Uitvoering van „Juliana" en „De Lofstem" op goed peil Ongenode gast verstoorde een huwelijksfeest Gemeente Lisse ontving het bestuur van Keukenhof Minister Staf: Nat. Reserve is een zorgenkind HIEUWT LEtCSCHE COURANT 9 DONDERDAG 5 APRIL 1956 Rijnsburg Het „grote" koor kan met serieuze studie zeker nog meer bereiken DE BEIDE RIJNSBURGSE KOREN van de heer Henk Akse gaven gister avond een vanwege het ietwat overladen programma nogal langdurige uitvoering in de mooie Maranatha-kerk. Afdeling A (de jeugd onder de twaalf) van het meisjeskoor ..Juliana" kreeg de eerste beurt; ten minste, nadat de heer G. Juwgerius, in zijn kwaliteit van ere voorzitter, de avond had geopend. We mogen prkennen, dat Akse met deze meisjes in het afgelopen jaar méér dan „Iets" heeft bereikt. Dat moest een ieder opvallen, die de vorige uitvoering toén de zaken er werkelijk niet zo gunstig voorstonden bijwoonde Wanneer we dus een paar aanmerkingen maken, is dat in de niet ongegronde verwachting, dat de kwaliteit bij het volgende op treden wéér een sprong naar boven zal hebben gemaakt. Deze kinderen zongen beschaafd, met aantrekkelijk getimbreerde klank. De neiging, naar boven de toon even te laag te grijpen, kon de dirigent vaak. maar niet altijd, bedwingen, zodat bijvoorbeeld de „grijsbemoste toren" plot seling ging verzakken Maar „In 't groene dal", „De zwerver", „In de smid se". „Gijs de veerman" maakten weer een prettige indruk. ..In de smidse" klonk ook echt muzikaal. Toch zal de heer Akse er nóg meer van kunnen maken. We heb ben dan vooral het oog op de voor dracht. Het zingen ging nog al eens met een vaart, ten koste van de frasering en de plastische uitbeelding. Zo werd „Gijs de Veerman" voor wie hem niet kenden, deze keer nog geen leuke vent. wat hij toch wis en zeker wél is! Maar. nogmaals gezegd: de zang heeft in een jaar tijd dui delijk aan kwaliteit gewonnen. De grote meisjes presteerden ook heel wat. Zo'n Strauss-wals („Rosen aus dem Siiden") is waarlijk- geen sinecure, i de jongedames hebben er een. hoewel zeker niet onberispelijke, toch heel dige uitvoering van gegeven. „Schlafe mein Prinzohen" (niet Mozart, maar van Fliesl) klonk goed. ook zonder de (gevaarlijke) coioratuurtjes. Maar „Die Nacht" van Schubert (waar om met orgelbegeleiding?) miste de on misbare gevoeligheid. Bachs „Wohl mir. dasz ich Jesum habe" (cantate 147) werd stijlvol gezongen. Het was beter geweest, als de pianiste hier de contlnuo-partij en de organist met een tongstem (die de hobo in timbre benadert) die van het obligaat had gespeeld. Dan had het geheel bijna volmaakt geklonken. Het tempo was heel juist. Pauze Na de pauze kwam het „grote" koor „De Lofstem" naar voren. Het „Sanc- tus" (Sohubert) en Miihle's „Gebed des Heren" wekten verwachtingen, die jam- genoeg, in koor 1 van Mendelssohns „Psalm 42" en nog minder in het moei lijke slotkoor van „Elias" niet in ver vulling gingen. Deze belde werken lig gen. althans nü nog, boven het technisch kunnen van dit koor. Afgezien van de en homogeen zingende alten, was de klank niet zelden scherp en vormden de lepel geheel. Alles klonk wat geforceerd onzeker. Haydns „Die Himmel erzahlen' maakte weer veel goed. Hierin was di :ang ook niet zo hard dynamisch, mee bewogen en natuurlijk. „Ave Verum" (Mozart) en „Panis Angel-leus" (Franck), klonken, in combinatie met de jonge dames, eveneens verdienstelijk. Dit koor wanneer zijn kracht niet wordt schat, met serieuze studie van niet te moeilijke werken, zeker