Leiden ook dit jaar in het Holland Festival (W-Ui IW VAN MENS TOT MENS ir Orgel Woningtelling in op 3 april van Leiden start van het draaiboek doopsgezinde kerk gerestaureerd NIEUWL LEIDSCHE COURANT ZATERDAG 31 MAART 1956 Wereldpremière ran Dresdens Sint Joris wordt hier gegeven eest. hap- GEMEENTE LEIDEN om- Officiële publikalie eens INZAMELING HUISVUIL leeft Op de Tweede Paasdag zal geen huis- die vuil worden ingezameld. Men gelieve op die_ dag geen emmers 18 aan de openbare straat te plaatsen, Het ophalen van huisvuil uit die per- celen, welke gewoonlijk op worden bediend, zal nu plaats vinden op donderdag 5 april e.k. ,'Z AGENDA~VAN LEIDEN nde- Zaterdag beu- P.T.T.-ontspanningszaal (Boommarkt 11), faal, 3—half 5: receptie sport- en ontspannings neer daa. vereniging P.T.T. (tien jaar) eest, Oud-Poelgeest, half 4: opening Paasgastendagen. Zondag K'l'eine eta'dszaal, half 11;' vraaggesperk ■onder leiding van dr Schoonheirn. €en Dinsdag eem 'tProfje. 8 uur: jaarvergadering buurt- ven. en speeltuinvereniging De Professoren- wijk. her" Woensdag arin Gulden Vlies, 8 uur: Vereniging voor ader pedagogiek, prof. dr. W. H. C. Tenhaef (jan uit Utrecht over onbewuste invloeden in de opvoeding. een" Stadsgehoorzaal, 8 uur: concert van aas- Leidse mannenkoren, rees Donderdag is Stadsgehoorzaal, 8 uur: abonnememte- concer' Residentie-Orkest. Nachtdienst apothekca Apotheek Boekwijt, Breestraat 74, tel. 20552, en de Havenapotheek, Haven 18, tel. 20085. oud egd, ders KUNSTMANIFESTATIES, die vorig jaar zomer in Leiden hebben plaats gehad, trokken in totaal zevenduizend betalende bezoekers. Het comité, .dat met de organisatie van dit alles was belast, was dan ook van mening, dat Leiden rijp is voor kunstuitingen in de zomer en dat Leiden kan meeleven met het artistieke gebeuren in het land. TH. VAN DER HEIJDEN Rechtskundige HOGE RIJNDIJK 103 a LEIDEN TELEFOON 23405 Pacht-, rechtszaken en incasso's In overleg met het gemeentebestuur is nu de „Stichting kunstmanifestaties" ge vormd, die ten doel heeft het culturet leven in Le;den in de zomer te bevor deren. De stichting tracht dit te berei ken door het organiseren van concerten, toneelvoorstellingen en filmvoorstellin gen op een zodanig peil. dat opneming daarvan in het nationale Holland Fes tival mogelijk is. Verschillend"» programma-onderdelen voor het komende seizoen staan al va Zo zal het Ned. Kamerorkest onder li ding van Szymon Goldberg een concert irgen in de Stadsgehoorzaal. De da tum is nog niet bekend, maar er wordt gestreefd, met dit concert de Leidse reeks te openen. De dirigent zelf verleent solistische medewerking. Op het pro gramma staan onder meer w.i-ken var Mozart. Om technische redenen is d« Stadsgehoorzaal en niet de Pieterskerk gekozen. Op 26 juni is er een koorconcert door het gemengd Toonkunstkoor onder leiding van Iskar Aribo, mede ter gelegenhei de 75ste verjaardag van Sem Dres den. Op dit concert wordt de wereld- liêre gegeven van het werk Sint Jo an Sem Dresden, dat deze in op dracht van het ministerie van onderwijs, kunsten en wetenschappen schreef. Het bestuur van het Holland Festival heeft •oncert, dat ook in de Stadsgehoor zaal wordt gehouden, opgenomen in het landelijke programma. De Hohe Messe wordt dit jaar niet uit gevoerd. Een uitvoering in de Pieters kerk stuit op technische bezwaren en d< Hooglandse kerk is in restauratie. Op 9 juli komt het Concertgebouworkest aar Leiden om een gevarieerd