Woubrugse raad akkoord groot lantaarnplan met Herv. kerk en de gemeentetoren kunnen thans worden hersteld COÖPERATIEVE BOERENLEENBANK De heer Korver kwart eeuw in dienst der gemeente C.H. kiesvereniging bepaald bij onderwijsproblemen Ter Aarse kerk mag alleen maar worden gerestaureerd Het Ned. Trekpaard ziet de toekomst hoopvol in LANDBOUW HUISHOUDSCHOOL Aangifte van leerlingen Ballograf NIEUWE LEIDSCHE COURANT 9 ZATERDAG 24 MAART 1956 Begin april aanbesteding van bouw van tien woningen TVA EEN KORTE HERDENKING door de voorzitter van de Woubrugse raad, de heer C. Wittebol, deelde hij mede, dat de begroting van de gemeentebedrijven door G.S. is goedgekeurd. Na een zitting op 8 februari is de onteigeningsprocedure betreffende grond van de heer Oudshoorn afgehandeld en kan de gemeente thans de verbindingsweg Dokter Lothlaur- Bateweg doortrekken. De openbare school zal omgezet worden van een april- in een septemberschool. Vervolgens legden de heer S. Mawyn en mejuffrouw Lok beiden de eed af, respectievelijk in hun functie als waar nemend secretaris en ontvanger. Bij het punt vergoeding gemeenteper- soneel werd besloten de gemeente-incas seerder een kledingtoelage van f52.50 per jaar te verlenen ingaande 1 januari jl. Ook de technisch leider der gemeentebe drijven ontvangt deze toelage, benevens een rljwieltoelage van f 100. Bovendien zullen de drie gemeentewerklieden f 25. de incasseerder f 12.50 toelage ontvangen wegens buitenwerk tijdens de koude. Eveneens ging de raad akkoord met een verzoek om vergoeding voor een vak onderwijzeres aan de C. M. school, groot f 148 of f 180. naar gelang haar bevoegd heden. Voorschotten aan de bijzondere scholen werden verleend, voor de C M school f 5500. en de r.k. parochieschool f 5900. In verband met een uitbreidingsplan voor het onderdeel ..Zuidhoek" merkte de voorzitter op, dat mede door de sanering van het aangrenzende Roelofarendsveen en de komende ruilverkaveling aldaar een voorziening zeer reëel is. Een verzoek van twee ingezetenen om een tweetal huizen te_ bouwen is in principe door de plano logische dienst goedgekeurd. De raad kan zich verenigen met een besluit om een herziening van het gemeentelijk uitbrei dingsplan voor de Zuidhoek voor te be reiden De voorzitter wenste nog geen mededelingen te doen over de door de heer Den Hertog gevraagde stand der annexatieplannen van Alkemade. Woningbouw Bij het punt woningbouw sprak de voor zitter over de realisering van de bouw van 5 arbeiders- en 5 middenstandswonin gen. Op 6 april zal een openbare aanbe steding worden gehouden, maar nog geen gunning worden verleend. Voorts is er nog een toezegging voor één extra wo ning. De heer Venhuizen beklaagde er zich over. nog steeds de tekeningen niet gezien te hebben; bovendien is de raad weer buiten de voorbereidingen gehou den. Ook nu worden we weer voor een voldongen feit gesteld! Ook vreesde spr., dat voor de middenstandswoningen, ge zien de hoge hifren, moeilijk bewoners gevonden zullen kunnen worden. De voor zitter antwoordde, dat de tekeningen steeds ter inzage liggen en drukte zijn spijl er over uit, dat de heer Venhuizen ze nog niet gezien had. Voorts maakt men» -de fout niet te willen-wennen aan hogere" Reeds lang ondervinden de bewoners van de gemeentewoningen aan het Noord einde en de Van Poelgeestlaan té Hoog- made grote overlast in hun tuinen van water, waardoor de gemeente genood zaakt was deze grond op te hogen tot 40/50 cm. Thans is het noodzakelijk gebleken de vloeren der schuren evenveel te ver hogen en de daken te vervangen door zg. lessenaardakjes, afgedekt.met eternitpla- ten. De daarmede gepaard gaande kosten, nl. 5000 gulden voor 700 m3 grond en 2000 gulden voor de verbouwing der schuurtjes, werden door de raad gevo- Onderhoudswerkzaamheden aan de be schoeiing en de afrastering van de tuin en ambtswoning van de burgemeester vroegen een bedrag van f 775. Nadat de heer Venhuizen er op