OHRISTFLIJK Driekwart miljoen nodig voor kinderpaviljoen Proefschrift ds. J. M. v. d. Linde over de Herrnhutters Vader Engel en zeven kinderen komen hier musiceren In de rooms- rode greep Snap óp die kale schutting met Pul*onbMs, «löi. 2 VRIJDAG 23 MAART 1956 Jubileumactie van 75-jarige vereniging „De Macht van het Kleine" De Christelijke vereniging, bekend on der de naam „De Macht van het Klei ne", voor verpleging van lijders aan vallende ziekte (epileptici), welke haar Eavlljoena te Haarlem en Heemstede eert, hoopt op 26 januari 1957, haar vyf-en-zeventig-jarig bestaan te her denken. In verband hiermee heeft zij een jubljeumactic georganiseerd voor de bouw van een kinderpaviljoen. Hier voor is een bedrag van driekwart mil joen gulden nodig. gelden bijeen te krijgen, door de koop van een viertal briefkaarten die voor één gulden verkrijgbaar zijn ir mapje, dat door de patiënten is vaardigd. Ook kan men gebruik maken van de giro, door op no. 18075, zijn of haar jubileumgave te storten, t.b.v jubileumfonds „Meer en Bosch' Heemstede. De jubilerende vereniging telde einde 1955 242.931 leden. 1400 plaatselijke af delingen en 8407 collectanten, die de driemaandelijkse contributies bij de le- schikking heeft, kunnen er honderd kin-1 den incasseren. Het is de bedoeling, worden opgenomen. In het'evenals bij de zilveren en gouden jub- najaar van 1955, heeft men met de ver-; lea der verenging, ook nu weer een tegenwoordigers van de afdelingen 23 gedenkboek uit te geven. Bij het vijftig- streekvergaderingen gehouden, waar de jarig bestaan in 1932 schonk het Ne derlandse volk de Koningin Emmakli-' niek. nu verwacht men het zó brood nodige kinderpaviljoen te kunnen bou-j wen. onder het motto: Driekwart mil-] joen, voor het Kinderpaviljoen". Wanneer dit bedrag de be- Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen: te Dantumawoude (toez.) D. J. Klein Onstenk, vikaris te Markelo; Waarde (toez.) G. E. Huizing te Drei- Benoemd: tot hulpprediker te Schoone- beek J. v. d. Molen. kand. en hulppredi ker te Stadskanaal. Aangenomen: naar Suawoude (toez.) G. J. Tijsseling, vikaris te Goes, naar Brouwershaven (toez.) C. Groot, vikaris te Zwolle. GEREF. KERKEN Beroepen: te Ingersoll (Ontario, Cana da» W. v. d. Kolk te Beilen; te Schoon hoven Willige Langerak R. J. Beukema te Berkum. Aan de Vrije Universiteit slaagden voor het kandidaatsexamen theologie G. Rang en N. Wijngaarden, beiden te Am sterdam en J. Simonse te Amersfoort. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Lemmer en Marknesse G. A. Zyderveld te Artesia-O. Ver. St. (Old Christian Reformed Churches, voor heen predikant van de Chr. Geref. Ker ken). Boek VAN DE DAG ,,De humeuren in de straat der weduwen" door S. Greup-Roldanus. Tlitg. De Arbeiderspers, A'dam. met i nig plezier herleest is de heruitgave van de Arbeiderspers N V. te Amster dam in de bekende ABC-serie van de schrijfster S. Greup-Roldanus „De humeuren in de straat der weduwen". Wat vooral in dit boek telkens treft is de onvergelijkelijke milieuschildering, de prachtige tekening van het leven in de Gouden eeuw (1720). De kleine straat te Middelburg waar een aantal wedu wen wonen is hier een prachtig exem pel geworden. Bij het lezen ziet men telkens oude schilderijen met prachtige oude geveltjes, hoge stoepen, glas-in- loodramen en de zware kloppers op de zware eiken deuren, boeiende straat beelden met paarden en koetsen er sleepwagens, de rijk geklede poorters en de winkelende dames op de voet ge volgd door hun ..booien" die de grote r.gselmand dragen. Het is alles Wie was er het eerst de Kerk of de Bijbel? In de r.k. geloofsveróediging wordt steeds volgehouden, dat de Kerk aan de Bijbel voorafgaat en dat dus de