0YC0 Wiskunde en onze moedertaal Opnieuw werd bij Samsom N.V. jubileum gevierd Sassenheim had weer primeur van premiekeuringen Beslissina over ontslaq behoort bij de kantonrechter Referaat over energiebronnen in de loop der tijden NIEUWE LEFDSCHF COURANT WOENSDAG 4 APRIL 1956 ALPHEN AAN DEN RIJN Middelpunt van de huldiging was nu de heer A. Rietveld zei de heer J. B. Samsom gisteren bij de huldiging van de heer A. Rietveld, die 25 jaar in het uitgeverijbedrijf van N. Samsom N.V. werk zaam is. De heer Rietveld werd met zijn echtgenote in de kring van directie en personeel ontvangen. „Elk jubileum heeft zijn eigen sfeer en charme", vervolgde de heer Sam som, die sprak namens de directie. Maar het hoofdthema is altijd de dank baarheid en de trouw. De trouw van God, Die zorgt waar wij ontrouw zijn en falen. De trouw van mensen, die hun taak volbrengen naar de mate, waarin zij met talenten zijn begiftigd. Toen de heer Rietveld bij ons kwam, heersten er andere omstandigheden, '.ei de heer Samsom. Toen wisselden aan neming en ontslag elkaar voortdurend af, nu eist de aanneming van nieuw per soneel meer moeite en ook meer papier. Was de band, die de heer Rietveld in die be ginperiode aan het bedrijf bond nog wat los, later is die steviger geworden en de de jubilaris behoort nu tot de kern van de drukkerij. Hij voelt zich In Alphen thuis, ook omdat hij actief is in het maat schappelijk leven. Spreker dankte de jubilaris en bood hem een geschenk aan ter herinnering aan de huldiging. Nadat ook nog het ge tuigschrift van de Maatschappij voor nij verheid en handel was uitgereikt, werd de jubilaris het gouden ereteken ..Nauta sequitur astra" op de borst gespeld. Ver der voerden het woord de heer F. J. J. Kroon, chef der drukkerij, de heer W. Rijnsburger en de heer J. de Geus, de laatsten namens de collega's. De jubilaris dankte in welgekozen bewoordingen. Ui.siapje A.R.C. Het traditionele jaarlijkse uitstapje van A.R.C. ging deze pasen naar Apeldoorn. Men ontmoette daar de Apeldoornse za terdagmiddagclub waarvan door technisch beter spel met 3—1 werd gewonnen. Het tweede elftal had een groot overwicht op Apeldoorn 2. Dit kwam evenwel niet in het doelpuntenverschil tot uiting. Alphen won nameliik met 32. Bevorderd De heer Jac. Mier is bevorderd tot assistent 1» kl. van 's rijks belastingen. Herbenoeming burgemeester Bij K.B. is de heer Ed. C. Witschey met ingang van 1 april 1956 herbenoemd tot burgemeester van Alphen. Zoals wij reeds berichtten, zal burgemeester Witschey echter per 1 september aanstaande wegens het bereiken van de pensioen gerechtigde leeftijd aftreden. KOUDEKERK AAN DEN RUN Burgerlijke stand Geboren: Charles Th. zn v. Ch. T. Rom- bout en T. K. M. Hoogeveen. Gehuwd: Hans Willemse, Haarlem, 25 jr, en Josina H. Stroo, 24 Jr. Overleden: Arie P. Kok, 2 maanden, zn v. H. W. Kok en C. W. van Leeuwen. De Christen-vrouwenbond vergadert vanavond half 8 in het verenigingsgebou' spr. J. W. Ooms; in een lokaal van c school hedenavond vergadering van Hervormde schoolvereniging; de Jonge Kerk van de Hervormde gemeente houdt rijdag half 8 een begroetingsavond voor de nieuwe lidmaten. TER AAR Bouwfonds Het bouwfonds van de Hervormde Ge meente is in maart versterkt met een be drag van f 168. Gezellige avond De dam- en schaakvereniging geeft vrtj- ag 8 uur in 't Centrum een gezellige avond. Programma: accordeonmuzlek, sprekende pop. sneltekenen. goochelen en Het boekenruilen bij „Jonathan" is op zaterdagavond van 7 Er -v Knappe groep Sultan Mohammed naar Franco CULTAN MOHAMMED BEN JOESSEF van Marokko gaat nu spoedig, op uit nodiging van generaal Franco, naar Ma drid om daar te vernemen, dat Spanje van plan is, Ook zijn deel