i De Hoge Veluwe in laat voorjaar Raadsels om Mayer-miljoenen thans opgelost? Twee Zwitsers zoeken NA EEN EEUW SPEUREN Sneeuw en ijs hebben een grote achterstand gebracht 3 bij ons de droogste maand 65 JAAR In 't draaiend kraaiennest' NIEUWE LEIDSCHE COURANT ZATERDAG 17 MAART 1956 I O .1 nog één persoon 1 'V ULLEN binnenkort 70 Zwitserse Mayers, Mei ers of Meyers versterkt met ongeveer 100 Neder landse naamgenoten, hun deel krijgen van een mil- joenenschat, die ongeveer een eeuw geleden op won derlijke wijze verdween? Ziehier een actuele vraag, die rijst naar aanleiding van een nieuw onderzoek naar het fortuin van de uit een ZwitsersNederlands geslacht stammende figuur Joseph Mayer, grondlegger van een rijke aardewerk- en porseleinindustrie in Enge land, overleden in Hanley in het jaar 1860. Joseph Mayer stierf kinderloos op 85- jarige leeftijd en gaf zyn huishoudster twee dagen vóór zijn dood opdracht, en kele zinken kisten, die zij onder stren ge geheimhouding" verstopt had, voorschijn te halen en deze naar executeur-testamentair, een zekere heer Abington, te vervoeren. Het schijnt, dat de miljoenen (hoeveel weet nie mand precies) inderdaad daar aange komen zijn, maar daarna werd het for tuin om duistere redenen „voorlopig1 naar de Bank of England vervoerd e werd daarna nooit meer gezien. Slechts een kist, gevuld met vergeel de familie-documenten, bleef buiten de kluizen en bègon een vreemde lange reis om na vele jaren via een Neder lands scheepskapitein in Zwitserland te belanden. En hier werd dit waar devolle bewijsmateriaal door de erfge namen, die al meerdere nutteloze pro cessen gevoerd hadden, dankbaar aan- Taal noch teken Wel zelden heeft zich een wonderlijker historie rond een miljoenenschat afge speeld. In de loop der jaren heeft men vanuit Zwitserland twee met documen ten beladen advocaten naar Engeland gestuurd. Beide gaven taal noch teken en pas veel later kon vastgesteld wor den, dat één van hen een groots opge zette praktijk in Londen begonnen was. Eerst in de twintiger jaren lukte het een Duits detective, aan de weet te ko men, dat de Bank of England zich over het Mayerfortuin ontfermd had en toen besloot de kleine groep erfgenamen, die totnogtoe alleen de strijd gevoerd had, alle rechthebbende Mayers of Meiers om zich heen te verzamelen. Zo ver schenen er in 1925 in enkele kranten te Bern advertenties, waarin met reuzen letters over de erfenis van Mayer of Meier, toen ongeveer op 200.000 Eng. ponden oftewel met rente en wederren- te op 45.000.000 Francs geschat, gespro ken werd en de kinderen van 8 Meiers (volgens de stamboom van 6 maart 1874) opgeroepen werden. Deze actie leverde 70 rechthebbende Meiers op, die gezamenlijk zich weer op de miljoenen wierpen zonder iets tc bereiken. Maar deze groep wenste de strijd niet op te geven en zo heeft men er dan thans twee zeer bekwame Zwitserse onderzoekers, de heren Tho mas Steinegger en Fritz Ziegler, op uit gestuurd. Deze zijn na enkele jaren moeizame speurarbeid eindelijk zover gekomen, dat zij ons tijdens een gesprek in het Schillerhotel te Amsterdam alwaar zij tijdelijk hun intrek genomen hadden om per advertentie de Nederlandse Mayers op te roepen konden verze keren, „dat de zaak practisch rond was." Men had nog slechts één per soon nodig om het sterkste bewijsstuk, een onaanvechtbare stamboom, te kun- illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Jlicu wc jCdltóctic (foonrnl Redactie-adres Steenstraat 37, Leiden, lllllllllllillllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllil;" luee Zwitserse onderzoekers, d en Thomas Steinegger flinks) e. Iz Ziegler, bestuderen in hun kame hotel Schiller te Amsterdam de i. koffer meegebrachte oude Mayei familiedocumenten. Nederlandse tak Inmiddels hebben zich reeds ongeveer 100 Nederlandse erfgenamen gemeld en in dit verband willen we vermelden, hoe deze vaderlandse Mayertak histo risch gegroeid is. In het begin van de 18e eeuw emigreerden twee broers, Hans Ulrich en Johannes Mayer uit Niederbipp (Kanton Berm Via Bazel naar ons land, waar beide huwden en nazaten kregen. Hieronder