CftKISTFUJK „Waarom is woningnood niet spoedig opgelost?" Derde vergaderperiode Geref. synode duurt enkele weken Er moet gestreden worden om verworvene te behouden Afbetaling HELPT „BARTIMÉUS" nOi. WOENSDAG 4 APRIL 1956 Ten aanzien van het ontwerp-kerkorde nu nog geen definitieve beslissing D* General* synode der Gereior- meerde Kerken in Nederland is dins dagavond haar derde en laatste perio de aangevangen, die. naar het *ich laat aansien, nog wel enkele weken iel duren. De praeses, ds C. van der Woude van Leeuwarden, opende de zitting en sei in sijn welkomstwoord, dat de sy node nog veel werk wacht. Daar is allereerst de behandelng van het ontwerp-kerkorde. Deze zal wel niet leiden tot een definitieve beslis sing. aangezien de voorlopige beslui ten voor nader onderzoek naar de ker ken temgvenvezen worden. Behalve het rapport, dat uit drie delen bestaat, hebben de synodeleden thans ook een omvangrijk rapport van do desbetreffende commissie ontvan gen. Voorts zijn er liturgische zaken, waaronder de uitbreiding van de ge zangenbundel en het vraagstuk van de nieuwe psalmberijming. Ook vranen tal van bezwaarschrif ten met betrekking tot de vervan gingsformule de aandacht. De voor zitter rekent onder de zg. grote zaken ook de stukken met betrekking tot het maatschappelijk werk. Deze laat ste zaak komt in de derde synode week aan de orde en voor deze zit tingen zijn ook de diakenen, de door de particuliere synoden zijn afgev diga geconvoceerd. De voorzitter herdacht vervolgens met een enkel woord het overlijden van het oud-lid der synode ds H. Veld kamp te Hattem. die met name ah auteur van tal van stichtelijke wer in in de Gereformeerde Kerken lam heeft gemaakt. Een woord van gelukwens richtte voorzitter tot het synodelid. ds A. Mout. die zijn zilveren jubileum als predikant van de kerk van Kollum ieren mocht. Wat de ingekomen stukken, waar- an de scriba melding maakte, betreft, roemen wij het antwoord van de ge nerale synode der Nederlands Her vormde Kerken op de brief van de generale synode van de Gereformeer de Kerken. Deze zaak zal in ae ko mende zittingen eveneens nog nader aan de orde komen. De voorzitter ver daagde hierna de openbare zitting tot woensdagmorgen aangezien de syno de nog enkele zaken in comité had te behandelen. Vanmorgen zou de syno de beginnen net de behandeling van het ontwerp-kerkorde. Boek VAN DE DAG Van her* .en der I De Koningen en Kronieken zijn het derwerp geweest van de vierde tionale Bübïhmderzoekconferentie, die in Jeruzalem is gehouden, waar aan meer dan 1000 personen deel namen. De Israëlische Bybelonder- zoekvereniging wil komen tot een In ternationale organisatie. Over twee jaar als in Israël de eerste interna tionale bybelonderzoekconferentie zal worden gehouden, hoopt men dit tot stand te hebben gebracht. Aan de Technion, de technische hoge school van Israël, te Haifa, zal bin nenkort een leerstoel worden geopend TVriJ ZOUDEN haast vergeten dat de in olletechnologie. Dit acht men nood- W ieer productieve romanschrijver zakelijk om mensen te kui Beroepingsiverk NED. HERV. KERK Beroepen: te Kockengen W. Vroeg- indewey te Bleiswijk. te Noorden (Z.-H.) E. J. Schimmel te Hei en Boei- Langenomen: naar Hoogeveen (vak. Taverne) J. A. Rooseboom te Hol- landseveld. GEREF. KERKEN •n: te Giessendam-Neder Har- A. L. Janse de Jonge kand. te Heerjansdam; te Molenaarsgraaf J. v. d. Wal kand. te 's-Hertogenbosch; te Veen- dam H. T. van Bochove te Ens (N.O.P.); te Wetsinge-Sauwerd en te Onderden- dam J. Rinzema, kand. te Groningen. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen: te Veenendaal W. Heerma te Groningen. Tweetal: te Vlissingen C. Noordegraaf 's-Gravendeel en S. van Zwoll te Kampen. GEREF. KERKEN ART. 31 K.O. Beroepen: te Smithville (Ontario, Ca nada)" K. Brüning te Rijnsburg: te Vlaardingen J. J. Arnold te IJmuiden. Aan de Theologische Hogeschool aan de Broedenveg te Kampen slaagde voor het prop. examen P. Doornbos te Wezep. GEREF. GEMEENTEN Bedankt: voor Enkhuizen J. B. Bel Krabbendijke. Protestants seminarie in Madrid heropend Hel Protestantse seminarie in Ma drid, dat twee maanden aeleden door de Spaanse politie werd verzegeld, is thans tengevolge van Amerikaanse bemiddeling heropend. Het mag ech ter nog niet functioneren, zo meldt A.P. uit Madrid. De autoriteiten van het dat ook 25 protestantse bergt, hebben medegedeeeld. dat zij 28 maart via de Amerikaanse ambas sade mededeling van het Spaanse mi nisterie van buitenlandse zaken ont vingen. dat de zegels van de deuren het gebouw verwijderd konden productieve Aart Romijn. die zich in de laatste ja ren ook beeft ontpopt als een bekwaam auteur van televisie-spelen, zijn schrij verscarrière is begonnen met de publica tie van kinderboeken. Romijn is het ty pe van de ras-verteller, die veel pijlen op zijn boog heeft. Dat de kwaliteit soms te lijden heeft van dq kwantiteit is eer. verschijnsel dat men ook kan opmerken bij meer dan een beroemd buitenlands auteur Je vraa-gt je soms af: hoe komt een man als Romijn er nu bij om plot seling. midden tussen ander zeker be langrijk werk door. aan een verhaal over een jongen uit het bronzen tijd perk te beginnen? Hoe het zij: zijn ,,Ela, de be ren doder" (Bosch en Keuning, Baarn) is een uitstekend verteld verhaal over een jongen van een van die Germaanse nomadenstammen, die in het begin van het bronzen tijd perk door de noordelijke lage landen zwierven. De auteur is er in geslaagd in Ela een jongen te tekenen die eigen lijk een afkeer'heeft van geweld en on nodige wreedheid en. zijns ondanks, in een hachelijk moment van grote moed blijkt geeft. De tegenstelling tussen de primitieve zwervende nomadenstam en de meer gecultiveerde bewoners van een paal- dorp die zich met de handel bezig hou den, is boeiend en aannemelijk verteld. Voor het overige slaagt ook Romijn er niet altijd in de sfeer van het verhaal te vrijwaren van eigen-tijdse invloeden. Het la ook wel heel lang geleden, dus nemen we een en ander voor lief. Mo lenaar heeft er uitstekende illustraties bij getekend. Een goed boek gens van 12—15 jaar. in de Negev verschillende oliebronnen zijn gevonden. Aan d« Technion studeren thans 1751 studen ten. van wie acht procent meisjes. De Sociëteit van Jezus herdenkt dit jaar over de gehele wereld het vierde eeuwfeest van het sterven van haar stichter, Ignatius van Loyola. Maastricht zal deze viering worden ge houden van 19 tot 22 april. Volgens de jongste statistische gegevens is 56,3 pet, van de Zwitserse bevol king Evangelisch christen, 41,6 pet. Is r.k. en de overige 2,1 pet. zijn Joden of behoren tot geen enkele kerk. De Bond voor Materialenkennis houdt 11 april in Esplanade te Utrecht zesde sU.itagedag, die gewild zal zijn aan wrijving, smering en slijtage. Spre kers ir. W. M. de Vries (Eindho ven), prof- Ir. H. Blok (Delft) F. T. Barwell uit Engeland. Advertentie Griep? een ommezien. Het IS de Heve I jaarvergadering Unie Een school'met de Bijbel99 EEN WOORD VOOR VAN- DAAG Jezus volgen in ons dagelijks werk, in dai werk waarin we onszelf toch wel goed en haast onmisbaar achten, dat is moeilijk. En haast nog moeilijker is het naar Hem toe te gaan en onze schuld te belijden. Zie naar Petrus. Hij is een impulsief mens. In een opwelling van angst heeft hij zijn Heer verloochend wonder bare visvangst op de zee van Tibe rias en na de opmerking van Johannes: het is de Here, stort hij zich even impul sief in zee om maar het eerste bij zijn Heiland té kunnen zijn. Wie zal zeggen wat er op dat moment in hem is omgegaan? Er moet nog altijd dat schaamtegevoel bij hem geleefd hebben om wat hij heeft misdaan. Er moet ook ver wondering bij hem geweest zijn omdat Jezus zo duidelijk laat zien dat men zich ook in het gewone, dagelijkse werk aan Zijn leiding moet toevertrouwen. Er moet och, waarom verder te gaan' Petrus zag zijn Heiland en wilde bij Hem zijn. Hij wilde bij Jezus zijn omdat hij zich bij Hem veilig voelde. Omdat alle fouten en gebreken daar wegvielen. Hij is de Here en dat zegt ons alles! Verkeerde mentaliteit