OHRISTFUJK Hervormde Kerkleden moeten persoonlijk keuze bepalen De vrijheid van de student op Woudsehoten onder de loupe Geen onbesliste middenweg en geen amechtig compromis Heerenveen II Meubels opknappen?... Prachtbijts Vreemd voorstel 2 WOENSDAG 21 MAART 1956 KANTTEKENING Toogdag van In Dienst der Kerk Ds. Krop als voorzitter opgevolgd door de heer C. Lebbing Vandaag Is het voor de Nederlands Hervormde Kerk een bijzondere dag geweest. Bijzonder, omdat in Kampen de toogdag werd gehouden van de organisatie van Hervormde gemeenteleden „In Dienst der Kerk". En wat leent zich nu beter voor het beluisteren van wat er in een kerk leeft dan een toogdag, waar de leden zelf bij honderden bijeenkomen om in discus sies duidelijk te maken wat de kerk voor hen betekent. Naar schatting waren ongeveer 1500 Hervormden uil alle delen van het land naar Kampen gekomen. Bijzonder was deze dag ook, omdat juist Kampen als vergaderplaats was gekozen. Kampen dat niet zonder humor wel eens het Mekka van de Gereformeerden wordt genoemd. Zo lag in de keuze van vergaderplaats zelfs iets van de wil tot het verwerkelijken van de oecumenische gedachte. Dat de Oecumenische gedachte sterk leeft in de Hervormde Kerk. bleek van daag bij de discussies, die volgden op de rede van Ds. J. R. Wolfensberger te Amsterdam, die w« elders op deze pa gina publiceren. In discussiegroepen werd het thema: ..Is de Hervormde Kerk op de goede weg?" uitvoerig besproken. Een forum heeft daarna de belangrijkste vragen, die bij het debat naar voren kwamen, beantwoord Op de discussie'hopen we morgen nog nader terug te komen. Gistermiddag had in de Broederkerk te Kampen reeds een begroetingssam-m- komst plaats, waar Jan Oosterwelder declameerde en ds. J. L. Meesters en de heer C. Lebbing (tweede vóorzitter) het woord voerden. De avondvergadering droeg meer een huishoudelijk karakter. De belangrijkste gebeurtenis hierbij was wel het aftreden van de voorzitter, ds. M. A. Krop. Ned Herv. predikant te Groningen. Ds. Krop. die vijf jaar achtereen de voorzitters hamer heeft gehanteerd, stelde zich niet herkiesbaar, omdat hij meende, .dat Boek VAN DE DAG IN de ABC-serie van de Arbeiderspers N.V. te Amsterdam is verschenen een heruitgave van B Traven's ..Het do denschip". Wat wij van de meeste in deze serie verschenen romans kunnen zeggen, geldt ook voor deze: dit verhaal is een heruitgave waard. Een brede bespreking vraagt dit boek echter niet meer. Het dodenschip, de eerste ro man van deze auteur die. al staat de naam B. Traven op het boek. niet met stelligheid aan hem kan worden toege schreven. zag in 1926 in Duitsland het licht en boekte onmiddellijk een groot succes. Van zijn latere uitgaven is ..De katoenplukkers" wel het meeste bekend. De eerstegenoemde roman, toont 6cherp het trieste beeld van een man (in dit geval een zeeman) die. doordat hij zijn papieren is kwijt geraakt, volkomen rechtloos is geworden. Een mens zonder land is een uitgeworpene. al draagt hij een eerlijk hart. Het leven stoot hem uit naar een smokkelboot en daarop wordt de strijd om het bestaan op beest achtige wijze gevoerd. Het lijdt geen twijfel, dat dit boek een brok levens ervaring moet zijn. zo gesloten en over tuigend is dit verhaal. Kwetsend is hier en daar de grove taal. alhoewel wij er van overtuigd zijn dat in deze wereld zó en niet anders gesproken wordt, maar onvergeef'lijk zijn de duizend en één onverbloemde vloeken. Dit had de schr. achterwege kunnen laten en het had aan het verhaal niets toe of afgedaan. Overigens is het een knap en ontstellend boek. dat aan actualiteit nog niets ver loren heeft. iemand nooit langer een zetel moet be zetten, dan dringend nodig is. Bij ac clamatie werd daarna de tweede voor zitter. de heer C. Lebbing. (godsdienst onderwijzer en hulpprediker te Amster dam-Noord) tot voorzitter benoemd. Ds. Krop zal alleen de buitenlandse con tacten nog blijven onderhouden. Ir. E. Voet te Velzen, secretaris, kwam terug op zijn pessimisme