had gewezen, dat men aan dit werk reeds begonnen was. eer de raad zijn goedkeuring had ver leend, geschiedde dit alsnog. De raad werd vervolgens een lantaarnplan voor gelegd. Verlichting worden, namelijk de Vierambachtsweg en Boddens Hosangweg. Veertig lichtmasten kosten f 11.000 gulden, terwijl 9000 gulden werd uitgetrokken voor versterking der kabels. Het voorstel van de heer Den Her tog om palen van zes meter inplaats van vier meter te plaatsen, zal door B. en W. worden overgenomen, die een gewijzigd plan zullen opstellen, dat in totaal circa 23.000 gulden beloopt. De heer Venhuizen vroeg speciale aandacht voor de elektri citeitsvoorziening in Ofwegen. De voor zitter deelde mede, dat dan meer mede werking der bewoners getoond dient worden; ook de bouv matorhuisje aldaar brengt hoge kosten met zich mee. Ten slotte deed de heer Den HeFtog de suggestie de oude palen te plaatsen op donkere hoeken in de ge meente, waarna de heer Boon een instal latie wenste te zien aangebracht, v door om de andere paal licht geeft. Verslag i transfor-1 koord Namens de rekeningscommissie, die de rekeningen der gemeentebedrijven 1954 had nagezien, bracht de heer Den Hertog verslag uit Het waterleidingbe drijf werkt met 20 verlies, doch vol gens de secretaris levert ook het best ge outilleerde net nog 10 waterverlies op. Voorts achtte spreker het tarief der straatverlichting te hoog; mogelijk kan bij grotere stroomafneming in Leiden een gunstiger tarief bedongen worden. Voorts bepleitte hij de instelling van een missie, die klachten over gemeentew gen kan behandelen; de thans te volgen weg via B. en W. is te omslachtig. De derhoudskosten zijn beslist te laag tot toe. Het saldo van 10.000 gulden is ot gebracht naar de kapitaaldienst. De raad ging met dit verslag akkoord. Bij het laatste punt, begrotingswijzigin gen dienst 1956, memoreerde de voorzitter nog de door G.S. te hoog geachte afkoop som der oude veerrechten, groot 10.000 gulden. Na besprekingen met de N.H. kerkvoogdij kwam i f9750. Raad van Rijnsalerwoude Burgemeester Bakhuizen zal afscheid nemen op 30 april Onder voorzitterschap van burgemeester J .A. Bakhuizen kwam de ge meenteraad voor de eerste maal in 1956 in openbare vergadering bijeen. De heer Leijstra waé wegens werkzaamheden afwezig. Het belangrijkste agendapunt werd gevormd door de mededeling van de voorzitter, dat het rijk veertig procent subsidie zal verlenen in de kosten van de restauratie van de gemeentetoren, terwijl de kerkvoogdij een rijkssubsidie van vijf tig procent in de kosten van de kerkrestauratie krijgt. Alvorens dit punt evenwel aan de orde kwam, had de voorzitter meegedeeld, <jat hem met ingang van 1 mei eervol ontslag is verleend als burgemeester van Rijnsa- terwoude. De burgervader deelde mee. dat hij in een openbare raadsvergadering op 30 april 's middags om drie uur af scheid hoopt te nemen, 's Avonds van zeven tot acht uur zal hij een receptie houden. Bij de ingekomen stukken bevond zich een brief van G.Swaarbij het besluit van de raad tot garandering van rente en aflossing van een door de stichting wa terleiding De Drie Gemeenten aangegane kasgeldlening, wordt goedgekeurd. Ver volgens werd de vgrordening op de hef fing en invordering van begrafenisrechten onveranderd vastgesteld, waarna in de algemene politieverordening de bepaling werd opgenomen, dat het verboden is langs de openbare wegen doornenheggen te planten. Tevens werd een verordening op de heffing van een baatbelasting vast gesteld, die nodig is in verband met aan sluiting op de drinkwaterleiding van di verse langs de Leidse Vaart gelegen per celen. Nu dient nog slechts de hogere goedkeuring te worden afgewacht. Op voorstel van het college besloot de raad met ingang van 1 januari 1956 dc contributie voor het buitengewoon lid maatschap van de ANWB van f35 tot f50 per'jaar te verhogen. Ook werden enige besluiten tot wijziging van de be groting dienst 1955 