iif A èta f* z3 (t y Kampeertenten: van vijftig tot duizend gulden TOERISTISCHE TIPS VOOR VAKANTIETRIPS Regering tegen prijsstijging van bouwmaterialen Suurhoff (niet toch risico in somber) ziet loonstijging P.b.o. komt in de industrie te traag tot stand L met melk meer mans 5 ZATERDAG 7 APRIL 1956 Miljoenen rollen in de vakanties Het trekken is in trek en dat wordt ook economisch steeds belangrijker (Door onze economische medewerker) T7"óóR DE OORLOG was kaviperen een bezigheid, grotendeels voor de jeugd. Tegenwoordig trekken jong en oud, welvarend en minder welvarend, erop uit: in de vakantie en tijdens de weekeindenmet de tent of in een kampeerwagen, naar een kampeerboerderij, een jeugdherberg of een bungalow. De mens van vandaag is bij zijn vrije-tijdsbesteding anders, vrijer geworden. Hij heeft zich over vooroordelen heen gezet en wil, als hij even de kans krijgt, de jachtige, roezemoezige stad zo gauic mogelijk verlaten. Wij willen het uiteraard hebben over de achtergronden van deze merkwaardige ontwikkeling, noch over de maatschappelijke en geestelijke gevolgen. Wij willen het echter wel hebben over de economische betekenis van dit alles, over de stroom geld die thans naar een markt stroomt, die voor 1940 nagenoeg onbekend Toen was kamperen voornamelijk kwestie van enkele tientjes voor een tent. Een fiets had iedere jongen en dekens pannetjes werden van huis meegenom Bij een boer kreeg hij stro en anders sliep hij als jonge jongen zo op het grondzeil. Tegenwoordig kost het goedkoopste tentje circa 50, maar de duurste f 1000. En een kampeerwagen, waarin thans al een 1000 a 1200 in ons land zijn, vergt minimaal f 2500 (niet uitklapbi model). Maar daar komt dan van al bij: luchtbedden en slaapzakken, ingenü uitgedokterd gerief voor de keuken en handige kleding en voorts al die kleinig heden. welke in de tientallen pagina': slaande prospectussen zo overtuigend worden aangeprezen, maar waarin vele guldens gnan. Kortom, het kamperen zijn huidige vorm wordt steeds meer perfectioneerd en achter deze modei vrije-tijdsoesteding staat daardoor markt, die steeds telangrijker wordt. Cijterdans W^IJ ZULLEN eens met wat cijfers gaan toveren De A.N.W.B. heeft berekend dat er in 1954 circa een half niiljcen kam peerders waren. Sedertdien is dit aantal elk jaar met 10V» aangegroeid. Deze men- sep (jong en oud door elkaar) hebben een tent of huren er een, of zij trekken naar een jeugdherberg of een kampeerboer derij. Dank zij de vraag van die enorme massa werden er in 1954 op zijn minst 20.000 tenten gemaakt, welke jaarproduk- tie dit jaar zeker 30*l« hoger zal liggen. Natuurlijk zijn die 500.000 kampeerders niet allen raskampeerders, misschien n een 50.000 a 70.000. Die overigen zijn dele jongelui met een kampkaart, die het wel eens leuk vinden te kamperen en ten dele mensen, die louter in hun vakantie kamperen. Maar zij hebben een uitrusting, die meestal elk jaar groter en beter wordt; zij betalen een vergoeding om hun tent te mogen neer zetten en zij geven in de dorpswinkels en toko's op de terreinen meer geld uit dan zij thuis plegen te doen. Als 100.000 mensen tijdens een zonnig weekeind naar alle mogelijke mooie plek jes van ons land trekken, dan spenderen zij gezamenlijk al heel gauw meer dan VA a 2 ton. Ook de gemeenten profiteren hiervan. Indirect door de grotere inkomsten van de middenstand, direct door de leges, welke geheven wordt van de verhuurders van kampeerterreinen of van de kam peerders zelf. Er zijn gemeenten, waar die laatste bron van inkomsten uitermate rijkelijk vloeit: zo'n t 30.000 per jaar. Kampeerders komen voor een groot deel terecht bij de kamp- en vakantiebedrii- ven, hetzij om er hun tent neer te zetten, hetzij om er in