van Marokko onafhankelijkheid te verlenen. Allal El Fassi, secretaris-generaal van de Istiqlal- partij, bevindt zich reeds enige tijd in Madrid, met enkele andere leidende poli tici. om de onderhandelingen voor te be reiden. En El Fassi is nu reeds tevreden. Hij beschouwt de reeds met de Fransen bereikte overeenkomst als een positief re sultaat en vindt het volstrekt nood zakelijk, dat de Parijse besprekin gen nu door onder handelingen te Ma drid aangevuld zul len worden, zodat er klaarheid zal komen omtrent de ver eniging van de beide protectoraten. Alleen op deze wijze kan volgens El Fassi het fundament van de toekomstige betrekkingen tussen Spanje en Marokko worden gelegd. Het is duidelijk, dat hij op een succesvolle beëindiging van de be sprekingen kan rekenen. Bij het tot stand brengen van de nieuwe ordening in de staatkundige verhouding gen rondom de Straat van Gibraltar zul len strategische overwegingen een be langrijke rol spelen. Marokko is in feite geen Afrika en niet de Straat van Gibral tar, maar de Sahara vormt de grens van het Iberische gebied, althans in Spaanse ogen. Daarom zal het probleem van de veiligheid voorop staan. El Fassi staat niet afwijzend tegenover de vestiging van Spaanse en Franse steunpunten in Marokko en tegenover militaire samenwerking met Spanje en Frankrijk, evenmin als hij trouwens ge kant is tegen samenwerking van Marokko met de N.A.V.O. en tegen de oprichting van een Middellandse-Zee-alliantie. De verdragen tussen Washington en Parijs over de Amerikaanse luchtbases in Marokko, worden door de leider van de Istiqlalbeweging echter niet erkend. Naar zijn mening zal de Amerikaanse regering zich rechtstreeks met die ^an Marokko in verbinding moeten stellen, om tot een ak koord over de Westelijke luchtverdediging in dit deel van de wereld te komen. Het duurde wel wat lang Alphense jeugd zorgde voor spannend voetbaltoernooi Het schoolvoetbaltoernooi heeft dit jaar bijna twaalf uur geduurd. Het komt ons daarom voor dat nu toch wel de vraag kan worden gesteld, of het geen tijd wordt de wedstrijden over twee dagen te verdelen. Het zou-de organisatie voor de overigens onvermoeibare heer W. M. Offringa slechts vergemakkelen. Van 's morgens acht tot 's avonds acht druk in de weer te zijn en dan nog enthousiast prijzen uit te reiken en bedankjes uit te spreken tot anderen kan ongetwijfeld een prestatie worden genoemd. Zoals steeds werd op twee terreinen van de vereniging Alphense Boys ge speeld. En dat is ook dit jaar met zeer veel animo gebeurd. Vooral toen de fina les in het zicht kwamen heeft het aan spanning niet ontbroken. Er was voetbal vreugde en voetballeed. Er werden im mers soms heel wat kampioenen van ver leden jaar onttroond. Zo moest het eerste elftal van het Chr. lyceum, houder van de burgemeester Schokking-wisselbeker, in de hoofdgroep (senioren) met 2—1 de eer laten aan de Mulo-school aan de Oudshoornseweg. Het was een buitenge woon spannende finale, die de overwin ning bracht aan de sterkste ploeg. De Mulo-school was overigens toch ge lukkig, want ook de junioren behaalden in hun groep de eerste prijs en kwamen daardoor in het bezit van de burgemeester Witschey-beker. Hier ging de eindstrijd tegen de Ulo-school uit Hazerswoude. De tand bleef 00. waardoor met strafschop- ;st worden bepaald Verrassing De grote verrassing van het toer nooi was wel, dat de jeugd van de Martha-Stichting in de afdeling lagere 6cholen werd uitgeschakeld van het reisje naar Leiden. Men behaalde de beste resultaten, maar kwam in de finale tegen de Bethlehemschool van de heer P. Stouthamer niet verder dan 00. En de jeugdige doelman van dit laatste elftal slaagde erin drie straf schoppen te