Eerste IKOR-avond trok een volle Stadsgehoorzaal VAN HENS TOT MENS Christen-vrouwenbond hoorde iets over Milva en Luva van het draaiboek Dr. W. Jappe Alberts sprak voor „Oud-Leiden" NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 ZATERDAG 17 MAART 1956 BONTE VERSCHEIDENHEID Schoolprijs werd door R.K. lyceum in de wacht gesleept „Nun fanget an ein gutes lied zu zingen". Dit begin van „Zum Anfang" van Leo Haszler, was een waardige opening van de eerste „I.K.O." (inter- scholaire kunstontmoeting). Op sportgebied ontmoeten de middelbare scholieren elkaar geregeld, maar het is aan een initiatief van de leerlingen- vereniging van de Chr. kweekschool te danken, dat nu niet een finale van volleybalwedstrijden, maar een ontmoeting met muziek en declamatie een volle Stadsgehoorzaal trok. De loco-burgemeester J. C. van Schaik. rectors en directeuren van de scholen de heer J. Roosenschoon. hoofd van afdeling onderwijs, waren de personen, die door de heer C. Rarnhoorn. van de voorbereidingscommissie „I.K.O.", in het bijzonder welkom werden geheten. Hij sprak de wens uit, dat het in de eerste plaats niet zou gaan wedstrijd, maar dat door deze avond de (liefde tot de muziek en de declamatie groot zou worden, dat zelfbeoefening volgt. Een speciaal welkom was ook b< stemd voor de N.C.R.V., die van deze avond een opname heeft gemaakt, dni waarschijnlijk op 27 apriil gedeeltelijk zal worden uitgezonden De koren van de meisjes-H.B.S. (ddri- gente: mej. Kruyt), de Gem. H.B.S. (diri gent: de heer Bontje), de Ohr. kweek school en het Chr. lyceum (dirigent bij beide: de heer Chr. Hanegnaaff) zongen dus ondeT directie van laatstgenoemde (het in veertien dagen Ingestudeerde „Zum Anfang". Dn nu begon de zware taak voor de jury. die voor muziek bestond uit: de heer Iskar Aribo, de heer en mevrouw Geraedts. de heer Chris Hanegraaff en de heer Han Zirkzee en voor declamatie uit: mejuffrouw T. Kleynhou'. en de heren dr. A. J. de Jong, C, J. Kloots, A. Middel dorp, Ph. C. van der Pant en J. J. Siljéi Gevarieerd Het uit 19 bijdragen bestaande program ma, was sterk gevarieerd (van een pré lude van Bach tot eeh tango van Albeniz. van een gedicht.van Goethe *.ot één van Guill au me van der Graft), de uitvoering wisselvallig. Sommigen bleken steken m een technisch wel aanvaardbare uitvoe ring, anderen bleken hun bijdrage ook geestelijk enigszins aan te kunnen. Het geheel was toch zeer goed. Bij de beoor deling moet er rekening mee gehouden worden, daiï, zoals de heer Aribo het bij het bekend maken van de uitslag zei. de middelbare scholier overbelast is met huiswerk en repetities. Deze opmerking ontlokte aan de zaal een luidruchtig ap plaus, iets wat de rectors en directeuren te denken kan geven 1 Muziek In de afdeldng muziek kwamen Henny Ravestein en Mady Roeloffs van de Ohr kweekschool als eersten uit de bus. Als eersten ook waren zij op het podium ge komen om de andante en het allegro uit de 3e sonatine in g van Fr. Schubert op viool en piano te spelen. Deze opvoering reikte inderdaad ver boven het schoolse peil en de eerste plaats is volkomen te recht. De vaardige vertolking van Fan- taisie Impromptu ln cis van F. Chopin leverde Kors van Leeuwen (eveneens Chr. kweekschool) een derde plaats op. terwijl Kees van Pinxteren (r.k. lyceum) op de derde plaats kwam voor de uitvoering van de meeslepende tango van Albenöz. Declamatie De heer Middeldorp,» die woordvoerder van de declamatie-jury was, vertelde, dat de liefde voor de poëzie, die 6prak uit de voordracht, de jury verblijd had. Het aan. TH. VAN DER HEIJDEN Rechtskundige HOGE RIJNDIJK 103 a LEIDEN TELEFOON 23405 Pacht-, rechtszaken en incasso's Contactavond van de Sportstichting Zoals bekend is, zijn de Sportraad en de Sportstichting onlangs samengevoegd. Nu ligt het in de bedoeling, dat de Raad van Beheer van de nieuwe stichting nader kennis maakt met de besturen van de diverse sportverenigingen. Daarvoor is donderdag een contactavond uitgeschre ven in de Turk. Op