i lïpiflll Kleurenfilm over roman „Sil, de Strandjutter" Zes arrestaties in twee marihuana-zaken NIEUWE LEIESCHE COURANT s MAANDAG 9 APRIL 1958 Vrijdag proefopnamen voor Terschellingers in speelrollen, Italianen in alle technische De bekende roman „Sil, de strandjutter" van de nu 72-jarige auteur Cor Bruijn wordt verfilmd. Zaterdag is het contract met de N.V. Standaard Film te Leiden getekend. Als het weer wil meewerken, beginnen vrijdag op Terschelling de proefopnamen van deze nieuwe Nederlandse speelfilm in kleuren. Nederlands is deze film allereerst door het onderwerp, verder door de plaats handeling en de spelers, dde men al'le ook voor de hoofdrol op Terschelling hoopt ie vinden. Ten slotte wordt deze kleurenfilm ook zakelijk Nederlands pro- dukt. maar daarmee is de kous toch af. Als cameraman zal namelijk optreden de befaamde Italiaan Gabor Pogany. Dier/3 landgenoot Fransisco Dilavagnino componeert de muziek. Hij zal daarbij hoofdzakelijk gebruik maken van Ter- schellingse volksdansen. Wie de regisseur zal zijn, is nog niet bekend, maar roelct hem ook weer in Italië. Ook de af werking zal in Italiaanse handen zijn, in die van Haraldo dit Roma, bekend d« Italiaanse film „Fietsendieven". Cor Bruyn is imVussen erg blij 'met de verfilming van zijn roman, die hij schreef in 1939. Hij heeft geweigerd zelf het draai boek te schrijven. Dat is de taak vai Uitvoering oratorium „Judas Maccabeus" Ook dii-t jaar zal de Ned. H&ndedvereni- ging op de avond van de bevrijdingsdag het oratorium „Judas Maccabeus" in de Grote Kerk van Naarden uitvoeren. So listen zijn Mea BoonNaberman (so praan), Aafje Heyniis (alt). William bert (tenor), Harry Francs (tenor) en Guus Hoekman (bas). Medewerking verleent het koor der Ned. HSndelvereni'gimg begeleiding is in handen van het sterkt Kurustmaand Kamerorkest. Het ge. heel ©taait onder 'leiding van Jack P. Loorij. Boekelo verhoogt de zoutproduktie De president-directeur van de Konink lijke Nederlandse Zoutindustrie. Ir. H. M. van Mourik Broekman, heeft verklaard, dat de produktle der zoutwinning zal worden opgevoerd van 580.000 ton tot 700.000 ton per Jaar De produktie van het chemisch bedrijf in Hengelo zal met ongeveer vijftig pro cent worden opgevoerd. In Delfzijl (sodaproject) zal een elek- trolysebedrijf moeten worden gebouwd en indien de vraag naar zout blijft stij gen, zal hier over enkele jaren eveneens een zoutbedrijf worden gevestigd. Eén nacht vorst In Neerbosch 80 procent groenten verloren De nachtvorst van afgelopen vrijdag heeft speciaal in de omgeving van Nijme gen grote schade aangericht In de om geving van Hees-Neerbosch ging ongeveei tachtig procent van de groenten en. jonge planten op de koude grond verloren. Ook de opkomende tulpen en hyacinten hebben van de vorst geleden. Sukarno ook naar Moskou Associated Press heeft in Djakarta nomen dat president Sukarno door het Kremlin is uitgenodigd om een bezoek aan Rusland te brengen. De datum van Sukarno's bezoek is nog niet vastgesteld, doch het zou in ieder geval na zijn be zoek aan de Verenigde Staten vallen Duits Christelijk vakverbond: 500 afdeling-en Het Westduitse Christelijke Vakverbond, dat vijf maanden geleden werd opgericht, heeft thans 500 plaatselijke afdelingen, waarvan 300 in het Ruhrgebied. Aldus heeft Bernhard WinkeHheide. een lid van het dagelijks bestuur, te Dortmund mee gedeeld. in De spanning Israël T)E MISSIE VAN Hammarskjoeld, de secretaris-generaal van de Ver. Naties, in het Midden-Oosten, is het gevolg van de zeer ernstige incidenten, voornamelijk aan de grens van Egypte en Israël. Opnieuw is de mogelijkheid van een „totale oorlog" aangebroken. Generaal Burns, de Canadese bevelhebber van de bestandscommissie der Verenigde Naties, dié officiéél onpartijdig dient te blijven, heeft waarschijnlijk de bedoelingen van de Egyptenaren door gehad, toen hij de Israëlische regering met klem verzocht, geen vergeldings maatregelen te ne- n. En inderdaad, de Israëliërs zou den er ln de hui dige omstandigheden hoe moeilijk het ook zal zijn heel goed aan doen. alè zij zich van acties in de grensgebieden zouden (kunnen) onthouden, totdat dr. Hammarskjoeld en diens staf zich een oordeel hebben gevormd van de bestaan de situatie. Sommige Arabische landen onder leiding van Egypte verlangen naar het ogenblik, waarop zij de kleine staat Israël van de kaart kunnen vegen, nu zij zelf beschikken over modern oorlogs- matenaal (ui<t communistische landen) als straaljagers en straalbommenwerpers en De enige manier om Israël