VROUWENTEKORT WACHTEND IN DE REGEN 1 dwingt tot ver-gaande maatregelen DE ABUTILON heeft rijke kleurschakeringen -Velerlei taal NIEUWE LEIDSCHE COURANT ZATERDAG 17 MAART 1956 De directeur van de Gemeen telijke Dienst voor Sociale Zaken te Rotterdam, de heer J. van Mill, heeft vorig jaar een van zijn ambtenaren, de sociaal-geograaf drs. B. Korstanje, verzocht een studie te maken van de problemen rondom de toekomstige behoefte aan vrouwen in het arbeidsproces. De aanleiding tot dit verzoek was gelegen in de bezorgdheid van de heer Van Mill over de niet ver minderende vraag naar vrouwelijke arbeidskrachten bij het onderwijs en in de sociale en medische sector ener zijds met daarnaast de toename en de drang tot toename van het aantal scholen, ziekenhuizen, verpleeginrichtin gen en verzorgingshuizen voor onderwijs, zieken, bejaar den en kinderen. De studie is dezer dagen verschenen en zij toont aan, dat de bezorgdheid van de heer Van Mill helaas wel degelijk gerechtvaardigd is. In de periode tot 1980 zal, zo verluidt het. het aantal ongehuwde vrouwen van 1564 jaar aanzienlijk teruglopen, of anders gezegd, die groep vrouwen, die voor deelneming aan werkzaamheden in beroep of bedrijf de grootste betekenis heeft, zal in de toekomst minder arbe.dskrachten afstaan. r Moeten meer gehuwde vrouwen tot werk buitenshuis bereid zijn? De heer Korstanje heeft zijn studie neergelegd in een geschriftje van der tig bladzijden en vele bijlagen. Waar dit nodig was heeft hij gebruik gemaakt van onderzoekingen van anderen ten aanzien van onderwerpen, die met zijn onderwerp nauw verbond houden. In zijn inleiding betoogt hij. dat het zich thans voordoende tekort aan vrouwelijke ar beidskrachten een meer blijvend aspect blijkt te bezitter.. Hij merkt daarbij o m. op. dat ..In de verhouding tussen het aantal mannen en het aantal vrouwen, dat van onze bevolking deel uitmaakt, zich een wijziging aan het voltrekken is, waarbij het eertijds ruime overschot i de toekomst geleidelijk n een vrouwentekort." GEBOORTECIJFER Het geboortecijfer voor jongens, zo zegt de heer Korstanje, is steeds hoger geweest dan voor meisjes. Vroeger ech ter waren de sterftekansen voor jon gens zoveel groter dan voor kinderen van de andere sexe, dat reeds in de jeugdige leeftijdsklassen een vrouwen overschot kon ontstaan. Als gevolg van de betere medlseh-hygiënisehe zorg is het verschil ln sterftekansen tussen jon gens en meisjes steeds geringer gewor den. Daardoor is het mogelijk gewor den. dat het aantaloverwicht van het mannelijk geslacht bij de geboorte, meer en meer ook in de hogere leef tijdsgroepen kon blijven en zal kunnen blijven bestaan. Een van de problemen, waarvoor de Nederlandse samenleving zich gesteld zal zien, is of in de toekomst nog wel voldoende vrouwen aanwezig en ook bereid! zullen zijn om die beroepen uit te oefenen, waartoe de vrouw altijd bij uitstek geschikt werd geacht vanwe ge haar zorgende en helpehde instelling ten opzichte van de medemens. Hierbij wordt o.a. gedacht aan verpleegsters, maatschappelijk werksters, gezinsver- zorgsters en gezinshulpen, dokteis- en tandartsassistenten, kleuteronderwijze ressen, helpsters in rust- en verpleeghui zen en aan personeel, werkzaam in hui selijke diensten. TERUGGANG Het aantal vrouwen, dat in beroepen werkzaam is, zal dus aanzienlijk terug lopen. Maar daar komt nog wat bij. Het is te verwachten, dat in de toekomst