Jlieuwe £riJtscl)e GToitraitl Gisteren sneuvelden er 133 rebellen in Noord-Afrika In 13 toernooien nummer één Frankrijk wijst elke bemiddeling inzake Algerije beslist af Geen overeenstemming in Stichting van de Arbeid Centraal Archief: wat minder landelijke collectes gewenst Hongkong-V.S. op valse passen Minister Staf streeft naar tweede parate divisie I ZATERDAG 24 MAART 1956 Postrekening: 58936. BUREAUS: Steenstraat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel. 31441. ABONNEMENTEN: 7.— per kwartaal; 2.35 per maand; 0.55 per week. ADVERTENTIES: 0.20 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Familieberichten 0.18 per millimeter. ZeflemjisT'.SgGte jaargang No 10611 Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. ENSERINE CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stantoasticl) Is gficblcoen tngn bert In teQbenspoef ZIE PAGINA 5 ONGEKEND BITTERE STRIJD PARIJS, 23 MAART (Bijzondere correspondentie) HOEWEL voor Tunesië de ochtend der onafhankelijkheid gloort en in Algerije belangrijke economische en sociale verbeteringen worden ingevoerd, blijft het in deze gebieden onder Frans besuiur buitengewoon oniuslig> Dagiijks vallen er talrijke docen in Tunis en Algerije. Zo zijn Franse troepen in Zuid Tunesië r.og sóeecls bezig met de ach'jei vol gang van 3.000 rebellen en in Algerije worden op verschillende plaatsen hevige gevechten geleverd met opstar.deldngenlegers. De gevechten in zuid-Tunesië zijn de hevigste van de laatste jaren. De Fransen moesten tegen de fanatiek strijdende rebellen straaljagers, bom menwerpers en zwaar geschut in zetten. Alleen vandaag al werden in dit gebied 86 rebellen doodgeschoten. In Algerije laait de haat steeds meer op. In hevige gevechten, die soms met iet mes worden gevoerd, sneuvelden van daag 47 rebellen. De opstandelingen brachten op hun beurt 17 burgers om het leven, terwijl drie Franse soldaten sneu- Frankrijk heeft intussen de bemidde ling der Verenigde Staten in het conflict met Algerije afgewezen. In de nationale vergadering verklaarde minister Pineau van buitenlandse zaken vandaag: „Nie mand zal worden toegestaan, als scheids rechter in Algerije op te tredeneen onverwacht geluid na het oorspronkelijke enthousiasme in Franse regeringskringen de Amerikaanse steun inzake Al gerije. NABIJE OOSTEN Minister Pineau, die pas is terugge keerd van een reis door het nabije oos ten. verklaarde voor de Assemblée dat zijn gesprek met premier Nasser van Egypte nuttig was geweest en dat er ■nisverstanden uit de weg waren ge ruimd. (Pineau kreeg van Nasser de ver zekering. dal er in Egypte geen rebellen- liders meer militair worden opgeleid, laar het is niet bekend of de opruiende radio-uitzendingen van radio-Kaïro voor de rebellen zullen worden stopgezet). Sprekend over de gespannen toestand in het nabije oosten, verklaarde Pineau Britse steun voor Jordanië Intussen is In Londen officieel bekend gemaakt dat de Britse regering gedurende 1956—1957 een bedrag van ongeveer 125 miljoen gulden beschikbaar zal stellen om de strijdkrachten van Jordanië in stand te houden en de economische toestand van dit Arabisch koninkrijk te verster- ken. Van het genoemde bedrag gaat onge veer 100 miljoen gulden naar het Ara bisch Legioen en de burgerwacht (450.000 gulden minder dan vorig jaar). Boven dien verstrekt Engeland aan Jordanië leningen tot een totaal bedrag van een kleine 25 miljoen gulden, ofwel vijf mil joen gulden meer dan vorig jaar. Hier door blijkt, aldus Associated Press, dat Engeland zich wat zijn financiële toewi zingen aangaat, niet laat beïnvloeden door het ontslag van Glubb Pasja, de Engelse commandant van