan de De heer Joh. van der Berg vond het 60-jarig bestaan het beste bewijs vooi 'bestaansrecht van de bond. Hij schetste de ontwikkeling van 27 mei 1895 af. toen In Den Haag door negen mannen, onder wie de heer G. J. Kolf. die doof en blind was. de organisatie werd opgericht. De heer Van der Berg wekte ten slotte de rezigen op, lid te worden, niet uit Verreweg de meest gerookte Amerikaan één kwaliteit voortreffelijk CIGARETTES misDlaatst medeliiden. maar omdat men de blinden zo wil helDen. dat zü zelfstan dig in de maatschappij kunnen staan. In de pauze werd een demonstratie brailleschrift gegeven, waaraan een leuke wedstrijd was verbonden. Na de pauze vertoonde de filmdienst de film „Eén van ons", gemaakt naar een novelle van Wil lem Kramer. Ds. J. van Goudoever. Re monstrants predikant, sloot met een woord van dank deze avond. kort woord, ter inleiding gespro ken door de dirigent, weerklonk de ouver- Don Giovanni, die met zijn dramati sche spanningen en zijn meesterlijke op bouw als een symfonie in één deel zou kunnen worden beschouwd. Het orkest speelde hier en in de overige werken goed gedisciplineerd, doch wat indifferent en slordig, al vielen uitstekende momenten constateren. De cantate Exsultate Jubilate is betrek kelijk een jeugdwerk van Mozart en be zit nog niet de diepte van gevoelsexpres- ;ie, die men in latere liturgische of seml- liturgische werken kan aantreffen. De schrijfwijze is evenwel zeer briljant en vocalistisch gezien zeer fraai. Corry Bijs ter vertolkte de solopartij met veel talent, de vaak zeer hoge ligging stelde haar nau welijks voor problemen en haar vocale techniek viel te bewonderen. Haar eerste optreden op deze avond oogstte al dadelijk ■eel bijval. De symfonie in g no. 40, de middelste 'an het drietal symfonieën dat Mozart in ie zomer van 1788 binnen enkele maan den voltooide en waarmee hij zijn belang rijkste bijdrage tot de syfonlsche litera tuur leverde, is de tragische symfonie van drietal. Flipse trachtte, naar onze me ning ten onrechte, aan dit werk een enigs- Beethoven-achtige allure te geven; de hoekdelen waren wat te snel en dyna misch wat geforceerd, terwijl de frazering veel subtieler had kunnen zijn. Ook het schitterende. melancholische andante kwam niet geheel tot zijn recht. Wellicht verhinderden de ook tijdens dit concert uitgevoerde akoestische experimenten, dat de houtblazers tegenover de strijkers vol doende tot hun recht kwamen. Na de pauze bewonderde men de fagot tist Ab Schlebaum. die het fagot-concert in Bes op virtuose wijze en zeer muzikaal uitvoerde, waarbij het orkest een enkele maal enige moeite had zijn overmoedige allure te volgen. Ook deze solist oogstte geestdriftig applaus. Corry Bijster zong de aria's „Dove sono i bel momenti" „Quali eccessi" met bewonderenswaar dige techniek, doch haar expressievermo gen schoot in deze dramatische scènes wel iets tekort; enerzijds is haar intonatie soms wat onvast, anderzijds zijn de gelijkheden van haar timbre tamelijk be perkt, zodat vooral in eerstgenoemde aria uit de Figaro de dramatische climax wat achterwege bleef. Ook na deze interpre taties volgde een ovationeel applaus en werden de soliste bloemen aangeboden. Ten slotte dirigeerde Flipse nog de Ju piter-symfonie. In dit werk bleek zijn ietwat te robuste zienswijze op Mozarts symfonische