|lic«wc £dJtsd)e (öloaronl Ik heb het niet gezegd, verklaart Gruenther m Ook Spaans Marokko naar onafhankelijkheid Hammarskjöld morgen reeds naar Nabije Oosten Aannemers moeten ook premie betalen over zwart loon DONDERDAG 5 APRIL 1956 BUREAUS: Steenstraat 37 Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel 31441 ABONNEMENTEN: 7— per kwartaal; 2.35 per maand; 0 55 per week. Postrekening. 58936. ADVERTENTIES: 0.20 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Familieberichten 0.18 per millimeter. Zevenendertigste jaargang No 10619 Directie: F. DIEMER Hooldredacteur: Dr. E. DIEMER Chel-Red.: H. W. I. ENSERINK CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .StantuasUclj Is ghfbleuen myn hert ia tegenspeel" Geitenvijfling in Alphen ZIE PAGINA 3 NA OPSCHUDDING IN NEDERLAND EN DUITSLAND Geen sprake van opgeven van 't westen; wel van diepte front HET AAN GENERAAL GRUENTHER toegeschreven Interview, gepubli ceerd in de Neue Rhein Zeitung, blijkt volgens inlichtingen van het hoofdkwartier van de generaal, niet te berusten op een persgesprek_ Het relaas van deze krant is een eenzijdige en een onjuiste interpretatie van een uiteenzetting óiie generaal Gruenther aan groepen bezoekers van rijn hoofdkwartier pleegt te geven. Uit de tekst van de uiteenzetting, die is vastgelegd, blijkt duidelijk dat generaal Gruenther over een verdedi ging van Europa uit west- en zuid-Frankrijk en over latere bevrijding van de Duitse bondsrepubliek in het geheel niet heeft gesproken. luis- gen geleden had gegeven aan een groep van ongeveer twintig Duitse journalisten. Gruenther zou nooit de suggestie heb ben uitgesproken d®t die geallieerde stra tegie in Europa moet worden gebaseerd op de verdediging van zuid- en west- Frankrijik. Hij zou hebben gezegd, reeds dikwijls te hebben verklaard dat het ge allieerde opperbevel met de huidige troe pensterkte niet de verdediging kan ga randeren van het gehele NAVO-gebied in Europa tegen een totale agressie. Om dit wèl te kunnen zou een Westduitse bijdra ge aan de verdediging verwerkelijkt moe ten zijn en de mogelijkheid dienen te be staan, atoom- en kernwapens in de ver dedigingsplannen op te nemen. Met deze verklaring maakte het •rie van buitenlandse zaken in Den Haag gisteravond een einde aan de op schudding, die in de loop van dc dag was ontstaan over de vermeende uitlating van Gruenther, de opperbevelhebber der NAVO-str\jdkrachtcn. Een storm van protest was in Neder- ind en Duitsland opgegaan omdat Gruen ther volgens de Neue Rhein Zeitung ver klaard zou hebben,'dat de legers van het westen, indien zij te velde tegen de Rus sen zouden moeten vechten, tot in west en zuid-Frankrijk teruggedreven zouden iworden, waarna zij natuurlijk later het gebied van de Bondsrepubliek (en dus ook van Nederland) weer zouden kunnen be- jvrijden. Een woordvoerder van het NAVO-hoofd- kwartier te Parijs heeft het relaas van de (links georiénteerde) Duitse krant een eenzijdige en onjuiste interpretatie ge noemd van een uiteenzetting, die de ge neraal op zijn hoofdkwartier enkele da- Grace Kelly is naar Monaco onderweg New York, 4 april De Amerikaanse actrice Grace Kelly is zoals eerder vermeld, vanmiddag aan boord van het passagiersschip Constitu tion naar Monaco vertrokken, waar zij 18 april in het huwelijk zal treden met prins Rainier. Miss Kelly wordt vergezeld door haar ouders, broer, zuster. 