program- a uit te voeren. Het zal onder leiding staan van Eduard van Beinuro- Rembrandt Dan wordt van 1 juni tot 1 september in het stedelijk museum De Lakenhal de tentoonstelling Rembrandt als 1> meester gehouden. De tentoonstelling zal naast werken van de grote meester zelf werken bevatten van mensen LI Gegevens worden in geen enkel opzicht voor huisvestingsdoeleinden gebruikt de Op 3 april begint In Leiden de wo- opdat de antwoorden zo snel mogelijk dat ningtelling. Deze telling heeft fen doel;kunnen worden gegeven -- een overzicht te krijgen van de wo-In Leiden gaan dertig tellers op stap y ningvoorraad en de bezetting van de'Het zijn gepensioneerde ambtenaren van ïcht woningen met het oog op dc woning-j de gemeente en PTT en een werkloze dat behoefte en het woningtekort. Men hoofdarbeider. Er wordt begonnen in de deelde ons mee, dat de telling In geen buitenwijken van de stad. De telling moet uiterlijk op 30 juni klaar zijn. enkel opzicht verband houdt met huis- udl- vestingsdoeleinden, zodat men niet van vreesd behoeft te zijn, dat de verstrekte na> inlichtingen nog eens tot Inwoning of iets dergelijks zullen leiden. Het huisvestingsbureau krijgt geen inzage van het verzamelde materiaal dat recht ten etreeks naar het centraal bureau voor d« len. statistiek te Den Haag wordt opgezonden, dat Oo!c worden gegevens gevraagd voor 16amenstelLing van een plaatselijke aat-J ningcartotheek, waarbij niet de bezetting tich vaa de woning maar de inhoud van be- uur 'an® 'S- *s c*us een a'Semeen belang, dat de burgerij zo goed mogelijk mee- laar werkt. Tevoren wordt huis-aan-huis een n-' folder over de telling bezorgd, waarin de vragen zijn vermeld zoal6 deze staks door de tellers moeten worden geformuleerd. Het is nodig, deze vragen tijdig in te zien, ais Afscheidsconcert van Theo van der Pas het Donderdagavond 5 april zal het Resi- ^"*1 dentie Orkest onder leiding van Willem op- van Otterloo in de stadsgehoorzaal het jkst achtste en laatste abonnementsconcert van dit jaar verzorgen. Dit concert zal M; tevens het afscheid van de solist, de pia- nist Theo van der Pas, van het concert- Podium betekenen. Van der Pas zal het pianoconcert in a kl. t. van Robert Schu- mann vertolken. Van Otterloo zal het concert doen aan- j vangen met een uitvoering van de ouver- 1 fure „Het Groot Russisch Paasfeest" van een! Nicolai Rimsky Korsakof. Na de pauze zal als slot van dit seizoen de zevende z i Bymfonie van Beethoven klinken. Een dokter nodig ige De zondagsdienst der huisartsen wordt aar waargenomen op Eerste Paasdag door de dokters Van Bockel, De Graaff, Kors. 3n' Mastenbroek. Veldhuyzen en Van Win- an-1 gerden; op Tweede Paasdag van 8 uur af jod i door de d®ktere Langezaal, Nieuwzwaag. Pieterse, Postel en Schaefer. Welke apotheek het De avond-, nacht- en zondagsdienst der I apotheken te Leiden wordt van zaterdag 31 maart 13 uur tot maandag 2 april 8 uur vas waargenomen door apotheek Herdingh en jk- Blanken, Hogewoerd 171, tel. 20502, en door apotheek Reijst, Steenstraat 35. tel. 20130. Van maandag 2 april 8 uur tot zaterdag 1 april 8 uur wordt de daenst waargeno- jn- I m(?n door apotheek Van Driesum, Mare 110, tel. 20406. en door de Zuiderapotheek, ^e" J Lammenschansweg 4. tel. 23553. Puzzel-Prominenten l.N. Taverne Jr. Herenstraat 133, Leiden; 2. mejuffr. B. E. Frö- berg, Kerkweg 2, Ter Aar; 3. W. Bakker, Tramstraat 69, Katwijk 65 jaar gelrouwd Woensdag 11 april hoopt 't