NIEUWS "itdeSLEUTELSTAD In de Overdekte werd weer „schoolgezwommen" Met bovenbouw Marebrug wordt nu begonnen Burgemeester installeerde culturele raad NIEUWE LEIDSCHE COURANT 4 WOENSDAG 21 MAART 1956 Twee uur flitsende elegance bij Gerzon RIJKE MODESHOW IN STADSGEHOORZAAL "T\E presentatie van de voorjaarsmode, die gisteravond in de stadsgehoor zaal plaats had onder auspiciën van de firma Gerzon was er een van rijkdom, élégance en stijl; een gevarieerd en boeiend beeld van de nieuw ste lijnen, dat zonder commentaar van een speaker in twee uur voor bijflitste, gebracht door niet minder dan elf mannequins, die elk een eigen type vertegenwoordigden. Slechts begeleid door een bescheiden en be schaaf d„muziékje" van Gé Hof enk achter de vleugel, brachten zij een reeks creaties van modehuizen uit Frankrijk, Engeland, Zwitserland en Italië, voor het grootste deel voor de uitgesproken elegante vrouw, hoewel het wat sportiever, eenvoudiger genre óók vertegenwoordigd was. Maar ook {iet eenvoudiger genre bezai' heidje was de kniebroek van dezelfde al'bjd allure. Er waren géén rokken en blouse®, resp. truitjes, vestjes en jasjes. En iverder maar een enkele regenmantel. Ook Igeen strandipakjes en -jurkjes, noch ook pelgnoires. Uitgesproken op de praktijk ingesteld was de show dus niet. Trou wens: bij de meeste combinaties vroeg men zidh onwillekeurig af, wat daarvan nu voor het reële leven in een kleine stad ®ls Leiden te gebruiken was. En met de hoeden ging het al net zo. Prachtig, die grote „wagenwielen" en chique die „pot jes" met hoge bol en sluier er omheen. Maar wie durf. zoiets op de Breestraat te dragen? Dat neemt echter niet weg, dat het ge heel een festijn was voor het oog en een goed beeld gaf van datgene, wat op het ogenblik up-to-date is. Bovendien raakte me>n op elf mannequins niet zo gauw uit gekeken als op de traditionele drie of vier. En vervolgens was ook de verzor ging van de accessoires èf, voor 100*.V Het ontbreken van het commentaar ver hoogde natuurlijk het tempo, zodat men het gevoel kreeg een flitsende droom te beleven. Aan de andere kant gaf het ont breken van commentaar ook wel eens aanleiding tot vragende gezichten: was dat nu bijvoorbeeld een mantel of een japon? En wat voor stof was dat eigen lijk? Dan werden de mannequins aange klampt en gaven vriendelijk uitleg, voor zover ze het althans zélf wisten. Zeiden wij daarstraks, dat er geen etrandpakjes en -jurkjes werden getoond, voor een behoorlijke portie décolleté was niettemin gezorgd. Gelukkig voor de Ne derlandse clientèle waren vele toiletjes voorzien van een bolero-jasje of een caraco. Maar de overigens niet talrijke zomermantels waren weer voor he'. grootste deel uit heel licht materiaal, zo dat wij voor de firma Gerzon maar hopen op een héél warme zomer I Talrijke nummers waren èohte creaties en zonder terughouding waren de nieuw ste lijnen gevolgd, zodat bijvoorbeeld vele van de wijde rokken veel korter waren dan wij tot nog toe gewend zijn. Het spreekt, dat deze wijde rokken werden gesteund door weelderige onderrokken met veel kant en stroken. De mannequins cirkelden er trots mee rond, zodat ze in al hun pracht te zien waren. Een aardig- sfcof ais de japon, d: quins een beetje aarzelend telkens liet bewonderen. Het publiek lachte er wat om, maar vond het '.och wel leuk. Ondanks het „geklede" accent van deze show ontbraken de mantelpakjes vrijwel geheel. Een bijzonder mooi 9tot vormde de parade van de avondtoiletten: eerst de korte, die zowel als cocktail - j a ponn e'. j e èn als klerin-avondtoiilet kunnen dienen en dan de lange. Bij die laatste was er één met van voren voetvrije rok. van achter slepend. Natuurlijk was er borduursel en strass en er waren bolero-jasjes en stola's bij. De traditionele bruid droeg een voet- vrij toiletje van witte kant over licht blauw met een kort, lichtblauw sluiertje, zeer wijd geplooid aan een wit kapje. He', geheel oogstte telkens een warm applaus, aan het slot uitgroeiend tot een kleine ovatie. Jammer dat hierop het bij Gerzon schijnbaar traditionele Wil-,. h.Imu. werd z-m-ld weli.w,,, SM,nde aangehoord, maar vrijwel door niemand meegezongen, omdat iedereen het bij een gelegenheid als deze ietwat vreemd vond. I In Zuivelland: 25000 bezoekers Het bezoek aan de tentoonstelling „In Zuivelland" op de Beestenmarkt te den overtreft de verwachtingen. Men deelde on6 om half een mee. dat om streeks half drie 25.000ste bezoeker zou worden verwacht. Deze zou groots wor den ontvangen. Lebak-herdenking op 24 maait in Amsterdam Zaterdag 24 maart zal in het Stedelijk Museum te