s hebben. We hopen het bij een volgende gelegenheid te kunnen constateren Ons rest nog te vermelden, dat mej. Guurt van Goeverden en de heer Dirk Schoneveld, resp. als pianiste en organist, in elk opzicht bijzonder voldeden. Joh. van Wolfswinkel Beernlnk spreekt voor C.H.J.G. Vanavond om 8 uur spreekt het C.H Tweede Kamerlid de heer Beernink voor de Rijrvsburgse C.H.J.G- in de kantine van Van der Vijver. Leden van de Nederlandse Jeugd Gemeenschap leggen de laatste hand aan hun stand op „Goed Kamp" in de Haagse Houtrusthallen, die bin nenkort geopend zal worden. Er verrijst een tentenkamp-in-het-klein, waarbij de achtergrond van bomen het uitstekend „doet". ongetwijfeld nog vaak met gemengde ge voelens terugdenken aan de viering van het veertigjarig huwelijksfeest op 13 ok tober vorig jaar. Men had voor deze ge legenheid een serveerster gehuurd. Het meisje zou om acht uur klaar zijn, maar Nieuws van en voor Valkenburg Jonge Kerk bijeen In de met bloemen versierde vereni gingszaal bij de Herv. kerk kwam de Jonge Kerk bijeen ter begroeting van de lidmaten, die kortgeleden belijdenis des geloofs hadden afgelegd. De voorzitter, de heer Joh. Imthorn, sprak een hartelijk welkomstwoord tot hen. die nu voor het eerst ingeschakeld werden bij de arbeid van de kerk. Odk enkele kerkeraadsleden waren mede aanwezig. De jeugdoudrling. de heer Anth. v. d. Berg. hield een cause rie over het onflerwerp: „Wij en ons werk". Spr. wees erop, dat de houding, die de kerk aannam tegenover het ar beidsproces. vroeger geheel anders was dan in de laatste jaren. Iedereen arbeidt immers in zijn „goddelijk" beroep. God gaat voort met de volvoering' van zijn plan over de gehele aarde; daarbij wordt ook de mens ingeschakeld en hoe eenvou- dig ons werk dan schijnbaar ook is: we staan toch onder een Goddelijke opdracht en tijdens die arbeid zullen we de ge tuige van Christus behoren te zijn door houding, karakter, plichtsgevoel, liefde to de naaste. Dan zal er ook arbeidsvreugd! gevonden worden. In een gezellige bespreking werd ook nog gediscussieerd over de toenadering van standen en klassen: aroeidsmoeheid. de roeping van de kerk en een „rechtvaai dig" loon. Ds. D. Lekkerkerker bracht de dank over van enkele zieken, die tijdens de paasdagen bezoek hadden gehad van leden \'3n de Jonge Kerk Deze kleini worden zeer gewaardeerd. bezoek aan de Pieterskerk in Leiden het programma. Rijkspostspaarbank In de afgelopen maand werd bij de rijkspostspaarbank een bedrag var I' 6250,74 ingelegd en de som van 4147.71 terugbetaald. Het gemeentebestuur van Llsse heeft bestuur en inzenders van Keukenhof gis termiddag een cocktail-party aangeboden ln de raadzaal. De burgemeester, mr, Th. M. J. de Graaf, verheugde zich erover dal zoveel inzenders met hun dames aan de uitnodiging gehoor hadden gegeven. Hij verklaarde dat het gemeentebestuur trots is op de Keukenhof, welke tentoon stelling ook in financieel opzicht voor de gemeente niet onbelangrijk is. De bur gemeester bracht een dronk uit op het welslagen van Keukenhof 1956. Namens alle gasten sprak de voorzit ter van Keukenhof, de heer T. van Wa- veren. Hij verklaarde in gesprekken de heer De Graaf zoveel mogelijk duidelijk te hebben gemaakt, dat de beelden op Keukenhof inderdaad mooi zijn, en niet naakt, maar het was hem toch niet ge lukt de heer De Graaf ervan te overtui gen. dat de expositie een cultureel be lang is en dus buiten de vermakelijk heidsbelasting behoort te vallen. Namens Keukenhof bekende