een algemeen arbeidsverbod tot stand zal komen, dat zich uitstrekt tot meis jes van 15 jaar. Daarnaast openbaart zich thans reeds spontaan onder de meis jes, die de lagere school hebben verla ten een sterk toegenomen neiging tot het volgen van voortgezet onderwijs. Drs. Korstanje heeft zeer intensief na gegaan op welke wijze bevorderd kan worden, dat het groter worden van het huidige tekort tot stilstand komt of dat in elk geval bereikt wordt, dat de bezet ting van de typisch vrouwelijke beroe pen in de sfeer van de maatschappelijk verzorgende diensten voldoende mogelijk blijft. Hij acht het uitgesloten, dat de tekorten worden aangevuld uit de groep van de ongehuwde vrouwen. Meer ver wachtingen heeft hij van de groep dei- gehuwde vrouwen. Dat in ons land 0ok kaar toerk bedreigd door tekort aatt vrouwelijke arbeidskrachten Gevaar? Bestaat er het gevaar, dat het Nederlandse be drijfsleven in de komende jaren blijft kampen met een tekort aan vrouwelijke arbeidskrachten? Ja. zegt de sociaal-geograaf drs. B. Korstan je en hij voegt er aan toe dat dit tekort eerder zal toe- dan afnemen. Alle krachten dienen te worden ingespannen om het gevaar te keren. Hoe dit kan gebeuren kunt u lezen in neven staand artikel, dat is ontleend aan een studie van drs. Kor stanje. Het tekort aan vrouwe lijke arbeidskrachten heeft vooral ernstige consequenties ten aanzien van de bezetting van de zg. maatschappelijke ver zorgende diensten verpleging, gezinshulp, maatschappelijk werk enz.) Maar ook hier is een oplossing mogelijk. In een tweede artikel zal die zijde van het probleem worden behan deld. Een beschouwing over het gevaar, dat schuilt in het stand punt van drs. Korstanje, zal eveneens volgende week worden geplaatst. bij de boterham Er zyn mensen, die als het er op aan komt, eigenlijk liever de hele dag brood zouden eten en de warme maaltijd over slaan. Er zjjn óók lieden, die het liefst alleen maar warm eten zouden willen verorberen. In beide gevallen is het wel nuttig, om by de broodmaaltijd van 's middags of *6 avonds een warm hapje te geven: voor de ene party om het warme eten meer te waarderen, voor de andere om het brood gemakkelijker naar binnen te krjjgen. Dat „hapje" kan be staan uit een kop soep, een hartig srhoteltje of een warme broodbelegging. By het boodschappen doen .arme maaltyd zoudt u daar nee. kunuen houden, door wat ■lees, vis, eieren of groente te n het middageten nodig gt dus opzettelijk voor een restji keni Voor hartige flensjes, ongeveer acht stuks, heeft u 2 eieren nodig, verder Vi 1 melk, 75 gr. (een half kopje) bloem, aroma, peper, zout, boter of margarine. De bloem met een weinig zout in de kom doen. De eieren er in breken en het geheel met een weinig melk tot een gladde massa roeren. Deze verdunnen met de rest van de melk. Wat aroma en een weinig peper er door mengen. Van het beslag in hete boter of marga rine flensjes bakken en deze by voorkeur warm opdienen. Hebt u een restje tomatenpuree, maak dan eens een tomatenvleessaus. Hiervoor heeft u nodig: 100 gr. gehakt, een eet lepel bloem, een eetlepel water of melk of jus, boter of margarine, tomatenpuree, zout. nootmuskaat of gemengde vlees kruiden, laurierblad. Het gehakt aan maken met een eetlepel bloem en een lepel water, melk of jus. In de koekepan boter of margarine heet laten worden. Het vlees er in uitspreiden, aan weers zoden licht bakken en in stukjes