echtpaar J- Dinkelman-Weideman in Leiden niet on bekend, zijn 65-jarig huwelijksfeest te vieren. De heer Dinkelman is gepen sioneerd ambtenaar van de Ned. Spoor wegen. Het echtpaar woont in Hilversum. Ondanks hun 85 jaren genieten bruid en bruidegom nog een goede gezondheid. direct onder zijn invloed hebben gestaan. Genoemd kunnen worden: Gerard Dou, Covert Flir.k, Carel en Barent Fabri- lius, Gerbrand van den Eeckhout, Phi lips Coninck en Aert de Gelder. Het is een tentoonstelling van schil derijen en tekeningen. Medewerking is verkregen van het Rijksmuseum te Am sterdam en uit Den Haag. Londen, Leeds, Liverpool, Brighton, Edinburg. Glasgow, Ottawa, New York, Parijs, Stockholm, Bremen, Hamburg en Darmstadt. Het aantal schilderijen zal ongeveer 35 be dragen en het aantal tekeningen 60. Bijzonder kerkewerk Paasmorgengesprek De commissie voor bijzonder kerke- werk van de Hervormde gemeente houdt op de morgen van eensite paasdag om hall elf in de kleine stadszaal een vraagge sprek over het onderwerp „Pasen doet mij leven en hopen". Mevrouw H. Bar- nard-E6toppey zal enkele pas6ie- en paasliederen zingen met medewerking van twee fluititsten. De bijeenkomst staat onder leiding van dr. P. L. Sahoonbeim en is bestemd voor buitenkerkelijken. Overigens i6 de toegang geheel vrij. Nieuw schaftlokaal voor bouwvakkers De hoofdingenieur-directeur van de Wederopbouw en Volkshuisvesting in Zuid-Holland, de heer G. F. 'E. Kiers, zal donderdagmorgen 5 april om half elf het naar de eisen des tijds ingericht schaftlokaal op een terrein 5 Meilaan openen. Het aannemersbedrijf firma A. Ph. Kuyl uit Voorschoten heeft dit gebouw ingericht ten behoev haar arbeiders, die zijn betrokken bij de bouw van 193 woningen. Stand arbeidsmarkt Aanbod is belangrijk gedaald Nu door het verdwijnen van de winter ^ieer J- Bontje, de activiteit in diverse bedrijfstakken is toegenomen, daalde over de periode 19 et 24 maart het aanbod in be langrijke mate, namelijk van 350 tot 260 Hierbij bevonden zich 235 als geheel werk loos ingeschrevenen, en 25 bij objecten aanvullende werken geplaatsten. Vooral in de bouwsector en de landbouw breidde de bedrijvigheid zich aanzienlijk voorgaande jaren vergeleken steekt dit cijfer uiterst gunstig af. Vorig aren op dit tijdstip nog 100 per geplaatst op objecten voor aan vullende werken. De vraag steeg opnieuw, namelijk van 355380 en had voor ruim 40 procent betrekking op jeugdigen. In enkele bedrijfstakken is een tekort merk- Het aanbod van jeugdigen is vrijwel nihil, de vraag aanzienlijk: 145 per 24 Van de jeugdbemiddeling vraagt dit veel stuurmanskunst. Lichtpunten de steeds nauwer wordende sa menwerking met onderwijsinstellingen en het contact met de reeds in het arbeids proces opgenomen jongelui. Het aanbod van 75 vrouwen en de vraag 60) ondergingen geen wijzigingen. Hier in hadden 150 aanvragen betrekking op jeugdigen. Tussen de bladzijden To Paris with love Wanneer uit de studio's van het J Arthus Rank concern een filmcomedie komt rollen kan men ervan verzekerd zijn, dat men een rolprent krijgt te zien met een uitstekende dialoog, goede foto grafie en gelardeerd met zuiver filmische grapjes. Engelse humor is in de regel veel verfijnder en intelligenter dan Amerikaan- vandaar dan ook. dat „To Paris with ve", de film die deze week in Casino draait, heel wat goede eigenschappen telt. En tochop de keper beschouwd blijft deze film ver achter bij wat de Britten in het