80 bruids- en bloemenmeisjes en haar poedel. Haar pfscheid van New York werd een iongekende manifestatie. Honderden jour nalisten verdrongen zich aan boord van de Constitution, de passagiers wierpen serpentines en de schepen in de haven lieten hun stoomfluiten loeien. Duizenden mensen op de kade zongen "liederen. Miss Kelly wilde de journalisten niet zeggen of zij haar filimloopbaan na het huwelijk zal voortzetten Wel vertelde zij een zoon te willen hebben, die de troon van Monaco kan overnemen en daarmee, voorkomt, dat het kleine vorstendom bij Frankrijk wordt ingelijfd. Vertegenwoordigers Kon. paar naar Monaco Koningin Juliana en prins Bernhard zullen op het huwelijk van Grace Kelly en prins Rainier van Monaco vertegen woordigd zijn door jhr. mr. W. E. van Panhuys, buitengewoon gezant en gevol- machtigd minister, directeur van het pro- I tocol en chef van het kabinet van de minister van buitenlandse zaken. Erven Van Beuningen veroordeeld tot 750.000 fr. De rechtbank van Brussél heeft woens dag uitspraak gedaan in het proces van j de erven van de Nederlandse sohilderijen- J verzamelaar Van Beundngen tegen profes- eor Cooremans. directeur van de labora toria der Belgische Koninklijke musea, die verklaard had dat „De Emmaüsgan gers" en „Het laatste avondmaal" uit Van Beuningens verzameling valse Ver- De rechtbank verklaarde, dat de hoofd- eis van de Nederlandse verzamelaar on gegrond is, dat de ingestelde vordering i een roekeloos en kwaadwillig karakter j droeg en dat de uitlatingen en geschrif ten van de eiser bepaald eerrovend wa ren voor professor Cooremans. De rechtbank erkende het recht van professor Cooremans op volledige schade- loosstelling en veroordeelde de erven Van Beuningen tot f 750.000 fr. schadevergoe ding. I Bovendien gelastte de rechtbank de penibaarmaklng van het vonnis in vijf Belgische, drie Franse, drie Nederlandse, twee Engelse en twee Amerikaanse bla den, op kosten van de erven. Onder de huidige omstandigheden het misschien niet mogelijk zijn t an dut- j dat zij met stenen delijke strategie te bepalen waarbij al het hodden gepooid. „dieptefront" gebaseerde strategie. Aldus wat generaal Gruenther werkelijk hebben gezegd. OPHELDERING .Gisteren hadden de Nederlandse e Westduitse regeringen hun vertegenwoor digers bij het hoofdkwartier al opdracht gegeven, opheldering te vragen over d< „schokkende verklaring" van Gruenther In onze Eerste Kamer was gisteren hef tig gefulmineerd en de kritiek van minis ter Staf was ook duidelijk. Reeds voordat de tegenspraak bekend werd, had hij ech ter in de Kamer al gezegd: „Het kan naai mijn gevoel niet waar zijn." De schrijver van het bewuste artikel in de Neue Rhein Zeitung, Jens Feddersen houdt intussen vol, dat Gruenther wel degelijk gezegd heeft wat de krant schreef: eerst tijdens de ontmoeting Duitse journalisten en daarna, in sterkere bewoordingen zelfs, '.weemaal achtereen in een onderhoud onder vie ogen. Dynamiet bestemd voor Harding? NICOSIA. 