uitleg ging van de Bijbel onweersprekelijk door de Kerk wordt bepaald. Deze $tel- ling wordt in het blad van de Evang. Maatschappij ,,De Protestant", echter aangevallen, omdat de door ieder erken de vertroebeling van de kerkelijke tra ditie daarmee in strijd is. Er moet on derscheid gemaakt worden tussen de hemelse roeping en haar in de geschie denis vaak gede-formeerde verschijning. In elk geval is het onjuist zomaar te stellen, dat de Kerk aan de Bijbel voor afgaat. Het blad licht dit als volgt toe: ,.Wel bestond de Nieuwtestamentische gemeente er. voordat de Nieuwtesta mentische Canon van 27 boeken er was. het Oude Testament wès er al. En wat meer zegt, zowel Jezus als Zijn getuigen verkondigden hun bood schap in het nauwste verband met het Oude Testament. Zoals Christus naar Lucas 24 de Emmaüsgangers onder wees in dé Wet, de Profeten en de Psal men, zodat hun ogen opengingen de schriften verstonnen", zo nei de apostolische schrijvers hun uitgangs punt in het Oude Testament en komen daar telkens op terug. Zonder het Oude Testament is de eerste Christelijke Kerk zelfs niet te verstaan, en éen groot ge deelte van de prediking van Christus evenmin. Verder gaat aan de Christelij ke Kerk vooraf de verkondiging meester- icostêlljk en men krijgt een diepe bewondering voor de historische kennis van de schrijfster en de enorme men senkennis. Haar figuren worden allen sterk levend voor de lezer e lijk zijn ook de overgangen v huis naar het andere, zodat kelijk het gevoel krijgt in de straat Jehovagetuige tot half jaar veroordeeld Een getuige van Jehova, de reclame tekenaar M. X. uit Rotterdam, is we gens dienstweigering door de rechtbank te 's-Hertogenbosch veroordeeld tot maanden met aftrek en plaatsing in rijkswerkinrichting voor de tijd van Hij had zich aan de plaatsvervangende burgerdienst onttrokken in november 1955, toen hij als verpleger te werk gesteld in de rijks psychiatrische inrich- ing te Eindhoven. De eis luidde: acht maanden met af trek en een jaar rijkswerkinrichting. Te Woreham Wood, ten noorden van Lon den wordt 'n Lutherse kerk, de eerste in Engeland sedert de eerste wereldoor log, gebouwd. De uit Australië geko- tot i i de Inderdaad zou men het Nieuwe Tes tament als authentieke oorkonde van het Evangelie goddelijke traditie kun nen noemen Uit deze krachtbron van het Christendom is duidelijk, dat de Kerk haar oorsprong dankt, door de H. Geest aan een dubbele Reformatie: die van de Rabblnlstische synagogale gemeente tot de vergadering der Christ- gelovigen buiten tempel en synagoge om: en die Reformatie, waardoor het Oude Testament wordt toepasselijk ge maakt en ..vervuld" gezien in het Evangelie van Jezus Christus (zie b.v. de Hebreeënbrief). Daarin en daarme de verweven is de Christelijke Kerk als Sê bewoners te kennen. Voor'resultaat. Eerst daarna wordt diezelfde dit knappe boek niets dan lof en wij [Kerk, formeel, de kunnen het onze lezers bevelen. Staat op, bidt EEN WOORD VOOR VAN- DAAG A Geen méns ter wereld kan ooit doorgronden wat Jezus in de hof Gethsémané heeft doorstaan en geen pen is bij machte dit lijden te beschrijven. Lucas probeert dat ook niet, vertelt slechts dat Hij dodelijk beangst werd en dat Zijn zweet werd als bloeddruppels die op de aarde vie- 7 tussen deze twee feiten in vermeldt Hij wat Jezus deed: ,En Hij bad des te vuriger". Een sober relaas zonder enige op smuk. Maar juist daardoor des te veelzeggender. Lucas stelt het vurig bidden van Jezus tegenover het slapen van de discipelen. Die vielen in slaap van droefheid Jezus bad. En als Hij Zijn disci pelen wakker maakt blijkt waar om Lucas het zo beschreven heeft. Jezus zegt: „Waarom slaapt gij? Staat op, bidt dat gij niet in ver zoeking