slaap slaap KAPOK Cijfers in onze statistieken kompas voor winkelier Wetenschappelijk onderzoek dat ook regering op prijs stelt Ritmeester Monacoraria Zeven gemeenten moeten eén miljoen betalen *Y Zdenk, tu* aan. >M>erz.«-z Förtttattiitif Elke Nederlander kan beter eten! Record-winst en omzet bij Philips-concem Nederl. Fabrikaat wordt dikwijls weggemoffeld tfezontC NCRV-kampeerclubvakanties op prot. chr. basis 5 VRIJDAG 6 APRIL 1956 ZILVEREN FEEST IN DE MIDDENSTAND (Van een onzer verslaggevers.) HET VIJFENTWINTIGJARIG BESTAAN van het Economisch instituut voor de middenstand is gisteren in het Kurhaus te Scheveningen op waardige en feestelijke wijze gevierd. De minister van economische zaken, prof. dr. J. Zijlstra, woonde met prof. mr. F. de Vries, de voorzitter van de S.E.R., de middagvergadering bij, waar de voorzitter van het jubilerende instituut, drs. Hub. L. Jansen, en de staatssecretaris van economische zaken, dr. G. M. J. Veldkamp, een rede hielden. Drs. Jansen herdacht de oprichting van het ineMuut en het baanbrekende werk, dat verrioht moest worden, eer bij de middenstanders de afwerende houding tegenover het wetenschappelijk econo misch onderzoeik overwonnen wa6. In het bijzonder voor ambacht en klei ne nijverheid aoh'te men economische research overbodig, men dacht voldoende te hebben aan de technische kant. Thans weet de middenstander-onderne mer dat cijfer-materiaal en statistieken de nieuwe,grote ybrisfon Prins Rainier van Monaco heeft weer nieuwe moeilijkheden aan zijn hoofd. Hij weet nl. niet of het wel mogelijk zal zijn. zijn bruid, Grace Kelly, met zijn jacht Deo Juvante III in volle zee over te nemen van de Constitution, die van New York naar Cannes vaart. De meteorolo gische vooruitzichten voor de 12de april de dag waarop dat zou moeten gebeu ren zijn ongunstig en volgens deskun digen zou het bij slecht weer voor Grace Kelly onmogelijk zijn, op het onbeschutte stuk Middellandse Zee voor Manoca van de Constutition naar de Deo Juvante III over te steken. Indien het voor Monaco niet lukt. zal prins Rainier het nog eens proberen ter hoogte van Villefrance, waar de zee meer beschuit ligt. Maar indien het daar ook niet gaat, zal Grace Kelly net als alle gewone mensen mee moeten varen naar Cannes. De haven van Monaco zelf is veel te klein voor de Constitution. Prins Rainier heeft zijn paleis in Monte Carlo gedurende de dagen voor het kerkelijke huwelijk geheel ter beschik king gesteld van zijn bruid, haar familie en haar vriendinnen. Zelf ze] hij tijde lijk verhuizen naar zijn nabijgelegen prarhtiee villa te Saint-Jean-Cap-Ferrat In Monaco is gedurende de feestda gen een helikopter-verbod uitgevaardigd. De autoriteiten vreesden namelijk een hele invasie van wentelwieken, voorna melijk bemand met fotografen en film mensen, die de bruidsstoet, de feestelijk heden en dergelijke zouden willen ver eeuwigen. Ook een trapeze-artist. die hangende aan een helikopter de feest gangers op zijn stunts wilde vergasten, wordt door het verbod in zijn broodwin ning aangetast. Prins Rainigr heeft besloten, de Amerikaanse en Europese pers de toe gang te ontzeggen tot zijn burgerlijk hu welijk op 18 april. „Zijne Hoogheid is tot dc conclusie ge komen, dat er werkelijk niet voldoende ruimte is." zei Jean Gastaud-Mercurv. een beroepsacteur, die als perschef van Rainier fungeert. De troonzaal, waar de plechtigheid zal plaats hebben, heeft de omvang van een flinke ontvangkamer. Na de plechtigheid zullen drie officiële fotografen