ver delen met een vork. De tomatenpuree, een stukje laurierblad en iets noolmutkaat of vleeskruiden en zoveel water toevoegen dat de massa smcuig is en het gche» enkele minuten zachtjes stoven. De sai op smaak afmaken en warm opdienen. De Galerij in Amsterdam was het decor voor dit regenplaat je: alles glom van de regen, mensen stonden te schuilen en ze keken een beetje verbaasd naar die mannequin, die met haar hoge hakjes nog net niet in een plas stond te kijken naar haar eigen zich duidelijk aftekenend spiegelbeeld. Dat spiegelbeeld liet een regenmantel zien uit de Falcon collectie. De mantel is van polin en heeft opgestikte zakken met grote kleppen, die doorlopen in een lage ceintuur in de rug. De kraag is heel breed gehouden, het bijpassende hoedje sluit goed om het hoofd. Nieuivste haardracht De mode Iedere seizo i, een ,eheimiinnif fluHum.| vragen beslist een vol kapsel Villen ze nwiuelln, brens, een dt.njlb'" a> d»aas de boofd^s «"»>>«- Gehoord dat er een handgaren in de handel is gekomen van 100 pet. perion. Het verenigt, zo wordt gezegd, alle goe de kwaliteiten van synthetische tex tiel in zich, hetgeen eenvoudiger ge- gezegd hierop neer komt, dat dit garen in het gebruik zeer sterk zal blijken te zijn. Gezien Koreaanse vrouw fietst meer dan vroeger ■oit een mens achter gekomen boe deze odewyziging eigenlijk tot stand komt. urh is er zeer bepaald een lyn in elke 'olutie te onderkennen. Sinds de „New- ook" is er geen revolutionaire mode meer •weest. Misschien zal dit jaar de Empire- lyn het succes van de New Look evenaren. dat deze modellen bij de shows hebben zal de confectie noodzaken zich aan te passen en gebeurt dit, dan is het pleit gewonnen. HARMONIE Maar het toilet van de vrouw is pas helemaal modieus, wanneer haar kap sel in harmonie is met haar kleding. Ook dit heeft de geschiedenis bewe zen. Toen de korte rok en de rechte lijn uit de japonnen verdween, moest ook de jongenskop verdwijnen. Met de New Look kwam het hoog opgewerkte kapsel en bij de slacks de paarde- Nu is het de vraag, wat zal de haar-l mode 1956 worden? Het Syndicat del Haute Coiffure te Parijs, de machtige ganisatie der Parijse kappers, waar in ook vele Nederlandse vakbroeders lid zijn, heeft besloten de nieuwste haardracht Cascade te MANNEQUINS Intussen is het helemaal niet zo. dat al- kappers in Parijs het voorschrift van het Syndicaat volgen. Integendeel iede- Het gebrek aan transportmiddelen is r de oorzaak van. dat de fiets in het logse Korea een begerenswaardig anders dan in het buitenland de ge huwde vrouw zich over het algemeen nief heeft laten inschakelen in het ar beidsproces schrijft hij toe aan twee factoren. WELVAART In de eerste plaats maakt de betrekke lijke hoge welvaart is ons land het voor de gehuwde vrouwen niet strikt nodig loonarbeid te gaan verrichten en in de tweede plaats valt het door het vrij hoge kindertal per gezin in Nederland de huisvrouw in doorsnee moeilijker bui tenshuis te gaan werken dan haar colle ga's in andere landen. Maar, zo zegt hij, tot de wegen waarlangs het deel- :men van de ge-huwde vrouw aan het _.