Rembrandtprijs van f om de vijf jaar 5.000 Whiston Over wenselijkheid van wagenspel zijn meningen verdeeld Leiden zal in de toekomst vuil moeten verbranden Bedrijfstechnische school d gaat f180,000 kosten b-e-t-e -r-e Expositie beelden op Burcht vraagt garantie Wat de Leidse raad maandag te behandelen krijgt Subsidie voor comité Leiden- Oxford-Gent Loterij-verkeerstelling kan er in college bij door Siichting kunstmanifestaties vraagt garantie Hoger krediet voor bouw van Elpé-aulascholen nodig NIEUWt LEIDSCHE COURANT DINSDAG 10 APRIL 1956 VOORSTELLEN AAN LEIDSE RAAD pert DE REMBRANDTHERDENKING 1956 zal in de raad van volgende week maandag een belangrijke plaats innemen. Niet minder dan drie voor- E' stellen van B. en W. hebben hierop betrekking. In de eerste plaats moeten De we een hele serie voorstellen met betrekking tot de manifestaties in Leiden een zelf, voorts ligt er een voorstel tot het beschikbaar stellen van reprodukties we' van etsen van de grote schilder voor de scholen, en ten slotte komt het al1 college met de gedachte een Rembrandtprijs beschikbaar te stellen, groot eren 5.000, die om de vijf jaar aan een kunstenaar zou kunnen worden toe- be" gekend, imtt jje. In de eerste plaats dus het programma, opgesteld door de daarvoor in het leven I geroepen Rembrandt-comrnissieHet col- het jege van oordeel dat die commissie zien rich op uitstekende wijze van haar taak igdj heeft gekweten en dat de keuze Uea,! feestelijkheden alleszins verantwoord is De bijdrage aan de landelijke Rem- branditiherdenikinig in de Pieterskerk op l 12 juili wil de commissie op 1.600 stel- nlet len. Voorzichtigheidshalve menen B, en men W. echter een bedrag van 3.500 te moe- ïzinj tsn aanlh<>uden sliik ^et 'd€aai een tentoonstelling van wer ken van Rembrandt in de Lakenhal te or- ganiseren kon helaas niet worden verwe zenlijkt. Gelukkig is het mogelijk geble- het ken wel een expositie „Rembrandt als ieke leermeester" in te richten, die een groot aanital zeer fraaie kunstwerken uit bin- 1 nen- en buiteniand zal omvatten. De ex- k positie van boekwerken over Rembrandt zal het karakter krijgen van een docu- Dj mentaire tentoonstelling over de kunste- wa| naar. Hiervoor zijn bedragen nodig van respectievelijk 20 000 en 500, alsmede f 500 voor onvoorzien. Onderzocht wordt nog of het Rijk subsidie wil geven. VM- Voor de jeugd is het belangrijkste pro- graimmapunit de tentoonstelling in de ook Boenhaavezalen van werk van de jeugd. Hieraan werken mee soholieten van openbare en bijzondere scholen in Lei- we* der», en bij het jeugdwerk betrokken feu- jeugd. De expositie zal 1.200 kosten, lijk- terwijl voor voorlichting aan de jeugd op Af. 500 wordt gerekend. |rd' Verantwoord? Over een wagenspel over Rembrandt. waarvoor de commissie een Lans heeft zou1 gebroken, is het college van B. en W. •ren verdeeld. De meerderheid wil het idee ,je; uitvoeren: de minderheid deelt de me- Iste- Cin€ van d€ commi6Sie van financiën, dat de kosten niet verantwoord zijn. De kos- laaj ten van schrijven van een wagenspel en de opvoering op zes plaatsen in de stad de commissie op resp. 500 en i 2.750. Met de gedachten de i missie over de feestweek kan het college zich verenigen. De kosten zullen 3.500 belopen Etsen Een Amsterdamse uitgeverij van kun6t- reprodukties heeft een serie van zes re produkties aangeboden van etsen van Rembrandt. Met behulp van deze serie kan een school haar leerlingen op een voudige wijze doen kennismaken met het werk van de schilder. De kosten bedra gen 7 per serie en voor alle openbare en bijzondere scholen zijn 81 series no dig. Om de duurzaamheid van de repro dukties te verhogen ds inlij6ting aan te bevelen. De zes etsen kunnen voor 27,45 een