deze bijeenkomst zal de voorzitter van de sportstichting, de heer J. C. F. Coers, spreken over „Wat er leeft in Leiden, gezien van uit de Sportstichting". Vervolgens zullen de aanwezigen pro blemen van allerlei aard aan een sportfo- rum kunnen voorleggen. Ook worden enige interessante films vertoond. „De Etna" schonk Leidse stichting f 25.000 De stichting vakcursus verwarmings artikelen en kookapparatenhandel aan de Stationsweg te Leiden heeft van de N.V. Ijzergieterijen en emallleerfabrieken „De Etna" te Breda een cheque van f 25.000 ontvangen. „De Etna" viert dit jaar het honderd-jarig bestaan. Het bedrijf heeft genoemde stichting een stimulans willen geven voor de opleiding van cursisten, vooral in verband met 't feit, dat de stich ting op financiële moeilijkheden was ge stuit, toen zij een permanent voorlddh- tlngs- en 6oholingscentrum wilde oprich ten. Het door „De Etna" ter gelegenheid van het eeuwfeest geschonken bedrag is bedoeld om de stichting te helpen over deze moeilijkheden heen te komen. Een dokter nodig De zondagsdienst der huisartsen te Lei den wordt morgen waargenomen door de dokters Van Alphen, De Haan, Stoffers en Wijdicks. Welke apotheek? De avond-, nacht- en zondagsdienst van de Leidse apotheken wordt tot zaterdag 24 maart (acht uur) waargenomen door de apotheken Kok, Rapenburg 9. en „Tot Hulp der Menschheid". Hooigracht 48. De Oegstgeester apotheek heeft dienst. wijzen van de eerste-prijswinnaar was met zo moeilijk geweest; Wim de Meyer (r.k. lyceum), die van Marsman „De grijs aard" en de „jongeling" voordroeg, was overtuigend de beste. Jikke Schouten, die een bijzondere mooie stem heeft, had „Het Koor&n" van Guido Gezelle voc dragen en eindigde als tweedê. De derde plaats werd gedeeld door Manta Swarts (medsjes-H.B.S.) en Arnold van den Bos (Ohr. lyceum). Prijsuitreiking De heer Batrnhoorn reikte de medailles aan de winnaars uit. Toen kwam loco burgemeester Van Schaik op het toneel om de beker te overhandigen, die door het gemeentebestuur als schoolprijs is be schikbaar gesteld. Het r.k. lyceum won deze. De loco-burgemeester had mede door deze avond de indruk gekregen, dat de klachten over de jeugd wel eens on gegrond konden zijn Hij was bflij. dat dit initiatief zo bijzonder geslaagd was en hij sprak de wens uit. da', de volgende „I.K.O" in de nieuwe schouwburg kan worden gehouden. In Rehoboth In Rehoboth vergaderde gisteravond weer de Christen-vrouwenbond. Vóór de aangekondigde lezing over de Milva en de Luva stond een belangrijk punt op de agenda, namelijk de verkiezing van drie nieuwe bestuursleden. Aftredend waren mevrouw G. Houwing, de presidente, mevrouw S. Dreg mans en mevrouw M. van Loo. De beide eerste dames, die zich herkiesbaar hadden gesteld, werden herkozen, terwijl de functie van mevrouw Van Loo, die na een lange periode van afwezigheid deze vergadering meemaak te, over ging op mevrouw A. A. Reyneveld-v. d. Gugten. l'ing met de manlijke beroepsmilitairen, wat het voordeel van gelijke salarissen meebracht maar het nadeel van meer verplichtingen: de Milva's vielen nu even als nun manlijke collega's onder de krijgstucht Luva Mevrouw Houwing sprak Loo, „de oudste van ons in ondervinding". zoal6 ze zei, toe. Tien jaar is mevrouw Van Loo bestuurslid geweest en steeds was zij voor de andere bestuursleden een steun. De presidente dankte mevrouw Van Loo voor haar vele werk en overhandigde'haar een boek. Mevrouw Van Ingen-Schensu sprak namens de andere bestuursleden dej De Luva was oorspronkelijk een ondei presidente toe. die haar taak in he* ver- deel van de M:lva. maar na een officieus prettig vervulde en zich thsr.s j onderscheid volgde een officieel uittreden eid verklaarde deze voor de I van de luchtvaartafdeling. Wél wordt nog komende vier jaar op zich te nemer, i „-feeds gezamenlijk voorlichting gegeven. "Milvrt He' :-s Sebleken dat in het leger vsr- schillende? functies beter door vrouwen Mej. E. M. Veen, luitenant bij de Milva. j dan door mannen