D.K.W. assembleert nu auto s in Sassenheim In voormalige buizenfabriek Rhenania heerst rustig tempo Weekeinde op Oud-Poelgeest: Azië en Europa FORTY FOUR NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 MAANDAG 19 MAART 1956 Ongeschoolde arbeiders Ieren het vak TN SASSENHEIM, even terzijde van de grote weg naar Amsterdam, stond •*- jarenlang de zwarte, verwaarloosde en sombere fabriek, waarop in grote letters de woorden Rhenania Buizen waren te lezen. Sinds kort heeft die fabriek te Sassenheim een kleurig en fleurig aanzien gekregen en groene neonletters schrijven er „Hart Nibbrig en Greeve" tegen de avond hemel, met de drie magische, grote letters „DKW". Op het grote stuk koolas-terrein erachter staan tientallen auto's, splinternieuwe DKW's, met plastic vernis bespoten tegen de invloeden van het weer. En die DKW's worden daar in de lichte, wit en geel gesausde, warme hallen van deze volkomen omgetoverde fabriek, door Nederlandse handen in elkaar gezet. Na zo veel andere merken, die profijt wilden trekken van de gunstige clausules in het Hollandse invoerrecht-stelsel, ook D.K.W. er toe overgegaan, de Holland bestemde wagens niet kant klaar, maar in .afgewerkte onderdelen over de grens te sturen. En de D.K.W. importrice, de Haagse firma Hart Nibbrig en Greeve, stemde met dit plan ma« te graag in. In Sassenheim vond zij de oude buizenfabriek, waar men kniediep door de modder moest waden. Zij legde een betonnen vloer in, zandstraalde dak en wanden, bracht er frisse, moderm kleuren in aan, bouwde een kantoor, ei startte nu een kleine twee maanden ge leden met de assemblage van de eerste 1; onderdelen per spoor aangevoerd* D.K-W.'s. Personeel? De mannen, die door het verdwijnen van de buizenfabriek werk loos waren geworden, konden meteen bij de nieuwe eigenaresse in dienst treden, een technicus, de Duitser A. G. Karl van de D.K.W.-fabriek in Duitsland, zorgde voor hun opleiding en hun scholing. Van zelf bleek, welke arbeiders van nature voor de verschillende soorten werk ge schikt waren en zo kwam men onder het ongeveer 30 man personeel al spoedig tot een werkverdeling. Het was maar een bescheidenbegin Eerst enkele wagens als proef, toen meer het werk ging vlotter, de arbeider» raakten ermee vertrouwd. En nu nog maar bescheiden zes complete wagens per dag. waarvoor de klaargemaakte car rosserieën en het chassis, de motor en de transmissie plus de wielen in onderdelen per trein worden aangevoerd. Ingewikkeld De Invoerrechten en de belasting, die op een compleet ingevoerde auto worden geheven, maken deel uit van een uiter mate ingewikkelde materie. Maar een ding is zeker: men betaalt daarop maar liefst 45 procent! En als men de wagen ln onderdelen over de grens laat komen en ze hier in Nederland in elkaar zet. scheelt dat heel wat. Bovendien bezorgt men Nederlandse handen werk. Zo kwam het plan tot stand, en zo vonden de plan nen uitvoering. Directeur van de nieuwe fabriek werd de heer W. C- A. Alberda van Ekenstein en samen met de Duitser Karl zette hy een systeem op poten. Achter in de fabriek worden op lopende band de chassis neergelegd over een afstand van enkele tientallen meters wordt hierop zorgvuldig, en dubbele controle onderdeel voor onder deel aangebracht, van veerbouten complete motoren, van bumpers tot de klaargemaakte