-beidsproces kan worden gestimuleerd, behoort ongetwijfeld het scheppen van part-time jobs. Daarnaast zal het nood zakelijk zijn alles wat de gehuwde vrouw belemmert om buitenshuis te werken, uit de weg te ruimen. Tot de factoren die een remmende invloed daarop uit oefenen behoort o.m. de nog veel voor komende achterstelling in beloning van de vrouw bij die van de man vóór ge lijkwaardige arbeid: het verbod voor de gehuwde vrouw om als ambtenares werkzaam te zijn en de extra zware belastingdruk, die wordt gelegd op het gezin, waarvan de vrouw naast haar man beroepsarbeid verricht. BEREIDHEID bezit is geworden. Aan de andere kant heeft de emancipatie van de vrouw de vraag naar dit vervoermiddel zo doen toenemen, dat de vrouwen even goed als de mannen op een fiets klimmen, zonder dat er een schandaal wordt ver- Maar de vijf fabrieken van de Kia Bicycle Company zijn in de oorlog ver woest, en pas over enige tijd zal de Koreaanse industrie in staat zijn de eerste damesfiets op de markt te bren gen. Dit zal kunnen gebeuren dank zij de hulp van de UNKRA, de organisatie tot het herstel van Korea. Dit insti tuut heeft de grondstoffen en de losse onderdelen geïmporteerd, die het de fietsenind 14strie mogelijk maakt zich te herstellen. Men denkt een produktie van drieduizend fietsen per maand te krij gen. kapper Hoogstens geeft r zijn eigen stijl uit 1 1 de algemene intentie Van het Syndicat. Dat betekent dus dat de haren absoluut langer zullen zijn. De mannequins geven de kappers ei genlijk de meeste moeilijkheden. Zij wei geren beslist zich een kapsel te laten voorschrijven. Dit is de oorzaak, dat over het algemeen de kapshows weinig succes htsbofii. De modellen mogen een elegante coiffure hebben, in hun verde re verschijning blijven zij absoluut ach ter bij hun collega's, die de creaties der modehuizen introdp* WATERVAL Cascade: waterval. De naam is speels en betekent dat er de nodige variate mogelijk is. De voorpartij kruift luch tig boven het voorhoofd, wat fijne los se haartjes als ponnie over het voor hoofd gekamd. Rond de oren wordt een krul gelegd, die naar achteren terug buigt. De achterpartij golft in losse sla- Het haar is iets laneer dan we de laal- ste jaren gewend zijn. Waarschijnlijk hebben de kappers hierin een concessie gedaan aan de algemene wens der vrou wen. Misschien ook hebben zij het 001 te luisteren gelegd bij de modistes, di« de vrouw deze zomer omvangrijke hoe den willen laten dragen, die vóór op het hoofd gezet moeten worden en dus het achterhoofd vrijlaten. Die hoeden als schuimtaarten, omwoeld en opgetorend met organza en voile Walervallijn met mogelijkheid tot variatie riatie kan brengen. Bij de avondjapon- is bovendien gemakkelijker een ver siering van bloemen of andere versier selen aan te brengen in de coiffure en wordt de halslijn door de lage chignon fraai geaccentueerd. DECREET Men mag dan ook het decreet der machtigste kappers als een aanwijzing van de modelijn opvatten, maar iedere goede kapper zal deze stijl met de no dige variatie aanpassen bij het type van zijn cliënte. Dat hierbij terdege rekening moet worden gehouden met de moge lijkheden om het kapsel regelmatig te doen bijwerken, mag wel extra ver meld. Wie geen geld of tijd heeft voov een wekelijks bezoek aan de kapper, hoede zich voor een coiffure, waarbij de krullen spoedig in pieken kunnen veranderen! We gaan aan de schoonmaak Het reinigen van wollen meubelstoffen Het zal er binnenkort dan weer tan komen: de schoonmaak. Er zijn die popelen om de boel een echte flinke beurt te geven, alles te ontdoen van het winterse stof, flink te gaan soppen, boenen, wrijven, kasten uithalen, de over bodige rommel weggooien, enzovoorts. Ook de