van voorgaande jaren. Wel was ook het de nieuwe geest, die nu door de vereniging baan- breekt. deed hem het beste hopen. Hij stelde zich daarom als secretaris her kiesbaar en werd dan ook prompt her kozen. Wat betreft de nieuwe geest, merkte de heer Voet op, dat de vereniging zich niet meer zal richten op het bepalen van een eigen standpunt in kerkelijke problemen, maar men zal zich er nu op toeleggen de kerkelijke leden mondig te maken voor het persoonlijk kiezen, voor het zelf nemen van beslissingen. De leden zullen dus alleen geconfron teerd worden met de problematiek, ieder zal dan persoonlijk zijn standpunt bepalen. Voor de vereniging is hieraan het voordeel verbonden, dat men op deze wfjze geen enkel lid voor het hoofd Moeilijkheden Het Is gebruikelijk, dat naméns elk gewest een afgevaardigde in het hoofd bestuur zitting heeft. Enkele gewesten verklaarden gisteren echter geen afge vaardigde voor de bezetting van be staande vacatures te zullen aanwijzen in verband met de moeilijke situatie in hel. gewest zelf. Dit gold voor de gewesten Groningen. Friesland en Utrecht. (I Utrecht is vooral de theologische situati moeilijk door het sterke overwicht va de Geref. Bónd). dat vinciaal verband, maar niet by het lan delijk verband willen aansluiten. Fries land mag deze toestand thans nog één jaar continueren, maar volgend jaar zullen genoemde verenigingen zich lan delijk moeten aansluiten, of ook uit het provinciale verband moeten verdwijnen. Vóór 1 november a.s. zal de afdeling Friesland een rapport over de situatie uitbrengen aan het hoofdbestuur. Ten slotte werd nog besloten, dit jaar niet meer. één landelijk weekend te hou den. maar in de maand september ge westelijk weekenden te organiseren. Zestig jaar JV op GG in het Zuiden Op Paasmaandag zal de afdeling Noord brabantLimburg van de Bond van Jcngelingsverenigingen op Geref. grond slag het zestigjarig bestaan vieren in de Ned. Herv. Kerk te 's-Hertogenbosch. Beroe pingsiverk NED. HERV. KERK Beroepen: te Brouwershaven (toez.) -. Groot, vic te Zwolle: te Oldebroek 2e pred. pl. toez.) H. Zwijnenburg te kinderdijk (Nieuw Lekkerland'; te Giekerk-Oenkerk M. Strikwerda te Ter- wispel-Tijn Fr. te Andel (N.B.H. van Amstel te Ter Aar. GEREF. KERKEN Beroepen: te Zaltbommel-Gameren A L. Janse de Jonge. kand. te Heerjans- dam: te Vreeswijk M. v. d. Sijs kand te Amsterdam: Aan de Theologische Ho geschool (Oudestraat) te Kampen slaag de voor het kandidaatsexamen theologie F. J. v. d. Wal te Utrecht. Dr. D. M. de Vries heeft gisteren ln de aula van de Landbouwhogeschool het ambt van buitengewoon hoogleraar in het botanisch onderzoek van het grasland aanvaard met een rede, ge titeld: Beschouwingen over onderzoe ker en onderzoek. Advertent\e LIKDOORNS WONDEROLIE Weg met onhandige ltkdoomrlngen en ge- EEN WOORD VOOR VAN- DAAG iVtiu'nd, \Voor U gegeven Hoevele malen hebt u de [woorden gehoord waarmee Jezus ions Heilig Avondmaal heeft inge- isteld? „En Hij nam een brood, brak het en gaf het hun zeggende: [Dit is Mijn lichaam dat voor u gegeven wordt" Enhoe vaak Ihebt u die woor- j den van toepas- sing verklaard op uzelf: Zijn lichaam gegeven voor MIJ? Want zonder dat kan het niet. Inderdaad, Jezus' lijden en sterven leveren stof voor een ontroerend verhaal, voor schone passiemuziek, voor schil derijen van een beklemmende kracht en mag zich daarover verblijden, je men mag erdoor tot tranen toe bewogen worden. Maar als u in deze dagen niet kunt aanzitten in uw kerk aan de tafel des Heren; als u, wanneer het brood voor u gebroken wordt en de beker u wordt toegereikt, niet durft zeggen: Dit is Zijn lichaam dat voor Mij gegeven is dan zijt gij geen kind van-God, geen discipel van Jezus Christus. Jezus begeerde vurig naar dat laatste avondmaal met Zijn dis cipelen. Moge gij even vurig be geren naar het Heilig Avondmaal met God en Zijn gemeente. Gij en ik. Elf preadviezen als leidraad De Nederlandse Studentenraad, waar- In vrijwel alle plaatselijke en