te kunnen aanvallen, zonder het odium van „agres sie" op zich te laden, is voor de Arabie ren te wachten tot Israëlische troepen tot het uiterste geprikkeld door Arabische commando-raids en dergelijke een on voorzichtige vergeldingsaanval op Egyp tisch (of Syrisch of Jordaans) gebied doen Het is daarom te hopen, dat de Israëli sche regering haar leger goed in de hand zal houden en zich nu minder dan ooit zal laten verleiden tot vergeldings acties, zoals in het verleden is gebeurd Dit zal niet eenvoudig zijn, omdat van te voren moeilijk valt uit te maken, of een bepaalde Egyptische actie de voorbode van een grootscheepse aanval is of niet. En zo blijven de Israëliërs in een staat van voortdurende spanning leven. auteur, dde deze materie beter beheerst, vind-t hij. Maar de schrijver zaJ wel als adviseur optreden bij het verfilmen van zijn werk. Eind augustus wil men daar mee .beginnen en half oktober gereed zijn. Hel is de bedoeling, dal de film in novem. ber gemonteerd wordt en tegen Kerstmis voor vertoning gereed is. Men wil zoveel mogelijk op Terschelling werken en daar een huis huren om dat in -te richten als de woning van SU. Voor de proefopnamen wordit grote belangstel ling verwacht. De televisie zal er een journaal-opname van maken. Hel boek „Sil. de strandjutter" heeft een oplage van 200.000 exemplaren bereikt. Daarnaast verschenen vertalingen in de Scandinavische landen. Finland, Duits land, Frankrijk en Italië. Nieuwe kampioen voor Jungschlager De Amerikaanse oud-senator Getril Snider (Snijder), die uit Monnikendam ge boortig is, heeft de Amerikaanse regering verzocht het leven van Jungschlügi redden. Hij noemt het proces een farce en een van de vele gruweldaden der In donesische communisten. Hij verlangt een officieel protest om te voorkomen, dat een onschuldig man wordt ter dood gebracht. He-t proces is volgens Snider een aanfluiting voor de rechtspraak, daar de getuigen bevreesd waren on spreken. Ook herinnert hij er aan de verdedigster, mevrouw Bouman bij het verlaten van het rechtsgebouw bespuwd en met stenen begooid werd. Snidi pionier geweest in Alaska en heeft vele vrienden in Indonesië. In Maastricht zijn nu meer dan 20 OW handtekeningen verzameld voor het pro test tegen het proces-Jungschlëger. Ei lagen 320 Lijsten ter tekening op het po litiebureau. de gemeentespaarbank. het raadhuis de raad van arbeid, de copen. kantoren van het rijk, de provin cie en de gemeenten, in kloosters, scho len. banken en fabrieken. Het Zwitserse blad Tages Anzeiger noemt de zaak-Jungsehlager een show proces. dat door de politiek overschaduwd wordt, waarbij het minderwaardigheids- omplex van een vroeger koloniaal volk en rol speelt. Fa. C. de Visser, Jacht- en scheeps werf. Rotterdam. Plan voor werf langs Botlek voor grote Jachten, binnenvaart schepen en kustvaarders; nog dit J begin bouw nieuw schip. 3 versnellingsnaaf met terugtraprem T Naam in Naven! Attentie! Sturmey Archer Gears Holland N.V. is nu gevestigd Nassaukade 387, Amsterdam, zodat een vlotte service voor dit beroemde fabrikaat In heel Nederland is verzekerd. Linkervleugel P.v.d.A. wil wig drijven tussen CNV en AR-CH T"\E P.v.d.A. DIENT door volledige dersteuning van de eisen der arbei ders de groeiende tegenstelling tussen de confessionele burgerlijke partijen ei confessionele arbeidersorganisaties stimuleren, zodoende deze laatste organi saties en hun leden de weg wijzend naar socialistische politiek en naar de so cialistische partij. Aldus een deel van de resolutie, die te Amsterdam op een vergadering van het (linkse) sociaal-democratische centrum in de P.v.d.A. het afgelopen weekeinde erd aanvaard. De resolutie zegt voorts, dat het in is land vooral de bourgeoisie is* die van de hoogconjunctuur profiteert en dat de d.A. haar eigenlijke taak als socialis tische partij weer met grote kracht dient e vatten door krachtige propaganda een concreet program van 60ciali- saties. Verder wordt een dringend beroep op Caltex Pernis wordt tweemaal zo groot het partijbestuur en de kamerfracties ge daan de regering te verplichten geen kos ten te sparen teneinde op de snelst mo gelijke wijze het tekort aan schoolruimte en leerkrachten op te heffen, de salaris sen van het onderwijzend personeel op te trekken en een wetsontwerp tot In voering van studieloon voor studerenden in te dienen. Op grootscheepse wijze dient de research op het gebied van de peda gogiek ter hand te worden genomen al vorens men tot een beslissing komt over structurele hervorming van het