ïlicutue gcihsctft (üiroroitl Akkoord over 6 procent in vier bedrijfstakken In Schotland trouwt men kinderen Vlieger Bouwt aparte kleine huizen voor werkende vrouwen Ondanks hoogconjunctuur is emigratie weer stijgende voorkwam een ramp Beslag op Rood bezit in V.S. "WOENSDAG 28 MAART 1956 Postrekening 58936. BUREAUS: Steenstraat 37. Directie, Redactie. Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel. 31441 ABONNEMENTEN: 7.— per kwartaal; 2.35 per maand; 0.55 per week. ADVERTENTIES: 0.20 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Familieberichten 0.18 per millimeter. Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en OmsfreJcen .Stontoasticti Is gfubtcoen mijn bert la tegenspeel" Zerene'grSgs^ jaargang No 10614 ZIE PAGINA 5 METAAL - AKU - PAPIER - BRUYNZEEL Ook elders is het overleg nu op volle gang gekomen (Van een onzer verslaggevers) rTET OVERLEG in de bedrijfstakken over lonen en arbeidsvoorwaarden li is druk aan de gang. Ging de regering reeds vóór, door de 3 procent litkerir.g ineens aan het overheidspersoneel te beloven, vandaag zou de jeslissir.g vallen in de metaalindustrie (Groot-Metaal) omtrent ce loons verhoging met 6 procent^ Ook in andere takken zijn akkoorden bereikt. Tussen de vaikbonden en de directie (an de A.K.U. is overeenstemming be- lienet waren, 75 maai het uurloon wor- en uitbetaald. Ook over de volle 6 pot ponsvebhogiinig kwam men tot een ak- foord, evenals over de 3 pet verruiming Ier secundaire arbeidsvoorwaarden. Op (5 april komt er ook nog een niieuwe (egel'img voor de 46-urige werkweek bij ge A.K.U. te Emmen en Emmercompas- cuum en gedeeltelijk ook te Arnhem en Ede. Bij Philips is een loonsverhoging ran 4 procent (ter inhaling van een oude achterstand) goedgekeurd. De vakantie toeslag wordt ook hier verdubbeld en evenals over 1954 zal over 1955 een uit kering van 3 proeent worden gedaan. De ►oderhandel'ingen over verdere loon maatregelen worden aangevat In de papierindustrie is over eenstemming bereikt over een nieuwe e.s.o. met verbeteringen van secundaire »ard (plm. 3 procent), uitbreiding vakan tie en vakantietoeslag (ook 3 pet) en een loonsverhoging van 6 procent. Bovendien Is men akkoord over de uitkering-ineens van 3 pet, zonder aftrek van eventuele Prawda doet aanval op Stalinmythe Moskou, 27 maart De Prawda, het orgaan van de Rus sische communistische partij, heeft van- Waag voor de eerste maal sinds Stalin op het 20ste congTes van de partij van zijn voetstuk werd gehaald, een aanval ge daan op het vroegere staatshoofd, i Het blad betoogde dat Stalin een ijdele «nan is geweest, wiens eigenmachtige be slissingen de partij grote schade hebben jberokkend. De beschuldigingen aan het adres van Stalin namen 12 kolommen druks in be slag. In een voorwoord werden woorden van lof gesproken over het werk, dat het vroegere staatshoofd in het begin van zijn carrière heeft verricht, doch vervol gens werd overgegaan tot verbitterde kritiek op Stalins „culte van het .indivi du". Er blonk een traan in 't oog van Malenkof Malenkof heeft van zijn bezoek aan Schotland gebruik gemaakt om het geboortehuis van zijn lieve- Mngsdichter, Robert Burns, te be zichtigen. Toen hij bij het verlaten van het huis een groepje werklieden zag, drukte hij hun de hand met het ver zoek een Schots liedje voor hem te zingen, het traditionele „Auld Lang Syne". Zoals hij het zingen van dit lied gebruikelijk is, vormden zij een kring, waarvan ook