uitgenodigd worden, in de troonzaal te komen om het jonge pdar te fotograferen. Alleen de mannen van de televisie afdeling van radio-Monte Carlo zullen in de gelegenheid worden gesteld. Zijne Koninklijke Hoogheid en zijn Amerikaan se bruid het „jawoord" te horen zeggen. kompas op tafel leggen, waarop hij varen kan. In de bestaansjaren van het instituut werden 150 rentabiliteit- en kostenonderzoekingen gedaan en nog 30 onderzoekingen van beperkter omvang met een bepaald doel. Daarbij werden rond 21.000 geslaagde waarnemingen ver. richt. De omzetstatistieken met maande lijkse publikatie van indexcijfers worden voor 27 branches met ruim 4000 bericht gevers samengesteld. Met nadruk zei drs Jansen, dat de taak van het E.I.M. de research <6 en niet de voorlichting. Hier voor zijn anderen geroepen. Basis voor politiek Het verzamelde cijfermateriaal heeft het gesprek over de noden en wensen van d'e middenstand mogelijk gemaakt. Slechts objectieve gegevens kunnen ge bruikt worden om de juiste toestand te beoordelen. Ook de staatssecretaris, dr Veldkamp 5TTi;rri;rr kwam lm zijn rede op deze objectieve ijfers als basis voor het gesprek. Het wetenschappelijk economisch onderzoek van de middenstand heeft de regering het materiaal verschaft om het wenselijk politieke doei congruent te doen zijn aan het bereikbare politieke doel. Alleen grondige feitenkennis kan de werkelijke! constellatie duidelijk maken en de rich-! ting wijzen voor het midd-enstandebeleid. Het E.I.M. is weliswaar niet opgericht met het politiek doel om de redering te dienen, doch de regering heeft cr een dankbaar gebruik van gemaakt. Spr. hoopte, dat het E.I.M. in de toekomst de j gehele middenstand zou bestrijken, niet alleen dc detailhandel en het ambacht, maar ook de Horecafbedrjjven en het middenstandsvervoerswezen. Ook past bezinning op de consequenties welke voortvloeien uit de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie. Ongetwijfeld zullen de bedrijfschappen met opdrachten voor het E.I.M. komen, maar daarnaast behouden de bedrijfs- schappen de vrijheid eigen 6ociologisch- economisc'ne onderzoekingen te verrich ten. De staatssecretaris zag het E I M. als het bindend element bij het reeearch- werk De voorzitter van de commissie van overleg vam de middenstandsvakcentra- len. de heer L de Groot, bracht vervol gens met enige vertegenwoordigers uit de Beneluxlanden en Zwitserland zijn geluk- Een druk bezochte receptie, waar tege lijkertijd een tentoonstelling van de pu- blikafies van het E.I.M. kon worden be zichtigd, besfoot feestelijk, deze waardige SS Gelden uit bezettingstijd EEN BEROEP, dat zeven gemeen ten hadden ingesteld tegen een beschikking van het Nederlands be heersinstituut. is door de Raad voor het rechtsherstel verworpen. Deze uit juli 1945 daterende beschikking bepaalde dat de gemeente gelden, die op het moment der bevrijding onder haar berusting bevonden en die afkomstig ren van de bezettingsautoriteiten wegens In de twee laatste oorlogsjaren door de burgerij vérplicht ingeleverde textielgoe- deren en motorrijtuigen, aan het Beheers instituut moesten worden overgedragen. De zeven gemeenten. Haarlem. Hilver sum. Hoorn, Huizen. Laren (NH). Zeist en Voorburg, waren van oordeel, dat deze gelden niet als vijandelijke vermogen konden worden beschouwd en op ee ander wijze de gemeentenaren ten goede moesten 'komen. Thans ls bepaald, dat de zeven gemeen ten vóór 30 april een totaal van ruim een miljoen gulden aan het Beheersinstituut moeten