Vlugge voor zee meisjeshanden zorgen veiligheid op Rubber dinghy's grootste produkt van snel groeiend bedrijf Overdekt rond vaartuig biedt beschutting in ruwste weer Veilig Verkeer boekt steeds beter resultaten Diploma-uitreiking aan de tuinbouwschool NIEUWE LEIDSCHF COURANT DINSDAG 10 APRIL 1956 R. F. D.-Holland in Katwijk aan Zee TWEE JAAR GELEDEN ging bij IJsland een logger in een vliegende storm met man en muis naar de kelder. Het enige, wat men nog ooit van schip en bemanning zag, was wat wrakhout en een tienpersoons rub berboot, die golf-af-golf-op naar de kust dreef, opgeblazen en wel. Er is daar op IJsland veel gepraat over het wonderlijke feit, dat wèl die rubber boot uit de plooi was gekomen, maar dat nooit een loggergast werd terug gezien. Men trok er de begrijpelijke conclusie uit, dat die rubber dinghy's j toch maar betrouwbare dingen waren en het aantal -vissersschepen, dat na- j derhand met zulke dinghy's werd uitgerust, nam hand over hand toe. Ook op de Nederlandse vloot komen nu rubberboten van hetzelfde type in zwang. De nieuwe trawler-logger VL 27 is ermee uitgerust, de KW 3 heeftfabriekT sU er twee aan boord en op de IJM 54 maakt ook een kleine opblaasbare rubberboot deel uit van het reddingsmateriaal. Het hele R.F.D.-stel in de beste stemming voor de lens. Van l.n.r. Dick Krayenoord, Truus Remmel- zwaal, Leny de Vreugd, Bep Haas noot, Paul Kessels, Arendje Ouwe hand,Tiny Edeling, Hanny Lager- beld, Coby Klok, Co Meyvogcl. Cor- ry Guyt, Marry Meyvogel, Marry Hoek, Rie Grimbergen, Cor v. d Graas, Krijna van Duyn, Clemen tine v. d_ Hoonaard, Coby Ouwe hand, Jopie PlugKlazina v d. Plas, Geertje de Jong, Coby Zwanen burg. Diny Timan en mrs. D. C Dunn-Edwards- graag de loftrompet Dit zou niet zijn gebeurd, als de scheep vaartinspectie niet tevreden was geweest over de kwaliteit van dit materiaal over het drijfvermogen ervan. Dat men er tevreden over is moge voorts blijken uit het feit, dat de fa briek. waar ze ook worden gemaakt, R. 25 seconden Binnen 25 seconden na het te water gooien is de dinghy vrij wel geheel opgeblazen en gereed poor het gebruik. F.D.-Holland te Katwijk aan Zee, sinds vorig jaar de produktie begon, de be drijfsruimte al heeft moeten verdubbelen. Op de Nederlandse kust schijnt zich nog geen geval te hebben voorgedaan vai een redding met een dinghy, zoals dii in Katwijk als belangrijkste of in elk geval grootste produktie-eenheid wordt gemaakt Niemand zal er ook wel iets voor voelen om zich bij windkracht 10 of 11 als proefkonijn over de zandbanken te laten jagen, alleen om nou eens cies te weten te komen hoe zo'n dingfhy) zich nu wel in roerig water houdt. Er zijn over de kwaliteit trouwens op andere plaatsen wel verhalen in omloop gekomen. Het was weer bij IJsland, dat een visserman, met een ouderwetse hou ten sloep en met een tien-persoons rub berboot aan boord op de lava-riffen liep. De houten sloep ging in de branding barrels, maar die van rubber bonkte met de I die de Lettors In Katwijk aan Zee, aan de Tramstraat, waar soms de hettenkarren en regelma tig de trams doorbolderen, staat de fa briek waar de tienpersoons dinghy's wor den gemaakt, zoals die de IJslandse vis- al zulke goede diensten hebben be- n. Op de zandkleurige muur staat grote witte kalklettere de r F. D.