vastgesteld. De saldi •ve op de kapitaaldienst kon met on er f 15.000 worden verhoogd. De sa larisverordening voor het gemepntepcr- soneel werd daarop eveneens vastgesteld. Verheugend blijkens een ingekomen verzoek nog op tien procent subsidie van de gemeente in de kosten van de kerkrestauratie. Men dient namelijk niet te vergeten, dat de kerk nog f 40.000 zal moeten uitgeven, waarvoor geen subsidie wordt verleend. Voor de kleine Hervormde gemeente van Rijnsaterwoude worden deze kosten te hoog. Het is dus wenselijk, dat wij de kerk een subsidie van f 16 000 verlenen, z< de voorzitter. Nogal veel De heer Disseldorp merkte op, dat de gemeenteraad in de vorige vergadering eigenlijk al ver genoeg is gegaan door bedrag van f 10.000 toe te zeggen. Dè vc zitter legde nog eens de nadruk op de kunstwaarde van de kerk en voegde hier aan toe. dat de kosten elk jaar van stel nog hoger zullen worden Ook de heer Broekhuizen vond het bedrag, dat de gemeente moet betalen, evenwel tamelijk hoog. De voorzitter antwoordde, dat het college lang en breed over dit voorstel heeft gesproken, maar dat het feit dat de restauratie moet doorgaan ten slotte de doorslag heeft gegeven. De raad ging hierop akkoord onder de voorwaarde, dat B. en W. alle pogingen in het werk die nen te stellen om de rijkssubsidie ver hoogd te krijgen. Burgemeester Bakhui zen zegde dit gaarne toé. In de rondvraag drong de raad e B. en W. op aan, met de voorbereiding van het uitbreidingsplan de grootst gelijke spoed te betrachten. Advertentie „HazerswoudeKoudekerk1' De agenda, bevattende o.m. de voordracht voor de verkiezingen, opgesteld door het Bestuur en de Raad van Toezicht, liggen ben kantore van de Bank ter inzage. Tot zeven dagen vóór de datum van de vergadering hebben minstens 10 leden het recht de voordrachten aan te vullen door indiening van een schriftelijke en onder tekende candidaatstelling. Tevens delen wij u mede, dat de jaarlijkse boekjescontrole per 31 december 1955 is beëindigd. Houders van spaar- of voorschotboekjes, die niet door het bestuur zijn afgetekend of waarvoor geen controlebiljet werd ontvangen, worden verzocht zich ten spoédigste te melden bij de voorzitter van het Bestuur van de Coöp. Boerenleenbank, de heer W. Lommerse, Rijndijk 255 te Hazerswoude. HET BESTUUR, ALPHEN AAN DEI'. RUN In de trouwzaal van het raadhuis is gisteravond de heer A. J. Th. M. Kor ver, adjunct-directeur gemeentewerken, hartelijk en openhartig gehul digd in verbantf met zijn zilveren jubileum in overheidsdienst. De heer J. Constandse fungeerde op uitnemende wijze als ceremoniemeester en heeft met enkele woorden; de bijeenkomst ingeleid. Eerste spreker was burgemeester Witschey, die met zijn eerste woorden: „Beste Korver" het karakter van de avond bepaalde. De burgemeester, die de heer Korver u zes jaar meegemaakt heeft, zei, het iet zo heel moeilijk te vinden hier het 'oord te voeren, omdat de gemeente met het bezit van zo'n ambtenaar is te felici teren. Wanneer hier een getuigschrift uit gereikt zou worden, dan kon dit zeer lof felijk zijn, mét gouden letters geschreven. Het scheen aanvankelijk, dat de jubilaris op de administratieve stoel zou komen te zitten, maar gelukkig is dat niet gebeurd. Gereleveerd werd de ontwikkeling van de technische staf der gemeente in die 25 en spr. voorspelde een verdubbeling in de komende 25 jaar. Hij wenste de jubi laris toe dat hij de verdere ontwikkeling Alphen aan den Rijn tot een mooie provinciestad zou meemaken. De heer Korver is een man die ook wel durft te zeggen zoals* hij het meent; „je bent wie je bent. en geeft je. zoals je bent". Maar waardering is er daarom des te meer. Na- het gemeentebestuur bood spr. de bekende envelop met het precies van hogerhand vastgestelde bedrag aan. („het komt geloof ik op 35 cent uit", zei de burgemeester", maar daar kan ik ook aan doen") en namens het per soneel van de dienst werd een elektrisch scHeerapparaat