nationale studentenorganisaties zijn vertegen woordigd, houdt van 26 tot en met 29 maart op „Woudsehoten" een conferen tie, waarin de vrijheid, die de student naar Nederlandse opvattingen dient te genieten aan een nadere analyse zal worden onderworpen en wel aan de hand van een rapport, bestaande o.m. uit een aantal door de verschillende stu- dentencorpora in Nederland uitgebrach te preadviei die als leidraad zullen De Nederlandse studentenraad heeft het probleem van de vrijheid van de student aangesneden op grond van de maatschappelijke ontwikkeling, die aan de overheid een steeds grotere taak op universitair gebied geeft en daarmede ook komt op terreinen, die tot dusverre, of tot voor kort, alleen door de student en zijn organisaties beroerd werden. Die grotere overheidssteun bijv. op het gebied van de sociale zorg voor de studenten heeft ook een groter in vloed op de situatie op dat terrein tot gevolg, evenals een grotere overheids verantwoordelijkheid die gedeeltelijk in de plaats dreigt te treden van de stu dentenzeggenschap van thans. Tijdens een gistermiddag te Leiden gehouden persconferentie is iets naders verteld over het doel van de conferen tie en over haar werkwijze. In totaal zijn er elf gespecialiseerde preadviezen, die gaan over sociale zorg, de studie zelf en de invloeden die op die studie worden Uitgeoefend van buitenaf. Er is een algemeen preadvies, waarin de vrij heid van de student nader wordt om- De nadruk werd er op gelegd, dat de verantwoordelijkheid van de student op velerlei terrein gehandhaafd dient te worden, ook al wordt de invloed van de MELODIE en WOORD der Ethergolven DONDERDAG 22 MAART rsum I «02 m. AVRO: 7.00 Nwi; O: 7.50 Dae< AVRO: 8.00 Nws; 8 15 Gram; 9 9.10 V a vrouw; 9.15 Gram; 9.35 Waterst; 9.40 Morgenwijding; 10.00 Gram; 10.50 V d kleuters; 1100 Kookpraatje: 11.15 Kamerork en solist: 12.00 Orgel en saxofoon-, 12.25 In 't spionnetje; 12 30 Land- en tuinb meded; 12.35 Lichte mui; 12.50 Uit het bedrijfsle ven; 13 <XI Nws; 13.15 Meded of gram; 13.20 Metropole ork; 13.55 Koersen; 14 00 Gram; 14 30 ..De Verenigde Naties en de Hima- lava", caus; 14.45 Fluit en claveclmbel: 15 15 V d zieken- 16.00 „Van vier tot vijf; 17.00 V d jeugd; 17.45 Regerlngsultz:" Nederland Puzzel mee PUZZEL NO. 370. Horizontaal; 1. mening. 5. glas. 9. vordering. 11. grappenmaker. 12. ge tuige. 13. dier. 15. ondenyijs. 16. onwaar verhaal. 18. akelig, 20. hoeveelheid, 22. luitenant. 24. pers. voornaamwoord. 25. dier, 26. bril, 28. zangnoot, 30. winst. 32. orde. Vertikaal: 1. wapen, 2. afwezig. 3. Nederlandse Spoorwegen, 6. voegwoord, 7. dier. 8. krullend. 10. zeehond. 13. naakt. 14. steen, 16. modegek, 17. het leggen der vogels. 19. voegwoord, 21. aanzien. 23. vruchtendrank. 25. handgreep. 26. tover godin, 27. einder, 29. wilde haver, 30. gouverneur-generaal, 31. dichtbij. OPLOSSING PUZZEL NO. 369. Horizontaal: 1. vermogend. 2. opaal 'agio. 3. sik/ai last. 4. eg elegant. 5. erts/heler, 6. nat/leb'ego. 7. smak, kroon.. 8 opa/ako/are, 9. pak/mak/lijn. Vertikaal: 1. vos/eens/op. 2. epi gram pa, 3. iaket/ taak, 4. maal/S L./kam 5. olie/hek/ka, 6. galg/eb/rok, 7. egaal/ e.o./al, 8. nis/negorij, 9. dot/tronen. mland; r Grie- 18.25 Amus 1 Londen; 19.00 V 18.00 Ni J 18.55 Gesproken griMM|19A05_ Lichte Phiïharm C"'".*."™..."," SmP| |||fcAj| hoorsp; 22.20 Pianospel; 22.40 23.15 i solist; 21.20 „Dichterliet 23.00 Nw 3 25—24.00 Grar HUv< 10.30 Morgendiens 1-1.45 Franse chansi Gram; 12.30 Land- of gra 22.50 NCRV: 10. .0: 11. is; 12 00 Gram; 12 meded; 12.33 Is de Hervormde kerk op de goede weg? ERGERT het u niet tot in het diepst van uw ziel en uw ge loof, wanneer in onze kerk alles maar kan gezegd en gedaan worden, wanneer wij maar zo moeilijk tot geestelijke beslissingen en tot broederlijke 'eehhéid- kunnen ko men, wanneer de fei telijke situatie in onze gemeenten een aanflui ting is van de geloofs gemeenschap? Met deze vraag stel de vanmorgen ds. J. R. Wolfensberger op de toogdag van