-Holland". Over de vraag wat die rs toch wel mochten betekenen heb ben verscheidene Katwijkers en badgas- zich al het hoofd gebroken. De hi J.K. Hoekstra, een man, die geregeld de vliegtuigstuurknuppel hanteert en ook de schepter zwaait in dit voor Nederland nieuwe bedrijf, heeft het raadsel 1 ons opgelost. R.F.D. zijn de initialen de man, die in Engeland de fabriek be gon, waarvan R.F.D.-Holland licenties heeft. Reginald Forster Dagnall van deze man, wiens schepping in de plaats Godalming in Surrey groeid, dat er ook al in Noord-Ierland, Zweden, Canada, Australië, Zuid-Afrika Frankrijk bedrijven zijn opgebloeid. In Engeland zelf is de dinghyfabrlkage begonnen in 1919. Voordien was het ge bruik van rubber voor reddingboten al bekend. Tijdens de eerste wereldoorlog werden reeds vliegers gered met een dinghy van klein formaat. Na 1920 wer den reeds vliegers gered met een dinghy klein formaat. Na 1920 werden dinghy's steeds meer in vliegtuigen ge bruikt. En in de laatste wereldoorlog heb ben niet minder dan 11.000 vliegers er hun leven mee gered. Niet lukraak Katwijk is niet lukraak gekozen als jstigingsplaats. Dé heer Hoekstra noem de drie redenen, die tot de keuze van Katwijk hebben geleid. De eer6te was, in Katwijk genoeg meisjes te vin waren, die in het bedrijf zouden kunnen en willen werken. De tweede reden had een amoureus tintje. Omdat Katwijkse meisjes het meest te maken hebben met huwelijkspretendenten, die het ruime sop plegen te kiezen, is het •rwachten, dat zij met gedachten en gevoelens betrokken zullen raken bij de produktie van reddingsmateriaal. Dit is deugdelijk psychologisch argument ge bleken, want de Katwijkse meisjes werken 1 De derde en laatste reden voor d« keuze van Katwijk was het feit. dat Kat wijk van alle in aanmerking komende plaatsen het gunstigst bleek te liggen. Aanloop In de aanloopperiode waren bij R.F.D, Holland twee meisjes in dienst. Toen de eigenlijke pfocïüktie begon waren het er al gauw acht en nu werken er 22 meisjes, onder wie 18 Katwijkse. Ze hebben dinghy's gemaakt en zwemvesten en spe ciale opdrachten uitgevoerd. En boven dien hebben sommigen al een mondjevol Engels geleerd van Mrs D C. Dunn-Ed- wards. een dame, die vijfentwintig j: in Engeland en eenzelfde tijd in Neder land heeft gewoond, zodat ze belde talen volkomen beheerst. In de fabriek staat een gramofoonplatencursus, waarmee Mr Dunn haar pupillen voetje voor voetj- de vreemde wereld van de Engelse taal binnenleidt. Siny van der Plas zal e haar bezoek aan de Engelse fabriek zeker al iets aan hebben gehad en zo niet. dan Pronkstuk Totnutoe is het pronkstuk van de pro duktie in Katwijk de tien-persoons ding hy geweest. Maar in vliegtuigen, die wor den ingeschakeld voor de zomerdiensbre- geling va'n de K.L.M.. zullen tien 20-per- )ons dinghy's meegaan de lucht in. De revolutie, die R.F.D. op het ge bied van de reddingbotenbouw heeft ontketend, ligt niet alleen in het ge bruik van totnutoe vrü weinig ge bruikt materiaal. maar minstens evenzeer in de vormgeving van de rubber reddingboot. Die is namelijk overdekt en wel zo. dat ook in de al lerongunstigste weersomstandigheden schipbreukelingen het erin zullen