Jlieumc geitis rfjc Courant „Jezus, de gekruisigde, is opgewekt" Kopen op afbetaling aan banden gelegd Nieuw Oostduitse leger gaf demonstratie Tachtpolitie geeft heden de Veluwe vrij Kinderbijslag voor iedereen van het derde kind af ZATERDAG 31 MAART 1956 BUREAUS: Steenstraat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel. 31441. ABONNEMENTEN: 7.— per kwartaal; 2.35 per maand; 0.55 per week. Postrekening: 58936. ADVERTENTIES: 0.20 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Familieberichten 0.18 per millimeter. Zesendertigste jaargang No 10616 Directie: F. D1EMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK CHR1STELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Vooz Leiden en Omstreken „Staatoastlcfi Is gfieblcoen ugn bert In tegenspeel" ZIE PAGINA 5 MATTHEÜS BERICHT ONS Boodschap van de Paasmorgen: weest niet bevreesd LAAT NA de sabbat, tegen het aanbreken van de eerste dag der week, ging Maria van Magdala en de andere Maria het graf bezien. En zie, er kwam een grote aardbeving, want een engel des Heren daalde uit de hemel neder en kwam nader, en hij wentelde de steen weg en zetle ach daarop. Aldus bericht ons de evangelist Matiheüs. Hij vervolgt: Zijn (des engels Red.) uiterlijk was als een bliksem en zijn kleding wit als sneeuw. En de bewakers werden door vrees voor hem bevan gen en zij werden als doden. Doch de engel antwoordde en zei- de tot de vrouwen: Weest g(J niet bevreesd; want ik weet, dat gfj Jezus zoekt, de gekrui sigde. Hy is hier niet, want Hfj is opgewekt, gelfjk H(j gezegd heeft; komt, ziet de plaats, waar Hy gelegen heeft. En gaat terstond op weg en zegt Zfo'n Franse keurdivisie naar Algerije ALGIERS, 31 Maart In Algiers komen steeds meer verster kingen aan. Gisteren zijn 1100 man van de zevende gemotoriseerde Franse divsie. één der beste in Europa, in Marseille scheep gegaan. De Franse vijfde divisie, in West-Duitsland gelegen, wordt naar Algerije overgebracht. De strijd woedt in alle felheid voort. De afgelopen 24 uur werden 161 personen gedood, namelijk 142 rebellen, 9 Franse militairen, 1 politie man en 9 Mohammedanen, die door rebel len vermoord werden. De politieinspec- teur Marcelli werd door een extremist op straat in Constantine neergeschoten. Hier werden vlugschriften verspreid, waarin het „Afrikaanse leger" dreigt met een in val in Frankrijk, teneinde die gebieden te veroveren, welke 1200 jaar geleden door i de Moren waren bezet. Het Franse kabi net beraadslaagt nog steeds over de nood- 1 zakelijkheid, jonge reservisten op te roe- 1 pen. De raad van de Arabische liga zal i de Algerijnse rebellen met alle mogelijk» I middelen steuren. Gaat Poujade heen? Parijs, 30 maart In het periodiek van de Franse anti- belastingbetalers zegt Pierre Poujade, dat I hij weer naar zijn boekhandeltje in Saint Cère zal terugkeren als hij daarmee een breuk in de partij kan voorkomen. Aan de andere kant eist hij een duidelijk be wijs van vertrouwen. Van eenheid is in de Poujadistische partij reeds lang geen sprake meer; tal van partijleden betreu ren het, dat Poujade in de politiek is ge- Kernproeven op Marshall- groep gaan door De beheerschapsraad van de Ver. Naties I heeft geweigerd zich in te laten met de volgende reeks kernproeven, die de Ver. Staten op de Marshall-eilanden zullen verriohten. De raad keurde met negen tegen vier stemmen een resolutie goed, waarin kennis wordt genomen van de verklaring van de V.S., dat nieuwe kern proeven nodig zijn voor de Internationale vrede en veiligheid en dat alle voorzorgs maatregelen genomen worden om men senlevens in het betrokken gebied te be- Vijftienjarige Spaanse prins