bevond zich ook een zekere Ilijah Mayer, die trouw de met een Nederlands meisje Jane. (De onderzoekers konden aantonen, dat deze Jane Mayer een winkel in de Kal- verstraat te Amsterdam bezat). We vin den Ilijah Mayer later met zijn zoon Joseph, die zoveel fortuin zou vergaren, in Hanley. alwaar zich ook het familie graf bevindt. Nu we op dit punt aan gekomen zijn, gaan we het terrein der raadselen betreden. Blijkens de inscriptie rusten in dit graf Ilijah, Joseph, Elisabeth en Mary Mayer. De twee laatsten stierven resp. 1790 en 1779 en dus had Mary ge- n de tijdsvolgorde bovenaan de gedenkplaat moeten staan, gevolgd door Elisabeth. Het blijkt echter precies om gekeerd te zijn, zodat het niet onmo gelijk is dat dit grafschrift vervalst werd. Bovendien blijken er op het graf twee vrouwennamen te ontbreken, die volgens onderzoekingen wel dienden zijn! Niemand weet (totnogtoe), wat deze vreemde feiten te betekenen heb ben. Steinegger en Ziegler waren bij hun bezoek aan Hanley ook verrast, dat het graf te midden van verval len stenen zo goed onderhouden bleek te zijn Maar we hebben nog een raadsel. Zo werden er fotocopieën van documenten gemaakt, die o.a. betrekking hebben op het huwelijk van Ilijah met Jane hierin komt hardnekkig de „schrijf- t" „Elijah Mare" voor, hoewel de betrokkene zelf wel met Ilijah Mayer ondertekende! Iets scheef9 Op zijn minst mogen we dus zeggen, »t er „iets scheef" zit met deze mil joenenerfenis, al kunnen we ons aan enkele conclusies wagen. De beide Zwitserse onderzoekers, die in een grote koffer de uit de bewuste zinken kist overgehevelde Mayer-documenten mee voerden met vriendelijke rode lintjes tot bundeltjes verpakt wensten ove rigens tegenover ons niet al te diep op deze vreemde feiten in te gaan. Inmiddels werd ons gesprek steeds eer onderbroken door de een of andere ïrveus telefonerende Meier, die be lust op de zwevende „meiers" gaar ne een afspraak wilde maken. Steines ger verzekerde ons, dat een dergelijk onderzoek veel van de zenuwen vraagt iedere dag begon en sloot met de zelfde naam: Mayer. miljoenen. Maar de schoon ste droom aller dromen had toch een groenten- boer in 1926 in Manchester, een zekere mijnheer Janance. Toen hij namelijk in de kranten las, dat een groep Zwitsers aan spraak maakte op het fortuin, herinnerde hij zich plots, dat zijn vaders tweede vrouw een nicht was van een man, ge naamd Joseph Mayer van Han ley. Aangezien Mr. Janance het „onwaarschijnlijk" achtte, dat verdere „nadere bloedverwan ten" gevonden zouden worden, riep hij zich gezien ook het feit, dat het geld al zolang „on beheerd" was tot enig erfge naam uit. Zijn foto met uitge breid commentaar verscheen in alle Engelse dagbladen. Mr. Janance, die het fortuin toen op 18 miljoen schatte, zei, dat hij het „eigenlijk niet nodig had" maar ja op de een of andere manier zou het wel nuttig kun nen zijn. Inmiddels is Mr. Janance 98 jaar ge worden en ondanks het feit, dat hij in het bezit is van een brief, die Joseph Mayer eigenhandig lang voor 1831 aan zijn stiefmoeder schreef, heeft hij tot nogtoe geen cent gezien. Zeker is, dat de bejaarde groentenboer de moed nog niet opgegeven heeft, maar volgens het bestaande testament zal hij waarschijn lijk niet eens aan de tafel mogen aan zitten, wanneer de buit tussen de vele Mayers verdeeld wordt. Maar het heeft er nu toch wel alle schijn van, dat de dromen van anderen werkelijkheid gaan worden. De twee on derzoekers gaan binnenkort naar Enge land en hopen dan de laatste hand te leggen aan hun wel zeer bijzondere op- JAAP STIGTER isje, die in liet Park 'andelpad aanharken de officiële werkkrachten, Nationaal Park verwacht 350.000 bezoekers Zacht waas in de bomen ii de lucht. Of verbceldcr dende grau\ diep in ons hebben Maar er zjjn kalenders die kalenders staat de 21st< wel heel dichtbij. En 21 ir lente 21 maart luidt een seizoen in. Dan kan de reg zo druilerig vallen, dan I bolle stormwind nog kalender hanut met zicht aan de muur; 2 kijken we beslis Vcrbeelder Is het de De natuur lgfct het ons welwillend te willen bevé?tigcn. Want in de nog