verleden in dit genre habben gepres- Het verhaaltje die i Parijs gaat, doeling de v goede levenspartnei i deze Schotse edel- eer nog met de be- inzaamde jongen bezorgen, Donderdag heropeningsconcert door Alkmaarse organist Piet Kee Naar wij vernemen, zal liet orgel van de doopsgezinde kerk na een uitge breide restauratie morgen opnieuw ingebruik worden genomen. De res tauratie geschiedde door de firma W. van Leeuwen te Zoeterwoude-Lei- derdorp en heeft ongeveer f 18.000 gekost. Organist van deze kerk is de Het orgel, dat in 1774 werd gebouwd en oorspronkelijk één klavier had, verkeerde al geruime tijd in staat van verval. De toestand van het mechanisme was van dien aard, dat restauratie niet meer kon worden uitgesteld, en bovendien had het instrument geen enkele vulstem. Bij de restauratie werden niet alleen ondeugde lijke onderdelen vervangen, maar ls het orgel ook uitgebreid. De uitbreiding be staat uit: woudfluit 2', nazard 1J4\ quint 2?4' en mixtuur 3 tot 5 sterk. En wat het pedaal betreft uit: prestant 8' en octaaf 4'. De dispositie van het orgel luidt nu aldus: hoofdwerk prestant 8', bourdon 16', holpijp 8', octaaf 4', fluit 4'. octaaf 2', quint 22/i'. gamba 8', mixtuur 3 tct 5 sterk, schal- mij 8' (tongwerk) en tremulant; bovenwerk roerfluit 8', speelfluit 4', woudfluit 2', nazard 1*^'; pedaal bourdon 16', prestant 8' en octaaf 4'. Koppeling eerste en tweede klavier; koppeling pedaal eerste klavit en koppeling pedaal tweede klavier. Het exterieur van het orgel heeft geen verandering ondergaan Ter gelegenheid orgelconcours te Haarlem, op donderdag 5 april een concert. Hij spéélt werken van Bach, Sweelinck, Franck, Cor Kee, zijn vader, en hemzelf. ritant onnozel, dat de toeschouwer zich onwillekeurig begint af te vragen wat regisseur Robert Hamer hierin nu heeft gezien. De levensles als de intrige dit grote woord kan verdragen namelijk dat jeugd bij jeugd hoort, is al zoveli len en in zoveel vormen op het witte doek gebracht, dat de ervaren toeschouwer in de eerste helft al wel kan voelen waar dat allemaal op zal uitdraaien. Alec Guinness, de hoofdrolspeler, is een te kundig en veelzijdig acteur, dan dat hij van deze Schotse weduwnaar niet een bijzonder goede creatie zou maken, maar dat kan het verhaal, en dus ook de film, niet redden. (Afgekloven gegeven, opgesierd Britse humor). Jupiters Darling Waar de Amerikaanse filmster-badnimf Esther Williams verschijnt klotst ook koel helder water. Dus is de befaamde tocht van Hannibal over Alpen tot poorten van Rome geheel bij deze lief hebberij aangepast. Terecht wordt in een kort voorwoord bij Jupiters Darling, deze week in Trianon, verklaard, dat deze tocht van Hannibal met een duistere waas is omgeven. „Deze film maakt u niet wijzer" staat erbij, we hadden nauwelijks anders verwacht. Jupiters Darling is een allervreemdst al legaartje geworden. Men kan er een prachtig geslaagd waterballet in zien met verzonken beelden, een allerzotste zwem tocht, waarbij Esther de woeste Hannibal zaehtkens door de woeste wateren voert, een stukje belegering van Rome en ook een aantal scènes, die zo uit een opera weggelopen konden zijn. Regisseur Sidney heeft er kennelijk geen weg mee geweten. Hij speelt maar i met dit zinloze verhaaltje, plukt hier daar wat mooie rozen, maar laat ze i Iddellijk weer verwelken wanneer 1 ther de waterdruppels van zich afschudt. De snorkende aankondiging uit de adver tentie slaat werkelijk op helemaal niets, laar dat doet de hele film evenmin. (Amerikaans gesol met een Barbaar, ge- naamd Hannibal). 