carrosserie, die aan elektrische takel op het onderstel wordt neergelaten. Dan is de wagen klaar wordt zij van de band gereden. Echter niet voor lang staat ze op de grond, want de volgende fase is de hefbrug, omringd door meetapparatuur. Daar wordt de glan zende. D.K.W. geheel gecontroleerd, om dan gepoetst en gestoft naar de verzend- ruimte te worden geduwd. Is de voorraad op een moment te groot, dan gaan die glanzende automobieltjes in een beschermende laag van plastic vernis en vinden ze voor een dag of een plaatsje buiten, wachtend op hun beurt om door de dealers uit het gehel< land weggehaald te worden. EHicient Efficient zit het fabriekje in plkaar: eerst de magazijn- en vóórmontage-afde- bumpers en banden worden gemonteerd. Dan de assemblagehal, de s-inrichtlng, de na-controle-brug het stel geweldig grote hallen, waar verzending gerede D.K.W.'s naast amgenoten motorwielen en sco* komen te staan en naast de vele duizen den Berini-bromfietsen, waarvan Nibbrig en Greeve ook de vertegenwoor diging heeft, maar waaraan niets geas sembleerd behoeft te worden. Er komt nog een uitbreiding: een spuit- dx en droogcabine. om eventuele be- ihadigingen te kunnen wegwerken, et in de toekomst ook om autodaken in spe ciaal gevraagde kleuren te spuiten: dan hoopt men de assemblage-capaciteit uit ■eiden, voorlopig tot tien per dag en hoopt men ook met eigen vracht wagens de wagen-delen uit Duitsland te halen, om niet afhankeiyk te zy'n van de frequentie en het laadvermogen van de Aan de drie, modellen, die in im geassembleerd worden de Standaard, de Coupé, de Hardtop wordt Op de voorgrond het kale chassis, daarachter al de vering en de motor, en aan het einde van de hand linkshoven op de foto de complete wagens, waarvan men de tank vult, die men start, en die wonder lijke ervaring snorrend beginnen te lopen. Rechts op de foto de systematische aanvoer van onderdelen naar de montagelijn, tot com plete carrosserieën toe. DR. A. TH. VAN LEEUWEN SPRAK OVER NIEUWE VERHOUDINGEN ONDER DE TITEL „AZIë EN EUROPA" werd in kasteel Oud-Poelgeest het achtste oecumenische weekeinde gehouden over de ontwikkeling in en rond Europa. Een veertig dames en heren uit alle delen van ons land waren naar Oegstgeest gekomen om over deze materie van gedachten te wisselen, onder leiding van mr. A. W. Kist, terwijl als spreker optrad dr. A. Th. van Leeuwen. Deze had tot onderwerp: „Nieuwe verhoudingen worden zichtbaar in de Aziatische volkerenwereld". ben, namelijk het staan onder het over machtig gezag der traditie. In de tweede plaats wees dr. Van Leeu wen er op, dat deze beschavingen tota litair religieus zijn en gezag hebben over alle terreinen des levens. Ten derde noem de spr. deze culturen naturalistisch, om dat de mens er onder gaat in de gehele beschouwing van de kosmos, waartegen over de westerse cultuur staat, die steeds vooruit en niet achterom wil zien. Deze westerse cultuur ten slotte is humanistisch en stelt de mens in het middelpunt Dr. Van Leeuwen ging vervolgens met voorbeelden dieper in op de culturen van Japan, India, China en Pakistan. Zaterdagavond bereisden de conferen tiegangers via de film dit Aziatische we relddeel en kregen derhalve een visueel inzicht in de beschaving dezer landen. „De culturele wending van Europa" was het onderwerp van de oecumenische