door schot gedood By het schoonmaken van een pistool is donderdagavond de tweede zoon van de Spaanse troonpretendent, de vijftienjarige prins Alfonso dc Bourbon, doordat het wapen onverwacht afging, gedood. Het stoffelijk overschot is heden begra- De 33-jarige dr. A. H. Wapstra uit Amsterdam is benoemd tot buitenge woon hoogleraar in de experimentele kernfysica te Delft. Hij is de jongste professor in de kernfysica in ons land. In 1953 promoveerde hij op een proef schrift over de kernspectroscopic. Hij is verbonden aan het cyclotron te Am sterdam, waar hij ook werkzaam blijft. discipelen, dat Hy is opgewekt uit de doden. En zie. Hü gaat u voor naar Galilca; daar zult gy Hem zien. Zie, ik heb het U gezegd. En zij gingen terstond weg van het graf, met vrees en grote blijd schap, en liepen haastig voort om het zijn discipelen te berichten. En zie, Jezus kwam haar tegemoet en zeide: Weest gegroet. Zij naderden Hem en grepen zijn voeten een zij aanbaden Hem. Toen zij Jezus tot haar: Weest niet bevreesd. Gaat heen en bericht mijn broeders, dat zij naar Galilea gaan, en daar zullen zij Mij zien. Melkprijs verlaagd Dc advicspry: melk. los in flesse Ingang van morgen met één cent per liter ver laagd. aldus deelt de algemene vereniging voor melkvoorziening mede. Voor los verkochte melk betekent dit, dat in West-Nederland een uniforme ad- viesprys geldt by verkoop aan consu menten van 29 cent per liter. In Australië Nederlandse regering helpt emigranten Volgens een woordvoerder van de Ne derlandse ambassade in Canberra zou het plan van de regering om financiële ga ranties te geven aan emigranten in Aus- stralië die daar een zaak willen begln- of een huis willen bouwen, vermoe delijk nog dit jaar worden uitgevoerd. Deze hulp zou ongeveer dezelfde zi£t als lan Nederlanders in Canada en wor den verstrekt vla banken of bouwmaat schappijen Volgens deze woordvoerder bestaat er een mogelijkheid, dat er zich moeilijk den voor zullen doen in verband met de Australische beperkingen op kredietver lening. Hij zei, dat het Nederlandse plan in de komende maanden met de Austra lische autoriteiten zal worden bespro- Jaarlijks 15.000 Emigratie naar Australië wordt uitgebreid Mr. ir. B. W. Haveman, de Nederland se commissaris voor de emigratie heeft vrijdag in Canberra verklaard te hopen, dat voortaan jaarlijks 14 a 15.000 Neder landers naar Australië zullen emigreren Volgens een donderdag gereedgekomen ontwerpovereenkomst zal Australië jaar lijks 5.000 Nederlanders toelaten, die een tegemoetkoming in de kosten krijgen- Daarnaast ls er echter de emigratie voor ïlgen rekening. Mensenredder Op 75-jarige leeftijd ls ln Joure overleden de oud-schipper van de reddingboot Hilda uit Lemmer, de heer J. Kolk. Hij heeft op 96 reddingtochten 173 schipbreukelingen gered. Een zakenman in Slotermeer organiseerde gisteren in deze Amster damse wijk een wedstrijd in het zoeken van eieren. De verstopte eieren gaven recht op smakelijke verrassingen en wie een groen ge verfd ei vond, mocht bovendien een van de ouden van dagen van Slotermeer een mandje paaseieren aanbieden. Het meiske op deze foto behoorde tot die gelukkige gevers en de 73-jarige mevrouw Neeltje Kramer (aangetrouwde kleindochter van Dorus Rijkers) tot de ge- gelukkige ontvangers. Maïs in straten van Oost-Beilijn Berlijn, 31 maart HET NIEUWE Oostduitse leger heeft in de straten van Berlijn zijn eerste successen geoogst. Tegen het einde van het communistische partijcongres verscheen een detachement van 300 man, in hoge laarzen en uniformen, overeenkomst vertonende met die van de oude Reichswehr, in de zaal van het congres, daarbij geestdriftig