de or ganisatie van Her vormde gemeenteleden „In Dienst der Kerk" te Kampen gehouden, de problemen aan de orde die leven in de Ned. Herv. Kerk. Tot titel van zijn rede had hij gekozen: „Zijn wij met de Hervormde Kerk op de- goede weg?" Ds. Wolfensberger erken- de het recht van elk lid critiek te oefenen op de kerk. ook gerechtvaardigde critiek op de synode achtte hij juist, maar hij zou lie ver dichter bij huis begin nen en b.v. de slechte, vaak onchristelijke levensstijl van de christelijke gemeenten, ook van ambtsdragers en Maar Christus-belijdende geloofsgemeenschap leden aan de kaak stellen. Zowel de leiding als de gemeenteleden leggen er zich vaak bij neer, dat hét gemeente-of kerk-zijn op gesloten wordt binnen het ambt. Laten de predikanten allerlei arbeid, niet te ver geten het commissiewerk, aldus ds. Wolfensberger, overdragen aan de gemeen? teleden en laten ze daartoe bereid blijven. ER IS op het ogenblik een meerderheid in de Ned. Herv. Kerk. die wat wil. Maar aantrekkingskracht en durf is niet die van de onbesliste middenweg of van het amechtige compro mis; ook niet van een dic tatuur van een groep, die zichzelf de Kerk zou wanen en de uitersten afstoot, maar die van een Christus- belijdende geloofsgemeen- In dit kader plaatste ds. Wolfensberger de ontmoe ting der richtingen. het vormen van modaliteiten, het verwerpen van kette rijen. kortom de verhouding tussen de verschillende groepen. In het raam van de Chris tus-belijdende geloofsge meenschap dacht spreker ook met vreugde aan de oecumenische arbeid van de Ned. Herv. Kerk. In eigen boezem wordt deze reeds verricht vanwege de zeer grote onderlinge verschil len. Maar ook de anderen worden gezocht. De Lutheranen komen reeds en de Gereformeer den toeven nog. aldus ds. Wolfensberger. De Hervorm de Kerk komt niet tot het echte kerk-zijn zonder de anderen, maar de anderen evenmin zonder de Her vormde Kerk. Door de kerk vensters zien wij ook uit naar de gehele Gereformeer de gezindte, al is zij niet onze enige zorg. Om tot een onderlinge overeenkomst te komen, moet de nadruk gelegd wor den op het Christus be lijdend aspect van de ge loofsgemeenschap. Niet met reductie, terughouding of in krimping, maar als volle belijdenis van de levende God. Het gaat om de waar heid. Juist nu er functie verlies van de belijdenis moet worden geconstateerd, drong ds. Wolfensberger er op aan opnieuw en op nieu we wijze te belijden. Dat is geen modegril noch par tijbeslissing. maar noodzaak. En daarmee is de Hervorm de Kerk dan ook zeer hard bezig. Ds. Wolfensberger gaf toe, dat het kerkelijk ge sprek nog dikwijls veel te vrijblijvend en nog te veel tussen gelijkgezinden ge voerd wordt. Het gesprek verplicht dan tot niets, noch HET BERUCHTE uitstel van de invoering van de leertucht tot 1961, of nu misschien tot 1965, betekent, aldus ds. Wolfensberger, dat de beslissing bij velen „niet aan het lijf komt". Dreigt de tucht zo een klucht te worden? Ds. Wolfensberger erkende, dat velen op dit punt niet gerust zijn. Maar wat dan? De uitersten er uit? De onverschilligen de kerk uit? En dat. terwijl nog niet eens het visioen van een echte geloofsge meenschap, die Christus be lijdt is opgekomen en nage jaagd? Tucht zonder een levende belijdende gemeente is ook een klucht, een slag in de lucht, een dodelijk ge- Ds. Wolfensberger ver volgde; De malcontenten, de onbevredigden hebben critiek. De een vraagt een vereniging van vrije vroom heid. De ander een gemeen schap, gebonden aan de be lijdenisgeschriften. De Hervormde Kerk kan het eerste niet verdragen, omdat zfj uitsluitend Jezus Christus wil belijden als Hoofd der Kerk en Heer der wereld. De Hervormde Kerk kan het tweede niet aanvaarden, omdat dit bij een functieverlies der be lijdenis voor haar slechts een schijnvastigheid zou be tekenen. Al strijdend en struikelend moet zij voortgaan met de Heilige Schrift als bron van haar prediking en enige re gel van haar geloof. Het Dienstboek in ont werp heeft