Amsterdam een herdenking worden gehouden van het feit. dat Eduard Döuwes Dekker dan 100 Jaar geleden als isistent-resident een aanklacht tegen de gent van Lebak indiende wegens machtsmisbruik en knevelarij. Na opening wethouder A de Roos zal de heer R wenhuis spreken over de koloniale ambtenaar. J de Kadt over de politieke betekenis van Lebak en prof. dr. G. Stui veling over- Van Lebak tot Max Have- aar. Han Bentz van den Berg zal de toe- ipraak tot de hoofden van Lebak voordra gen. Op 27 maart des avonds 8 uvir wordt de Lebak-herdenking in Rotterdam in de Blautwe zaal van de Beurs gehouden. Met zwier werden de luchtige zomer japonnetjes geshowd, die alle van goede smaak getuigden. Veredelde katoen is hét ateriaal dit seizoen; daarnaast zagen we nitatie shantung en nylon. Ook wei-den ënkele gezellige japonnen van bedrukte popeline getoond. caraco kwam veel in de collectie Bij minder zonnige dagen biedt deze bolero uitkomst en ook voor gelegenheden, wat meer geklede japon vereisen, geschikt om vlug over het zonne- jurkje heen te doen. Dp rokken zijn wijd en bestaan uit twee delen: aan het bo venstuk van de rok werd even boven de gerimpelde strook gezet, die in Inboorlingen in Baliem-vallei leven nog in stenen tijdperk Het zendingswerk in de Baliem-vallei was het onderwerp van een zen dingsbijeenkomst, die gisteravond in de Gereformeerde kerk werd gehou den, onder auspiciën van de Gereformeerde zendingscommissie. Dit zen dingswerk in centraal Nieuw Guinea geschiedt vanwege de Christian and Missionaru Alliance, een Amerikaans genootschap, dat het Nederlandse centrum „Parousia" in Naarden heeft. OEGSTGEEST Zeer veel dames zagen in het Witte Huis voorjaarsshow In het Witte Huis zaten gisteravond de bezoeksters aan de show van de eerste Oegstgeester confectiehandel in afwachting van de komst van de mannequins, die hen modellen voor het komend voorjaar zouden tonen. De zaal was zo vol, dat men zich bezorgd afvroeg, hoè de mannequins het klaar zouden spelen tussen de talrijke aanwezigen door zich een weg te banen, zonder onderweg ergens te blijven steken met het gevaar het ge dragen kledingstuk te scheuren. Het is gelukkig nogal meegevallen. de meeste gevallen versierd werd met een strik, een wat koket effect geeft. Er werd in deze collectie over het algemeen veel met strikken gewerkt: op de heup op de schouders; en natuurlijk om de verhoogde taillelijn aan te geven was er de ceintuur, die dikwijls In een strik eindigde onder de buste. Jersey presidente van de zendlngecorrvmls-l mej. M. Allaart. opende de samen komst en verwelkomde dr. W Köneman. de hand van pas ontvangen ge kleurde lantaarnplaatjes vertelde over Oosten van Wissel- deelde mede. dat de Alliance hoofdzakelijk daar jwerkt. waar andnrp zendingsgenootschappen niet komen en de binnenlanden ■ts van het pioniers- C. Th. R. Spr. verhaalde Goede qymnastiekuitvoerinq van „Rondom de Maredijk" T^N zouden de heren van de pers er misschien rekening mee willen hou- "*-J den, dat door de kou de voorbereiding voor deze avond niet zo is ge weest als wenselijk was". Dit vriendelijke verzoek deed de heer G. A. Sassen, voorzitter van de buurt- en speeltuinvereniging „Rondom de Mare dijk" bij de opening van de avond, waarop de afdeling gymnastiek een uit voering gaf. Het was overbodig, want de prestaties die onder leiding van mejuffrouw J. Cats geleverd werden, waren goed. sleohts per vliegtuig kon komen en waar het eerste zendingsvliegtuig op 20 april 1954 op de Baliem-rivier was geland. De ontvangst van de zendingsarbeiders en het eerste contact waren vriendelijk. De in boorlingen waren overigens gewapend vijf meter lange speren en boden aan vankelijk geen welkomi? aanblik. Het ts een volk van 150.000 zielen, die nog stU6 en Zijn Evangelie had- Door het primitieve mid del van een doosje lucifers werd het per- contact gelcgdl. De lantaarnplaatjes gaven een vrij duidelijk beeld van de grote moeilijkheden, waarmee de Alliance daar te kampen heeft, zowel op materieel als op geestelijk terrein. De „uikkies" mochten het eest voor de dag komen. De kieuteriee be«tond uit ver schillende bezigheden, die 't hele lichaam in beweging zetten: staan als een ooie vaar, met ee nholle rug bruggetje maken, met een blokje over de vloer schuiven! (een soort vooroefening voor het dweilen) en het met pen voet naar voren schuiven van een blokje, waarbij een jochie zijn voetbalneigingen niet kon onderdrukken. Eén van de meisjes stond. aj*. de juffrouw Uitslagen van maandag R.K. school Potgieterlaan, jongens A: Jan Vlasveld, Frans Karnaat, Robby De- vilee. R.K. school Haarlemmerstr. 