één kwaliteit: fantastisch! één prijs: 75 ct g Nieuwe Rijksluchtvaartschool op Eelde in april klaar N° „Geef mij de rente van 't Palestijnse reservefonds" rDe Verbetering" keert acht j Boerenleenbank in 1955 procent dividend uit orth State De Friesland, grootste jager die onze marine ooit bezat Joego-Slavië voor Nederland veel duurder geworden N° Grote waterstofballon gaat op Koninginnedag de lucht in Jaarbeurs voor velen nooit zo goed geweest NIEUWE LEEDSCHE COUFANT 11 VRIJDAG 23 MAART 1956 Een grootscheepse expositie op Miniatuur-W alcheren Sneeuwwitje (met kabouters), Doornroosje en Kleinduimpje ook van de partij MINIATUUR-W ALCHEREN gaat zijn derde'jaar in. In 1954 werd aan de gasten van Zeeland en aan de Zeeuwen zelf getoond, hoe Walche ren de slagen i>an de oorlog te hoven was gekomen. Jn 1955 werd het accent gelegd op de activiteiten van het heden, doordat allerlei produkten van de Zeeuwse industrie werden tentoongesteld. Nu, in 1956, wil men aandacht aan de toekomst schenken, zoals de elektrificatie van de Zeeuwse lijn, die op korte termijn voor de deur staat. ook nog een uitbreiding. Er komt een biuwput met heistelling, die voortdurend in bedrijf zal zijn en stoom zal afblazen. Er komt een werkqndè brandweerauto met slangen en ander materiaal, de Vlis- singse keersluisbrug wordt bewegend, en er komt nog meer. Al met al de moeite waard om het eens te gaar. bekijken. Deze spoorweg-expositie wordt opge steld in het paviljoen, waarin vorig jaar de produkten van de Zeeuwse industrie waren opgesteld. Zij is in drie afdelingen onderverdeeld. In het eerste gedeelte (ge rekend van de ingang af) zal worden ge toond. hoe een elektrificatie tot stand kwam en wat daarbij allemaal nodig is: beton, grind, palen, bovenbouw enz. Ware grootte Om de bezoekers daarbij vooral een in druk te geven van een belangrijk stuk van een elektrische spoorlijn, nl. van de bovenbouw (waaraan de stroomdraden zijn bevestigd), zal een dergelijk onder deel op ware grootte voor de vitrines van het paviljoen worden opgetrokken. Dit gebeurt zo dicht bij de begane grond, dat het werkstuk van dichtbij kan wor den bekeken. Voorts zal worden getoond, hoe een „ónderstation' in elkaar zit, terwijl te vens schematisch zal worden aangeduid, hoe een elektrificatieprogramma van de spoorwegen is gedacht Het middendeel van het paviljoen is gereserveerd voi.r een grote maquette van de Zeeuwse lijn dubbelsporig! Op deze lijn van Bergen op Zoom naar Vlis- singen zullen twee rijdende treinen te zien zijn, nl. één stroomlijn-trein, zoals die hier na de elektrificatie komt te rij den en één goederentrein, getrokken door een elektrische lokomotief. Ook zal er een compleet modern sei- nenstel worden aangebracht, waarbij ook weer een deel buiten het paviljoen op ware grootte wordt opgetrokken. Dit laatste deel zal synchroon werken met de seinen van de maquette. Aan dit stelsel zal ook het derde gedeelte van het pavil joen worden gewijd Sprookjestuin De Nederlandse Helde-maatschappiJ neemt eveneens een paviljoen voor haar rekening, n.l. dat. waarin tot dusver een maquette van het drie-eilanden-plan was opgesteld. Men zal hier nu een tentoon stelling inrichten over het werk der maatschappij en daarbij aandacht schen ken aan drie belangrijke elementen: her verkaveling, ontginning en het kweken van zoetwatervissen. Voor dit laatste zal een aquarium wor den ingericht. Ook hier zal een zeer aan trekkelijk geheel verrijzen. Thans wordt reeds een „sprookjestuin" ln gereedheid gebracht, die zal worden Ingericht in het gebouw van de voorma lige