onderwijs. Vriend mei West en Oost zegt Ali De Indonesische premier mr. Ali Sa- stroamidjojo heeft in zijn regeringsver klaring voor het parlement gezegd, zowel met het Westen als met de communisti sche landen te willen samenwerken. Hij meent de goede betrekkingen met de Ver enigde Staten te kunnen handhaven en zal gebruik maken van de hulp der \-Pe>UXNX}. IKUrJ NIEUWS utdeSLEUTELSTAD Gevestigde en vertrokken personen in de periode van 26 maart tot en met 7 april In Leiden vestigden zich: nistische landen. Voorts wil hij zo spoedLglster, Hooigracht 11-29; E. M. Winkelmo- A. B. J. Al, Utr. Veer 12b; G. C. Albe- ring, Zoeterw. Singel 87; J. Baardolf, tor pedomaker I KM, R. Visscherstraat 30; G. A. W. Mader-Baart, de Genestetstraat 5; H. J. L. A. Baas en fam., sergeant-kok, Doctor Lelylaan 45; C. H. Balleur en fam., kantoorbediende, Doctor Lelylaan 31. G. G. Benjamins, kinderverzorgster, Melch. Treublaan 1, E. van Raalte-van den Berg. werkster, Volmolengracht 2a; M. Q. van Velzen-Beugelsdijk. huishoudster. Medu sastraat 9a; J. A. M. van den Biggelaar, vollerbaas, de Sitterlaan 34; T. Borger, taxi-ondernemer, Stationsweg 3a; J. P. Bijijlsma, matroos II KM, da Costastraat 41; G. L. F. Cloos en fam., employé BPM, Vondellaan 14; H. J. M. van Dam, milva, de M. v. Streefkerkstraat 22; C. Draais- i en fam., bedrijfsleider, Beijerincklaan J. C. H. Drost, civiel ingenieur, Was- straat 8; P. Eekman, verkoopster, Haarl.- straat 7, G. A. J. Meihuizen-Franse en fam., Doctor Lelylaan 13; M. C. E. Gij- kema, steno-typiste, Drie Octoberstraat 42; H. H. van Gelderen en fam., arts. Melch. Treublaan 71; G. Gommans en metaalbewerker, Mauritsstraat 33; A. Goutier, mach. I KM, B. Ballot straat 75; M. Hartman, slager, Lijsterstr. 14; A. C. H. Heemrood, verkoopster, Doe- zastraat 6; G. M. Hess, St. Suysingstraat i; J. Hoogendoorn en famfotograaf, 't Hoffstraat 32; A. Huising, 11. ver pleegster, Witte singel 27; G. Hutten, dienstbode. Utr. Jaagpad 10a. H. G. de Jong, militair, Jac. Catslaan 75; Jong, kinderverzorgster, Sumatrastraat 108a; H. van Kempen, 11. verpleegster, Oude Rijn 128; J. A. M. Korswagen-van der Knijff, de Costastraat 38; T. K. J Koch en fam., stadsarchitect gem. Leiden, de Gyselaarstraat 23; A. M. H. Timmer- Kosse, Doctor Lelylaan 17; S. Tame- ling-Koster en fam.. Doctor Lelylaan 3; C. J. Kühn, verpleegster, Munnikenstcaat Laar, de Sitterlaan 35; M. W. Lamers, Haagweg 22; M. T. B. Lammers Lisnet, kantoorbediende, Merehof 25. W. Laverman, Plantsoen 1; E. W. van Leeuwen, onderwijzeres bijz. LO, H. de Vriesstraat 28; P. C. van der Linde, analiste, v. Oldenb.veltstraat 16; M. P. van Maarle en fam., jurid. adviseur, de Wittstraat 41; H. M. Meulendijks, buffetjuffrouw, Herensingel 32; J. van der Meij, kinderverzorgster. Rapenburg 59; C. I. Möbiüs, St. Buysingstraat Molenaaren fam., slager. Hoge woerd 39; J. van Nierop, carrosseriebouwer, de Sitterlaan 32a; J. T. J. van der Nol er sergeant KL, Doctor Lelylaan 47; A. Óllongren, Witte Singel 19. A. Ouds hoorn, kwartiermeester KM. Kanaalstr 11; J. den Outer, kwartiermeester KM, Aloëlaan 36; W. P Ouwens, korp. vliegt.- maker KM, Morslaan 52; J. J. A. Pluut, Hooigracht 94; W. M. T. Regter, 11. ver pleegster, Rijnsb weg 10; J. M. H. Sale- mink, alg. ass. in restaurant, Breestraat 84; J. Schouten, sergeant KL, Groenha- zengracht 12; W. M. Steijger, chauffeur, Driftstraat 86; B. Swanenburg en fam., gem. inspecteur onderwijs, de Gijselaar- straat lv; L. Tielemans, meubelmaker, Utr. Jaagpad 19. G. A. Timmerman, be roepsmilitair, Doctor Lelylaan 17; J. S. M. Turnhout, wed. van Gorter, Sions- hof 10; G. Tijsen, pantryman, Atjehstraat J. Guldemond-Uljee, Haarl.straal 73a; J. F. va i der Veer en fam., gas- er waterfitter. H. Rijndijk 156; A. J. Ver berg, militair, Kraaierstraat 3; F. S Koch-Verschuur, de Gijselaarstraat 23, R. M. L. E. de Voort, hulpbesteller PTT, Molenstraat 26; J. Waterreus, 11. verpleeg- mogelijk i De Caltex Petroleum Mij. (Nederland) heeft besloten haar aanvrage bij de ge-1 Koloniale meente voor terreinen in de derde Pe troleumhaven in Rotterdam van 80.5 tot 100 hectaren te verhogen. Indien ditj^0^.,, verzoek wordt toegestaan zal de Caltex In de komende vijf a tien jaar in Pernis ruim tweemaal zoveel terreinen hebben, al9 waarop zij thans is gevestigd (92 ha). De uitbreidingep'annen houden verband met de snel stijgende wereldvraag petroleum. Speciaal het verbruik in West-Europa is na de tweede w oorlog sterk toegenomen. De nieuwe installaties zijn nodig productieverbetering