huis- dienst, die gistermorgen door mr. Kist werd geleid, 's Middags werd onder het motto: „Nieuwe verhoudingen vragen nieuwe beslissingen" een groepsbespre king gehouden. Mr. Kist opende deze conferentie en wees op de vier cursussen, die op Oud- Poelgeest worden gehouden en waarom heen alles zich kristalliseerde, namelijk de Europese integratie, de oecumene, de verhouding man en vrouw en de vragen die samenhangen met het beroep. In het kader van de eerste groep conferenties werd ook dit weekeinde gehouden. Dr. van Leeuwen begon zijn causerie met een overzicht van de voornaamste culturen. In de eerste plaats noemde hij de orthodox-christelijke beschaving, die zijn centrum in Klein-Azië heeft gehad. Ten tweede de beschaving van de Islam, opgekomen in de middeleeuwen en thans een der scherpste concurrenten van het Christendom. In de derde plaats de be schaving van het Verre Oosten, waarbij spreker wees op China en de verdere ver takkingen in Japan. Ten slotte onze eigen west-Europese beschaving, ten doop ge houden door de stervende Helleense be schaving. Spr. haalde verschillende voor beelden aan en attendeerde er op, dat alle niet-westerse culturen onderling ver schillend zijn, doch één trek gelijk heb- binnenkort de nieuwe vlerdeurs-DK.W. toegevoegd. Alleen banden en accu's wor den uit Nederland betrokken. De DKW-assemblage is niet spec taculair en ieder van ons zou direct grotere bedrijven in deze bedrijfstak kunnen aanwijzen. Maar deze nieu we fabriek is een uitbreiding van deze zo belangrijke automobielnij verheid. en bovendien is dit ervan zo sympathiek, dat hier enkele tiental len arbeiders, die anders werkloos of tijdelijk zonder werk waren geraakt, een nieuw vak leren. En beide de uitbreiding van Hollandse assem blage-capaciteit èn de omscholing tot vaklieden zijn redenen om respect te hebben. Door beperking van aantal auto's en arbeiders heerst er in de fa briek een rustig tempo, en nie mand van de mannen behoeft de gehele dag dezelfde handgreep uit te voeren. Onder hun handen zien ze de wagens groeien en dat zij trots zijn op „hun" eindpro- dukt spreekt vanzelf. AGENDA VAN LEIDEN Schouwburg, 8 uur: K. en O.. Het Nieu we Comedia met „Vals beschuldigd", door Philip King. Foyer stadsgehoorzaal, 8 uur: demonstratie Camp-corsetten. Gulden Vlies, 8.15 uur: Vereniging Ko ninginnedag, jaarvergadering, bespreking feesten, mr. P. J. Idenburg vertoont kleu renfilms over de Belgische Congo Noord-Afrika Dinsdag Burcht, 3—5 uur: receptie Eerste Leidse Inkoop Combinatie (25 jaar). Stadsgehoorzaal, 8 uur: Gerzon, voör- Jaars-modeshow. Casino, 9.15 uur: K. en O.-filmstudie- kring, „La maison du silence" van G. W. Pabst. Antonius-clubhuls, 8 uur: buurt- en speeltuinvereniging „Rondom de Mare- dijk", uitvoering gymnastiekafdeling. Clubhuis De Sperwers (Langestraat 67- 69), 8 uur: Leidse Jeugd Actie, film- scholingscursus, inleider: Pater R. van Sasse van IJsselt, film: Shane (Western van George Stevens). Kerkekamers Rem. Kerk (Hoogl. Kerk- gracht 34) 26 en 8—10 uur: verkoopdag ten bate van jeugdwerk De Sperwers. Rijksmuseum van oudheden, 8 uur: prof. dr. H. Klumbach (Mainz) over: Dei Schatzfund von Straubing und seine kul- turgeschlchtllchen Beziehungen. Oegstgeest, Witte Huis, 8 uur modeshow Eerste Oegstgeester Confectie- handel. Oegstgeest, bovenzaal Geref. kerk, 8 uur: ds. W. Kön-emann over de Balrem- vallei Nieuw Guinea, met lichtbeelden.' Warmond, 8 uur: gemeenteraad. Woensdag Burcht. 