centrale keuken, waar in vorige ja ren d" „bioscoop miniatuur" was geves tigd. De zaal van dit gebouw wordt, ge heel zwart gespoten en totaal verduis terd, omdat er met speciale lichteffecten zal worden gewerk. Men zal hier taferelen kunnen zien uit Sneer .yitje, Doornroosje. Kleinduimpje, Zwaan-kleef-aan, Repelsteeltje en de To vermannetjes en Duimeieintje. BIJ sneeuwwitje zullen de bijbehorende ka bouters gaan wandelen na een druk op de knop. Er komt voorts een kabouterwerk plaats, waar deze miniatuurmannetjes allerlei timmermanswerkzaamheden ver richten, zodra op de knop wordt gedrukt Voorts wordt een waterval aangebracht, die lichtgevend water in een ravijn stort en waarbij het lichtgevende water schuimbergen zal vormen. Diepzee-aldeling Jaarvergadering Geref. meisjes en jongens Tenslotte komt er een diepzeeafdeling, waarin exotische vissen (imitatie) zullen zwemmen, ook al weer na een druk op de knop. Alle onderdelen worden met een speciaal procédé bewerkt, waardoor T v. u ln d. ,a»l prachtige lichteffecten wor- h" veremg.ng.gebou» den bereikt. 1„ het midden van de ,.al '«avond de jaarvergadenns gehouden komt een grote ruimte voor het publiek'*»" de Gereformeerde «te,sles- en jon- (vooral kinderen worden verwacht. ,)|gensclubs te Noordwijk aan Zee. De dat alle onderdelen van dichtbij zal kun- voorzitter, de heer J. N. Baatbergen. sprak nen zie een welkomstwoord namens de ouder- Het eigenlijke Miniatuur ondergaat! vereniging. De clubs tellen een groot Elektrificatie van de Zeeuwse lijn niatuur-Walcheren te Middelburg een speciaal paviljoen in, dat ge heel gewijd zal zijn aan de elek trificatie van de Zeeuwse lijn. De president-directeur van de Neder landse Spoorw., dr ir. F. Q. den Hollander, zal de heropening van Miniatuur-Walcheren op vrijdag 27 april verrichten. Daarmede wordt gesymboliseerd, hoe er dit jaar een speciale band bestaal tus sen de Spoorwegen en het minia tuur: er komt nl. een grootscheep se expositie, met maquettes, rij dend materieel enz., dank zij de medewerking van dr. ir. Den Hol lander, die de Zeeuwen (als ge boren Zeeuw) een warm hart toe- Licht en modern complex (Van onzer verslaggevers) G ENKELE WEKEN en de Rijksluchtvaartschool zal een nieuw modern onderkomen krijgen bij het vliegveld Eelde (Groningen) Aan de rand van de luchthaven wordt op het ogenblik hard gewerkt aan de voltooiing van het gebouwencomplex, dat aan honderdtwintig toekomstige verkeersvliegers huisvesting geven. Waarschijnlijk zal de school al in april kunnen worden geopend en dit betekent dan het eind van het verblijf ln het nood- Mr. G. J. van Heuven Goedhart (Van een onzer verslaggevers.) GEEF MIJ de rente van het reservefonds voor de Palestijnse vluchte lingen, dat honderd miljoen dollar bedraagt". Dit zeide gisteravond de Hoge Commissaris voor de Vluchtelingen, mr. G. J. van Heuven Goed hart, in een vergadering van de V.I.R.O. en het Genootschap voor inter nationale zaken in Den Haag. Nu de regeringsbijdrage. welke de Hoge Commissaris gevraagd heeft van de landen van de V.N. voor een totaal be drag van 16 miljoen dollar, verdeeld over vier jaar ver beneden dit bedrag blijft, ziet de H.C. het vluchtelingenvraagstuk als een onoplosbaar pro bleem. Van de toegestane 4.4 miljoen over 1955 kwam 2.5 miljoen binnen. Voor 1956 heeft mr. Van Heuven Goedhart voor zijn werk het restant plus 4.4 miljoen, rond 6 mil joen gevraagd. Hij vreest echter dat slechts de helft binnenkomt. Het geld is nodig om de vluchtelingen de kans te geven te integreren in het land waar zij verblijven. In Duitsland bijv. worden