kunnen worden inge- .prak over de Milva (militaire vrouwen- j nompn. Dit geldt niet alleen voor admi- afaeling) en de Luva (luchtvaartvroiiwen- nistratief werk. Voor de radioverbinding fdeling) en vertoonde enkele films Zij bij de luchtmacht bijvoorbeeld nam men ertelde eerst iets over het ontstaan vanmeisjes in dienst, omdat de vrouwenstem eze afdelingen. In de oorlog, toen ko-jbij storingenbeter is te verstaan dan de ngin Wiilhelmlna van uit Londen beroep deed op de Hollandse korps te vormen dat bij de bevrijding ge organiseerd hulp zou kunnen verlenen, meldden zich meisjes aan. die al spoedig erden verdeeld in twee grote groepen: de ■rpleegsters en zij die later gingen be horen tot het Vrouwelijk Hulp Korps. De laatste groep bracht overal hulp waar ze nodig was en werd beschouwd als verlengstuk van het Ned. Rode Kruis Het Vrouwelijk Hulp Korps was echtjer Contract De Milva of Luva betekent een contract voor twee jaar, dat alleen tussentijds brokien mag worden door huwelijk igratie. Mej. Van Veen vestigde AGENDA VAN LEIDEN Zaterdag Schouwburg, 8 uur: jubileumseizoen L!tteri6 Sacrum, „De Plankeniers" uit Naarden met „De Koopman van Venetië" van Shakespeare. Oegstgeest, Oud-Poelgeest: week einde „Azië en Europa— Quo Vadis?" Zondag Marekerk, 7 uur: Kerkdienst voor ge heel Leiden, dr. P L. Schooniheim over: Kruis in Paasgloed. Maandag Stadhuis, 2 uur: gemeenteraad. Gulden Vlies, half 3: Vereniging van hulsvrouwen, lezing over veilig verkeer Schouwburg, 8 uur: K. en O.. Het Nieu we Comedia met „Vals beschuldigd", door Philip King. Foyer stadsgehoorzaal, 8 uur: V. en D., demonstratie Camp-corsetten. Gulden Vlies. 8.15 uur: Vereniging Ko ninginnedag. jaarvergadering, bespreking feesten, mr. P. J. Idenburg vertoont kleu renfilms over de Belgische Congo en Noord-Afrika. Dinsdag Burcht. 35 uur: receptie Eerste Leidse Inkoop Combinatie (25 jaar). Stadsgehoorzaal, 8 uur: Gerzon, voor- J aars-modeshow. Casino, 9.15 uur: K. en O.-filmstudie- kring, „La maison du silence" van G. W. Pabst. Antonius-clubhuls, 8 uur: buurt- en speeltuinvereniging „Rondom de Mare- dijk", uitvoering gymnastiekafdeling. Clubhuis De Sperwers (Langestraat 67- 69), 8 uur: Leidse Jeugd Actie, film- scholingscursus, inleider: Pater R. van Sasse van I.Tsselt, film: Shane (Western van George Stevens). Rijksmuseum van oudheden, 8 uur: prof. dr. H. Klumbach (Mainz) over: Der Schatzfund von Straubing und seine kul- turgeschlchtllchen Beziehungen. Oegstgeest, Witte Huis, 8 uur: modeshow Eerste Oegstgeester Confectie- Warmond, 8 uur: gemeenteraad. Tentoonstellingen Lakenhal, 105 uur: De stille glans der Gouden Eeuw (tot 26 maart) Tent Beestenmarkt, 10—12. 2—5 en 7- 10 uur: „In Zuivelland" 'zondag de ge hele dag en ook maandagochtend geslo. ten). Nachtdienst apotheken Apotheek Kok. Rapenburg 9. en apo theek „Tot Hulp der Menschheid". Hooi gracht 48. van het publiek op vrouwelijke militairen gevestigd en de opmerkingen die deze meisjes soms te horen krijgen zijn altijd prettig. Dr. Riemens 55 jaar predikant Vandaag is het 55 jaar geleden dat dr J. Riemens, emeritus-predikant van de Hervormde gemeente van Leiden, wonen de te Zeist, het predikambt, te Hoogland (provincie Utrecht), aanvaardde. In 1908 vertrok ds. Riemens naar De- demsvaart en negen jaar later verwisselde hij deze plaats voor Leiden, waar hij in de tegenwoordige wijkgemeente Pniël de opvolger werd van ds. J. Hoogenraad. die toen naar de tegenwoordige wijkgemeente Rembrandtwijk verhuisde. Zijn eigenlijke voorganger was d.. K. W. Vetihake. die met emerttaat was gegaan. Per 1 januari 1944 ging ds. Riemens met emeritaat, waarna hij enige tijd hulppredi ker was onder de in onze stad verblijven- schippers. Nadat hij naar Zeist was ver huisd, is hij hulpprediker geworden van de Hervormde gemeente van Utrecht, welke functie hij thans, naar wij m te weten, nog bekleedt Ds. Riemens is erevoorzitter van Chr. zangvereniging Ex Animo te Leiden; bij bijzondere uitvoeringen geeft hij nog