lijst krijgen. B. en W. stellen de raad voor hiertoe over te gaan en 2.800 be schikbaar te stellen. Prijs De commissie heeft ook nog voor gesteld over te gaan tot instelling van een Rembrandtprijs. B. en W. vinden het een uitnemende gedachte Rem brandt te eren door een prijs, waar aan zUn naam is verbonden, beschik baar te stellen voor werken op het gebied van de schilderkunst, de gra fiek, en, wanneer daartoe bijzondere aanleiding blijkt te bestaan, ook op het gebied van de beeldhouwkunst. Hot meedingen naar de prijs moet voor de kunstenaars vrij staan-, ongeacht hun woonplaats. Dat maakt het -gewenst, dat de kunstenaars hun werken, waarmee zij willen uitkomen-, op tentoonstellingen in de Lakenhal exposeren» Het bedrag moet niet te laag worden gesteld om de prijs aantrekkelijk te maken, zodat toekenning met tussen-poze van een aantal jaren ge wenst is. B. en YV. stellen nu voor met ingang van 1957, en verder om de vjjf jaar, een Rembrandtprijs, groot 5.000, toe te kennen. Voor dc volgende periode van inzending wordt dan gerekend vanaf het Rembrandtjaar 1956. Oegsigeest heeit medewerking toegezegd voor terrein op zijn gebied De gemeente Leiden moet zich gaan beraden over de wijze, waarop het vuil uit de gemeente zal moeten worden verwijderd en verwerkt. Tot nu toe wordt het vuil per schuit naar Nieuwkoop gebracht en daar in de plassen gestort, maar per 1 oktober 1959 loopt deze overeenkomst af en zowel Ged. Staten als de gemeente Nieuwkoop hebben bericht, dat vanaf die datum het vuil naar elders zal moeten worden gebracht. Het college van B. en W. heeft zich over deze kwestie uitvoerig beraden en de directeur van de ge meentelijke reinigings- en ontsmettingsdienst heeft er een rapport over uitgebracht. De voornaamste punten hieruit laten we hier in het kort volgen. zekerheid, de hygiëne en de kosten. We kennen het afvoersysteem van vuil per wagon naar Drente. Naast enkele andere nadelen lopen de kosten hier wel hoog op. Men zou moeten rekenen me prijs van f 2.15 per Inwoner, nog te meerderen met het arbeidsloon van of vier personen. De V. A. M. sluit alleen een contract voor dertig jaar, terwijl de gemeente dan afhankelijk is van de prijs, ken H Hogere eisen door Rijk maken toegestaan krediet zeer onvoldoende nof Op 6 februari stelde de Leidse raad een krediet van 400.000 beschikbaar voor de bouw van twee hulpscholen en verbouwing van het gebouwen- complex Javastraat-Medusastraat. In laatstgenoemd complex zou de be ver- drijfstechnische school voor zwak-begaafden kunnen worden onderge- hetj bracht. Voor die verbouwing was gerekend op een bedrag van 100.000, echt! maar dit blijkt thans lang niet voldoende te zijn. Er moet ƒ80.000 extra ii worden gevoteerd als gevolg van het feit, dat de rijksinstanties hogere eisen wel voor de inrichting hebben gesteld dan kon worden voorzien. Deze hogere eisen omvatten hoofdzake- 'Ük de bouw van een gemeenschappelijke va# garderoberuimte en van een toestelien- ïlijkibergplaats bij het gymnastieklokaal, het Verzwaren van de constructie van de balk- .lagen der verdieping, het treffen van spe- m&lclale akoestische voorzieningen en het ordl scheppen van meer wasgelegenheid. Dit Ijuj. hogere bedrag van f 80.000 zal evenwel oor- °0lC 'n aanmerk'ng komen voor de 70 pro- cent rijkssubsidie, die is toegezegd. B. en null W. adviseren de raad daarom het verhoog- l de de krediet toe te staan, en# Bovendien vraagt het college nog een - bedrag van eveneens f 80.000 voor de eer- deIle Inrichting van deze school. Voor het daltwee<3e leerjaar zal een uitbreiding van de inventaris tot een bedrag van f 40.000 vor-nodig zijn, aangezien de praktijk wellicht e« sal bewijzen, dat drie leerjaren gewenst df *0n. Ook