de linkervleugel van de kerk op een zware proef gesteld. Aan de or thodoxie moet echter de vraag gesteld worden: wat voor fundamenteels zit in de kerkelijke termen, die gemeengoed geworden zijn? Tot een moderne heden daagse vormgeving van het Christelijk belijden is het in dit ontwerp nog niet ge komen Ds. Wolfensberger besloot zijn rede. met de opmer king. dat hij de vraag „Zijn wij met de Hervorm de Kerk op de goede weg?" niet zo radicaal had dur ven stellen als hij er niet van overtuigd was èn in geloof èn in ervaring, dat God nog een weg gaat met de Hervormde Kerk en met de Hervormden. overheid op grond van materiële steun steeds sterker. In studentenkringen wordt het van essentieel belang geacht, dat dit verantwoordelijkheidsbesef wordt gehandhaafd, of. beter nog, versterkt, in een tijd dat steeds rrtèer verantwoor delijkheid van net individu wórdt afge nomen door de collectiviteit. De stu denten immers zijn diegenen, die metter tijd geroepen worden om dit verant woordelijkheidsbesef ook in die gewij zigde maatschappelijke omstandigheden i - omdat zij tot leidende functies |deze gebieden gegarandeerd worden. „Woudsehoten" De socialistische verkiezingsmanoeu vres om de gunst der zandboeren te winnen duren voort. Enige tijd terug hebben we Heerenveen gehad. Toen vertelde minister Mansholt, dat hij het Landbouwschap had voorgesteld een melkprijs voor de boer te willen ga randeren van 21.6 voor de weide gebieden en 24.9 voor de zandgebieden. Hierdoor zou de integrale kostprijs op geroepen Aan de conferentie zullen circa tachtig studenten uit het ge hele land deelnemen. Als toehoorder zullen vertegenwoordigers van de uni versitaire senaten, de colleges van cura toren. het ministerie van onderwijs, kunsten en wetenschappen en de volks vertegenwoordiging aanwezig zijn. Het ligt in de bedoeling de resultaten van de besprekingen te zijner tijd in een beschouwing samen te vatten. Raad van Kerken schrijft over Jungschlager ..Moee de uitspraak in het proces Jungschlager in overeenstemming zijn met de beginselen van waarheid en ge rechtigheid". Dit heeft het secretariaat van de Internationale Raad van Chris telijke Kerken geschreven aan de Indo nesische regering en aan rechter Maeng- kom. Een afschrift van deze brief is gezonden aan het secretariaat der Ver enigde Naties, het State Department in Washington, en aan de Nederlandse re gering. Advertentie HELPT „BARTiMÊUS" Chr. BLINDENINSTITUUT ZEIST STORT UW BIJDRAGE OP GIRO 31454 Van her- .en der en piano; 13.40 Gram NCRV: 14.00 Gram; 14 25 Hollandse liederen; 14.45 V'd vrouw; n A? ffTam- 15-25 Viool, plano en cello; 16.00 Bijbellezing; 16 30 Orgelconc; 18 50 Gram; 17.00 V d jeugd: 17.30 Gram; 17.40 Koer sen; 17.45 Gram; 17.55 Vocaal ens en so- list, 18.30 Fries progr; 18.45 Gram; 19.00 Nws en weerber; 19.10 Gram; 19.20 Sociaal perspectief, caus; 19 30 Gram: 20.00 Radio- 20.20 Gevar progr; 21.45 Gram; 22.00 22.10 Orgeli Tijdschriftenki Gram; 22 45 A' 23.15 Sport ui tsl; 23.20—24 00 Gi Televisieprol 10.00 Journ en w 20.18 Tele-foto-tips; 20.3(1 22.35 Nws; lapolsky; 2145 Dagsluiting. 13.55 Weerber; 14 00 Nws. 14.10 Meded; 14.20 15 -Caus; 19.25 Sport; 19.30 Wetenschappelijk overz; 20.15 Amerikaanse nieuws brief; tr; 22.00 Nws: 22.15 Discussie; 125 Caus; 23.45 Pari overz; Engeland. RBC Light Pr«i 247 m. 12.00 Mrs Dale s dagl 12.30 Ork conc; 13.00 Pari conc; 14.00 Dansmuz; 14.45 igboek; 12.15 Voordr ospel; 16.45 Lichte muz; 17 15 tv 's Dagboek: 17 30 Caus: 17.45 Ge> 18.15 Ork conc: 1900 Liederen; 19 Jssie; 19.45 Hoorsp: 20.00 N' 21.0 Gevs S-ogr; 21 30 Brie .00 Nws; 23.15 Act caus; 23.20 Dansmuz: 24.00 Voordr: 0 15 Lichte muz: 0 45 Progr- overz; 0.50 Weerber; 0 55—1.00 Nws. Brussel 324 m 12 00 Gram: 12.30 Weerber; 12.34 Omr ork; 13.00 Nws; 13.15 Orgelspel; 14.00 Eng~j mm 15 Gi 15.00 Kami koor; 17.00 Nws: 17.10 Gi 14.45 Grar :ork; 17 15 V d kind; I sold; 19.00 Nws; Modei Gram: 2140 Symf-ork en sol; 22 20 Nws: 22.35 Kamerork. 22.55—23 00 Nws Brussel. 