altijd van zijn belangstelling blijk. Tussen de bladzijden Helena van Troje. klassiek mythologisch verhaal omgewerkt tot interessant filmkijkspel Steiner, storend de Amerikaanse „slang" bij een Griekse tragedie. (Kleurrijk schouwspel met uitzonder- lijke massa-regie). De rijzige rivalen Deze week kan men op de filmaankon diging van het Luxortheater de naam van Jane Russell lezen. Over het algemeen weet men dan zo ongeveer al waar men aan toe is. In deze opvatting zijn wij ge sterkt bij het zien van „The tall men", mooi vertaald als „De rijzige rivalen". De dame in kwestie speelt in dit werk name- De uitdrukking „Het paard van Troji binnenhalen" is voldoende bekend. D> werkelijke geschiedenis, zoals die doo Homerus is verteld, wellicht minder. He lena was de dochter van Zeus en Leda en de echtgenote van Menelaus. Zij van een bijzondere schoonheid en werd geschaakt door de Trojaanse konings: Paris. Dit werd voor de Grieken leiding tot de oorlog met Troje en Troje's val keerde Helena met Menelaus naar Sparta terug. Terwijl de strijd rond de muren van Troje woedde, leefdi in het huis van Paris. Van dit klassieke gegeven uit de Griekse mythologie heeft Robert Wise een enorm groot opgt Cinemascope-film gemaakt, die deze in het Lidotheater wordt vertoond. De rolprent geeft een zeer bijzondere massa-regie te zien. die gericht is op elk detail van die massa, op elke figuur af zonderlijk van de duizenden medespelers en figuranten. De gevechten om de n van Troje zijn meesterstukjes van i kunst, maar of dit alles ook werkelijk iets met filmkunst heeft te maken, kan wor den betwijfeld Het is een kleurrijk, span nend schouwspel, vol gevechten van mar tegen man. vol Spartaanse moed en Tro jaanse gevoeligheid, vol liefde en haat, maar dan ook alleen een kijkspel, zoals al dit soort films kijkspelen zijn en zoals Homerus zijn verhalen ook heeft bedoeld. Men moet niet te veel waarde hechten 3an de authenticiteit, want van Hor is heus niet zo veel meer overgebleven. Vervelen behoeft u zich echter beslist niet. De film ls als kijkspel bijzonder in teressant en wij hebben de grootste be wondering voor de uitzonderlijke knap heid van de regie. Zeer suggestief is de muziek van Max De middeleeuwse stad De middeleeuwse stad was het onderwerp van een lezing, die dr. W. Jappe Albers gisteravond voor een groot aantal leden van de Vereniging „Oud Leiden" in de Lakenhal hield. Geen imitatie De vrouwelijke militair wil geen imitatie geven van de manlijke, maar met behoud van haar vrouwelijke eigenschappen, de voor haar geschikte functies bij het leger vervullen. Dat zij daarvoor bepaalde eigenschappen moet bezitten spreekt van zelf. Ze zal sociaal voelend moeten zijn om de goede sfeer te bevorderen tussen haar vrouwelijke collega's, met wie zij j voortdurend in contact blijft. Bovendien zal zij een behoorlijke dosis zelfdiscipline Imoeten hebben. Sommige dingen die het: aandacht op dat niemand bij de Milva be hoeft te gaan om het mooie uniform, want daar i6 het interessante spoedig van af. Ieder meisje verlangt naar variatie in haar kleding. Voor een Milva bestaat geen i-militair In 1952 volgde de gelijkstel-1 ri-atie. Bovendien ia steeds de aandacht de burgermaatschappij zich kan veroorloven, zijn voor haar uitgesloten. Spreekster besloot haar causerie met het geven van een uitvoerig overzicht van de opleiding en de werkzaamheden van Milva en Luva. In de aanvang van zijn betoog vertelde >pr. eerst iets over de oudste nederzet tingen in de noordelijke Nederlanden om .ervolgens over te gaan tot de oorzaken en de wijze van ontstaan van de vroeg- Twee groepen zijn te onderscheiden, aldus dr. Jappe Alberts: namelijk de ste den, die zich uit nederzettingen hebben ontwikkeld en die, waarbij van een nederzetting geen sprake ls geweest. De eerste noemde men de ontwikkelings steden. Deze hebben een lange geschie denis achter zich. De laatste waren de stichtingssteden. Geslaagde voorbeelden daarvan dienen echter buiten onze