kunricn uithouden. De dinghy is rond en wordt eigenlijk gevormd door twee van elkaar geschei den drijfkamers, die boven elkaar lig gen. Daaroverheen welft zich het van boven oranje en dus goed zichtbare dak. Aan weerskanten van de boot zijn in dat dak openingen aangebracht, waardoor heen men aan boord kan komen. Het dak dient meteen als opvangreservoir v regenwater. De openingen kunnen worden afgesloten, dat noch regen, noch buiswater de schipbreukelingen bil] kunnen deren. Eenvoudig t is niet nodig voor de bediening de dinghy een speciale cursus te vol gen. De gebruiksaanwijzing is nogal een voudig. Men werpe de dinghy, die in een •alies zit verpakt, maar overboord en zonder dat men verder ook maar iets heeft te doen. beginnen de drijfkamers te vullen met kooldioxyde, welk gas automatisch uit een cilinder stroomt. De cilindersluiting wordt opengemaakt door een eenvoudige ruk aan de treklijn. •mee de dinghy aan het 6chip kan worden verbonden. Als één van de twee cirkelvormige drijfkamers lek mocht raken is het draagvermogen van de andere nog groot genoeg voor het aantal mensen, waarop de dinghy is berekend. Bovendien kan ook de dubbele vloer nog met een hand pomp worden opgeblazen. Zelfs met het dak open zal bij zware zeegang moeilijk water in het reddingsvlot komen, zo hoog ligt het op het water. Op het dak is een lichtpunt aangebracht, waardoor over levenden van een schipbreuk of vlieg tuigramp de dinghy gemakkelijk kun- vinden. Voor R.F.D-Holland heeft de dinghy het lichtpunt, dat zijn popula riteit snel stijgt, hetgeen in verband met het afzetgebied rooskleurige aspecten biedt. WARMOND Afscheid van secretaris P. M. F. Smolders Er heeft zich een comité gevormd, dat het afscheid van de gemer "cretaris, de heer P. M F. Smolders n echtge note, die naar Voorhout .rekken verband met de benoeming van de heer Smolders tot burgemeester aldaar, luister wil bijzetten. Het comité gaat geld in zamelen voor een afscheidsgeschenk, dat zal worden aangeboden in een buitenge wone openbare raadsvergadering op don derdag 26 april 's avonds om 8 uur in hotel De Stad Rome. Van half 9 tot half 10 dip avond zal in dit hotel de hele burgerij gelegenheid hebben de heer e Smolders de hand te drukken. Nieuw hoofd B.B. De functie van hoofd B.B. geworden door het vertrek v J. de Jon.g uit de gemeente. In zijn plaats is tot hoofd B.B. benoemd de heer C. F. J. Brouwer alhier. Gemeenteraad vergadert De gemeenteraad komt in plaats van op 17 op 24 april in openbare vergade ring bijeen Geen spreekuur De burgemeester ls verhinderd, don derdag soreekuur te houden Geslaagd e heren Chr. Komen en J. Q. de Win- behaalden te Leiden het diploma tuin- bouwonderwijs driejarige cursus van de dij. voor Tuinbouw en Plantkunde Scheidsrechtersexamen Vrijdag wordt in Den Haag het examen fgenomen voor scheidsrechter bij de Chr Korfbalbond. Uit Warmond nemen 8 kan didaten deel. O EGSTGEEST P. J. Vlullem 60 Jaar - gelegenheid van de zestigste ver- laardag van de heer P. J. van Mullem wordt op 24 april van 4 tot 6 uur in het kasteel Oud-Poelgeest vanwege de Stich- ;:ng Filmcentrum een receptie gehouden KATWIJK AAN ZEE In de U.N.I.