stoppen, zodat de andere partij met één treffer kon volstaan. De twee eerder genoemde openbare scholen en de Bethlehemschool gaan dus naar de ©indwedstrijden in de Leidse Hout. De heer Offringa heeft in zijn woord de vereniging Alphense Boys en Ge talrijke scheidsrechters, die vol animo hadden meegewerkt, dank gebracht. De uitslagen Verliezersronde: Lagere scholen: 1. Chr. School Hr. Tollenaar; 2. Openb. School Oudshoorn. Juniores: 1. Chr. Lyceum A: 2. R.K. Sch. Rijndijk. Winnaarsronde: Lagere Scholen: 1. Chr. Sch. Hr. Stouthamer; 2. Martha-stichting- school. Juniores: 1. Openb. ULO Oudshoorn: 2. Chr ULO Hazerswoude. Seniores: 1. Openb. ULO Oudshoorn I; 2. Chr. Lyceum I; 3. Chr. Techn. Sch. I: 4. Chr. Techn. Sch. II. Dood van zijn vader door onachtzaam rijden De 21-jarige landarbeider A. de L. uit Strijen stond gisteren te Rotterdam rech. voor een ongeluk, waarbij zijn 53- jarige vader om het leven is gekomen en de 56-jarige L. K. zwaar werd gewond. De L. reed in een auto en werd op een onbewaakte overweg door een trèin ge grepen. Hij zou de trein hebben kunnen zien en horen. Een maand hechtenis werd tegen hem geëist. De verdediger vroeg een lichtere straf, omdat de jongeman door het ongeluk zoveel leed heeft gehad. Van lieverlee minder belangstelling Peil kwam naar kwaliteit en kwantiteit overeen met dat in vorige jaren (Van onze deskundige medewerker, de heer J. van der Goot.) yOOR HET DUIN- EN RIJNSTREEKGEBIED heeft Sassenheim van oudsher de primeur van de premiekeuringen. Maar deze keuringen ko men van lieverlee wel wat minder in de belangstelling te staan, omdat juist in de Duinstreek de meeste veehouders, die aangesloten zijn bij een fok- en controlevereniging lid zijn geworden van de Vereniging voor kunst matige inseminatie. Toch zyn er ook hiér nog steeds en kele fokkers, die zelf een stier gebruiken en die ernaar streven deze aan hoge eisen op foktechnlsch gebied voldoend te presenteren. Wij juichen dit gaarne toe, want al is het nut van de K.I. wel voldoende bewezen, toch blijft het o.l. van grote betekenis vooral voor de hlaarkopfokkerij dat er individuele fokkers olijven met natuurlijk dekkende stieren. -Juist voor de blaarkopfokkerij is bloedspreiding zeer gewenst. Hierdoor wordt de fokkerijbasis iets meer ver breed. Het keuringsterrein te Sassenheim was door de gemeentelijke dienst keurig ver zorgd en de aanwezigheid van burge meester jhr. mr Sandberg van Boelens bewees eens temeer, dat deze burger vader niet alleen een open oog heeft voor het „bloemige" onderdeel van het agrarisch leven, maar dat hij ook terdege aandacht schenkt aan de ontwikkeling m de veeverbetering. Het peil van deze keuring kwam vrij- el overeen met dat van voorgaande Jaren, zowel kwalitatief als kwantita tief. Deze keer waren er ook twee ver tegenwoordigers van het zwartbonte ras aangegeven, maar één daarvan schitter de nog door afwezigheid De 1-jarige Cri Cri 2 (wat een naam!) in de dr. mr W. v. d. Bergh-stlchting bracht het er zeer eervol af en werd met een tweede premie onderscheiden. Een soortige platte stier, die knap verzorgd werd voorgebracht en die in de voorhand en achterhand Blaarkoppen Bij de 1-jarige blaarkoppen werden vijf geprimeerd. Drie behaalden een tweede vee een derde premie. Aan de kop n Reinder. gefokt door S. J. v. d Stoel te Leiderdorp, thans eigendom van mevr. de wed. Straathof te Rijpwetering Reinder is geboren uit de bekende ..Ve- bo"-kampioene en is een waardig zoon. Ook zijn vader Court 4070 behoort ere te worden genoemd Reinder is menteel evenwel iets fors, wat voor zijn stootwapenen en schouderligging toi uiting komt. Overigens een stier met best gevormd kruis en sterke benen. 