spr. dat het gezag van Lisse goed is, „omdat het een leven digheid van onze individuele invallen heeft geaccepteerd. Zoals de vroede va deren worden gedragen door de goede wil van de burgers, zo wordt het Keuken- hofbestuur gedragen door de macht en de kracht van de inzenders," zo zei de heer Van Waveren. Na deze toespraken bleef men nog enige tijd in ongedwongen stemming bijeen. Bromfietstochten De Solexclub „Bloembollenstreek" or ganiseert voor haar leden en belangstel lenden weer enkele aardige bromfiets- tochten. Op Hemelvaartsdag gaat de club naar Volendam op het programma. Op tweede Pinksterdag staat een trip naar.. Volendam op het programma. Wanneer op Koninginnedag vrij wordt gegeven zal een dagtocht worden uitgezet, waarvan de route nog een verrassing voor de deelnemers blijft. On (spanningavond Zaterdag geeft de PTT-ontspannings- vereniging de laatste toneelavond van dit seizoen. Opgevoerd wordt het stuk ,Een huis zonder vensters". Rijkspostspaarbank In maart werd bij de rijkspostspaarbank t 45.775,04 ingelegd en f 35.310,27 terug betaald. Philatcllca bijeen De postzegelclub Philatelica heeft gis teravond vergaderd in de Witte Zwaan. Wegens verhinuering van de heer Gehrel* was de leiding ln handen van de heer C. M. van Gieken die er zich over verheug de dat het ledental nog steeds stijgt; zijn er nu 34. De verloting bevatte mooie serie zegels waarvoor goede langstelling bestond evenals trouw voor de veiling van soms zeer bijzondere Burgerlijke stand Geboren; Cornells Wilhelmus, zn vat G H Tijsen en W Vermeer; Lena Jo- sephina, dr van H de Jomg en C Zuman; Petrus WilQibrordus Cornelis, zn vt m Beelen en A H C Kniest; Jcuke Bernardus, zn van B Scha-rrenborg en M A Soetendal; Ingrid Sophia Gerda, dr P G Huis en G H Borsje; Elisabeth Jacobs Maria,, dr van J G van der. Drift 8(1 E van Werkhoven; Petrus Joan- zn van J J Slobbe en van M E Hui- bers; Jan, zn van J J Kui-pers en van M Vonk. Ondertrouwd: A J van der Hoorn en A C de Klerk; G J Rietkerk en N P M Kroon; W A C Nu-lkes en H M J van der Hulst; J H Kurvers en C B C Molken- Gehuwd: P Huize-bos en M Ch-ristoffer- Overleden: J C Pijnacker, echtgenote an J W A Lefeber. 64 jr; M E vap Nie- keric, eohtgen van H v.d Slot, 48 jr. OEGSTGEEST M.E.B.-Amusement gai avond op Endegeest Gieteravond gaf de amusementsafdeling van de personeelsvereniging der Marine elektronische bedrijven een geslaagde ontspanningsavond in de grote recreatie zaal van Endegeest voor de bewoners vai dit tehuis. De heer J. Raaphorst opendi als conferencier deze avond, waarni Frans Houps op zijn accordeon een pot pourri liet horen van bekende schlagers, die veelal u-it vofll-e bonst door de bezoe kers werden meegezongen. Het Hawaii.'- ensemble „South Sea Serenaders" o.l.v Jo Ru-lof gaf verdienstelijke muziek ie horen. Ten slotte brachten Leo's Muchachos Zuidamerikaanse muziek ten beste. Zowel vóór a/ls na de pauze werd het geheel gecompleteerd door een paar schetsjes. „Het wonende meisje" en „Het rapport". Het hoofd van de economische dienst van Endegeest, de heer Beekman, bracht ten slotte de dank van de toehoor ders oven, zowel met woorden als bloe- Naar Oost-Afrika Door bemiddeling van het bureau internationale technische hulp var ministerie van Buitenlandse Zakei de heer L. P. van der Plas te Oegstgeest ln dienst treden van de Geophysical Pro specting Co Ltd. ie Londen en els geoloog worden uitgezonden naar Oost-Afrika. De heer Van der Plas zal omstreeks 16 april vertrekken. De