GODSDIENSTIG au erbazin£wekkende collectie kerken en kapelletjes WE HADDEN WILLEN BLIJVEN NIEUWE LEIDSCHE COURANT Grote tegenstelling bij de viering van c ZONDAGSBLAD Op de achtergrond ligt de majes tueuze Pike's Peak in de prachtige Garden of God J de tuin van GodJ hij Colorado Springs en op de voorgrond staan drie kruisen. Op Paasmorgen zullen hier weer hon derden Amerikanen hun Zonsop- gangsdienst houden. ZATERDAG 31 MAART 1956 Zonsopgangsdiensten, modeshows Pasen begint in Amerika al vroeg. Het is geen feest, flat zomaar plotseling in de lente op komt dagen en je overvalt. Neen, het is het einde, het hoogtepunt van „Lent." Zoals de Rooms Katholieke Kerk haar vastentijd heeft, van Aswoensdag tot Pasen, zo kent geheel Amerika haar „Lent." Waarschijnlijk afkomstig van de Anglicaanse kerken en verder verbreid door het grootste kerkgenootschap, de IVTethodistenkerk. drukt het een stempel op het gehele Amerikaanse leven. Het is geen vastentijd als zodanig, dat niet, maar het is een periode waarin iedereen godsdienstig gaat worden. Dit was al zo in de donkerste dagen van kerkelijk verval, dit is nog sterker nu de Amerikaanse kerken voller zijn dan ooit en gods dienstigheid een erekwestie is geworden. De godsdienstige „bestsellers" wor den als feuilletons in de kranten ge publiceerd, geestelijke stukjes, ge schreven door predikanten van aller lei slag, verschijnen op de voorpagina's en de meestal banale verhalen van de weekbladen krijgen een godsdienstig sausje. Over de talloze radiostations nemen de geestelijke liederen de plaats in van de jitterbug. De meer ortho doxe kerken verweren zich tegen deze wereldse godsdienstigheid, maar hun stemmen gaan meestal verloren in het godsdienstig gebrabbel van vele would-be geestelijken. Lent hoort bij de lente in Amerika zoals tulpen in Nederland. PAASDAG ANDERS Hoe geheel anders is dan de Paasdag zelf. Reeds vroeg ratelen de wekkers in de huizen van de kerkelijk meelevenden. Om vier uur "s morgens zijn de trams en bussen overvol en beweegt een lange file auto's zich naar Soldiers Field in Chicago, naar de Rose Bowl in Holly wood, of naar één van die andere enorme stadions elders. De eerste gemeenschap pelijke, interkerkelijke dienst begint meestal om vijf uur en omdat Amerika in verschillende tijdzones is ingedeeld, die onderling een uur verschillen, kan men tussen vijf en zeven uur alle grootste diensten over de radio meemaken. Massale koren zingen, de beste Christe lijke solisten werken mee en enthousiast klinken de opstandingsliederen tot ver buiten de terreinen. Enkele predikanten spre ken een kort woord, maar het is opvallend hoe posi tief en Bijbels, hoe ortho dox en verantwoord deze preken zijn. Zo heel ver schillend van het gods dienstige, maar inhouds loze Lent. Deze geweldige samenkomsten worden meestal georganiseerd door grote groepen kerken, die evangelisch denken en hoe wel ze niet georganiseerd zijn in een oecumenische beweging, toch elkaar op praktisch gebied gevonden hebben. De meeste kerken, georganiseerd in de Ame rikaanse afdeling van de Wereldraad, staan hier voor een groot deel buiten en organiseren hun eigen diensten. De kloof tussen de vrijzinnige kerken, die in de wereldraad zijn georganiseerd en de meer evangelische, orthodoxe en fundamentalistische kerken is in Ame rika wel bijzonder groot en nauwelijks of in het geheel niet te overbruggen. GEEN AFBREUK ..Goudkust" draagt, staan de. pers fotografen in dikke drommen om de dragers der Haute Couture ter kerke te zien gaan en op Paasmaandag, dié allang weer een gewone door de weekse dag is, komen de kranten