2 uur: Algemene Bond var ouden van dagen, openbare vergadering over de Ouderdomswet 1957. Stadsgehoorzaal, 7.15 uur: Ex Anlmi Rott. Philih. Orkest, Matthaeus Passtio Filmzaal academie, 8 uur: Expogé, dentenverzetsfi'lm „zes jaar" Rondom de Ma red ijk, 8 uur: pedagogisch forum Vereniging voor pedagogiek. Gerecht 10, 8 uur: Tuinbouw en Plant kunde. ledenvergadering. Prediker 8 uur: districtsavond aqua rium- en terrariumhouders, lezing door A, v. d. N'ieuwenhuizen, met 250 kleuren dia's Wijkgebouw Stille Rijn 13, 8 uur: Ver eniging „Het Zonnehuis", jaarvergadering. Foyer Stadsgehoorzaal, half 8: breishow Ge'or. Van Wijk. Jacobazaal Burcht. 8 uur: Gewestelijk arbeidsbureau voorlichtingsavond Zuid- Afrika, met film. ïgstgeest, Witte Huis. 8 modeshow Eersto Oegstgeester Confectie- handel. Oegstgeest: Irene. 7.45 uur: jaar- lest Geref. jeugd. Tentoonstellingen Lakenhal, 105 uur: De stille glans der Gouden Eeuw (tot 26 maart). Tent Beestenmarkt, 1012, 2—5 en 7— uur: „In Zuivell-and". Nachtdienst apotheken Apotheek Kok, Rapenburg 9, en apo theek „Tot Hulp der Menschheid", Hooi gracht 4» Gevestigde en vertrokken personen In de week van 12 tot en mef 17 maait Te Leiden vestigden zich: M Amodio, metaalbewerker, Vrouwen- steeg 11; W A J M Asseltoergs, banket bakker, Langebrug 53; A P B van Beek, dienstbode. Plantage 14; D van Beek, 11. verpleegster, Witte Singel 27; A M Berger, 11. verpleegster, Witte Singel 27; H R de Beun, W. Rozenstraat 24; J C Somerwil- Bloem, onderwijzeres, Kloksteeg 17; Brandt, wever, Acaciastraat 16; W Bronk en fam., Binnenilaan 8; M Calderisi, metaalbewerker, Vrouwensteeg 11; C Ce- i, metaalbewerker, Vrouwensteeg 11; ASP Danker-Cox, dienstbode, Utr. Veer 24; D G van Dijk, kunstschilder, Binnen- laan 8; C van Es, boekhouder, Zeeman laan 11; H Evers, bloemist, Parkstraat 8; W Fastenberg, Rijnburgerweg 153; J Feths, Zoeterw. Singel 52; A E Gerritse, ver pleegster, Zeemanlaan 53; G Giessesteijn, hulp in de huish., Witte Singel 27; V G M Gioia, metaalbewerker, Vrouwensteeg 11; G A Greco, metaalbewerker, Vrouwen steeg 11; A W Griffioen, 11. verpleegster, Singel 27; R W Smit-Van der Ham am., Lvmmenschansweg 130; Heemskerk en fam., boterhandelaar, Roo- denburgerstraat 8; G Hersbach, 11. ver pleegster. Hooigracht 11-29; G den Heijer, 11. verpleegster, Wi-tte Singel 27; D Hof- kes, tuinderskneoht. Potgieterlaan 24a; C M Hooykaas, Groenhovenstraat 11; J A Houniet, liefdezuster, Zoeterw. Singel 34; K J Houwen, Haagweg 206; J M Joos- ten, kunsthistoricus, Groenhovenstraat 4; P D Kaaijk, maatsch. werkster, Maredijk 173; J van Kampen en fam., inspecteur verz-mij., Spieghelstraat 26; E C Tulchin- Kennis, med. analyste, Oude Singel 112; H Koenders en fam., stationschef N.S., Franchimontlaan 32; V Koens, arts, Witte Singel 39; E J Koops. verpleegster, Rood- borststraat 3; S G A Leferink, verpleeg ster, Plantsoen 29; R L Levin, Lammen- schansweg 34; A Louters, huishoudster, Roodenburgerstraat 40; E Ouwerkerk-Lut, Sionshof 8; ï5 Martinez, arts, Roodborst- straat 35; .1 Bekooy-Ooms, Medusastraat 25a; H J M Pols en fam., administrateur, Cobetstraat 9; H A Reekers, juwelier, Breestraat 87; H