thans duizenden Italiaanse arbei ders geïmporteerd, maar de vluchtelin gen kunnen niet aan het werk komen. Men schuwt in Duitsland het opnemen der vluchtelingen om de consequenties ten aanzien van de sociale voorzieningen, die ln een veranderde conjunctuur aan deze mensen zouden moeten worden toe gekend. De geïmporteerde arbeiders kan men immers weer ontslaan en naar hun eigen land terugzenden zonder enige ver plichting. ^el keerde mr Van Heuven Goedhart zich tegen het nieuwe fonds van de Raad van Europa tot steun aan nationale vluch telingen. Hiertoe worden gerekend de Oostduitsers, welke naar West-Duitsland komen. Duitsland kan de stroom niet verwerken en heeft geld nodig voor de huizenbouw. Dit moet uit het fonds van de Raad van Europa komen, waarvoor Pierre Schneiter een budget van tien miljoen bijeen wil brengen. Met bitterheid ook merkte de Hoge Commissaris op, dat jaarlijks de regerin gen 24 miljoen op tafel brengen voor het levensonderhoud van de Palestijnse vluchtelingen. Een probleem, dat om po litieke redenen kunstmatig in stand wordt gehouden, aldus de H.C. Het vluchtelingenprobleem in Europa kan slechts opgelost worden door de men sen de kans te geven een normaal be staan op te bouwen. Gebleken ls reeds, dat het verstrekken van leningen aan de vluchtelingen een uitstekende methode is. Van de tot nu toe uitgegeven bedragen ls 98.2 procent weer normaal afgelost. De particuliere bijdragen zijn een grote steun, maar de regeringen zullen hun ver antwoordelijkheid moeten beseffen, wil het vluchtelingenprobleem ooit tot het verleden gaan behoren. Jehova-getuige. De reclame-tekenaar M K. uit Rotterdam, Jehova-getuige, is we gens het zich onttrekken aan de militaire dienstplicht vervangende, burgerdienst gisteren door de rechtbank te 's Hertogen bosch tot een half jaar gevangenisstraf en een jaar rijkswerkinrichting vei deeld WARMOND NOORDW11K In Flora werd gisteravond de jaarlijkse algemene ledenvergadering ge houden van de coöperatieve bakkerij ,.De Verbetering", onder leiding van jZ!ch de heer P. Ruigrok. Er was een eiïbrme belangstelling voor deze vergade ring, wat de voorzitter tot dankbaarheid stemde. Vooral de dames waren goed vertegenwoordigd. De secretaris, de heer G. Haasnoot meldde in zijn 44ste jaarverslag div.erse interessante bijzonderheden. De vereniging telt momenteel 823 leden. Er was een-ledenwinst van 51. Voor het komende jaar staat een kleine verbouwing van de winkel op het program. De coöperatieve voorschotbank voor '.and- en tuinbouw, dïe het jaaroverzicht heeft doen verschijnen, had op 31 decem ber 1955 137 leden. Op dezelfde datum aantal spaarders 816. Er hadden totaal 43 nieuwe spaardens doen inschrijven. Er was een winstsaldo var. f 2037,42. Aan spaargelden had de bank ontvangen f 460.302. Terugbetaald werd 27.125 De rente op spaargelden be droeg f 17.450. Een bedrag van f 2733 werd gereserveerd. De bank heeft zich ln 1955 gunstig ontwikkeld In 1955 'werden 3004 balen meel Ver- i aantal leden, maar ze'zouden nog enkele werkt; er werden 97813'regeringsbroden i ^idsters en Ieiders kunnen gebruiken, gebakken, 66948 tarwebroden, 85908 blan- Vorstschade ke broden en 7299(1 kadetjes. Voorts den niet minder dan 26416 pond koek en 53000 gebakjes omgezet De boekhouder, de heer B. Pley, be handelde de balans en de winst- en ver liesrekening. Er .was een winstsaldo van f 14.687,98. Namens het bestuur werd medegedeeld, dat besloten was dit jaar een dividend van 8 °/o uit te keren, welke mededeling uiteraard met veel bijval door de verga dering werd ontvangen. De