2B Kwam A. H. Rotteveel, Oude Wetering. Een zeer typisch stiertje, dat nog iets te wei nig mannelijkheid toont, maar toch veel kwaliteiten bezit. Deze stier is ingeteeld (2 keer) op Achilles 2 en twee keer op Reinder van Alma, zodat de bloed- ring uitstekend genoemd kan worden. 2C kwam zijn halfbroer Alex van H. F J Mooren te Leimuiden. Dit dier werd uit- itekend verzorgd voorgebracht. Het heeft len melkrijke preferente atammo Alex kon zich soms wel Iets vaster tc rwijf zijn kruis iets rechter ligging bben. Derde premies behaalden Eduard .ppe groep 2-jarige stie ren. waarbij weer een in Zuid-Holland gefokte stier zich aan de kop stelde. Dat was Adelbert, zoon van de bekende Apol- lo-zoon Albert van W. v. d Marei te Hil- legom. gefokt door L. Eikelenboom te Rijnsaterwoude. Het is een soort fge fraai gelijnde stier, die iets mist in kop en hals. Hij heeft een melkrijke moeder, wat aan zijn bouw wel ls te zien Dit is ook het geval met de „Knaap"-zoon Graaf Adolf van P. C. Rotteveel uit Rijp wetering. Deze stier is een volle broer van Wilson van Vita Nova. Graaf Adolf Is gelijnd en goed gesloten, kon iets man nelijker zijn in zijn uitdrukking. Derde premies werden toegekend aan Albert van C. Duivenvoorde te Rijpwe tering en Aron van Gebr. Hoogeveen te Noordwijk Ten slotte kwam de bekende Koos van A. H. Rotteveel nog de pre gever Deze stier is van een vaste soliede bou- en heeft een mooi gevormd kruis. Hij heeft evenwel op zijn debetzijde iets teveel maat staan'. Het dier behaalde een •weed-e» premie Fei Iraaks protest tegen Franse politiek Bagdad, 4 april Irak heeft bij Frankrijk een krachtig protest ingediend, tegen wat het noemt „de Franse politiek van massamoord en Imperialisme" in Algerije. De Iraakse minister van buitenlandse zaken, heeft dit protest overhandigd oe Franse ambassadeur in Bagdad. Britse en Amerikaanse ambassadeur Bagdad zijn door de minister van het pro test op de hoogte gesteld. Bij wervelstorm in VS 44 doden. 273 gewonden In de Amerikaanse staten Oklahoma, Kansas en Missouri hebben tornado's ge woed. gevolgd door sneeuwstormen Min stens 44 mensen zijn daarbij omgekomen en 273 werden gewond. Het zwaarst Drumrlght. een plaatsje van 5000 inwo ners, getroffen. Vijf inwoners werden ge dood, 100 hulzen vernield. In de noord oostelijke hoek van Oklahoma liepen 50 mensen verwondingen op, De plaats Hudsonville met 1100 Inwo ners werd met de grond gelijk gemaakt. Bloedbad bij Makassar Zaterdag en zondag zijn ten zuiden var Makassar enkele convooien van het In donesische leger door opstandelingen var de Daroe-I-Islam in een hinderlaag ge lokt, waarbij 19 man van het Indonesisch! leger en vijf burgers om het leven kwa men, aldus deelt een woordvoerder het Indonesische leger mede. Het is de eerste maal dit jaar. dat de D. I. zo dicht bij Makassar optrad. Van het hoofdkantoor der Rijkspost spaarbank te Amsterdam wapperden gis teren de vlaggen ter gelegenheid van hel 75-jarig bestaan van deze instelling. D« directie recipieerde in de met vele bloem stukken versierde ontvangkamer Centrum Staatkundige Vorming Russisch compromis voor ontwapening Radio-Moskou heeft bekendgemaakt, dat de Sowjetunie het „open-lucht"-plan n president. Eisenhower In beginsel nvaardt en een bewapeningsbevriezing n drie maanden heeft voorgesteld, ge volgd door een algemene besnoeiing van de conventionele bewapening en de le gers. Dit Russische compromis-voorstel is aan de ontwapeningsconferentie !n Londen voorgelegd. Het is de bedoeling van het Russische plan, dat binnen drie maanden na hef van kracht worden van de overeenkomst, de betrokken landen maatregelen nemen hun strijdkrachten en de conventio- bewapeningen niet boven het peil 31 december 1955 te