het Arabisch Legioen. dat bemiddeling slechts mogelijk is als de standpunten van beide partij' kent. „Daarom," aldus Pineau, „zal ik volgende maand Syrië. Libanon en Is raël bezoeken." Twee doden bij onge lukken mei trams Ongelukken met trams hebben giste- en twee mensen het leven kost. Op de Overtoom te Amsterdam werd de 50- jarige mevrouw G. M L. bij het over- teken door een tramwagen van lijn 1 anigereden. Zij was vrijwel op slag dood. In de Grote Marktstraat in Den Haag botste eön motorrijwiel bij het passeren een autobus tegen een tram, die uit de tegenovergestelde riclitihg kwam. De bestuurder, de 41-jarige L. C. P. P. it Den Haag overleed na aankomst in •n ziekenhuis. De 34-jarige duopas ier A. G. H.. eveneens uit Den Haag, erd zeer ernstig gewond. Indonesië: „Speldeprikken" Nederland verwijt V.S. gebrek aan loyaliteit In het ondertioud. dat de Nederlandse ambassadeur te Washington, dr. J. H. van Roijen, gisteren op het Amerikaanse de partement van buitenlandse zaken heeft gehad over de uitlatingen van de Ame rikaanse minister Dulles te Djakarta, is van Nederlandse zijde verklaard, d'at voor bondgenoten in de Noordatlantische verdragsorgamisatie wederzijdse loyaliteit vereist is. Men gelooft in Washington, dat de Verenigde Staten zoeken naar diplomatieke middenweg, welke rekening houd', met de ontstemming in Nederland en tegelijkertijd de verbeterde betrekkin, gen met Indonesië niet In gevaar brengt. De Indonesische ambassade heeft in middels van haar kant verklaard, dat de Nederlandse verklaringen slechts „spelde prikken" zouden zijn. Straaljager neergestort Vlieger cmgekofïien Bij schietoefening in Nordhorn (Duits land) is gisteren de 23-jarige ongehuwde sergeant-vlieger G. J. Haver uit Haar lem om het leven gekomen. Sergeant Ha ver was 's morgens met een Thunderjet straaljager van Eindhoven opgestegen. Tijdens de oefening kwam het toestel niet snel genoeg uit een duikvlucht. Het raakte de grond en vloog in brand. De vlieger was reeds overleden, toen voor bijgangers hem uit de brandende resten van de Thunderjet haalden. Langere vakanties straks in mindering van de 6 pet loonsverhoging (Van één onzer verslaggevers) Het bestuur van de Stichting van de Ar beid is gisteren langdurig bijeengeweest. Men is er nog niet in geslaagd, een advies aan de regering vast te stellen over de procedure, welke gevolgd dient te worden bij de vrijere loonpolitiek, waartoe de regering heeft besloten. Het i* niet waarschijnlijk, dat de rege ring zich in dit stadium in de besprekin gen zal mengen. Niettemin blijkt de on enigheid zo groot te zijn, dat werkgevers en werknemers besloten hebben, zich op nieuw tot de regering te wenden; zij kun- i het i woord op de vraag, of de kleir, het ciale In en om Barnard Castle (Coun ty Durham, Engeland) wordt de 24ste Onafhankelijke Infanterie Brigade aan een grondige trai ning onderworpen. Zoals gemeld is, werd de brigade onlangs op gericht met het doel, haar in ge val van nood onmiddellijk naar elk deel van het Britse Empire te vliegen om de orde te herstel len. De foto werd genomen tij dens een in scène gezette beto ging die door de 24ste brigade in geen tijd uit elkaar werd gesla gen. Men ziet hoe een „gewonde" brigadier van het toneel van de strijd wordt weggesleept. Ook in het onderdrukken van een op stand blijft het Britse sportieve element gehandhaafd, want er komen geen vuurwapens bij te pas, alleen een knuppel en een schild Opbrengsten stijgen „Rekening houdend met de reeds door het Nederlandse volk voor de watersrioodslachtoffers gebrachte grote financiële offers, is het opval lend dat de collecte-opbrengsten in 1953 over het algemeen