overmaken. Hilversum heeft van dit bedrag ruim 160.000 gulden onder zijn beheer, Haarlem Bohlen naar Washington Malenkof sprak over de stalincultus De ontluistering van Stalin houdt Oost en West nog steeds bezig. De Amerikaan se ambassadeur in Moskou, Charles Boh len, is naar Washington geroepen om verslag uit te brengen over de jongste ontwikkelingen in de Sowjetun:e. Malen kof, de Russische minister voor de ener gievoorziening. verklaarde op een drukbe zochte persconferentie in Londen, dat Kroesjtsjefs aanval op Stalin nodig was „omdat de persooncultus indruiste tegen de moraal van de communistische partij". Op tie vraag of hij geen schuld gevoelde zijn medewerking aan Stalins grote zuiveringen (Malenkof was Stalins secre taris). antwoordde de Rus: „rifij voelen altijd collectief schuldig aan de ge maakte fouten en wij geven die openlijk toeMalenkof herhaalde zijn ver klaring van enige dagen geleden, dat Rus land de betrekkingen met Engeland zeker wil verbeteren, doch niet ten koste van de Brits-Amerikaanse relatie. Toen de verslaggevers Malenkof vroegen, of hij het Kremlin niet zou adviseren, generaal Serof, chef van de veiligheidsdienst, in Rusland te laten in plaats van hem te laten meekomen met Kroesjtsjef en'Boel- ganin, antwoordde Malenkof* „Wij hebben onder het Britse volk niets gemerkt gevoelens tegen de generaal Deze op merking van de Rus veroorzaakte kleine oproep onder de Journalisten: de kranten hebben fel tegen de aanwezigheid van Serof geprotesteerd, toen hij in Lon den was. om veiligheidsmaatregelen te treffen voor de komst van de Sowjet- Zondag keert Malenkof naar Rusland terug. Zijn toestel, een TU-104 straal vliegtuig, is al in Londen aangekomen. In de economische commissie vooi Europa van de Verenigde Naties vroeg de Russisohe afgevaardigde vandaag, aanbe velingen te doen voor meer contact tus sen Oost- en West-Europa door uitbrei ding van het toeristenverkeer en de han del en door meer uitwisseling van kundigen en technische en wetenschap pelijke inlichtingen. Dividendvoorstel K.L.M. De raad van commissarissen der KLM heeft besloten aan de 24 april te houden aandeelhoudersvergadering een dividend van 6 (v.j. 5) pet op de gewone aandelen voor te stellen. 700.000 gulden. Hoorn ruim 70 000 gulden 1 Voorburg 50.000 gulden. Bij het einde der vijandelijkheden heeft de regering de gemeentebesturen' verbo den door de bezettingsautoriteiten ter be- rhikking gestelde gelden aan de gedu peerden uit te betalen. Het is echter mogelijk, dat gemeenten oordien dit geld wel hebben uitbetaald, omdat zekerheid bestond dat dit geld te recht kwam bij degenen die inderdaad textiel hadden ingeleverd of van wie een auto was gevorderd. Rapport over sanering Indische pensioenen (Van onze parlementsredactle) Een commissie, die het vraagstuk vahi de sanering der Indische pensioenen be- :udeert, heeft aan de regering een eerste rapport uitgebracht, dat voorstellen be- iver de sanering van de eigen pen en. Een rapport over de sanering le weduwenpensioenen is in bewerk- king. De rapporten hebben een iniern- ambtelijk karakter. Minister Luns heeft meegedeeld in antwoord op schrifte lijke vragen van het Tweede-Kamerlid De Graaf (kath.v.). De bewindsman zegt, dat het overleg met de belangenorgani- der gepensioneerden nog niet is geopend. Dit zal gebeuren zodra de re gering zich. aan de hand van het rapport. voorlopig oordeel zal hebben ge vormd over de wijze, waarop het sane- ringsvraagstuk in zijn geheel dient te worden