240, jon gens B: Wim Ravensbergen. R.K. school Franchlmontlaan, jongens A: Leo Dekkers, Benny van der Kaay, Peter Volwater, Jaap Verburg, Frans Stikkelorum, Theo Biegstraten. Jongens B: Gerard v. d. Burg, Jan Cattln. R.K. school Caeciliastraat, jongens A: Wlm Stol. Herman v. d. Wiel, Loek Pad denburg. Prosper van Nieuwlande, Jan Hein Walenkamp. Geard van Kan, Hans Rozier, Daniel Schoonderwoerd, den Be- R.K. school Os- en Paardenlaan, Jon gens A: Barry Kershof. Frans Kessels, Peter Stuifzand. Theo Ham. Jongens B: Joop van der Heyden. R.K. school Rapenburg 48. jongens A: Han Wallaart, Kees Kallenberg, Chris Hop, Albert van Duuren. R.K. school voor b.l.o. Rapenburg 48, Jongens A: Frans Glorius, Ben van Beek. R.K. b.lJo.-school Breestraat 66, jongens A: Albert Steenbergen, Cor Prins, David Oudshoorn, Henk v. d. Heyde, Leen Hoog duin, Floor Bouwman; jongens B: Wlm Schaik. School Middelstegracht, jongens A: Theo Fey, Gerard Jansen; meisjes B: Jan- ny Filippo; jongens B: Teun Zierikzee. R.K. school Potgieterlaan, meisjes A: Bea van Dam. R.K. school Haarlemmerstraat 32 b, meisjes A: Philo Groenewegen, Lia Vrise- koop, Jopie Leune, Erna van der Drift, Beppy Wester, Lidy van Goozen, Thea Borst, Irene van Glnneken, Ady Linden- hoff, Beppy Dieben, Anneke Aanhaane, Ineke de Vrind. R.K. school Damlaan, meisjes A: Jac- quelien Kinjet. R.K. school Lusthoflaan, meisjes A: Marry Veelenturf, Hermien Goddijn, An nie van Kins. R.K. b.l.o-school Zoeterwoudse singel 33, meisjes A: Leny Spruyt, Tilly van der Voort. Herv. school Van Vollenhovenkade 9, jongens A: Jan van Muiden, Bert Jan sen. Nico Reyneveld, Hein van Vliet, Vic tor Lens, Aad Noppen; meisjes A: Elly Guley, Iet Kengen, Rita van Vliet. Alice van der Kweek. Marijke Tecuw, Marian Wieriks. Geref. school Stadhouderslaan, jongens A: Maarten Pronk, Paul van Berkel, Kees van Varlek, Frans Kotte. Charlie Huschka; meisjes A: Lieneke Bergman. Paula van der Kaay; jongens B: Han de Laaf. Barend Bos, Steef Stolp, Jan v. d. Horst, Henny van der Bom, Ab Gijzen. Uitslagen van gisteren: Openbare school Duivenbodestraat. jon gens A: Frits van Eek, Robby Pellenkoft; meisjes A: Steintje van Veen. Adrie Tuyt- hoff. Openbare school Haverstraat, Jongens A: Karei Moerland. Openbare school Drifstraat 77. jongens A: Bert Nievaart, Fred Filippo. Daan Kooreman; meisjes A: Leni Vijlbrief, Joke Landesbergen. Ria Brouwer. Ria van dg Water, Rietje Janssem Anneke Slera, Frieda Plu. Sonja Jasperse. Selma Philips, Lia v. d. Weyde; jongens B: Tonny Hui gen, Joop den Hollander; meisjes B: Bep van der Tuin. Openbare school Du Rieustraat, Jongens A: Aernout de Sitter, Piet Laman, Dik v. d. Burg, Jopie Hansen, Rob Gerritsen, Jan van der Veld; meisjes A: Anneke de Graaf, Els Ouwehand. Margaret Leenen Openbare school Langebrug A en B jongens A: Jacques Alphenaar, Hans Maarsveen; meisjes A: Elly Slegtenhorst, Cari van Dam, Lydia Schouten, Nora Bolle. Openbare school Rijnsburgersingel, jon gens A: Jaap Lagas, Koos Labruyère. Louis Koelink, Arie Cire; meisjes A Teunie Buitenman. Openbare school Aalmarkt, jongen: A: Kees Onvlee, Aad van de Ouwee- len. Coen Verhoop, Anne Heymans, Rob v. d. Niet; meisjes A: Mleke Tielenburg. Marga Segaar, Aty Voortman. Opennbare b.l.o.-school Caeciliastraaat, jongens A: Paul Yzerman; jongens B: René Verhoogt, Jan Willemse, Maarten Hoek, Wim Rijnsburger; meisjes A: Truus Jansen; meisjes B: Stien Philippo, Loesje Speel. Openbare school Lorentzkade. Jongens A: Ab Verbiest, Eddy van Kuipers; meis jes A: Marthy Mozeman, Janny Glazen- borg. Trudy Vissers. Openbare school Rodenburgerstraat (It) 9, jotgens A: Rudi Verhoeven. Tom Steen. Lese Mastenbroek, Hendrikus Zwolle, Wijnandt Taconis. Antoon Slot houwer; meisjes A: Tilly Ruitenburg, Hanny Oosterom. Openbare school Kernstraat, jongens A: Luuk Hoolng, Luuk Klinkhamer, Piet de Bruin; Jongens B: Adi Pouw Kraan; n jes A: Willy Lacourt, Gerda van Es. Nelly de Jong, Loes Niepoth, Carla van Doorn. Openbare school W. de Zwijgerlaan, Jongens A: Guldo Mastrigt; meisjes A: Saartje Hameling, Rineke v. d. Mey. Openbare school Mareslngel, jongens A: Peter de Graaf; meisjes Marian Brouwer, Openbare school Schuttersveld, jongens A: Henny de Vos; meisjes A: Conny Brugman. Openbare scholen Zuidsingel A ei Jongens A: Teun Platteel, Fred Hartman, meisjes A: Wil de Reyken, Sijtje van Po- lanen; Jongens B: Loek Verhoeven. Opennbare school Medusastraat, jon gens A: Reinier Slingerman. Openbare school Javastraat, jongens A: Jan Buys; Jongens B: Wi mde Water. Ds. De Wolffschool (b.l.o.) Plantsoen, jongens