de vervaardiging van nieuwe produkten -en uitbreiding van het afzetgebied. Het centrale searchlaboratorium, met vijftienhonderd werknemers, zal ten dienste komen van de gehele Caltex-groep. Het Trajanus-beeldje Nijmeegse antiquair uil detentie ontslagen Het tweeduizend Jaar oude. uit de Rijn opgegraven Trajanus-beeldje wordt nog altijd bewaard in oen safe van het rijks- useum Kam in Nijmegen. De Nijmeegse antiquair die wordt verdacht mede schul dig te zijn aan de bedrieglijke verkoop dit beeldje via het gemeentebestuur het rijk, is op verzoek van zijn ver dediger uit detentie ontslagen. Echter is nog steeds niet uitgemaakt, of het beeldje op Nederlands of op Duits grondgebied is opgegraven. Nederl. bloemkwekers naar Moskou Nederlandse bloemkwekers zijn uitge- iodigd, deel te nemen aan een grote bit nentcntoonstclling. die aan het einde leze maand in Moskou zal worden opend. aldus meldt Radio-Moskou. Confectiefabriek in Steenbergen. Het confectrie-atelier Eling-Visser te Rotter- zal in Steenbergen een nevenbedrijf vijftig werknemers vestigen. Reeds is vijftienhonderd vierkante meter grond aangekocht en is een even grote opper vlakte in optie genomen. Half mei zal orden voorlopig begonnen in een voor malige school. Aluminiumsmelter in Suriname De Surinaamse regering heeft bekend gemaakt, dat besprekingen met de Alcoa de Nederlandse Aluminium-maat- schappij ertoe geleid hebben, dat men onderling tot overeenstemming is geko men over de basis, waarop onderhande lingen met Suriname zullen worden ge voerd om te komen tot de bouw van een aluminiumsmelter. De energie hiervoor kan geleverd worden door de water krachtcentrale Brokopondo. De onderhan delingen zullen tegen het eind van d« maand beginnen - K.S.G. Op 30 4 vergadering te Brus- der werkgroep van het parlement over de Europese gemeenschappelijke markt en de kernenergie. Goederentrein ontspoord Bij het vertrek uit Zevenbergen naar Roosendaal zijn zaterdagmiddag enkele wagens van een goederentrein ontspoord, waardoor het treinverkeer over twee hoofdsporen en drie zijsporen werd ge stremd. Een van de wagens rukte name lijk een mast van de bovenleiding met be tonnen voetstuk en ail uit de grond. Van de drie ontspoorde wagon6 werd er een ernstig beschadigd. De ontsporing is veroorzaakt door een defecte elektrische wissel. Texelse waterleiding. Minister Suurhoff zal 27 april het pompstation van de Texel se waterleiding in werking stellén provincie Westelijk Ni Guinea vormen, waarvan hij een verster king voor Indonesië verwacht Ali zeide. dat hij de kwestle-Niei altijd zal beschouwen als erheersing door Nederland Indonesisch gebied. Ook beschul digde bij Nederland er van zijn troepen nde Nieuw-Guin'ea geleidelijk he' '-<Ti versterkt teneinde zijn positie ocnsoMderen. Indonesië zou aandacht henken aan de „opbouw" zijner grens- >bieden bij Nederlands Nieuw-Guinea Hij betreurde de Britse en Amerikaanse atoomproeven te houden in de Zuidzee, en wil een tweede AA-con- g-aniseren en de anti-kolo: ichtei mobiliseren in de Guin rijd len, lerares, Stadhouderslaan 30. D. Zand- strq, agent gemeentepolitie, de Sitterlaan 11; N. Zuurbier, venter. Oude Vest 97; A. B. Zweers, 11. verpleegster, Rijnsbur- gerweg 10. Uit Leiden vertrokken: T. Prins-de Bolster, Haarl.weg 7, Sas- senheim, Hoofdstraat 82; H. van den Broek, Rijnsb.weg 11, Rotterdam, Stad- houdersweg 151a; G. Brunt, Apth.dijk 29a, Voorburg, Pr. Marr annelaan 250; J. J. L. Brussé, Burggravenlaan 12, 's-Gravenhage, Torenstraat 8; L. F. Coertse, Noordeinde 2a, Den Helder, Bui tenhaven 5; W. H. C. v. Deutekom, Schoolsteeg 4, Wassenaar, St. v. 's-Gra- vesandeweg 103; A. M. Dieben. Noord einde 50, Heerlen, Heesbergstraat 5; G. Dyrki, Rijnsb.weg 50, Australië. A. Duij- verman, Kapteynstraat 48, Schiedam, Vlaardingerdijk 3, E. W. Dijkstra, Hooi gracht 90, Amsterdam, Korte Prinsen gracht 23; F. Engel, Zoeterw. Singel 47, •Gravenhage, Pauwenlaan 41; W v. Eijgen, Koddesteeg 18, Amsterdam. Hem- brugstraat 46II; T. H. Fokker, Noord einde 2a, Nijmegen, Dommer v. Polders- veldtweg 67; J. Gernaat en fam.. Fran- chimontlaan 46, Almelo, Maardijk 48; A. Gooi, de Sitterlaan 34, Ooster hout, Rijksweg 114; H. Gordijn en fam., Beijerincklaan 7, Voorschoten, Langen- horststraat 1; G. J. de Graaf en fam., v. Speijkstraat 33, Amersfoort. Banckert- straat 23C; A. v- d. Groep, Borneostraat 18a, Leiderdorp, Hubrechtstraat 6; A. de Groot, de M. v. Streefk.straat 37, Arnhem, St. Jans Binnensingel 18; I. de Groot, Groenhovenstraat 21, 's-Gravenhage. Iep laan 