uit met foto's van de nieuwste creaties op modegeoied, gedragen door de rijken op weg naar de. kerkPaaszondag is niet alleen kerk- gaansdag, het ^s ook nieuwe klerendag. SOORT WAANZIN Ik herinner me een Paasmorgen, waar op ik voor zou gaan in een kleine kerk teiv noorden van Chicago. Het was grim mig koud en uit- de loodgrijze hemel be gon een fijne scherpe sneeuw te vallen. De noorderwind gierde over hef kale perron. Slechts enkele mensen stonden, diep in de kragen van de overjassen ge doken, bibberend te wachten op de trein, die ergens voor een bevroren wis sel stond. Naast mij stond een moedér. gekleed in een nieuwe voorjaarsjas en haar dochtertje, helemaal op haar Pöas- best Ze waren kennelijk op weg naar de noordelijke negerwijk om opa en oma de nieuwe kleren te laten bewonderen. Het kind was gekleed in een nylon jurk je zonder mouwen en droeg niet eens eert manteltje. Haar tanden klapperden en ze bibberde van de kou. Zelfs de koffie-bruine kleur van haar negerhuidje was verworden tot een .vaalgrijs. Het was Pasen en daarom moesten dé zo merkleren aan. Zq hoorde het immers. Meer en meer komt men echter tegen dit soort waanzin op Pasen in Amerika is voor vele dui zenden slechts de bode van de zomerk het sein voor een nieuwe garderobe Pa sen ls voor vele andere duizenden een van geestelijke bezinning. gods- Onder deze kop bespreekt ds. Louw in h&t blad der Baptisten „De Christen" het uittreden van de Schotse Baptisten uit de Wereld raad. Hoewel de commissie die aan gesteld was om de verhouding tot de Wereldraad te bestuderen met overgrote meerderheid zich uit sprak voor blijven, en slechts twee van de een en twintig leden tegen de Wereldraad waren, heeft de algemene vergadering van de Schotse Baptisten Unie met zeer grote meerderheid het minderheids rapport aanvaard en is uit de Wereldraad getreden. De bezwaren gaan vooral tegen de basis van de Wereldraad, die door vele leden in hetgeheel niet aan vaard wordt, tegen het feit dat lidmaatschap slechts open is voor synodes, unie's epz.. terwijl. Hernieuwd contact met de Auca's dienstige bewogenheid, maar voor vele' railhocnen is Pasen ook in Amerika de dag van overwinning, van" de opstan ding van Jezus Christus. En dit belijden is vandaag sterker dan ooit. Nimmer in de afgelopen honderd jaar werd de vergeestelijking van de opstanding zo stérk afgewezen als heden. Ondanks alle jeugdcriminaliteit, ondanks alle geestelijke strijd, ondanks alle materialisme zegeviert de oude Bijbel se boodschap in de Verenigde Staten en de kerken in andere landen doen wel. om acht te slaan op de geestelijke be weging, .die daar plaats vindt. Ook wij in Europa, zullen in de komende jaren de steeds sterker wordende gevolgen van het geestelijk reveille in Amerika er- Na de moord op vijf zendelingen door de Auca Indianen hebben twee zendelingen-vliegeniers gepoogd een hernieuwd contact te maken. Grady Parrott en John Keenan vlogen met hun vliegtuig zeer laag over hel oor spronkelijk bezochte dorp. De grote huizen waren allemaal verbrand, zoals de gewoonte is als de Indianen gaan verhuizen, maar het gebouwde po dium was nog intact. Tot hun grote verbazing was er nog leven aanwezig, en enkele joncere Auca's kwamen aanhollen, één van hen gekleed in een overhemd uitgewogen door de vermoorde zen delingen Zn wuifden vriendelijk Men meent dat de Auca's onderling verbeeld zijn. Dat de tongeren wel toenadering wensen, maar dat de ouderen, <Ji6 de massaslachtin gen door employé's van grote ruibber- piantages hebben meegemaakt, slechts één woord kennen: Wraak. Deze onder linge verdeeldheid zal, naar