meubelen krijgen een beurt, hetgeen in vele gevallen neerkomt op het ..in de was" zetten van de hou ten gedeelten, flink borstelen of klop pen van de kussens. Een intensiever methode, die bovendien meer voldoe ning geeft, bestaat er ook. maar vergt wel wat meer tijd. Als het om wollen bekledingsstoffen gaat, kunt u die het beste zó reinigen: Eerst goed stofzuigen met ccn klein mondstuk of enkel met de buis (Denk er om. dat een aliiminium mondstuk altijd zwart afgeeft, dus nooit lichte meubelstoffen of tapijten hiermee zui gen. Dan een oud katoenen lapje er omheen, met een zakje in mondstuk of buis en met een elastiekje vasthou den. Dan ziet u meteen hoeveel stof er uit komt). Dan zoveel gewone harde huishoud zeep in een beetje heet water op lossen, dat u na het afkoelen een bakje met oververzadigde dril overhoudt. Deze dril ln een groter bakje tot schuim kloppen en dit schuim licht over de oppervlakte van uw meubelstof borstelen. Laat dat schuim even de tijd om het aan de wolvezels gekoekte vuil uit te trekken! en neem dan af met een vochtige doek, die u telkens uitspoelt en uitwringt in schoon water. Vochtig afnemen doet u bij een poolstof altijd in de richting van de vleug, die bij goed stoffeer- werk naar beneden, en op de zit ting naar voren is gericht. Vettigheid die dan nog niet verdwenen is gaat u. wanneer de stof weer goed droog is, te lijf met petroleumether of trichloorethyleen. wat de drogist verkoopt onder de afgekorte naam Tri. Men een flinke dot watten met Tri de vlek bevochtigen en dan direct daarna met een schone dot watten luchtig en kringvormig wrijven, tot de stof weer droog is. Door de grotere vluchtigheid geeft Tri minder gauw kringen dan wasbenzine of andere ont- vlekkingsmiddelen. Nog iets: Krab nooit aan opgedroogde etensresten of andere ongerechtighe den in moquette of epinglé. U ver nielt de poolpluizen of u trekt lussen. Maak die plaats eerst nat met lauw water of week de ongerechtigheidjes met andere middelen los van het weefsel, vóór u ze probeert te verwij- En ten slotte: Laat nooit ofte nimmer iemand op een vochtige stoel gaan zitten. Niet alleen dat het niet zo pret tig is, maar in een poolweefsel bijv. zou u pletvlekken krijgen, die er nooit meer uit gaan. tenzij u de bekleding er af laat halen en opstomen. o heeft het Syndicat de haarmode voor 1956 genoemd. De Abutilon is een heesterachtige plant met soms wit gemarmerd blad, waarvan de nerven aan de onderkant van het blad zeer zwaar uitspringen. De bloemen zijn verschillend van kleur. Sommige planten hebben wit te bloemen, andere gele en weer an dere hebben purperen bloembladen. En dan zijn cr nog met allerlei schakeringen tussen genoemde kleu ren. De bloemen hebben echter één voorraadpotten (men kan er maakflcssen voor gebruiken!) die man de ondertilde v,:i de Pa"n«n-, j[,t staat vast. aldus drs. Korstanje. jdank geschoven kunnen „orden. bereidheid van de gehuwde vrouw Hiertoe worden smalle latjes, svnar- h verrichu,„ van beroepsarbeid onder een wat breder plankje hout aanrlenlijk ral moeteu toenemen, onder tegen de plank gespijkerd. De w|| d(j |oB|e Jyrom,elyke berocpsbevol- king in 1980 een even groot deel kun- uitmaken van de totale bevolking ons land als in 1947. Berekeningen tonen aan, dat het aan tal gehuwde werkende vrouwen, ln de komende decennia met niet minder dan ongeveer 340.000 personen zou dienen te groeien. En het lijkt