van deze f 80.000 wordt 70 pro- wijs Meer licht bij Anna- kliniek De directeur-geneesheer van de Anna-kliniek aan de Mezenstraat heeft B. cn \V. verzocht te overwegen, of de openbare straatverlichting in de om geving van de Anna-kliniek zou kun nen worden verbeterd. De verlichting aldaar is ook naar de mening van het college onvoldoende, reden waarom het een plan tot verbetering heeft doen ontwerpen. Het plan omvat het vervangen van een twaalftal lantaarns van 4 m lichtpunt- hoogte, staande in de Lijsterstraat, de beeuwerikstraat, de Mezenstraat en de 'inkenstraat, door buisstalen lichtmasten van 6V4 m lichtpunthoogte. Elke mast zal worden voorzien van een tweelamps- srmatuur met gloeilampen van 100 W. De kosten hiervan worden begroot op f 4.311. 0p het terrein van de Anna-kliniek, dat Particulier eigendom is. zullen door de Stedelijke Fabrieken van Gas en Elektri- *£i titelt een tweetal zgn. abonnementslan- barns worden geplaatst. De kosten van •troomverbruik, onderhoud en bediening dezer lantaarns komen hierbij voor reke- olng van de kliniek. B. en W. stellen voor krediet te verlenen. Benoeming onderwijzeres Hi een vacature van onderwijzeres aan O/I. school aan de Driftstraat stellen B. *n W. voor te benoemen mejuffrouw H. Roosjen, onderwijzeres bij het ojI. onder wijs te Rotterdam door het rijk gesuppleerd. Ten slotte moet de verwarmingsinstallatie worden vernieuwd. Het college stelt voor een olie stookinrichting aan te schaffen voor f 86.100. Vergoeding voor ieden van stembureaus Op verzoek van de fractievoorzitters In de Leidse raad werd op 19 maart het voorstel aangehouden tot toekenning van presentiegeld aa-n leden van stembureaus. n W. hebben met deze voorzitters overleg gepleegd over de bezwaren, die tegen dit voorstel waren gerezen. Een andere regeling dan de voorgestelde kon echter niet worden gevonden, zodat de raad opnieuw krijgt te beslissen over het toekennen van een vergoeding van 45 per stembureau, bestaande uit drie leden e]ik. van een composbbedrijf, waardoor het vuil dienstbaar kan worden gemaakt aan de belangen van de volkshuishouding. Dit is echter een riskante onderneming, zo menen B. en W., omdat de afzet van com post niet altijd is verzekerd. Leiden zou voor de afzet zijn aangewezen op de bol lenstreek, en de geschiktheid van de ver kregen meststof voor deze streek staat niet vast. Het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening is niet be reid tot het verlenen van garanties op lange termijn. Bovendien züd er hygiëni sche bezwaren. Ten iaatste is er de techniek van vuil-j verbranding. In de twintiger jaren heeft De Leidse raad komt-maandag om 2 uur bijeen. Op de agenda prijken de volgende voorstellen: Benoeming van een onderwijzeres bij het openbaar lager onderlijs. Benoeming van een lid van de noorder- zmmissie tot wering van schoolverzuim. Voorstel tot het verlenen van eervol dê l^idse vuiïverbraridin^iirL^'ting vèei san d<! hw'r M' H- de B"de ult ,Dit pakje heeft me gepakt! de KING SIZE stukken b-e-t-c-r! Marebrug eind mei klaar Op 14 maart heeft de heer J. van Iter- son, lid van de Prot. Chr. fractie in de Leidse raad, vijf vragen ingezonden met betrekking tot de bouw van de Marebrug. In hun antwoord delen B. en W. het vol gende mede: Ged. Staten hebben het kre- voor de bouw goedgekeurd op 28 oktober 1952. De aanbesteding van de on derbouw geschiedde op 19 juni 1953, die de bovenbouw op 5 februari 1954. De gunning voor de onderbouw kwam af per 8 juli 1953. De gunning voor de boven bouw per 18 maart 1954. De werkzaam heden voor de onderbouw begonnen op 6 augustus 1953, waarna op 1 februari 1955 de constructiewerken voor de boven bouw een begin werd gemaakt. Met de montage van- d-e