men hoopt, de dag verhaasten dat ook deze stam bereikt kari worden met het Evangelie groep uit studenten. De vrouwen van de overleden zendelin gen hebben besloten voorlopig op het zendingsveld te blijven om het werk hun echtgenoten voort te zetten. Christian Reformed Church groeit harder dan ooit ïn 1957 hoopt de Christian Reformed Church in Amerika, die met zoveel ban den aan Nederland verbonden is, haar honderd-jarig bestaan te herdenken. Ge- Na de dood ben in de Verenigde Staten ongeveer duizend jonge mensen zich aangemeld om voor zendeling opgeleid te worden, voor het overgrote deel bestond deze kérk een opmerkelijke groei doorge maakt. Zij groeide 52 pet. tflb' totaal bereikte in de eerste 90 jaar. Ter wijl" er in 1947 315 aangesloten kerken waren, is dit totaal nu gestegen tot 481. Dr. John Kromminga uit Grand Rapid: schreef „Dit is een opmerkelijke winst gezien het feit dat de Christian Refor med Churches nimmer gepoogd hebben om leden te werven ten koste van haar j historisch Christelijk geloof. Het kerk- vijf mannen heb- genootschap, hoewel het betrekkelijk klein is, wordt nu beschouwd als van 's werelds sterkste exponenten het Calvinisme, met een nadruk op de verlossing van niet alleen de ziel, de gehele samenleving." I JOURNAAL Pasen UITGETREDEN WAAROM ALLES ONDER ÉÉN DAK In Lelystad staat een kerkgebouw. Pas gebouwd. Niets bijzonders? Ja toch wel. want hier viert de oecu menische gedachte bijna een hoogtij. Bijna zeggen wij, want de onder scheidene kerkelijke gezindten zijn niet tot een eenheid saamgesmeed, maar wel heeft men deze onder één dak gebracht. Dit is ook al een heel mooi gebaar. Er is nl. een afdeling in het kerk gebouw. waarin de protestants .christelijke groepen z\jn onderge bracht, terwijl ook de Rooms Katho lieken in een afdeling zijn onder gebracht. terwijl oOk nog een ruimte beschikbaar is gesteld voor, ja Vermoedelijk voor afzonderlijke groe pen in vereniging of conservatie. Hier dus alles onder één dak. Een nieuwe gedachte in een nieuw land. Baptisten in plaatselijk oiiafhanke- j Een stukie oecumene. Niet volmaakt, „eende men dat de Wereldraad Moge aanstuurde op een wereldkerk en achtte dit niet overeenkomstig de Baptistische beginselen. Ds. Louw merkt verder op dat de grootste BaptistenUnie, de Zuide lijken Baptisten in de U.S.A. zich niet bij de Wereldraad aangesloten hebben, en de Baptisten in Zuid- India zich ook afzijdig houden van de eenheidskerk van Zuid-India. Het gehele artikel geeft de indruk dat ook in Nederland stemmen opgaan om uit de Wereldraad te treden, maar ds. Louw meent dat voor Nederland de tijd nog niet ge komen is om zich te distanciëren. Hij schrijft: „We moeten m.i. de verdere ontwikkeling afwachten niet passief, maar naar alle krachten trachtende een foutieve ontwikke ling te voorkomen of te Wij het dat. taak hebben in de Wereldraad daarom ook onze plaats daarin moeten behouden VEILIG VERKEER Ook in Duitsland worsteit men met het probleem van Veilig Verkeer, zoals we enige dagen geleden in de dagbla-. den hebben kunnen- lezen. Ook de ker*- ken schenken grote aandacht aan deze zaak. Het probleem werd besproken in een openbare samenkomst van de Evan gelische Academie te Westfalen waar een predikant o.a zei: ..Zelfs het ver keer staat niet buiten de belangstel- God. Niemand heeft het recht andermans leven om te sprin gen zoals hij wil. De autoriteit van Christus kan ook Zijn rechten doen gel den in onze verkeerssituatie." Bisschop Dibelius predikte onlangs over de tekst: „Gij zult niet doden!" en betrok ook het verkeersprobleem in zijn preek Duitse predikanten hebben