kale bomen, in de berken langs de laan. in de wilgen langs de stille slootkant, kleurt zich een pasteltint, een licht paarsig brons, dat het landschap juist die aankle ding geeft, die ons doet zeggen: de doodsheid, is uit de natuur. Het zijn niet alleen de bomen, de dieren vertellen het i 'ogel i de booi s buis te zingen, de vijver van het park roeren zich t onrustige activiteit. Maar het i alleen die onder ons, die hun i de kost geven, die deze symp- i kun, echte t dat •hte V, waas in de bomen het zekerst, teken. En waar zou deze eerst, lentebode zich beter afteken, in het prachtige, stuk landschap, dal Park De Hoge Veluwe heet? Onze verslaggever en onze fotograaf zijn er in deze laatste winterdagen ge weest, en wat zij er van de lent, gaand artikel. dan bij- (Van onze speciale verslaggever) De man, die in het loket moet zitten, is er niet, maar er is dan ook niemand, die het Park de Hoge Veluwe binnen wil, op de vroege, zonnige morgen, dat ons wagentje voor het bakstenen kantoor tot stilstand komt. Het is half maart en de zon kan de lichte guurheid in de winterlucht nog niet geheel verslaan. Maar in het kantoor van ons Nationale Park staan de zonnebanen als balken van de ramen dwars de kamer in en daar merken we dan, dat het dan officieel nog wel geen lente mag zijn, maar dat de voorbereidingen voor een ongetwijfeld drukke zomer al in volle gang zijn. Want in het kantoor klopt het hart van een kleine organisatie, die zestif man vast personeel en een wisselen, aantal minder valide arbeiders uit de omgeving aan het werk zet. En d werk omvat planten, wegen en paden orde maken, de afwatering en de bor ders rond het jachtslot verzorgen, wegwijzers, paddestoelen en de afraste ring repareren en vervangen ei is hard nodig, want als het dit jaar druk wordt, moet men rekenen op bij na 350.000 bezoekers met 32.000 auto'; en 2.800 autobussen! Onrust Bij de nestkastjes kwinkeleren de vogels, de zwanen in de vijver ver tonen de onrust, die aan het broeden voorafgaat, en er zijn jonge varkens en jonge, pasgeboren mouflons park gezien. En die mouflons, daar is men bij de Hoge Veluwe trots op want het is daar de enige plaats in Nederland, waar deze mouflons buiten de dierentuinen voorkomen, al sinds ze veertig jaar geleden hier zijn ingevoerd. Aan de vijver botten de wilgen uit in parelgrijze katjes, en dat is een lentebode te meer, ook al is men er zich terdege van bewust, dat het dit keer een laat voorjaar zal worden, omdat s ijs de werkzaamheden en de natuur een Door de tunnel ■aaide den, die de gekromdë stam over het Park De Hoge Veluwe heeft gebogen, uit over de met een heldere voor jaar szonneschijn overgoten heide velden en dan hebben we alle elementen, die deze natuur- symphonie maken, bij elkaar. En tevens: een van de vele mooie doorkijkjes, waaraan het park zo rijk is. Ook onze weerkundige medewerker heeft de lente weer in het hoofd. Hij \chreef daarover een in te- ■essante bijdrage, maar hij keek daarbij ook nog even terug op de winter, die dit jaar met een uiterst koude februarimaand vaar wel zegde, zonder dat er jk maar iemand een traan n zal storten. Dinsdag- iddag om 16 uur 21 mi nuten breekt de lente aan, want dan bereikt de zon het zogenaamde lentepunt Nu is maart, zoals u ook wel weet, een maand met soms wonderlijke grilen. Het is wel zo, dat een zo koude maart als die van verleden jaar (toen het op de 21ste nog flink sneeuw de) een zeldzaamheid is. Met op het termijnstation r77"^ Omdat de Noordzee zo koud is, valt er meestal weinig regen van het K.N.M.I. te Naald wijk 18 tegen normaal 9 vorstdagen en 7 tegen nor maal 2 sneeuwdagen, deed maart verleden jaar weinig voor een wintermaand on der. Maarwij hebben ook betere ervaringen met de len temaand, zoals in 1945 toen op 22 maart al 22 graden werd gemeten. Toch zijn temperaturen bo ven de 20 graden in maart uitzonderingen, hetgeen niet gezegd kan worden van het aantal nachten met zware nachtvorst. Zeewater De nog lange tijd vrij lage Vergeefse droom temperatuur van het Noord zeewater (vooral na een strenge vorstperiode) is er oorzaak van, dat er in deze voorjaarsmaanden hier in het westen over het algemeen maar weinig buien vallen, al thans buien die gewicht in de -- u a.