brengen en de de strijdkrachten en de bewapening uit te trekken gelden niet te verhogen boven de uitgaven van voor de genoemde datum, aldus radio-Moskou Akademiedagen te Dordrecht Prof. dr. B. A. van Groningen uit Leiden, voorzitter van de Koninklijke Nederlandse Akademie van Wetenschappen, heeft gisteren de akademie dagen voor Zuid-Holland en Zeeland geopend, die de akademie gisteren en vandaag in Dordrecht houdt in samenwerking met het Bataafs Genoot schap der Proefondervindelijke Wijsbegeerte te Rotterdam en de Stichting Oud-Dordrecht te Dordrecht. Prof. Van Groningen sprak een wel komstwoord. dat hij i«n het bijzonder richt te tot de Commissaris der Koningin in Zuid-Holland, mr. J. Klaasesz, en tot de leden van het college van B. en W. van Dordrecht. Prof. dr. J. H. de Boer refereerde over het onderwerp „Energiebronnen in de loop der tijden". Hij- ging in zijn cause rie na, welke stoffen de mensheid in de loop der tijden heeft gebruikt voor het opwekken van energie. Eerst werd hout gebruikt, daarna turf en vervolgens steenkool, gas en olie. Thans is de hoop gevestigd op kernenergie. Prof. De Boer schetste de ontwikkeling van het mense- UERECHTING VAN GESCHILLEN over het beëindigen van een arbeids overeenkomst dient aan de kantonrechter te worden opgedragen, tenzij beide par tijen in onderling overleg een andere rechter aanwijzen. De regeling van deze materie, zoals die Is omschreven in het woon Besluit Arbeidsverhoudin gen. zou kunnen vervallen. Aldus een rapport van een commissie van het (r.k.) Centrum voor Staatkundige Vorming, die de diverse aspecten van het ontslagrecht heeft bestudeerd. De voornaamste vragen die werden be handeld waren: Welke regeling dient te gelden voor de beëindiging van arbeids overeenkomsten? Is hier tussenkomst van de administratie wenselijk en ligt hier een taak voor de bedrijfschappen? Vooropgesteld wordt, dat het onlsli niet is gegrond od ernstige misdraging! of tcVortkomineen. maar dat de tegen- partii in het geweer komt omdat de op zegging als onredelijk is beschouwd. Thans geschiedt opzegging van de ar beidsovereenkomst na toestemming van ?ur van het gewestelijk arbeids bureau. die hi.erln wordt bijgestaan door >s vari advies, waarin vertêgen- ng hebben. Deze regeling, om- in het B B A., wordt door het hurgerlijk wetboek in zoverre doorkruist at aan de wederpartij van degene, die ?n dienstbetrekking opzegde, het recht •ordt toegekend voor de rechter een jchadevergoeding te vorderen. wegens ilijk onredelijke beëindiging van de arbeidsovereenkomst Kantonrechter De minister van justitie is* voor hand having van de tegenwoordige toestand, ipeciaal wat betreft de bevoegdheid van Ie directeur van het gewestelijk ar beidsbureau. De commissie komt echter conclusie, dat de kantonrechter in lijk vernuft om zich energie te verschaf fen. Hij kwam tot de conclusie, dat kern energie de mensheid nieuwe perspectieven opent en ongekende mogelijkheden biedt, doch dat een verkeerd gebruik er van onvoorstelbare gevaren inhoudt. Hij il lustreerde zijn lezing met Lichtbeelden. De deelnemers aan de akademiedagen zaten daarna aan aan een koffiemaaltijd. Zij werden officieel ontvangen door het gemeentebestuur van Dordrecht. Gister avond werd hun n gebouw Kunstmin eer ontspanningsavond aangeboden. Vandaag werd onder meer een excursie door de Alblasserwaard gemaakt. dergelijke geschillen dient te beslissen eq dat de desbetreffende artikelen uit het B.B.A. zouden kunnen vervallen. De rechter zou bij behandeling van dergelijke zaken kunnen worden gecon fronteerd met aangelegenheden, waarin voorlichting door deskundigen is ge wenst. Hiertoe zouden speciale ontslag- adviescobmmlssles moeten worden inge