5 april. Britse veiligheidstroepen hebben in eet brandkast, behorende aan het Kykko- klooster, op een afstand van slechts hon derden meters van de ambtswoning va gouverneur Sir John Harding in Nicosu 53 staven dynamüet gevonden. In de stad Kyrenia werden honderden Griekse stu denten en scholieren uiteengedreven, patrouille-a- Athene verluidt. de NAVO tot aan het ijzei gordijn wordt verdedigd, zoals uiteraard wenselijk zou zijn Daarom zou het onder de huidige omstandigheden misschien no dig zijn in het opstellen van de plani rekening te houden met een meer op premier KaramanUs in het parlement een verklaring heeft afgelegd, waarin staat, dat Griekenland vastbesloten bruik te maken van iedere politieke methode, om een oplossing van de kwestie I Cyprus te verkrijgen. Grace Kelly heeft 80 bruidsmeisjes. Geen speelgoedmaar wel interessant om eens van dichtbij te be kijken. Op de jeugd-luchtvaartdag in het Amerikaanse kamp op Soes- terberg bekeken gisteren jonge luchtvaart-enthousiasten een Sabre- straaljager. Men zie ook het bericht op pagina 5. Vandaag weer Scholieren waren gast op Soesterberg Op de vliegbasis Soesterberg is gis teren de nationale jeugdluchtvaartdag 1956 gehouden, georganiseerd door de Koninklijke Luchtmacht in samenwer king met de Koninklijke Nederlandse Vereniging voor Luchtvaart. Deze lucht vaartdag is, ondanks het minder gunstl- .veer, geslaagd Morgens werden 1600 deelnemers en deelneemsters, allen leerlingen van mid delbare scholen en scholen voor voorbe de nd hoger onderwijs, die uit alle de- van het land waren gekomen, begroet door de commandant van de vliegbasis, kolonel A. L. Cox commandant jachtgroep gaf daarna korte uiteenzetting over de stand de militaire luchtvaart. Vervolgens en groepsgewijze rondleidingen ge houden, waarbij om bezichtigd werden: vliegtuigen, hangars, het Amerikaanse kamp „Nieuw Amsterdam", de brand- in actie en de hondensectie van de 's Middags werden vliegdemon6tra- ties gegeven. Men liet de jeugd o.m. zien het voorvliegen van verschillende vlieg tuigen. formatievliegen. waarbij de spcc- iculaire prestaties met een Amerikaans unftype, de in West-Duitsland gesta tioneerde Sky Blazers, helikopters, zweef vliegtuigen en door kampioenen bestuur de, zelfgemaakte modellen. Na de thee hielden officieren van de vliegbasis in leidingen over technische onderdelen van het vliegweren De animo voor de jeugdluchtvaartdag was dit jaar zeer groot. De accomodatie van het vliegveld was te klein om alle deelnemers te ontvangen. Voor ongeveer 1200 teleurgestelden is daarom vandaag volgens hetzelfde programma een tweede luchtvaartdag gehouden. Afschaffing unie Het wetsontwerp tot verbreking der unie met Nederland is bij het Indonesi sche parlement ingediend. Op 20 april zal de openbare behandeling beginnen en men hoopt deze 21 april voltooid te heb ben. De commissie, die de gevolgen der verbreking zal bestuderen heeft minister van financiën Jusuf Wibisono tot voor zitter, minister van buitenlandse za ken Ruslan Abdul gani tot vice-voor- planologie ir. Djuanda tot leden. Wellicht wordt de gouverneur van de Bank van Indonesië, Sjafruddin Prawiranegara, adviseur. Verhoging pensioenen verzetsslachtoffers (Van c parlementsredactie) De minister van maatschappelijk werk, mr. Van Thiel, is bereid, de grondslag voor de pensioenen v zetsslachtoffers te verhogen tot f 2.345. Dit zal er toe leiden, dat een 100 pet invalide per 1 januari 1954 een pensioen van on geveer f 2.850 en per 1 oktober 1954 een pensioen van ongeveer f3.000 bereikt. De bewindsman deelt dit mee in zijn memorie van .antwoord aan de Tweede Kamer over het wetsontwerp tot wijzi ging van de wet Buitengewoon Pensioen 1940—1945. Steenlawlnc in Peru. Tengevolge