komt". „Slaap schenkt vergetelheid" zeggen wij En inderdaad, mensen kunnen vaak niet anders. Maar ga niet slapen zonder met God in het reine te zijn. Als ge niet meer tegen het leven op kunt, als alles u lijkt te ontvallen, sta dan op en bid. En naarmate het moeilijker wordt, bid des te vuriger. Opdat ie «r>V -straks zult kunnen sterven «I» r>r> linnorv „Vader, neemt Gij mijn geest tot U" Promotie aan de Utrechtse Alma Maler Kou en Pijn wrijft U weg met der Evangelische Broedergemeente te Zeist, promoveerde gistermiddag aan de rijksuniversiteit te Utrecht tot doctor in de godgeleerdheid op een proefschrift: Het visioen van Herrnhut en het aposto laat der Moravische Broeders in Suri name 17351863. Promotor was dr. J. C. Hoekendijk. Ds. Van der Linde, die in 1942 kandi daat werd in Utrecht, was aanvankelijk godsdienstleraar te Nieuwersluis. In 1943 werd hij predikant van de Hervormde gemeente te Rhenoy, vanwaar hij in naar Zeist ging. Sinds 1951 is hij de classis Amersfoort predikant buitengewone werkzaamheden (op leiding Surinaamse voorgangers) In zijn studie geeft ds. Van der Linde )or het eerst een samenhangend over zicht van het zendingswerk der Moravi sche Broeders (Herrnhutters) in Suri name van 1735 tot aan de Emancipatie 1863. Na een beknopte oecologische situa tietekening (Suriname en het Caraibisch gebied), worden in een uitvoerig hoofd stuk de verschillende zendingspogingen van af de XVIe tot aan het eind van de XlXe eeuw beschreven. Centraal staat in dit hoofdstuk ds. J. G. Kals, die juist 200 jaar geleden (1756) het Nederlandse volk en de theologische faculteit in Utrecht in gebreke stelde, omdat zij hun opdracht t a v. de West zo schromelijk hadden verwaarloosd. Voor ds. Kals wordt m dit proefschrift, aan dezelfde theologische faculteit ver dedigd, nu „een klein monument opge richt". Tegen deze achtergrond komt het ka rakteristieke in het zendingswerk der Moravische Broeders te scherper- uit. „Het Visioen van Herrnhut" zet hen apart. Vooral in het lied wordt een toe gang gezocht naar het hart van de theo logie van Zinzendorf. De apostolair- oecumenische consequenties van deze theologie zijn o.m. neergelegd i: dingsinstructies, die een van de eerste blijken te zijn van een protestantse perimentele missiologie. In het tweede deel wordt uiteengezet hoe dit Visioen van Herrnhut de Mora vische Broeders in Suriname is blijven vóórgaan, terwijl zij al experimenterend, de methodische richtlijnen in velerlei opzicht hebben gewijzigd. Het wert wordt achtereenvolgens beschreven er gewaardeerd in zijn gemeenschapsstich tende (communale patronen), verkondi gende en dienende functie (o.a. me dische, paedagogische dienst). Daarbij is ruimschoots aandacht besteed aan de groei en ontwikkeling van de inheemse ge meente, waaruit sedertdien de volkskerk Suriname is ontstaan. In een beschrij ving van de profetisch-messiaanese bewe ging treedt op de voorgrond de „Bos- landprofeet" Johannes King, „de eerste Surinaamse auteur". Dit gehele tweede gedeelte, waarvor vele dusver nog onbekende gegevens ge bruikt konden worden, illustreert hoe sterk de sociaal-culturele geschiedenis van Suriname verweven is met de ge schiedenis van het apostolaat der Mora vische Broeders in Suriname. In tegenwoordigheid van drie duizend mensen uit de parochie heeft koningin Elizabeth II vandaag de eerste steen gelegd van de nieuwe kathedraal van Coventry ter vervanging van het be roemde kerkgebouw, dat ln 1940 bij een bomaanval werd verwoest. Het zal vijf a zeven jaar duren om de nieuwe kathedraal te voltooien. De beste kunstenaars uit Groot-Brittan- nië zullen aan de bouw meewerken. De kerk werd in 1375 gebouwd. Een speciale commissie van de rikaanse vereniging