gren zen te worden gezocht: o.a. Lübeek en Freiburg. In de eerste helft van de 12e eeuw werden dergelijke steden gesticht. In de steden traden veelal doch niet altijd de kooplieden op de voorgrond. Ook handwerkslieden en landbouwers vormden belangrijke groepen. Het agra risch element is trouwens steeds aanwezig geweest en ook gebleven. In belangrijke mate tot de ontwikkeling van de steden hebben ook de markten, zowel de lokal» als de interlokale, bijgedragen. Wel moe men daarbij in het oog houden, aldus spr dat de stad geen markt is, maar een markt heeft. De markt is een van de kernpun ten van de stedelijke ontwikkeling. Kenmerken Hierna wijdde dr. Jappe Alberts nog uit over de kenmerken van de stad al; juridische eenheid. Hij kwam hierbij ook te spreken over de taak van de stadsbe sturen, die zich naarmate de stad groeide uitbreidde. Tot de bemoeiienis van de stadsbesturen behoorde de stedelijke wet geving, het toezicht op de naleving van de verordeningen, de zorg voor de stads verdediging, het beheer van de stads financiën, terwijl zij bovendien de stad vertegenwoordigen tegenover derden. Het vooral de stedelijke rekeningen door spr. uitvoerig besproken die i uitvoerig inzicht verschaffen over i kanten van het stedelijk bestuur. Met i aantal lichtbeelden werd tot slot een ander nog verduidelijkt. SEKSE "P\E sergeant-majoor-foerier had U in kamer 5 van gebouw N de ruw-houten tafel tot bank voor zijn gladgepoetste schoenen geko zen. En de korporaal, die hem hartstochtelijk hielp bij het niets doen, had zijn aanrakingsvlak met de werkelijkheid vergroot door behalve zijn zitvlak ook zijn kuiten op een stoel te leggen. Maar niet alvorens hij zijn supe rieur een sigaret had toegereikt en aangestoken, met een bloeden de wond aan zijn gierig hart wel iswaar, maar ook met de kans dat de sergeant-majoor wat langer zou blijven zitten. Het gesprek was voor krijgslie den niet helemaal origineel. Met vele woorden waren de sergeant- majoor en zijn assistent dus bezig „de vrouw" in het algemeen en sommige kennisjes in het bijzon der aan zowel vleiende als aan blootstellende kritiek te onder werpen. Met een lucifer uit een reclamedoosje van het Thuisfront zat de sergeant-majoor zijn tan den te stoken, onderwijl drukke pogingen in het werk stellend zijn helper van zijn vrouwenkennis te overtuigen. „De tong van een vrouw is als een degen, die nooit roest", zei de kenner, een lastig stukje tabak op de betonvloer spuwend. Eerst van niet-begrijpen, daarna van verrassing over zo'n onverwachte wijsheid, liet de korporaal zijn reeds halfgeloken ogen en zijn mond openvallen. Hij wou net vragen: „Waar heeft de sergeant majoor dat vandaan?", toen deze zijn monoloog met de ogen dicht, omdat hij in een plek zonlicht zat. vol berusting voortzette: „Ja jon gen, d'r is heel wat op vrouwen aan te merken, maar ze zijn de beste andere sekse, die we heb ben". Liegenier. Mammie, kijk uit! "VTAMMIE, u kijkt lang niet zo goed uit bij het oversteken als de moeder van Annemieke". Deze volzin troffen we aan in het contactblad van de afdeling Lelden der Vereniging voor Pedagogiek. De schrijver had deze woorden opgetekend uit de mond van een vijfjarige kleuter en knoopte hieraan een kleine beschouwing vast over de verkeersopvoeding in het ge zin. Ook in deze dingen geve elke onder het goede voorbeeld en al wan delend en fietsend is het zaak, al vroeg het „waarom" aan onze kinderen duidelijk te maken. Toch is dit nog niet voldoende. Op de innerlijke gesteldheid komt het aan. De verkeersveiligheid hangt ten nauwste samen met begrippen als ver antwoordelijkheid, beleefdheid, geduld, discipline, goede manieren en bescha ving. Als ouders bij hun opvoeding oog hebben voor de juiste normen in het huiselijk verkeer, wordt de basis gelegd voor de juiste normen bij het verkeer op straat. Deze pedagogische opmerkingen geven we gaarne door. Reclame-iijder "DUSTIG tufte mr. Kenneth Lewis geboren en getogen op het eiland Guernsey door onze