toegejuicht door de circa 2000 gedelegeerden. Het Duitse zwart-rood-goud werd naast de rode commu nistische vlag meegedragen. De nieuwe Oostduitse minister van defensie, Stoph, verklaarde, dat de opbouw van het Oostduitse nationale volksleger is begonnen. Ontstemming bij de Oosldul,se onid<m* 8'oe,~d' md,r Westelijke Drie Stoph", die in Hitiers Wehrmacht onder officier was. droeg nu een. met goud ge borduurd, generaalsuniform met drie i. De secretaris van de communistische partij, Walter Ulbricht, maakte bekend, dat er in Oost-Duitsland een atoomcen trale zal worden gebouwd en de vlieg tuigindustrie zal worden uitgebreid. Het merendeel van de Oo6tduitse officieren is afkomstig uit de werkende klasse. Volgens vluchtelingen, in West-Berlijn aangeko men, worden in een school te Dresden EIEREN JUIST OP TIJD GOEDKOPER De laatste dagen zijn de eierprijzen wee onzienlijk gedaald, nadat zij als gevolg ian de strenge winter en daaruit voort vloeiende lage produktie bijzonder duui In Barneveld werd vorige week donder dag voor honderd eieren van 61.8 gram 17,95 gulden genoteerdterwijl dit c ren weer tot 13,95 per honderd stuks of met vier cent per ei was gedaald. Hierdoor is de belangrijke winst, die d< eierhandel de laatste tijd heeft kunner maken, plotseling in een enorm verliei omgeslagen, doch voor de binnenlandse consument betekent dit, dat juist voor d( paasdagen de eieren aanmerkelijk goed koper zijn geworden. Na succesvolle slotactie Het speciale jachtdetachement van de rijkspolitie, dat op 15 augustus van het vorig jaar de strijd aanbond tegen de stroperij op grof-wild op de Veluwe en. zoals we onlangs in een uitvoerige repor tage1 beschreven, hun sporen daar dubbel en dwars verdienden, ls vandaag officieel ontbonden. Deze bijzondere groep van jachtspecua Listen, tijdelijk gestationeerd in Hoog Soeren, heeft op de valreep nog een goede slag kunnen slaan door de hand te leggen op de „koning der grof- wildsbropers" in dit gebied. Een week geleden ontdekten zij name lijk de verborgen vuurwapens van de landbouwer G. S. uit Loenen. die zich er op had beroemd dat ze hem nooit zouden „krijgen". De man had een lapje grond vlak bij de Imbos, omringd door bos en hei. Langs de rand van zijn kleine bezit ting had hij droge sloten gegraven, waar door hij van alle kanten zijn akker kon naderen, zonder te worden opgemerkt. Op het terrein strooide hij voer om het grof wild (edelherten, everzwijnen en reeën) te lokken. Van speciale schuttersputten Churchill naar Aken voor Karei de Groteprijs Sir Winston Churchill heeft een uitno diging van de stad Aken aanvaard om op 10 mei de Karei de Grote prijs in ont vangst te nemen. De dag daarna zal hij naar Bonn gaan voor zijn eerste bezoek aan de Westduitse hoofdstad, waar hij ontvangen zal worden door president Theodor Heuss cn bondskanselier Ade nauer. Churchill is niet In Duitsland ge weest sinds hij in 1945 de conferentie van Potsdam heeft bijgewoond. De Karei de Grote prijs wordt toege kend wegens bijzondere verdiensten voor de zaak van de Europese eenheid. Ade nauer en de overleden Italiaanse premier De Gasperi ontvingen ln vroeger Jaren deze prijs. uit schoot hij dan het wild neer. Verge leken bij de sluipmoorden door de strik- ken-stropers nog een milde dood. S. werd echter nooit met een geweer gezien. Ten slotte nam de stroperspolitie de toevlucht tot 'n mijmdeteotor, die ten slotte aansloeg boven een van de schuttersputten. Een halve meter diep in de grond vond men een heel wapenarsenaal en daarna kwa men op de hooizolder van de boer nog geweren te voorschijn. Eni wat nu We mogen de verwachting uitspreken, dat Justitie