11. Z, Jacobs-de Groot, Levendaal 105, Zoeterwoude, H. Rijndijk 7; L. M. van 't Hart, Steenschuur 2, Coevorden, Oran- jewijk 28; A. L. A. Havinga, Pieterkerk- gracht 5, 's-Gravenhage, Trompstraat 71 W. J. den Heeten, Fruinlaan 7, Heem stede, Lanckhorstlaan 2; J. C. G. Hui- tink en fam.. Akkerhof 30, Rijswijk ZH., Gen. Berenschotlaan 34j H. Jansen, Groenhazengracht la, De Lier, Kerkstr 21; A. W. Knobbout, Hoogl.kerkgracht 29, Hengelo O., Breukersweg 16; A. R. Koopmans, Herensingel 31, 's-Graven hage, Adr. Pauwstraat 4; J. Koudstaal, Fagelstraat 38, Rotterdam, Feijenoorddijk 90/2; A. J. Wijtenburg-v. de Kreke, Room- burgerweg 8, Zeist, Boslaan 15; A. Kroon. Rijnsb.weg 112, Oegstgeest, Hofdijck 22. J. G. M. Kruijssen, de Sitterlaan 34, Til burg, Heuvel 13; J. Kruijt, Leliestraat 120, Breda, Loopschansstraat 40; J. Rooij- akkers-Kuijl, M. Moonsstraat 88, Wasse- Ammonslaan 7; J. A. H. Labordus, B. Ballotstraat 59, Oegstgeest. Dorpsstr. H. P. Lambooij. H. Rijndijk 3, Ver- igde Staten van Noord-Amerika; P. M. J. de Lange, M. Treublaan 44, Boskoop, L. Boskoop 70; P. C. J. v. d. Lelie en fam., Zoeterw. Singel 52, Dordrecht, Oranje laan 194; E. L. S. Heins-Leuering, Lust hoflaan 30, Wassenaar, Korenlaan 7; C. d. Linden. 3 Octoberstraat 29a. Leeuwarden, Menaldumerstraat 29; P. Luteijn, Nieuwsteeg 31, 's-Gravenhage, Weissenbruchstraat 262; D. Lijnzaad. Ra penburg 12, Wassenaar, Duinweg 7. A. J. MacRavey, W. Singel 94, Frankrijk; J. Meerkerk. St. Rijijn 9a. Nieuw Lekker- land. Middelweg 78; A. Meertens, Rijnsb. weg 50, Den Helder, Joubertstraat 16; L. Meijer en fam., Haarl straat 37, Zutphen. Kon. Julianalaan 29; G. J. M J. Molken- boer en fam.. Kam. Onneslaan 12, Eind hoven, Theresiaplein 2; A. Mossel, C. Huygenslaan 49, 's-Gravenhage, Phlox- plein 9; F. Nanninga, Rijnsb.weg 38, Australië, W. K. Nieuwenhuijs en fam, Zonneveledstraat 8, Almelo, Evertsenstr. A. F. de Nooij, Zoeterw. Singel 58. Stad-Delden. Watertorenweg 8; A. C. Olivier, Zoeterw. Singel 101, Rotterdam, Oost Zeedijk 47b; A. Oosthoek, Boerh.ln 23, Arnhem, A. Cuypstraat 26. M. T. G Pierik, Noordeinde 50, Wisch Terborg, Stationsweg 3; A. H. Piscaer en fam.. Co- betstraat 44. Breda. Baronielaan 43; A. C. v. d. Pluijm en fam., Breestraat 70, 's-Gravenhage, Emmastraat 50; L. Rama kers, Terweepark 4, Deventer, Singel 11; J. Reddingius, G. Doustraat 95, Rotter dam, Provenierssingel 48; M J. van Rijn, J. v. Houtkade 26a, Brummen, Arnhemse- weg 60; J. C. v. Schelven, Rapenburg 4, '--Gravenhage, Riouwstraat 216; J. J. Schie en fam., v. d. Brandelerkade 6. Leidschendam, Mariënpark 36; J Maasbommel-Schoolenberg en fam., Groenesteeg 106b, Geertruidenberg, De Voogdstraat 31; J. G. A. J. Severêns, Schelpenkade 41, Oegstgeest, Pr. Hendrik laan 10. J. Smink en fam., Nw. Rijn 64a. Amsterdam, Churchilllaan 631; C Smits, Fruinlaan 11, Middelburg, Mid- delb.wegje 22; M. H. Smits, Fruinlaan Roermond, St. Wtrosingel 1; M. A. Does- Steenbergen, v. 's Hoffstraat 28a, Voor schoten, Bijdorpstraat 41; T. L. Stehou- Rijnsb.weg 77, Sommelsdijk, Lange weg 33; W. M. Steijger, Driftstraat 86 -Gravenhage, IJselstraat 17; M. C Stieltjes, Lammensch.weg 71. 's-Graven hage, Hoenderlostraat 130; P. H. M. Strij kers, Rijnsb.weg 14. Oegstgeest, Wilhel- minapark 29; W. R. Stougie-Taffijn, P. Huibertshof 2, Rotterdam, E. Haëzerstr. 100a; R. J. Teenstra en fam., Houtstraat 1. Castricum, Torenstraat 36. A. W. H. Teeuwen en fam.. Tesselschadestraat 15, Leiderdorp, Steenbakkerslaan 1; A. G. ter Veer, Breestraat 3B, Nijmegen, Graafseweg 12; P. C. Verbree en fam., Korevaarstraat 9a. Voorburg, Pr. Marian- nelaan 97; G. B. G. Vermeij, Rijnsb.weg 10, Groningen, Oostersingel 156a; C. Ver schoor en fam.. Aalmarkt 15a, Harder- ijk, Wittenhagen 15; A. de Vries, v. Bemmelenstraat 27, Almelo. Hofkampstr P. Houwer-de Vries, Nw. Rijn 64a. Amsterdam, Churchilllaan 631; E. Gres- Te Water, Pr. Steinstraat 23a, 's-Gra venhage, Weteringkade 3; D. Weitzner, Boerh.laan 21, 's-Gravenhage. Franken- slag 327; P. M. Weustink en fam., Spie- ghelstraat 13, Naaldwijk, Molenstraat 46a. M. P Willemse. Wasstraat 26. 