van hoogleraren ~een kostwinster als haar man niet heeft geëist dat vijf universiteiten «n MELODIE en WOORD der Ethergolven ZATERDAG 24 MAART K: 7.00 Nwi; 7.10 if. 8.18 De ont- 9.00 Gym; 9.10 c uitgeschakeld" 1J.1» VARA-vana; 13.20 Lichte mui; 13 43 Sport- praatje; 1400 V d Jeugd; 14.35 Mui l5 20 Gronings caus: 16 55 Gn Gram: 18 00 Nw 18 45 Regeringsu -Jantisch allerlei". Eer inden, aangealoten bij Atlantisch Pact; 19.00 Artistieke staal Puzzel mee kaart. VPRO: 19.30 „Passepr:out". caus; 19 40 „De Bijbel ih het Kerkelijk jaar", caus: 1955 „Deze week" caus VARA: 20.00 Nws; 20.05 Gevar progr, 22.00 Soc comm. 22.13 Viool en piano; 22.30 Community-sin ging; 22.40 „Binnen zonder kloppen", hoorsp; 23.00 Nws; 23.15-24 00 Gram. 7.10 Hilversum II 298 i Gram: 7.15 Gewijde en liturg kal: 8 00 Gram, 9.00 V d vro 10.15 Gram; 1'WH.I zieken; 11.45 Gram; 12.00 Angelus; 12.( Gram: 12.30 Land- en tuinb meded; 12.2 Lichte mui; 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nws e Kath nws; 13.20 Danamuz; 13.50 Gram; 14.00 Boekbespr; 14.10 Gram: 14.20 Engelse les; 14 40 Gemengd koor; 15.00 Kron van lette- ren en kunsten; 15.40 Politie ork; 16.00 D. schoonheid van het Gregoriaans; 16.30 V jeugd, 17.00 Idem; 17.r 18.00 Lichte 18.15 Joui 18.30 Pari alistie 5.40 Hammondorgelspel; 19.00 N' irim; 20.00 Lichtbaken, caus; 20.20 0.35 De gewone man; 20.40 Gram; 21.00 Het bitter lilden van onze Heer Jezus Wij I—13-1-3 Eurovisie: Rep roelwed- 1 - Cambridge: 20.00 Nws. VARA: Lange ontvangt; 21.05 Fllmverz 20.30 Interviews; 21.00 Ge- ir progr: 22 00 Nws: 22.15 Hoorsp: 23.45 vondcebeden; 24 00—0 08 Nws. Engeland, BBC Light Prograi PUZZLE NO. 372 Horizontaal: 1 Ir.sekt. 6 rij, 7vorm. 9 verlaagde toon. 10 wandelstokje, 11 inhoudsmaat. 12 sportterm, 14 boom. 16 wiel. 18 voorzetsel. 10 lusje .21 kleefstof. 22 drinkgereedschap 24 voorzetsel. 25 inhoudsmaat, 26 lyrisch gedicht. 27 bezigheid. Vertikaal: 1 Misnoegdheic. 2 vor dering. 3 stoomschip. 4 dwaas, 5 vrucht. 7 administrateur. 8 fraaie klederdracht. 10 naakt. 13 gebouw. 15 waarzeggende vrouw. 17 droog en schraal. 2u sportterm. 23 spie. 24 lyrisch gedicht 26 voorzetsel. OPLOSSING PUZZLE NO. 371 Horizontaal: 2 Purper. 7 stil, 8 kade. 9 af. 11 leg. 12 tamtam. 15 li 16 lei, 17 om. 20 snedig.22 A.M.. 24 Ares, 26 rap, 28 ar. 29 es 30 klam. 31 ncug. Vartikaal: 1 Staal. 2 rlatir.a. 3 P K.. 4 pal. 5 edel. 6 regie. 10 fa. 13 mes. 14 cnodern, 18 mis. 19 mark. 21 era. 23 mal. 25 üs. 27 pa 29 eg. 12.00 Gitaarspel: 13 00 Pari overz; de. 14.20 O» 12.15 Sportrep; .élipel: 14.45* V* d kind: "15.00 Lichte muz; 15 45 Gram; 16 00 Sport- 1630 Pianospel; 16 45 Voetbalrep; 17.45 Lichte muz; 18 00 Sportrep: 19 00 Orgelspel; 19 30 Gevat progr; 20.00 Nws; 20 24 Voetbal- ■tje- 20 30 Gevar muz; 2100 Hoorsp: 22 00 ar muz; 23 00 Nes: 23.15 Dansmuz; 24 00 0 45 Progr overz: 0 50 Weerber; 0 55— EEN GROEP Neder- landers was vorig jaar met vakantie in Reutle in Tirol. Des zon dags werden onze land genoten gewekt door het gebeier van vele kerk- betalen; klokken. Maar ze wisten Voor een Protestantse kerk in Tirol houdende hebben i „Steun aa In Tirol' bet Oostenrijk- hun geloof het vaderland j verlaten. Eerst hét Protes- broeders en zusteis in tantenverdrag van 1861 il: er was geen klok Reutte zijn niet rijk. maakte het stichten ngelist Kerk bij. De protestanten hebben daar geen kerk- tijd grote predikers gehad Nederlanders 1 een Comité i de Evang. Kerk opgericht (penn. S. L. de Roolj, Leyweg 347, Den Haag, giro 335.743). Men zal In hel begin van april een heel bijzondere muzi kale tournee organiseren. Dat wordt namelijk ge maakt door de familie En gel uit Reutte, vader en moeder met zeven kinde ren, van wie de oudste 20 en de jongste 6 jaar is. Va der Engel js muziekleraar zijn kinderen be- Van her" .en der J JIT de behandeling van de defini tieve ouderdomswet, waaraan de Tweede Kamer nu reeds geruime tijd bezig is, blijkt overduidelijk, dat mi nister Suurhoff in de greep is geko men van de rooms-rode meerderheid. Dat heeft hij voor een deel aan /ichzelf te wijten.