duur van de uitzending is voorlopig bepaald op twee jaar. Geboren: Ca-tharlna Ada, d v H var der Luit en T van der Ster; Marien, z a C Rhijnsburger en M den Haan; Theo- dorus Gerardus Johannes, z v R J Ver beek en J M Streeder; Maartje Alida Christina, d v G Vletter en A de Boer Ondertrouwd: J. Glasbergen, 26 j en G Breedijk, 24 j. Getrouwd: C B Bot en J van Dorp, Overleden: J W H Teding van Berk hout, 83 j; J P van Bourgondiën., 55 j; M J A Devilee, 5-5 j. (Advertentie). VALKENBURG Heden etaleren wij Pracht cortering VITRAGE en mooie BRABANTSBONTBUITEN voor'gordijnen. Mooie vitrage 0,98, 1.30, 1.60, 2.60. Let op onze sortering SOEDANWOL 1 25 per knot Ruim gesorteerd in het gehele kleinvak. Kousenreparatie ln één dag klaar. Valkenburg H. J. PLANjE ALPHEN AAN DEN RIJN Botsing op kruispunt: twee gewonden Gistermorgen had op het kruispunt Willem de Zwijgenlaan een botsing plaats tussen twee pensonenauto'6, waarbij twe rwondingen opliepen. Z moesten naar het academisch ziekenhui te Leiden worden overgebracht. De auto' moesten worden weggesleept. In de en auto stuurde de heer F. A. Faber te Aih-pen aan den Rijn en in de andere de heer J. C. Stafleu uit Oegstgeest. Door de botsing tolden de wagens enkele malen over de weg. De heer en mevrouw Faber werden uit de auto geslingerd en bleven gewond liggen. De artsen Stehouwer P i ton constateerden bij mevrouw - bloedende hoofdwond en vermoedelijk schedeltoasisfiactiuur. Dhr. Faber had een hersenschudding opgelopen. Bei. den klaagden bovendien over pijnen. De kinderen, die in de auto zaten, liepen hoegenaamd geen letsel op, evenals de inzittenden van de andere auto. Scheveningen krijgt jeugdhotel Nog voor het seizoen begint hoopt Scheveningen te kunnen beschikken een jeugdhotel met zestig bedden. De ge meente Den Haag zal het vakantiever blijf niet, zoals in andere plaatsen het geval is, zelf exploiteren, maar de ex ploitatie in handen geven van de stich ting voor internationaal jeugdverkeer te Utrecht. Men heeft het oog laten valilen o:p het pand Leuvensesbraat 85. Men hoopt hier jongelui uit alle landen een of meer weken te kunnen huisvesten voor 35 per week. Buiten het seizoen zullen ook trekkere terecht kunnen. Pakistan-Rusland. Lijst van Paki staanse uitvoergoederen naar Moskou ge zonden; Russische lijst verwacht; nog deze maand Russische handelsdelegatie; ook onderhandelingen met Tsjechoslowakije en Hongarije in voorbereiding en han delsverdragen met Frankrijk, West-Duits la nd t i India worden vernieuwd iets verlaat. Dit. beviel kennelijk de 22-jarige chauffeur-monteur L. K.. me zij omging, niet erg. Hij zou haai komen halen en toen ze niet erg vlug be neden was. drong hij het huis binnen. Zo gebeurde het dat een onbekende ma: zich plotseling een weg baande door di gasten, hier en daar een feestbloem val rs plukkend. Het was hem te doen serveerster, maar hij ontbood luide toon eerst de gastvrouw. Plotseli eeg hij de serveerster in het cog en hij greep haar bij de keel. Twee galante ridders schoten he1: meisje te hulp, dat de keuken vluchtte, mannen slaagden erin de ongenoue gast de trap af te werken, zij het dan iok dat een ruit brak. In zijn aftocht zag K. nog kans de stoppen van het licht ;men. zodat de bruilofsgasten in het donker zaten. Op het trottoir liep een taxichauffeur drentelen. Hij zag tot zijn schrik dat K. ch van de taxi meester maakte ën ermee Voor de Haagse politierechter, voor wie nu moest verschijnen, vertelde een ge tuige dat K. hem