A: Wim Hanenburg, Wim Phi lippo, Bert van Linden. Henny de Roode. Geref. school Driftstraat 49, Jongens A: Benny Bronsgeest, Pim van der Mey, Gijs Lagerman, Henny van Hoek. Geref. school Hooglandse Kerkgracht. jongens B: Wim Blansjaar; meisjes A: Loeka Corel, Nelly de Looff. Herv. school Hoge Morsweg, jongens A: Rudolf v. d. Sar; Jongens B: Tonny Mul der; meisjes A: Ria v. d. Meer, Henny de Bruin, Erica van Tuil, Pietje Wassink; meisjes B: Wilh. de Roode, Janny Rut gers, Marry Jansen. Herv. school Oosterstraat. Jongens A: Rob Sieval, Niek Bavelaar; jongens B: Kees Regeer; meisjes A: Henny Bey, An neke Habraken; meisjes B: Mary Kapaan, Mary Sloot Herv. school Noordeinde 40. jongens A: Jan Balk, Paul Favier; meisjes A: Bea- nieuwe opdracht gaf. parmantig de zaal rond te kijken met de vraag in de ogen „Deed ik dat niet goed?" „Koning Voetbal" leverde de muziek, waarop ongeveer vijftig meisjes hun vrije oefeningen uitvoerden. De gevariërde tfeningen werden vlot uitgevoerd. Het ilfde kan gezegd worden van de bok-mat combinatie, waarvan het „tanken" en het 1 van een salto het hoogtepunt waren. Luchtig en charmant waren de fclapoefe- ningen. De 'gladde vloed was 'n handicap voor de vier meisjes, die voor het nummer „persoonlijke vrije oefening" moesten gen, maar zij Heten tooh een goede In- De KLM-mars werd gedraaid voor volgende nummer. „Klassikaal brug. onge lijk". Er waren enkele goede prestaties. Een knotsoefening besloot het programma. Processen-verbaal: 44 Gisteravond heeft de verkeerspolitie weer een controle gehouden op de nale ving van de voorschriften, speciaal fiet sers Het blijkt, dat er toch nog heel wat Leide-naara zijn. die nog niet zijn ge schrokken van de vorige aantallen pro cessen-verbaal De buit van de politie was; 44 De boete die men krijgt, moet met gering zijn. zo werd ons van dere zijde verzekerd. Het komt on6 i dat beter een nieuwe bel van enkele gul den® kan worden aangeschaft en bet< een achterlicht voor een paar dubbeltji kan worden gemaakt dan een boete vs f 15 betaald. Maar Ja. ook hierin bli ken wij allen hardleers te zijn. Baliem-vallei, Getuigenis Naar dit zendingcterrein zullen eind van dit jaar dr en mevr. S. Smit-Knibbe wor- uitgezonden Zij waren gisteravond beiden in de kerk aanwezig en gaven voor ds Köneman een getui- Het bleek, dat dr. Smit, die uit Indonesië afkomstig is, daar de vreselijke ziekten heeft gezien en na zijn studie gaarne terug wilde om de lijdende mensen te helpen. De inboorlingen in de Baliem-vallei, die ■y% in het stenen tijdperk leven, zo zei dokter Smit, voelen - rh nog belaagd door boze geesten, tewijl ziekte hen angstig maakt. Mevrouw Smit-Knikke die verpleegster Is geweest o.m. in een neutraal zieken huis, had daar gezien dat velen de dood gingen zonder geloof in Christus. Zij wil Nieuw-Guir/ea gaarne haar man hel pen in de medische zending door de woners te brengen tot Christus. Oefensmaldeel V dins dag in Rotterdam Op 27 maart wordt het Nederlandse oefensmaldeel V in Nederland terugver wacht in verband met de commando-over dracht van de zeestrijdkrachten te Rot terdam. Het smaldeel, bestaande uit de kruiser De Zeven Provinciën, de torpedo- bootjager Evertsen, het fregat Van Ewijck en de onderzeeboten Zeeleeuw en Walrus, neemt sinds gisteren deel aan een vijf daagse oefening met schepen en vliegtui gen van Frankrijk, Portugal, de Verenig de Staten en Engeland. De geallieerde oefening Dawn Breeze heeft betrekking op het beschermen van een konvooi en een smaldeel met vliegdekschepen tegen luchtaam-allen en aanvallen van oorlogs schepen. Vanuit de lucht zullen doelen Lr zuid-Engeland worden aangevallen. KELDER GING VANMORGEN OPEN VOOR PLAATSING VAN MACHINES Ook wollen japonnen met korte en drie kwart mouw waren te zien, meestal in lichte tinten. Een dergelijke japon geeft bij een koude dag in de zomer niet direct! een winters aanzien en staat beter als een vest over een zomertoiletje. Het hiervoor gebruikte materiaal was jersey. Als gar nering werd een ceintuur in een afsteken de kleur gekozen. Evenals andere Jaren werd het eerste deel voornamelijk in beslag genomen door ntel'kostuums en mantels. Het bleek, dat het klassieke mantelpakje: gladde rok met loopplooi en aangesloten jasje, nog steeds het meest geliefd is. Bij wijze van riatie het één. dan weer van twee rijen knopen: enige pakjes hadden enigszins gebolde mouwen iets wat alleen de maten 38 tot 42 zioh kunnen veroorloven. Een wijd model vertoonde vier plooien in de rok vóór. terwijl zowel het jasje aLs de rok vanach ter geheel glad waren gehouden, wat be