's-Graven- hge. Parkweg 21; C. C. Wijnands, Boerh. laan 17, Oegstgeest. Terweeweg 61; S. Wijnia en fam., Burggravenlaan 29, Haar lem, Eksterstraat 244; S. J. M. Rozeboom- Zanten, Verdamstraat 58, Indonesië; v. d. Zwan, Kampensteeg 2, Rolde, Papenvoort 15a. Corsowagens-in-aanbouw doen heel wat verwachten Voor pessimistische geluiden is weikelijk green plaats WIE EENS de moeite neemt de trappen van het Hillegomse raadhuis te beklimmen, vindt daar de heer Jacobs, secretaris van het comité bloemencorso bollenstreek. En in zijn nabijheid is ook vaak te vinden de heer Van Driel van Amstelveen, de artistieke adviseur. Beide heren lachen maar wat om de pessimistische geluiden, die van verscheidene kanten opklinken rond deze grote gebeurtenis in de bollenstreek. Wie druk aan het werk is, heeft trouwens niet veel tijd om zich met andermans twijfel in te laten. De heer Van Driel rijdt deze dagen iet zijn wagentje kris-kras door de bol lenstreek. Hij trekt van bollenschuur naar smederij, van iasserij naar timmer man en van werkplaat? naar bloemist. Overal is men geestdriftig aan het werk om van het corso 1055 iets heel bijzon ders te maken. Zo ziet men in «mederlj Corver ln Warmond de wagen elkaar lassen van de afdelingen Katwijk, Noord- wijk, Wassenaar en Oegstgeest van oembollencultuur. De wagen, die de tam De Tulp draagt, heeft een lengte in dertien en een hoogte van ruim vier meter. Zes enorme tulpen zullen de be- nng van deze praalwagen overscha duwen. De chauffeur van de tractor zal net tussen het voorste „paartje" door moeten gluren om de wagen in de juiste koers te houden. De firma Hogervorst in Oegstgeest druk bezig de wagen van de groep e porteurs-kwekers uit de Engelenbuurt in Commando-overdiacht in Nijmegen De tweede lustrum-viering van het com mando luchtvaarttroepen is zaterdag be sloten met de overdracht van het bevel ;r- het luchtmacht instructlereElment het garnizoen Nijmegen door luitenant kolonel P. J. Mates aan luitenant-kolonel- aarnemer H. W. J. Theunissen Luit.-kolonel Mates is benoemd tot hoofd van de afdeling algemene zaken bij luchtmachtstaf in Den Haag. Democratisch geschenk. Generaal Fran- het Spaanse staatshoofd, heeft presi dent Eisenhower van de Ver. Staten eer ©zeiltje gezonden om uiting te geven aar zijn gevoelens van vriendschap voor hel Amerikaanse volk; in republikeinse krin gen fluistert men dat Franco blijkbaa: luever een democratische dan een repu blikeinse Amerikaanse regering is het partij -embieei de d« t S Torh is hot zo E ANACHRONISMEN IN DE KUNST nen «e herhaaldelijk anachronismen tegenkomen, die voor ons gevoel wel licht wat storend zijn, maar voor de kunstensar niets abnormaals hebben. Zo zien we in een Christusscène met de eynepenning een farizeër met een bril getooid en Scipio is in de slag bjj ae vinger op oc wonue pirn ie leggen, sangezien zij er zich veelal op beroe pen de werkelijkheid niet weer te ge ren. Dan wordt het lastig iets san Ir wijzen dat in die onwerkelijkheid niet met de werkelijkheid strookt. ligt. In 1903 werden door dit eiland postzegels uitgegeven met de beeltenis 1 van Columbus, die gespannen door een verrekijker tuurt. De ontwerper had zich kennelijk niet gerealiseerd dat de 1 verrekijker ruim een eeuw na Colum- i bus werd geconstrueerd. De bekende Zams van een pijp voorsien, twee voor werpen die bealist niet pasten in het tijdperk dat de schilder in beeld bracht. Vaak ook kleedde de kunstenaar zijn personages uit de oudheid zeer bewust I in de kostuums van zjjn tijd en w-erd bijv. Hercules in een renaissancegewaad lig!! Zwitserse postzegel van het knaapje 1 met de voetboog, vertoonde nog veel i ergerlijke gebreken, want het zou wer kelijk een onmogelijkheid geweest zijn 1 met dit wapen te schieten, om de een- i voudige reden dat de pees van de boog van de verkeerde kant was getekend. gestoken; de Madonna's uit de 15de en 16de eeuw zjjn Florentijnse meisjes in hun eigen dracht en Apollo speelt reeds En dat in hel land van Wilhelm Tell! Tegen alle natuurkundige wetten in druist voorts een afbeelding van het viool. Dit zijn geen vergissingen, maar opxèttellikhcden, waarmee de kunste naar in zijn werk bepaalde bedoelingen heeft gehad. Van een geheel andere orde ia echter een ham die we op een uitbeelding van de bruiloft te Kana zien prijken. Dc Si kasteel te Praag, waarachter de zon in het wetten opgaat. Zouden we hier vellicht nog kunnen denken aan een kunstzinnige vrijheid, deze verontschul- liginr wordt moeilijker voor een in 1921 uitgegeven Duitse postzegel, waar- 1 >p het ambacht in heeld werd gebracht schilder moge deze lekkernij noodzake lijk hebben geacht om de feestelijkheid en de welstand in beeld te brengen, maar op het verbod dat in Deut. 14 7 en 8 staat opgetekend, heeft hij torh bitter weinig acht geslagen. Soortgelijke blunders komen we ook bij moderne kunstenaars tegen, doeh by de modernen is het veel moeilijker Daarom zuilen we een greep moetci. Joen uit