bedreigt het Christelijk onderwijs ONVOLDAANHEID is dikwijls beter dan grote tevredenheid, want onvoldaanheid prikkelt tot grotere activiteit, terwijl tevredenheid maar al te dikwijls leidt tot een verslapping. In deze zin zouden we de 77ste jaarvergadering van de Unie „Een School met den Bijbel" die gisteren in K en W. te Utrecht gehouden werd, uitstekend geslaagd kunnen noemen. Inderdaad is er veel ongerust heid uitgesproken over de ontwikkeling van het Christelijk onderwijs en men bleek over het algemeen verre van voldaan. interventie van de ambassade op 25 januari, twee dagen nadat het semi narie-weeshuis als „illegaal'' gesloten werd. Het seminarie telde op die datum acht studenten. De 25 wezen mochten blijven, doch de .directeur van het se minarie krees van het Spaanse minis terie van buitenlandse zaken te ho ren. dat hij aan bepaalde voorwaar den moest voldoen voordat de school heropend kon worden. De directeur, een Duitse predikant, heeft nog niet vernomen, welke deze worden. Dit was het resultaat van de I voorwaarden zijn. In de ochtendvergadering stelde de voorzitter, prof. dr. K. Dijk zich in een openingsrede te weer tegen de zoge naamde derde weg: de weg van de dialectische theoloeie. De voorstanders deze theologie aldus prof. Dijk menen, dat het Christelijk onderwijs is vastgelopen in het nauwe slop van de tegenstelling Christelijk-neutraal onder wijs. ..Wij zouden slaven zijn van een antithese-schema, dat overwonjien is. wij zouden de ruimte niét zien van Gods uitverkiezing, we zouden ons on der het volk en midden in de wereld moeten werpen om te komen tot een nieuwe schooltype, het type van de an dere, de derde weg, die ons volk dan moet voeren tot eenheid. Vele eenvou dige en niet-eenvoudige zielen zijn erg gevoelig voor het vrede-geroep". Prof. Dijk stelde hiertegenover, dat en lang en kort met elkaar kan pra- ..n over allerlei principiële grondstel lingen. die op zichzelf vol waarde zijn en dat men alle getheoretiseer van hu manitaire invloeden en apostolaatsruim- ten kan bevechten, maar het kernpunt wordt niet geraakt. Het kernpunt is de keuze van de school door de ouders, die bij de doop van hun kind het ja woord hebben laten horen. Zich tot de tegenstanders van het Christelijk onderwijs richtend, stelde prof. Dijk de vraag: „Durft ge met de open Bijbel voor U aan deze ouders het advies te geven de school, het Woord alles beheerst voorbij te gaan en met de kinderen te gaan een school, waar. uitgezonderd één godsdienstonderwijs, de neutraliteit de scepter voert? De keuze is niet du bieus. Hier is geen derde weg", aldus prof. Dijk. Belichtte prof. Dijk meer de verhou ding naar buiten, dr. W. Sleumer te Amsterdam richtte in zijn rede tijdens MELODIE en WOORD der Ethergolven DONDERDAG 5 APRIL weerber; 8.15 Een heitje I zieken: 11.45 Piinospel: Gram; 19.00 Nwi 19.20 Sociaal persp Radiokrant: 20.20 22.00 Perlodlekenpar weerber: 19.10 Gram; ef; 19.30 Gram; 20.00 ar progr; 21.45 Gram; "i.10 Orgelconc; wijde i V d zi 12.03 Gram: 12.30 Land- en tulnb meded; Gym; 7.20 Gram. VPRO: .2.33 WIJ van het land: 12.40 Gram: 12.55 AVRO: 8.00 Nws: 8 15 C 13.00 Vw.---1 AlUaxofoon 14 00 Amu* mui; 1435 Gi 15.15 Zigeun< 18.00 17.00 17.40 Beursber; 17.45 •ollit; 18.30 Tries progr: 18.45 Bijbel. 18.30 Viool 1 Jeugd; 17.30 Gr'a|" j ir ork 13.45 Gram. NCRVH Morgenwijding: 10.00 Gi 15.35 Grar 9 00 Gyi ï.15 Gram. 10 50 V d kleu- het schip, caus; :n zang; 12.25 In 11.15 Omi 't spionnetje; 12.30 Land- en tuinb meded; 12.35 Pianospel; 12.50 Uit het bedrijfsleven, caus; 13.00 Nws; 13.15 Meded en gram: 13.25 Lichte muz; 13.55 Beursber: 14.00 Gram: 14.15 De noodrem, hoorsp; 14.50 Pianorecital; 15.20 V d zieken: 16.00 Van vier tot vijf; 17.00 V d Jeugd; 17.45 Regeringsuitz: Neder land en de wereld De wereldgezondheidsdag. Leden van de malariacommissie voeren een radiogesprek o.t.v prof dr N H Swellengre- bel. adviseur van het instituut voor tropische hvgiëne te Amsterdam. Dr A N P de Groot. Inspecteur voor de volksgezondheid in Noord- Holland