W M van der Biezen- De Ridder en fam., Levcndaal 84a; J Schalkwijk, meubelmaker, Langestraat 1; S C- van Seggelen en fam., chauffeur, Pr. Hendrikstraat 28; A T Lopes Cardozo- Slothouwer en fam., Lammenschansweg 59; J A S/.irmai en fam., histoloog, Oude Vest 109a; F Velthuijsen, dekenwever, Mo- lensteeg 23a; D Verginella, metaalbewer ker, Vrouwensteeg 11; L. v Vliet, Heren- 10; H A L Vijverberg, Roodenbur gerstraat 63; E P M Wentink. militair •erkman, Noordeinde 2a; J van der Wiel, hulp in de huishouding, Vreewijkstraat 8. Uit Leiden vertrokken G J Aarninkhof, Haarlemmerweg 12, Gorinchem. Fazamtenspoor 4; J Bavelaar, Utr. Jaagpad 12. Australië; A E M Berger, Boerhln 7. Oegstgeest. Terwee weg 1; P j Boogaarts en fam. Waterstg 4, Ha; woude, Rhynenburg 41; J A T Braakman, Cobetstr 48. Rotterdam. Mathenesserln 198b K Brugman en fam. A v Burenhof 15, Warmond. Bijleveldln 13; M J de Bruin. Rijnsbweg 10. Rotterdam. Schiedamsedijk 156; MCA Burcksen, H Geesthofje 3a, Rotterdam. Nw Binnenweg 33; P Ciere fam. Kalvermarkt 9. Canada; M D M Deurvorst, Fruinln 12. Voorburg, Oost einde 62; A A Vermij-Doeswijk, Bos er Gasthuispolder 4, Voorschoten. Leidse- 289; A H Lamboo-van Dijk, Hoge- woerd 74a, Voorschoten. Leidseweg 335; J H Eschbach, Fagelstr 15. 's-Gravenhage. Slingelandtstraat 91; .T S Favier en fam. Thorbstr 44. Oss. Heuvelstraat 16; M J A Fuhri Sn<*thlage, W Singel 71, Zutphen, Jac Damsingel 1; M J de Groen, Haarl- 38, Duitsland; B W J Haneveld, Pie terskerk chstg 19. Oegstgeest, Wilhelmi na park 23; M J Heruer. Boshuizerkade 35. Amsterdam, IJselstraat 60II; E W Hoog land, Haagweg 22, Harlingen, NO Singel 71; M L Niersman-Hug, Haagweg 56, Voor schoten. Voorstraat 10; J M Brocken- Huigsloot. v. d. Hoevenstr 16. Veisen. Vechtstr 121; J de Jager, Zijlstr 7. Schoon hoven. Oude Haven 7; W A G v Kesteren, Kam Onnesln 6. Oegstgeest. Terweeweg 29; C J Klein, v d Tasstr 6. Haarlem, Morinnesteeg 6; G A Kotte en fam, Ker- senstr 2, Voorschoten, Wijngaardenlaan 48; J Kuiper en fam, Groenoordstr 5, Australië K S Lie. Houtstr 3a, Indonesië; M J Mangelsdorf en fam. Langebrug 28a, De Bilt U Bilthoven. Julianalaan 26; W F Martijm en fam, Herenstr 101, Breda, Heuvelbrink 23; J H Mensink, Mamixstr 149, Den Helder, Buitenhaven 5; H v Oosten, Acaciastr 8. Amsterdam, Nassau- kade 172b; L Pathuis, Rapenburg 59, Berk hout, A 167; A M Plemp van Duivelend, Boerhln 47. Oegstgeest, Wilhelminapark 29; Fr v d Pludjm, Janvossenstg 51, 's- venhage, Slicherstr 15; A G M v We! Remmelts, Breestr 46. Oegstgeest, W de Zwijgerlaan 28; C J Schimmel, Hansen- str 48, Amsterdam, P v d Doesstr 70B; F Schippers, Fagelstr 22, Australië; A G B Simons en fam. v 't Hoffstr 32, 's-Gra- venhage, Coevordenstraat 197; E C M V v Spaandonk, Rijnsbweg 22. Noordwijk, Wdlhelminaatraat 15; M Standhardt, Rijns bweg 10, Zwitserland; J W C v Steeden en fam, Zoeterw Singel 41, 's-Gravenhage, Kraaieniaan 82; jonkvrouw MCA Stern, Rijnsbweg 161, Oegstgeest, Terweeweg 1; D C B Strick van Lmschoten. Paviljoens hof 27, 's-Gravenhage, Pinksterbloem plein 58; H C A Thieme, Bakh Roozenb- str 17. Middelburg, Lange Delft 84; A M D Veenhuijsen, Rijnsbweg 10 Australië; J G v Velzen. Varkenmarkt 4, Eemnes, Rijksweg 2; J G M v Vondelen, Zoeterw Singel 40a, Amsterdam, Herengrt 513; G Voshart, de Genestetstr 14. 