484 m I20O Gram: 13.00 Nws: 14.15 Gram; 16 05 Lichte muz; 17.00 Nws; 17 15 Gram; 18 30 Discographle; 19 30 Nws; 20 00 Hoorsp 22.00 Nu 22.15 Opera rland. Geen opgav Wijlen mevr. A. C. MarselisBeijers te Delft heeft aan de Herv. gemeente aldaar gelegateerd een door haar ge leend bedrag van 2.000. Bovendien benoemde zij tot haar enige erfgena men, ieder voor de helft, de Herv. gemeente te Delft ten behoeve van de bouw, inrichting en instandhouding van de Maranathakerk en de diako- nie der Herv. gemeente aldaar. De 77e algemene vergadering van de Unie „Een school met den Bijbel" zal dinsdag 3 april in K. en W. te Utrecht, onder presidium van prof. dr. K. Dijk van Amsterdam worden gehouden. In de morgenvergadering komen de huishoudelijke zaken aan dc orde w.o. de verkiezing van drie bestuursleden. In de vak. prof. Dijk ls naast de aftredende gekandideerd prof. dr. G. M. den Hartogh te Kam pen: in de vak. G. H. Roelofsen zijn kandidaat gesteld de heren A. Gaas beek te Putten en J. Schulthcis te Arn hem en in de vak. G. W. J. A. H. van de Schans drs. D. Schouten, te Waalwijk en ds. J. J. Stoutjesdljk, Herv. predikant te Breda. In de middagvergadering zal dr. W. Sleumer van Amsterdam refereren over: Het verschijnsel van de ver schuivingen in de vraag naar Chr. on derwijs met name in de laatste jaren in verband met emigratie, migratie, geboortecijfers, ontkerstening en an dere factoren. De 63e algemene vergadering van de Schoolraad voor de Scholen met den Bijbel zal woensdag 4 april in het ge bouw voor K. en W. te Utrecht onder presidium van dr. G. P. v. Itterzon van 's-Gravenhage worden gehouden. Prof. dr. G. Wielenga, hoogleraar aan de V.U. zal spreken over: De huidi ge stand van de onderwijsvernieuwing in onze scholen en dc verdere ont wikkeling daarvan in verband met de gedachte, vervat in de Tweede Nota van minister Cals. De Ned. Chr. Vrouwenbond zal zijn algemene vergadering houden op 6 Juni in de Haagse dierentuin onder presidium van mevr. dr. M. H. AI- brondav. d. Nagel, Rotterdam, daarop aansluitende bondsdag wordt op 7 Juni gehouden in de Haagse Houtrusthailen. De jaarlijkse algemene vergadering de Vereniging voor Chr. Mulo zal dit jaar op 20 en 21 december te Hilver sum worden gehouden, onder presi dium van de heer Joh. Tigchelaar, Scheveningen. Dc federatie van vrijzinnig hervormde vrouwenverenigingen is te Leeuwarden bijeen geweest. Blijkens het jaarover zicht bedraagt het aantal aangesloten verenigingen nu 136 met 5538 leden, 65 procent van de leden is lidmaat een kerkgenootschap. 90. „Hoe kwam het injectiespuitje daar buiten in het struikgewas?" „Zuster Day houdt vol, dat zij daarvan niets weet. En wat dat aangaat, ben ik haast geneigd haar te geloven." ,,De manchetknoop?" hield ik ongerust aan. Zijn heldere ogen knepen zich samen. ,.De manchetknoop is de reden, dat ik twijfel aan haar hele verhaal. Zij verklaart nog, dat zij hem verloor en dat dokter Letheny hem moet hebben opgeraapt. Als zij mij daarover eens de waarheid wilde vertellen!" Hij haalde een stuk geel papier uit zijn notitieboekje. Ik herkende het onmiddellijk. Het was het briefje, dat Jim Gainsay had geschreven en dat hij mij gevraagd had aan Maida te geven. „Lees dit." zei O'Leary. Daar ik het discreter achtte om niets te zeg gen van mijn eigen relatie tot het briefje, deed ik zoals hij verzocht. Er stond boven: „Vrijdag middag" en luidde aldus: „Moet je dadelijk spreken. Belangrijk. C. weet van afgelopen nacht. Zeg niets en laat mij je raden. Wacht bij de brug. Erg ongerust sinds het nieuws van vanmiddag. Wees gewaarschuwd Kan er niet genoeg op aandringen. Tref mij alsjeblieft bij de brug." Het was ondertekend met een fors neerge- kalkte „J G." Ik las het, las het weer en hief mijn ogen naar die van O'Leary op. „Het werd in de kamer van zuster Day ge vonden," legde hij uit, „in een zak van een ver pleegsterspakje Toen ik haar vroeg, er een ver klaring van te geven, zei zij eerst, dat het een boodschap