hoger lagen dan die in 1952", aldus het verslag van het Centraal Archief en inlich tingenbureau inzake maatschappelijk hulpbetoon over de jaren 19521954. Tevens blijkt, dat een verdere uitbrei ding van het aantal voor landelijke Rondom Pasen bloeit de folklore. Morgen is het Palmpasen en dan begint ook reeds het traditionele schilderen van de eieren. stellingen op het rooster gereserveerde perioden om te mogen collecteren onmo gelijk is. Elk jaar melden zich nieuwe reflectanten voor plaatsing op het lande lijke collecteplan. Uit een in 1953 gehouden enquête bleek, dat tal van gemeenten voorstanders zijn, iet aantal collecten door verdergaande :ombinatie-vorming te beperken. Mede hierdoor heeft het Centraal Archief het antal collecten verminderd, temeer daar iok van gemeentebesturen klachten bin- lenkwamen over het geringe aantal zgn. vrije perioden in gunstiger maanden van het jaar. Het grote aantal collecten heeft er toe bijgedragen, dat een verschuiving plaats ran oude naar nieuwere inzamelings- en. Dank zij belangrijke steun via radio en pers zijn de bruto-opbrengsten der openbare inzamelingen de afgelopen jaren gestegen. Koninklijk bezoek aan Pedologisch Instituut Tijdens het bezoek van koningin Ju liana en prins Bernhard aan Amsterdam van 18 tot 22 april zal het koninklijk paar op zaterdagmiddag 21 april tijdens een rijtoer per calèdhe het Pedologische In stituut van prof. dr. J. Wa'.erink aan de Vossiusstraat bezichtigen. Dit instituut bestaat 25 jaar. Woensdagmiddag komen Koningin en Prins in de hoofdstad aan. Het gemeentebestuur maakt dan zijn op wachting in het paleis op de Dam. Don derdagmorgen wordt o.m. een bezoek ge bracht aan het SheH-loboratorium in Amsterdam-Noord, waar de Prins "s mid dags blijft terwijl koningin Juliana een moderne wa6-, bad- en zweminrichting bezoekt. Voor de vrijdag 6taat o.m. eer bezoek aan de Effectenbeurs op het pro gramma. Zondag 22 april zullen Konin gin en Prins in Amsterdam ter kerke Zweden staat aan Japan dezelde behandeling toe als aan leden van de O.E.E.S. het park. De zon speelt door de stammen elke tak zwellen de knoppen, het is goed hier te toeven Nederlands geschenk voor Rainier en Grace De in Monaco woonachtige Nederlan ders zullen prins Rainier en Grace Kelly als huwelijksgeschenk een kristallen Leerdam-servies aanbieden. Het bestaat uit 24 glazen voor rode wijn, 24 glazen voor witte wijn, 24 glazen champagne en 24 waterglazen. Alle n zijn van het fijnste kristal en voor zien van de kroon van prins Rainier en de ineengestrengelde initialen „G" en „R". Het kristalwerk is ongeveer gelijk aan at, wat het Nederlands Koninklijk gezin wel bij dergelijke gelegenheden ten ge schenke heeft gegeven. I.K.0.R.-televisie uit Overschie Ds. P. v. d. Vloed zal in deze dienst voorgaan De eerste kerkelijke televisie-uitzending van het I.K.O.R. zal op zondagmiddag 22 april 5 uur worden uitgezonden uit oude Hervormde kerk te Overschie. deze dienst, die een speciaal karakter zal dragen zal ds. P. van der Vloed, Her vormd predikant te Vlaardingen voorgaan. Zoals men weet wordt in deze dienst hpt thema van de verstedelijking van hel platteland aan de orde gesteld. De ge meente van Overschie is voor dit pro bleem een sprekend voorbeeld. De uitzen ding zal een uur in beslag nemen. H' 'ET Amerikaanse trie buiten jaar waarin het bevol- vinden. In december kingsregister van San het vorig jaar hielden uitpebrei- Francisco bij de grote minstens 124 „makelaars- de organisatie in Hong- brand en de aardbeving kantoren" in Hongkong kong, die duizenden Chi- verloren ging. tegen betaling landse zaken heeft zonderheden bekend ge stelde. met valse