hoogst twijfelachtig 1 oi zonder een bewuste propagcring van 1 de beroepsarbeid van de gehuwde vrouw, de zo noodzakelijke, zeer aanzienlijke uitbreiding van de gehuwde vrouwelijke beroepsbevolking ook maar ten dele zal 1 kunnen worden bereikt. voorraadpot kan zo beei geniakke- lijk onder de plank geschoven wor den. Bergruimte dus zowel op. als onder de plank! Gelezen ln een rapport van het Centraal In- t stltuut voor voedingsonderzoek TNO in Utrecht, dat zij, die een zoutloos c dleel moeten volgen, aardappelen de sclri; gekookt zouden moeten 1 beren. 'Set zont dringt nl. niet door de schil van de aardappelen heen.il MATTENKLOPPER. de- ken-geklop, stofzuiger- geruis en het vogellied Holland's lente een glorieuze zonsondergang zien, kunnen we dan wat we zien in woorden weergeven? Als er een wereldoorlog uit breekt of een watervloed ons de gen dan'niet wat wij voelen. is Profeten en dichters (dik- synoniem) be- de blau symfonie. „Mij spreekt de land teistert, blomme een tal Gezelle. De taal onbezielde schepping overal ter wereld vrijwel eender, maar wij mensen leven nog steeds onder de vloek der spraakverwarring waaraan wij ons met geen Esperantokunnen worstelen, één tong is 1 nog niet' voor ons weg gelegd. Door vele talen leven wij van elkaar ge scheiden, elkaar niet be- grijpend en iedere taal valt dat het*zeker mijn bedoeün; over b.v ,,dat hoogmoedige lachje" zou dat toch nog net even iets anders zijn. dan ik bedoelde. „Ins blaue hinein" dromen kan ook 1 hebben derlijke taal, wartaal en wij- land". Dit r het c verstomd? Woorden zeg- alleen in het Duits gezegd lucht" dromen. U le praat troi Er wordt in deze wereld zo ontzettend veel gepraat, maar zo weinig gezegd. J1. zon dag hoorde ik door de radio dominee zeggen: ..als al- eenryging van mooie woorden Uit deze woorden sprak d9 liefde voor het eigen land en het gevoel voor schoonheid. In enkele simpele woorden .bezong" hij onze uiterwaar- zitten bijna de macht van het voelt wel. dat gaat niet. Dat site eens op de band harkerig, hard. Het woord genomen worden, 1 woord. Toch, ook hier nog een ten dele. Dikwijls moeten wij tot een zo juist mogelijh weergeven van onze bedoelin- gen nog leentjebuur spelen Het: één taal, bii «en andere taal. Zo vroeg Tóch zegt .plausibele" nèt Duitsers ttae bedeliup da nlausibelc" is een in offi- juist mogelijk ciële stukken steeds gebe zigde uitdrukking melijke, dan schrikken vlak gekwekkel". ,In der Beschranlkung zeiet verjaarsvi- den zoals zij in de lente zich .ou op- aan oils vertonen.» Groener zouden groen vindt men ter wereld al dat niet „Laten uw woorden weinige angenaam, verklaarbare", sich der Meister", zeggen de besprenkt.geen vuile dat ,,ins blaue hinein" en met ..plausibele". Vooropgesteld zij Mhr. Sch. gewichtig te doen Het is mei mijn kennis van vreemde die laai een wonderlijk ten te luchten. Nee hoor. iet, Zo ergens, den voelen d»« «"-keltje hier onze^ gebrekkig- die„ houd y, daarvoor te J- eigen land Overpeinzingen van Margaritha j| Zelfs de dichter ervaart eigen taal Alleen in gevallet. waar in het Hollands niet zó zuiver mijn bedoelen wordt weergegeven als in een ande re taal. die voor zo'n geval wèl een goede uitdrukkings vorm bezit, speel ik leentje buur. Er zijn óók woorden langzamerhand inter- t boven hem uitgaande macht, die hij in beweging brengt. En wij. „gewone" mensen bedienen ons tot overbrenging van onze gedachten feitelijk