paald onelegant stond. Een enkel model werd met blouse gedragen, de rest zonder; de mannequin droeg dan een ketting. Mantels en recht, maar ook wel n plooi achter. Ze wa- kamgaren, zomertweed met brede stiksels op zelfs op de De mantels wai ren uitgevoerd in en flaush moha.r de zakken en sor die zowel lang als driekwart werdi dragen. De prijzen waren, evenals die van de mantelpakjes, niet hoog en de kleuren zowel als de modellen deden menige be zoekster een kreet van bewondering sla ken. De meeste mantels hadden geen kraag, maar sloten hoog tegen de hals. met de halslijn wat opgeknipt. Exclusief Exclusief waren de driekwart mantels. e zowel ln het sportieve als in het meer geklede genre aanwezig waren. Van een nieuw soortd ribfluweel: Velporese werd een irisblauwe driekwart mantel met bij passende rok gedragen. Het bijzondere van deze stof ls dat ze. naar men ons vertel de, gewoon gewassen en gestreken kan worden, en in het geheel niet plet, wat de andere soorten ribfluweel wél doen. Bovendien is ze waterdicht en kleurecht. De mantel was gevoerd met dezelfde stof als waarvan de blouse werd vervaardigd, die bij dit geheel werd gedragen. Dit laatste was Iets wat men in de col lectie herhaaldelijk had toegepast, o.a. bij de regenmantels, met bijpassende japon maar vooral bij de zomertrois-piéces. Bij zonder chic was het wit-zwart gestreepte ensemble met oranje voering en blom gecompleteerd door gegarneerd was met zwart de kleur !n tevens de andere accessoires waren ge- Niet alleen is orlon geschikt voor regen- manels, ook een japon die tevens als randen varieerden van middelmatig cooktailtoilet dienst kan doen, was van dit materiaal veva-ardigd. Met een bruids japon werd de show besloten. Hoeden H1LLEGOM Open gesprek N.P.B. Voor de tweede maal heeft de voorgan ger van de afdeling Hiliegom van de N.P.B.ds. P. N. Kruyswijk, een open gesprek gehouden. He: thema, dal nu in het Nutsgebouw werd behandeld, luidde „God en het kwaad". Ook mensen van an dere richtingen namen aan dit gesprek deel. Ds. Kruyswijk ontvouwde eerst en kele gedachten over dit onderwerp, .om aan het gesprek richting te geven. Het kwaad, zo constateerde hij, is overal waar de liefde verdrongen wordt. Het is ook in elk idealisme, waar de mens wordt geofferd, zoals in de Hitlerverering. We kunnen God alleen ln de liefde benade ren. Door kwaad te doen of dit toe '.e laten, verlaten we Hem. De vraag keert steeds weer, hoe God vreselijke rampen en ziekten kan toelaten. Ds. Kruyswijk zag maar één oplossing: een volkomen Godsvertrouwen en voortgaande strijd tegen het kwaad. Dit gaf aanleiding tot een brede discussie. Gewezen werd op de vrije wil en de voorbestemming. Vaak kwam men er niet uit, maar de aanwe zigen deden toch ruimschoots stof op tot nadenken. Beslot-en werd in mei weer een dergelijke avond te houden. De voorzitter van de N.P.B., de heer P-i eters en, sloot de bijeenkomst Bloembollen hand el Begroting bedrijfschap op f 466.000 vas .gesteld Gisteren heeft het bedrijfschap voor de bloembollenhandel (een voortzetting van de ondervakgroep export van bloem bollen van het bedrijfschap voor sier- teeltprodukten) te Haarlem een openbare vergadering gehouden De voorzitter, de heer W. F. van Dam, heette twee afge vaardigden van het departement van Landbomv welkom en zette het doel van het bedrijfschap uiteen. Hij hoopte op een goede samenwerking van bedrijfschap, commissies en produktschap. Spr. zeide het te betreuren, dat sommige verkopers thans bollen tegen lage prijzen verkopen. Mogelijk zullen de verkopers later nade len ondervinden, ate blijkt dat andere verkopers goede prijzen maken. De vergadering stelde de begroting 1956 vast, die sluit met een bedrag aan inkom sten en uitgaven van 466.000. In de vol gende vergadering zal de heffingsveror dening vastgesteld worden. In de rondvraag bracht de heer C. Ph. Freriks de vakheffing ter sprake, die be rekend is naar aanileiditog van factuurbe dragen voor het buitenland. Hij zag er een onbillijkheid in. De voorzitter zegde toe het punt nogmaals in het bestuur te bespreken en het dan eventueel later ln het produktschap aan de orde te stellen. LEIDERDORP GISTERAVOND heeft burgemeester Van Diepeningen de culturele raad ten stadhuize geïnstalleerd. Deze raad is door de gemeenteraad be noemd ter vervanging van de sportstichting, daar deze eigenlijk niet meer aan haar doel beantwoordde. De organisaties zelf hadden in de stichting geen zitting, hetgeen in onze tijd toch wel wenselijk is. V.F. te Leiderdorp voor een weekeinde Burgemeester Van Diepeningen heette alle aanwezigen