- Verschillende amen dementen van de k.v.p.- en p.v.d.a.- fracties heeft hij willoos aanvaard, hoewel de minister daartegen bezwa ren heeft ingebracht. Dat waren de amendementen Van Lier (soc.) over de gehuwde vrouw die kostwinster is en van De Kort (kath. v.) over de a (trek van de kinderbijslag van het inkomen der kleine zelfstandigen. Het ministeriële verweer was, dat door deze amendementen elementen in de wet worden gebracht, die in wezen daaraan vreemd zijn. Len ho gere uitkering voor de gehuwde vrouw die kostwinster is, is in wezen een de Ame- stukje invaliditeitszorg. Want zij was Evangelische Gemeen- Tirol eindelijk moge lijk. In Reutte en omge ving woonden na de oorlog ?V„tS8e™h£- „fCSf." hU niet minder den t"r.„LtCt' va" de sehel' w oudere en nieuwe mu- bevolking. ileklnstrumenten. Sedert mei vorig jaar Alles geproduceerd met werkt ds. Friess hier en een tintelende muzikaliteit, daardoor is Reutte een pre- die hen terecht tot de mu- dikantsplaats geworden z;kale familie Engel stern- voer een gebied van 4000 pelt. Ook wordt er gezon- km2 waarin 1400 Evange- g?n en gejodeld. Oude mu- hschen verstrooid wonen, ziek, huismuziek, volksmu- De grootste moeilijkheid ziek en volksdansen worden vormt dé vergaderplaats, tot leven gebracht. Tot vorig jaar heeft men Resl. Fritz. Rosl en Pauli hoogstens eenmaal per Engel komen ook voor U maand vergaderd in een fa- «pelen en ten bate van hun briekslokaal. Gedurende de kerk in Reutte. U kunt ze vakanties wordt een school- beluisteren en zien. lokaal gebruikt. Het js ech- ln Den Haag treden ze ter vee! te klein geworden op woensdag 4 april In ge en men wil nu geld bij el- bouw Amicitia (Westeinde), kaar krijgen voor een kerk ln Rotterdam op vrijdag 6 met pastorie. Het gehele april ln Gebouw Empo- projekt, eenvoudig opgezet, rlum (Kipstraat) en in Lei- kost met inbegrip van de den op woensdag 11 april bouwgrond, 500.000 shilling. In de Stadsgehoorzaal. Het Reutte zelf heeft nu al Is een unieke kans deze fa- 50.000 sh. bij elkaar ge- mille te kunnen horen en bracht en Innsbruck schonk de 6-jarlge Pauli blokfluit, 25.000 sh. Ds. Friess weet pauken, bas, klokkenspel of en volle kerken, maar na nog niet hoe de opgave hakkebord te zien spelen, het gewelddadig optreden kan worden volbracht. Dominee Friess en zijn n Aartshertog Ferdinand maar „wij geloven ln Gods vrouw komen ook mee en i de Jezuïeten is er steeds beloften. Hij heeft zich nog hij zal iets vertellen over 1,-. een &rote stri3d geweest. In altijd aan Zijn woord ge- hun arbeid en strijd. Het zondags net £.vaneeiie. lg4- moesten nog 400 Evan- houden", aldus de Pfarrer. gaat hier om de bouw van Een kerk kan men niet gelischen om der wille van De in Reutte vakantie- Gods Koninkrijk. gebouw, schoollokaal brengt domi nee Gottfried Friess daar Advertentie de V.S. berispt zullen worden wat zij noemt: „Schending van de academische 'vrijheid en gezag". Deze universiteiten zouden leden van hun staf ontslagen hebben omdat zij zich beriepen op het „fifth amendment" toen zij voor een commissie van het congres gehoord werden. Onder het „fifth amendment" mag een atsburger weigeren tegen zichzelf getuigen. Ter gelegenheid van de 350ste verjaar dag van de verschijning van Hugo de Groots „De lure Praedae" zal prof. mr. W. J. M. van Eijsinga in de verenigde vergadering van de bei de afdelingen der Kon. Ned. Akade- mie van