Malenkof deel uitmaakte. Hij scheen zeer aange daan, want er blonken tranen in Deze verdwenen echter spoedig, toen een jongetje hem even later vertelde, nooit van Rusland gehoord te hebben. instuitkerlngen. Men zal mei de rfjks- bcmiddelaars nog overleggen hoe de be palingen omtrent de maximale loonsver- hogingen moeten worden uitgelegd. Bij Bruynzeel te Zaandam gaan de lonen per 1 juli eveneens met 6 procent omhoog alweer behoudens goedkeu ring. Ook hier ontvangt men de uitke ring-ineens van 3 pet; de arbeiders ont- vangen het in drie termijnen (april, mei,, 1) of geheel in juni, en dan met rente.- f 1 1 1 Rtcd, ,,5s overeen»,bereikt over] N/WO {leeft beland Dij de ruimere vakantietoeslag e.d. 3 Het ziet er naar uit dat de meeste meelfabrieken en brouwe rijen de uitkering-ineens zullen betalen, eveneens Twij nstra's oüief abri e-j Parijs, 27 maart ken. Over de 3 pet is overeenstemming bereikt in de zuivelindustrie;' De Atlantische Raad erkent, dat het geldt hier geen bindende afspraak', j de NAVO belang heeft bij de veilig- doch een advies aan de werkgevers. Aan- j heid in Noord-Afrika. Dit blijkt uit geraden wordt een uitkering voor 15 een gisteren in de betrokken hoofd- apnl. ook voor pas gepensioneerden. Het hoofdbestuur van de N e d. bio scoopbond zal zijn leden voorstellen, alle werknemers zoveel mogelijk voor 1 mei de 3 pet uit te betalen. veiligheid N.-flfrika steden uitgegeven communiqué naar aanleiding van de terugtrekking van Franse troepen uit het NAVO-con- tjngent in Duitsland. Maatschappelijk adviesbureau een onderzoek gehouden van de alleenstaanden. Wat de middenstanders betreft, jon gens accepteren in het algemeen de af- hankelijkheid van een hospita, evenzo de j volwassen middenstanders. Meisjes wensen op haar kamer een 1 eigen sfeer, mede door eigen meubilering. I Vrouwen echter wensen zelfstandig te i wonen in een eigen kleine woning. Zij aanvaarden niet, dat de hospita in haar leven binnendringt. Volwassen arbeiders accepteren het wonen in een kosthuis en wensen te de len in het gezinsleven van de hoofdbe- woonster. De volwassen arbeidsters daar- l entegen wensen voor het merendeel een eigen kleine woning. Het is wenselijk, aldus het M.A.I, voor verschillende categorieën alleenstaanden kleine tehuizen te bouwen. Voor de volwassen middenstandsters een deel van het aantal volwassen beidsters is de houw van kleine eigen ,'oningen wenselijk. De woningdistribu tie zal haar dan dezelfde rechten op eer (kleine) woning moeten geven als de gezinnen met enkele kinderen. Aldus de conclusie van het rapport. Nederlandse tulpen naar de woestijn Bij een temperatuur van ruim honderd graden Fahrenheit zullen tijdens de Paasdagen Nederlandse tulpen enkele verdroogde oliedor pen in Saoedisch-Arabië opfleuren. De Aramco, die de Saoedisch- Arabische olie exploiteert, heeft in Nederland namelijk vijfentwintig honderd tulpen besteld, die in bos jes van tien moeten worden afge- De bloemen zijn vanochtend naar Dahran verzonden en zullen na aankomst direct r.iar de dorpen in de woestijn worden doorgezon den. Het ontwapeningsgesprek Een nieuw (verrassend) Russisch plan LONDEN, 27 maart. Op de ontwapeningsconferentie te Lon den heeft de Russische afgevaardigde Gromyko zijn westelijke collega's daag aangenaam verrast door een n Russisch ontwapeningsplan voor atomische strijdmiddelen. Volgens dit plan, waarvan geen bijzonderheden zijn bekendgemaakt, zouden Amerika en Rus land