stijl beter gerechtvaardigd dan in de vorige symfonie, al misten we ook hier ln het magistrale andante de vereiste poëzie. Een zekere slordigheid bij de orkestleden belette de dirigent waarschijnlijk al zijn intenties ten volle te realiseren. De meesterlijk geconcipi eerde fugatische finale van dit werk be sloot op briljante wijze dit Mozartconcert en tevens, naar we vermoeden, het orkest seizoen van K. en O. Dr. J. van der Veen Restauratie van pand Rapenburg 25 Het ministerie van O. K. en W. heeft een subsidie verleend voor de restauratie van het pand Rapenburg 25 te Leiden. In dit pand is gevestigd de historische „Bi- bliotheca Thysiana", gesticht in 1655. De uratie omvat in hoofdzaak het her stel in oude staat van de hal en van de bibliotheek, zoals die er in het midden van jventiende eeuw uitzagen. De trap krijgt weer zijn twee opgangen. De hal krijgt de oude Pieter Post-stijl terug. Een kamertje, dat in de loop van de tijd in de bibliotheek is gebouwd, wordt weggebro ken. R. K. Vakschool te klein In het jaarverslag 1955 van de R.K. vakschool voor meisjes te Leiden wordt opgemerkt, dat de aangifte van leerlin gen groter is dan de plaatsingsmogelijk heid. „Het is te wensen, dat met het oog hierop het bouwen en inrichten van een tweede schoolgebouw niet al te lang» zal vorderen". Zo wordt eraan toe gevoegd. Avond over de West Bijeenkomst P.J.C.R. en L.J.A. in Volkenkunde op donderdag 26 april De Politieke Jongeren Contact Raad ci dc Leidse Jeugd Actie houden volgende week donderdag een gezameniyke bijeen komst in dc aula van het Rüksmus Volkenkunde onder het motto „Avond over de West". Het ls de bedoeling jongeren en andere belangstellenden op deze avond, die om 8 uur begint, iets te vertellen over het Statuut voor de West (Koninkrijk nieuwe stijl) en over land en volk van deze rijks delen. Het zal tevens een avond zijn, waarop de jeugd wat dichter bij het mu- seumbezoek zal worden gebracht. Voor bevordering van dit bezoek zijn door de L.J.A. plannen ontworpen. Op de avond voor de West zal de heer G. M. Nederhorst. lid van de Tweede Kamer en voorzitter van het Goudse jeugdparlement. spreken over „Het Ko ninkrijk nieuwe stijl". Er wordt een film vertoond over de Nederlandse Antillen, één over de bevolking van Suriname en één over het Surinaamse oerwoud. De heer H. H. Frese van de educatieve afde ling van het Rijksmuseum voor Volken kunde zal een praatje houden over de binnenlanden van Suriname, over de In dianen en Bosnegers, terwijl hij voorts voorwerpen zal demonstreren, die door deze mensen worden gebruikt Prof. dr. H. Boschma 25 jaar hoogleraar Maandag herdacht prof. dr. H. Boschma, hoogleraar in de systematische zoölogie te Leiden, zijn 25-jarig hoogleraarschap. Op verzoek van prof. Boschma werd te voren aan dit jubileum geen ruchtbaar heid gegeven. Prof. Boschma werd op 22 april 1883 geboren, studeerde te Amsterdam en was vóór zijn benoeming tot hoogleraar we tenschappelijk onderzoeker voor het Bui tenzorgfonds in Indonesië. Van 1922 tot 1928 was hij hoofdassistent aan het zoö logisch laboratorium en van 1928 tot 1931 lector in de dierkunde te Leiden. In 1931 •erd hij tot hoogleraar benoemd. Prof. Boschma is lid van de Konlnkiyke Akademie van Wetenschappen. ZOETERWOUDE Gouden huwelijk Op 24 april ls het vyftig jaar geleden dat het echtpaar J. C. Heemskerk en A M. de Wit in het huwelyk trad. Het gou den echtpaar woont Hoge Rijndijk 104. Dr. W. A alders Dr. W. Aalders, Hervormd predikant te Den Haag, heeft nog geen beslissing ge nomen met betrekking tot het beroep, dat by van de Remonstrantse gemeente van Haarlem heeft ontvangen. AGENDA VAN LEIDEN Schouwburg, 8 uur: K. en O. (populair toneel A). Haagsche Comedie met „Re quiem voor een non" var W. Faulkner. Lakenhal. 