's-Gravenhage, Goereesestraat 1; W J Waardenburg en fam, Pr. Hendrikpln 7. Australië; A F P van da Zand en fam, de Sitterln 4a. Australië. Tweede Leidse expeiimenteeischool Wat er allemaal aan de opera Carmen kan rast zitten... Openbare school lavastraat brengt kinderen leerstof bij van uit de muziek VOORAL IN DE JAREN na de oorlog is er op onderwijsgebied erg ge- experimenteerd. Een ieder had het woord vernieuwing in de mond. Veel van die experimenten zijn mislukt en daardoor hebben de scholen, die serieus trachten een nieuwe weg te vinden, nu nog steeds een ongunstige naam. Ten onrechte! Van het experiment, dat de regering in samenwerking met het N.O.V. bij het voortgezet lager onderwijs heeft ondernomen, is veel geleerd. De goede dingen van het oude systeem zijn behouden en gevoegd bij de nieuwe inzichten. Ook op enkele Leidse scholen houdt men zich serieus met deze problemen be zig. Na de openbare lagere school aan d* Haverstraat is het de school aan de Java- s'jraat, die nieuwe methoden invoert. Aan deze school gaat men uit van een centraal gegeven: de muziiek. Sinds enige tijd krijgen de kinderen van de hoogste leerjaren les in het leren luisteren muziek. De lessen worden gegeven door de bij uitstek deskundige concertmeester van de Groninger Orkestvereniging, Ru Sevenhuyzen. Deze jonge muziekpedagoog leert de kinderen de weg in het doolhuf van noten en bailken. Van uiit de muziek wordt de kinderen de andere leerstof bijgebracht. Niet al leen de zogenaamde expressievakken zo als tekenen en handenarbeid worden in geschakeld, maar ook de prozaïsche vak ken. zoals taal, rekenen en schrijven woe den behandeld van uit de muziek. De opera Carmen geeft bUvoorbeeld aanleiding Spanje te bespreken. Hier door komt nien vanzelf op de 80-Jarig* oorlog, dp lees- en taallessen, er moet geschreven worden en er moeten af standen berekend, kaarten getekena en maquettes gemaakt worden Reeds enige tijd is men op deze manier, onder de energieke leiding van de heor J. Chr. Barieisman, bezig de leerstof d» kinderen aan te bieden in een i waarin de leerlingen direct het nut her kennen. De bereikte resultaten zijn tot dusver zeer gunstig. Tal van ouders vreesden, dat de ontwikkeling van de leerlingen bij In Volkenkunde Weer expositie van lapanse prenten In de zaal voor wisseltentoonstellingen i het Rijksmuseum voor Volkenkunde Leiden is van heden af een nieuwe sei Japanse prenten geëxposeerd. Ditmaal kan zijn aandacht wijden aan het genre „bloemen en vogels", dat ten onrechte t zo grote bekendheid geniet als de er algemene thema's: landschappen, to- ilspelers en vrouwen. Deze tentoonstel ling, die fraaie prenten laat zien, omvat werk van Hiroshige, Hokkel en Eisen. Opvallend fraai is de „Reiger in het nest" Hiroshige. Dit is een der mooie stuk ken uit de museumcollectie. De expositie is voor het publiek te be zichtigen van 10 tot 17 uur. Prof. dr. G. Holst morgen 70 jaar Morgen zal prof. dr. G. Holst zeventig jaar worden. De industrie en ons tech nisch hoger onderwys hebben aan deze hoogleraar veel te danken. Prof. Holst was na zijn studie in de wis- en natuurkunde te Zurich en Leiden di recteur van de Philips-laboratoria. In 1930 werd hij bijzonder hoogleraar te Leiden. Hij was toen nog als wetenschappelijk adviseur aan de N.V. Philips verbonden. De