's Nachts op Montmartre Verbindingsdienst B.B. heeft jongelui nodig Een probleem, dat alle diensten van de B.B. kenr.en, namelijk het verloop in de personeelsbezetting, stelt ook de verbin dingsdienst voor de noodzaak te zorgen op sterkte te blijven. Een portofonist, een centralist, die naar elders vertrekt; een telefoniste, die in het huwelijk treedt en de B.B. verlaat zij moeten weer ver vangen worden. Daarom zijn adspirant- noodwachfers, zoals bü alle andere B.B.- i diensten, ook in de verbindingsdienst wel- kom. Men zou thans gaarne beschikken over of de heropening van het orgel geeft de j een aantal jongelui bekende organist van de St. Laurenskerk ventien om deze te bekwamen in het be te Alkmaar, Piet Kee, de winnaar van dienen van en werken met draagbare de zilveren tulp van het internationale radiotoestellen (portofoons). Ook kunnen Mocht u zich tot dit interessante B.B.- onderdeel aangetrokken voelen, stelt u zich dan eens met het bureau B.B., Lan- gebrug 56, in verbinding. Men zal u daar gaarne de bestaande mogelijkheden in de B.B.-verbindingsdienst uiteenzetten. Of dit deelnemen aan de B.B. veel tijd kost? Dat wordt nog wel eens te zwaar gezien. Voor menigeen zal toch één avond in de twee weken gedurende de oplei dingsperiode geen bezwaar zijn. Daarna wordt slechts opkomst gevraagd voor deelneming aan grote en kleinere oefe ningen. teren og een medewerkster, van den BergVan irhurlng van toneclkost Vijfendertig p.k. HIJ WAS niet het zijden pet-, zilveren knopen- en witte klompentype boer. Aan zijn grijze hoed en zijn doublé polshorloge was te zien, dat hij er één was met een modern gedachteninte- rieur, waarin d$ eigentijdse meu bels van agrarisch-wetenschappe- lijke begrippen als fosforgehalte, zuurgraad en diepe depressie een plaats hadden gekregen. Een ezel, die zichzelf graag hoort balken, was hij nooit ge weest, maar op de knapenvereni- ging al en later op J.V.-vergade ringen en organisatie-bijeenkom sten debatteerde hij graag. Omdat hij daarbij niet al te opvallend de plank missloeg, was hij bestuurs lid van dit en voorzitter van dat geworden. En een poosje geleden werd hij zelfs lid van een top orgaan als het Landbouwschap. Zó druk kreeg hij het, dat hij een week geleden een auto kocht. Een bescheiden wagentje, waar van de sobere lijnen er wel op wezen, dat hij zuinigheid goed met vlijt wist te combineren. Het kreeg zijn plaats in de gereed- schapsschuur. Maar van de eerste dag af had hij wat moeite met de besturing. Hij kon er maar niet aan wennen, dat hij achter een stuur zat in plaats van dat hij achter een paard liep. Gisteravond kwam hij thuis. Hij zette de schuurdeuren wijd open. kroop in zijn autootje, vermeed rakelings een deurstijl en zodoen de een hoge rekening voor het uit deuken, en vergat toen in de ver bouwereerdheid zijn rem. „Ho, Ho", schreeuwde hij tegen de 35 pk van zijn wagentje. Maar rinke lend boorde het lamoen van een kar zich in een koplamp en in de radiator. Het was een klap in het gezicht van de vooruitgang. Liegenier. Kostuums behouden TVTET ENIGE WEEMOED in het hart -^'-'-hebben wU een tijd geleden met de heer Hoppczak rondgedwaald in zijn enorme, historische pand aan de Nieuwe Rijn. Daar hingen duizenden toneelkostuums en die dreigden voor Leiden verloren te gaan. omdat de heer Hoppezak het wat kalmer aan ging