8 uur: K. en O.-cursus met lichtbeelden over Rembrandt door drs. J. N van Wessem. Rijksmuseum voor geologie en minera logie. 8 uur: Kon. Ned. Natuurhistorische Vereniging, dr. C. O. van Regteren Altena over de Maashagedis (met projectie). Kleine Burcht. 7.45 uur: Ned. Vereni ging van Suikerzieken, jaarvergadering met causerie van directeur N. Bloemen- daal. Gerecht 10. 8 uur: Tuinbouw en Plant kunde. D. Hogewoning uit Lisse over vorstschade in de tuinbouw. Middelstegracht 3. 8 uur: lezing A. A. Esmeüer over Spanje. Leiderdorp, Irene, 8 uur: ARJOS. Oeg6tgeest, hall 8: gemeenteraad. Voorschoten, Grote Vinik, 8 uur: C.H.U., F. H. van de Wetering over: Waar gaat het bij deze verkiezingen om? Donderdag Lunchroom V. en D., hailf 11, half 3 en 4 uur: voorjaarsmodeflitsen 1956. Schouwburg, 8 uur: K. en O. (.groene kaarten), Haagsche Comedie met „'t Ie nooit te laat" van F. Douglas. Casino, 7 uur en halW 10, K. en O., En gelse flim „All about Eve" van Joseph L. Mankdewicz. Foyer stadsgehoorzaal, 8 uur: Jeugd werk Hervormde Gemeente, jeugdflei- dersavond, ds G. van Veldhuizen van Rotterdam vertelt over zyn werk in Crooswyk. Antoniusclubhuis, 8 uur: Ned. Onder wijze re vereniging, 25-jarig bestaan Leida V akantiekl nder feest. igstgeest, bovenzaal Geref. kerk, 7.45: A.R. kiesvereniging, forumavond. g s t g e e s t, Envmaflaan 69, 8 uur: Broederschap van Oud-Padvinders, piano-muziekavond. VrUdag Schouwburg, 8 uur: K. en O. (gele en groene kaarten), Haagsche Comedie met ,,'t Is nooit te laat" van F. Douglas. De Doelen, 8 uur: Maatschappy der Ned. Letterkunde, J. F. Verbruggen over: De krijgskunst in de Zuldeiyke Neder landen ln de 14de en 15de eeuw. Wijkgebouw Levendaal, 8 uur: Ned. Christen-vrouwenbond, jaarvergadering. Antoniusclubhuis, 8 uur: V.O.L.A., filmavond Caltex Petroleum Maatschappy Stadsgehoorzaal, 8 uur: „De Stem des Volks" voert uit: ,.Die Jahreszeiten" van J. Haydn. Plantsoen 71, 8 uur: Voogdijverenlging ,Tot Steun", algemene vergadering. Prediker, 8 uur: Ned. Chr. Bond van werknemers in de hout- en bouwnyver- heid, filmavond. Prytaneum (Rapenburg 6), 8 uur: VIRO, r. J. J. van der Lee over India en Pakistan. s s e (Keukenhof), half 3: Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland, afscheid adjunct-secretaris mr. A. G. de Blécourt. gstgeest, Irene, 8 uur: Gemeen teavond Hervormde Gemeente, prof. dr. van Nlftrik over het Herderiyk Schryven. Nachtdienst apotheken Apotheek Nieuwe Ryn, Nieuwe Rijn 18, tel. 20523, en de Doeza-apotheek, Doeza- straat 31, tel. 21313. Tentoonstellingen Lakenhal, 10—5 uur: werken van Isaac Israëli (tot 7 mei). Prentenkabinet, 25 uur: Het Parys van Jean Marot (tot 12 mei). Haagse politierechter Ee i 3,7-iar ge am'tenaar u:t eld«r kende voor de Haagse politierechter, dat hu op 11 november i'. in een tunnel 20-jarige jufficuw had geslagen. „Geer. edel feii", vond de rechter en de dachte moest