Wetenschappen zaterdag in het Trippenhuis te Amsterdam herdenkingsrede uitspreken. O.a. nister-president dr. W. Drees zal deze bijeenkomst bijwonen. De bisschoppelijke rechtbank gen heeft een begin gemaakt met het verhoor van 43 getuigen in het proces voor de zaligverklaring van prof. dr. Titus Brandsma. De zitting zal ver moedelijk twee jaar duren. Als eerste getuige is gehoord dr. Broc. Meijer, schrijver van de blografie van dr. Brandsma. In de herfst zal de synode van de Evangelische Kerk in Duitsland een buitengewone zitting houden, waarin uitsluitend diakonale vragen aan de orde komen. Getracht zal worden liet' werk van de inwendige zending hulpwerk te coördineren. In de Baptistenkerk te Moskou heeft voor het eerst een negerpredikant een Russische kansel gepreekt, negerbisschop D. Nichols, behorende tot de Amerikaanse delegatie, die bezoek aan Rusland bracht, sprak tot 2500 gelovigen o.m. over het rassen probleem. Gistermiddag is op de Campagne op di Lage Hondcrbèrg onder GrOesbeek het driedaags congres van de juridische faculteiten 1956 geopend. 'Prof. dr. A. A. van Ruler (Utrecht), sprak over: De verhouding tussen kerk en staat. Vanavond spreekt dr. J. P. van Praag, voorzitter van het Humanistisch Ver bond, over het zelfde onderwerp. Laatste spreker Is morgen prof. mr. J. J. Loeff (Tilburg). Luchtdoelartillerie Verlofregeling gewijzigd Minister Staf heeft gistermiddag In de Tweede Kamer bevestigd, dat voor enkele onderdelen van de Lichte Lucht doelartillerie een nieuwe verlofregeling ingevoerd, welke hierop neerkomt, dat de militairen driemaal per 15 weken ge durende drie dagen met verlof gaan. Deze regeling zal niet voor andere onder delen worden Ingevoerd. De minister deelde dit woord op vragen van de communist Wagenaar. De regeling is nodig in band met de verhoogde mate var. raatheid. Veel militairen zelf juichen haar toe, omdat ze meer en langer huis kunnen De heer Wagenaar had voorts gevraagd of de militairen tussen twee verlofperio den volgens een bepaald schema ln de kazerne of op de vliegbasis zyn gecon signeerd. Minister Staf zei, dat de manschap pen tot 6 uur in de kazerne moeten blijven. Ze kunnen echter naar tehuizen, bijeenkomsten e.d. Of met de geestelijke verzorgers over de nieuwe regelln. gesproken (een vraag van de Roosjen (a.r.) was de bewindsman niet bekend. PROMOTIES Utrecht. Aan de rijksuniversiteit te Utrecht is vandaag gepromoveerd: tot doctor in de wis- en natuurkunde de heer F. K. Lotgering op een proef schrift getiteld: ..On the ferrimagnetism of some sulphides and oxides". Promotor was prof. J. M. Bijvoet. 00 Nwi iel. 324 m. 1145 Gram Nw»; 1500 Omr ork 15 45 Accordeonrw 16.15 Accordeoivnuz; 16 30 Gram; 16 45 En les: 17.00 Nws: 17 10 Orgeleonc: 17 20 Lltui fiichc gezangen: 17 30 Koorconc; 17 50 Ka mermur; 18.00 Koorconc: 18.15 Kamermui 18 30 V d sold; 20.00 Gevar progr; ork; 22 45 Gram; 23 00 Ni Dansmuz Brussel 484 m.: 12.15 Oev Gram; 13 00 Nws: 13 15 Ver En Seconde Audition; 16 00 Be) O iriand. Geen 92. „Het schijnt, dat hij het hoorde, toen hij daar in de buurt van de zuidelijke ingang op weg naar dokter Letheny stil hield Ik veronderstel, dat het vooral dit gesprek was dat hem argwaan gaf met betrekking tot wat er in Kamer 18 plaats had. Het schijnt, dat hij dadelijk wist, wie aan de andere kant van het bosje waren; het waren Corole en dokter Hajek. Corole zeide, volgens Higgins „het zal nu makkelijk zjjn om te vol gen" en Hajek zeide „wacht tot hij naar buiten komt". Dan zei Corole iets over dat het niet moeilijk was en Hajek zeide „laat mij begaan" Dan dacht Higgins, dat hij een of ander leven moest hebben gemaakt tussen de bladeren, want Corole fluisterde „st" en hij hoorde hoe zij weg