bovenbouw kon men pas per 20 maart 1956 aanvangen, mede het oog op vorstverlet. Naar het zich aanzien komt de brug eind mei ge reed. De kwestie van de vertraging in de oplevering en de schuldvraag zijn bij en YV. in onderzoek. Uitkering aan het gemeentepersoneei Overeenkomstig de voor rijksambtena- sn geldende regeling stellen B. en YV. de tad voor de gemeente-ambtenaren over 155 een uitkering van drie procent over het salaris te geven, terwiil de vakantie toelage van 2 cp 4 procent dient te wor den gebracht. Hiermee ziin uitgaven ge moeid van respectievelijk f 265.000 en 175.000 De commissie „Tentoonstelling beeldhouwwerken", waarin onder anderen leden van het Leids Kunstcentrum, vertegenwoordigers van de midden stand en van de vereniging voor Vreemdelingenverkeer zitting hebben, organiseerde twee jaren geleden in juli en augustus 1954, op de Burcht een tentoonstelling van beeldhouwwerken. Die tentoonstelling trok ongeveer 7000 bezoekers en het financiële resultaat was gunstig. Het grote aantal be zoekers heeft ten volle bevestigd, dat de belangstelling voor de beeldhouw kunst nog steeds toeneemt. is elk jaar een dergelijke tentoonstelling doer, houden, doch te bevorderen, dat grotere tussenruimte zullen Het is, zo schrijven B. en YV. ai raad, een goede gedachte van de missie om, na een jaar rust, opnieu' tentoonstelling van beeldhouwwerken op plaats vinden-, de Burcht te organiseren. Met mede werking van de Kunststichting te Am sterdam is de commissie erin geslaagd toezeggingen te verkrijgen voor de in-1 zending van belangrijke werken, zodat mag werden vërwacht, dat de tentoon stelling opnieuw veel belangstelling zal trekken. De commissie verzoekt voor de tentoon stelling een garantie te verlenen ƒ4850. Het geraamde tekort is ongeveer ƒ3900 hoger in het jaar 1954 De zaak daarvan ligt voor een belangrijk deel in de omstandigheid, dat de post vergoeding .voor ingezonden werken ;t worden verhoogd van 925 tot 3000. De overgelegde begroting van kos ten komt B. en YV. verantwoord t dien verstande, dat de commissie zal ieten trachten eveneens van het Rijk van de Provincie een garantie te krijgen. Overigens zij medegedeeld, dat het niet de bedoeling van B. overlast veroorzaakt aan de omgeving, maar dit euvel doet zich thans niet meer voor. Het zou zelfs technisch verantwoord zijn een vuilverbrandingsinrichting mid den in de stad te bouwen! Bedrijfszeker heid vormt hier geen probleem, terwijl de inrichting praktisch geheel gemecha niseerd werkt Uit hygiënisch oogpunt is vuilverbranding ver te verkiezen boven andere systemen. Hiertegenover staat het nadeel van een iets duurdere exploitatie, vergeleken met beide voorgaande moge lijkheden. B. cn YV. stellen nu voor in principe te besluiten tot het stichten van een vuilverbrandingsplaats, zo mogelijk op een terrein, gelegen ten noorden van de Siaagh- of Stinksloot, bij de Zijl. Dit zou dan geschieden op gebied van Oegstgeest, maar het Oegstgeestse ge meentebestuur staat er welwillend te genover. Ook met andere gemeenten Is contact opgenomen, hetgeen wel licht kan leiden tot een exploitatie met-perspectief. zijn functie van ambtenaar van de bur gerlijke stand der gemeente Leiden. Voorstel inzake het uitkeren van pre sentiegeld aan, en het beschlkbaa-rstel-len van verversingen voor de leden van de stembureaus. Voorstel tot het verlenen van eervol ontslag aan mejuffrouw B. M. Th. van der Lugt uit haar betrekking van tijdelijk lerares aan de gemeentelijke Hogere Bur gerschool voor meisjes. Voorstel inzake het verhogen van de bij raadsbesluiten van 23 augustus 1954, en 23 januari 1956, beschi-kkaar gestelde kredieten voor de bouw en inrichting van Elpé-aulaschoolgebouwen. Preadvies op