een slaapzaal of bunga low te'overnachten Wij hebben niét min der dan schrik niet 3800 van dat soort bedrijven in ons land, waarvan echter maar een 750 aan behoorlijke eisen t oldoet. Miljoenenomzet ALS WIJ nu weten, dat er in al die gelegenheden tezamen in 1955 liefst 150.000 bedden beschikbaar waren en als wij aannemen, dat die gedurende 8 10 weken in het jaar volledig bezet waren, dan komen wij c-p circa 10 miljoen over nachtingen. Wij rekenen verder: een overnachting kost gemiddeld f 1.25 en wij komen dan op f J21.6 miljoen per jaar. Hierbij kan volgens deskundigen gevoeglijk geteld v/orden voor volledig pension een f VA miljoen. De tcnlkam- peeraers op d«> -.erreineo betalen gemid deld 50 cent voor staangeld, hetgeen op zijn minst ook nog f 1 miljoen per jaar vormt. Deze cijfers illustreren beter dan woorden, dat er in de weekeinden en met de vakanties zeer grote bedragen van Visaanvoer in januari hoger dan verleden jaar De totale aanvoer van visserijproduk- ten beliep in januari 13,1 miljoen kg met een waarde van 5.1 miljoen gulden, tegen 12,6 miljoen kg (4,8 miljoen gulden in "55. Gershon Palti, eerste secretaris van het gezantschap van Israël, is tot een an dere bestemming geroepen en heeft ons land reeds verlaten. eigenaar verwisselen, welke bedragen eindelijk voor een groot deel terecht komen bij de leveranciers van ge- en verbruiksgoederen en van kapitaalgoede ren voor de kampen en terreinen. Want naast de belangen voor de plaat selijke middenstand en voor de gemeen ten waar gekampeerd wordt, zijn er de belangen voor de industrie de verwerken de en de grondstoffen leverende industrie. Zij moet er voor zorgen, dal de sport zaken de stroom van artikelen krijgen, die de huidige, een redelijke welstand ge nietende mens wil hebben om buiten goed te slapen, goed te eten en aangenaam de dag door te brengen. De markt voor de weekeind- en vakantiebesteding is dan ook groter dan ooit, waarbij dit jaar dan nog als extra stimulansen de langere vakantie en een deel van de honderden miljoenen guldens van de loon- en saJarisuitkerinc komen. De tentoonstelling „Goed Kamp' de A.N.W.B m Den Haag van 6 tim 9 april is daarom ook economisch gezien in teressant. Zij oefent een zuigkracht op de kopers uit en tegelijkertijd is zij een mag neet voor de fabrikant en handelaar, die vermoedelijk een 40.000 paar ogen langs zich heen zullen zien trekken. Maar di- ook meer dan ooit zullen verkopen. VOOR degenen, die dit jaar per motorrijtuig met vakantie over de landsgrenzen willen, deze raad: nog tot 1 mei levert de A.N.W.B. met de bedoeling de seizoensdrukte wat tegen te gaan goedkope grensdocumenten. Die kunt u ook betrekken, als u pas in augustus het land uit wilt. TNDIEN U Duitsland tot uw vakantiedoel van deze zo mer hebt gemaakt, dient u zich wel te realiseren, dat voor dit land nog steeds een paspoort is vereist, De me ning schijnt te hebben post gevat, dat I men Duitsland even gemakkelijk binnen komt als in België of Lu xemburg. Dat is nog niet het geval, al zullen de grensfor- maliteiten binnen niet al te lange tijd waarschijnlijk wel aanzienlijk vereenvoudigd BROMFIETSERS dienen breiden of te Het aquarium is zodanig uit gebreid, dat de vissen zoveel mogelijk in hun eigen natuurlijke omgeving zijn te zien Verschillende zeldzame dieren zijn de inventaris ko men versterken. De twee witte neushoorns, die in 1950. omstreeks 300 kg zwaar, bij de levende have werden toe gevoegd, wegen nu ten naas tebij 2500 kg! S- J~ÏE WITTE SCHEPEN van de rederij Köln-Düssel- dorf hebben met de Paasda-» geh de dienst op de Rijn hervat. De vloot van de re- deel door benzine- of diesel motoren voortbewogen. Bij na alle schepen hebben ka binet, waarin de reizigers WIE