steld, die eventueel kunnen bestaan uit de directeur van het gewestelijk arbeids bureau als voorzitter en een gelijke tegenwoordiging van werkgevers werknemers. Partijen zouden zich zowel vóór als na de aanzegging tot beëindiginp de dienstbetrekking tot deze ontslag- adviescommissie moeten kunnen wenden In het door de commissie voorgestane systeem neemt, indien een der partijen de dienstbetrekking opzegt, deze na loop van de daarvoor gestelde termlin een einde De rechter krijgt echter de bevoegdheid de ODzegglng nietig te ver klaren op grond van onredelijkheid, wat ten gevolge heeft dat de dienstbetrekking geacht wordt in stand te blijven. In ver band met het feit dat het eindvonnis ge- •uime tijd op zich kan laten wachten, zou de partij die zich tegen beëindiging van de dienstbetrekking wenst te verzetten, recht kunnen worden toegekend in verkorte procedure een voorlopige 'ring omtrent herplaatsing of loon- betaling uit te lokken. Ten aanzien van de taak der bedrijf schappen ls de commissie van mening, dat de bedrljfsrechtspraak zich vrij moet kunnen ontwikkelen. Op het gebied van de bedrljfsrechtelijke tucht- en admini- atieve rechtspraak zfin reeds wette lijke regelingen tot stand gekomen. Deel- 'iriing van de PB.O.-organen aan de •drijfsrprhtspraak zou kunnen worden >orh»reirt door deze oreanen voor zover mogelijk de benoeming van de leden van de ontslagadviescommissies toe te ver- Ander boulevardcentrum in Zandvoort De Stichting Recreatie-oord Zandvoort heeft besloten het plan Wijdeveld-Wils niet ten uitvoer te brengen. Dit plan was gebaseerd op een grote terreinoppervlakte en de gemeenteraad had reeds optie ge geven voor een terrein. Het plan zal zelfs niet in bescheidener vorm worden uitge- Om te voorkomen, dat de architecten bij het opstellen van een nieuw plan een te grote invloed van de oude conceptie zou den ondergaan, ls thans de architecten ir. Jan A. Lucas en Ir. H. E. Niemeyer te Voorburg opdracht verstrekt vóór 1 juli schetsplannen voor een boulevardcentrum op te stellen. Eventueel zou het plan Wijdeveld-Wils in een verdere toekomst kunnen worden verwezenlijkt. Mede hierdoor is het op stellen van een nieuw plan aan andere ar chitecten opgedragen. Zoals bekend is. ls de optie op de vóór de Zeestraat gelegen terreinen verleend tot 31 december 1956. Leraren levende talen waren in Amsterdam De staatssecretaris van O. K. en W., mej. dr. A. de Waal. heeft vanmorgen In het instituut voor de Tropen in Amsterdam het congres van Leraren in de Levende Talen toegesproken. Zij wees 'hierbij o.m. op de noodzaak meer dan vroeger de levende taal ook mondeling te leren ge bruiken, maar deed hiernaast een drin gend beroep om zich door de praktische opvatting, dat kennis macht is. niet te laten weerhouden om in de taal vóór al les de mogelijkheid van de menselijke geest tot het scheppen van kunst te blij ven zien. Het congres werd gepresidi- eerd door de voorzitter, de heer P. H. Breitenstein, die sprak over: Het bereik bare niveau van passieve en actieve taal beheersing bij het middelbaar onderwijs. Kapuein Visser (Nieuw- A'dam) met pensioen Wanneer de Nieuw-Amsterdam van de H.A.L. op 5 april in Rotterdam aankomt, :al dit de laatste vaart onder commando 'an kapitein C. Visser zijn geweest. Ka- >itein Visser, die thans zestig "Jaar is. gaat namelijk met pensioen. In april 1953 kreeg hij het commando iver de Nieuiw Amsterdam. MARKT- EN VISSER1JBERICHTEN KATWIJK AAN DEN RIJN. 3 april. Groenteveiling: waspeen A 30—54. B 33—49. breekpeen 7—11 per 100 kg. RIJNSBURG. 