aangeboden. Pittig Volgende spreker was de wethouder v de dienst gemeentewerken, de heer J. d. Berg, die van oordeel was dat de ju bilaris veel werk heeft verzet. Hij kon soms pittig uit dé hoek komên, maar de prettige samenwerking bleef bewaard, Spr. zei. dat zijn visie op bepaalde ge vallen door de voorlichting van de jubi laris was beïnvloed. Hij besloot met de wens. dat de jubila ris nog veel jaren zijn beste krachten in dienst der gemeente zal mogen geven. De directeur van gemeentewerken, de heer L. J. v. d. Vliet, onthulde, dat de jubilaris niet minder dan 9% jaar op een vaste aanstelling heeft moeten wachten. Men moet zijn tijd verdelen tussen werk en gezin en spr. was van oordeel, dat het gezin van de heer Korver wel kort gekomen zal zijn. Hij gaf mevrouw Korver echter de verzekering dat de uren, buitenshuis doorgebracht, door haar man goed werden bes'eed. Geschenken De heer W. van Heemskerk, onder-com mandant van de vrijwillige brandweer, vertolkte de waardering van de leden voor hun commandant en bood een likeur- bar aan. De heer G. J. Hofland, administrateur gemeentewerken, bracht in een vaak gees, tig rijmpje, bepaalde stopregels van dt jubilaris naar voren. Na de koffie sprak de gemeente-secretaris, de heer A. Veen- huysen, die o.m. zei dat men moeilijk rap porten van de heer Korver los kan krij- m, maar komen ze. dan zijn ze voorzien jn goed advies. Namens de afdeling openbare werken Hervormde Gemeenfe-avond Hierna kwam men tot het in de aanhef genoemde punt over de restauratie van gemeentetoren en kerk. De voorzitter vond het zeer verheugend, 'dat het nu ze-1 Qnder voorzitterschap van de heer J. van der Oever is gisteravond in het IJsclubgebouw een ledenvergadering gehouden van de C.H.-kiesvereniging „Groen van Prinsterer." De heer L. Schippers, inspecteur van het lager 'onderwijs hield een causerie, met als onderwerp: „Het lager onderwijs voorwerp van aanhoudende zorg voor regering en gemeentebestuur en de Christelijk historische zienswijze." Naast de persoonlijke belangstelling I toezicht heeft een controlerende, doch ook •oor het onderwijs is er, aldus de heer een stimulerende taak. Dê vraag of dit Schipper, ook die van de Staten Generaal toezicht noodzakelijk Sprak de heer C. v. d. Laken; een bureau lamp en twee potplanten werden aan geboden. De heer A. Ras feliciteerde namens de B.B.; dankte voor de steun en vroeg ook verdere hulp van de jubilaris, die juist vijf jaar aan de B.B. verbonden is. Dan feliciteerde de inspecteur van po litie, de heer N. G. Groothuijse, en ten slotte, en dat was een goed besluit, de heer A. Hofland, die het leven een ketting noemde, waarvan God de kralen rijgt. HIJ wenste de jubilaris ook voorts Gods zegen toe op zijn werk. De heer Korver sprak een dankwoord. Na afloop van dezë bijeenkomst recipi- ?rde de jubilaris. Onder hem, die hun opwachting maakten, was ook de vroe- an g-~'entewerken, lr. J. J. Waardenburg. ths 'e Voorburg, on der wiens jeiding d heer Korver een reeks van jaren mocht werken. Burgemeester heropent Aviiauna Donderdagmiddag om half vier zal de officiële overdracht van Avifauna aan het familieconcern Van der Valk geschieden. De burgemeester zal daar na het park heropenen. Driejarig meisje vermist Sedert gistermorgen, omstreeks half elf wordt vermist een driejarig dochtertje de familie Pijper, wonende Westikanaalwe-g. Het vermoeden bestaat dat het meisje, 'dat hot laatst gezien werd weckketel op het hoofd, in het n het Aarkanaal is geraakt. Gis termiddag tot het donker worden toe. heeft de politie gedregd, maar het meisje werd niet gevonden. Bij hetaanbreken de dag hoopte men heden, met hulp de rivierpolitie, het dreggen voort Verbouwing pompstation In het k3der van c!e sanering en uit breiding van dc drinkwatervoorziening heeft het Rijksinstituut voor Drinkwater voorziening een bestek opgemaakt vooi het verbouwen van een rond open filter tot snelfiltcrgebouw en voor het