het verzoek van het be stuur van de Gereformeerde schoolver eniging om medewerking voor de aan schaffing van 24 banken ten behoeve van de school voor gewoon lager onderwijs aan de Lusthoflaan 4. (Kosten 12200). Voorstel tot vaststelling van de bedra gen, bedoeld in artikel 55 ter der Lager Onderwijswet 1920 over het jaar 1952 en die betreffende het 5-jarige tijdvak 1948 tot en met 1952. Het comité Lciden-Oxfrfrd-Genl heeft financiële steun van de gemeente ver zocht in verband met het bezoek aan Leiden van circa 90 sportbeoefenaren uit Oxford gedurende de periode van 5 tot en met 10 april jl. Op het terrein van de uitwisseling met de steden Ox ford en Gent heeft het comité in de Meerderheid commissie financiën verzet er zich tegen Op 27 juni 1955 besloot de Leidse raad een krediet beschikbaar te stellen voor een verkeerstelling, die op 12 juli 1955 is gehouden. Uit de bij deze telling verzamelde gegevens is de intensiteit van het verkeer op de wegen naar en binnen Leiden na te gaan. Wanneer rijksweg 4a en de daarop aan sluitende wegen gereed zijn, zal het beeld der verkeersstromen zich wijzi gen. Teneinde een inzicht te verkrijgen in deze wijzigingen, is het nodig aanvullende gegevens te verzamelen over de herkomst en de bestemming van het verkeer. Aan de hand van deze gegevens zal het mogelijk zijn de juiste maatregelen voor te bereiden voor de op rijksweg 4a aansluitende wegen. kunnen geschieden als bij de vorige tel ling. De hieraan verbonden kosten zullen f 4.800 bedragen, zodat met inbegrip van het bedrag ad f 1000 wegens premies, een krediet van 5.800 nodig is. De commissie voor de financiën kan zich met een voorstel tot het houden van een verkeerstelling verenigen, doch de grootst mogelijke meerderheid van haar leden heeft er ernstige bezwaren tegen, dat aan deze telling een loterij verbonden wordt. Aangezien de meerderheid var college van B. en W. deze bezwaren deelt, stelt de raad voor hiertoe te be sluiten. Het ligt in het voornemen de nodige ge gevens te verzamelen door een enquête te houden onder de automobilisten; dit zal op drukke punten, waar ondervraging te veel zou ophouden, geschieden door middel van kaarten, die op die punten zullen worden uitgereikt, en door de auto mobilisten na Invulling zullen moeten worden teruggezonden. Om de medewer king van de automobilisten In dit opzicht zoveel mogelijk te stimuleren, is voorge steld aan deze enquête een loterij te ver binden en onder de inzenders van de kaarten f 1.000 aan premies uit te loten. De telling en de uitwerking van de ver zamelde gegevens zullen op dezelfde wijze loop der jaren belangrijk werk ver richt. Voortzetting van dit werk door het leggen van nieuwe en het verste vigen van bestaande contacten achten B. en YV. van groot belang. De kosten, verbonden aan het verblijf in de Engelse gasten, bedragen ongeveer 3250 en overschrijden het subsidie van 1500, dat jaarlijks aan het comité wordt toegekend, met 1750. Gedurende de laat ste drie jaren heeft het comité echter aanzienlijk minder subsidie nodig, gehad dan jaarlijks was uitgetrokken. In ver band met het feit, dat tien jaar geleden de eerste uitwisseling tussen Oxford en Leiden tot stand kwam, is het aantal gas ten aanzienlijk hoger dan gewoonlijk, ter wijl met dit feit bij de samenstelling van het programma rekendng moest worden gehouden. Hoewel het programma zo sober mogelijk is gehouden, 16 het corni'é er dit jaar niet in geslaagd met het nor male subsidie van 1500 toe te komen. B. en YV. achten toekenning van een extra subsidie van 1750 in dit geval verant- Laadbrug voor Leidse veemarkt Teneinde de handelaren op de veemarkt meer service te kunnen bieden, is het. aldus B. en W. aan de raad, gewenst over te gaan tot aanschaffing van een gemak kelijk verplaatsbare laadbrug. Hierdoor zal het mogelijk worden schapen recht streeks van de begane grond te drijven naar de vloer, die zich op halve hoogte in de transportauto bevindt. Tevens word1', aldus voorkomen, dat de schapen één voor één door twee man van de eerste laadvloer op de tweede laadvloer in de auto moeten worden getild. Voorts kan deze laadbrug ook dienst doen voor ander kleinvee. De kosten, verbonden aan de aanschaffing van een laadbrug, vervaar digd van stalen buizen, zullen 1450.