functies van prof. Holst waren verder o.m.: president-curator van de T.H. Delft, bestuurslid van verschillende stich tingen en lid van vele commissies- Delft verleende hem een eredoctoraat, terwijl de Nederlandse regering zijn ver diensten beloonde door hem tot comman deur in de Orde van Oranje-Nassau te Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Wlm. zn. van: M. Nolles en L. de Graaf; Aart Willem, zn. van: W. A. Verhoeks en P. v. Duijvenvoorde; Cor- Gerarda Josephina, dr. van: G. J. Wijzenbroek en C. J. Langeveld; Annelies, van: N. Someling en N. Maartijn; Ani- Helena, dr. van: T. v. den Eijnden T. M. v. Vliet; Johanna Maria Francis an: B. F. Kefnper en J. M. Kerstens; Catharina Jacoba Johanna, dr. van: P. C. Leêuwen en J. J. C. Plasmeijer; Gijs, i. van: P. Guijt en G. van Duijn. OVERLEDEN: E. P. Zwaanswijk, huis- rouw van: V. d. Schee 56 jr.; C. A. Wes- ijk, wednr., 85 jr. Kom ook IN ZUIVELLAND MELK- en ZUIVELTENT00NSTELLING van 15 t/m 24 maart 1956 In een speciale tent op de Beestenmarkt te Leiden toning l.d. Zuivol-Bio) GRATIS PROEVEN VELE ATTRACTIESI SURPRISES die od andere scholen ten achter zou blil- ven. maar deze vrees ds volkomen onge grond gebleken. Het klassikale lesgeven is namelijk niet losgelaten. Elk nieuw probleem wordt klassikaal ingevoerd Daarna bestaat de mogelijkheid en dii as heel belangrijk tot differentiatie l« komen. Omdat de openbare school aan de Java straat binnenkort in gebruik zal worden genomen door de in samenwerking het ministerie geplande bedrijfs-t nische school, gaat de lagere school huizen. Aan de Sumatrastraat zal eer bouw van acht lokalen verrijzen, dat ln uiterlijk wel iets op de zogenaamde Finse scholen zal lijken. In dit gebouw zaïl het experiment, dat alleen Groningen als voorloper heeft, worden voortgezet op nog uitgebreidere schaal. Door motor aangereden Zaterdagmiddag om 12 uur stak de 82- jarige heer F. H. uit de Anna Paulowna- straat zonder op het verkeer te letten de Haarlemmerstraat over. Hij werd aange reden door een motor en moest met een gebroken rechteronderbeen naar het aca demisch ziekenhuis worden gebracht. Ook Luth. Kerk roept op tot gebed Gisteren is in de Evangelisch-Lutherse kerken de volgende kanselboodschap af gekondigd: De synodale commissie van de Evan gelisch-Lutherse Kerk. in het besef van de bewogenheid, die in brede kringen van ons volk tot uitdrukking is gekomen over de situatie waarin JungschlSger verkeert, en van de grote verantwoordelijkheid, die hierbij op één mens als onafhankelijk rechter is gelegd; van oordeel, dat politieke emoties en opgezweeptheid der hartstochten hier te lande en in Indonesië een bedreiging vor- voor de rechtsgang en de taak van de rechter uitermate verzwaren; wekt de leden der Kerk op tot voor bede voor de rechter bij de vervulling van zijn hoge taak en voor Jungschlager in zware druk, opdat aan de eis van gerechtigheid en waarheid worde vol- PETTT Forty FOUR „Ik wist niet dat je zo slank was! Wondere wereld! Zó gaat je vader nog met heel z'n aanzienlijke omvang de deur uit en zó zie je hem terug als een welhaast atletische figuur! Kijk, Junior, dat doet nu die zeldzaam knappe coupe van vader's nieuwe Forty Four cosluum. Die magische verjonging voltrekken Forty Four costuums aan ieder zwaar figuur. Er is geen vader, oom of neef zó „gewichtig" of Forty Four maakt hem overal beduidend „lichter" - behalve dan in zijn portefeuille. Forty Foor costuums reeds vanaf f 147.