3 april. Overzicht Flora. Voor goede bloemen was er ook vgndeag weer een behoorlijke belangstelling en de prijzen waren er dan ook naar Mooie Van der Eerden en Rose Copland bijv. gingen dezelfde prijs werd besteed. Edith Eddv draaide voor £0 80 of daaromtrent. Red Champion voor f 2.20 en goede kwaliteit Bartlgon, Cordell Huil, Ossi Oswalds. Mont gomery, All Bright cn Campfire kwamen ook gemakkelijk boven f 1.10. Witte tulpen ken sterk Voor Helios werd tot f2 per 100~besteed t voor Golden Harvest tot f 2.80. Blauwe Druif jes brachten tot f 0.35 per bosje op en Anemone de Caen tot f5.50 per 100. WOERDEN, 4 april. Kaaemankt. Aange voerd 7 partijen. Notering 2.15—2.20. Handel IJ MUIDEN, 3 april. Besommingen; KW 128-000, 53—2*230, 210-2760. 36—2440, 27—3010, 133—3060, 12—3300. 90—2360. 77—'KMO, 165— 2220, 79—.2910, 68—2040, 58—1980, AM 18—2980. KW 17—2000. 16—2420. IJMUIDBN, 4 april. - ren; heilbot 380—260, gr 220—212, kim. 260—230. U 206. tarbot I 240—2, zalm 8 per Jcg- tarbot II 180—112. IV 36—38. tongschar 88^-77, kl. 66. schartong 23. gr. schol «—33. grm. 61—34. r—12. gr. schelvis 40—26, grm. 40—37. kim. 2-27. kl. I 40-27, H 39-43. wijting 26-8, gr. gul 3223, mid. 34-20, kl. 26—27. kl leng 34— rolf 43. poontjes 22—10, lommen 29, 24—20, wit 32 per 50 kg; gr. - Besommingen: RO 15—7090, SCH 117—20800. 27—9500. VL 7— Van beren, bekocht zijn en bankroet IN HET EERSTE GEDEELTE van dit artikel (geplaatst op 21 maart - Red.) heb ik u in kennis gebracht met enkele uitdrukkingen en zegswijzen die met geldzaken in verband ston den. Ik heb nog enkele opmerkingen te maken die over hetzelfde onderwerp lopen. Kent men de spreekwijze: „Een korte rekening maakt een lange vriendschap"? Ze duidt er op dat men met betalingen niet te langzaam moet zijn en dat men gemakkelijk vrienden kan verliezen, indien dit wel het geval is. De meeste mensen zijn op het punt van de financiën wat gevallig en het is dan ook niet zonder betekenis, dat men van iemand, die de naam heeft een beste, brave meegaande man te zijn, een heel andere indruk krijgt, zodra men geldzaken met hem moet be handelen. Vandaar dat een oud wijs man ge woon was te vragen, wanneer men iemand zo bijzonder prees: „Heb je weieens een erfenis met hem gedeeld?" Want, zodra dit het geval is, komen er soms geheel andere eigenschappen voor de dag. Ook in de uitdrukking „goed geld naar kwaad geld gooien" komt de liefde tot het aardse slijk duidelijk uit. Ja zelfs in het beoordelen van iemands zedelijke waarde kan men het geld niet bulten beschouwing laten. Men zegt immers van een edel mens: hij heeft een hart van goud". De zuid-Nederlanders gaan zelfs zover dat zij in hun spreekwoorden de godsdienst en het geld samenbrengen. Want men zegt in Vlaan deren, als men wil mededelen dat men iets niet twee maal wenst te zeggen of te verrichten: „Ik kan geen twee missen voor één geld doen." WANNEER MEN EEN of andere daad van iemand onplezierig of nadelig vindt, kan men ln de boosheid des menselijke gemoeds zeggen: „Dat zal ik hem aankalken". Daarmee bedoelt men: ln het geheugen prenten om het later betaald te zetten. Deze zegswijze heeft zijn ontstaan te danken aan de gewoonte iemands schuld met krijtstreepjes op een zwart bord aan te tekenen. Die krijtstreepjes noemde men witten. Daar wit, witsel en kalk ongeveer ge lijksoortige woorden zijn en men het witten ln som mige provincies zelfs kalken noemt, ls het gemak kelijk te begrijpen dat voor krijtstreepjes zetten het woord aankalken ontstond. En hoe komt men er toe schulden met de naam beren aan te duiden? Dit berust op een vergelijking met het brullende dier. Evenals dit schrik aanjaagt, zo kunnen ook schulden een voortdurende onrust veroorzaken. Stoett deelt mee dat de Russen zeggen: de schulden brullen wel niet, docht laten ook niet rustig slapen. Wie nog veel beren heeft, ts niet