van een steenlawine op de verkeersweg Oyon- Churin (Peru) zijn vijftien wegwerkers het leven gekomen Sultan Ben Joes set bij Franco SULTAN Mohammed Ben Joessef en generaal Franco hebben een verklaring van Marokkaanse onaf hankelijkheid en eenheid onderte kend, zo wordt van betrouwbare zijde vernomen. Aangenomen wordt, dat de ver klaring soortgelijk is aan de Frans- Marokkaanse overeenkomst, die in Parijs ondertekend werd. De sultan werd gisteren bij zijn komst per vliegtuig uit Rabat uitbundig begroet door de inwoners van Madrid en duizenden Moren uit het Spaanse protec toraat. De Super Constellation waarmee de sultan en zijn gezelschap reisden, was door de Spaanse regering beschikbaar ge steld. Generaal Franco omhelsde hem. Naar schatting 3.000 Marokkanen uit de Spaan se zone schreeuwden zich hees met de kreet „Hacha el Magreb" (Lang leve Ma rokko) en „Hacha el malik" (lang leve de souverein). De Madrilleense straten waren voor de gelegenheid versierd met Marokkaanse en Spaanse vlaggen. De wagen van de twee staatshoofden werd geëscorteerd door de Moorse bereden lijfwacht van Franco. Om 5 uur arriveerden de bezoekers in 12 auto's bij het Pardopaleis, de residen tie van Franco. De generallissimo sprak de Sultan in het Arabisch toe. Daarna trokken de twee staatshoofden Generalissimo Franco, 't Spaan se staatshoofd, in gezelschap van de sultan van Marokko, die in Madrid de eenheid en de veilig heid van zijn land kwam bespre ken. Duizenden Marokkanen uit de Spaanse zone juichten de sul tan toe. De foto werd genomen toen de sultan gisteren op het vliegveld van Madrid een Spaan se erewacht inspecteerde inimiJiTniraniiraDiimniimiiiiiiifliiufflRifHiisiiiraBniraniiinninTTiiiiB" De handel Bonn-Moskou Dr. Haas naar Adenauer Bonn. 5 april (Van onze correspondent) Dr. Haas, de Westduitse ambassadeur in Moskou, is thari6 onderweg naar het vakantieverblijf van de bondskanselier (Iecona, Italiaans Zwitserland) om zo heet het hier de aandrang te bespre ken. die de Sowjetunie uitoefent op spoedig handelsverdrag tussen beide li den. Moskou stimuleerde Indertijd handelsverdrag met de suggestie, handelsbetrekkingen tot Russische poli tieke zouden kunnen leiden. Sowjets poken het vuur op Ook over het zogenaamde zwarte ge deelte van de door bouwvakpatroons uit gekeerde lonen is premie verschuldigd behoeve van eventuele uitkeringen o de werkloosheids- en ziektewet, aldus de Centrale Raad van Beroep in Utrecht. Gisteren werd namelijk een zaak be handeld tussen drie aannemers en de be drijfsvereniging voor de bouwnijverheid De bedrijfsvereniging had over de ja- in 1953 en 1954 premie berekend ;t aan het personeel uitbetaalde loon overeenkomstig de boekhouding ondernemers. De aannemers eisten echter restitutie van het premiebedrag dat wa< geheven over het zgn. zwarte loon er ten slechts premie te betalen ovei het contractloon. Een scheidsgerecht uit de bouwnijver- Nu weer zes Friendships voor Australië De orders op Fokker Friendships volgen elkaar de laatste maanden in snel tempo op. Nu heeft de Australische schatkist de aankoop goedgekeurd van zes F-27's, toe stellen ter waarde van 12 miljoen Austra lische ponden. De Friendships zullen de DC-3 toestellen moeten vervangen op de korte trajecten. De eerste aflevering wordt in 1959 verwacht en Indien de vliegtuigen voldoen, wordt een aanvullen de order waarschijnlijk