ZICH toch nog aan de wintersport wil wijden, kan nog tot in Mei terecht in de hooggelegen delen van de Beierse Alpen en het Zwarte Woud. Gedurende deze hele maand en ook nog in mei worden er skiwedstrijden ge organiseerd. nog een andere bloemt toonstelling rijk zijn, ijjk de Linnaushof tc B broek bij Haarlem. Dei denkei dat zich terdege op de hoogte stellen van de bepalingen, die in andere landen ten aanzien van hun vervoermiddel gel den Bjj de Nederlands-Duit se grens, en vooral in het gebied van Kleef, waar men er erg fel op is. hebben zich met duo-passagiers al heel wat drama's afgespeeld. In Duitsland o.a. mogen op de bromfiets geen duopassa- 7ij deze d oerd. irUdci TBE DIERENTUIN werpen heeft de periode aangegrepen om verschillende onderdelen op te knappen dan wel uit te Een beeld van Lugano, vooral in de lente een geliefd doelwit van vele Nederlandse vakantiereizen. Op de achtergrond de Monte Bré en Castagnola. doordat zü niet alleen bolge wassen omvat, maar ook zo mer- en herfstbloemen en verder heesters en bloelende bomen. In verband hiermee zal de tentoonstelling dan ook tot oktober z(jn geopend. Er ls een grote kas met een grondoppcrvlakte van 700 vierkante meter. "I7LKE WOENSDAGAVOND van 8 tot 10 uur worden in de ANWB-kantoren o.a. te Den Haag kampeerspreek- uren gehouden, waar leden de bond de meest uitgebreide Inlichtingen zullen geven op vragen op kampeergebied. wacht men dit weekein de eerste velden narcissen in bloei. Er is op de Keukenhof een groot kwantum gekoelde narcissen geplant, als deze verschillende soorten gaan bloeien, zal het terrein een fleurige aanblik opleveren. In de grote kassen wordt het gemis van de velden echter geheel en al goed gemaakt door de duizenden bloeiende tulpen in de mooi ste soorten en kleuren. De keukenhof is dagelijks geopend van 's morgens 9 uur tot 'S avonds een halfuur na zonsondergang. Het grote bloemencorso „Lentcjuwelen is definitief op 28 april vastgesteld. Op vrijdag 27 april kan men de praalwagens bezichtigen in het H.B.G.-gebouw te Lisse (Van onze parlementsredactie) De laatste jaren zijn in de bouwmate- rialensector verschillende gevallen van i'erhoging geconstateerd, welke, be- drjjfs-economisch gezien, niet strikt nood- sakelljk konden worden geacht en die laarom ongewenst waicn in het kader 'an het streven naar prljsstabilisatie. De ministers Witte en Zijlstra hebben dit meegedeeld in antwoord op schrifte- vragen van het Tweede-Kamerlid Van Vliet (kath. v.) De ongewenste prijs- •hoging is voor de ministers aanlei ding geweest in 1954 en 1955 overleg te plegen met de daarbij betrokken dustrieën, wat tot resultaat heeft gehad, dat de reeds doorgevoerde prijsverhogin gen geheel of gedeeltelijk worden terug genomen. De prijsbewegingen in deze sector worden sindsdien nauwlettend ge volgd; indien blijkt, dat door overleg niet de gewenste stabiliteit, kan worden bereikt, wordt overgegaan tot het nemen prijsmaatregelen. Zeer onlangs is dit noodzakelijk gebleken voor het artikel Mosselseizoen gesloten Vandaag is hel mosselseizoen 19551956 gesloten, al krijgen de hengelaars nog tot 21 april gelegenheid hun voorraden ti en. Dit seizoen werd begonnen, ter men wist dat de voorraad Neder landse mosselen te klein was om aa: aanvragen uit Frankrijk en België te vol doen. Men heeft toen Dednse en Duitse mosselen verhandèld maar de prijzen daarvan lagen hoger dan van het eigèr produkt. Toen de in februari invallende vorst eer einde maakte aan de mosselhandel. had den vele kwekers reeds geen voorraad meer. De meeste contracten zijn dan ook niet ten volle afgewerkt Bruidssuikers op een blauwe rots ofwel: prinselijk huwelijk in Mo naco! Libelle van 14 April wijdt uitvoerig aandacht aan de Romance