was van persoonlijke aard en dat zij dat niet wilde doen Ik was genoodzaakt er op aan te dringen en tenslotte erkende zij precies drie dingen. Ten eerste, dat het briefje geschre ven was door Jim Gainsay. Ten tweede, dat ,,C." sloeg op Corole Letheny. En ten derde" het hij hield stil alsof hij de volgende \yoorden meer klem wilde bijzette. „En ten derde niets anders dan dit: dat Jim Gainsay om ongeveer één uur in de nacht, dat dokter Letheny werd gedood, door Me boom gaard zwierf. Hij kwam het geopende raam van de ziekenhuiskeuken voorbij, zag haar daar bin nen, en bleef staan om een paar woorden me» haar door het raam te wisselen. Corole Letheny was ook in de boomgaard, hoorde hun gesprek en dreigde een schandaaltje op touw te zetten, wel wetend dat het een verpleegster in een kwade roep zou brengen als gemerkt werd del zij, terwijl zij dienst had en op zulk con tijd. bezoek ontving. Om de een of andere reden heeft Corole Letheny een geweldige tegenzin te gen Jim Gainsay opgevat Volgens zuster Day dan schreef hij haar om haar te waarschuwen tegen Corole. Hoe dan ook, maar de verklarin gen die zuster Day gaf, schijnen niet voldoende rekenschap te geven van de buitengewone aan drang, die in het briefje wordt geoefend Gelooft u van wel, zuster Keate?" „Ik durf het niet zeggen." zei ik in gedach ten. „Natuurlijk er is minder dan dat voor no dig om een schandaaltje op touw te zetten vooral als zij. die daarmede begint, vastbera den en boosaardig is. En Corole is beide. Zij is van nature nogal katachtig, moet u we ten." Hij nam mij het briefje uit de handen. 'Sinds het nieuws van vanmiddag' kan alleen maar betrekking hebben op dokter Letheny's dood. Neen, zuster Keate. Wat zou een klein beetje kwaadsprekerij, zoals juffrouw Letheny de wereld in zou kunnen sturen, uit te staan hebben met dokter Letheny's dood? Neen er is een dieper liggende reden. Ik wou, dat ik zuster Day kon overreden om openhartig tegen mij te zijn. Enfin, laten wij nu eens kijken, of Gainsay hetzelfde verhaal heeft te vertellen Waarschijnlijk wel, maar wij zullen eens zien." Hij hield stil. om mij nuchter aan te zien. „Is er ook een kamer hier in de vleugel, waar Gainsay en ik een tijdje ongestoord zouden kun nen zijn? Dit is een geval, waarbij tot zelfs de bladeren van het struikgewas oren schijnen te hebben en ik verlang er niet naar. dat mejuf frouw Corole of iemand anders wie ook - ons beluistert." „Wel, ja." zei ik traag. „De apotheek is er.' Het rode licht boven zes begon te schijnen. Geen andere zuster was in de buurt en dus on derbrak ik mijzelve om het signaal te gehoor zamen en Sonny fris drinken te brengen. „Ik heb al een tijd verlangd dat u mij zoudt komen opzoeken." zeide Sonny welgemutst, ben de hele tijd alleen geweest, nadat een r een zekere Gainsay, mij hier kwam opzoeken juist tegen het avondeten. Hij wilde weten, waar iedereen was en ik heb hem gezegd, dat het juist de tijd was, waarop u allemaal aan het eten zat Zeg, kent u hem? Ik mag hem wel. Hij is een vriend van de Letheny's. Zeg, waar om komt dokter Letheny mij niet opzoeken?" „Sonny. bedoel je, dat mijnheer Gainsay hier -vas in het ziekenhuis? Hier. in jouw kamer om nenstijd?" „Wel natuurlijk was hij hier! Juist om onge- „Waar ging hij heen, toen hij jouw kamer verliet?" (Wordt vervolgd.) Over deze mededeling is een storm van protest ontstaan. Want het Land bouwschap wist van dit voorstel niets af. En de minister werd verweten, dat hij door deze mededeling de gunst van de veehouders op de zandgrond had willen verwerven. Een prijs van 24.9 voor het zand is nl. een aanvaard bare prijs, die overeenkomt met het oorspronkelijke voorstel van het Land bouwschap. Voor de weidegebieden had het Landbouwschap een garantie prijs van 22.7 voorgesteld. Zij zouden volgens minister Mansholt genoegen moeten nemen met 21.6. Maar het overgrote deel van de weidegebieden produceert boven deze prijs. Zo wer den door de minister de kleinere zand boeren tegen de