opgelost, hetgeen op het ogenblik nog niet het geval is er het tijdstip, waarop een wetsont werp tot sanering van de Indische pen en bij de Tweede Kamer zal worden ingediend, kunnen thans nog geen stellige mededelingen worden gedaan. de leeelontsmettende tabletten BESCHERM U TEGEN VERKOUDHEID, GRIEP, KEELPIJN Jn buisje* 20 en flacon» 50 tabletten Buitenlander» zijn altijd vol bewondering voor de groei en welvaart van Nederland. Zij zien, dat hier hard wordt gewerkt en dat de levensstandaard zeker niet laag te noemen is. Hun bewondering verandert echter in ver bazing als zij horen, dat men over het algemeen in Nederland minder voor goede maaltijden over heeft dan in het buitenland. Zij denken aan hun eigen land, waar zoveel méér roomboter wordt gebruikt. Nederland blijft achter bij andere landen Wordt er in Nederland wel zo goed en lekker gegeten als in andere landen? Ja en nee! Want het glat beter. Juist de laatste jaren - sinds de enorme stijging van de welvaart besteden de Nederlandse huismoeders Maar stijging der kosten is moeilijk op te vangen DE E ONTWIKKELING van het Philips' concern in 1955 geeft alle reden tot te vredenheid. Dc omzet heeft die van 1954 aanzienlijk overtroffen, evenals de winst. De winst voor belasting was 11,8*/. van de omzet tegen 11,9*/. in 1954 door stijging van kosten, o.a. loonsverhoging in vrijwel alle landen, zonder vergoeding door verhoging van verkoopprijzen cn efficiency, welke laatste geremd wordt door de krappe arbeidsmarkt zodat zij de stijging der kosten niet kon bijhouden. emissiekosten en dotatie pensioenfondsen, enz. Voorgesteld dividend 14 op gewone en 7.6*» op preferente aandelen, 3!s*.» op nieuwe gewone aandelen. Na emissies is verhouding eigen ver mogen gestegen van 0.9 tot 1.1. De ver houding vlottend kapitaal'schulden op korte termijn is 2,3 (2,1). Het personeel is 143.000 (123.000), W.v. 56.000 (51.000) in Nederland Het bestuur heeft vertrouwen in de toekomst en zal bijzondere aandacht ge ven aan handhaving van rentabiliteit en ivoorziening in vermogensbehoefte. Zon- met 90 min verbeterd tot 300 min. Dit der verstoringen in de wereld zal de om- i.v.m. een omzetstijging van 350 min en'zet blijven stijgen. Hetsaldo derwinst- e- de daardoor vereiste financiering van verliesrekening i De omzet steeg vooral bij nieuwe arti kelen. in het bijzonder televisie. Daarom moesten de produktie- en hulpbedrijven en de verkooporganisaties onder grote spanning werken om marktposities te be zetten. Omzetvergroting in nieuw gebied met beginkosten heeft een minder gunstige invloed op de verhouding tussen winst en omzet dan in oud gebied. De winst na belasting was 6,5 (v. j. 6.2) i.v.m. belastingverlagingen. Na de uitgif ten van 113 min en 178 min zijn de schulden op lange termijn toegenomen met f 81 min en de kaspositie is slechts voorraden en debiteuren, alsmede duur zame investeringen ad 239 min of 100 min meer dan in 1954. In 1956 worden ge lijke investeringen verwacht. De voorra den zijn ook in verhouding tot de omzet gestegen. Hoewel dit verantwoord is, zal het bestuur naar verlaging streven door rationele bevoorrading aan produktie en I verkoop. In verband met de overspanning op de arbeidsmarkt werd in Nederland de decentralisatie der produktie voortgezet. I In België werden fabrieken opgericht uitgebreid. Dank z\j si neemt Philips dustrie een vo zij acht zich ii derde ontwikkeliu eurwerk en ontwikkeling' in de elektronische in- raanstaande plaats in en staat bij een onvcrmln- een leidende