en Utrecht. H Kraan, consulent voor de malariabestrijding; 18.00 Nws: 18.15 Sport- Eroblemen; 18.25 Lichte muz; 18.55 Gespro-: en brief uit Londen: 19.00 V d kleuters: 1905 Lichte muz; 19.30 Jazzmuz; 20.00 Nws; 20.05 Kamerork en soliste; 21.05 De vrouw die vluchtte, hoorsp: 21 50 Gevar progr v d mil; 22.40 Act: 22.50 Sportact; 23.00 Nws; 23 15 Act of gram: 23 25—24 00 Gram. H. W. TIL ANUS IN AMSTERDAM afgelopen 11 jaar van de grootste armoede tot een zekere mate van welstand is gekomen door stil aanpakken en doorzetten, door een gun stige conjunctuur, door een politiek van samenwerking heer Tilanus als zijn ,We hebben alles, maar Den Haag doet niets" heer Tilanus de ontwik keling in Indonesië, in het bijzonder op het gebied van de rechtsbedeling van Neder- laten brengen", aldus landers, en wat daarover te lezen AVRO 20 00 Jourr erber: 20J5 Ru- zowel op maatschappelijk als wachting uitgesproken, dat spreker. op staatkundig terrein, waar- vóór 13 junj de verhoudin- Hij was het eens met de verband met het proces door strijd en stakingen wer- gen ons volksleven nog heer Kolff, die eind vorig tegen Jungschlager. Aange- den voorkomen, dat datzelfde wel wat zulien verscherpen, jaar in de Eerste Kamer op- zien het woord nog aan de Nederland niet in staat zou mét name tussen de K.VP. merkte, dat de afgelopen rechter is, verdient een zijn, dit ernstige woningpro- en de p.v.d.A. Hij achtte dat jaren een beeld te zien heb- zekere ingetogenheid op dit bleem spoediger op te los- geen winst voor ons volk als ben gegeven van de moge- moment misschien aanbeve- sen." Dit zei de voorzitter geneel, omdat men uiteinde- lijkheid van regeren, ook ijng alhoewel het begrijpelijk van de Christelijk-Hlstorische hjk hier te lande tot eniger- zonder een tweepartyenstel- is, dat een verontwaardiging Unie, de heer H. W. Tilanus, jei Vorm van samenwerking sel, ook zonder een feitelijke en ontroering door ons volk ln een rede die hy vanmor- moet komen. Het valt niet te oppositie van betekenis. „De js gegaan, en de wereldpers gen tydens de Algèmene ontkennen, dat die samen- geest van ons volk is er een en wereldjuristen van naam Vergadering van de C.n.U. werking de laatste tijden van samenwerking en het een duidelijk geluid hebben in gebouw „Bellevue" te Am- moeiiyker liep; toen het om ligt zeker in de lyn van het laten horen, sterdam heeft gehouden. noodmaatregelen ging, zoals christeliik-historisch denken „Waar ik ook kom. hoor ik in de eerste jaren na de oor- in die êeest in het midden „Wat ik op onze bijeen- overal dezelfde klacht: We log, waren deze maatregelen van ons volk onze arbeid te komst gaarne tot uitdrukking kunnen bouwen, we hebben over en weer gemakkelüker doen. Zulk een vorm van wjj brengen is eén woord grond, we hebben bouwlie- aanvaardbaar. Gaat het over brede samenwerking zal des van eerbied en bewóndering den, we hebben materialen, meer blüvende maatregelen, te gemakkelüker worden voor mevrouw Boiiman, die maar „Den Haag" houdt dan is de kans op politieke verkregen, wanneer in de ais eenzame vrouw daar op maanden en maanden lang botsingen groter. politieke partyen zelf de haar post blyft. en hoewel alles tegen, tot de arbeiders spanningen niet te hoog wor- geen juriste op voortref- weglopen of de prüzen weer leuze: „Het zal gaan den opgevoerd en er voor de felijke wijze de taak van oplopen", aldus de C.H.U.- tussen Drees of Romme individuele leden op de basis haar man heeft overgenomen, voorzitter, die niet begreep, noemde de heer Tila-nus een van hun beginselen, een zij verdient de dank van het dat een frisse, jonge minister exclamatie van weinig in- zekere vryheid van oordelen Nederlandse volk", zo zeide als minister Witte niet in h<>"d- De voorzitter van de en handelen wordt gelaten." de C.H.U.