bij wijze van strijd- methode de vingers ln de neus had ge stoken. Als getuige décharge voor deze al ,'aker veroordeelde verdachte kwam zijn vader. „U komt altijd getrouw mee als uw zoon terecht moet staan. Dat begint u zeker ook wel te vervelen, zei de rech ter. Na het bevestigend antwoord ver volgde de rechter: „Mij ook". De vader vertelde dat de zoon door en door zenuwachtig was. „Ik kwam haar gewoon halen", ver klaarde K. „Laat dat gewoon maar weg", eende de rechter. „U doet net of heel en Haag van u is". Het bleek dat de verhouding met het meisje nog diezelfdp dag wa6 geëindigd. De officier van justitie merkte op dat verdachte een heel wetsartikel de meest royale wijze had afgewerkt. Voor huisvredebreuk eiste hij een maand ge- ngenisstraf. De rechter wilde K. nog één kans geven en veroordeelde hem tot f 75 boete of 15 dagen en een maand voor waardelijk. Den Haag-Bloemenzee krijgt halve ton Ged. Staten hebben het besluit van de Haagse raad, aan de stichting Den Haag -Bloemenzee een subsidie van 50.000 ie te kennen, goedgekeurd. Niet goedge keurd is het besluit ook nog eèn gemeen- elijke garantie van ten hoogste 15.000 i een mogelijk tekort te verlenen. Bemanning Piet Hein in Bombay onthaald Op thuisreis naar Nederland heeft de torpedobootjager Piet Hein gedurende de Paasdagen een bezoek gebracht aan Bom bay, waar het schip meerde tegenover de kruiser Dihri, het vlaggeschip van de In dische marine. Met de bemanning van dit schip werden zowel officieel als persoon lijk al spoedig hartelijke betrekkingen aangeknoopt. Ondanks de vrij dagen ter gelegenheid van Pasen kregen de Nederlandse matro zen alle mogelijke hulp en medewerking van de Indische marineautoriteiten. Direct na aankomst kwam een dames comité uit de Nederlandse gemeenschap te Bombay aan boord met bloemen vooi de opvarenden en een uitgebreid ontspan ningsprogramma. De bemanning onder vond grote hartelijkheid en gastvrijheid en maakte bustochten om te winkelen, waarbij de dames hulp verleenden. De marinecommandant bood een diner waarbij de hoogste plaatselijke ma autoriteiten aanzaten. De ondervonden gastvrijheid werd beantwoord met ónt- vangsten aan boord. De Piet Hein wordt 8 mei te Den Hel der verwacht. Een jaar voor ex-directeur van tapijtfabriek De Amsterdamse rechtbank heeft gl teren overeenkomstig de eis bij verstek de voormalige directeur van de inmiddels failliet gegane N V. Tapijtfabriek „Trio' te Huizen, de 51-jarige genaturaliseerde Nederlander H. A.. een Duitser van origi ne, veroordeeld tot een jaar gevangenis straf wegens verduistering van tapijten ter waarde van circa f 170.000 ten nade: van de fabriek. De vtraachte is twee jaar geleden r zijn voorlopige invrijheidstelling door h: gerechtshof te Amsterdam naar zijn ge boorteland uitgeweken. Kritiek op uitlatingen van Gruenther (Van onze parlementaire redacteur) DE NATIONALE RESERVE is een zorgenkind. Wij zijn nu al zover dat over haar opheffing wordt gesproken. De vraag wordt gesteld of we zo wel door kunnen gaan. Deze zaak moeten we nog even aanzien. De vrijwilligers hebben we nodig. We moeten trachten een oplossing te vin den, waarbij rekening wordt gehouden met wat de vrijwilligers hebben gedaan, zo zeide minister Staf gisteren in de Eerste Kamer tijdens de verdediging van zijn begroting. De bewindsman heeft de socialistische gedachte om een beperkte dienstplicht in te voeren afgewezen. De vrijwilligers worden dus niet zonder eer aan de kant gezet. Minister Staf had