heer Pley zette vervolgens uiteen hoe de vaststelling van het dividend was geschied. Oorspronkelijk was een vast percentage van 5 de bedoeling, maar de Bakkerijstichting had hiertegen be zwaren. Thans wordt de zogenaamde af- nemersdividendregeling toegepast. Een achttal aanbrengers van nleuwa leden ontvingen een verrassing in de vorm van een enveloppe met inhoud. De bestuursverkiezing had tot resultaat, dat de aftredende bestuursleden, de he ren P. Ruigrok en J. Hiep, bii acclamatie werden herkozen. Bij de rondvraag werd hulde gebracht aan het personeel, dat gedurende de stren ge winter zo plichtsgetrouw zijn taak had vervuld. Een grote verloting vormde het slot van de geslaagde vergadering. Duinbrand Gistermiddag 'werd de brandweer ge alarmeerd voor een duinbrand achter pension „Clarenwijek" aan de koningin Astridboulevard. Omwonenden waren het vuur reeds te lijf gegaan en slaagden erin de brand spoedig te bedwingen. Niettemin bleek ongeveer 300 vierkante meter duin te zijn kaalgebrand. De oorzaak was dat kinde ren met vuur hadden gespeeld. Kerkdiensten Hervormde Gemeente Gedurende de zomermaanden, namelijk van 6 mei tot en met 30 september, zullen de avonddiensten in de Hervormde ge meente te Noordwijk Binnen beginnen om *pracbtwol- prdchtresultaten! De jaarverslagen werden uitgebracht door Annemarie van Royen, Jaap Houwaart Piet Plug. Ar ja Meyers, las een inleiding getiteld „Het Loofhuttenfeest" en Anton Plug leverde een opstel over de stadhou der-koning Willem III. Diverse wedstrij den, samenspraken en voordrachten wer den gehouden, waarbij de aanwezigen zich Aan de leidsters en leiders werden als blijk van waardering geschenken c Kandigd, De heer G. Assies voerde het woord namens de kerkeraad van de Ge reformeerde Kerk. Deze 6loot ook de zeei druk bezochte bijeenkomst met dankge bed. Vicaris Hervormde Gemeente De nieuw benoemde vicaris bij de Her vormde Gemeente te Noordwijk aan Zee, de heer Kamman, zal op 15 april zijn werk beginnen. Bijeenkomsten voor buitenkerkelijken De kerkeraad van de Ned. Herv. Ge meente te Noordwijk aan Zee besloot ge durende het badseizoen een drietal bij eenkomsten voor buitenkerkelijken te be leggen in het Lido-theater. Lukas Passion Dinsdag 27 maart wordt in de Hervorm de kerk te Noordwijk-Binnen de jaarlijkse uitvoering van de Lukas Passion gege ven door „Cantate Domino" en „Hallelu jah", onder leiding van de heer Joh. Ad miraal. Viering Heilig Avondmaal In de Hervormde Gemeente te Noord wijk.aan Zee zal in het vervolg het Hei lig Avondmaal alleen ln de avonddienst worden gevierd. VOORSCHOTEN wedstrijden om het kampioenschap van Voorschoten: Eenste klasse: v d. Meij—Oudshoorn 20; J. v. d. VlekkertJ. v. Bemmelen (t—2; WeggenZitman 20; StormStaut- hamer afg.; tweede klasse: Van Delft Knol 02; H. v. d. Vlekkertv. Egmond 02; BuskcnsJ. v. d. Hulst afg. LISSE Burgerlijke stand Geboren: Yvonne Frederiea Angela, dr van F J A van der Eerden en C M Cou- zijn; Maria Cornelia, dr van Th W Dof- ferhof en van M J van der Aart; G err it, zn J Slottje en van H van der Horst. Ondertrouwd: G B van Meijgaarden en T Hoeben; P H Beelen en J N V Beek man; A J Zwetsloot en M A P van der Ham. Gehuwd: M van der Linden' en G J Hoögervorst; P W Brandt en M Chr Jo- sée: J M P van Steijn en A J Warmer dam: Th A Lefeber en M H van Grieken; D Vergunst en W Langbroek. De voretschade aan de in de grond zittende bloembollen valt nogal mee. De visstand heeft wel enigszins geleden. Van ernstige schade kan evenwel niet worden gesproken. gebouw (een oude jeugdherberg) waar de secondaire