van het Jaar. Het nummer ppent met een zeer charmante kleuren opname van de aanstaande prinses Gracia Patricia, nu nog Grace Kelly, en bevat verscheidene fraaie foto's van hpt veelbesproken paar. En voor de Gracia's io Nederland: be toverende bruids- en andere toiletten, eveneens in sprankelende kleuren! De nieuwe schoenenmode brengt U bij elk stapje dichter naat de zomer. U haalt het voorjaar binnen met deze bonte, zonnige, modieuze Libelle! Of houdt U soms meer van lekker eten? Ook dan wordt U prompt bediend: in betzelfde nummer wacht U een excursie naar bet Rotterdamse Luilekkerland, naar het paradijs van holle-bolle-Gijzen Libelle - Nassauplein 7 - Haarlem kalkzandsteen, waarvoor een prijsstop nodig was. Naast de politiek van prijsbewaking heeft de prijskartellering in de bouwma- terialensector bijzondere aandacht van minister Zijlstra. Deze meent namelijk, dat de prijskartellering met name een zekere prijsverstarrende invloed heeft uitgeoefend. In het kader van zijn actie tot doorbreking van de prijsverstarring wordt overleg gepleegd met het bedrijfs leven, ten einde tot intrekking of wijzi ging van prijsmaatregelen te geraken. In bepaalde gevallen heeft dit inmiddels in de bouwmaterialensector reeds geleid tot omzetting van minimumprijsregelingen in maximumprijsregelingen op hetzelfde niveau. ME (Van onze parlementsredactie.) r een zekere schuchterheid stelt minister Suurhoff in de woord aan de Eerste Kamer (over de begroting van sociale zaken) de vraag, of onze economie de loonstijging, welke thans mogelijk is gemaakt, kan dragen. De bewindsman ziet dc toestand niet somber in, maar wijst desondanks op het risico, dat schuilt in dc jongste loonbeslissing, namelijk het risico van een conjunctuurterugslag, daar bekend is, dat in 1957 niet onbelangrijke nienwe lasten op het bedrijfsleven zullen worden gelegd in de vorm van compensaties voor de premie-Ouderdomswet en voor een huurverhoging. Ter motivering van zijn gematigd op timisme voert minister Suurhoff o.m. dat na de sterke nominale en reële loon stijging van 1954 zich in onze economie geen verschijnselen hebben voorgedaan, die er op zouden wijzen, dat de loon kosten te sterk zijn gestegen. Ook na oktober 1954 geeft onze economie een bazingwekkénde nieuwe expansie te terwijl sindsdien de loonsom 6leOhts heel Huldeblijk voor mevr. Wijsmuller-Meyer Als blijk van dank en erkentelijkheid oor de onbaatzuchtige opoffering, die ij zich bij voortduring heeft getroost 5t hulp aan en tot redding van talloze in nood verkerende Joden, in het bijzon der kinderen, is een ere-comité gevormd, dat zich ten doel stelt mevrouw G. Wijs- rnuller-Meyer een inschrijving in het Gouden Boek van het Joods nationaal fonds aan te bieden t comité, waarin vele vooraanstaan- ersonen uit het Jood6e leven zitting hebben, doet een beroep op ieder die de eerdiensten van mevrouw Wijsmuller kent, een bijdrage te storten op reke- ig van de Amsterdamse Bank, bij- ïtoor Sarphatistraat (postgiro van bank no. 135646) 'weinig gestegen is. Bij een niet te matige raming van de produktievitpitsverbetering in 1956 lijkt er daarom ruimte te zijn een loonstijging in de orde van grootte als thans mogelijk is gemaakt. Daarbij dient men er rekening mee te houden, dat ook in het buitenland de loonontwikkeling niet heeft stilgestaan sedert 1956 en thans nog niet stil staat Het aanvaarden van enig risico is, stelt de minister, de regering overigens gemakkelijk gemaakt door de verklaring van de drie werknemerevakcentralen. Deze toch bleken bereid tegenover hun leden te verdedigen, dat met het oog op het grote belang van de invoering van de wettelijke ouderdomsverzekering hiervoor offer zal moeten worden gebracht in zorm van een niet