-zaal werd gisteren een voorlichtingsavond gehouden door de plaatselijke afdeling van de vereniging voor veilig verkeer, waarvoor zeer veel belangstelling bestond. De voorzitter, de heer D. Goedhart verklaarde in zijn openingswoord, dat het hier in zekere zin een feestavond betrof. Het is immers vijf jaar geleden, dat de afdeling haar taak begon. In die voorbij gegane jaren hebben 2265 jongelui deelgenomen aan het verkeersexamen; van hen slaagden er 1537. Er ls reeds veel veranderd In die "jaren. Deden er in het eerste jaar maar enkele scholen mee, dit" jaar waren alle lagere scholen van de partij. Ook de resultaten n een stijgende lijn zien. Spr. meen de, dat de oorzaak hiervan aanwijsbaar namelijk, dat het verkeersonderwijs ook in de lagere klassen wordt gegeven. In 1952 deden 380 kinderen examen, van er slechts 86 slaagden, maar in dit waren er 546 gegadigden. Hét resui- van dit laatste examen was. zo. dat die 546 er 525 slaagden voor het schriftelijk examen. Aan hét praktisch gedeelte namen 511 jongelui deel en hier- behaalden uiteindelijk het diploma 430; 35 verwierven foutloos het begeerde papier. Het bestuur van de afdeling is blij met de bereikte resultaten, maar heeft neer wensen, namelijk dat In de toe komst ook de technische school, en huishoudschool, de visserijschool en - ulo-school zullen worden ingeschakeld Spr. bracht in het bijzonder dank a; de organisator van de examens, de heer Brouwer, en besloot met de wezlgen op het hart te drukken, dat zij, als ouderen, de Jeugd zullen voorgaan in veilig verkeer in de praktijk van alle dag. Jeugd In de middaguren waren in een tweetal kinderbijeenkomsten de diploma's uitge reikt. Ook daar had de heer D. Goedha: eerfkort woord gesproken en de uitslagen bekendgemaakt. Spr. had daar dank ge bracht aan de organisatoren van de exa- aan de directeur van gemeentewer ken, het personeel van de secretarie en de politie voor de hulp bij de examens bewezen- De loco-burgemeester, de heer H. P Bloot, reikte dan aan de 35 geslaagden, die foutloos het diploma diploma uit. De heer Bloot verklaarde dat het bezit van het diploma niet borg ls, maar dat leder nu het geleerde regelmatig In de praktijk zou moeten toe passen. Er werden daarna een paar films ver toond, o.a. de uitstekende verkeersfilm ,Klaar, over" De heer R. Edzes. de bekende verkeers- deskundige van het verbond voor veilig verkeer, liet ook in de avondbijeenkomst enkele films zien. Voorts sprak hij daar iver „Verkeersonveiligheid". Spreker beschreef de vele gevaren in het huidige drukke verkeer. In het bijzonder drukte de heer Edzes de ouders op het hart meer jongelui aan het rijwielexamen deel te laten nemen. De heer A. van der Graaff sprak een slotwoord. Er gaven zich 43 nieuwe leden op. Laatste foto-avond Gisteren werd in pension Noordzee de laatste foto-avond gehouden van de foto cursus, die d"e heer D. Kruij-t deze win ter gaf. De zaal was gelheel bezet, toen de heer Kruyt met een kort woord van welkom opende. Op het witte doek werd daarna een zeer groo: aantal kleurendia's vertoond, voor net grootste gedeelte werk van de cursisten. Het aantail ingezonden dia's was zo groot, dat de aanwezigen een grote reis konden bel-evens een reis, die voerde langs de Rijn naar de Zwitserse 'bergerr en naar Oostenrijk, die de toe schouwers bracht in