opleiding (de twee-jarige prak tische slotopleiding voor verkeersvlieger) op het ogenblik nog is gevestigd. Het wordt een zeer licht en modern complex dat bestaat uit een groot logiesgebouw, 'n iesgebouw (waarii) tevens de administratie i6 ondergebracht), het recreatiegebouw en het gymnastiekgebouw en bovendien een ruimte voor linktrainers (droogvliegers). Het interieur i6 door de kunstschilder Van der Leek in felle kleuren opgevrolijkt. Zoals men weet was de secondaire op leiding voor zij naar Eelde werd overge bracht gevestigd op het vliegveld Gilze Rijen Doordat dit vliegveld militair werd moest de R L.S. verhuizen. Ook de pri maire opleiding, die een jaar duurt (de theoretische opleiding), kampte met de zelfde moeilijkheden. Tot voor kort was deze ondergebracht op het vliegveld Ypentourg, maar ook daar moest de bur gerluchtvaart wijken voor het militaire gezag. Nu zit men op het sportvliegveld Hilversum. Dit verblijf zal echter niet zo lang meer duren. In het begin van het volgend jaar of ralssohlen nog aan het eind van dit jaar zal de primaire opleiding definitief op het vliegveld Zestienhoven, dat nu zijn voltooiing nadert, worden ge vestigd Wanneer dit sóhoolbedrljf én de school gebouwen op EeltV? gereed zijn zal hierin voor acht miljoen gulden zijn geïnves teerd. Daarin 16 dan niet begrepen de inrichting van deze gebouwen zoals de linktrainers en de moderne technische outillage. In totaal kan het door de Rijks luchtvaartschool geïnvesteerde kapitaal op ruim 21 miljoen gulden worden gesteld! Dit hoeft niet te verwonderen als men weet dat in de magazijnen op Eelde meer dan 20.000 soorten onderdelen zijn opge slagen, bestemd voor de 63 vliegtuigen waarmee de R.L.S. vliegt. De school heeft zich in de tien jaren van haar bestaan steeds gestadig uitgebreid. Er kwam beter materiaal, nieuwe vlieg tuigen werden gekocht en de gebouwen werden gemoderniseerd. Het enige wat men men nu nog graag zou zien is een groter aantal leerlingen, want de KLM schreeuwt om Nederlandse vliegers CIG ARETTESff Verreweg de meest verkochte Amerikaan I Gisteren in gebruik gesteld Nieuw „geheim wapen" geschenk van bouwer De ondcrzecbootjager Friesland, ge bouwd b|j de Ned. Dok- en Scheepsbouw Mjj te Amsterdam, is gistermiddag op deze werf door de bouwers overgedragen aan de Koninklyke Marine en daarna in dienst gesteld. De Friesland, de elfde Nederlandse oorlogsbodem van die naam, is de eerste onderzeebootjager van de B-klasse, waarvan er nog drie op deze werf en in totaal acht. worden gebouwd. De jagers van deze klasse zijn de groot ste en snelste, die ons land tot nu toe heeft gehad. De maximum snelheid is ruim 35 zeemijlen per uur (60 a 70 km), d.w.z. het schio vaart net zo snel als een haas kan lopen of als de matige vaart Dt kiel werd op 17 december 1951 ge legd en de echtgenote van de minister van oorlog verrichtte op 21 februari 1953 de tewaterlating. Ir. A. A. Gaasterland. Fries van ge boorte. droeg namens de N.D.S.M en Werkspoor het schip over aan de vlag officier materiaal, schout bij nacht W. J. Kruys. waarna de vlagwisseling volgde. De commandant van de Friesland, kapi tein-luitenant ter zee F. L. Capel, ont ving daarna van de commandant Zee macht Nederland, vice-admiraa) F. W. Burghard, de order het schip in dienst te De commissaris der koningin in Fries land. mr. H. P- Linthorst Homan, zeide net weinig trots te zijn. dat het schip de naam van zijn gewest droeg. REISLUST DUURT ONVERMINDERD VOORT (Van onze verkeersredacteur) OG STEEDS wordt er meer gereisd. Men zou dat kunnen afleiden uit het feit, dat