besloten dit onderwerp in hun preken te behande len en er met hun catechisanten te spreken. goede begin tot een volledig samengroeien leiden, althans in de richting van een goede samenwer king tussen de onderscheidene ker kelijke groepen. Aldus het Maandblad van de Ver. van Kerkvoogdijen in de Ned. Herv. kerk. GEZIN EN HOTEL Nog steeds wordt de verhouding Herv. Gereformeerd in de kerkelijke pers be sproken. Het blad ..Enigheid des Ge- loofs" typeert de beide Kerken als „Meer dan een eeuw lang hebben bei de kerken in een eigen huis gewoond. Zij hebben dat ingericht naar eigen smaak en inzicht De Gereformeerden deden dat meer in de vorm van een ge- w(/>n huis waar het gezin samenwoont (al ging het er dan misschien niet steeds even broederlijk toe». De Her vormden maakten er meer (om een oud en niet helemaal juist beeld te gebrui ken) een hotel van, omdat men te doen had met vogels van diverse pluimage. Die gezinsfeer en die hotelsfeer zijn ui teraard verschillend, die maakt men niet "zo een twee drie gelij':. Als nu de Hervormden van hun hotel een familie pension maken, dan is dat reeds een hele verandering, een verandering in de goede richting zo men wil. Maar opgelost is het probleem daarmee nog niet. Want als de geref. gezindte laten we zeggen ook een familiepension zou stichten, dan was er nog verschil. Professor Van Niftrik althans zou zeggen, dat me het ene zingt, maar in het andere „heeft men de Belijdenis gemaakt tot een sta tuut, dat juridisch gehanteerd kan wor den, en zij loopt gevaar er een dwang buis van te maken. Dan ls het zingen helemaal afgelopen". Het gaat dus niet allereerst om huis, maar om het zingen. En zingen doet men uit het geloof. En daarom zal nader gesproken moeten worden over dat geloof, opdat we allen w dat we zingen moeten en mogen j ontferming en verlossing, omdat wt I loven in het bloed van Golgotha." t Christendom is niet gebaseerd op sprookjes en legenden, het heeft histo rische feiten ten grondslag en de op standing van Jezus Christus is geen dogma, geen theologisch leerstuk, geen idéé fixe van overspannen geesten, maar kelijkheid Toch vinden wc buiten de Bijbel slechts weinig geschriften, die de opstanding spreken. Er is één geschiedschrijver, die het wel doet Josephus. Hij schrijft in zijn boek Jood- Oudheden. Hoofdstuk drie paragraaf „Nu leefde er omstreeks die tijd Je- een wijs man, als we hem ten- riste man kunnen noemen, want hij deed vele wonderbaarlijke werken, eraar van het soort mensen, dat de heid gaarne hoort. Hij trok velen, beiden Joden en heidenen. Hij was de Christus. En toén Pilatus hem. op voor slag van de oudsten onder ons. veroor deeld had tot het kruis, hebben zij die hem van het begin af liefhadden, hem in de steek gelaten, want ten der den dage verscheen hij levend voor hen, zoals de goddelijke profeten en vele duizend andere zaken betreffende Hem ;peld hadden: en de secte van de christenen, die naar hem genoemd zijn, tot heden ten dage niet uitgeroeid." Natuurlijk zijn er geleerden, die be- eren dat dit later door Christenen is bijgevoegd. Als bewijs kunnen wij dit daarom nooit aanvoeren. Maar wij heb- een groter bewijs: de persoonlijke ontmoeting en gemeenschap met de op gestane Heiland, die ons van dag tot dag wil leiden en helpen. 