doen en zich verder alleen zou bepalen tot het grimeren van toneel figuren en het vervaardigen van pruiken. Maar deze week hernieuwden we onze kennismaking met dit pand. waar nu de heer Joop Koevoets, tekenaar en spraakleraar aan de Hogewoerd. de scepter zwaait. Hij heeft zich Berg. de voort te Dit gezelschap is nu dagelijks bezig de 2500 kostuums te catalogiseren, te herstellen en te stomen. Dit enorme werk Is niet in een handomdraai ver richt, maar desondanks plukt het .staartje van het toneelscizoen" er reeds de vruchten van. Kostuumshow WE TROFFEN de heer Koevoets aan het tekenbord, bezig nieuwe kostuums te ontwerpen. Naast hem stond zijn echtgenote, voor deze ge legenheid veranderd in Charlotte de Bourbon en voor het raam mevrouw Van den Berg, zomaar verheven tot hertogin van Navarre. Dat gaf wel even een rbmamtiseh bintje aan het verschijnen van de fotograaf. Het echtpaar Koevoets had al een eigen kostuumschat opgebouwd, mede ten dienste van de toneelgroep „Masker en Scbimmenbheater" en met begrijpelijk enthousiasme storten de echtelieden zich nu op de voorraden in het huis. Een deel van de kostuums zal in een opslagplaats worden onder gebracht. want eerlang herbergt het grote pand ook nog twee artsen. Joop Koevoets stelt zich voor in het najaar een kostuumshow te houden, waarbij alle tijdperken de revue zul len passeren. Hij voert zelf de regie over de fragmenten .die de tonelisten n kunstwerken uit de bijpassende tijden. De initia tiefnemer aarzelt nog of hij hiervoor zijn eigen gezelschap zal gebruiken of uitnodigingen zal versturen naar de leden van Leidse toneelgroepen, maar een belangwekkend experiment belooft het zeer zeker te worden. Abstracte Rembrandt T^AAR THANS VERLUIDT, zou de stichting' Rembrandther- denking overwegen, de opdracht voor een beeld van de Leidse meester te geven aan de Franse beeldhouwer J. Lipchitsz en de Nederlander W. Couzijn. Als dat werkelijk het geval is, mag men verwachten dat in de toekomst ergens in Leiden een abstract beeld zal verrijzen. Dit heeft Clinge Doorenbos naar de pen doen grijpen. In De Telegraaf geeft hij onder de titel „Abstracte Rembrandthulde" als volgt blijk van zijn verontwaardiging: Ha, wij willen Rembrandt eren Als de artistieke man, Die zo goed kon portretteren Als sindsdien geen méns meer kan. Dus: wij moeten hem iets geven Degelijkgezond, concreet. En ons huldeblijk moet „leven" Net zoals zijn werk steeds deed. Nee! Wij slaan aan 't construeren Van een raar abstract geval, Waar men zich om amuseren En ook over erg'ren zal. Niemand zal er goed begrijpen, Wat het voorstelt of beduidt; Wellicht schrijven wij hierover Een regeringsprijsvraag uit. Wordt 't een verticale startbaan? 'N voorhistorisch wangedrocht? Lijkt het op iets wat door „heren" Dikwijls dringend wordt gezocht? Hoofdzaak ls dat onze Rembrandt, Weer een huldeblijk genoot. Als hij nog kon denken, dacht hij: 't Hindert niet, ik ben tóch dood. J. R. M. r i Angeren IT Staatsraad i bracht juist een rapport nit over een door de gemeentebesturen van Warf- >"um en Usqucrt aanhangig gemaakt beroep tegen een besluit van het wa arschap De Noordpoldcr, toen met kletterend geraas een plafonnière naar heneden viel. De glazen bol spatte In scherven uiteen op de tafel van staats raden en ambtenaren. ..Ik zie geen aanleiding de openbare zitting te schorsen", oordeelde de voor zitter mr. dr. A. A. L. Rutgers, toen h(j ontdekt had, dat niemand door