dc Nederlandse Relsvereniging sinds het begin van dit jaar een kwart meer nieuwe leden heeft Ingeschreven dan de overeenkomstige periode van het vorige jaar. Dat deelde de heer C. van Zwündregt, adjunct-directeur van de N.R.V. gistermiddag op de jaarlijkse persconferentie mede. De reisdoelen van de Nederlanders zijn grote trekken dezelfde gebleven, voor ver dat nu na te gaan ls. Zwitserland, België en Luxemburg staan weer wat hoger in de toeristische belangstelling ge- ijoteerd; door de goedkope arrangemen ten houdt Frankrijk zich goed overeind, Joego-Slavië kon het door enkele valuta-manipulaties, die voor Nederlan ders aanzienlijke prijsverhogingen bete kenen, wel eens moeilijk krijgen. Bugalow- en kampeervakanties blijken steeds meer in trek te komen. Als uit- loeisel van het laatste neemt de N.R.V. lit laar een proef met een Duitse uit- inding: een autobus met caravan, die nachts veertig mensen een slaapplaats biedt. Hoe dit bevalt, zal moeten blijken, laar de aangekondigde reizen waren bin- ïn zeer korte tijd volgeboekt. De Bergland-Express gaat de komende )mer driemaal per week rijden. Voor degenen, die hun vakantie aan de Rijn willen doorbrengen, zij meegedeeld, dat ;n trein van Den Haag naar allerlei sen aan de Rijn (en terug) zal gaan 1. Deze trein kan slechts door va- OEGSTGEEST In de gisteravond in het Witte Huis gehouden geanimeerde ledenvergade ring der Oranjevereniging werd met instemming het bestuursvoorstel aanvaard om op Koninginnedag een luchtvaartshow te houden, waar de grootste waterstofballon ter wereld zal opstijgen. Besloten werd aan deze show diverse attracties te verbinden, zodat dit programmanummer zowel de jeugd als de ouderen de gehele middag bezig zal houden. Een tweede zeer gewaardeerd onderdeel der feestelijkheden zal worden gevormd door de grote gecostumeerde kinderoptocht, waaraan alle kleuter- en lagere scholen in schoolverband zullen deelnemen. Gezien het succes van het vorig jaar zal deze nog grotere kinderoptocht stellig in het middelpunt van de belangstelling staan. Deze optocht zal in de ochtenduren worden gehouden. Deze ledenvergadering, die onder lei ding stond van de voorzitter, de heer N. van Weizen, gaf haar goedkeuring aan de jaarverslagen, uitgebracht door de se cretaris, de heer Jac. J. Vos en de pen ningmeester, de heer A. Gaykema. Uit deze verslagen bleek, dat het be stuur, over de gang van zeken te vreden, dat 1- t ledental de 900 ruim is gepasseerd en dat getracht zal worden dit jaar het 1000stel id in te schrijven. Het batig saldo per 31 december bedroeg f 1015,24. Volgens de mededelingen van de penningmeester ligt hei in de bedoeling een behoorlijk batig saldo te vormen om over enkele jaren ln staat te zijn op waardige wijze het 50-jarig bestaan der vereniging te herdenken De heren N. Bol en K. Veenendaal werden benoemd als leden der kascom- missle voor 1956. Toen de bestuursverkie zing aan de orde kwam werd de leiding der vergadering overgenomen door de heer J. van Ouden ln verband met het periodiek aftreden van de voorzitter. De- met op een na algemene stern- kozen. Hij nam deze herbenoe ming aap. terwijl de heer C. Koelman. ;ens aftredend, werd herkozen Ook zal zijn bestuurstaak blijven vervui ld Piogiamma Bij de besprekingen der feesteiijkhe- en en herdenkingen deelde de voorzit- ir mede, dat het bestuur in grote lijnen het programma had vastgesteld. F.venals laatste jaren het geval was zal het feestelijk marktterrein worden ingericht in het Wilhelminapark. De traditionele kindpraubade zal 's morgens voor het •aadhuis plaats