'lllllllllltllllllllllllNIIIIIII! Dood en leven :t nieuws is waarschijnlijk nimmer verder gekomen dan het plaatselijk ad vertentie blaadje in Zuid Beveland, maar toch zette het me aan het denken: Jon gen steekt gras van berm in brand, opslagplaats van hout op het nippertje gered. Overal in Zeeland en elders ziet op dit ogenblik fcrote stukken zwartgeblakerde bermen. Op weg naar de kerk vroeg ik mijn gastvrouw er naar. Men deed het om het droge gras weg te branden, omdat de dood het leven tegenhoudt. En inderdaad hier en daar werd het zwart al door teer groen gras doorbroken. De dood houdt het leven tegen! Welk een waarheid, ook in ons persoonlijk leven. Het nieu we leven kan niet doorbreken, zolang wij ons nog vastklampen aan het oude door God veroordeelde. Pas als wij in derdaad met Christus gestorven zijn zullen we ook met Hem in een nieuw leven kunnen opstaan. Kunnen wij het met Paulus zeggen: ,Ik ben met Chris tus gekruisigd en ik leef, doch niet meer ik, maar Christus leeft in mij". (Gal. 2.20; Hoe U zover kiint komen? Al leen maar lijdzaam afwachten? Dezelf de Paulus zegt in Efe. 4.20-24 dat wij de oude mens moeien afleggen Rondom het graf van Christus O Pasen is het feest van een graf, eeuwen heen heeft men steeds i leeg graf wel te ver- gepoogd een kerk ter gedachtenis te vouwen boven de holle ruimte, alsof men bij dat lege graf beter kon medi teren en aan de opstanding denken, dan aan de voeten van de opgestane Heer. staan, dat niet sterk genoeg was om Jezus Christus te houden. Toch heeft het lege graf vaak meer aantrek kingskracht gehad op de Christenheid dan de levende Heiland en door de uijeenitomsien aioreux aoen aan cie kerkdiensten. Met Pasen is iedere Kerk "T* vol. Terwijl Kerstfeest in de Verenigde Staten en Canada het feest is van wa renhuizen en winkel, en Pinksteren in het geheel niet wordt gevierd, is Paas zondag de enige kerkgaansdag van het jaar voor vele duizenden. Voor de First Presbyterian Church in de miljionairs- wijk van Chicago, die de spotnaam Geen handdruk maar de Bijbel Ja De jonge Chinese kerken op Midden-, zijn ook treft, op uit om een eigen stijl te bewa ren, Zo kent men daar niet de gewoonte om de predikant wanneer hij ten kansel geleid wordt een hand te geven. Toch komt duidelijk tot uitdrukking dat aan de dienaar des woords namens de ker- keraad machtiging wordt verleend om het woord Gods te bedienen. Het gaat namelijk zo: de dienstdoende ouderling draagt hoog voor zich uit de kanselbij bel. Deze geeft hij aan de predikant, die daarmee de preekstoel opgaat. Aan het eind van de dienst brengt de dominee de bijbel weer terug. Ongetwijfeld een zin volle handeling. (Centraal weekblad.) Bernard Gilpin werd tij dens de regering van Koningin Mary I veroordeeld tot de dood om zijn geloof. Tijdens zijn gevangenschap herhaalde hij 's morgens, 's middags en 's avonds de tekst: ..Wij weten nu dat God alle dingen doet medewerken ten goede voor hen, die God lief hebben". Op weg naar de executie viel hij en brak zijn been. Hij werd on middellijk onder grote pijn teruggebracht naar de gevan genis en de bewaker spotte met zijn tekst. „O", antwoordde de goede man, ..en toch is het waar. Het werkt alles mee ten goede". Hij sprak de waarheid. Terwijl hij daar lag, stierf Mary, Elisabeth besteeg de troon en Bernard Gilpin werd vrijgelaten. (A Faggot of Torches). door DOROTHY S. MCCAMMON Hoofdstuk 3 Reisperikelen O ET enige woord, dat niet op reizen in China slaat is „saai!" Bijna iedere andere uitdruk king gaat op. Bandieten kan men steeds verwach ten; de wegen zijn meestal te nauw voor auto's; plotseling opkomende overstromingen versperren vaak de wegen. De bussen, die meestal geen wer kende remmen hebben, razen met afgezette motor de hellingen af om benzine te sparen en meestal zijn ze overladen met „gele- vis" (Extra passa giers, die. er buitenaan bengelen .en die een privé- regeling getroffen hebben met de chauffeur) zodat