plaats in te nemen t.a.v. elektronenbuizen en apparatuur. De omzet aan derden was 2280 min of 344 min (18 meer dan in 1954. Prijs- j peil der produkten veranderde weinig. Nagenoeg alle hoofdindustriegroepen hebben tot de stijging bijgedragen, vooral televisie, waarvan de uitbreiding relatief het sterkst was in Europa. Ook in 1956 steeg de omzet en het bestuur verwacht een voortzetting hiervan hoewel procen tueel minder groot dan in 1955 mede i.v.m. de conjunctuurmaatregelen der over- De uitvoer uit Nederland steeg 13 naar Europese landen 18*/», naar overzee 6 De uitvoer hield gelijke tred met de omzet omdat verplaatsing van produkties naar het buitenland wordt goedgemaakt door produktie van nieuwe artikelen in Nederland. In 1956 wordt een procentueel gelijke stijging van de uitvoer verwacht. De Nederlandse produktie steeg 22 doch in 1956 zal de stijging minder groot Winstcijfers De winst bedraagt 134,7 (112.1) min, na herziening der cijfers over 1954 i.v.m. overdracht van het beheer der Britse trust. Na toevoeging van 63 min aan reserve ingehouden winst blijft 71.7 min ter verdeling. De geconsolideerde winst is 148.1 (119,2) min of 10,4 (11,6) van eigen vermogen; winst berekend na aftrek van Inbraak Halfweg: 3'/s I jaar geëist Drie en een half jaar gevangenisstraf met aftrek ei9te gisteren de officier van justitie te Haarlem tegen de 41-jarige autohandelaar M. C. B, wegens mede plichtigheid aan een inbraak in de boe renleenbank te Ruigoord bij Halfweg. In kerstnacht 1951, toen de bewoners naar de nachtmis waren, werd 50.000 gul den uit de brandkast gestolen. Twee Am sterdammers werden hiervoor veroor deeld. Na hun vrijlating wendden zij zich tot de autohandelaar, die in de bewuste nacht als chauffeur zou zijn opgetreden en hiervoor 16.000 gulden zou hebben ont vangen. Zij vonden dit teveel en eisten een deel van de „kluif". B. weigerde, waarop de Amsterdammers de politie een tip gaven. Voor de rechter verklaarde B. wel te zijn verzocht als chauffeur op te treden en op de uitkijk te gaan staan, doch niet aan het verzoek te hebben voldaan. Witte tanden - frisse adem met COLGATE! Nieuwe heerlijke smaak! Erg lekker ook voqr kmderer Nieuw actief schuim! Houdt Uw mond fris en gezond Nieuwe lage prijs! Nu kan iedereen zich Colgate veroorloven- Colgate de meest verkochte tandpasta HET SPREEKWOORD „wat men ver haalt smaakt lekker" wordt wel bevestigd door het feit dat, ondanks het ijverig streven van de Vereni ging Nederlands Fabrikaat, de aantrekkelijkheid van het Nederlandse pro- dukt nog altijd achter staat bij de glorie van het buitenlandse artikel. Het is daarom moeilijk het kopend pu bliek zover te krijgen, dat het een eerlijke maatstaf aanlegt bij de beoordeling van Nederlands tegenover buitenlands fabri kaat, en daar moet het toch heen. Érger is echter, dat industrie en han del ook min of meer door deze verkeer- e opvatting zijn geïnfecteerd en dikwijls iet of nauwelijks ervoor durver, uitko- nen, wanneer het om Nederlandse pro dukten gaat Een struikelblok ls. dat industrie en handel veel te weinig samenwerken en op eigen houtje propaganda voeren, in dien zij dit nodig achten. Aan dit probleem heeft de Vereniging Nederlands Fabrikaat thans tijdens haar te Utrecht gehouden jaarvergade ring onder leiding van de heer F Muller, aandacht besteed. Een fabrikant, ir. E. E. van Andel uit Boekelo, zeide dat export-artikelen gaar ne worden voorzien van de aanduiding „made in Holland", maar dat zulk een etiket in het eigen land van