volledige compen satie van de op te brengen premie, indien dit uit hoofde van de werkelijke economi sche ontwikkeling noodzakelijk mocht blijken. Spelregels Minister Suurhoff deelt vierder nog mee. dat hij het advies van de Stichting van de Arbeid over de in de vrijere loonpolitiek olgen gedragslijnen een dezer dagen verwacht. Het i6 thans immers, nog meer tevoren, noodzakelijk, dat de „spel regels" spoedig worden vastgesteld In ver band met de jongste loonbeslirisngen de regering. Minister De Btuyn (ongerust) WH de pub Li ekr echtelijke bedrijfsorga- nistle tot volle wasdom komen en werke lijk vruchtdragend zijn, dan dient zij een levend positief gewaardeerd begrip te zijn ril en, due hier direct of indirect bij betrokken zijn, aldus minister De Bruyn in een gisteren gehouden rede voor de Commerciële club in Groningen. Indien de' bedrijfsorganen niet worden gevoed door krachten, die hun oorsprong vinden in de overtuiging van de indivi duele bedrijfsgenoten, zullen bloedarme organen ontstaan, die een last voor de volkshuis vesting betekenen. minister zei-de, dat de ontwikkeling der P.B.O. er niet een is geweest van stormachtige groei, doch een van geleide lijkheid. In de afgelopen jaren zijn 43 bedrijfslichamen vastgesteld of zullen bin. nenkort hun beslag krijgen. Onder deze 45 bedrijfslichamen ressorteert ongeveer 43 procent der ondernemers. Velen achten het tempo nog te langzaam 1 hoewel hierover moeilijk te discus- nli//7v Toch is licl zo BLUNDERS VAN OUDE MEESTEKS land «uders kan- toe een gebaar waarlege kan hebben. Hoogst echter dal Hannibal erekend. Desondanks onlsie liet bczii is van drie armen! De schilder heeft hem eerst uitgebeeld in een hou ding, waarbij lijj de arm om de nim heeft geslagen en de hand op has schouder heeft gelegd. Later he bespeeld wbrdt, maar i de overtollige hand over l ia! op dei inkelijk be- uit ker nerkwaardig is h in het bezit is v; :en afwijking wai schilde taking opm gewordeu, dan kan het schilderij moe l\jk meer worden gezien zonder dei fout, die als uiterst storend wordt dervonden. Op de Boerenbruiloft van Breu heeft zich klaarblijkelijk iets dergc voorgedaan, want dc voorste drager het blad inet schotels moet in liet t Fragment van breugnelg Boerenbruiloft voonsre dras££ NB6FT 3 BENEN) het blad i althar zijn ge«pp ren derde kunstzinnige vrijheid hee rschjjnlijk gebruik gemaal i landschap schilderde wa zun gev Lucr eiger Cranac zwaard eveneens in haar rechterborst en op het schilderij van Guido Reni loet z\j desgelijks. Tussen links en echts treden trouwens herhaaldelijk -erwisselingen op, zoals Amor, die op het Beethoven monument te Wenen de -naren met de linkerhand betokkelt. of de zegen van Decius Mua, die door Rubens linkshandig wordt uitgebeeld. Ook t dit alles en volgende keer. (NADRUK VERBODEN) Heeft Lockheed plannen voor atoomvliegtuigen De Lockheed vliegtuigfabrieken en de Amerikaanse luchtmacht zullen maandag een plan bekendmaken voor de ontwikke ling van vliegtuigen met een kernfysische voortstuwing, zo bericht de Atlanta Con stitution. Het blad heeft in Washington verno men. dat met het project een bedrag van 190 a 375 miljoen gulden gemoeid zal zijn. In het eerste stadium van het plan zal nen zoeken naar het vinden van een lich- er metalen schild, dat niet radioactief vordt en dat de leden schilden kan ver vangen, welke nu voor afscherming ge bruikt worden. In het beginstadium zullen ongeveer 200 geleerden en technici aan het plan werken. Bij de Lockheed fabrieken onthield men ch van commentaar, maar volguns het blad zullen in het kader van het plan ook proeven genomen worden met atoom- Twee woningen brand den uit in Zaandam Aan de Westzanerdijk te Zaandam zijn gistermiddag twee onder één