de bestuuTder de weg nauwelijks voor zich ziet en steeds weer worden de wegen geblokkeerd dóór zware karrevraebten getrokken door koelies. Als iemand dus met vacantie gaat, zoekt hij niet zozeer rust, maar een verandering. In de zomer van 1949 „jeepten" we van Chunking naar Chengtu met onze beste vriend, Olin Stockwell, We vertrokken op een prachtige ochtend; het was koel en bewolkt en we waren vol goede ver wachtingen. De jeep gedroeg zich geweldig en de zwaar beladen trailer zeilde gewoonweg over de kuilen van de weg. Alles leek magnifiek. Bovendien was het Dons verjaardag en onze eerste vacantiedag. En toen ging het regenen. Dat was niets on gewoons, maar de toplaag van de weg begon te smelten en de buitenste passagiers werden steeds natter. Er scheen geen einde aan te komen. Om half drie reden we over een brug, die bijna al door het water overstroomd werd en even la ter werden wij bij een klem dorpje aangehouden en zei men ons dat we niet verder konden omdat de brug weggespoeld was. We konden niet voor of achteruit. Langzaamaan begon het water te rijzen en van twee kanten kwam het op ons af. Ik vroeg me af wat we moesten doen als de twee rivie ren elkaar zouden bereiken, maar als enige dame in een rustig gezelschap, tussen nog rustiger Chi nezen, durfde ik echt mijn mond niet open te doen. We schilden perziken, naimen foto's, probeer den te slapen en Don hield een openluchtsamen komst. Het was ondertussen al negen uur gewor den en reeds behoorlijk donker, toen één van de mannen terug kwam met de mededeling, dat hij over de brug geiopen had en het water nergens hoger stond dan de knieën, bovendien had hij geen grote gaten gevoeld met zijn wandelstok. De woor den waren nauwelijks uit zijn mond, toen Don kwam aanhollen om te vertellen dat een groot stuk grond bij de brug zomaar onder zijn voe ten was weggezakt en hij zich nog maar net op tijd in veiligheid had kunnen bréngen. remmen te laten repareren. We hadden nog geen tien minuten gereden over een weg die uit meer gaten dan wegdek bestond, toen er onder ons iets met een harde klap knapte. Geen wonder ook met zulke wegen. Ik geloof niet dat we ooit boven de 20 km per uur gereden hebben en zelfs toen spron gen er nog drie van de vier schokbrekers. We repareerden ze met wat lappen en oude schoenen, en vraag me alstublieft niet hoe Olin dat lapte. De stoten werden heviger, maar we reden door. gezeten, kondigde hij aan dat de het weer eens niet deden, maar we rolden ver der en bij iedere bocht toeterden we maar wat harder.. Tegen de middag bereikten we een klein dorp en Olin gaf de jonge student, die we ook bij ons hadden, opdracht om wijn te kopen. „Wyn'" vroeg de jonge man, nog verbaasder dan wij al len, want niemand van ons dronk immers ooit een druppel alcohol. Maar Olin wilde wijn hebben en terwijl de student er op uit was, dook hij onder de wagen voor inspectie, nam een hamer en sloeg de plaats los waar de remolie uit lekte. Met een bamboerietje van een voorbijganger, gooi hij de wijn in de remolieleiding. en slaagde er in de boel weer aan elkaar te krijgen en voort ging het weer. We remden op wijn. TT-RANK. L wel et teruggegaan om dat dan vam druipnat weer. Ook onder zijn voeten was de grond weggezakt en hij had niet op tijd kunnen springen. Eindelijk ging Olin zelf eens poolshoogte nemen en kwam te rug met de mededeling, dat hij van plan was on middellijk te vertrekken. Toen werd ik pas echt benauwd, want Olin is een man, die niet spoedig van gedachten verandert. Ed vond het gekken werk en haalde Olin er eindelijk toe over nog te wachten tot dc brug