- bediragen Voorstel tót vaststelling van de be gen, bedoeld In artikel 33 van het be b.l.o. 1949, over het jaar 1952. Voorstel inzake verhoging van het bij raadsbesluit van 6 februari 1956 beschik baar gestelde krediet voor de verbouwing van het gebouwencomplex Java-Medusa- straat. Voorstel inzake het beschikbaar stellen van gelden voer de vervanging va: centrale verwarmingsinstallatie van gebouwencomplex Java-Medusastraat door een oliestookinstallatie. Voorstel inzake het beschikbaar stellen van gelden ten behoeve van de eerste inrichting van de gemeentelijke bedrijfs technische school. Voorste! inzake het toekennen van eer extra subsidie aan het comité Leiden- Oxford-Gent voor 1956. Voorstel inzake het verlenen van eer subsidie aan ht comité „Bevrijdingsdag 1945" in het te verwachten tekort bij de viering van de bevrijdingsdag op 5 mei Voorstel inzake het toekennen van een garantie aan de commissie „Tentoonstel ling beeldhouwwerken", ter dekking van het te verwachten financiële tekort van de in 1956 te organiseren tentoonstelling van beeldhouwwerken op de Burcht. Voorstel inzake het toekennen van een garantie aan de „Stichting Kunstmanifes taties" te Leiden, ter dekking van het te verwachten financiële tekort van de in de zomer van dit jaar te Leiden te organiseren kunstmanifestaties. Voorstel Inzake het beschikbaar stellen van een 5-jaarlijkse Rem brandtprijs. Voorstel Inzake het beschikbaar stellen van gelden voor het aankopen van reprodukties van etsen van Rem brandt voor de openbare en bijzondere scholen. Y'oorstel inzake het beschikbaar- stellen van gelden ter bestrijding van de kosten verbonden aan de in 1956 te organiseren herdenking van de ge boortedag van Rembrandt. Voorstel om te bepalen, dat voor hel gebied, begrensd door de bestaande bebou wing ten noordoosten van de Rijnsbur- gerweg, de Houtlaan, de Maredijk en de spoorbaan, een herziening van het uit breidingsplan 1933, sedert gewijzigd, wordt voorbereid. Voorstel tot het onttrekken aan het openbaar verkeer van een gedeelte van hel Delftse Jaagpad. Voorstel inzake het beschikbaar stellen van gelden voor het houden van een verkeerstelling. Voorstel inzake de Inbreng van gron den in het Grondbedrijf der gemeente. Minder kaas te wegen in de Waag Op 9 juni 1952 besloot de Leidse raad aan de firma J. J. Lagerberg en Zoon met Ingang van een nader te bepalen datum op de dagen, waarop de kaasmarkt wordt gehouden, de ruimten in de Waag en het Boterhuls, alsmede de weegtoestellen in het Waaggebouw, in gebruik te geven te gen een vergoeding van f900 per jaar. In de overeenkomst was bepaald, dat zij voot drie Jaren werd aangegaan. De firma Lagerberg en Zoon heeft verzocht een nieuwe overeenkomst Inzake ingebruik- gevlng van gebouwen en toestellen met haar aan te gaan. Tevens verzocht zij de vergoeding, inplaats van op f 900 per jaar, te stellen op een lager bedrag, omdat de aanvoer van kaas terugloopt. Verhou dingsgewijs achten B. en W. een vergoe ding van f700 per jaar billijk, met welk bedrag de fa. Lagerberg zich kan ver enigen Wering schoolvmiim Ter. gevolge van'het bedanken yan de heer J. Duyverman is een vacature ont staan