verbou- rechthoekige open filters tot reinwaterkelders, waarop een c degebomvtje met toegangsruimte, ■erband met het zeer specialistisch ka rakter van deze werkzaamheden achtten zowel genoemd Rijksinstituut als de di recteur van de water- en lichtbedrijven openbare aanbesteding ongewenst. Aan vijftal aannemers is de gelegenheid geboden in te schrijven. Daaruit blijkt, dat laagste inschrijver is hét aannemers bedrijf A. A. Koot te Gouda met een bedrag van 128.800. B. en W. stellen de raad voor het werk aan deze aannemer p te dragen Hotel 's Molenaarsbrug De heer en mevrouw A. van Griet huizen zullen dinsdag hun hotel 's Mo lenaarsbrug overdragen aan de heer B Dimmendal. Zij nemen 's middags van 3 tot half zes afscheid van de cliëntele. terwijl tevens gelegenheid bestaat met e nieuwe eigenaar kennis te maken. Agenda voor Alphen Maandag 26 maart: schoolavond Nijver heidsschool voor meisjes. Dinsdag 27 maart: school Julianastraat ouderavond Chr. school voor algemene Centraal: ledenvergadering A.R.C. Woensdag 28 maart: hotel Toor Foto- De Hervormde Gemeente hield gisteren een Gemeente-avond in Jonathan onder leiding van ds. Van Amstel. Spreker was de heer Van Hoogstraten van Stad en Landschap. Hij deelde mee. dat de burger lijke gemeente in 1915 bericht had ontvan gen dat de Hervormde kerk op de voor lopige lijst van monumentenzorg was ge plaatst Niemand wist hier verder iets van en ook in de notulen is er niets over te vinden. Nu was men in Den Haag te weten gekomen, dat in Ter Aar via een bouwfonds geld werd ingezameld voor een nieuwe kerk. Daarom was de kerk voogdij uitgenodigd voor een bespreking, die dus deze verrassing bracht. De kerk mag niet worden afgebroken, maar wei gerestaureerd. Bij hoge kosten springt monumentenzorg bij. Men wil toch proberen, zo bleek in de bespreking, de kleine kans te gebruiken om hieraan te ontkomen. Dit is mogelijk als men kan aantonen dat de kerk niet op de juiste plaats staat. Maar dit zal zeer moeilijk zijn omdat onbekend is hoe de gemeente zich zal uitbreiden. De ge meenteleden stelden op de huidige plaats in grote meerderheid geen prijs. De heer Van Hoogstraten vond dat de belangstel ling voor cultureel belangrijke gebouwen langzaam ook bij de gewone man komt. Het bouwfonds zou voor de restauratie kunnen worden gebruikt, maar dat is nu weer niet de doelstelling van het fonds. Algemeen was men van mening voor lopig met het bouwfonds te moeten door gaan. Spreker wilde gaarne in besloten kring nogmaals over deze kwestie spre ken. Kerkvoogd C. van Vliet opperde nog de idee het geld te bestemmen voor bouw van een jeugdhuis en een kapel. Veilingoverzicht De afgelopen week bracht opnieu- zeer goede groenteprijzen. In ons ovei zicht van de vorige week konden we me ding maken van hoge witlofprijzen. Ook deze week ze'.te in met uitstekende prij- d-ie zioh woensdag vo(ledig handhaaf den. Vrijdag was het plotseling lager, al mogen we de toen betaalde prijzen toch zeer goed noemen. De grote aanvoer, gevoegd bij een steed6 ruimer aanbod van jonge voorjaaregroente, zal hiervan wel mede oorzaak zijn geweest. Spinazie is de gehele week zeer duur geweest. Vooral maandag en woensdag, r-ijdag was het iets minder. Broeivet kwam woensdag als primeur voor de klok eri bracht toen een echte primeurs- prijs op. Vrijdag was de notering zeer veel lager. Een andere primeur was sla. De kwaliteit ie over het algemeen goed, maar de kropjes zijn nog erg licht. Dit in aanmerking nemend werd de sla duur betaald. Vrijdag viel er al een toenemend aanbod waar te nemen, Een derde pri meur in deze week was radijs. Hiervan bleef de aanvoer nog zeer gering, doch de prij6 wa6 goed. De prei 16 weer goed betaald. Bij dit produkt treed' een zeer ruim kwaliteits verschil! aan de dag. Vandaar dan ook een vrij grote variatie in prijs. Goede partijen waren duur. Zo i6 het ook met Over de waepeenprij6 kon men deze week weer tevreden zijn. Vooral de