de prachtige Itali aanse Rivièra e.n dan via Zwitserland, Frankrijk, Luxemburg en België terug naar ons land. De aanwezige amateurs gaven ieder voor hun eigen dia-serie uit- "Oenige explicaties. Hoog en laag water Woensdag: hoog water 3.27 en 15.43 u., laag water 11.30 en 23.49 uur. Hervormde wQkavonden Morgenavond om 8 uur wordt .voor de leden van de Jonge Kerk i-n de wijkge- meente Noord-West een be-groetingssa menkomst gehouden in de Oranjezaal van het Jeugdhuis. Ds. Jac. de Vos zal spre ken over het onderwerp „De Jonge Kerk In het wijkgebouw bij de Oude Kerk wordt, eveneens morgenavond, om kwart voor acht, een wijkavond gehouden van de wijkgemeente Zuid-Weet Ds. Offerin- ga spreekt over „De prediking". Nieuws van en voor Leiderdorp L. J. Gulij 25 jaar bij de Touw Maandag herdacht de heer L. J. Guiy het feit, dat hty gedurende 25 jaren ir dienst der N.V. Vereenigde Touwfabrie- ken heeft gewerkt. De heer Gul\j heeft deze kwarteeuw praktisch geheel In de spinnerij doorgebracht en wel als spinner en scheerder Dat hij het steeds goed heeft gedaar en het bedrijf hem een uitstekende mede werker vindt, daarvan getuigde maandag ochtend de directeur, de heer J. van De venter. in zijn toespraak tijdens de ont- •angst van de jubilaris. Spr. zegde de heer Gulij dank voor zijn prestaties L1SSE Propaganda-avond van Het vierde Prinsenkind Gisteravond heeft de stichting „Het vierde Prinsenkind" onder voorzitterschap de heer Hofstede een propaganda- bijeenkomst gehouden in De Witte Zwaan In zijn openingswoord zette de secretaris de stichting het doel en het streven de vereniging uiteen, waarna door middel van een kleurenfilm een beeld werd gegeven van het kampli door de stichting voor invaliden wordt georganiseerd Een plaatselijk bestuur werd gevormd door mevrouw Van LeeuwenSchot, de heren Van Pinxteren. J. Zaneveld en J. H M. Butter en de dames Van der Berg Boezen. N. Surintzde Graaf en Van Rooijen Getracht zal worden, tijdens het bloemencorso souvenirs te verkopen Helpsters kunnen zich melden aan de adressen Kanaalstraat 230 (tel. 3617) en erpwee 140 (tel. 3255) Tot voorzitter van het e re-comité is be noemd de burgemeester. Nieuw raadslid De heer M. Montagne heeft zijn benoe ming tot raadslid VALKENBURG Ned. Christenvrouwenbond De afdeling van de Ned. Christenvrou wenbond komt morgenavond om kwart acht in de verenigingszaal bij de Hervormde kerk bijeen. De heer J. H Ingeman uit Haarlem zal spreken over: Het leven en het werk van dr. Albert Schweitzer" Spreekbeurt Donderdagavond 8 uur spreekt in de zaal De Vries voor de afdeling van de Geref. bond ds Lekkerkerker van Berg ambacht. Actie geslaagd Nederlands meisje uit Australië naar Zweden Dank z(J het feit dat dc bevolking van Melbourne. Australië, vrijwillig het reis geld heeft bijeengebracht, zal het negen jarig dochtertje van een Nederlandse emi granten-familie in Australië. Marieke van Dijk, naar Stockholm kunnen wor den overgebracht om daar een hersen operatie te ondergaan. In het hulpfonds voor Marieke werd bok" bijna vierentwintighonderd gulden gescort van Nederland uit. De totale reiskosten voor Marieke, haar moeder en haar vier en een half jaar oude broertje bedragen bijna zestiendui zend gulden. Hoewel alle geld nog niet ls ontvangen, zijn de organisatoren van de hulpactie van mening, dat voldoende geld bijeen is om de reis te rechtvaardi- pl'ioh tsbe-t ra ohting en wenste hem nog vele goede jaren in gezin en werkkring toe. Hij overhandigde hem het zilveren V.T.