geacht. Olierijkdom en grote armoede... J-JET WESTEN veroor- zaakt zelf de omvang, rijke moeilijkheden in het nabije oosten, zo schrijft J J. J. Scholtz in het Zuidafrikaanse dagblad Die Burger. Het doet dit. aldus mr. Scholtz, door het geld dat het betaalt voor het recht, de fabel achtige olierijkdommen van Saoedi-Arabië (een tiende van de wereldvoor. raadIe exploiteren Saoedi-Arabië, zo ver volgt Scholtz, is het land dat de meeste Amerikaan, se dollars ontvangt en is tegelijkertijd het land dat het Arabisch verzet tegen het westen financiert. In Jordanië, Syrië en Liba non worden de anfi-ioes- terse elementen al ge ruime tijd door Saoedl- Arabië van geld voorzien. En Egypte betaalde voor de eerste zending wapens uit communistisch Tsjechoslowakije met geld uit Saoedi-Arabië. Koning Ibn Saoed. groot organisator (hij huwde verschillende stamdoch- ters om de eenheid van zijn land ie bewerkstelli gen) en de motor van de pan-Arabische beweging, laat zich thans weinig ge legen liggen aan de om standigheden waaronder zijn volk leeft, hoewel hij minstens tien miljard gul den per jaar ontvangt voor de olierechten. In het buitenland geeft de koning tijdens zijn reizen gemakkelijk voor drie miljoen aan juwelen weg (aan keizerin Soraja van Perzië), maar aan de ge zondheidszorg in het lij dende Saoedi-Arabië wordt jaarlijks niet meer dan 30 miljoen besteed. Het is dan ook geen won der dat de gemiddelde leeftijd hier 30 jaar is Tuberculose is alge meen: zeventig procent van de bevolking lijdt aan trachoom (een kwaad aardige oogziekte) en een groot percentage lijdt aan andere ernstige' ziekten De gemiddelde jaarlijkse inkomsten van de Saoedi- Arabiërs z\jn nog geen 200 Amerika heeft reeds veel gedaan voor de ont wikkeling van Saoedi- Arabië, maar dat „veel" is zeer betrekkelijk ten aanzien van de grote el lende. Amerika heeft nooit een aanmerking ge maakt op het beleid van koning Saoed, want de Amerikanen passen wel op. hem niet kwaad te maken. De Verenigde Sta ten hebben niet alleen enorme economische be langen op het Arabische schiereiland. Er is ook nog de kwestie van de geweldige Amerikaanse luchtmachtbasis Dhargn. één der voornaamste Amerikaanse bolwerken In het nabije oosten. En al geschiedt er ernstig onrecht in Saoedi-Arabië. waar geld en strategie zulk. een grote rol spelen, verdwijnen sociale kwes- NEW YORK/DAMASCUS, 5 APRIL, j Interventie geenszins gens A. P. heeft de Sowjetunie de Ara bische staten, welke aan Israël grenzen militaire hulp toegezegd, voldoende aan eventuele westelijke militaire inter ventie in het Nabije Oosten het hoofd te bieden. Zulks geldt vermoedelijk alleen voor militaire interventie buiten de Ver. Naties om. De Sowjetunie zal dit be schouwen als een schending van het Handvest. Zaak-Anneke Beekman Hoofdverdachten in cassatie De twee hoofdverdachten in de zaak Anneke Beekman, mejuffrouw E. M. van Moorst en haar zuster mevrouw G. M. Langendijk-Van Moorst. hebben bij de Hoge Raad cassatie aangetekend tegen het vonnis van het Amsterdamse ge rechtshof, reep. zes en drie maanden ge vangenisstraf met onmiddellijke inhech tenisneming. Beide dames zijn voortvluch tig- Het cassatieverzoek is ingediend door de raadsman van beide veroordeelden, mr. M. M. Th. G. de Kort. De derde veroordeelde in deze zaak. ex-pater Amon. de handelsreiziger C. J. F. B., i6 via zijn