met het terugtrekken van deze speciale eenheid uit het Veluwc- gebied niet op het oog heeft deze onbe schermde Nederlandse wildtuin verder prys te geven aan de stropers. Dc standhouding van dc grof-wildstand eist een permanente bescherming om aa een algemene afslachting te ontkomen. De doodstraf in Engeland Toch nog een nieuwe beul benoemd Londen, 31 maart Engeland heeft een nieuwe kroegbaa- tot opperbeul benoemd, als opvolger var zijn college-caféhouder Albert Pierre- point, die als chef-beul ontslag heeft ge- Het is echter niet uitgesloten, dat de nieuwe functionaris, Harry Allen, werk loos wordt, vóór hij de gelegenheid krijgt een terechtstelling te verrichten. Het Lagerhuis heeft immers de vorige maand besloten, de doodstraf af te schaf fen en het desbetreffende wetsontwerp zal, naar verwacht wordt, spoedig in be handeling komen. Allen is anders met het werk vertrouwd. Hij ds 20 jaar lang de voornaamste helper van Pierre point geweest en heeft deelge nomen aan honderden terechtstellingen, aldus Ass. Pres». Met ongekende kracht trek ken de Franse troepen in Alge rije tegen de rebellen op. Man schappen van het vreemdelin genlegioen,, mariniers en al penjagers gaan voorwaarts onder het beschermend vuur van een oorlogsbodem, die on der de kust, vele kilometers van het doel, voor anker ligt. Op de foto ziet men manschap pen van het 110de regiment Franse bergtroepen in actie bij Oued Masser, in Noord-Alge rije. Een beeld dat onmiddel lijk herinneringen oproept aan de Geallieerde invasie in Nor- mandx'é. Wetsontwerp is bijna gereed Zolang lonen niet op peil zijn, ook nog voor de eerste kinderen Een algemene kinderbijslagwet, w: van het ontwerp zich reeds in verge', derd stadium bevindt, zal binnenkort bij de Tweede Kamer worden ingediend. Het wetsontwerp sluit zeer nauw aan bij de algemene ouderdomeverzekering, die vo rige week door de Kamer werd aanvaard. De nieuwe regeling zal echter pas tegen het midden van volgend jaar kunnen wor den ingevoerd, dus niet te gelijk met de ouderdomsverzekerlng. punten van wetsontwerp zijn: 1. alle ingezetenen van 15 tot 65 j, betalen een premie; 2 de premie bedraagt waarschijn lijk 1.7 procent van het jaarloon; 3. het deel van het inkomep boven de zesduizend gulden i6 premlevrij; 4. alle ouders of verzorgers krijgen kinderbijslag van het derde kind af; 5. dp leeftijdsgens voor kinderbij slag is in beginsel zestien jaar; voor studerende of invalide kinderen zevenentwintig jaar; 6.de noodwet-kinderbijslag kleine zelfstandigen wordt afgeschaft; 7. de kinderbijslag voor het eerste en het tweede kind zal voorlopig wor den gehandhaafd, maar zo spoedig als mogelijk verdwijnen: 8. de kinderbijslagen zijn ia begin sel dezelfde als thans; 9. zelfstandigen met zeer kleine in komens zijn vrijgesteld van premie betaling. e neiuwc kinderbijslagverzekerlng is dus :n volksverzekering. Evenals bij de ouderdomsverzekerlng geschiedt de inning de premie door de belastingdienst. De uitvoering ligt bij de Sociale verzeke- ngsbank en de raden van arbeid. De bank stelt de prmiehoogte va6t en keert de bijslagen uit. Zolang de lonen niet zodanig zijn opge trokken dat ze voldoende kunnen worden geacht voo een gezin van man, vrouw en twee kinderen, zal de bestaande bijslag tweede kind nog wor den uitgekeerd, n. 51 cent per dag voor het eerste en 57 cent voor het tweede. Voor allen worden de uitkeringen krachtens de nieuwe wet wellicht: 57 voor het derde, 80 voor bet vierde. 