hartelijk welkom en zei onder meer. dat de eigenlijke aanleiding tot het instelden va nde culturele raad een subsidieverzoek van de gymnastiek vereniging Sparta is geweest. Nu zal de culturele raad verder aan B. en W. voor stellen kunnen doen. Het z»l zijn teak zijn, de belangen van alle verenigingen zo goed mogelijk te behartigen, zo zei de burgemeester. Hij deelde verder mee. dat de voorzit ter uit de culturele raad zal moeten wor den gekozen, terwijl als secretaris door B. en W. een ambtenaar van de secreta rie zal worden aangewezen. Burgemeester Van Diepeningen sprak tenslotte de hoop uit, dat de raad aan de gestelde verwach tingen zal beantwoorden en in het belang van de gehele gemeenschap werkzaam zal zijn Er volgde toen nog een korte bespre king. Men vroeg zich onder meer af, hoe de aanwijzingen van een secretaris moe ten worden opgevat en of de vergaderin gen van de culturele raad openbaar zou den moeten zijn. De burgemeester ant woordde, dat de secretaris er zal zijn ten gerieve van de raad en dat deze zal kun nen beschikken over de secretarie. De bijeenkomsten zijn niet openbaar, tenzij de raad dit zelf zou wensen. Vervolgens werden de heren J, A. Braakman en W. A. Plgysier respectie velijk tot voorzMter en vipe-voórzitter ge- oranje hoed, diej kozen, waarnare burgemeester de hoop j. 1.1 uitsprak ,dat de bijeenkomsten van de culturele raad steeds in goede harmonie zullen plaats hebben en dat de leden een open oog zullen hebben voor de belangen van de verenigingen. De hoeden van Messchers modehuis wa ren mooi van kwaliteit en van model. De randen varieerden van middelmatige grootte to! breed maar ook kwam nog wel een klein kapje hier en daar voor. De mate'.ot bedekt een deel van het voor hoofd het cloche-model is nog in de mode. t Nieuw is de „charlotte" een baretachtige'"^ bol met een licht gegolfde rand, al of niet voorzien van een voile die als een kleine sluier achter de mannequin aan wapperde. H. S. Ringvergadering CJMV's Maandagavond hield de ring Alphen aan den Rijn van C.J.M.V.'» een opwek- kingsbijeenkomst ln het Hervormde jeugdhuis alhier. Dr voorzitter van de ring, de heer J. Pont uit Koudekerk aan den RUn, sprak ec.n woord van welkom tot de vele aanwezigen. Hierna sprak de Men is vanmorgen begonnen met het plaatsen van de machines in de kelder van de nieuwe Marehrug. Ook zijn al enige onderdelen van de bovenbouw van de brug per schip aangekomen. Het schip ligt aan de Oude Singel. Gezegd kan dus worden, dat nu eindelijk met de boven bouw van de brug wordt begonnen en dat de opening binnen een weck of vler- vijf kan worden tegemoctgezien. De klap van de nieuwe ophaalbrug, die men kan vergelijken met de Schrijvers- brug tussen Zijlsingel en Lage Rijndijk, heeft een gewicht van 36 ton, De balans weegt 21 ton, terwijl het totale gewicht 90 ton ie, waarvan 30 ten ballast. De brug zal in één minuut kunnen worden ge opend. De afsluitbomen worden bedrtend door midden van vijzetls. De brug kan dan trix Hoogendoorn, Greetje Holvast, In- grid Wijning, Roosje Marck. Rietje Ver meer. Willy Sierat, Klarie Teske. Geref. school Asserstraat, meisjes A: Marijke Eigeman. Leidse Houtschool, meisjes A: Marry van Gugten, Hanke Schelke, Marid de Vries. Herv. school Pasteurstraat, jongens A: Siem Kijk ln de Vegte. Gerrit Hoogstad. Sjaak van Eigen, Gerrit Lepelaar. Henny Polanen; meisjes A: Rietje Lens. Caty van der Kraan. Herv. school Munnikenstraat, jongens A: André v. d. Blom. Piet Keyzer; meis jes A: Anneke van Leeuwen. R.K. school Cath. Krauwelsteeg. meis jes A: Hanny Meerpoel. Dieneke Gijbeis; meisjes B: Greetje Paardekooper. Sjane Tetter 00. Sint Barbaraschool Levendaal. meisjes A: Anet Frielink. Ansje v. d. Bos, Lia van Loen. Wilma Kalleberg. Yvonne van Duyn. Marry Dopheide. Bern- Goozen Ansjelaar v. d. Heide, Hanny Verberg. Annelies Boekhorst mie', geopend worden, of de bomen mot ten gesloten zijn; dat wordt bereikt doof onderlinge grendelir.gen. Vanmorgen omstreeks kwart over 11 passeerde nog een Katwijkse logger, da Wilhelm/ma I. de Marebrug. De logger heeft daar even moeten stilliggen, om dat hij de houten noodbrug had geraakt. Zowetl voor het wegverkeer als voor het waterverkeer zal de opening van de nieuwe brug van grote betekenis zijn. Al zijn de Katwijkers over de doorvaart- wijd'te niet erg tevreden. De grote Wil- helmina I kon ternauwernood de brug paseerenl SASSENHEIM Bewogen vergadering van ijsclub Het bestuur van de Sassenheimse ijs- club had gisteravond een buitengewone ledenvergadering uitgeschreven, teneinde te komen tot een algemene contributie