„„J,™ -.ch.al of in de regen- de Aras<el bliAmsterdam neter!leggen. Dat maart de gemiddeld iroogste maand van het ge- De zo beruchte gure maart se buien, die vergezeld plegen te gaan van hagel en sneeuw, treft men meer in het bin nenland aan dan in ons kustgebied. Deze voorjaars buien komen voor, wanneer er af en toe met krachtige noordwestelijke winden kou- de-invallen plaats hebben met in de bovenlucht zeer lage temperaturen van op 5 km hoogte soms 40 gra den, in welke omstandigheid de lucht zeer onstabiel is. Een ander rijmpje zegt echter: „Maartse buien wil len beduiden dat de zomer aan komt kruien", zodat de ze gure dagen eigenlijk bij een normaal voorjaar horen. W internaweeën Toch zijn wij na maar liefst de koudste februari maand van de laatste jaar, niet slecht weggeko- Winters als die 1942 en 1947 duurden tot half maart. In 1942 lag er op 15 maart in een groot deel ons land nog een halve ter sneeuw. Op 18 maart 1947 lagen het merendeel van on ze grote rivieren nog met ijs bedekt evenals het IJssel- meer. Veel erger was het in maart 1845, toen er op Twee de Paasdag (23 maart) men. daar binnen de hekken van Nationale Park. Er is veel extra voerd, veel hooi, mais en ander v is uitgestrooid, er zijn wat bomen gewaaid, maar over het algemeen is geen reden tot klagen. Er zijn wat ae ganzen en zwanen op hun trek in het park geweest, en men heeft de arend, die elk jaar komt, gemist, w schijnlijk omdat de myxomatose der de wilde konijnen een ware si ting heeft aangericht. Stoffering Ja, de bosbouwers zijn wel blij over dat vrijwel ontbreken van de ko nijnen. maar de leiding van het park vindt het toch wel jammer, dat deze natuurlijke en levendige stoffering van het landschap dit jaar ontbreekt, ook al, omdat men nu de zee-arend bij gebrek in voedsel niét heeft gezien. De zestig man personeel en de losse, minder valide arbeiders hebben werk genoeg. Het planten van dennen rixen had men einde februari al i doen, maar de grond is zelfs nu nog door de hardnekkige nachtvorst veel te hard om daar aan te kunnen den ken. Met het heibranden, het beste mid del om de hei te regenereren en wat wildvoer te verschaffen, moet men ook eerstdaags beginnen, en dan wacht nog omvangrijk werk aan paden en wegen, aan hekken en wegwijzers. De levende have is voor zover men dat kan nagaan vrijwel intact: 75 reeën, on geveer 120 herten, evenveel mouflons en ongeveer 50 wilde zwijnen. Of die er al lemaal nog zijn, kan met de beste wil van de wereld niet gezegd worden, want de varkens breken nog wel eens uit, als het moet met veel geweld dwars door de afrastering heen Record-aantallen Het afgelopen jaar heeft De met 32.000 auto's, 2.800 autobussen en 67.000 fietsen en bromfietsen kwa men in de loop van 1955 een kijkje nemen. Op Tweede Pinksterdag telde men alleen al 7883 bezoekers, waar van 3500 met 980 auto's en 2139 met fiets en bromfiets. twijfeld geëvenaard, zo al niet overtröf- worden, en men rekent op de drukte tegen Hemelvaartsdag, v in de buurt het oude gebruik „dauwtrappen", het er 's morgens vroeg op uittrekken, nog in ere ge houden wordt. Want het is een dat steeds meer Nederlanders de ke schoonheid van ons nationale park gaan beseffen en waarderen. Geen won der overigens, want zelfs nu, in deze laatste winterdagen, biedt het park onvergetelijke schoonheid. Als men over de Hoge Veluwe spreekt, denkt men gelijk aan de heer A. B. Wigman, wiens functie daar al vele malen omschreven, maar nimmer goed gekarakteri seerd is. Hij zelf noemt zich „na tuurhistorisch medewerker", maar dat geeft volgens onze bescheiden mening veel te zwak weer welke inspannende en intensieve be moeiingen deze heer Wigman met ons Nationale Park heeft. WIST ALLES Idylle In een wandelpaadje bij het Kröller- Miillermuseum harken een jongetje en meisje de bladéren bij elkaar, een- s arbeiders ruimen en rapareren de wegen, de zon schijnt over een ver waaide den in een zandverstuiving, de 'hei ligt glooiend en in