o.m. hun strijdkrachten tot 1 Vz mil joen man beperken. Gromyko heeft noï met geen woord gereageerd op de wes telijke ontwapeningsplannen van de laat ste dagen. Vermoedelijk wacht hij op in structies uit Moskou. Kamerhuurder trachtte vrouw te wurgen De Amsterdamse recherche heeft ee dertigjarige Amsterdamse betonwerk* gearresteerd, die op 18 maart een 7' jarige enigszins geestelijk gestoorde vrouw in haar woning aan de Brouwers gracht heeft trachten te wurgen. De man, die een kamer wilde huren, greep de vrouw tijdens het gesprek bij de keel. Toen de vrouw begon te gillen, vluchtte hij. De dader heeft bekend haar te willen doden om zich van haar spaargeld 1 ter te maken. Dertig jaar geleden werden de busten van de fascistische voor mannen in Italië bij honderden tegelijk op de markt gebracht. En de vraag was toen groter dan het aanbod. Maar er is veel ver anderd in de wereld. Nu staan de busten van Mussolini (voor grond en rechts) van generaal Piettro de Bono (links) en van de „leeuw van Afrika", maar schalk Rodolfo Graziani (mid den op de rommelmarkt van Rome. En daar staan ze al een héle tijd voor een redelijke prijs iiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiw Extra-treinen voor en na Pasen Zaterdag, maandag en dinsdag zullen 5 Spoorwegen talrijke extra-treinen inleggen voor burgervervoer. De dienst regeling van een aantal van deze treinen in de reisgids tussen vette lijnen opge- >men. De overige treinen rijden als >or- en volgtreinen kort voor en na treinen van de gewone dienstregeling. Dinsdagochtend zullen de treinen waarschijnlijk zeer vol zijn met militai- die met Paasverlof zijn ge wees hun garnizoenen terugkeren. De zes Franse winnaressen van een wereldwedstrijd van het weekblad Elle hebben gis teren Volendam bezocht. Een der jeunes Frangaises trok een Volendams kostuum aan en de vijf anderen bewonderden het. Onderzoek naar motieven wordt ingesteld Ondanks de hoogconjunctuur en de daarmede sterk verminderde economische noodzaak tot emigratie, zijn de laatste ja ren nog tienduizenden Nederlanders naar het buitenland getrokken. In de eerste maanden van dit jaar valt zelfs een stij ging te constateren. Nog altijd gelden als 11 motieven ruimtegebrek in eigen land. be- \prekte mogelijkheden tot ontplooiing, hun. de Oostduitse communistische 1 'Kerin0 oost-Berlijn het hunne hadden Congres Oostduitse S.E.D. Rapport van Ulbricht werd goedgekeurd gezegd over het rapport, dat zaterdag door eerste secretaris Walter Ulbricht was uit gebracht, werd dit rapport over het werk-van het centrale partijcomité met algemene stemmen goedgekeurd. Nog 110 afgevaardigden wilden spreken, maar de voorzitter sneed hen de pas af door te .eggen, dat zij hun oordeel maar op schrift moesten zetten. Dit zou dan als aanhang- het verslag kunnen worden gepu bliceerd. Overigens het pioni arvoor vroeger Indonesië moge- lijkhed' Aldus zei de directeur van de Neder landse emigratiedienst. mr. J. U. A. M. van Grevenstein, gisteren voor de afde ling Amsterdam van het Genootschap voor internationale zaken. De mensen die met een uitgesproken motief emigreren, zullen zeker slagen, maar van het merendeel der emigranten schijnt op een ge-j'-s de beweegreden tot emigratie niet be- heime zitfcting kriitlek tjf zijn geuit op deikend. Thans wordt op bepèrkte schaal een .alleenheerschappij'' van Ulbricht 'sociologisch onderzobk ingesteld om de Niet te vroeg begonnen In augustus eerste uitkomsten