-eremetaal. alsmede de gebruikelijke gratificatie. Mevrouw Gulij-Nieuwenburg ontving een bouquet bloemen. De heer Jac. Stouten feliciteewle da jubilaris namens de jubileumcommissie der spinnerij. Hij bood een door een zwa ger van de jubilaris eveneens perso neelslid der V.T. de heer W. F. Nleu- weniburg, geschilderd landschap aan. Namens de ondernemingsraad sprak de heer J. Th. Hensing, die de jubilaris om de prettige samenwerking prees. De heer en mevrouw Gulij mochten ver volgens gelukwensen in ontvangst nemen van de bedrijfsleider, de heer P. Kuiper, de heer H. O. van Os. de sociale werkster en de personeelschef, alsmede van de chef van de jubilaris, de heer J. Nievaart en zijn baas. de heer Gulij, die hem tevens als broer feliciteerde VOORSCHOTEN Burgerlijke Stand Geboren: Jacob M., zn van A. A. Groot- hedde en J. van der Wal, Laan van Dui venvoorde 5; Gerarda L. A., dr van A. P. der Hulst en J. J. van IJperen. Leid- seweg 560; Jacoba E., dr van J. Meijvogel L. A. van Zij6t, Papelaan 20; Petrus J.. van J. van Gelj'swijk en A. J. Zoete melk, HyacinEhstraat 37; Pieter, zn van A. Prudhomme van Reine en W. van Ber- kel. W. de Zwijgerlaan 48; Marcel, zn P. J van Leeuwen en E, Hendriks. Langenhorststraat 25 Ondertrouwd: E. J. Groeneboer. Rijs wijk en M. J. Th. Hoeks. Leidseweg 68; Teske, Vredenhoeffstraat 26 en E. Bouter, Franchimontlaan 6; W. de Vrind, Leiden en M. Volkers, Nieuw Voordorp raat 17. Gehuwd: D. G. Bossink. Leiden en J. H. M. A. Witteman. Rijndijk 44. Overleden: A. van der Meij, 60 jr, e.v, J Noort, Stadwijkstraat 22. „Zwervertjes" wonnen prtfs Bij de zaterdag door WIK te Leiden ge organiseerde wandeltocht wonnen de ad- spirantjes van de wandelsportvereniging „De Zwervers" de tweede prijs. „DVT" woo de derde prijs. Visserijgolfjes RIJNSBURG Dwarsdoorsnede van een 10 persoons rubber dinghy. 1. Opvangruimte regenwater met aftap naar binnen; 2. op water werkend licht; 3. dub belwandige overkapping met luchtruimte daartussen; 4. hoofddrijf- kamers; 5. opblaasbare bodem; 6. binnenkantsluiting voor de ingang; 7 ladder voor inklimmen; 8. cilinder met kooldioxyde; 9. stabiliserende waterzakken; 10. rubber stootbanden op de drijfkamers. De leerlingen van de vierde klas van de lagere tuinbouwschool hebben gisteren een belangrijke middag beleefd. Op 27 maart hadden ze schriftelijk eind examen gedaan en gistermiddag had de diploma-uitreiking plaats in tegenwoor digheid van de rjjkstuinbouwconsulent. Ir A. F. Vlag, burgemeester mr. P. N. Hd- weler, het personeel van de school ouders. De voorzitter van het schoolbestuur, de heer T. Kralt, sprak zijn blijdschap uit het aanwezig zijn van alle oudera. Ir. Vlag reikte hierna de diploma's uit vees op de grote betekenis van het tuinbouwonderwijs, ontvouwde enkele toekomstplannen en reikte daarna het dl- a uit aan: Jan Burggraaf, Dik van Egmond, Wim den Haan, Wim Heems kerk, Jacobus van Klaveren, Gerrlt v. d. Mey, Leen Ravensbergen, Cor Schoneveld Jan Zwaan, allen