Dor hen de grootste waardering. De kwestie is echter, dat we over een vol doend aantal goed geoefende vrijwilligers moeten beschikken. Anders zullen deze vrijwilligers, als de nood aan de man komt. toch vervangen moeten worden door echte militaire eenheden. Wij moeten ophouden met de leuze van de ontwapening aan te heffen, vervolgdè inister Staf. De regering wil streven 3ar een werkelijk verantwoorde ontwa pening, onder behoorlijke controle. Maar op het ogenblik moet zij de gevaren van de ontwapening Inzien. Het Is noodzake lijk de bewapening op peil te houden. Ge- demi Htairiseerde zones zijn voor de Nederlandse regering onaanvaardbaar als daarachter een volbewapende krijgsmacht aanwezig blijft. Nooit heeft de regering er twijfel over laten bestaan dat ons grondgebied niet geheel verdedigd kan worden als geen Duitse eenheden In de Nato worden op genomen. Dat ls een van de redenen waarom de regering destijds voor de Eu ropese Defensie Gemeenschap was. Nu de Duitse herbewapening is vertraagd, blijft de RijnIJssellinie van kracht. Het wach ten is dus op Duitse troepen. Dan kan de verdedigingsgrens buiten de landgrens worden gelegd zaken. De bewindsman wees er op. dat de operatieplannen door de Natoraad wor den vastgesteld. Generaal Gruenther werkt deze plannen slechts uit. Minister Staf verklaarde pertinent dat de operatie plannen niet bevatten het prijsgeven West-Duitsland en een groot deel Frankrijk. Daarom vond hU de uitlating des te ernstiger. De Nederlandse regerlni heeft nog geen Inzage van het interview gehad. Maar de Nederlandse vertegen woordiger bij de Nato in Parijs heeft op dracht gekregen zich in verbinding te stellen met Generaal Gruenther om te vertellen welk een opwinding zijn verkla ring ln Nederland heeft veroorzaakt. Voor duizenden guldens pantalons gestolen De politie te Rotterdam heeft de 53-ja- rige controleuse N. B.B.. de 51-jarige bedrijfsleider H. Th. A. G.. beiden uit Rotterdam en de 22-jarige magazijnbe diende A. H. G. P. uit Den Haag aange houden, die sinds 1 Januari 1955 hun werkgever, een kledingfabriek te Rotter dam. voor enige duizenden guldens aan pantalons en garens zouden hebben bena deeld. Eind maart jl. bleek dat de fabriek met verlies had gewerkt. Een onderzoek bracht aan het licht, dat een grote partij pantalons en garens verdwenen was. De zaken schenen zo goed te gaan. dat de bedrijfsleider in november Jl. ontslag had genomen en een eigen zaak was begon nen. Hij bleef evenwel met de twee an deren in contact. De broeken, die een waarde van gemiddeld 25,hadden, werden ver beneden de prijs verkocht. Zomerexposiiie „Er was eens De grote zomertentoonstelling ln „Het Prinsenhof" te Delft wordt gehouden van 16 mei tot en met 29 juli en zal heten: „Er was eens De tentoonstelling zal bestaan uit schil derijen en aquarellen van de Nederlandse steden zoals die er vroeger uitzagen. Voorts zulten er enige topografische kaar ten worden getoond. De expositie omvat de periode van de vroegste tijd waaruit schilderijen bestaan tot ongeveer de acht tiende eeuw. Nieuwe wapenen Het gebruik van atomische wapenen wordt van allesbeheersend belang, aldus minister Staf. Toch blijven de strijdkrach ten te land en iri de lucht noodzakelijk. Want wil de vijand iets bereiken dan zal dit alleen kunnen met een massale aa met conventionele wapenen. Ook het vliegtuig zal niet uit de mode geraken. Zij blijven nodig naast de geleide projec tielen. Wat de ontwikkeling van deze pro jectielen betreft