kap staande oonhuizen van de heren A. Veldhuys i P. Vijzelaar totaal uitgebrand. Geen der bewoners was aanwezig toen een vermoedelijk oververhit geraakte schoor teen zoveel warmte uitstraalde, dat het achterhuis van de heer Veldhuys weldra i lichtelaaie stond. De inboedels, waaronder de uitzet van en dochter van de heer Veldhuys, die op het punt staat te trouwen, gingen ge heel verloren. Lustrum luchtvaarttroepen. In Nij megen is gisteren het tweede lustrum het Commando Luchtvaarttroepen een o.a. een vlaggenparade, een défilé het stadhuis en een receptie her dacht. sieren is, is de huidige ontwikkeling van de P.B.O. volkomen in overeenstemming met de geest vam de wet. Opvoering van het tempo achbte de minister gevaarlijk voor de doelstellingen der P.B.O De idee van de P.B.O. dde voor velen nog weinig concreet is. moet eerst in het bedrijfsleven, zowel bij ondernemers ai» arbeiders, verder tot rijpheid komen. In sommige delen van het bedrijfsleven een zekere rijpheid reeds bereikt, omdat men sedert jaren een nauwe samenwer king kent en -men -het nut hiervan heeft ondervonden Wanneer wij thans na zes jaar P.B.O. de balans opmaken,, aldus de bewinds man, mogen wij over de ontwikkeling niet ontevreden zijn Dit alles neemt niet weg. dat de minis ter, naar hij zeide, een zekere ongerust heid over het trage tempo van totstand koming in de Industrie niet van zich kan afzetten. Het is nl. zijn vaste overtuiging, dat als men het thans nog gunstige getü voor een hechtere fundering van d« samenwerking tussen arbeiders en onder nemers inderdaad zou laten verlopen, dat tot nadelige gevolgen voor ons land zal leiden, indien een conjunctuuromslag van enige omvang onze economie zou treffen. Bijzondere poststempels voor eerste vlucht Ter gelegenheid van de eerste dag van uitgifte der zomerzegels zullen bij de postzegelhandelaren tegen de prijs van vijftien cent zgn. „eerste-dag-omslagen" verkrijgbaar zijn. De. op 23 april aan zegelloketten aan geboden eerst-dag-omslagen, uitsluitend gefrankeerd mei één of meer zomerze gels 1956 zullen worden voorzien van een bijzonder, poststempel. Tot 24 april zijn aan de zegelloketten eveneens zgn. kraaizegels verkrijgbaar, die kunnen worden geplakt op stukken, bestemd om met de eerste vlucht van de K.L.M. op Ankara. Palma de Mallorca en Kartoem te worden verzonden. Indien op deze stukken duidelijk wordt aangegeven „Per eerste vlucht Amster damPalma de Mallorca (resp. Ankara en Kartoem) zullen de stukken van een bijzonder stempel worden voorzien. De postadministraties ter plaatse is verzocht de stukken bij aankomst van een dag- tekeningsstempel te voorzien. Zij. die geen relaties in de betreffende landen hebben, kunnen de stukken rich- District manager K.L.M., Ata- türk Bulvari 133 c. Zafer Meydani. Ye- nlsehir. Ankara. Turkije; District mana ger K.L.M.Calle de Pelaires 107 109, Palma de Mallorca. Spanje, en District manager K.L.M.. c o Conto Michalos. Sons Cy. Ltd., P.O. Box 326, Khartoum. Soedan. Uiteraard moet de afzender duidelijk worden vermeld. Terugzending geschiedt kosteloos, doch toezending aan anderen dan de afzender is niet mogelijk. Edam blijft Edam De Kroon heeft een besluit van de ge meenteraad van Edam, de naam van de gemeente te wijzigen in Edam-Volendam. vernietigd. Hierbij is overwogen, dat het algemeen belang eist dat een zo groot mogelijke stabiliteit en zekerheid bestaan met be trekking tot de namen der gemeenten. EENDER O) ccv U R woont een eend te Moerkapelle, Die wil u dit verhaal vertellen: „Wij zijn uniek in 't dierenrijk Nóg veel meer dan onszelf gelijk. Want," zegt het dier dan, nog gemeender: „Des nachts zijn alle eenden eender." TONIC

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 5