-voorzitter. staat is geweest daaraan socialistische Tweede-Kamer- Deze vorm van samenwer- radicaal een einde te maken, fractie, mr. Burger, die zich king achtte de heer Tilanus Naar aanleiding van een Toen hy in 1952 optrad heb van deze fraseologie bedient, echter niet het hoogste ideaal motie van de c.h. kiesver- ïk hem als oprechte wens meent, dat het gaat om een van de C.H.U. „Ons hoogste eniging te Oosterbierum, toegevoegd, dat hij zichzelf voortzetting va en zyn departement in die Drees dan wel 4 jaar overbodig B het beleid- ideaal", zo zei hy, „zou zyn waarin de landbouwpolitiek restaura- wanneer een kabinet optrad, van de regering „schriel" en ja„ „VUWU.J maken. He van het verleden. Alsof dat zich geheel naar chris- „onwaarachtig" genoemd Het lijkt wel of de heren dc minister-president alleen telijk-historisch inzicht en wordt, verklaarde de heer zich nu nog vaster in het het beleid bepaalde *r zadel hebben neergezet *~Jv inplaats v doening v vorderen." OPREKEND •D kiezinesst de beginsel zou gedragen. Maar Tilanus dat de Christelijk- anderen niets in te brengen dit ideaal is vooralsnog niet Historische Unie alle aan hadden. En alsof die anderen bereikbaar, al is en blyft dacht aan de vele klachten, de middagvergaderingen meer de blik naar binnen. Aan de hand van uitvoe rig cijfermateriaal en statistieken toon de de referent aan, dat er op het ogen blik verhoudingsgewijze m Nederland een teruggang valt te constateren bij het Chr. onderwijs. De verhouding 27 pet. openbaar on derwijs en 73 pet. bijzonder onderwijs, die in ons land een luttel aantal jaren geleden nog actueel was, is thans gewy- zigd in 32 pet. openbaar onderwijs en 68 pet. bijzonder onderwijs. En deze ontwikkeling gaat nog door. Hiervoor zyn verschillende oorzaken te noemen: de in het bijzonder bij de Hervormde groep optredende vergrijzing (veroude ring). het ook bij de r.k. en Gerefor meerden teruglopend geboortecijfer, het hoge emlgratiecijfer bij de Gerefor meerden etc. Maar deze factoren zijn hét niet alleen. Zeer belangrijk noemde spr. in dit verband ook de menta liteitsachteruitgang. Dat men moet blijven strijden ook om te behouden wat. men heeft, wordt te weinig verstaan. De Christelijke school kon vroeger meer steunen op het Christelijk gezin; thans is er dikwijls méér een vraag naar goed, dan naar christelijk onder wijs. Daarbij komt nog een uitermate verwarde toestand, die het de ouders moeilijk maakt de juiste keuze te doen. De medewerking van predikan ten laat in vele gevallen te w over, het goede voorbeeld zoekt hier dikwijls tevergeefs. Dr. Sleumer gaf hiervan krasse staaltjes uit Amsterdamse praktijk. We moeten draai maken van 180 gr., of theologisch uitgedrukt we moeten ons bekeren, meende spr. Tenslotte betreurde spreker in grote mate ook de gespletenheid van Christelijk onderwijs. Een hetere menwerking, zou een betere Indruk naar buiten geven, zou een krachtiger houding betekenen tegenover het neu traal onderwijs cn velen er voor be hoeden hun heil hier te zoeken. Dr. Sleumer dacht in dit verband aan de vorming van een federatie van alle Christelijke schoolverbanden om zo een verdere versplintering te voorkomen en een hechtere samenwerking te bevorde ren. Spreker gaf als een geslaagd voor beeld de Amsterdamse ziekenverzor ging, die hier geheel oecumenisch Is opgezet. Waarom zou dit voor het on derwijs niet kunnen? (Deze opmerking gemaakt op de jaarvergadering van de Unie „Een school met da Bijbel", is ongetwij feld niét.: toevallig gémaakt. want de Unie zou inderdaad hier een prachtig initiatief kunnen nemen. Vermeldt zy niet in hahr statuten, dat voorzover nodig en mogelyk in samenwerking met andere organi saties van het Christelijk onderwijs alles gedaan zal worden, wat de positie van de vrije school in het volksleven kan versterken?) Bemoedigend Bij de vele moeilijkheden, waarmede het Christelijk onderwijs in deze tijd 'heeft te kampen, was het verheugend Unie-propaganda-actie, dat de heer N. Heukels uitbracht. In enkele jaren tijds is het aantal comité's in het land met enige honderden vermeerderd, zodat gisteren mededeling kon worden ge daan van de oprichting van het dui zendste comité. De totale opbrengst van de Unie-collecte zal over 1955 ongeveer 10.000 