uit Rijnsburg; Bert d. Blom, Voorhout; Eland Durieux, Kees Koelewijn, Bram v. d. Perk en Fran» Spierenburg, Katwijk aan den Rijn; Jacob der Meulen en Gerard Passchier, Noordwijk; Adri Peters, Leiden; Henk do Ruyter, Leidschendam; Wim Sluynier. Sassenheim. Na de pauze voerde de burgemeester nog het woord, evenals de heer G. Doc- ter, het hoofd van de school. Namens do leerlingen sprak Wim den Haan. Hij bood de heer Docter enkele stoffelijke bewij- •an dankbaarheid aan. Mevrouw Doc ter werd verrast met een bak cactussen. Voor de ouders sprak de heer H. den Repetities De Lofstem De repetities van het Chr. gem. koor „De Lofstem" en van het meisjeskoor „Julia na", afd. B, worden morgenavond in Con cordia hervat. Die van het meisjeskoor beginnen om 7 uur, die van De Lofstem om half 8. Afd. A van het meisjeskoor heeft deze week geen repetitie. Om N.Z.H.-beker Gisteravond werden de volgende par tijen gespeeld om de N.Z.H.-wisselbeker: H. Tijsterman-D. Schoneveld 1—0; A. Ra vensbergen—W. M. de Kulver x—x; H. v. d. Westen—A. Vletter 0—1. In de ver liezersronde om een klein bekertje wo: Joh. Schoneveld van G. Kromhout en A v. d. Eykel van Jac. Noort en H. Binnen dijk speelde in een vijfkamp. waarbij leder een partij wpn. Arjos-vergaderlng Vanavond 8 uur vergadert de Arjos in zaal drie van het Jeugdhuis. De heer D. Noteboom zal spreken over „Waarom ben lk Anti-Revolutionair?" Consultatiebureau Het consultatiebureau voor zuigelingen van Het Groene Kruis is morgenmiddag van 23 uur open in het nieuwe wijkge bouw aan de Korte Vaart (zijstraat de Hofstraat). In verband met de opening van het nieuwe wijkgebouw. die morgen plaats heeft, wordt aan belanghebbenden verzocht, zo vroeg mogelijk te komen. „Keitjes" verdienden beitjes De padvinders van de Rodolphhelm- groep hebben met de actie „Een heitjt karweitje" 121,51 bijeenge bracht en zich aldus in het zoeken van werkjes hele „keitjes" getoond. Opening wijkgebouw Morgenmiddag om vier uur wordt het wijkgebouw van Het Groene Kruis offi- leel geopend. Het gebouw zal 's avonds an zeven tot negen uur kunnen worden oezichtigd. NOORDWIJK Ds. J. J. Meuzelaar voor de radio De Hervormde predikant van Noord- wijk-Binnen, ds J. J. Meuzelaar, zal don derdag om half elf de morgenwijding de NCRV leiden. Ds. Meuzelaar spreekt over: „De mens in het geding"." Oudeimiddag zeeverkenners Iii het troepenhuis op de golfbanen heb ben de zeeverkenners ter gedegenheid het tweede lustrum een zeer geslaag de oudermiddag gehouden. Het betrof hier de Van Speyk- en de K. Doorman-, De Amsterdam voor het eerst thuis Gistermorgen arriveerde dan de nleuwo Krijger-trawler, die wel als de stakings- breker kan gelden, voor het eeist in de thuishaven IJmuiden: het schip had een achter de rug, die de 28ste maart uit Vlaardingen begon en ving tijdens dez* maidentrip 1380 kisten vis. waarvoor een besomming van f 23.500 werd gemaakt. Voor de eerste koper uit elk halploeg was gisteren bij wijze van ledersverrassing doos sigaren. De vangst van de Am sterdam bestond uit 120 kisten schelvis, 30 n kabeljauw, 450 makreel. 250 haring, 150 open en 220 dichte v ij ting, 60 radio. 100 kool en 100 stijve kabeljauwen. Nog een nieuweling De tweede nieuweling aan de markt was s Swift IJM 54, die 355 kisten aanvoerde 1 wel 140 met schelvis. 