papieren de Verenigde Staten binnen te komen. Onder deze Chinezen zou den zich communistische agenten bevinden. Als gevolg van deze fantastische zwendel is de Chinese bevolking van de Verenigde Staten toe genomen van 77.000 zie len in 1940 tot 117.000 zie len in 19S0. Als iede Chinees die volget valse paspoorten Verenigde Staten paspoort •strekt tegen tig pre De valse werden ve 500 dollar c taling en het restant va de 2500 dollar bij aankom: de in de Verenigde Staten. Door manipulaties b bezig. zwendel stond voor niets en er werd zelfs voor ge zorgd dat de bloedgroe pen van de kandidaat van hun zg. ouders. De afgelopen vijf jaar waren de kandidaten voor toe lating tot de Verenigde wie zij wijl „Moeilijk, maai noodzakelijk" Maar dan moet de organieke sterkte van de divisie eerst verminderd worden (Van onze parlementsredactie.) DE WENS van SHAPE (het hoofdkwartier van de NAVO) om een tweede parate divisie in het leven te roepen, kan niet worden ingewilligd, voordat alle consequenties daarvan zorgvuldig zijn overwogen en reële mogelijkheden daarvoor zijn gevonden. Daartoe behoort in de eerste plaats een reorganisatie van de huidige divisie tot één van aanmerkelijk minder omvang, alsmede de vervanging van een aantal thans parate legerkorps troepen door mobilisabele eenheden. Dit deelt minister Staf mee in de memorie van antwoord aan de Eerste Kamer over de begroting van oorlog en marine. De bewindsman wijst er op, dat het aan tal parate troepen, dat een land op kan ;tell|*n. wordt bepaald door twee factoren: de grootte van het jaarlijks beschikbare liohtingscontingent en de duur van de eerete oefening. In Nederland blijft het lichtingscontingent tot 1963 vrijwel onver anderd. Het is niet voor vergroting vat baar. Ook verlenging van de duur der eerste oefening is onder de huidige om- itandighedpn niet mogelijk, want sociaal viet verantwoord. Het aantal parate troepen kan dus niet uitgebreid worden Uit dit aantal worden met de huidige or ganisatie juist verkregen: de ene parate divisie en een evenredig paraat gedeelte van de legerkorpseenheden, waartoe Ne derland zich na grondig overleg met. SHAPE in NAVO-verband heeft verbon den, benevens de voor de luchtdoelartil lerie nodige parate troepen. wensen van SHAPE komen dus hier- ser, dat uit één parate divisie plus irate legerkorpseenheden een paraat legerkorps van twee divisies wordt ge- orrad. De minister blijft hiernaar met de grootste ernst streven. Een divisicorgani- tle, teruggebracht tot een sterkte van .000 a 14.000 man. komt hem in dat geval het meest aantrekkelijk voor. HU ziet dan in de toekomst de Nederlandse bUdrage de bondgenootschappelUke strijd krachten bU voorkeur georganiseerd In: i paraat legerkorps van twee divisies als onderdeel van het parate NAVO- m; b. daarachter, tot steun aan en iventuele aflossing van het parate legerkorps, een mobilisabel legerkorpi in drie (2e echelon) divisies. De door de minister in september uitge sproken verwachting, dat Saceur in he' begin van 1956 in staat zou zijn algemene richtlijnen te geven voor reorganisatie (Advertentie) 58936 is het nummer van onze postrekening. Als u daarop vóór 1 april het abon nementsgeld voor het 2e kwartaal 1956 7.