groter zyn dan in 1954 en het bedrag van 3Vè ton te boven gaan. Nog deze maand gaat een tentoonstelling actie beginnen. Woerden krijgt hiervan de primeur ter gelegenheid van het 75 jaar bestaan van de Chr. schoolver eniging in deze gemeente. De exposi tie zal ook aanwezig zijn bij het jubi leum van het Geref. Schoolverband. Voorts zal het orgaan School en Huis aan alle Chr. schoolbesturen worden toegezonden. Prof. dr. K. Dijk werd als voorzitter herkozen en in .de vaca tures G. H. Roelofsen en P. W. J. A. H. d. Schans werden resp. gekozen A. Gaasbeek te Putten en drs, D. Schou ten te Waalwijk. alleen in conservatieve rich- onze dure plicht de overheid die haar hierover hebben be ting willen varen. „Het iykt er steeds aan te herinneren, reikt, zal schenken en ernaar mU, dat de Nederlandse kie- dat zy geroepen is. de chris- zal streven, voor zover dit klezeres te verstandig teiyk-historische grondslagen in haar vermogen ligt, tot beves- betere toestanden ten platte- KANTTEKENING EEN verstandig besluit heeft minister Zijlstra genomen door van de volksvertegenwoordiging de bevoegdheid te vragen, corrigerend op te treden tegen enkele gevaren van het afbetalingsstelsel. Er is een meer definitieve regeling van het afbetalingswezen op komst, maar het zal nog even duren voordat deze regeling afkomt. Echter zullen eerstkomende tijd door de jongste loonmaatregelen vrij aan zienlijke geldsommen onder de mensen komen en het is begrijpelijk, dat dit voor de minister het ogenblik is, een waarschuwing te doen horen. Die waarschuwing bestaat dan uit dit verzoek aan de volksvertegenwoor diging, hem thans reeds, dus nog vóórdat de definitieve wet er zal zijn, deze bevoegdheid toe te staan. bevoegdheid zal het karakter dragen van een rem op het afbeta- lingssysteera, in die zin dat enkele bedenkelijke kanten worden wegge- De wettelijke regeling zal betrekking hebben op de dusgenaam de eerste betaling en op de duur van de afbetalingsovereenkomst. ^BETALING is onjuist voor zo ver zij in uitwassen ontaardt. Onze indruk is, dat aan het overgrote deel van het afbetalingssysteem hier te lande deze uitwassen vreemd zijn. Wij zijn nu eenmaal als geheel een verstandig en wijs en door-en-door fatsoenlijk volk. We weten ook dit, dat een dubbeltje maar één keer kan worden uitgegeven en dat men dat dubbeltje zelfs moet hebben vóórdat men het uitgeeft. Dit neemt niet weg, dat voorzichtigheid ook hier geboden blijft. Het is begrijpelijk, dat men ln be paalde gevallen van het systeem van afbetaling gebruik wenst te maken. Het kan onvermijdelijk zijn, dat men op korte termijn over bepaalde on misbare voorwerpen beschikt, en dan kan afbetaling dit .onvermijdelijke mogelijk maken. Afbetaling is eigen lijk een soort van sparen na de aan koop in plaats van daarvóór. Niettemin dient het gebruik van afbetaling beperkt te blijven. Want het is bij afbetaling niet alles rozen geur., Afbetaling maakt de verleiding om te kopen groter, mede omdat door de afbetaling de aandacht gemakke lijk wordt afgeleid van de totale en dat is nog altijd de werkelijke prijs. zich door dergeiyke van ons volksleven t kiezingsstrijd heeft de schlpperspraat van de kook tigen de christelyke lande te komen. Advertentie CHR. BLINDENINSTITUUT ZEIST STORT UW BIJDRAGE OP GIRO 31454 Service. 330 m 13 00 v o sQiwcii v~..r muz: 12 45 Voordr; 13 00 Orgelspel; 13 25 V d arb. 13 55 Weer- Engelaml. BBC Ho: 12 20 Ge- 325 14.10 Meded; 14 20 Gev conr: 'c d kind; VHPMBBV16.30 18.55 Weerber; 19.00 Spor'.; 19 30 Revue- PUZZEL No. 379 HORIZONTAAL: 1. aan huis gebon den; 6. vissoort; 8. stekelvarken; 11. werkdag; 14. vol stoppels; 19. verlegen heid: 20. specerij; 23. droge sloot. VERTIKAAL: 1. hoofddeksel; 2. stout- moedig; 3. verbrande rest; 4. hemel lichaam; 5. voorzetsel; 7. deel van het lichaam; 9 voedsel; 10. Gode zy lof. 12. ivoor; 13. vr. dier; 14. lepelkost; 15, vrucht; i6. landbouwgereedschap; 17 slim; 18. kleur; 21. godsdienst; 22. zangnoot. OPLOSSING PUZZEL 378 HORIZONTAAL: 1. Broer/kost; 2. loos/aapje; 3. oorlam/tee; 4. N.M vampier; 5. doel/koest: 6. is/el/inter; 7. dag/dog/ego; 6. Eros/si/rem; 9. maas/ka/elp. VERTIKAAL: 1. Blond/idem; 2. room/ os/ara; 3. oorveeg/o.a.; 4 Esla/lid/ S.S.; 5. raarnAiosk; 8- kampong/ia: 7 optie/te/re; 8. sjees/egel; 9. teer/ tromp. ;cland, BBC Light Programme. 