da scherven gewond was. Onverstoorbaar las staatsraad mr. Van Angeren hier op zjjn rapport ten eindo. Vervolgens schudde mr. Geertsema de scherven uit zijn papieren om de belangen van zijn gemeente te gaan bepleiten, in de stellige verwachting dat het geluk met hem zou zijn. Afgehamerd HEER' J. H. OOSTERWIJK, deurwaarder te Leiden, heeft zijn veilinghamer voor 't laatst gehanteerd: vandaag legt hij zijn functie neer we gens het bereiken van de zeventig jarige leeftijd. Enkele dagen geleden reeds heeft de heer Oosterwijk af scheid genomen van de Haagse kunst veilingen; hem en zijn vrouw werden daarbij diverse geschenken aangebo den. Vandaag waren de Leidse „leden van de kleine balie" aan de beurt, en het personeel van de griffie van het kantongerecht zou niet achter blijven, evenmin als de Leidse advocatuur. In september 1952 heeft de heer Oos terwijk zijn zilveren jubileum als deur waarder bij de Haagse rechtbank, met standplaats Leiden, mogen vieren. Bij die gelegenheid vroegen wij hem zijn mening over het verschil in men taliteit van de mens van vijfentwintig Jaar geleden en nu. Zijn gezicht be trok: „Die mentaliteit is er niet beter op geworden", zei hij, zich eens zor gelijk door het spaarzame haar strij kend. „Vroeger kon het nog wel eens gebeuren, dat iemand een zaakje wen ste te verdedigen alleen om het spel. Nu zijn het enkel de harde feiten die de mens beheersen Vooral de oorlog heeft geen goed gedaan aan de menta liteit, ik heb dat de laatste jaren in mijn praktijk duidelijk kunnen mer- kunnen hebben geschreven. Niet omdat het een boevenverhaal is, maar omdat het een verhaal is over een boef, die de po litie altijd weer zó weet te „verlinken", dat men er bij dit overheidsapparaat zelf om moet lachen, al gaat het dan wat zuur. Boef Bobby krijgt een aureooltje van sportiviteit en met handel in verdovende middelen en meer van dat smerigs wil hij niets te maken hebben. Als er een moord wordt gepleegd, wordt Bobby eerst wel verdacht, maar hij blijkt het toch niet te hebben gedaan. Bobby is wel een boef na tuurlijk, maar hij ls geen boef, als men begrijpt wat we bedoelen. Daar zit de kneep in deze film. Een slechte film? Dat niet. Als maar geen onevenwichtige jon gens het ln hun hoofd krijgen om ook gentleman-boef te worden. Jammer, dat van de gelegenheid iets van het Parljse nachtleven te laten zien, wat al te gretig gebruik is gemaakt. Nodig was het niet helemaal. Wat het voorprogramma be treft, wij willen aannemen, dat dit is ver toond bij gebrek aan beter. (Een film, die eisen stelt aan het moreel onderscheidinosvermooen). Duvelstoejager Ondanks, of eigenlijk dankzij, het bui tengewoon onzinnige gegeven van de film Duvelstoejager en de ondenkbaar vele vreemde situaties, die in deze rolprent de boventoon voeren, kunnen de bezoekers van het Lidotheater deze week hun lach spieren weer eens oefenen. Door een sa menloop van omstandigheden komt de duvelstoejager op het archief van het Britse ministerie van buitenlands zaken op een belangrijke conferentie te Genève terecht en weet daar natuurlijk met meer ongeluk dan wijsheid het vertrou wen van de koningin van één der Zuidzee- eilanden te winnen. Deze geeft de jeug dige archivaris-diplomaat de macht in handen om over de bestemming van het eiland te beslissen, dat door de grote mogendheden om strijd wordt begeerd, teneinde het als militaire basis te kunnen gebruiken. De regeringen van de onder scheidene