is de regering niet pas sief. Een klein land kan deze ontwikke ling niet bekostigen. Zij is alleen uit voeren in een gecoördineerd programma van verschillende landen. Wij blijver zo zeide de bewindsman, tot we op het juiste moment kunnen deelnemen aa produktie. Aan onze luchtverdediging wordt hard gewerkt. Een Integratie van de luchtver dediging vond de minister zeer belang rijk. Binnenkort krijgen we de beschik king over drie afdelingen middelzware luchtdoelartillerie. De Amerikanen heb ben dit laten weten. Minister Staf heeft zijn betoog, dat hij destijds in de Tweede Kamer heeft ge houden, herhaald: het defensieplafond te iaag. Alles gaat in dit land omhoog, behalve het defensiepiafond. Wat v 930 konden doen met 1 rnlrd__kost nu -ƒ 1300 min. Het nieuwe kabinet moét maar uitmaken welke bijdrage redelijk is. ding staat voor de minister vast: ali ze huidige defensie inspanning willen Ihouden dan moet het defensiepiafond omhoog. Minister Staf verklaarde door een pele organisatie van de divisie, o.a. door strijdbare gedeelte te versterken, manschappen vrij te krijgen voor de vor ming van een tweede parate divisie. Verklaring Gruenther BJj de replieken'hebben de heren Wen- delaar (lib.) en Sassen (kath.v.) heftig ge protesteerd tegen een uitlating van gene raal Gruenther, in een interview, dat bij erdediging van West-Europa i tueel West-Duitsland en een groot deel Frankrijk zal moeten worden prijs gegeven, om daarna weer tot de aanva te gaan. De heer Sassën had di :ht met ontstelling gelezen. Hij von de uitlating van dc Navcfbcvelhcbbeh der- nale ontstellend, dat hij zich af vroeg >ls het bericht waar is of het niet oodzakelijk is de Navo te herzien. Minister Staf noemde dit een hoogst rnstige kwestie. HU vond de uitlating van ;cncraal Gruenther hoogst ongelukkig. En nog te pUniykcr, omdat tevoren nog in de Kamer is gezegd dat de generaals hun mond eens moeten houden over politieke Amerik. brief voor meneer Onleesbaar Het kan zijn nut hebben bij een brief een kopie van een ander epistel in te sluiten, zulks om een bepaalde zaak tont duidelijker te maken. Het is echter mogelijk, dat wat. als verduidelijking bedoeld was, voedsel geeft aan nieuwe mis verstanden. Daarover weet men op het Haagse verkoopkantoor van de N.V. Van der Heem mee te pra ten. Men had namelijk aan een relatie in Washington een afschrift van een brief gestuurd, die in plaats van de ondertekening ver meldde: (Was getekend: Onlees baar). Prompt kwam er antwoord, met als adressering: Mr. W. G Onleesbaar. Samenwerking tussen ziekenhuizen gewenst Samenwerking van ziekenhuizen, ook van die. welke niet op dezelfde godsdien stige of levensbeschouwelijke grondslag staan, is op verschillende gebieden ge wenst en ook mogelijk. Deze samenwer king moet regionaal worden opgebouwd, want in wezen kan er geen verschil be- aantal ziekenhuizen in de grote stad of in een landelijk gebied. De samenwerking, die vooral tot uiting moet komen bij hi gebruik van de diensten van, de super- specialisten. moet vrijwillig tot stand ko men en niet straf worden gereglcmen- Deze conclusies zijn opgenomen lp het voorlopige rapport „Beginselen van menwerking", uitgebracht door een commissie van de commissie ziekenhuis vraagstukken. Deze commissie werd kele jaren geleden door de minister inge steld met de opdracht, te adviseren tei aanzien van de talrijke vraagstukken, dii op het terrein van het ziekenhuiswezen bestaan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 9