1500 en i. 12.00 Mrs Dale's Dagb; 12.15 Voordr; 12 30 Variété-ork; 13.15 Ork cone; 14.00 Dans muz 14 45 V d kind; 1500 Lichte muz; 15.4; Voordr; 16.00 Griekse muz: .6.45 Lichte muz; .15 Mrs Dale's Dagb; 17 30 Caus; 17.4; irgelspel; 18.15 Ork conc: 19.15 Gram: 19.4 racht; 0.15 Lichte i Verz progr; 21.30 conc; 23.00 Nws: 5 en soliste; 24.00 V, mermuz; l1 Gram; 17.1. ren; 18.30 19 40 Gram: v d kind: 18.15 Vlaamse liede- r d sold: 19.00 Nws; 19.30 Rep: 19 50 Vrije politieke tribune; 20.00 rogr: 21.20 Muz tijden: 21 30 Jaz 22 45 ïr 484 m. 12 00 Gram; 12J0 Idem. 14.15 en 14.30 Gram: 15.00 V d •ugd: 15 45 Gram: 17 00 Nws: 17.15 100. Het was even na twaalven, toen ik weer in de zuidelijke vleugel was. Maida was reeds daar en Olma Flynn en dezelfde kleine leerling-verpleeg ster in haar blauw gestreepte japon. Ik wil wel bekennen, dat ik, zodra de ge legenheid zioh voordeed, naar de ziekenkeuken uitkneep en mijzelf een kop heel sterke, zwarte koffie maakte. Corole's komst had mijn zenuwen een beetje overstuur gebracht en de wijze waar op de wind om de hoeken van het grote oude gebouw gromde, overal door tochtte, aan de ven sters rammelde en er regen tegen kletste, be viel mij niet. De nachtdienst verliep echter volkomen als anders, behalve dat er een zekere sfeer van on gewisheid en onrust hing, die zich openbaarde in onze genegenheid voor eikaars gezelschap, onze telkens steelsgewijze blikken naar waar het duister was en een of twee gebroken thermo meters ten gevolge van de plotselinge windvla gen. Het licht flikkerde eenmaal, alsof het op het punt stond uit te gaan, maar gelukkig was dat niet het geval. Ik zou hieraan toe kunnen voegen, dat het groot aantal gebroken thermo meters een van de kleinere rampspoeden was van die week; een thermometer ontglipt makke lijk aan iemands vingers, voora] wanneer men haar schudt en het is verwonderlijk dat dokter Balman nieuwe thermometers moest bestellen voor elke vleugel van het ziekenhuis. De uren gingen heel traag voorbij, inzonder heid toen het mij te binnen schoot, dat, indien Corole en dokter Hajek dachten die „dag" hun plan te volvoeren, er nog maar enkele uren overbleven, waarin zij dat konden doen. Natuur lijk, ik had Corole veilig opgesloten en indien haar gang naar het ziekenhuis met de goed ge stimuleerde angst om een toevluchtsoord te vra gen, inderdaad, zoals ik half en half veronder- kei stelde, slechts een gedeelte van hun plan was, welnu, dan had ik elke verdere actie van haar kant stop gezet. Maar ik kon niet helemaal ge loven, dat Corole's komst vooraf, in elkaar was gezet; haar schrik was te ongeveinsd geweest. Wij hadden het niet erg druk en dus had ik overvloed van tijd om te denken. Meer dan eens bemerkte ik, dat ik Maida gadesloeg, ter wijl zij rustig aan het werk was. Eenmaal, toen wij beiden aan de lessenaar in een onsamenhangend en weinig levendig gesprek waren gewikkeld, werd onze opmerkzaamheid getrokken door voetstappen, die zachtjes de gang door sloften en tegelijk met Maida wend de ik mij om. Ik merkte op, dat haar ogen don ker vlamden als zij zich snel omkeerde en hoe haar lippen zich onmiddellijk opeenklemden en ik vroeg mij af, of mijn eigen gelaat zulk een onmiddellijke schrik verried. Het was echter al leen maar Olma Flynn. die mij klappertandend kwam vertellen, dat zij er zeker van was. dat er iets was in kamer 18. Een ogenblik schrok ik,- hoewel ik onmiddellijk daarop begreep dat het O'Leary was en Maida verbleekte, ofschoon zij naar het uiterlijk onversaagder dan ooit scneen. Ik vermocht eindelijk Olma te kalmeren, of schoon zij zo hardnekkig aan haar mening vast- „Als we allemaal vóór de ochtend vermoord zijn, zuster Keate, zal het uw schuld zijn," zei zij ten