advocaat, mr. A. P. C. Peters uit Den Haag. eveneens in cassa tie gegaan. Hij werd veroordeeld tot twee maanden. DE VEILIGHEIDSRAAD heeft een stemmig het Amerikaanse voor stel goedgekeurd om de secretaris van de Ver. Naties, Dag Hammars kjöld, met een vredesmissie naar het Nabije Oosten te zenden. Morgen vertrekt hij. Inmiddels is het, in hel gebied van Gaza, opnieuw tot een in cident gekomen, waarbij 3 Israëli sche militairen werden gedood er een gewond. In de sector van Kissufim werd eer Israëlische patrouille uit Egyptische stel lingen met automatisch en mortiervuur beschoten. Later kwam de Israëlische ar tillerie in actie; het vuren duurde on geveer vier uur. Ofschoon Rusland in de Veiligheids raad, evenals de andere elf leden zijn fiat gegeven heeft aan de missie Hammarskjöld, zijn de moeilijkheden bij heid had de aanspraken der reeds van de hand gewezen. Het gaat hier om een bedrag van miljoenen guldens Twee doden in 't verkeer Op de Laan van Nieuw Oost-Indië ln Den Haag kwam gisteren de 65-jarige wielrijder M. N. uit de Burgemeester v. d. Werffstraat. die moest uitwijken toen een bromfietser hem geen (verplichte) voor rang gaf, te vallen. Hij werd door de aan hangwagen van een vrachtauto overreden was op slag dood. Op de provinciale weg tussen Retran- h e m e n t en Sluis (Z.) werd de motorrij- ïr B. uit Sas van Gent door een Belgi sche auto aangereden. Zijn duo-passagier, de 34-jarlge O. uit Schoondijk, vader van kinderen werd evenals N. zwaar ge wond in het ziekenhuis opgenomen, wa O. later is overleden. Heitje voor (zwaar) karweitje Licht goed, mijnheer? Ze zijn er weer, de padvinders en padvindsters, die voor een heitje allerlei karweitjes op knappen. Dat ze echter voor hun heitje allemaal zulke zware kar weitjes zullen moeten verrichten als deze jongen, is niet erg waarschijnlijk. De Amsterdamse politie werkt sinds kort met een lichtmeter voor 't controleren van de licht sterkte der koplampen. Door middel van ingebouwde spiegels kan de agent op een matglas aan aan de bovenkant aflezen of het dim- of grootlicht niet te sterk is voor tegenliggers. Vele ongeluk ken worden immers door ver blinding veroorzaakt. Atoomfusie beheerst Amerikaanse geleerden zijn er onlangs Ir. geslaagd, de fusie van waterstof- en zuurstofatomen (de kernfyssche ver smeltingsreactie) te beheersen en in goede banen te leiden. Dit meldt het be trouwbare Geneefsc blad „La Tribune de Genève" Volgens het blad zal het pro ces binnen de komende tien jaar zijn in dustriële toepassing krijgen, waardoor de mensheid ongekend grote energie- hionmen ten dienste zouden staan. Kernfysische versmelting is de reactie, welke de explosie in een waterstofbom veroorzaakt. Deze onbeheerste fusie gaat met geweldige hitte en trillingen ge paard. waardoor grote verwoestingen kunnen worden aangericht. Tijdens de Geneefse atoomconferentie m vorig Jaar waren de meest optimis tische geleerden van mening, dat het nog 20 jaar zou duren voordat men de kern fysische versmelting ln de hand zou kun- houden. en de twee zoons van de sultan zich terug in de werkkamer van Franco voor ver dere besprekingen betreffende de onaf hankelijkheid. Versteikingen voor Algerije Wat Algerije betreft, daar duurt de felle strijd voort. Gisteren sneuvelden min stens honderd rebellen. In de Mohamme daanse wijken van Casablanca worden uit gebreide razzia's