weideboeren uit gespeeld. Tenslotte stelde minister Mansholt de melkprijs voor de boer als volgt vast: 24.1 voor de zandgebieden en 22.4 voor de weidegebieden. Een ver deelde Kamer heeft zich daarbij ten slotte neergelegd, maar de boeren- organisaties waren niet tevreden. Wie echter dacht, dat er een einde zou zijn gekomen aan het doorzichtig socialis tisch spelletje om de gunst van de zandboer te winnen, is bedrogen uit gekomen. Want in de brief van de socialistische kamerleden Vondeling Egas hebben we een Heerenveen H gekregen. Vandaag is deze briefin het Land bouwschap behandeld. Daarin kan men lezen, dat de twee socialisten een garantieprijs willen hebben van 22 cent (voor weidegebieden) plus een gemiddelde toeslag van 2.5 cent (24.5) voor de bedrijven, die onder slechte omstandigheden produceren. Dus voor de bedrijven op de zand gronden en de minder goede veen gronden. En de motivering van de socialistische kamerleden is, dat het Landbouwschap niet het bewijs moet leveren alleen maar belangstelling te hebben voor de belangen van de grote Dit voorstel is eveneens een onder deel van de socialistische tactiek óm de kleine zandboeren tegen de grote veeboeren uit te spelen. Wat dat be treft heeft minister Mansholt in deze twee Kamerleden goede leerlingen gevonden. Want de weidegebieden kunnen behalve in de goede klei gebieden van Noord-Holland en Fries land, niet produceren tegen een garantieprijs van 22 cent. Met het lot van de veehouder op het zand dreigt demagogie gepleegd te worden. Er zijn cijfers die bewijzen, dat een weidebedrijf van 17 ha op min der goede grond minder opbrengt dan een gemengd bedrijf op het zand van 10 ha. De zandboeren zien dat zelf ook in. Zij begrijpen opperbest, dat de socia listische stuntjes hun geen baat bren gen. Het Landbouwschap zal dat even evens moeten begrijpen. De boeren kunnen hun belangen gerust aan het Landbouwschap toevertrouwen. Het zal moeten vasthouden aan zijn oor spronkelijk voorstel: 22.7 voor de voor de weidegebieden en 24.9 voor de zandgebieden. In dit voorstel worden de veehouders niet tegen elkaar uit gespeeld. Het is een reëel en verant woord voorstel. Een voorstel, dat in geen geval bewijst dat het Landbouw schap alleen maar de belangen van do grote boeren bepleit. Want de zand boeren komen er bij het Landbouw schap beter af dan bij de heren Vondeling en Egas. Mensen en feiten Het bestuur van de Friese academie heeft prof dr. J. H. Brouwer bereid ge vonden de functie vau wetenschappe lijk directeur tc aanvaarden. Prof. Brouwer zal in September zijn ambt aan de universiteit (e Groningen neer leggen. Een rijkssubsidie maakte deze benoeming mogelijk. Dr. ir. L. Kosten, die is benoemd tot gewoon hoogleraar aan de Technische Hogeschool te Delft, in de afdeling der algemene wetenschappen, om onder wijs te geven in de zuivere en toege paste wiskunde, is chef van de mathe matische afdeling van het Dr. Neher- laboratorium van het staatsbedrijf der P.T.T. Hü werd 25 augustus 1911 te Rotterdam geboren en studeerde te Delft, waar hy in 1933 electrotechnisch ingenieur werd (met lof) en in 1942 promoveerde tot doctor in de techni sche wetenschap op een proefschrift over blokkerings- en wachtproblemen. Een delegatie van de Russisch-ortho- doxe kerk onder leiding van de metro poliet Nikolai zal in Juni een tiendaags bezoek aan de V.S. brengen, als ant woord op het bezoek, dat een groep Amerikaanse protestantse geestelijken op het ogenblik aan Moskou brengt. Metropoliet Nikolai is de voornaamste plaatsvervanger van patriarch Alexei van Moskou, het hoofd van de Rus- siscb-orthodoxe kerk. De Vrije Evangelische predikanten zul len op 10 en 11 april te Nijverdal een cmiferentie houden, onder leiding van ds. J. Karelse uit Goes. Sprekers: ds. D. Visser. Rotterdam-Zuid. over: Onze eemeento» en het evangelisatiewerk en ds. H. Po.stma uit Nijverdal over; De hedendaagse aanpak van de prediking.

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 2