ran de woningtelling de emigratie op te sporen, aldus mr. Van Grevenstein. De immigratielanden zijn zeer gevoelig voor de cultuurgoederen der emigranten, doch het vormen van eigen groeperingen, zoals eigen kerken en bijzondere scholen, ziet men vaak als een aanslag op het eigen nationale leven, aldus spr. Kroesjtsjef arresteert Malenkofs vrienden Wenen/Londen, 27 maart Terwijl minister Georgi Malenkof door Engeland reist, is Sowj eileider Nitoita Kroesjtsjef bezig, zijn vrienden in de Sowjetunie op te pakken en achter de tralies te zetten, zo meldt Associated Press. De Daily Mail schreef vandaag „Malenkof is in Engeland en Kroesjtsjef maakt van de gelegenheid gebruik om de poten onder zijn stoel weg te zagen!" Tijdens het Jongste partijcongres in Moskou zijn vièr politieke vrienden van Malenkof uit het centrale comité van de partij gezet. Deze vrienden zijn: V. Adria. nof, voormalig partijchef te Leningrad; F. Mamonof, voormalig partijchef te Alma Ata in Kazakstan, F. Prass, ex-leider één der Sowjetprovincies en P. TStof, oud- secretaris-generaal op de Krim. Deze per. sonen zouden nu zijn gearresteerd. (Van onze parlementsredactie) Tot de feitelijke uitvoering van de woningtelling 1956 is in een (zeer be perkt) aantal gemeenten pas overge gaan, nadat aan de Eerste Kamer was meegedeeld, waarom dit nodig was. Dit deelt de regering mede in de memorie van antwoord aan de Eerste Kamer betreffende de wo ningtelling, die in de loop van dit jaar zal worden gehouden en waar van de voorlopige uitkomsten onge veer midd enaugustus beschikbaar kunnen komen. De bewindslieden zeggen, dat ze er slechts node toe gekomen zijn uitvoerende maatregelen te treffen. Dit geschiedde enerzijds, omdat in de Eerste en d Tweede Kamer op de regering aandrang i uitgeoefend een woningtelling te organi seren en anderzijds wegens de noodzaak vast te houden aan het tevoren vastgestel de tijdschema. De werkzaamheden die tot dusver verricht zijn, geschiedden geheel op basis van vrijwillige medewerking van gemeentebesturen en geênqueteerden. V; betreding der woningen tegen de wil v de bewoners zal onder deze omstandig heden geen sprake zijn. Met het treffen van voorbereidingen voor de woningtelling is inderdaad reeds enige tijd geleden een begin gemaakt. Een zo omvangrijke arbeid vergt een lang durige organisatorische voorbereiding. Daarmee kan in voorkomende gevallen niet worden gewacht totdat ove standkoming van een wettelijke regeling zekerheid is verkregen. Voor de daaraan De stem ran Hitler in 1956 IFAT DENKT de tegen- Toen de rede wóordige Duitse draaid, jeugd van Hitier? Radio- actie t Hamburg heeft 15 leerlin. i afge- weinig van de de eerste re- oorlog. Eén hunner, een twijfel vluchteling uit Oost- et mo- Duitsland, had na de oor- ddelbare scho- gelijk". Eén der scholie- log in Oost-Duitsland let- bandopname ren zei niet te kunnen be- ders uan de Oostduitse grijpen, dat de mensen communistische jeugd op nier laten luistei rede die Hitier 13 jaar ge- destijds geloof hadden ge- ongeveer dezelfde r de Miinchener Bierhalle had gehouden. De commentaren van de jongelingen werden uitge zonden in een onderwijs- De scholieren luisterden naar de hese stem, eens zo berucht bij miljoenen maar voor hen volkomen onbekend. Zij hoorden Hitier tekeer gaan tegen Anthony Eden die hij een „geparfumeerde idioot" noemde ster". Zij luisterden naar wat de Führer zei over het uitroeien van de Jo den, over Stalingrad en over zichzelf „De laat ste slag in deze oorlog zal ik toebrengen". schonken als Hitier horen svrekei en dc meeste jongens, zo zei hij, waren er enthou siast over geweest. De onderlinge discussie duurde 55 minutenTen «lotte kon men het bij meerderheid eens worden over de voloende beoor deling: „Het zou te arrogant zijn om te beweren, dat die primi- dit ons niet kan overko- (met snelle reactie) Londen, 27 Maart. DERTIG mensen zijn vanmiddag aan de dood ontsnapt, toen de piloot van een B.E.A.