dit toegeven. De verdachte de tunnel per f-ets binnengereden, 'e! deze sinds'kort voor fie^ers ver boden was. In de tunnel i'ep het meisje 3 de fiets, zoals het behoorde. Vol gens verdachte zou zy h<»m oij het pas- een duw hebben gegeven, zeggendi „U mag hier niet fietsen". Verdachte wa hierdoor van de weg geraakt en bijna ij water terecht gekomen, zo verteld .Daar, snotneus" had hy geroepen ei hy had het meisje een klap In haar ge zicht gegeven. „Ik kende haar van jongs- zei hy, maar de officier van Justitie vond dit nog geen reden om haar te slaan. De officier eiste 20 boete of 10 dagen. Het vonnis luidde 15 boete of 10 dagen. Verzet tegen politie Twee broers uit Leiden stonden voor Haagse politierechter terecht, een jarige bootwerker en een 25-jarige beton werker. De eerste had op de Steenstraat Leiden verzet gepleegd tegen de poli- toen hy wegens dronkenschap werd gearresteerd, en de ander had de politie belemmerd by deze arrestatie. De ver dachten gaven dit wei toe. Beiden hadden gedronken. „Als is drank op heb moeten in me afbiyven", zei de bootwerker „Hoe vaak hebben we nu al afgespro ken dat je hier niet meer zou komen?" de officier van Justitie tegen hem. „Ik geloof tweemaal. Het spyt me ver- schrikkeiyk", zei de man. De officier ge loofde niet dat het zo'n machtige vecht partij was geweest, maar men moet de politie nu eenmaal respecteren. Rekening houdend met diverse omstandigheden re- quireerde hy tegen ieder van de broers 10 boete of 5 dagen. Overeenkomstig deze eis werden ze veroordeeld. Slingerend op fiets Slingerend en zondflr licht had een behanger-stoffeerder uit Leiden op 20 november jl. op de Maresingel gereden. Toen hy door de 25-jarige agent C. On- derdelinden was aangehouden, was hy by het afstappen van de fiets gevallen cn met veel moeite weer overeind gekrab beld. Volgens zyn eigen opgave had hy 14 biertjes gedronken. De bloedproef had hy geweigerd. Voor de Haagse politie rechter, waar de behanger thans was ge dagvaard. was hy niet verschenen. Het vonnis luidde overeenkomstig de eis 23 boete of 10 dagen. De Haagse politierechter veroordeelde overeenkomstig de eis een niet verschenen uitvoerder uit Leiden tot 25 boete of 10 dagen. Na de nodige jenever te hebben gedronken was verdachte op 10 november jl. op zyn fiets geklommen. In de Mors- straat te Leiden was by aangehouden. Verkoopdag voor nieuw diaconessenhuis Het actie-comité Nieuwbouw-dlacones- senhuis is van plan zqn winteractie af te sluiten met een grote verkoopdag op dinsdag 1 mei in gebouw Rehoboth, Ra penburg 10. Voor de verkoop is reeds een grote stroom goederen binnengekomen. Dege nen, die r«og iets hebben in te zenden, kunnen zich richten tot mejuffrouw B. H. Questroo. Nieuwe Run 51. Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Josephine, dr van L. P. van Es en A. Laterveer; Jesüs, zn van J. Dominguez en J. Corrales; Agnes Elisa beth Maria, dr van L. R. van Vliet en A. d. Geest; Rudolf Leendert, zn van ak en H. L. Kranendonk; Johanna Jacoba, dr van J. Jonker en J. van Dyk; Johannes Jacobus, zn van C. de Boer en an Weerlee; Wilhelmus Florentius Antonlus Maria, zn van W. H. van Eg- mond en J. A. M. v. d. Vaart OVERLEDEN: N. Mol. huisvr. van Ras- :r, 66 jr; P. H. v. d. Kamp, huisvr. van Stryk, 41 jr.

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 3