— overschrijft, dan voorkomt u dat er bij u een kwitantie wordt aan geboden en het is gemakkelijk voor onze administratie. Wilt u er vooral op letten dat het juiste adres, waar de krant bezorgd wordt, op het strookje wordt vermeld? De betaling kan ook geschieden aan DE ADMINISTRATIE. van de divisie, mede in verband met de invoering der atoomwapens, is nie vervulling gegaan. Inmiddels is hpt, zoals de zaken thans staan, nodzakelijk om, het zij met Saceur. hetzij met de bevelhebber der landstrijdkrachten Centraal-Europa, in rechtsteeks overleg te treden en deze een ontwerp-organisatie over te leggen zoals die voor de Nederlandse divisii kunnen gelden. Dit zal geschieden i mate de werkzaamheden van de met het onderzoek belaste studiegroep vorderen. Geen halve maatregelen van Sowjet-sportwereld Voor de voorbereiding van Russische atleten voor de Olympische Spelen te Melbourne heeft de Sowjet-regering eer bedrag van 400.000.000 roebels (ongeveei 380.000.000 gulden) beschikbaar gesteld, al dus heeft de voorzitter van het Russische Olympisch Comité. M. Pesliak, te Mel bourne verklaard. In Moskou zullen spe ciale stadions worden gebouwd voor hei houden van olympische voorwedstrijden, terwijl voorts in de gehele Sowjet-Unle trainingscentra woVden aangelegd, waar de voor Melbourne geselecteerden zich kunnen voorbereiden. Rusland wil équipe van 400 man samenstellen. Pesliak deelde nog mee, dat Rusland moeite zal doen de Spelen van 1964 toe gewezen te krijgen. Temperaturen boven normaal Tussen een krachtig hogedrukgebied, waarvan het centrum boven Rusland ligt en een diepe depressie ten zuiden van Ierland, stroomt al enkele dagen warme uit de tropen afkomstige lucht over de Alpen naar de Noordzee. Hel oceaanfront van de depressie bij Ier land drong de afgelopen nacht Fran krijk binnen en verplaatste rich daarna in een langzaam tempo in de richting van ons land. Hierdoor nam de bewol king tüdeiv" toe. Van de depressie wordt verwacht dat zij langzaam in de richting van de Ierse zee zal trekken en in diepte zal afnemen. Aan het ge noemde front komt in de omgeving van Barcelona een storing tot ontwikkeling. Het is niet onmogelijk dat deze storing morgen reeds het weer b\j ons zal be- invloeden. De temperaturen blijven ook morgen boven normaal. De wind neemt iets af, zodat in de komende nacht plaatselijk mist kan optreden. HET WEERlN EUROPA ■beteringen, die in de nieuwe c.a.o. t opgenomen plegen te worden, in minde- ring komen op de 6 procent toegestane loonsverhoging. De werkgevers beweren, dat dit wèl het geval is. de werknemers ontkennen het. Ook in de verschillende bedrijfstakken doen zich soortgelijke moeilijkheden voor. werkgevers schijnen evenwel meer plooibaar te zijn dan hun vertegenwoor digers in het bestuur van de Stichting van de Arbeid, waarschijnlijk omdat zij de ar- beidsvrede wensen te bewaren. Intussen hebben de centrale werk gevereorganisaties hun leden aanbevolen. te gaan tot het doen van de uitke ring ineens van 3 procent over 1955. In de bedrijfstakken zal men nu moeten be slissen. of men al of niet rekening wenst tehouden met de winstuitkeringen, die eventueel reeds verstrekt zijn. Adres aan Tweede Kamer De pensioenverbetering voor ambtenaren Het Ambtenarencentrum is teleurge steld over de indiening va«> het ontwerp aanpassingswet, waarin de aanpassing van de ovenheidspensioenen aan het al gemeen ouderdomspensioen wordt gere geld. Deze teleurstelling geldt ndet het voorstel tot aanpassing op zichzélf, zo blijkt uit een adres, dat het Amlbtenaren- centrum aan de Tweede Kamer heeft ge richt, maar het feit dat in het wetsont werp vooreteil'len lot peneioenvenbetering achterwege zijn gebleven. Deze verbete ringen, die tegenover de aanpassing had den moeten staan, zijn ze&fis door de rege ring ais noodzakelijk erkend. In het adre6 wordt de Kamer verzocht er bü de regering op aan te dringen, dat de toegezegde voorstellen betreffende he'. optrekken van de reeds verleende pen sioenen en de voorsteWein tot een auto matische aanpassing van de pensioenen aan het bezbldigingspeil op zodanig tijd stip