leste. „Nonsens. Als het een spook is, zoals je schijnt te geloven, behoef je niet bang te zijn. Spoken kunnen niets anders doen dan om de hoeken van huizen kreunen." Het trof slecht, dat juist op dat ogenblik de wind met een zeer realistisch ge kerm door de tochtige oude gang gierde, waarop Olma groenbleek werd en in de ziekenkeuken verdween. Ik geloof dat dit de aanleiding was tot een verhaaltje dat zich heel snel verbreidde, dat het in kamer 18 spookte, een reputatie die de zuidelijke vleugel nooit heeft weten kwijt te raken. Daar ik van plan was om O'Leary te waar schuwen, dat hij omzichtiger in zijn gedrag moest zijn als hij wenste dat zijn aanwezigheid in die slecht befaamde kamer een geheim zou blijven, wachtte ik op de gelegenheid om onop gemerkt Achttien binnen te glippen. De dage raad was op dat ogenblik bezig de kamer binnen te sluipen en het meubilair stond daar donker en zwart in de kille ochtendschemer. Er was geen enkel menselijk wezen in de kamer, ofschoon het mijn vermoeide zenuwen voorkwam, dat er wel licht andere wezens waren. Ik wierp die onwelko me gedachte van mij. Eén enkele blik naar het raam toonde mij,, dat de grendels waren opzij geschoven en de hor was geopend. Ik twijfelde niet, of O'Leary maakte hetzelfde gebruik van dat lage raam als de anderen hadden gedaan. Ik weerstond een kinderachtige aandrang om de grendels weer vast te maken, opdat hij niet zou kunnen terugkomen en keerde terug naa gang. betaalt meer dan bij contante beta ling, hetgeen begrijpelijk is, mede omdat men zelf op deze wijze een speciale administratie op gang en een legertje van geldophalers en der gelijke op de been moet houden. En gesteld dat er eens een daling komt in de welstand, hetzij voor heel ons volk hetzij voor de mensen indivi dueel, dan wordt het afbetalings stelsel zelfs duidelijk ongezond. Waarbij dan nog komt, dat een afbetalingsstelsel, dat zekere vormen gaat aannemen, duidelijk van invloed is op de conjunctuur. Er zijn van regeringszijde al méér maatregelen getroffen tot beteugeling van de hoogconjunctuur. Welnu, toenemen van het afbetalingsstelsel zal zich zeker doen gelden in een nog sterker toenemen van de hoogconjunctuur. En aan de andere kant heeft het afbetalingssysteem zeker ook deze werking, dat het een daling van de prijs, waar deze op zichzelf mogelijk zou zijn, afremt en tegenhoudt. Om al deze redenen achten wij dit wetsvoorstel, waarbij de minister deze bevoegdheid tot regelen en in grijpen vraagt, verantwoord en goed. Wij moeten zelfs hopen, dat het wets voorstel een spoedige behandeling zal krijgen. Anglikanen naar Moskou Intercommunio met Russische Kerk? De Kerk van Engeland zal een offi- clële delegatie van acht geestelijken naar Moskou zenden, welke daar op 14 juli onder leiding van de aartsbisschop York, dr. A. M. Ramsey, bespre kingen over theologische vraagstukken beginnen zal. Deze besprekingen vormen onderdeel van de pogingen tot een heid welke de Anglicaanse Kerk de laat ste tijd onderneemt. Naar aanleiding van het besluit tot intercommunie met de Indiase Kerken in oktober van het vorig jaar heeft de aartsbisschop van Westminster, dr. Fisher, verklaard, dat ook met de Or thodoxe Kerk van Rusland besprekingen zullen worden geopend. In een verklaring van de Anglicaanse Kerk is meegedeeld, dat de delegatie al le kwesties bestuderen zal. welke ver band houden met de H. Schrift, de tra ditie, geloofsbelijdenissen, formulerin gen en leerstukken, alsmede het wezen en aantal der sacramenten. Ook het „Filoque", dat het voortko men van de H. Geest uit de Vader en de Zoon leert tegen welk dogma de Rus- sisch-orthodoxe kerk bezwaren heeft komt ter sprake. Het wezen der kerk de plaats van de leek in de praktijk van beide godsdiensten, komt aan de orde. De uitnodiging van deze bijeenkomst is uitgegaan van de metropoliet Nicolai Kurtstshy uit Moskou als antwoord op het bezoek, dat de metropoliet Petirin (Wordt vervolgd.) land gebracht heeft

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 2