vele artike len met name textiel even gaarne wordt verwijderd. Hpt Nederlandse publiek koopt nog altijd liever een buitenlands stofje. Maar zou de buitenlander dit principe soms evenzeer bezitten? In industrialiserend Nederland zijn handel en industrie geen gelijkwaardige partners, aldus de heer Van Andel. De industrie is vrijwel gebonden aan een bepaald artikel dat door bepaalde ma chines moet worden geproduceerd; de handel echter is beweeglijker en kan ge makkelijk overgaan op een ander arti kel. De handelaar !n Nederlandse artike len is veelal geneigd, bij leveranties te verdoezelen dat het produkt van eigen bodem komt en de fabrikant op zijn beurt werkt dat in de hand door de etiket tering achterwege te laten. Toch i:s het zo IS ONZE GENERATIE KUNSTZINNIG In een Haag6 dagblad rae tijd geleden een ingez< waarin een getergde lezer uw uitsprak over tchilderijei woordig onder hel mom van I oka I endorden" ml gr "lal". Eei vragen hier »U scheidsrechter op te treden, heeft geen zin, want we hebben vóór en na het geval-Van MeegereD precies ervaren tot boever de deskun digheid strekt. V e spreken dus met geen (NADRUK VERBODEN) Advies gewenst Aangezien de handel de industrie niet adviseert omtrent de verkoopbaarheid van artikelen, wendt de fabrikant zich via acties en advertenties regelrecht het publiek, over het hoofd van f 238.6 (209.4) min; afschrijving ad 26,3 (22.6) min. interest 9.2 (8,9) min en 21.1 (21.7) min pensioe nen in Nederland is de winst voor belas ting 182,2 (156.1) min. Belasting op winst in Nederland 47,5 (44) min. Van de winst wordt 5.8 min bestemd voor belangen personeel, 5.2 min voor tantièmes, waar na voor aandeelhouders 30,7 min over blijft, terwijl na dividend 1.2 min res teert. Het vermogen der Amerikaanse trust is 32 (27.9) min dollar, het gunstig resultaat 13.4 min. Het vlottend kapitaal van het concern is 1916 (1481) min. vlot tende schulden 839 (713) min, vervan gingswaarde van duurzame produktie- middelen 1401 (1146) min. afschrijving 641 (555) min. schulden op lange termijn 491 (393) min. eigen vermogen 1426 (1029) min. Emissiekansen A.N.P. verneemt, dat naar voor de hand ligt, Philips gebruik zal moeten maken van alle mogelijkheden op de kapitaal markt. Over omvang, tijd en wijze is niets te voorspellen. Met introductie van aan delen in het buitenland, met name Zwit serland kan worden gerekend. Mogelijk heid van tntroductie te New York is verder verwijderd. De mogelijkheid van verwisseling van preferente aandelen wordt bepaald door de omstandigheid, dat deze een gewild beleggingsobject vormen Philips er prijs op stelt deel uit te ma- 1 van de portefeuilles van beleggings trusts. Loonstijgingen op korte termUn kan méta moeiiyk goed maken door efficiency en rationalisatie, wellicht op langere duur door automatisering. De consumtiebeper- kingen zullen by het concern geenszins ot overcapaciteit leiden. Er is nog zeer eel overgewerkt met extra-kosten, zo- lat er een ruime marge is. Oorlogsinvaliden naar Nederland Vijftig Belgische en twintig Luxem burgse oorlogsinvaliden zullen op uitno diging van de stichting Meer ontspanning isbige oorlogsinvaliden van 14 tot ?en bezoek aan Nederland bren gen. In Apeldoorn zal worden gedefileerd voor prinses Wilhelmina. Op 15 mei is er o.a. een ontvangst op de ambassades van Luxemburg en België te Den Haag. handel heen De detalTHot heeft dan nieta anders te doen dan artikelen, waarmede niet de handel, maar de fabrikant recla- maakte, door te geven aan de con