stad. „Mooi weer hè", riep de 42-Jarige vrijgezel en hü stopte. „Ik ben een reis door Europa aan het maken, vervolgde hq in zjjn typisch Engels, „maar tot nog toe heb ik niet anders dan kou ge leden. En al ls scootcrrjjdcn nu dui zendmaal mjjn iefste bezigheid, b|| een temperatuur van twintig graden on der nul is er niet veel aardigheid meer aan. In Denemarken en Duitsland ben ik bjjna bevroren. Nee. geef mü Holland maar. Ik was nog niet aan de grens of ik werd al door een vriende lijk lentezonnetje verwelkomd!" We hebben nog een uurtje gezellig doorgekeuveld met deze avontuurlijke reiziger, die vroeger taxichauffeur was, maar nu op een scooter een reis van vijfduizend kilometer aan het ma ken is om ons allemaal te laten zien, hoe ver en geriefelijk men wel op zo'n door de N.S.U.-fabrieken ver vaardigde .Mopes" kan rijden. Behalve wat Guemsey-banblljettcn bad Kenneth Lewis geen stuiver bij zich. Met nog minder dan een kwartje op zak gaat hij dus de wereld rond, al heeft hij weliswaar een lijst met adressen van zijn fabriek meegekre gen. waar men hem in de regel gast vrij en Rul onthaalt. Men denke echter niet. dal de heer Lewis alléén voor zyn vervoermiddel reclame maakt. Integendeel! Vóór al les vertelt hij aan een ieder, die het maar horen wil, welk een prettige en zonnige vakantie ons wacht op „het vriendelijke eiland". Zo noemt hij zijn land van herkomst: Guernsey. Droom-eiland zonrijk eiland, waar palmen en prach tige tropische planten onder 'n azuur blauwe hemel groeien, zodat het geen wonder is dat we aandachtig luister den, toen mr. Lewis ons in beeldrijke taal de pracht van zijn land voor ogen schilderde: Vier kleine eilandjes, Guernsey. Herm, Sark en Alderney. die men van het Franse kustplaatsje St. Malo uit. heel gemakkelijk per pont kan bereiken. Het is daar een dorado voor mensen die graag vissen, zwemmen, zeilen of misschien dood gewoon wat willen luieren aan het strand of in de prachtige bossen. Duur behoeft zo'n vakantie niet te kosten, verzekerde mr. Lewis ons. Be halve 75 hotels en 100 pensions zijn er tientallen boerderijen, waar men voor een prikje kan logeren. Bovendien hebben de eilanden een eigen munt eenheid en kan men er bijvoorbeeld voor vijfenveertig cent een pakje goe de Engelse sigaretten kopen. En dan. last but not least, Guernsey is bekend om zijn bloembollenvelden en schitterende corso's. Om deze tijd van het jaar ls het eiland één bloe menzee en als men eens zo'n vrolijk en uitbundig kleurenfeest heeft meege maakt. kan het haast niet anders of men zal naar Guernsey terugkeren, ieder jaar weer! Onder de bevolking van het eiland telt men veel bollenkwekers. Zij ex porteren de tulpen naar Engeland, die daar veel goedkoper dan de Hollandse bloemen aan de markt kunnen worden gebracht. Wanneer onze velden nog met een dikke laag sneeuw bedekt zijn, gaan de Guernsey-landerijen na melijk al kleuren. Mr. Kenneth Lewis kon niet op on ze lente wachten. Vóór de zomer hoopt (de letters D tot en met J) van het Groot Woordenboek der Geneeskunde verschenen. Deze Encyclopedie Me- dica wordt samengesteld onder re dactie van dr. H. R. M. de Haan en dokter W. A. L. Dekker. Het eerste deel kwam vorig jaar van de pers. Vooruitlopend op het deskundige artikel, dat onze medische medewer ker over het Groot Woordenboek der Geneeskunde hoopt te schrijven, mo gen we er al wel op attenderen, dat hier sprake is van een groots opge zette en uitermate kostbare uitgave, die uitstekend verzorgd werd door Drukkerij G. J. Thieme te Nijmegen. Het is voor de Universiteitsstad Lel den een eer, dat werken als het on derhavige op haar naam staan. Gaspolitiek zijn eiland te rijden. Hij heeft ons zijn adres gegeven en gevraagd of we ook eens langs komen. We konden het niet beloven, maar eerlijk gezegd hebben we er wel erg veel zin in gekregen Spaar de vogels het MEER DAN andere jaren nodig, dat onze vogels wor den beschermd. Ondanks de vele en goede zorgen van ons volk dat zich hierin gelukkig waarlijk