80 voor het vyfde en 90 cent voor volgende kinde ren, per kind per dag. Deze bedragen zullen in verband met de lopende loononderhandelingen waar schijnlijk nog worden verhoogd. leldnng van de Voormalige veldmaar schalk Paulus, die zich indertijd in Sta lingrad aan de Russen overgaf. OOK EERHERSTEL BI] GROTEWOHL Tijdens het congres werden de Oost- Duitsers gewaarschuwd voor het oorlogs gevaar, datzou zijn toegenomen door de NAVO en de oprichting van een „agres sief" Westduits leger. De West-Duitse be wapening vormde een ernstige hindernis voor de hereniging van Duitsland, aldus de betogen. (De lezer weet, dat de NAVO slechts werd opgericht door de dreiging van het communistische gevaar en dat de animo in West-Duitsland voor het te vor men leger gering is). In Wcst-Bcriyn hebben de commandan ten van de Britse, Franse en Amerikaan se troepen zich ln zeer kritische bewoor dingen uitgelaten over deze demonstra tie van het Oostduitse nationale volks leger. zy achten zulks in stryd met de viermogendheden-overeenkomst, welke aan Berlüners verbiedt, uniformen te dragen, met uitzondering voor politie diensten. Op de slotzitting van het congres, heeft de minister van staatsveiligheid en chef de geheime politie, Wollweber, een toespraak gehouden. Hij aanvaardde de kritiek, die premier Grotewohl op zijn departement geleverd had en beloofde, dat zijn ambtenaren meer zelfkritiek zul len toepassen. Een comité zal de mogelijk heid tot èerherstel van, in het verleden gezuiverde, Oostduitse partijleiders on derzoeken. Met de Paasdagen grote stroom toeristen verwacht Nog weinig te zien in bollenstreek (Van t verslaggevers) De vyf grootste vrcemdclingenbureaux in ons land in Den Haag, Amsterdam, Rotterdam, Arnhem cn Hengelo staan thans in onderlinge tclexvcrbinding. Een gevolg van deze voortdurende schriftc- ïykc verbinding is, dat toeristen binnen rdtyd inlichtingen kunnen krügen en kamers kunnen reserveren. Dit is vooral voor de Duitse toeristen van belang. Zij kunnen zo gauw zij de grens hebben gepasseerd tegen contante betaling kamers reserveren, om daarna eerst 's avonds naar het hotel te gaan. Ook voor andere inlichtingen kan het te- lexnet van groot belang zijn. Voldoet deze manier van werken, dan zullen in de toekomst nog meer V.V.V.-bureaus worden aangesloten. Utrecht mogelijk reeds volgend jaar. Bollenstreek Tijdens de Paasdagen zal ln de bollen streek nog niet veel te zien zijn. Alleen de krokusjes bloeien. Op Keukenhof zal slechts de grote tulpenkas de moeite van een bezoek waard zijn. Omstreeks 7 april komen de vroege narcissen, tenmin ste als er een mals regentje valt en het weer minder schraal wordt. Toch worden enorme stromen Duitse en Belgische toeristen verwacht. De ho tels in Den Haag, Scheveningen, Rotter dam en Amsterdam zijn echter nog niet volgeboekt. Men hoopt de toeristen- stroom te kunnen verwerken, doordat dit Jaar ook de pensionbedden bij de V.V.V. zijn geregistreerd. Hoewel men vermoedt, dat het aantal toeristen door de late bloei van de bol len niet zo groot is, zyn aan de grens speciale maatregelen getroffen. Zo zyn erscheidene doorlaatposten versterkt iet extra douanebeambten. De Nederlanders zullen overigens ook iet thuis blijven. Tijdens het paasweek end vliegt de K.L.M. met extra viermo torig materiaal op Barcelona. Veel be langstelling bestaat ook voor Nice. De Spoorwegen hebben voor het binnen lands vervoer extra materieel in gereed- zuilen ook met de internationale held c voorgaande Koude Paasdagen, maar af en toe toch wat zon Door de ontwikkeling van een krachtig gebied van hoge druk boven de Britse landen heeft hei weer in het West- europese kustgebied een geheel ande; karakter gëkregen. Boven de Noordzee n een overwegend noordelijke stro ming tot stand, waardoor koude polaire lucht Nederland en België binnendrong, de