verhoging. In zijn openingswoord zei de voonnter, dat een buitengewone leden vergadering in de geschiedenis van d« ijsclub nog niet was voorgekomen ln een nauwkeurig overzicht somde de heer Van Breda de van het afgelopen s oorzaak van. dat er ontstond vap f 503. voor, de coo'ributie tot f 3 per lid. Na werd dit voorstel mi derheid aangenomen. Het voorste! om kinderen van 14 en 15 jaar f 1 te laten betelen. lokte een brede discussie uit. maar werd uiteindelijk toch aangenomen Zeer veel tegenstand ontlokte het voor stel om s avonds voor licht en muziek I 0 25 entree te heffen boven de contri butie. Geen genade vond het voorstel van een nadelig saldo Het bestuur stelde te verhogen van f 2 een korte discussie ert een kleine meer- Verbetering niet overbodig In ons verslag van de Jaarvergadering der Groen van Prinstererschool. in ons blad van zaterdag jl„ stond dat deze school gedupeerd zou worden door de werving van leerlingen ten bate van de 'e openen Geref. noodschool in de Mors en de Herv. school van de heer Tijmstra van de Hoge Morsweg te Leiden. Deze opmer king is wat de eerstgenoemde school be treft juist, zo werd ons meegedeeld, maar wat de school van de heer Tijmstra aan gaat niet. Er werd juist opgemerkt, dat ook de school van de heer Tijmstra van deze werving van leerlingen nadeel zou ondervinden. Met deze mededeling is dit misverstand dus weggenomen. districtssccretaris oersclmi Hij zei onder tus de sprong wagen. Wij m minderen, liggen :r, dat wij met Chris- deze wereld kunnen 1 bijvoorbeeld dank- atoom. Als de kolen r in het atoom weer nieuwe mogelijkheden. Dat de wereld hiervan een bom heeft gemaakt, die mil joenen mensenleven® kan vernietigen, is satanswerk, aldus spr. Er volgde op deze inleiding een lt-vendige discu66ie. Na de pauze volgden verkiezingen. In de vacature van de heer L. Galis te Bos koop werd tot ringsecretaris gekozen de heer J. de Graaf 'e Koudekerk aan den Rijn en in dB ens plaats a's afgevaardigde bij de provinciale commissie de heer L. van der Heden te Leiderdorp. De plaatselijke voorzitter, de heer N. van Teijlingen, eloot de vergadering. Zaterdag zal een vijftiental leden van de C.J.M.V. en de afdeling van de C.J. Afdeling Zoeterwoude C.H.U. W. Wessel trok zich na 38 jaar uit het bestuur terug In Ons Huls hield de afdeling Zoeter woude van de C.H.U. haar jaarvergade ring. Voorzitter C. Rijlaarsdam sprak een welkomstwoord, waarbij hij zich ln het bijzonder richtte tot de heer S. H. van Eybergen, lid van de provinciale staten van Zuid-Holland, die een causerie zou houden over de politieke toestand in bin nen- en buitenland. Voorts werd een brief van de heer W. Wessel voorgelezen, waarin deze bedankte als bestuurslid. Gedurende 38 jaar heeft de heer Wessel deel uit gemaakt van het bestuur, waarvan vele jaren als voorzitter. De voorzitter stelde voor, de heer Wessel een be scheiden cadeau aan te bicden voor het vele werk, dat h(j voor de afdeling en de C.H.U In het algemeen (o.m. als gemeenteraadslid) heeft gedaan. Met applaus betoonden de aanwezigen hun Instemming. De heer Van Eybergen begon zijn be toog met het geven van een overzicht van de wereldpolitiek betreffende de voedsel voorziening. waarbij hij onder meer vast stelde. dat nog twee derde van de wereld bevolking in armoede leeft en gebrek aan voedsel heeft Spreker betrok ook de Am- bonnezen en Nieuw Guinea Ln zijn cau serie en hij legde er ten slotte de nadruk op. dat de C.H U -gedachte recht, ge- de heer Slikkerveer deren een reductie n tegen werd het v< Overvliet om echtpar f 6 aam contributie te genomen. i studerende kin laten oelalen. rechtigheid en verantwoordelijkheid voor de naaste in dienst van God stelt. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen werd een druk gebruik gemaakt. Vooral de agrariërs kwamen los. Huishoudelijke zaken... Voor de pSuze had secretaris H. H. in Kapel een jaarverslag op rijm uitge bracht en was uit het verslag van pen ningmeester L. Schenkeveld gebleken, dat de afdeling een batig saldo van f 36.60 heeft. De heren Joh. van Vliet en E. Huls bos waren in de kascontrolecommissie ge kozen, terwijl bij de bestuursverkiezing de voorzitter bij acclamatie was herkozen. In de vakature van de heer W. Wessel werd de heer Joh. D. Hulsbos benoemd. Burgerlijke stand GEBOREN: Johannes J. zn v E. J. van Niekerk en E. M. Westhof; Jozef G. W. zn v G. W. Versteegen en J P. Vink, Mar- celis J. P. zn v J A. W. v d. Meer en M. J. C. Montanus; Elizabeth W. C. dr v N. C. Voordouw en E. P. Vlasveld; Anna C. M. dr v J. Th v. Velsen en J. Spruit; Joseph A. M. dr v G. J. Boere en M. van Tol; Christina J. M. dr v C. W. Bos en M. A. Zandbergen. ONDERTROUWD; G. Reijneveld. 