binnen. Alweer een veel gebruikte zegswijze. Hoe komt men daar aan? Waarschijnlijk hebben we hier met een zee mansuitdrukking te doen en zal zij wel betekenen: binnen de haven zijn, d.w.z. geen gevaar, in dit geval op financieel gebied meer te duchten hebben Merkwaardig is het ontstaan van „bekocht zijn". Zoals men weet, betekent dit: te veel betaald hebben of zelfs bedrogen zijn. Nu had men in de middel eeuwen een werkwoord: enen becopen. waarmee men bedoelde bij een verkoop winst behalen op iemand. Maar „waar twee ruilen, moét er een huilen" gold ook toen reeds, want degene die iemand bekocht, deed hem misschien wel geen nadeel, doch behaalde toch een voordeel op hem. Vandaar dat bekocht zijn de betekenis kreeg, die het thans bezit "TEN DER GRONDBEGINSELEN van de rekenkun- de is tellen. Daarmee begint feitelijk het onder wijs In dat vak. Geen wonder dus dat ook dit woord figuurlijk wordt gebezigd. Zo spreekt men van een gortenteller, als men een krenterige vent bedoelt Later kreeg dit woord ook nog de betekenis van iemand die zich met allerlei huishoudelijke zaken bemoeit. Het komt dan ln betekenis ongeveer over een met een keukenpiet. Natuurlijk kent men in een land waar de politiek op zoveel gebieden zich laat gevoelen de zegswijze: zijn woorden op een goudschaaltje wegen, althans in theorie. Men bedoelt ermee, zich zeer voorzichtig „diplomatiek" uitdrukken. Wat ls een goudschaaltje? Een uiterst gevoelige balans, want éen gram goud heeft al een flinke waarde en men moet dus bij het wegen van dit metaal nauwkeurig te werk gaan. Hoe oud deze uitdrukking wel is, blijkt uit het feit dat men alweer volgens Stoett, ln het apocriefe boek Jezus Sirach 28 vers 28 vindt: maeckt voor uwe woor den een weegh-schaal. ende voor uwen mondt maeckt een deure ende grendel". Van uitgaven, waarvoor op de een of andere manier geld moet gevonden wor den, zegt men: het moet uit de lengte of uit de breedte. Het ls duidelijk dat deze uitdrukking in het manufakturlersvak is ontstaan. De betekenis ervan spreekt voor zichzelf. '"PEN SLOTTE ZAL IK EEN paar zegswijzen, die langzamerhand beginnen te verouderen en feite lijk nog slechts ln de letterkunde voorkomen, toe lichten. Men noemt iemand een halfblanksheer, als men een persoon wil aanduiden, die eigenlijk geen echte heer is, maar er slechts de schijn van tracht op te houden. Deze uitdrukking heeft niets met de huidskleur te maken, zoals men wellicht zou denken Een blank was een munt van 6 duiten en een heer van drie duiten of drie achtste stuiver is dus van weinig waarde. Het is merkwaardig dat er zoveel uitdrukkingen aan het vroegere zeer Ingewikkelde muntstelsel ont leend zijn. Zo zei of zegt men: „hij stapt als een haan van een stoter", waarmee men aangeeft dat iemand verwaand is cn trots stapt Toch staat dit niet rechtstreeks met de munt stoter (124£ cent) in verband. Men bedoelt ermee een haan van koek of een stuk kinderspeelgoed dat een stoter kostte. Ik eindig met het woord bankroet, ontleend aan het Franse banqueroute, afkomstig van het Italiaanse ban- ca rotta, dat betekent „gebroken bank". Men had na melijk de gewoonte op de markt de tafel van een wis selaar, die zijn betalingen staakte, te breken. Zo kwam men tot de hedendaagse betekenis. Dr. F. C. Dominicus. Bij de schoonmaak is EEN HANDIGE STOFZUIGER ONMISBAAR! Ruton, Excelsior. Holland Electro, Hoover, Vampyrette Prijzen vanaf f85.— Magazijn 'T HOEKJE BREESTRAAT 120 Event, prettige voorwaarden Met 'n ROYCO-soepje breng je weer eens wat anders op tafel Kippenbouillonsoep getrokken van het malse vlees van jonge kippen 48 c QE9R. ZOMER KEUNIMQS UITOEVERSMIJ. WAOEHINOEN J

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 7