30 kool, 20 radio. 10 haring, 100 dichte er. 10 open wijting 40 stuks stijve kabeljauwen. De KW 135 loste 1350 kisten, waarvan 60 met schelvis, 120 haring, 260 open en 320 dichte wijting, 250 kool, 320 makreel, en radio, terwijl de SCH 54 1430 kisten aanvoerde, waarvan er 100 met schelvis, 250 met kool, 40 met en leng, 500 met makreel, 270 met haring, 150 open en 100 dichte wijting en 20 met varia gevuld waren. Voorts had het schip 120 stuk* stijve kabeljauwen. De SCH 153 was er met 760 kisten en 400 stijve, de HD 79 had 605 kisten en 50 stijve en de SCH 7 voerde 170 kisten en 300 stuks stijve aan. Rest loggers en kotters Bovendien werd de vangst van 26 log gers en 35 kotters in de markt gezet, die samen 43.000 kilo tongen, 1600 kisten schol, 50 bot, 160 wijting en schar, 50 tarbot en 300 varia omvatta. Naar buiten Het buitenland nam de regels kabel jauwen af voor f 92 tot f 120 en betaalde voor de kleine tussen de f 35 en de f 55 de rij. Kisten met grote kabeljauwen deden f 92 tot f 125, terwijl de kleine tussen de f 84 en de f 104 haalden. Naar hel binnenland Voor de binnenlandse handel werd de zwarte koolvis met f 41 lot f 46 betaald, terwijl de grove gullen f 35 a f 40 haalden en de torren f 28 tot f 32 maakten. Voor do grote schelvis betaalde de handel van f 22 lot f 31 en de grootmiddel deed van f 22 lot f 26. Kleinmiddel noleerde f 22 tot f 25 por kist en de pennen haalden f 14 a f 24, terwijl voor de braadjes van f 15 tot f 22 betaald ls. De wijting maakte f 10 tot f 14 en de makreel deed f 13 k f 19 met f 14 tot f 16 voor de haring. In i i uit Binnengekomen: KW 125, 78, 166, 104, 105, 24, 65, 161, 107, 89. 169, 125, 59. 114, 64. 26. 91, 51. 162, 17, 45, 29, 126, 57, 39. 53. 6'.', 77. 165, 36, 27, 98, 68, 72. 21, 12, 79, 133. Vertrokken: KW 159. horden. Behalve de oudere waren er ook oud-verkenners en oud-schippers aanwe zig. Het lid" van de plaatselijke commissie, de heer S. Pasma, hield een toespraak waarin hij de activiteit van de oprichters prees. De aanwezigen kregen gedegenheid enkele boten te bezichtigen. De verken ners gaven een demonstratie van hun werk en tot slot werd een film vertoond over hun tooht over het IJsselmeer. Agenda Woensdag, Zeerust, 8 uur amateur-fo tografen. Donderdag, Lido, 8 uur, film „Fietsen dieven" voor Herv. jeugdraad; Hof van Holland, 8 uur, filmavond Tuinbouw en Plantkunde, in samenwerking met Bloembollencultuur, Shellfilm „Strijd zonder einde"; Noordwijk-Binnen, zaal Geref. kerk, 8 uur Jaarvergadering Chris ten-vrouwen. Reddingboot maakte oefentocht De Noordwij kse reddingboot heeft een oefentooht van enkele uren gemaakt naar de zes mijl uit de kust liggende wrakken- boei. De heer Schimmel, ldd van de plaat selijke commissie, maakte deze zeer ge slaagde tocht mee. Schietvereniging B.V.L. De wisselmedailles van de schietvereni ging Blijft Voor 't Land werden als volgt gewonnen: C. Tissing, 45 pnt eerste klasse buiten mededinging; N J. Caspers. 44 pnt Uveede klasse: W. de Mooy, 41 pnt derde Spreekbeurt Morgenavond half 8 spreekt voor de af deling van de Geref. bond te Noordwijk Zee ds. Timmer van Woerden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 7