uitgevoerd. Gisteren bracht het Franse schip „Ville d'Oran" 981 Franse dienstplichtigen naar Algerije. Het vliegdekschip „Dixmude" met 600 Senegalese scherpschutters werd gisteren laat in Algerije verwacht. Van daag zouden 2000 Franse militairen de- barkeren. Eisenhower: geen brief van Eden Washington, 5 april "PRESIDENT EISENHOWER heeft verklaard, geen speciale brief van de Britse premier Eden ontvan gen te hebben, waarin deze er op zou hebben aangedrongen, meer achter Engeland te staan inzake de politieke activiteit van de Egyptische premier Nasser. De Britten hebben op hem geen bijzondere druk uitgeoefend. Hij voegde er aan toe, dat de vrije na ties wej alles moeten doen om de vrede in het Nabije Oosten te handhaven, maar zulks kan alleen, wanneer die volkeren de gelegenheid krijgen hun economische, sociale en politieke aspiraties te verwe nlijken. Uit Eisenhowers mededelir.- ;n bleek niet, dat Amerika van plan tot het pact van Bagdad toe te treden. Inmiddels heeft een vertegenwoordi- :r van het Britse ministerie van bui- r.landse zaken toegegeven, dat er tus- :n Engeland, de Ver. Staten en Frank rijk inderdaad een regelmatige gedachte- isseling bestaat over de, zeer kritieke situatie in het Midden-Oosten. De voorzitter van de Amerikaanse Se naatscommissie voor buitenlandse zaken, de democraat Walter George, heeft ver klaard, dat Eisenhower de .Amerikaanse zee- en luchtstrijdkrachten in het Mid dellandse zeegebied opdracht tot acties kan geven, wanneer een onverwachte crisis dit, naar zfjn mening, noodzakelijk zou maken. Nationaal Contactcomité Jungschlager Demonslratieoptocht in Den Haag In Utrecht is gisteravond een nationaal contactcomité-Jungschlager opgericht. Dit comité zal coördinerend optreden bij de talrijke acties, die in verschillende delen het land worden gevoerd. Voorzitter ;n vriend van Jungschlager, de heer E, Guillaume uit Veenendaal. Na de oprichting stemde het comité in .et een voorstel Den Haag om op 21 april te Den Haag een nationale zwijgende de- monstratietocht te houden, waarin span doeken met leuzen worden meegedragen. Na de tocht zullen de betogers, die recht ragen voor de heren Jungschlager, Schmidt en andere gevangenen, worden toegesproken. Te geringe crcfivileif Het comité acht de activiteiten, dit tot li toe in Nederland zijn ontplooid, te ge ring. Door het manifest van zeven wer den slechts 85.000 handtekeningen verza meld. Uitdrukkelijk is gesteld, dat de actie buiten de politiek staat en niet is gericht tegen de republiek Indonesië, maar tegen de wijze waarop het recht in Djakarta wordt toegepast. In het bestuur van het nationale comité zijn gekozen de heren E. Guillaume te Veenendaal, voorzitter, T. Q. Dekker te Leiden. A. C. H. Bakker te Groningen en majoor J. E. van Buren te Voorburg. De Jongerenorganisatie Vrijheid en De mocratie zal 9 dezer in Krasnapolsky te Amsterdam vergaderen over het proces Jungschlager met prof. mr. P. J. Oud, de heer F. H. v. d. Wetering en mr. dr. H. J. Roethof als 6prekere. HET WEER IN EUROPA WEERBERICHT Aanhoudend koud Tot morgenavond verwacht De Bilt: Aanhoudend koud weer met wisselende bewol king en enkele regen-, hagel- of sneeuwbuien. Matige tot krachtige -noordwestelijke wind. (Opgemaakt te 11.15 uur). ZON EN MAAN Zon 6.06—19.24. Maan 3.5&-14.25. Op 11 april nieuwe maan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 1