- Life begins at DEN^HAAG - ^GROENMARKT 24 Geen voorrang verleend Gisteravond is er een ongeluk gebeurd op de hoek van de Stationsweg en de Morssingel, toen de 48-jarige W. N. uit de Lombokstraat op de fiets geen voorrang verleende aan een bromfietser. Met een gebroken sleutelbeen werd de man in het grote ziekenhuis opgenomen. Twee schilderijen voor De Lakenhal De heer A. Delmeer heeft aan het ste delijk museum De Lakenhal ten geschen ke aangeboden twee schilderijen van C. van der Windt: „Een boerderij bij Stomp- wijk en „Een wintergezdcht bij Nootdorp". H. de Bruyn 25 jaar bij P. en C. Vandaag herdacht de heer H. de Bruyn, chef-étaleur bij P. en C., dat hij 25 jaar geleden zijn intrede in dit bedrijf deed. Namens de hoofddirectie zwaaide de be drijfsleider van het filiaal Haarlem hem alle lof toe voor zijn voortreffelijke kwa liteiten. In het bijzonder voor de kunst zinnige opmaak van zijn werk. Aangebo den werd een haard met toebehoren. Na- de collega's sprak de heer C. J. Wesseling, die een schildersdoos over handigde. Namens de etaleurs voerde de heer C. ven Leeuwen het woord. Hij :honk een elektrisch scheerapparaat. Ook de gepensioneerden boden een geschenk De jubilaris sprak nog een dank woord. LEIDERDORP Contact-avond Dinsdagavond houdt de buurtvereniging Doesburg haar laatste contactavond van dit seizoen. Opbrengst collecte De opbrengst van de woensdag in de dienst van de Geref. Kerk gehouden col lecte voor maatschappelijk werk bedraagt f813. Burgeriyke stand Geboren: Johanna Suzanna, dr van G Muis en van J C Ebens. Meidoornstr. 18. Ondertrouwd: W N Corba. 31 jr, Leiden, Beschuitsteeg 6A. en E Schipper, 21 jr Hoofdstraat 156. Gehuwd: J H Zwaan en C Spaargaren. Overleden: H van Dorp, man, 73 jr, Hoofdstraait. 268, Tetitje de Vries, 75 jr, Steenbakikerslaan 16. weduwe van A Hoeksrtra. VOORSCHOTEN Woensdagavond: "Biduur voor het ge was in de Geref. kerk, voorganger ds. M. den Boer, aanvang acht uur nutsavond pianorecital door Theo van der Pas in Chr. belangen, acht uur; Christenvrou wenbond in „Irene", mejuffrouw Kooiker- Mohr te Katwijk bpspreekt „De Sama ritaan" van Rudolf van Reest. WARMOND Vergadering vrouwengroep Vanavond komt de Hervormde vrou wengroep „Stille Kracht" om 8 uur in de Chr- kleuterschool bijeen. Dokter J. Bergman uit Katwijk aan den Rijn zal spreken over „De taak van de huisarts". Jaarfeest De meisjesvereniging „Dient elkander door de Liefde" en de jongemannenver- eniging „Dient de Heer" houden dinsdag avond. 20 maart, hun jaarfeest in hotel „De Zon". Opgevoerd wordt het toneel stuk „Achter de wolken schijnt de zon". De bijeenkomst begint om half acht. Econ. instituut voor de middenstand 25 jaar Ter gelegenheid van het zilveren ju bileum van het Economisch instituut voor de middenstand, wordt 5 april in het Kur- haus te Scheveningen een bijeenkomst belegd, waar het woord zal worden ge voerd door staatssecretaris Veldkamp. Na de bijeenkomst wordt een receptie gehouden, waar gelegenheid bestaat een kleine expositie over het werk van het instituut te bezichtigen. Tevens is de pu- blikatie van een Jubileumboek aange kondigd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 3