de ter beschikking staand* madernc afbeeldingen, die kennelljl wél een weergave van de werkelljkhei' bedoelden te zijn. Dat is bijv. de posl zegel van St. Kitts-Nevis, een eiland dat onder Britse heerschappij staat en net allemaal linkse arbeiders, zonder én uitzondering. Dit was oen wel erg ■pvalletide generalisatie van een min- 'erheidsversehljnsel. Hel zijn natuurlijk niet alleen de •eeldende kunstenaars die opvallende 1 outen maken, want ook t>lj schrijvers i.in er vele aan te wijzen. Daarover een volgende keer. Ltsse gestalte 4e geven. Dat wordt heel mooie wagen, met Neptunus op troon,-die door vier levensgrote ankers wordt gesteund. Onder de.e troon komt een door drie matroosjes bemande gondel tc hangen en lustig schommelend zal dit dTietal langs de honderdduizenden toe schouwers trekken. In Oegstgeest vonden we ook het ont werp van „Juwelen van de lente", de wagen, waarmee H.B.G. Lisse in het corso uitkomt. Daarop komt een grote hoorn des overvloeds te liggen met een zwierige bloemenpracht. Uit Lisse komen trouwens nog meer wagens. Zo rijdt de firma H. de Graaff mee met „Juwc-ien- paradijs". terwijl de gemeente het tn het wijsgerige heeft gezocht met „De wijs heid gaat langzaam", gesymboliseerd door een uil op de rug van een schildpad. Natuurlijk ontbreekt ook de afdeling Lisse van Bloembollencultuur niet op het appèl, evenals de afdeling Sassenheim Of straks op de 28ste april meer of minder wagens dan vorig jaar door de streek zullen trekken is nu nog niet te zeggen. Op het secretariaat heeft men de ervaring, dat juist in de laatste weken vaak nog heel wat aanmeldingen moeten worden geregistreerd flutobus in Ter Aar in de sloot Om kwart voor, twaalf vanmorgen kwam een autobus van de N.A.L. met 25 passa giers bij de boerderij van de heer Van der Lip aan het Aarkarvaal. toen de chauf feur C. den H. bij het passeren van een tractor snel optrok om niet in de zachte berm weg te zaken en zo In het kanaal te duiken, in de aan de andere kant van de weg liggende sloot terecht. Voor zover bekend, liep geen der passagiers letsel op. De chauffeur klaagde over pijn in een Met 40 cent per mud Limburgse kolenprijzen stijgen flink Uit de laatste prijscourant van de Staatsmijnen biykt, dat de prijzen van de kolen (huisbrand) met minstens v(Jf gul den per ton verhoogd zullen worden, In gaande 1 mei Dit komt dan neer op een gemiddelde verhoging van 40 cent per mud. Verwacht wordt dat de thans gel dende wlnterprljzen blijven gelden als de lenteprljzen van het nieuwe koleujaar. De federatie van brandstoffenhandela- ren vergadert vandaag in Utrecht om zich over de winstmarges van de detailhandel opnieuw te beraden Bij de achtereenvol gende prijsstijgingen van kolen in de laatste jaren is die winstmarge van de Ihandel precentsgewijs steeds lager geworden, terwijl de handel zich toch voortdurend genoodzaakt zal grote Inves teringen te doen. In bad geëlektrocuteerd. De 59-jarige mejuffrouw P. van Loy is zaterdagavond, toen zij een bad nam in haar woning aan de Weesperzijde in Amsterdam, overle den Het straalkacheltje, waarvan zij bij het baden gebruik maakte viel in de kuip elektrificeerde het badwater. Zij was op slag dood. n gravin van Parijs. De graaf en an Parijs hebben gisteren te Dreux hun 25-jarig huwelijksfeest ge vierd in aanwezigheid van vele vooraan staande ver'.e-genwoordagers van Europe- vorstenhuizen. Spaak in Belgrado Honderden gasten waren gisteravond inwezig op een galareceptie, die de Joe goslavische minister van buitenlandse zaken, Popovic in Belgrado gaf ter ere zijn gast Pauil Henrt Spaak, de Belgi sche minister van buitenlandse zaken. FAILLISSEMENTEN (Opgegeven door Van der Graaf en Co) Uitgesproken; Oosthoek J. K. M. Smolders. Park- cur. mr. P. J. Leenarts, Branwier, Westeinde 13, Voorburg, 'cur. mr. N. W. de Grooth, Der Haag; H. J. Kuj Kon. Emmaplei H J F. Heyman; weg 42, Voorburg Haag; C. J. Meubelfabr. De Oitadestraat 161, Den Haag. cut. evTouw mr H. A. Huart-Engelsman; S. du Burck. stucadooor, Noorderbeekr varsstraat 63. Den Haag, cur. mr P. Mout; Dijkshoorn. Duinstraat 17. 