sument. Anderzijds gaan grote verkoopcentra -toe over artikelen (textiel) te voorzien sn labels welke de verwerkte grond stoffen aangeven, omdat de fabrkant weigerd dat te doen. Hier reikt de handel over het hoofd van de industrie st zou het Nederlandse produkt zeer goede komen, wanneer hier betere samenwerking zou ontstaan. Ligt hier ellicht een voorlichtingstaak voor de Vereniging Nederlands Fabrikaat? van Andel oefende kritiek op de situatie op de Jaarbeurzen, welke ook getuigt van gebrek aan samenwerking tussen handel en industrie. Het komt dat een fabrikant een stand toont artikelen, welke door een handelaar elders eveneens worden geëxposeerd. Op deze wijze ontstaat een rommelig geheel, waaruit een koper met wijs kan worden. Ook het feit. dat op de Jaarbeurs de te exposeren artikelen piet scherper gegroe peerd zijn, kom', de handel niet ten goede Leden nodig Volgens mededeling van de voorzitter, de heer E. J. Muller, heeft, de vereniging meer belangstelling en dus meer leden nodig. Ook de financiële toestand, na de toekenning van voorlopige rijkssubsidie, noopt hiertoe. Daarom zal ter propatre- ring van de organisatie een aantrekkelijk stripboek betreffende de activiteiten van de vereniging worden uitgegeven. De vergadering herkoos twee aftreden de hoofdbestuursleden en benoemde in de vacatures ir. E. E. van Andel te Boe kelo. mr. M. J. Denijs te Den Haag en dr. J. C. Hooykaas te Brumtnen. (Van een onzer verslaggevers) „Eigeniyk ls de protestants-christeiyke jeugd lange tyd een beetje in de steek ge laten. De kampccrclub van de N.C.ReisV. wil in deze leemte voorzien. Het doel Is: eigen kampeerterreinen, die exclusief voor leden van de N.C.R.V. zyn, waar voldoen de toezicht en leiding is, waar een zeker peil gewaarborgd is en waar de zondags heiliging niet met voeten wordt getreden." rid. evenals kampeerleiders. Het mate- iaa! kan men huren. Doordat men de hand kon leggen op en idyllisch stukje grond aan de Roer de Eifel, ver van drukke wegen en toe- istencentra, heeft men daarheen een bui- Zo is het gistermiddag geformuleerd op een persconferentie, d:e de N.C.R.V. te Den Haag hield. Dat het kamperen een steeds populairder vorm van vakantie- en vrije-tijdsbesteding begint te worden, blijkt uit het feit. dat er het vorig jaar zeshonderdduizend Nederlanders op deze wijze met vakantie gingen. Dit jaar kan men een aantal van ongeveer een miljoen verwachten. Het ideaal van de N C R V. Is gronden, die tot nu toe 'om allerlei redenen voor kampeerders gesloten zijn gebleven, voor de protestants-christelijke jeugd openstel len. Dit zal bijv. het geval kunnen zijn met terreinen, die eigendom zijn van pro testant-christenen, die in het kamperen, zoals dat tot nu toe gebeurde, gevaren aanwezig achtten. Zij zullen op het kam peren als dat exclusief voor N.C.R.V.- ers is. een controle kunnen uitoefenen, aoor na een verblijf de kampeerkaart met aanmerkingen naar het hoofdbestuur op te zenden en met terug te geven aa gebruiker, zo er over hem klachten moch ten zijn gerezen. In Nederland heeft de N.C.R.V. reeds diverse terreinen: bij Zeist, Nunspeet Garderen. In het laatste worden kampeer ders gedurende één a twee weken opge- tengewoon goedkope kampeerreis kunnen uitstippelen, die in juni begint te lopen. Er wordt van Utrecht af met bussen ge pendeld. Behalve in juli en augustus zul len ook individuele kampeerders uiter aard leden van de N.C.R.V. hier hun tenten kunnen opslaan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 5