goede partijen waren in trek, maar de minder goede deden het nog slecht. Kroten waren nie'. zo duur, vrij dag iets hoger in prijs dan op de v gaande dagen. Rode kool' betaalde in het begin van de «teek duur, later aflopend. Chr. kleuterschool Maandag hoopt de Chr. kleuterschool een openbare les te houden voor de ouders en leden der vereniging in hel gymlokaal van de Chr. Nat. school. Aan vang kwart over zeven. Op het program ma staan een bijbelvertelling en spelle tjes cn zang door de kinderen. Daarns wordt ledenvergadering gehouden. de gemeenteraad: het onderwijs is •oorwerp van voortdurende zorg van de regering, met gedeeltelijke delegatie aan de gemeenten. En toch. zo meende spreker, zijn er al tijd nog mensen die van de kern van de zaak niets afweten Men zegt: het onderwijs kost veel geld n inderdaad, dit is waar, want 11.6tf> an het nationaal inkomen wordt bestéed an onderwijs en cultuur Maar kan men het geld ergens beter oor gebruiken, waar circa twee miljoen iensen dagelijks van goed onderwijs pro fiteren! Voor de welvaart van ons land is het onderwijs onmisbaar; we moeten het hebben van hersens en vaardig heid. De heer Schippers bestreed de mening, s zou het Nederlandse onderwijs slecht jn. Ten opzichte van het buitenland slaan wij heus geen gek figuur, al blijft natuurlijk heel veel te wensen over Genoemd werden in dit verband: de nood zakelijkheid van een goed sluitend onder- ijsbeslel en de dringende behoefte aan wendige verbetering. Het lager onderwijs vergt 50van de tgaven. De heer Schippers besprak vervolgens enkele punten, met betrekking tot de zorg van de regering. Hij noemde a de wetgeving, het budgetrecht en ?t toezicht. Opgemerkt werd. dat de C.H. politici bij het onderwijs een belangrijke rol hebben gespeeld. Toezicht Voor het toezicht op het onderwijs zijn e inspecties ingesteld. Het rijksschool- meende de heer Schippers bevestigend te moeten beant- -oorden. De regering huldigt consequent e gedachte van vrijheid van onderwijs. De gemeentebesturen hebben veel b< moeiingen met het onderwijs. Wat de openbare scholen betreft, hiervan zijn zij tevens schoolbestuur. Ook de kosten het bouwen, inrichten en exploiteren bijzondere scholen worden bestreden uit e gemeentekas. De heer Schippers achtte het verblij dend, dat, waar opvoeding ouderzaak is. juders zelf hun keuze kunnen doen betrekking tot het onderwijs hun kinderen. Spreker heeft vervolgens uitvoerig stil gestaan bij allerlei kritiek, die op d- gering wordt uitgebracht. Sprekende over de Christelijk Histori sche zienswijze, merkte de heer Schippers ip, dat met wat uitgesproken wordt in artikel 1 van het beginselprogram C H. sen slechts voorstanders kunnen zijn onderwijs in chrlstelijk-nationale z r dit niet te verwezenlijken valt. ki de C.H. in eerste instantie voor de bij zondere school met de Bijbel, 't Z< •rg christelijk zijn. om dan de openbare school maar geheel los te laten: wij die ren deze zo goed mogelijk te maks Bij alles, wat op hetonderwijserf op stapel staat, dienen de Chr. Historischen meer te zijn dan alleen toeschouwers Belangstelling, arbeid en gebed dit houding is Christelijk Historisch. Zo be sloot de heer Schippers zijn met grote aandacht gevolgde rede. Er volgde een goede bespreking. Na de pauze werd door de fa. Laros de film „Het zwarte zand" vertoond. ALKEMADE Zondagsdienst De zondagsdienst der huisartsen wordt waargenomen door de doktoren Brink horst en Muskens Griep-cpidemie. Tot nu toe zijn in Opper-Ooslenrijk óuuu griepgevallen ge signaleerd, waaivan tien dodelijke, Ondanks de mechanisatie „Het paard is een kind der natuur en zal daarom op de boerderij blijven" DAT ER IN DE WERELD van het trekpaard in ons land nóg heel wat omgaat is op de algemene vergadering van de Kon. Vereniging „Het Nederlandse Trekpaard" wel gebleken. Er zijn in ons land nog 220.000 paarden en hiervan zijn 186.000 werkpaarden. De voorzitter der vereniging, de heer