glipten. Higgins volgde, maar raakte het spoor in het duister bijster en keerde dan zelf terug naar de omgeving van Kamer 18." Hij hield op. „Ga door." zei O'Leary grimmig. „Higgins heeft u verteld, hoe hij bij het bordes terugkwam en over een jas struikelde. Ik kreeg hem ertoe, dat hij mij iets over de jas vertelde. Hij zei dat het een van ..die oliejassen" moet zijn geweest, want zij voelde koud en olieachtig aan. En terzelfdertijd deelde hij mij iets eigen aardigs mede." Weer hield hij op, #lsof datgene wat hij op het punt was te zeggen hem onaangenaam aandeed Ik keek even naar O'Leary: diens ogen hadden nog altijd die vreemde glanzende uitdrukking Zelfs de glazen deuren van de kasten om ons heen en de blinkende witte tegels schenen vol muz; 12 S5i verlangen te wachten. £r°8.r\ JiJSi ..Ga door", zei O'Leary scherp en zijn woorden *9 3o: Nws; i braken de kristallen stilte. '2215 Lichte j Jim Gainsay schraapte zich de keel. voelde in 23.55 Nws i zijn zak naar een sigaret, bedacht dat hij in een het 200 Nws; 2215 Amui I ziekenhuis stak haar weer bij zich. „Hij zei, dat de jas rook naar ether!" Er was een ogenblik stilte. Dan wendde ik mij naar O'Leary. „Ether! Het was dezelfde oliejas! Degene, die ik Vrijdagmiddag droeg." O'Leary knikte nadenkend. „Het is mogelijk. In elk geval weten wij, dat er geen oliejas op het bordes of ergens op het terrein werd gevonden en het is dus waarschijn lijk, dat de moordenaar van dokter Letheny haar meenam Wij lieten het ziekenhuis de dag na de moorden streng bewaken. Het is ternauwernood mogelijk, dat wij de jas, die u droeg, op het spoor kunnen komen, zuster Keate „Arme Higgins," zei Jim Gainsay ernstig. „Het kostte mij heel wat moeite, om hem zoveel te laten vertellen. Tot het laatste toe weigerde hij om mij te zeggen, wiens gelaat hij daar in Ka mer 18 zag." „Maar hij maakte toch geen alarm, al had hij reden om te vermoeden dat het radium werd gestolen." mompelde O'Leary. ..Welnu, voorlo pig thans genoeg. Dank je wel. Gainsay Jim Gainsay stond een ogenblik buiten de deur sfil <*n ik zag, hoe hij nauwkeurig de duistere gang op en neer keek. Geen wit verpleegsters pakje was echter te zien. Om hem zijn vertrek makkelijker te maken nam ik de sleutel van de zuidelijke deur uit zijn verborgen plaats en liet hem die weg uit. Toen ik terugkeerde, stond O'Leary onder het groene licht in het notitie boekje te studeren. Hij stak het in zijn zak, toen ik naderbij kwam. „Niets, zuster Keate, wat u al niet hebt ge hoord," zei hij tamelijk moede. „Zijn uitleg het briefje aan zuster Day en zijn bezigheden gedurende de nacht van de moorden zijn gelijk luidend met wat zuster Day ons vertelde. Hij blijft bij het verhaal van zijn telegram aan zijn compagnons, dat hij bij het onderzoek voor de gerechtelijke lijkschouwer mededeelde. Hij zei, dat hij heel gauw nadat u hem in het donker tegenkwam, de wagen van dokter Letheny nam en het terrein van het ziekenhuis verliet. En dat hij bij een hoek was ongeveer een halve mijl van het ziekenhuis toen de storm losbrak wal niet klopt met wat wij weten. Dat wil zeggen, indien de lichten die u zag die van de wagen waren die hij reed. en het lijkt redelijk te geloven dat dat het geval was." „En hoe staat het met zijn aanwezigheid hier in het ziekenhuis vanavond op het ogenblik dat het radium u ontnomen werd?" „Dat deed hem uit zijn slof schieten," zei O'Leary, met een onverwachte vlaag van grillige voldoening. „Hij was onmiddellijk boos. Telkens als de naam van zuster Day werd genoemd, werd hij razend. Als het radium niet was ver dwenen, zou ik geneigd zijn te geloven, dat hij naar het ziekenhuis kwam in de hoop van zuster Day te ontmoeten. Maar nu het radium weer verdwenen