hebben. Ook wordt aan de vooravond weer een lampionoptochl gehouden. De bovenvermelde luchtvaart- show .wordt 's middags gehouden, nadat tussen 11 uur en half een 'n gecostumeer de kinderoptocht is voorbijgetrokken, waaraan op ruime schaal muzikale mede werking wordt verleend. Van midden standszijde kwam ter vergadering de me dedeling, dat de contactcommissie uit de beide middenstandsverenigingen op korte termijn zich zal beraden over net deel in de feestelijkheden. Herdenkingen De herdenking op 4 mei bil het monu ment zal op de gebruikelijke wijze ge schieden. De voorzitter deelde mee. dal het doorgaan van de bijeenkomst rond 10 mei bij het oorlogskerkhof nabij de Groene Kerk twijfelachtig is. daar niet vaststaat, dat deze kerk dan in gebruik zal zijn genomen. Op een vraag van de burgemeester, of het bestuur bereid is feestelijkheden te organiseren bij de of ficiële meerderjarigheidsverklaring van H.K.H. Prinses Beatrix, antwoordde de voorzitter, dat daartoe in pnntipe zeer zeker* bereidheid bestond. Nadat de ver gadering zich had uitgesproken over de toevoeging van enkele programmapunten, o.m. het houden van een vreugdevuur, werd door de voorzitter medegedeeld dat alles in "het werk zal worden gesteld om een prettige feestviering te verzekeren. Amcrika's hulp. Van 1948 tot 30'9 to taal 13,3 miljard dohar niet-mllltalre hulp verleend, w.v aan Europa 14,3 miljard en Nederland 1-85 miljoen. Het Egyptische militaire voetbalteam heeft in de voorronde van het imtergeal- lieerd toernooi met 2-0 gewonnen van Frankrijk. kantiegangers en niet door handelsmen sen worden gebruikt, aangezien men al leen reisbiljetten kan kopen samen met bepaalde arrangementen in de een of an dere plaats aan de Rijn. Moelia. Dividend gewone en pref. aandelen 25 (15 en 36"/o w.v. 21"/. achter stallig); winst rp. 115.643 (90.877). Tenslotte Werkspoor mentev voor een jazzband. Tot grote hilariteit merkte ir. Gaasterland hierbij op, dat de grote trom van het drumstel door geen enkele deur naar binnen kon, zodat hij adviseerde dit in strument dan maar als „geheim wapen" in de top van de mast op te bergen. Morgen verkiezingen in Elten Morgen worden ln het voormalige Duit se gebied Elten verkiezingen gehouden voor een algemene coifimissle van advies, die de landdrost, dr. A. Blaauboer in het plaatselijk bestuur zal bijstaan. De vroegere Duitse gemeenteraad, die nog altijd met de landdrost samenwerkte, werd in 1949, het jaar waarin Elten bij Nederland gevoegd, gekozen. Na het ver strijken van de ambtstermijn in 1952 acht ten de raadsleden hun mandaat beëindigd en verzochten zij om nieuwe verkiezingen. Van de 3340 Inwoners hebben 2080 het stemrecht. Aangezien poldtieke partijen niet zijn toegestaan en ook inmenging door deze met het oog op de bijzondere status van dit gebied als ongewenst werd beschouwd,, besloot men de verkiezingen te organiseren op'basis van een belangen- ve r tege nwoord ig-i ng Bij de werknemers, de neringdoende middenstand en de landbouwers voegde zich een ongeveer 350 man tellende groep, die der oorlogsslachtoffers en rentetrek- Propaganda Sedert het einde van de vorige week wordt het dorp overstroomd door huis aan huis bezorgde propagandabil jetten der vier groeperingen en sieren raambiljetten de diverse gevels. Een meeting van de werknemers werd gisteravond gevolgd door die der oorlogsslachtoffers. Bij het stemmen zal de kiezer het stem- ik voor de naam van de kandidaat zijner keuze rood mogen maken, zoals in Neder land is voorgeschreven. Zijn stembiljet zal echter niet ongeldig zijn. Indien hij op