één heeft getoond zijn in de afgelopen winter toch heel wat vogels om het leven gekomen. De winter was voor deze gevederde vrienden tè streng en duurde tè lang. En wie zou ze graag willen mis sen, onze zangers in boom en struik? Bovendien: ze verlevendi gen ons landschap en bewijzen ons onschatbare diensten ter be strijding van insecten. Dierenvrienden doen thans een dringend beroep op de jeugd om de vogelnesten te helpen bescher men. En aan ouders, leerkrachten, politiemannen en allen, die met de jeugd omgaan, wordt gevraagd, thans wel bijzonder toe te zien op kwaadwillenden, die de nesten trachten te vernielen of te ver storen. Laten we allen meehelpen, ook uit opvoedkundige overwe gingen, onze flora en fauna te be hoeden voor onnodige en nutte loze vernietiging. Tweede deel Vriendelijke vertegenwoordiger van vriendelijk eiland r^NZE WETHOUDER van financiën en bedrjjven, de heer D. van der Kwaak, heeft er weer een functie bij. Dezer dagen is de Adviescommissie Gaspolitiek geïnstalleerd, en de heer Van der Kwaak is door de minister van economische zaken tot lid er van benoemd. De Adviescommissie Gaspolitiek heeft tot taak: a. tot aan de oprichting van de N.V. Nationale Gas Maatschap pij de minister van economische zaken te adviseren inzake alle aangelegen heden. de toekomstige werkingssfeer van deze vennootschap rakende; b. het uitvoeren van de voorbereidende werkzaamheden, welke met de op richting van genoemde vennootschap verband houden, waaronder met name de voorbereiding van de door haar met haar oprichters te sluiten samen werkingsovereenkomsten. Zo luidt de officiële opdracht. Voor zitter van de commissie is dr. E. L. Kramer, directeur-generaal voor de Industrialisatie en Energievoorziening. Dr. Ir. J. S. A. J. M. van Aken. direc teur der Staatsmijnen, prof. dr. J. ten Doesschate, directeur der Hoogovens en ir. Ch. A. Hofman, directeur van de Rijksdienst Gasvoorzienlng. hebben er ook zitting in. Auto en iiscus LS IEMAND een auto koopt of om- ruilt, zal hij er op bedacht moeten zijn, dat zijn auto hem ln meer dan één opzicht in contact met de fiscus kan brengen. In het bijzonder ten aan zien van de inkomsten- en vermogens belasting is een goede voorlichting dan ook zeker niet overbodig. De fis cale bepalingen zijn zo talrijk en in gewikkeld. en de toepassing ls vaak zo onzeker en voor een leek zo on verwacht. dat Iedere belanghebbende zich terdege rekenschap dient te geven van wat hem te doen staat Van der Marcl's autobedrijf te Was senaar beseft dat natuurlijk beter dan een fietser bijvoorbeeld. Aan de hand van in de praktijk opgedane ervarin gen kwam dit bedrijf tot de gedachte, een deskundige een boekje te laten schrijven, dat op populaire wijze de nodige gegevens verstrekt Mr. W. E. C. de Groot, oud-hoofdinspecteur van 's rijks belastingen te Amsterdam, werd bereid gevonden, de uitgave te verzorgen. De brochure is getiteld „De personenauto en de fiscus". lijk rol. Clark Gable, duidelijk in wat jonger jaren, is door de Slavenoorlog in Amerika een wat uit het maatschappelijk evenwicht geraakte figuur; samen met zijn broer probeert hij een andere heer te ontdoen van het vele goud. dat deze bezit Maar het vooruitzicht van de strop brengt ze tot andere gedachten: het volvoeren van een enorme veetransactie, het brengen van een grote kudde naar een andere staat, waar er schatten op kunnen worden verdiend. Te breedsprakig wordt ons dat voor gezet en als we eenmaal aan de gevaar volle tocht zijn, kunnen we in de Cinema scope kijken naar gevechten met In dianen, die bij dozijnen sneuvelen, net als andere kwaadwilligen. Het brede scherm trakteert ons trouwens ook op Jane, die aan het eind, onverwacht, toch weer van Clark is. Gelukkig ook maar! vechtende en Omslreden huwelijk In Trianon gaat in de harten van een rijk weeuwtje en van haar tuinman de liefde op, die wederzijds is, maar bij de weduwe niet sterk genoeg om tegen de stedelijke traditionele opvattingen en te gen de bezwaren van