tenminste weer zichtbaar zou zijn. Na een half uur vertrokken we. De weg was half weggespoeld en op één plaats was de brug nauwelijks tien centimeter breder dan de jeep. Niemand wist hoe de brug zich zou houden --- •- - - troming, maar ik kon dit best in mijn voorstellen. Op blote voeten liep ik toen kwam de jeep. Het flauwe licht e koplamp, die het nog deed zwaaide naar hel water. Frank holde naast de ?en zaklamp en gilde waarschuwingen. »t hoorde De Zweed hing aan de linker- buiten, reed zo dicht mogelijk langs toen was alles voorbij. Omstanders rie- geen weg open. We i eindelijk De poort- de andere gedachten van de ent langzaam r jeep met e die Olin nie kant naar pen luid ..Hoera"! en wij stapten ging schijnen en de regen hield op. Om half drie bereikten we Ed's huis en reden bijna door de muur naar binnen. „Stop toch" gilde Ed. maar Olin antwoordde laconiek. „Stop haar zelf. Ik kan doen het niet moer." Tegen drie uur 's nachts bereikten w stad. De poort was gesloten en er w omheen. En ze deden de poort nie argumenteerden ik weet niet hoe lang liet men ons door omdat ik er bij wa wachter reed met ons mee om ons aa kant van het stadje te helpen. Ik weet dat dit klinkt als een overdreven verhaal, maar het is de waarheid, dat wachter nummer twee zelfs voor geen geld voor een zieke dame (en ziek was ik!) de poort opende. Frank ging naar de burgemees ter en beklaagde zich luide met een stem, die straten ver de kinderen wakker schreeuwde. Hij zei dat het een schande was, dat ze verantwoor delijk waren voor mijn dood. Eindelijk ging de poort open en aan de andere kant stond een hele kolonne trucks van het nationalistische leger her en der geparkeerd. Er was geen doorkomen aan. We sliepen, of probeerden in de jeep te slapen. Tegen half negen de volgende ochtend bereikten we het einde van de afmattende tocht, die vijftig uur geduurd had en de wereld kent geen vriende lijker handen, dan die zich toen over ons ontferm- Zo gauw ik er anatomisch gezien, toe in staat was (ik kan alleen zittend typen) heb ik de reisbeschrijving op papier gezet. Maar iedereen die het leest heeft nog een veel sterker verhaal hier in China en ik geloof al lang niet meer dat het iets bijzonders was. VOLGENDE WEEK: Het tien „Onze kliniek'' Reeds in de dagen van keizer Con stantijn werd er een grote ruime basi liekachtige kerk gebouwd, die in 614 weer verwoest werd door de Perzen. Van dat ogenblik af is het een steeds voortdurende geschiedenis van opbouw en verwoesting geweest. In 746 was het een aardbeving, in 1009 Fatimad Caliph Al-Hakim en om maar vele jaren te overbruggen in 1808 brand, in 1927 weer een aardbeving, die voor ting zorgde. En steeds herstelde schade weer. Steeds voegden andere chitecten nieuwe ruimten toe en brach ten veranderingen aan. Het geheel geworden tot een verbazingwekkende collectie kerken en kapelletjes, die niet nalaten de Protestant te imponeren, maar waarvan de uiteindelijke indruk er^toch één blijft van duisternis en ver- Gezamenlijk eigendom De kerk is het gezamenlijk eigendom van zes verschillende kerken. De alta ren en kapelletjes, nissen en zalen zijn eerlijk verdeeld tussen de Grieks-ortho doxe. Syrische, Abessijnsc, Armeense, Koptische en Rooms-Katholieke kerken. De Katholieken zijn het er nooit hele maal mee eens geweest en zij richtten zich in 1850 tot de Turkse regering, wat een heftige oppositie uitlokte van Rus land en mede de aanleiding werd tot de Krimoorlog. Deze verdeling dateert in wezen van 1187 toen Saladin het Christelijk Koninkrijk van Jeruzalem onder de voet liep. Door de kruistoch ten probeerde men