temperatuur gisteren in de loop de dag tot omstreeks zeven graden daalde. In Frankrijk, Duitsland en Zwit- Kom terug achter ijzeren gordijn CUNDS enige maanden voert de Sow jetunie een krachtige campagne, die ten doel heeft, anti communistische vluchte lingen onder dwang ach ter het IJzeren Gordijn terug te brengen. Hierbij Is alles geoorloofd, be halve ontvoering en moord, aldus een rapport van het International Rescue Committee. Volgens het rapport zijn in de dertien maanden die op 31 januari jl. ein digden, 1158 mensen ach ter het IJzeren Gordijn teruggekeerd. Deze men sen, van wie velen onder een nieuwe naam en af gelegen in de Verenigde Staten leefden, werden plotseling opgebeld met het verzoek, hun koffers te pakken en op de boot te gaan voor Oost-Europa. Het l\jkt onbegrijpelijk, communistische agenten. Volgens generaal-majoor- G. J. Donovan, de samen steller van het rapport, zijn hiervoor de volgende oorzaken aan te wijzen: angst, heimwee in ogen blikken van neerslachtïg- dat i laak c der de moeilijkste standigheden naar de vrijheid zijn gevlucht, zo gemakkelijk bezwijken voor de intimidatie van heid, economische onze kerheid en de dreiging, dat de familie achter het IJzeren Gordijn wordt ge gijzeld. Het rapport bevat vijf aanbevelingen, die ten doel hebben de com-mu- nbstische campagne te ontzenuwen. 1. een krachtige waar schuwing aan allen die het aangaat, dat er ern stige gevaren schuilen in de communistische actic. 2. grotere samenwerking tussen dc Verenigde Sta ten en de landen van het eerste asyl in West Europa; 3. dc hoogste Oosten ropese vluchtelin gen, die willen emigreren: 4. een programma om het moreel van de vluchtelin gen tc versterken en 5. bijzondere zorg voor oude, zieke of invalide vluchte lingen; de Verenigde St-a- vluchtelingen moeten toe- Volgens het rapport, heeft de communistische actie ten doel. de buiten landse verzetsconcentra- tics te verzwakken en de lust tot vluchten te ver nietigen. De vluchtelin gen die terugkeren, wor den dan ook „dag en nacht" voor ceu micro foon gezet oin te vertel len hoe ontzettend slecht de mensen in de kapita listische wereld het heb- serland bleef het daarentegen nog zacht. Temperaturen van achttien tot twee-en- twintig graden kwamen daar bijna overal Het thans boven de Britse eilanden ontstane hogedrukgebied vertoont melyk grote hardnekkigheid. Verwacht wordt, dat het ook gedurende de Paas dagen het weer in ons land zal blüver beheersen. De aanvoer door, zodat loop weinig verandering zal komen. Plaatselijk zijn enkele opklaringen moge lijk, die het weer tijdelijk een Iets aan genamer karakter kunnen geven De neer slagkansen blij van klein. Bij he'. lossen van heipalen van eer legger in de Houthaven te Amsterdam kreeg de 27-jarige chauffeur uit Born (Limburg) een paal op nek en hoofd Tijdens overbrenging naar het ziekenhuis hij overleden. HET WEERIN EUROPA NNO NTTW zzw windstil windstil windstil ZZO I In Aalsmeer is fen bate van het Rode Kruis het „vestzak- bloemenfeest" Minicorso begon nen. Dertien miniatuurpraalwa- gens rijden erin mee. WEERBERICHT Tamelijk koud Tot morgenavond verwacht De Bilt: Aanvankelijk opkla ringen. later weer toenemen de bewolking. Op de meeste plaateen droog weer Over wegend matige wind uit noordelijke richtingen. Koude nacht, morgen overdag onge. veer dezelfde temperaturen ate vandaag. (Opgemaakt te 11.15 uur). ZON EN MAAN Zondag zon 6.17—19.16, Maan 1.11—9.14. Maandag zon 6.15—19.17, maan 1.57— 10.08. Dinsdag zon 6.13—19.19, maan 2.36—11.08. Op 3 april laatste kwartier. (Advertentie). Fa D. KRET en Zn

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 1