die plaats een kruisje maakt, zoals hij in Duitsland was gewend te doen. Verschijningsplicht bestaat niet. Iedereen, die de stemgerechtigde leef tijd heeft bereikt, mag aan de verkiezin gen deelnemen. Zö zullen zaterdag Duit sers, Nederlanders, Italianen, Oostenrij kers en een Roemeen ter stembus gaan hun plaatselijk bestuur te kiezen. Op de textielafdeling van de jaarbeurs as men zeer tevreden, toen de laatste dag van deze jubileumbeurs gisteren was geëindigd: „Nog nooit zo goed geweest" as de commentaar. Om vijf uur donderdagmiddag zijn de deuren van de Jaarbeurs dichtgegaan. Verschillendi standhouders hadden van Amerikaanse en Australische zijde en- 1 zelfs ook van Nieuw Zeeland belangrijke exportorders gekregen. Spectaculair was ook de overwinning an de oliestook op de kolenkachels. Er aren op deze beurs mèer oliestook- kachels dan kolenhaarden en kachels be steld I Voor het overige was men op het Vre- denburg over het algemeen vrij tevreden. Nederlandse ceramiek heeft een groeiende belangstelling van het buiten- Aan de Croeselaan was men ai bijzon der in zijn nopjes: nog nooit zulke goede zaken gedaan. Men had ook zulke grote exportorders gekregen, dat het nodig was de orderstroom was te remmen, wilde men met de produktie niet ten achter komen. BESCHERMT TEGEN VERKOUDHEID, GRIEP, KEELPIJN In buisjes a 20 en flacons a 50 tabletten IJm. 28 zou vandaag naar zee, maar Stakende vissers willen niet dat motortreiler uitvaart Besluit dat redersfront doorbreken zou werd algemeen verworpen STAKENDE treilervissers, te IJmui- den hebben gisteravond met alge- stemmen een besluit van een ver- venscommissie uit hun midden ver nietigd. Volgens het verworpen besluit de gloednieuwe motortreiler Amster- (IJm. 28) van de rederij D. Joh. Krij- te IJmuiden vandaag voor zijn eerste naar zee vertrekkeh. De Amster dam zou varen op de voorwaarden uit de oude c.a.o. onder schriftelijke toezegging ran de reder, dat de IJm. 28 tot 31 de- rember zou varen onder het loonsysteem net vaste gage, het grote strijdpunt in ie nu al sinds begin januari durende taking. De treiler Amsterdam ligt op het ogen blik in Vlaardingcn. Enkele weken ge- cden maakte het schip zün proefvaart p de Nieuwe Waterweg, maar ten gc- 'Olge van het conflict in dc treilvisscry kwam dc IJm. 28 niet aan dc maidentrip heer Krijger ls met dit schip nog niet aangesloten bij de Vereniging van Reders van Vissersvaartuigen te IJmui- en is dus evenmin ondertekenaar de huidige c.a.o. Hij meent vrij te staan ten opzichte van de loonvoorwaar- den evenals zijn Vlaardingse collega's, die ook niéuwe grote Ireilloggers lieten varen od SDeciale regelingen. De heer Krijger had de bemanning al opgeroepen en verplichtte zich verder, direct na het uitvaren van de treiler te trachten besprekingen te openen over verbetering van de c a o. Ook od andere punten deed hij toezeggingen. De over eenkomst zou opgezegd kunnen worden door de vissers als naar hun mening over twee maanden te weinig vorderingen zouden zün gemaakt met de besDrekin- gen. Men zag in IJmuiden al een mogeiyk- hcld om meer treilers op deze wyze weer In de vaart te krygen. Maar dc stakers oordeelden, dat de commissie niet be voegd was geweest, buiten een algemene vergadering om een besluit te nemen. Hoewel men er op wees, dat het „door breken van het redersfront door één reder niet van belang ontbloot Is", werd uit de zaal geroepen: „Wat hebben wij eraan, doorzetten die staking." De heer Krijger onthield zich voorlopig van op deze gang van zaken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 11