haar dochter en zoon in. de kroon van het huwelijk te kunnen dragen. Ze trekt de reeds gegeven trouwbelofte in. Maar nóch zij zelf nóch de tuinman legt zich Innerlijk neer bij dit dode punt Ze lijden allebei onder de door een snobisische gemeenschap op gelegde scheiding. Toch komen deze „ko ningskinderen" bij elkaar. zal oorden genoemd). Madame de In de door Max Ophuls geregiseerde film „Madame de....", die deze week in het Casinotheater draait, moeten een paar kostbare oorhangers de genegenheid sym boliseren, die de beminnelijke echtgenote van een Franse generaal koestert voor een baron in diplomatieke dienst. De ge lukkige tijd, da» het hartstochtelijk ver liefde paar tijdens een vakantie heeft, vindt een abrupt einde, wanneer de wet tige echtgenoot, dankzij de bewuste oor hangers, de romance ontdekt. De vele conflicten, die daarop ontstaan, zijn vaak uitstekend verfilmd, waarbij het geluid een goede eenheid met het beeld vormt. Tenslotte komt het zelfs zover, dat de verbolgen generaal de geliefde van zijn vrouw uitdaagt tot een duel, dat dan ook inderdaad plaats heeft. Voordat de heren evenwel slaags raken, schenkt de vrouw haar oorhangers weg op het altaar van haar beschermheilige, waarmee zij te kennen wil geven, dat ze de buitenechte- liefdesverhouding betreurt. Spoor- wordt vervolgens naar het bos ge- reaen, waar de eerste pistoolschoten reeds knallen. Door op het juiste ogenblik flauw te vallen, weet „madame" evenwel een noodlottige afioop van het tweegevecht te voorkomen. Voorzover wij dat ten minste konden bekijken, want door de veel te drukke camerabeweging is de rolprent erg vermoeiend en niet steeds ven gemakkelijk te volgen. Vittorio de Sica laat zien. dat hij be halve een knap regisseur ook een be hoorlijk filmspeler is. waar hij om geld oor zijn eigen filmproduktie te ver die- en. één der hoofdrollen vertolkt (Romance in Parijs, waarbij een paar kostbare oorhangers een belangrijke rol vervullen). De laatste der Sioux Op het brede cinemascope-doek van Rex kan men deze week iets van de strijd meemaken, die blanken en Indianen heb ben gevoerd alvorens deze laatsten in reservaten konden worden opgeborgen. „Wilde Paard" is het machtige door een stervende Indiaan aangewezen op perhoofd, dat alle Indianenstammen ver enigt en zo de blanke schenders van het vaderlijk erf vele zware nederlagen weet toen te brengen. Wanneer de strenge win ter komt, kan i j zijn troepen echter niet meer bij elkaar houden. En dan moet zelfs „Witte Paard" het loodje leggen. Gedre- ziekte, honger en koude neemt hij ten laatste toch ook zijn toevlucht tot ïn reservaat. Tragisch is het einde van de grote krijgsman als hij vlak nadat hij van de blanke generaal toestemming heeft gehad gedurende de zomer weer op jacht te gaan door één van zijn eigen stam genoten op lafhartige wijze wordt ver moord. Het is niet prettig al die bloedige veld slagen. waarbij op een slachtoffer meer of minder niet wordt geken, zo uitgebreid te krijgen - jorgeschoteid. Op vele andere dit genre heeft deze rolprent echter wel '-oor, dat haar een zekere mate objectiviteit niet kan worden ont- (EcHte InAianenftim met een eerlijk ver haal). Dr. L.N.M. Duysens lector te Leiden Met Ingang van de dag, waarop hij zijn ambt zal aanvaarden, is dr. L.N.M. Duy- te Utrecht benoemd tot lector in de faculteit der wl6- en natuurkunde aan de rijksuniversiteit te Leiden. Dr Duy- die thans wetenschappelijk embte- eerste klasse aan de rijksuniversi teit te Utrecht is, zal onderwijs gaan de biofysica. Expogé gaat verzetsfilm „Zes jaar" zien Woensdagavond om 8 uur wordt in het kader van de viering van het 10-jarig be staan van de afdeling Leiden van de Ned. vereniging van ex-politieke 'gevan- de filmzaal van de universi teit de 6tudentenverzetsfilm „Zes jaar" vertoond. Er wordt voor deze voorstel ling grote belangstelling verwacht. Me vrouw Glastra van Loon zal bij de film een toelichting geven.

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 3