landen trachten nu door middel van het verlenen van hoge onderschei dingen de gunst van onze held te winnen. Wanneer de met tientallen decoraties behangen duvelstoejager ten slotte vol doende dwaasheden heeft uitgehaald ver zinkt het betwiste eiland door een vul kaanuitbarsting in de zee en kijken de machtige regeerders die overigens tal loze malen voor schut worden gezet heel lelijk op hun neus. ;oe kan men in de film wat ver kwikkende Britse zelfspot bespeuren, waar met de strenge gereserveerdheid en de overdreven deftigheid van de Engelse „hogere kringen" de draak wordt gesto ken. Tevens wordt op een aardige manier de verering, die ontelbare Jongelui en ook wel ouderen hun filmhelden plegen toe te dragen, belachelijk gemaakt. Maar dat is dan ook de enige inhoud van de film. (Kun je nog lachen. Iach dan mee. Nor. an Wisdom schept als steeds weer vele dwaze situaties). Tarzan in de gouden sfad In het Rex-theater kunnen de liefheb bers van krachtpatsers-op-het-witte-doek deze week genieten van „good old Tar- i". Behalve de gebruikelijke gevechten met krokodillen en panters, komt onz® held ook in confliot met een stel ontdek kingsreizigers, die belust zijn op het goud verborgen vrouwelijke stam. de Palmyrians geheten. Zonder dat Tarzan het weet, brengt zijn zoon Boy de ontdek kingsreizigers door een woest gebergte de schatten van- de met pijl en boog gewapende vrouwtjes. Ze worden gevan gen genomen, doch weten zich te bevrij den. De mannen roven zoveel goud als ze enigszins dragen kunnen. Spoedig worden ze echter ontdekt en dan zoeven weldra ontelbare pijlen door het lucht- im. Boy wordt gevangen genomen en er zijn lot is spoedig beslist, hij moet de gifbeker drinken. Maar ziedaar, ter elfder komt, zoals gewoonlijk, onze held Tarzan op de plaats des onheils en weef uit de dameshandjes te bevrij den. Filmprodukt van de heer Weismuller, e tevergeeft probeert ons verveling te besparen). „Valse" Jordaan in Leiden De impresario's van het Nederlands Theaterbureau te Den Haag en de heer Van Roon uit Zandvoort overwegen ge rechtelijke stappen te ondernemen naar aanleiding van kortgeleden opgehangen aanplakbiljetten te Leiden. Hierop komt met grote lettere de naam „Jordaan" in kleine lettertjes de toevoe ging „de ontdekking van 1956". Genoem de heren menem, dait het publiek hierdoor in de waan wordt gebracht, dat Johnny Jordaan in Lelden komt zingen, hetgeen geenszins het geval is. Het betreft hiier volkomen onbekende zanger, aange worven door een conferencier uit Haar lem. die ook aan het programma mee- A. M. J. Devilee, 55 jr., overleden Op 55-janige leefcfijd is overleden de heer A. M. J. Devilee, procuratiehouder van de meelfabriek De Sleutets te Leiden. De heer Deviilee was ook dirigent van Het Sleutelkoor, het jongenskoor van de R.K. Kostuums op papieren van stof Geluksscherven "JlE HIER, wat onze oud-stadgenoot mr. W. J. Geertsema, thans bur gemeester van AVarffum, in Den Haag ls overkomen. Tijdens een zitting van de Raad van State. ken". Al zijn deurwaarders in 't algemeen dan geen welkome gasten, we geloven nog eens zonder overdrijving te mo gen herhalen, dat de heer Oosterwijk «en sieraad voor zijn beroep Is geweest Met zijn vele vrienden gunnen wij hem graag vele jaren van welver diende rust. MERCEDES-BENZ Type 180 NU slechts ƒ11250— LANGE levensduur! ROOIJAKKERS' AUTOMOBIELHANDEL OEGSTGEEST TELEF. 22855

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 3