in de noordercommissie tot wering van schoolverzuim. B. en W. bieden de raad, ter voorziening hierin, de volgende aanbeveling aan: 1. de heer C. J. W. Brit- tijn, 2 de heer H. de Graaf. Werkplaats Endegeest komt duurder uit Eén van de voorzieningen aan de psy chiatrische inrichtingen „Endegeest" c.a., waarvoor de raad op 6 juni 1955 gelden beschikbaar stelde, betrof het bouwen van een werkplaats voor de arbeidsthe- rapie. De kosten van dit werk werden ge raamd op 49.780. Inmiddels is gebleken, dat de bouwsom door het lange uitblijven van de rijksgoedikeurinig niet op het oude bedrag gehandhaafd kon blijven, terwijl ook de inrichting van de werkplaats (o.a. de voorzieningen voor de verwarming en de verlichting) tegen de verwachting in niet geheel in eigen beheer kan worden uitgevoerd. Een en ander heeft tot gevolg, dat het oorspronkelijk beschikbaar gestelde be drag niet geheel toereikend is en zal moe ten worden verhoogd met 15.000. B. en W. stellen voor dit extra krediet te ver- Sobere viering bevrijdingsdag Het comité „Bevrijdingsdag 1945", sa mengesteld uit vertegenwoordigers van een aantal plaatselijke verenigingen', heeft plannen ontworpen om op 5 mei de her denking van de bevrijding van Nederland op passende wijze in Leiden te vieren. Het comité stelt zich voor 's avonds een sobere herdenking te organiseren op het Stad huisplein en 's middags de jeugd in de viering te betrekken. Het tekort op de viering raamt het comité op 1800. Het verzoekt een gemeentelijke subsddia tot dit bedrag toe te kennen. Deze sub sidie achten B. en W. alleszins verant woord. Aan de subsidieverlening zouden zij de voorwaarde willen verbinden, dat de rekening de goedkeuring van het col lege behoeft. Nieuwe deken van Leiden Pastoor W. P. M. Haring te Dordrecht als opvolger van mgr. M. A. Jansen (die bisschop van Rotterdam wordt) be noemd tot deken van Ledden en pastoor de Lodewijkparochie. Met geregelde tussenpozen worden deze manifestaties georganiseerd In de zomer van het vorige jaar werden door een daartoe ingestelde com missie een aantal kunstmanifestaties georganiseerd, waarvan het peil zo danig was, dat het algemeen bestuur van het Holland-Festival besloot een deel van die manifestaties op te nemen in het kader van het Holland-Festi val. De belangstelling voor deze manifestaties was groot en het financiële resultaat bevredigend, zo delen B. en W. de raad mee. Het programma, dat het stichtingsbe stuur voor dit jaar heeft samengesteld. inmiddels omgezet in de „Stichting Kunstmanifestaties". Blij' kens de statuten 6telt de stichting zich ten doel het culturele leven in Leiden durende de zomermaanden te bevorderen door het organiseren van kunstmanifesta ties op zulk een peil, dat opneming in het Holland-Festival mogelijk is. Voorstel inzake de toekomstige vall- verwUdering in de gemeente Leiden. Voorstel inzake het beschikbaar stellen an gelden ten behoeve van de verbete ring van de openbare elektrische verlich- ng in de omgeving van de Annakliniek. Voorstel inzake het verhogen van het bij raadbesluit van 6 juni 1955 beschik baar gestelde krediet voor de bouw werkplaats voor de arbeidstherapie ten behoeve van de Psychiatrische inrich tingen „Endegeest" c.a. Voorstel inzake het beschikbaar stellen an gelden voor .de aanschaffing van verplaatsbare laadbrug voor kleinvee ten behoeve van de veemarkt. Voorstel inzake het in gebruik gevi an de firma J. J. Lagerberg van ruimten in de Waag en het Boterhuis, alsmede van de weegstoestellen in het Waaggebouw, op de dagen, waarop de kaasmarkt wordt gehouden. Voorstel inzake het goedkeuren va rekening van het Heilige Geest- of Arme Wees- en Kinderhuis over het jaar 1954. Voorstel inzake het verlenen aan