-Elizabethan rijn mach ne als een baksteen liet vallen om een botsing met een süraaljager te voorkomen- Het verkeerstoestel was met 23 passagiers en een bemanning van zes koppen onderweg van Belfast naar Londen. Op 140 km van Londen zag piloot Frederick Jenkinson, een 36-jarige oud-jachtpiloot van de R.A.F., hoe een Vampire-straaljager in volle vaart op hem af kwam. „Het was mistig en ik geloof dat de straaljagerpiloot ons eenvoudig niet ge zien had. Wij- naderden elkaar met een gezamenlijke snelheid van ongeveer 1000 km per uur", aldus Jenkin«m. Onmid dellijk (,,'t was een reflex", zei Jenkin son) liet de piloot zijn zware passagiers toestel als een baksteen vallen. De pas sagiers en enkele leden van de beman ning werden hierdoor uit hun stoelen geworpen; tien hunner, onder wie beide stewardessen, moesten naar een zieken huis worden overgebracht Het Britse ministerie van luchtvaart heeft nog geen officieel commentaar geleverd op dit ernstige voorval. Wel is meegedeeld dat een onderzoek wordt in gesteld. New York, 27 maart Agenten van de Amerikaanse schatkist hebben vandaag in ver schillende grote steden van de Ver enigde Staten beslag gelegd op ge bouwen en bezittingen van de com munistische partij, die over de jaren 1951, 1952 en 1953 een belasting schuld heeft te voldoen van 389.265 dollar. Volgens de directeur van het communistische dagblad Daily Wor ker zal dit blad gewoon blijven ver schijnen. De partij heeft in een tele gram aan president Eisenhower ge protesteerd tegen de „overvallen in gestapotrant". Geleide projectielen. Het Amerikaan se ministerie van defensie heeft een spe ciale assistent benoemd voor geleide pro jectielen, één der belangrijkste vraagstuk ken van de moderne oorlogvoering; op de nieuwe post is benoemd dr. Eger V. Murphree. verbonden risico's zal de regering, niet uit ■eg mogen gaan. De conclusie van een aantal leden der Eerste Kamer, dat hier sprake zou zijn van een overrompelings- taciiek tegenover de Staten-Generaal wij zen de ministers met grote beslistheid van de hand. Ook de ernstige kritiek die in j het voorlopige verslag naar voren kwam. i.l. dat in het optreden van de regering i deze een ernstige minachting voor de j rechten van de Kamer kan worden ge-! menen de bewindslieden naast zich| te kunnen leggen. Symptomen, waar-| uit kan b'.ijken, dat de verhouding minis-, ter—Staten-Generaal zich op een hellend vlak bevindt, zijn hun niet bekend. Zij j zijn integendeel overtuigd, nimmer in de ■ersohuldigde eerbied jegens de Kamers e kort te zijn geschoten. Inbreuk op de werkzaamheden van de Staten-Generaal hebben zij bij hun weten, nooit gemaakt. Eerste Kamer Garantiewet K.N.I.L. niet op agenda (Van onze parlementsredactie) De Eerste Kamer heeft gistermiddag een voorstel van de voorzitter, mr. J. A. Jonkman, aangenomen om het wetsont werp Garantiewet KNIL-militairen, dat in de afdelingen onderzocht zou worden, voorlopig van de-agenda af te voerei