J. A. Stols, van St. Philipsland, -kon in zijn openingswoord in Den Haag, dan ook goede geluiden laten horen. leeftijd op 1 augustus zal worden opge volgd door de heer Chr. Oomen te Vught, gewaagde van een algemene tevredenheid. Weliswaar liep het aantal leden in 195$ van 11.899 terug tot 11.163. maar vergele ken met een 40 Jaar geleden, toen het paard nog niet door de mechanisatie werd bedreigd, staat de vereniging er goed voor. Algemeen wordt het nut van eên goede fokkerij en daarbij behorende stamboekindeling ingezien. Ook de dek kingen liepen, zoals gezegd, terug en het aantal ingeschreven veulens van 5114 tot 4239, maar de stijging der prijzen stemt hoopvol voor de toekomst. Er zijn daarom ook zonzijden in de paardenfokkerij. Denk er om, aldus besloot de heer Blom zijn jaarver slag: „Het paard is een kind. der na tuur en saneert dus zichzelf. Het zal er blijven en zo moge Het Trekpaard in het teken van „het volle profijt" staan." In de middagvergadering refereerde de heer G. Grootenhuis, adj.dir. van de die- rengezondheidsdienst in de provincie Zee land. Na eèn plèchtige herdenking van de in het afgelopen jaar aan de vereniging door de dood ontvallen leden, kon de heer Stols vele officiële vertegenwoordigers van ministerie, landbouwdiensten en land bouworganisaties verwelkomen. Zeer verheugend voor de paardenfokke rij is de toegenomen exportvraag en daar mee In verband de verminderde import. De prijzen xiin stijgende en dit betekent, dat het paard zijn plaats op de boerderii blijkt te kunnen blijven innemen, ondanks natuurlijk verdergaande mechanisatie van het landbouwbedrijf. Voor 1956 wordt een grotere export verwacht en daarom is het nodig, dat er ook meer gefokt wordt. „Zonder materiaal geen export!" De voorzitter was niet in alle opzichten te spreken over het Centrum Paardenbe- langen. dat nog wél meer voortvarend heid zou kunnen betrachten bij het on derzoek naar veulenstèrfte. vruchtbaar heid en juiste voeding. Slechts het beste paard kan concurreren met de mechanisa tie. De dékkingen ln 1955 gaven een terug gang te zien van 16 624 naar 14.598. Men zij op zijn hoede, want teruggang kan bij ermeerderde export niet gebruikt wor den. Ook ten aanzien van de Benelux maakt ons land niet zo'n goed figuur. Een verhoogde rijkssubsidie is zeer nodig wil len wij bij België niet ten achter geraken. Uitvoerig stond spreker stil bij het in gediende wetsontwerp om het couperen van werkpaarden tegen te gaan. HIJ hoop te, dat de Staten-Generaal de argumenta tie van Het Trekpaard, dat couperen geen dierenmishandeling, maar een onschuldi ge ingreep is om het paard grotere bruik baarheid en een fraaier uiterlijk geven, zal beseffen en géén desbetreffend verbod zal goedkeuren. Ook het jaarverslag van de algemene secretaris, de heer L. A. Blom. die wegens het bereiken van de pensioengerechtigde :lub. De doktersdienst De dienst van de huisartsen wordt waargenomen door dokter P. Stehouwer, Wllhelminalaan 41. telef. 2170. ZETHAMETAnv. BRUIKBAAR IJZER VLAARDINGEN ZEVENHOVEN Chr. school geopend Gisteravond half acht begon in de Chr. school de officiële openingsplèchtighéid uwe gebouw. Na het openings woord van de heer C. Vonk gaf het hoofd, de heer Groenewegen, een overzicht van de geschiedenis van het Chr. onderwijs in Zevenhoven sinds 1865. Na de pauze ver richtte de burgemeester de officiële opening. Het hoofd vertoonde een fi'lm afbraak van de boerderij, nodig voor de bouw zelf. De burgemeester bood het bestuur, namens het gemeente bestuur, een schilderij van de Koningin Architect Brouwer uit Alphen den Rijn voegde daar een vlag bij. Verder spraken nog ds. Wynta, het oud-hoofd, de heer Japinga en de hoofden van de Chr. scholen te Noorden en Nieuwkoop. De Groenewegen sprak een dankwoord, HAZERSWOUDE Geen voorrang verleend Toen gistermiddag een vrachtauto van de Kon. Shell vanaf de Rijndijk de Zon- •eldstraat wilde indraaien, kwam daar juist op het