van woord-aftreksels, woord fragmenten. r. dat niet ■nder woorden te brengen is. naar slechts aangevoeld kan Neem nu eens het Franse: Partir, c'est mourir un peu", hoe houterig dat in on ze taal klinkt: ..Scheiden is een beetje sterven". Ziet u Mhr Sch dat het heus nie' altijd gewichtigdoenerij ,In de beperking de, geen losse taal ga uit uw Véél wordt ons in het Woord over onze woorden gezegd. De zin door Christus' mond ge sproken, die hemel en aarde verenigde bevatte slechts die woorden: ,.Het is volbracht". Door deze drie woorden werden de hemelen bewogen en de Satan zijn kop vermor zeld. En door deze drie woor den werd ons de toegang ont sloten tot hemel en nieuwe aarde, waar „enerlei taal" zal gesproken worden, waar wij allen het volmaakte uit drukkingsvermogen zullen be zitten tot meerdere glorie Gods. MARGARITHA toont zich de meester". Inder daad. Meestal wordt er ir weinig woorden meer gezegd, dan wanneer iemand een nia- gara-woordenvloed over ons uitstort. De vorige week za< heel klein dorp in de auto Eon eenvoudige man. die mi: iets vertelde van 't buiten land. waar hij geweest gevoelens, zodra ze onder woorden gebracht werden, het essentiële verloren? Als wfj nationaal zijn geworden, als b.v. het woord pension, dat oorspronkelijk Frans is. ..Superieur" kunnen wij daai ook gevoeglijk onder rekenen Dit laatste wil zeggen: 1 buitenlands woord n-, enige ogenblikken stilte zei j.o opecns mpt zekere bewo- Mevr. v. Sch. te den H. Hartelijk dank voor uw schrij- Mogen u nog vele jaren 5 vol genheid in zijn stem: „Maar geschonken worden maakt. En het wonder Gods is nergens is het gras zo groen als die ding gemeen: alle bevatten ze een bosje dicht opeenstaande, heldergele meeldraden. De Abutilon vraagt heel veel frisse lucht. Daarom doet men goed de plant in de zomermaanden, bijvoorbeeld van juni tot en met augustus (als het een mooie nazomer is tot half september) buiten te zetten, hetzij in de tuin, op een balkon of buiten in de vensterbank. Desnoods kan men de plant voor een veel openstaand raam zetten. Als de plant binnen staat is het goed het ver trek vaak te luchten. Verder houdt de Abutilon veel van een warme plaat® en van veel licht. Maar van de felle middagzon moet ze niet veel hebben. Als men nu ook nog zorgt, dat men de aarde gned vochtig houdt (niet kletsnat), zo. dat de pot van buiten altijd donkerrood van kleur is en daarbij vaak wat kamerplanten- mest geeft, dan voldoet men aan de eisen die de plant stelt en kan men er veel plezier van beleven. Geef de plant elk jaar verse, voed selrijke potaarde. Bij het verpotten kan men tevens de plant wat fatsoeneren door hier en daar een takje in te kor ten, want ze heeft wel neiging tot on regelmatige groei. De afgesneden tak jes kunnen, als men ze inkort tot ca. 10 cm, heel gemakkelijk gestekt wor den. dit, dat uit al die talen tongen Hij zich lof bereiden vil door die ontelbare schare die één zijn in de taal van het geloof. Geloofstaal ardigheidsgevoel dus. Als geloofstaal, verheven lie- Holland". Daarna mompelde hij iets over onze groene ;roene uiterwaarden, in hel voorjaar. Telkens hoor ik noj; dat éne zinnetje: „Nergens is het gras zo groen als in Hol- kleine Zonnestraaltjes bij de J zieken te brengen, 't Zijn 1 iuist de kleine liefdedaden die méér doen dan vele i „vrome" woorden alleen! 5 Zie boven). M.

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 9