Zoals bekend heeft de Haagse recht bank juist dezer dagen een belangrijke uitspraak gedaan, waarbij de Staat der Nederlanden veroordeeld wordt tot uit betaling van de achterstallige KNIL-sala- nssen gedurende de 40 maanden, welk» de militairen in Japanse krijgsgevangen schap hebben doorgebracht. Pensioen over verloftijd tijdens bezetting Het ministerie van oorlog heeft de ge wezen capitulanten medegedeeld, dat, u verband met de inwerkingtreding van di wet pensioengeldigheid bezettingstijd ca pitulanten de gedurende de bezetting met groot verlof doorgebrachte tijd pensioen- geldig kan worden verklaard De indieningstermen voor verzoeken hiertoe sluit 1 juli. (Advertentie) retoriek. Vandaag president Roo- de dag zou niemand daar super-gang- meer inlopen. Maar een ander had het over een „zeer ernstige stem" en een meisje noemde har „opwindend". De scholleren waren omstreeks 17-18 jaar. De i» uitvoerig in de herinnerden zich sproken. Het is beter onze hoede te zijn en op te letten dat het ons in derdaad niet kan gebeu ren. Ook wij zijn niet im muun voor demagogie". Deze belangrijke uitzen ding van Radio-Hambu s be- 58936 onze postrekening. Als u dgarop vóór 1 april hét abon nementsgeld voor het 2e kwartaal 1956 7.— overschrijft, dan voorkomt u dat er bij u een kwitantie wordt aan geboden en het is gemakkelijk voor onze administratie. -dt. op het strookje woTdt vermeld? De betaling kan ook geschieden aan ons loket: Steenstraat 37. DE ADMINISTRATIE. Een zwijn prijkt tussen andere beeldhouwwerken in de gisteren her opende Keukenhof te Lisse: de eerste prij$ van deze nieuwe beelden. De maker is K. J. Pelgrim uit Amsterdam. Mikojan in India: Stalinverering is niet zo maar overwonnen NEW DELHI, 27 maart Eerste vlce-premier Mikojan van de Sowjetunie, die een bezoek brengt aan India, verklaarde vandaag tijdens een re ceptie op de Russische ambassade alhier, dat er geen onrust in Rusland is geweest naar aanleiding van de kritiek op de eenmanscultus. Wel gaf Mikojan toe, dat „enkele personen de herwaardering van dé verdiensten van Stalin niet zo gemak kelijk konden aanvaarden". Terreur kos: Cyprus dit jaar f20 miljoen NIKOSIA, 27 maart Enkele uren nadat Sir John Harding had gepleit voor een beëindiging van de gewelddadigheden op het eiland Cyprus, werden twee Britse militairen in een hin derlaag gelokt en doodgeschoten. De moord gebeurde bij het dorpje Phrenaros. Intussen gaat Engeland voort met de uitvoering van het plan tot ontwikkeling van Cyprus, waarvoor dit jaar ruim 40 miljoen gulden zal worden uitgetrokken, viermaal zoveel als vorig Jaar. De kosten voor de onderdrukking van het terrorisme komen de Cyprioten dit jaar op ruim 20 miljoen gulden te staan; Engeland legt er nog eens 7 miljoen gul den bij. Brits katoenindustrie vraagt bescher ming tegen invoer uit Tndia en Hongkong; in één jaar 90 fabrieken gesloten en 300.000 ontslagen. HET WEER IN EUROPA Aberdeen Dublin Frankfort MUnchen ZOrich onbew half bew. zwbew. motregen wzw windstil .VNO windstil ONO windstil ONO ONO WEERBERICHT CHT J Aanhoudend schraal Tot morgenavond verwacht De Bilt: Droog en overwegend zon nig weer, maar in het zui den van het land nu en dan overdrijvende wolkenvelden. Matige tijdelijk krachtige oostelijke wind. Weinig ver andering in temperatuur. (Opgemaakt te 11.15 uur). ZON EN MAAN Zon 6.24—19.11. Maan 23.12—7.13. Op 3 april laatste kwartier.

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 1