bij haar wordt ingediend, dat de Kamer in de gelegenheid zal zijn ze in samenhang me', het reeds ingediende ont- werp-aanpassingswet in beschouwing te Minister Beyen (buitenlandse zaken) gaat van 28 maart tot 7 april met vakan tie. Op 4 april zal hij een lezing te Milaan houden. Metselaars en stukadoors Vakantiebonnen van de oude waarde De verenigingen van metselaars- en stukadoorspatroons in Amsterdam, Den Haag, Rotterdam en Utrecht gaan verder, tegen de nog niet verhoogde prijs va kantiebonnen te verstrekken, aldus deelt de Amsterdamse stukadoorspatroonsver- eniging mede. Omtrent de verhoging van de prijs der bonnen, die in juli een feit zal zijn. wordt getracht door het opnemen van contact met de diverse instanties de meest juiste oplossing te vinden vöor het nadeel, dat dan zal ontstaan. boren, daar inderdaad de burgerlijke was geboren, dan zou de Verenigdé Staten iedere Chinese vrouw die den de immigranten toen in de Verenigde Sta- gepast" als leden ten was. het leven heb- Chinese gezinnen d ben moeten schenke 800 kinderen. Alle valse paspoorten den voor G00 dollar geven aIs geboorteplaats gestelde geboortecertifi- raai van de drager San Fran- eaten" verstrekt. zesti zich tgaven, dan tachtig procent zgn aanspraken baseerde op j een of andere vorm van De commissie voor toe- wijzingen uit het Huis it van Afgevaardigden is l gevraagd, een aanvullend Amerikaanse stemmen i.z. Jungschlager Pro-Inconesisch in diepste zin De New York Times publiceert een brief van prof. Henry P. de Vries van de Columbia-universiteit, Harry Gideonse van Brooklyn College cn Harold Vöorhi6 van de New Yorkse universiteit. die wijzen, dat het in de zaak-Jungschlager niet om politiek of economie gaat om de grondrechten van de mens. grondige studde van de procesgang heeft voor hen op een overtuigende wijze getoond, dat hier de onontbeerlijke ele menten voor een eerlijke berechting breken. Politie en openbaar ministerie schiepen een situatie, waarin slechts de getuigen a charge ten volle aan het woord kwamen. De bijstand van een gekwalifi ceerd verdediger is aan verdachte ont zegd. De thans heersende spanningen leg gen een extra verantwoordelijkheid aldus de brief die de hoop uitspreekt, dat de adressen van de Nederlandse balie de internationale juridische commis niet zullen worden beschouwd als ar Indonesisch, maar als pro-Indonesisch de diepste zin van het woord. De zoon van de hegr Jungschlager, de heer Jung, die de Amerikaanse nationali teit bezit, heeft zich ten behoeve van zij vader tot president Elsenhower gewend. In Veenendaal is een comité ten be hoeve van de heer Jungschlager gevormd onder voorzitterschap van burgemeester A. Bakker. ONO ONO windstil WEERBERICHT Vrij zacht Tot mórgenavond verwacht 1 j De Bilt: Vannacht hier .'•".yt'J/ daar mist. Morgen overdag li» °P de me«ste plaatsen droog /fÖ weer met zonnige perioden. n ry Zwakke tot matige zuidoos- telijke wind. Weinig veran dering in temperatuur. (Opgemaakt te 11.15 uur). Zondag zon 6.33—19.04, maan 18.14—5.38. Maandag zon 6.3119.05, maan 19.32—5.59. Op 26 maart volle maan. Nu ook in Duitsland de lente definitief haar intrede heeft ge daan, verschijnen de bekende trekkende ambachtslieden weer op de wegen. Hun typische kle ding herinnert zowel aan de Volendammer als aan de cowboy en wel respectievelijk door de wijde broek en de hoed met brede rand. Er is weer volop werkgelegenheid in West-Duits- land en het gaat deze mensen naar den vleze. Gelokt door de wijde verten, trekkend van stad tot stad en werkend waar maar werk te vinden is, voorzien deze mensen in hun onderhoud.

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 1