k daarvoor ln aanmerking komende ge- intepersoneel van een uitkering 3 pet over het jaar 1955. Op 23 augustus 1954, stelde de raad voor de eerste Inrichting van de Eipé- aulaschooigebouwen aan de Boshulzcr- kade, aan de Teiderskade (voorheen aangeduid: aan de Boshulzerkade) en aan de Du Ricustraat bedragen be schikbaar van 26.000 per school en voor de eerste inrichting van de Elpé- aulaschool (u.l.d.) aan de Asserstraat een bedrag van 29.000. Voor de openbare scholen aan de Du Rieustraat en aan de Teiderskade ver hoogde de raad op 23 januari 1956 het be drag van 26.000 met 4900 tet 30.900. Een verhoging met hetzelfde bedrag blijkt thans eveneens nodig te zijn voor de bij zondere scholen aan de Boshuizerkade en in de Asserstraat. Het is, nu aan de esthetische vorming ui de schooljeugd terecht meer aandacht wordit besteed, bovendien gewenst geble ken in de scholen aan de Boshuizerkade, aan de Teiderskade en aan de Asserstraat gordijnen aan te brengen, die met de kleur van de verf harmoniëren. De meer dere kosten daarvan, groot 1700 per school, achten B. en W. verantwoord. Op 23 augustus 1954 stelde de raad voor de Prot.-Chr. school voor gewoon lager onderwijs aan de Boshuizerkade voor de aanschaffing van leer- cn hulpmiddelen een bedrag van 14.000 beschikbaar. De kosten van de leer- en hulpmiddelen blij ken thans 2600 hoger te liggen. In dit bedrag is rond 460 begrepen voor de aanschaffing van een filmstrookprojector. Het krediet voor de bouw en inrichting van de Elpé-aulaschoolgebouwen dient, in verband met het bovenstaande, in totaal te worden verhoogd met 17.500. voldoet aan hoge artistieke t kerheid werd reeds verkregen, dat de ge projecteerde drie concerten zullen worden opgenomen in het kader van het Holland- Festival 1956. Het stichtingsbestuur heeft zich tot B. en YV. gewend met het ver zoek de uitvoering van het programma mogelijk te maken door het verlenen van een garantie van f 17.915. Het komt het college in het belang der gemeente alles zins gemotiveerd voor, dat de gevraagde garantie wordt verleend. DeMtse jaagpad wordt gesloten1 B. en W. stellen de raad voor het Delft- se Jaagpad ten noorden van de kruising met de Voorechoferweg, van de grens van het provinciaal eigendom tot bij de spoor wegovergang in de lijn LeidenUtrecht, aan het openbaar verkeer te onttrekken. Belanghebbenden hebben hiertegen geen bezwaren ingebracht. Het pad is bestemd te worden verenigd met het daar liggen de industrieterrein. Een andere, nieuw aan te leggen weg, zal een verbinding tot stand brengen met de Voorschoten- Amateur-fotografen en table-top In de bovenzaal van de Doelen waren gisteravond weer de Leidse amateur- fotografen bijeen onder leiding van voor zitter J. H. Gompelman. Zoals gewoonlijk het huishoudelijk gedeelte weer zeer beperkt, zodat een deskundige jury al spoediig de inzendingen kon gaan beoor delen voor de ledencompe tótiè. Het on derwerp van deze ronde was geweest: table-top. Uit de inzendingen bleek, dat dat onderwerp verschillende me ningen bij de inzenders bestonden. Uuter- aard waren daardoor ook de foto's zeer verschillend van opzet en uitvoering. Tij dens de leerzame bespreking door de hele vergadering, ditmaal niet zoals gewoon lijk onder leiding van de voorzitter, maar met vakkundig en vaak ook geestig com mentaar van de heer J. Jongkind, ont spon zich over dit verschil van mening uitvoerige discussie. Vaak met zeer eenvoudige middelen waren verschillende inzenders er in geslaagd artistiek en technisch verantwoorde produkten te ma ken. Enkele foto's werden uitgekozen om te worden Ingezonden op de bondsten- toonstelling, die eind mei zal worden ge houden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 3