33 j te Leiderdorp en J. G. F. Vromans. 32 j; F. W. v. Doorn. 22 j, te Zeist en A. R. Blok. 22 j; J. J. Veneman. 29 j te Alkemade en C A. Turk. 21 j. GETROUWD: P. J. J. Beiuersbergen en J. G. Schrader; M. S A. van Polanen en J. Hulsbos. OVERLEDEN* C Visser. 69 j e.v. J C. Heijmans; A. v. d. Poel, 69 j. e.v. C. M van Bohemcn. Contactavond Herv. school In het Zijlkwartier De club van vrienden van de Hervorm de school ln het Zijlkwartier houdt van avond om 8 uur in de 6chool een contaqt- avond. waarvoor een origineel program ma is uitgegeven. Dat programma ver meldt onder meer samenzang, mededelin gen omtrent verschillende plannen en de opvoering van een toneelstukje. De avond is bedoeld als contactavond om de band tussen school en ouders, ouders en ouders en ouders - en nieuwe ouders hechter te maken. Ieder van Protestantsen huize is welkom. Nieuwe leerlingen voor de volgende septembercursus kunnen nu reeds wor den ingeschreven bij de heer W. A. Pleij- sler. Kosteloze inenting Volgende week dinsdag is van half vier af gelegenheid, zich kosteloos tegen pok ken te laten inenten of herinenten In het gebouw Hoofdstraat 8. Bij twijfel over de gezondheidstoe stand van de in te enten persoon raad plege men vooraf de huisarts. Bij aan melding moet het trouwboekje der ouders of een geboortebewijs worden meege bracht. Vissen/golfjes Scheveningen gaat drie nieuwe loggers bouwen In mei zal bij de Scheveningse sleep- helling de kiel worden gelegd van een nieuwe logger voor de rederij J. J. v. d. Toorn. Dit schip' krijgt een 1000 pk M.W.M.-motor, maar is overigens van het zelfde type als de IJM 72, die zaterdag de technische proefvaart maakt. De afmetin gen zijn: lang 42.85 meter, breed 7.20 meter en hol 4 meter. Aan het eind van de zomer zal even eens bij de Scheveningse sleephelling een nieuwe logger voor rederij A. v. d. Toorn Jzn. worden gebouwd. Dit schip zal een 750 pk M.W.M.-motor krijgen. Ten slotte bouwt de sleephelling nog een log ger voor de rederij Van der Toorn Jaczn. Óver veertien dagen wordt bij de sleep helling een voor Brazilië bestemde traw ler te water gelaten. Gisteren aan de markt Buiten drie loggers met 4000 kilo tong en 165 kisten schol van de kust versche nen de E 521 met 2900 stuks kabeljauwen en de SCH 117 met 916 kisten vis aan de markt van dinsdag, waarvan 600 kisten haring. 130 schelvis, 100 wijting en radio, 50 kool. 25 gul en kabeljauw, 16 poon en 120 stuks stijve kabeljauwen. De Nestor KW 101 was aan de markt met 710 kisten, waarvan 40 met schelvis. 250 haring, 200 toters. 80 kool. 30 wijting, 80 dichte wij ting, 30 poon en 440 stuks stijve kabeljau wen. De Arend. KW 7. zorgde voor 670 kisten in totaal, waarvan 500 dichte en 110 gestripte wijting, 12 schelvis, 50 ha ring en 20 stuks stijve kabeljauwen. Voor het buitenland Voor de exportmarkt werden de regels kabeljauwen afgenomen, die tegen f 49. tot f 60.— naar België gingen, en de klei ne regels deden eveneens voor België f27.— k f32,— de kist. Grote kisten no teerden f 55.tot f 60. Grote tongen zijn van de hand gegaan voor f 2.70 en de grootmiddel maakte f 2,20 tot f 2.35, ter wijl voor de kleinmiddel f 2.40 k 12,50 werd betaald en de slips tussen de f 2.25 en de f 2,30 boekten. Grove schollen gin gen naar Engeland en maakten f25.— tot f 27,en de middclsohoilen haalden f 30 tot f35,de kist, terwijl voor de schol I f 48,— tot f 53.— Is betaald. Binnenlandse afzet Grove schelvis ging naar de binnen landse handel en maakte f 36.tot f 46.—, terwijl de middelschelvis f26,k 141, haalde en de kleinmiddel f 31.tot f 43.— opbracht. Voor de pennen is f34.tot f 42,betaald en de braadjes noteerden r35.— tot f43.— per kist. Wijting is ver kocht voor f 24.— tot f 26.— en de schol II haalde f 37.k t 41. terwijl de schol III f 12.— tot f 18 opbracht. Zwarte kolen gin gen het binnenland in tegen f 53.— a f 58. en voor de haring is f 19.tot f 21.— be taald In i i uit Binnengekomen: Geen Katwijkse «rhe» P Vertrokken: KW 155, 138, 24, 64, 162, 126, 17. 166, 169, 69, 114. 108, 40. 10. 59. 107, 161. 5. 127. 28, 89, 104. 52. 34, 78. 36. 98. 79. 37, 165, 68. 210, 133, 178. 72, 58. Vandaag nieuwe Vl^ardlnger Zoals gemeld, heeft de nieuwe Vlaar- dingse logger „Burgemeester Heusdens" (VL 27) de woensdagmarkt uitverkoren voor zijn eerste lossing. Het schip voert in totaal 700 kisten rondvis aan en wordt aan de afslag gesecondeerd door twee De nen met samen 5500 stuks kabeljauwen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 4