1 •rstraat 231. Den Haag, H. E. Bels-Poortenaar; mejuf R. de Vos. h/o Hanóelsondem. Devcx •46. Hilversum. -**m; J. G Breuk impenstraat 13 N. Spoor-Bergmeljer- J. Doo- Utreoht; S. Den Haag, -Vreugdcnhü; Emma Postorders, Plantsoen ur. mr. H. C. A v. Ben them, Jelgerhuds, Stalpertstiraat 10®, wijkseweg EygenTaam, Stationsweg Haag. than Zoeitermeer, our. mr A. A. DeMt; L. A. M. v Hooff. v/h 20A en Wagenstraat 128. Den zonder woonplaats, h/o Han- Rfltan. cur. mr. H G. v. Otter ing; W. H. G Bbber». meubel- fabr., Stiek 5. Etten (Gld). cut. mr. A H. Kampmeier, Doetinchem. eheven: L. J v. Nelfen. Den Haag; A. Hartman, schilder, Den Haag. ilctigd; G. A. Zwiers. caféhouder. Oss. H en J. Mooie- Leiden; E. J. H. v Beek, koopman. Heer (L.); H. J. A. Ger- baikker, Hengelo (O.) door hom. v. irdewerk. Groningerstraat 181. def. Ing 15/2. bewindv. mr. H. J. Dons: Bühmianr.. installateur centr verv Enschede, h/o fa. BUhrmann en Be voor], bewindv. mr. J. Meuliwk, in fa ill. M. A Haring, schil- D© politie ln Amsterdam, Rotterdam Zevenaar heeft de afgelopen dagen mensen gearresteerd, die zjjn betrokken bij de handel in het verdovende middel marihuana. Bij douanecontrole ln een internatio nale trein naar Duitsland werden twe Amerikaanse militairen aangehouden, dii in het bezit bleken te zijn van een hoe veelheid Indische hennep, een grondstof voor marihuana-slgaretten. Zij verklaai den de Indische hennep in Rotterdam een Surinamer te hebben gekocht. 1-jarige A. E. F. Na arrestatie ver klaarde deze de militairen slechts in con té hebben gebracht met de 27-jarige an Th. P A en zijn 19-jarige col lega H. K F F. Ook deze twee mai nip belangstelling dan ook laag zijr nog voldoende aar MARKT- EN VISSERI1BERICHTEN KATWIJK AAN DEN RIJN. 9 april. - Groenteveiling: Spoedig zullen, bij moo veer. de eerste jonge groentesoorten aan di /eiilnng worden aangevoerd. Het verlangei ïaar de jonge groente Is zo. dat er voor di nog aangeroerde winterprodukten maar wei cn de prijzen daarvai Alleen het witlof trekt aandacht met het gevolg, dat enoorlljke prijsnotering bereikte. Uteit besomde van 55 tot 65 ■ort van 28 tot 48 per 100 kg. bereikte slechts van IT tot I 14. I 6 tot I I® per 100 kg. peterselie t 16 en seldeele 6 tot 1 9 per 100 bos. prijzen, die niet lonend genoemd kunnen worden. Het hoofdprodukt waspeen heeft nog goede prijzen, ln de eerste soort SO tot 82 per 100 kg en de B soort 28 tot 40- TERDAM. 9 april. Veemarkt. Aan- >rlj«. prim handel kalm. niet ge- ?el prijshoudend, afloop traag enkele pri- LTMUIDBN. 9 april. - Deel der besom- ingen: 1 trawler; IJM 28—33 800 Loggers; SCH 54—32.300. 153—15.800. HD 79—13 600. IJM 54—6360. 204—3000. RO 2-2350, W 35— 21.100, 24—4130. 1«—1050. 166—3140 104— 3010. 16°—3'59. 65—730. 89—83, 107—1920 64— 3600. 1982900. 91—2350 125—1680. 59—2410. 174—3540. Kotters; KW 53—1160. 12—1330. 77 165-3350. 1052850. 36—2710. 68—1610. 31—1060. 310—350. 98—3160. 27—2800 IJM 78— 1760. *5—3170 59—2720. 52—1060 3IO—2660. 22—246% 3—1340, 40—1010. WR 34—2450. RO 29—960. TX 14—3300, AM 6—3170, 17—2080, 162270. konden na een tocht langs vele cafeetjes op Katendrecht worden opgespoord. Zij verklaarden evenwel ook slechts bemid- delng te hebben verleend. De politie zet het ondereoek voort. De Amerikanen zijn overgebracht naar Arnhem. Eveneens ln Katendrecht werd woens dagnacht de poltte gewaarschuwd door een voorbijganger, die meende dat in een winkel was ingebroken. De voorruit van de winkel bleek vernield, doch waar schijnlijk kwam dat doordat een dron ken man er tegenaan was gevallen. Bij onderzoek ln de winkel bleek de winkelier, de 52-jarige A. P. R., 4,5 kilo Indiische hennep ln zijn bezdt te hebben. De man is zaterdag voor de officier van justitie geleid. Pelgrimstocht van Britse kinderen Engelse oorlogsweesjes zijn drie dagen de gasten geweest van het Nederlandse oorlogsgravencornitè. Vijftig van deze kinderen bezochten de graven van hun gesneuvelde familieleden om daar klap- rooskransen neer te leggen. Voor de pro testantse meisje? en jongens is zondag een speciale kerkdienst gehouden in de St. Stevenskerk tc Nijmegen. Daarna leidde de Anglicaanse geestelijke father H. Jen nings een herdervkingsplechfigiheid op het oorlogskerkhof Jonkerbosch bij Nijmegen. Argentinië en E.B.U. Onderminister an financiën Roberto Verrler naar Pa rijs vertrokken om over toetreding tot E.B.U. te spreken. Woensdag besprekingen vertegenwoordigers van Frankrijk, West-Duitsland. Engeland, Nederland en vermoedelijk Zwitserland. Zweedse tarwe voor West-Duitsland. Overeenkomst geparafeerd, geldend tot 31/7 '58. met levering van 250.000 ton jaar lijks. aarbeurs Osaka. Deelneming van 20 landen, o.a. Nederland. Foire de Lyon tot en met 16 april geopend, 12% ha expositieterrein behal- nog 20 ha overdekte expositieruimte, Inzenders uit 23 landen; Nederland ver tegenwoordigd door economische voor lichtingsdienst en 20 ondernemingen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 5