fietspad een bromfietsrijder wien voorrang moest worden ver leend. Dit werd hem echter niet gegeven. Het gevolg bleef niet uit. De bromfiet ser. de heer T. v. d. Meijden, uit Kou dekerk, reed tegen de auto op. Hij zelf kwam met de schrik vrij; de bromfiets was totaal vernield. Arbeidsongeval Toen Harry Cools, wonende aan de Rijndijk, met een tractor. waarachter lorries, aan het grondrijden was. kantel de de tractor met het ongelukkige ge volg. dat de bestuurder een been brak. ziekenauto werd het slachtoffer gis termiddag thuis gebracht. N1EUWVEEN Maandelijkse bijeenkomst Chr. plattelandsvrouwen De »fd. Nieuwveen van de Chr. platte landsvrouwen en boerinenbond hield de maandelijkse bijeenkomst in de Jo hannes Stichting. De leiding was in han den van mej. Van Wijgerden. Als spre ker trad op de heer A. van Scherpenzeel, evangelist onder de onkerkelijken in Rotterdam. De heer Van Scherpenzeel vertelde van zijn werk. van zijn beleve nissen en over de toestanden, die in havenstad als Rotterdam kunnen heer sen. Soms was zijn gehoor verstomd over zoveel onkerkelijkheid en over zulke wantoestanden. Wat de heer Van Scher penzeel vertelde maakte diepe indruk op de dames. Miss Lucy trouwt. Miss Autherine Lucy, het negermeisje dat de toegang de universiteit van Alabama Is geweigerd, zal op 22 april ln het huwelijk treden Foster Young, een predikant die nog moet worden beroepen. Opleiding. Tweehonderd officieren ér onderofficieren van het Egyptische legei en de marine ontvangen ln het geheim een opleiding op een Russische basis bij de haven Gdynia in Polen, zo meldt i ds. Wynia voorging in dankgebed. de Daily Telegraph. Zoetermeer en omstreken voor in april a.s. aan te vangen primaire cursus zo spdedig mogelijk aan de school. DE DIRECTRICE Er kunnen nog enkele leerlingen geplaatst worden. Voor hem btyft er werk a Richtlijnen voor avond van vierde mei De commissie nationale herdenking heeft ook dit jaar richtlijnen opgesteld de nationale herdenkingsavond op vrijdag 4 mei. Ze wijken niet wezenlijk an de richtlijnen van vorige Jaren. Zo zullen van 18 uur af tot zonsondergang de vlaggen halfstok worden gehangen, zijn stille tochten om half acht. zullen de kerkklokken luiden van kwart voor acht en halve minuut voor acht uur, zul- _!>m 8 uur precies twee minuten vol komen stilte in acht worden genomen, zullen geen toespraken worden gehouden ,zal de weg naar de plaats der plech tigheid te voet. in volkomen stilzwijgen zonder vlag of vaandel worden afge legd, zullen bloemen gestrooid mogen in, zal rang noch stind bij de stiile tochten geldën en zullen herdenkingsbij eenkomsten kunnen worden gehouden.' Van 18 uur af zullen geen openbare ver makelijkheden worden gehouden en zul len alle verkooplokalitelten zijn gesloten. De Horecaf en andere organisaties heb- blj hun leden geadviseerd van 7 tot 9 uur 's avonds vooral het cafébedrijf of de café-afdeling tot de kleinst mogelijke om vang te beperken. De buitenverlichting zal gedoofd zijn en er wordt geen andere muziek ten gehore gebracht dan de radio geeft. De Ned. bioscoopbond heeft le leden verzocht, de theaters van 18 tot 21 uur te sluiten en gedurende die avond geen licht reclame te bezigen. Z-eqcj-ts Cn,- scbiü'vt/ öjl if7.~ IMP. PAPIER EN BOEK'AMSTERDAM Nieuwe deiningmeter bij Katwijk Over enkele weken zal ln de zee voor Katwijk een nieuwe delningmeter worden geplaatst. Dit zal de tweede worden, die de Rijkswaterstaat bij Katwijk aanbrengt. Zoals men weet, moest de eerste enige tijd geleden worden weggehaald omdat hij door de harde grond niet ver genoeg ln de zeebodem kon wordon geheld en daar door scheef kwam te slaan. Vermoedelijk was men op een wrak gestuit. De nieuwe deiningmeter, die in Scheveningen als reservemeter werd bewaard, wordt thans ir Schiedam enigszins verbouwd. Wan neer men hiermee klaar is zal hij naar K?twiik worden getransporteerd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 15