zich van de kerk te verzekeren. Na de overwinning van de Mohammedanen slaagden de Oosters-Or- thodoxe kerken er in de kerk te huren. Pas in 1747 werden echter de rechten van de verschillende eigenaars vastge legd. Als men bij het marmeren altaar in het midden van de ronde kerk staat, die daar geplaatst werd, ter ere van het graf, kan men verschillende kerk diensten tegelijkertijd horen. De Fran ciscanen zingen, de Grieken mompelen hun onmuzikale gebeden, en uit de hoek van de Koptische kerk komt een eng, zonderling gegalm. Instorten niet Dat op- De spijker van het kruis Van alle lijdensoverdenkingen, die ik in de afgelopen weken heb gelezen, trof me het meest een gedachte van de overleden jonge vrouw Simone Weil, die een zeer avontuurlijk leven op vier dertig jarige leeftijd stierf in een Engels sanatorium. Ondanks haar korte leven heeft zij sindS zij boog voor Jezus Christus in het midden van de dertiger ons talloze kleine geschriftjes na gelaten! Reveille geeft één gèd^qhte van haar door over de spijkers van het kruis: „Als we met een hamer op een spijker slaan, dan gaat de gehele kracht van de slag, die de grote kop de spijker ontvangt, over in de punt, zonder dat er iets van verloren gaat, ofschoon het slechts een punt is. Ook al zouden de hamer en de kop van dc spijker oneindig groot zijn, dan zou het precies hetzelfde zijn. De punt van de spijker zou de oneindige slag over brengen naar het punt waar hij op ge richt was. De hoogste graad van lijden, waarin lichamelijke pyn, zielenood en maatschappelijke vernedering tegelijker tijd waren opgenomen vormt de spijker. De punt is midden op de ziel gericht. De kop van de spijker is alle noodza kelijkheid. die ligt door het heelal van ruimte en tijd lijden is een won van goddelijke techniek". IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIUII Liever koster dan ouderling Notulen lezen is een saai werkje, vooral als het de notulen zijn van een vergadering waarin een kerkeraad ge kozen en bevestigd werd in een ver, vreemd land. En toch leerde ik zo broe der A. Amba kennen. Hij is lid van de Mamasa-Toradja-kerk te Makassar en had hard gewerkt aan de bouw van het ve kerkje. Hij had zich een plaats veroverd in de harten van de gemeen teleden en werd op de kandidatenlijst voor de kerkeraad gezet Maa- nu lees ik: .de kerk, maar die zich teruggetrokken had uit de kandidatenlijst voor kerkeraad. Hij wilde alleen maar het ruwe werk doen. aangezien hij geen gaven heeft om voor te gaan in de diensten. Waar zijn bij ons de mensen, die lie ver het ruwe werk doen dan vooraan- zitten. Liever koster zijn dan ouder ling? Wat een verfrissing om iemand te ontmoeten, die de vooraanzitting niet lief heeft. Ik werd er stil van. En u? denkbeeldig In 1955 besloot het Jordaanse gouver nement dat er iets gebeuren moest, om dat het gevaar voor instorten niet denk beeldig begon te worden. Een grote groep architecten uit verschillende lan den, waaronder ook Nederland, vormde een studie-conferentie, de situatie werd grondig bestudeerd en plannen voor her stel opgesteld. De rapporten zijn Inge diend en binnen niet al te lange tijd zullen de werklieden er weer voor de zoveelste maal aan het werk zijn om het graf van Jezus Christus een nog mooier en beter monument te geven dan het al heeft, terwijl de Zoon van God er in het geheel niet meer is! Ar chitectonisch gezien is de kerk van het Heilige Graf een zeer waardevol bezit. Theologisch gezien is het een waarde loos onding, een huwelijksring zonder Een di bruid, een enveloppe zonder brief.

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 11