is Hij hield plotseling op, terwijl zijn gelaat weer een ernstige en weifelende uit drukking kreeg. (Wordt vervolgd.) invalide zou zijn. De ouderdomswet echter geen invaliditeitswet. De zorg voor de weduwen en wezen en betere invaliditeitsregêling horen in aparte wetten behandeld te wor den. Het eigenaardige was, dat aanvanke lijk alleen de a.r. fractie de minister in zijn juiste uitgangspunt steunde. Maar deze putte daaruit niet de kracht om zich met kracht tegen de amendemen ten uit het rooms-rode kamp te ver zetten. Dit beleid heeft zich nu gewroken. Het was opvallend dat vele belang rijke amendementen waren onderte kend door een lid van de k.v.p- èn van de p.v.d.a.-fractie- Zij waren vastbesloten hun zin door te drijven. De rest van de Kamer behoefde er niet meer aan te pas te komen. j^U minister Suurhoff eenmaal zo ge willig was geweest, kwam hij tij dens het overleg in de binnenkameren geheel in de rooms-rode greep. Het laatste amendement-De Kort-Van Lier werd hem als het ware ontwrongen. De k.v.p.- en p.v.d.a.-fracties hadden gemakkelijk spel, omdat zij wisten, dat het de liefste wens van minister Suurhoff is dit wetsontwerp ln het staatsblad te brengen. Daarom aan vaardde hij tenslotte het amendement- De Kort-Van Lier. Daar was een meer derheid voor, maar nu moest de rest van de Kamer zwijgen. Zwijgen, niet zozeer op last van minister Suurhoff, aar op last van de beide grote frac- ;s in het parlement. Zij hebben daarmee een rol ln dit debat gespeeld, die weinig verheffend de houding aan, dat ook de minderheid zich nu maar moest neerleggen bij de merkwaardige rooms-rode visie over de aanpassings mogelijkheden. Door het samengaan van deze oude smalle basis werden de andere frac ties voor innerlijke conflicten ge steld. Hoewel zij wisten, dat hun strijd tegen een wettelijke aanpas singsregeling een vergeefse strijd zou zijn, moesten deze fracties zich toch afvragen, of het juist zou zijn, tegen een zo belangrijk artikel te stemmen, dat door minister Suurhoff „onaan vaardbaar" was verklaard. Maar de heren Romm.e en Burger hadden daar voor in hun wilde ijver om samen successen binnen te halen geen oog. Zij waren tevreden. Zij hadden minis ter Suurhoff in hun greep. Zij hadden ook de meerderheid in de Kamer. Al het andere was verder onbelangrijk. Van een rooms-rode samenwerking heeft ons land tot nu toe weinig goeds beleefd. Dit debat was weer een te ken aan de wand. Geen vrouwenhandel in Frankrijk Volgens de Franse minister van bin nenlandse zaken is het politietoezicht op stations, vliegvelden en in havens zodanig, dat het onmogelijk is, iemand tegen zijn zin uit het land te laten ver trekken. De minister zei dit op een vraag van een vrouwelijke Franse af gevaardigde naar aanleiding van berich ten als .zouden jaarlijks duizenden vrou wen en meisjes uit Frankrijk verdwij nen als slachtoffers van vrouwenhandel. Melkprijs blijft onveranderd (Van onze parlementsredactle) Minister Mansnolt heeft gistermiddag in de Tweede Kamer de communist Haken nog eens duidelijk moeten ma ken, dat er ten aanzien van de melk prijs geen wijziging in het regerings standpunt is gekomen. De regering is niet bereid voor speciale (zand- en veen-» gebieden boven de algemeen gel dende garantieprijs een gemiddelde toe slag van 2.5 cent per kilogram melk te geven. In het jongste Kamerdebat over de melkprijs is wel duidelijk geworden, dat dit consequenties zou hebben voor de weidegebieden. Het Landbouwschap beraadt zich. na de laatste besprekin gen met de minister, thans opnieuw over deze kwestie en zal hieromtrent t.z.t. in een openbare vergadering waar schijnlijk nadere mededelingen verstrek-

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 2