onvatbare rust in het klare daglicht, en het zijn t zovele idyllische tafereeltjes, die zoete van de parkaanleg missen er. statige, het waardige van de ongerepte natuur nog voluit bezitten. Rond restaurant De Rijzenburg, waar en nu al voortreffelijk kan lunchen i dineren, rond de theeschenkerij „De speren Pot", rond het jachtslot St. Hubertus, bij het museum en de monu menten zijn arbeiders in dc weer om het park voor het ontvangen van de vele duizenden gereed te maken. Het wordt lente en niet alleen het zachte, paarsgroene waas in de licht bewegende boomtoppen is er een teken van. Ook de arbei der, die een pad aanharkt, ook een kellner, die de ramen zeemt. hij bij het Nationale Park, een r die „er alles van wist", en die zich al spoedig een vaste en onmisbare plaats wist te veroveren tussen hen, die met leiding en organisatie belast zijn. SCHRIJVER En nu, donderdag jl., is de heer A. B. Wigman, schrijver van vele boeken en geschriften, vijfenzestig jaar geworden. En wie daarbij denkt aan pensionering, aan rentenieren en kalmpjes-aan-doen, moest hem maar eens onverwacht tegenkomen in een van de laantjes van het park, dl fiets aan de hand, het groene, ha rige hoedje wat zwierig in de ogen. IN BEDRIJF Hij is nog „volop in bedrijf', zoals hij zelf, wat bescheiden lachend toe geeft, en als men hem vraagt naar de juiste datum van zijn verjaar dag zegt hij: „Ik ben één dag ouder dan Jan Strijbos, vind je dat niet toevallig GELUKWENS En onverbrekelijk verbonden aan dit verhaaltje over de lente in De Hoge Veluwe, een gelukwens voor de heer A. B. Wigman, de man, die hand en hart aan dit stuk natuur schoon heeft gegeven. Waar logeert u werden verkocht op het ijs staande ijs- advertentie uit groot dag- blad aantoont. tent, zoals {£1 die dagen uel custgebied, is hierdoor 'erklaren. Maart is op dc goede weg. Door de lage temperatuur Er zullen af en toe nog an het zeewater, dat mo- nachtvorsten voorkomen nenteel met 2 a 3 graden wel misschien ook nog enkele -*rg koud is, komen er boven verdwaalde sneeuw- of hagel- tet zo goed als geen buien buien, maar zoals het er op tot ontwikkeling. Dc neerslag, het ogenblik uitziet staat het die er in maart valt. is dan er klimatologisch voor de in de regel ook toe tc schrij- land- en tuinbouw thans be zen aan fronten van oceaan- ter voor dan verleden jaar, iepressies. Is de depressie- toen wij strikt genomen tot activiteit gering, dan valt eind mei hebben moeten maart niet zelden als een wachten voor wij het zonder zeer droge maand uit de bus. kachel konden stellen. 99 Velen van ons lebben in verschil lende hotels gelo geerd met va- cantie, voor za- halen daarover (vooral die uit die vacantie aan het Zwitserse berg- meertje )zyn dan ook doorspekt met opsommingen van alle comfort, alle gemakken en bij zonderheden van dat betreffende hotel. Maar wat zou u er van den ken, als u op de vraag: „Waarheb je toen gelo geerd?" achteloos kon antwoorden: de kraaiennest Dat kunt u zeggen, als u de moeite wilt nemen, eens te gaan logeren in het Kan Iti Hotel, aan de kust van Atami in Japan, want de bouwers van Kan Iti hebben met het kraaiennest, een rond paviljoen, dat hoog op het dak staat, een aardig grapje uitge haald: het draait, met alles wat erin ,Oh, in het draaien- is gebouwdka mers, badkamers en alle denkbare comfort. De ka mers, die nog geen zes dollar per dag kosten (inclusief twee maaltyden, 't is maar dat u het weet), draaien el ke 54 minuten ge heel rond, de be woners zodoende een prachtig pa norama tonend van de landzijde en de Pacific in de diepte. Het komt wel eens voor, dat gasten, langzaam met hun raam over die diepe, diepe oceaan draaiend, een beetje duizelig worden en de hotel eigenaar vragen, het kraaiennest stil te zetten. Maar dan duurt het nooit lang, of gasten aan de andere kant de rotonde willen wel eens wat anders zien dan bergen en dan be gint het kraaiennest weer te draaien. Hoe het moet, als je je kamer wilt verlaten en of je dan moet wachten tot de trap "langskomt" wordt by de historie niet vermeld...

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 7