Nieuwe Romeinse Courant Caballero Imperator Julius Caesar werd heden gedood Een politieke moord iiiRome Levensbericht van Julius Caesar Tweede Kamer akkoord met verlaging collegegelden „They taste like home" Volkswoede doodde onschuldige poeet s DONDERDAG 15 MAART 1958 EDITIO POPULARIS Idus mensis Martii i cóntrarus ïmpercussum ERNSTIGE GEVOLGEN GEVREESD ROME, 15 maart TV"AAR berichten, die ons vandaag bereikten, moet alhier een politieke moord geschied zijn, die ernstige ge volgen kan hebben. Wie het slachtoffer dezer politieke hartstochten is ,kon ons nog niet ry»der bericht worden. Er wordt gesproken over on enigheden tussen de volge lingen van de voor enkele jaren in Egypte door moor denaarshand gevallen Ro meinse generaal Gnaeus Pom- pejus Magnus en vrienden van de huidige dictator voor het leven. Gajus Julius Cae- Diepe smart Gajus julius caesar is niet meer. Het Romeinse rijk, door hem groot gemaakt en uitgebreid tot de einden der thans bekende wereld, verbergt in diepe smart het gelaat. Nooit in onze bewogen historie is een laffe moord op zulke lichtvaardige gronden voorbereid, zo men bij derge lijke onbekookte lieden, die moorden uit dierlijke bloed dorst. hebzucht en afgunst van voorbereiding spreken kan. Als een hond hebben zij ge tracht hem neer te steken. Ge tracht... want op een waar dige wijze is hij gestorven. Het onterende schouwspel van eén zoon. die zijn vader kwam ver moorden heeft hij niet willen zien. Toen ook Brutus de hand tegen hem ophief heeft hij het gelaat bedekt en de wilde die ren vrij spel gegeven. Niet hij stierf als een hond. maar zij gedroegen zich als de meest schurftachtige creatu ren, die zich in de duistere spelonken van Rome voort slepen. De verachting van de gehele beschaafde wereld zal hun deel zijn. Zij zullen hun rechtvaardig oordeel niet ont lopen, waar zij hun misdadig lijf ook zullen versteken. Zij hebben door hun lage daad hun doodvonnis reeds ge tekend. HIJ echter, de grote Caesar, zal blijven voortleven in de achting van allen aan wie het welzijn van Rome ter har te gaat. Zij zullen zijn welda den nimmer vergeten. Zij zul len altijd in gedachtenis hou den. hoe hij nimmer gestreefd heeft naar eigen baat en eigen roem, hoewel de roem voor zijn grote krijgsdaden hem welverdiend toeviel. Nooit zal vergeten worden, hoe hij altijd op de bres stond voor de vrij heid. Hoe hij de vijanden de zer vrijheid onbarmhartig ver volgde: Pompejus en diens zo nen. de stokebrand Cato, of nog vroeger terug, hoe hjj zich keerde tegen de onverlaat Catalina. Zonder aanzien des persoons sloeg hij toe. Zelfs de gevierde Cicero ontzag hij niet. hoewel deze en dit tekent zijn grootheid in la ter tijd zijn misslagen inzag en tot Caesars vrienden gere kend mag worden. Nooit zal men vergeten, hoe hij een ein de maakte aan het lanterfan ten in Rome en het getal van de rechthebbenden op de ko renuitdelingen tot op de helft terugbracht, zodat ook deze lieden weer moesten werken voor het brood. Steeds stond hij op de bres voor de rechten der legioensoldaten. DE SENAAT eerde hij bo venmate en bracht het aantal zelfs op 900 senatoren. Ja. met Caesar is een groot mens heengegaan, een groot Romein, een dapper veldheer, een kundig staatsman, een voortreffelijk redenaar en een onvergetelijk schrijver. Ja. wij prijzen ons gelukkig, dat al thans enige geschriften van zijn hand voor het nageslacht bewaard zijn en wij durven te voorspellen, dat, met name zijn Gallische Oorlog, nu reeds met vrucht door vele leerlingen gebruikt, om het helder, za kelijk en klaaT Latijn nog door vele geslachten gelezen zal worden, als een monument, dat een groot man zichzelf stichtte. Julius Caesar is gevallen, maar zijn geschriften zullen leven, geven wij aan hen alle achting en eerbied, die wij de levende man niet meer kun nen doen geworden. Als mogelijk slachtoffer wordt de nagm genoemd van Marcus Brutus. de schoon zoon van de oorlogszuchtige Cato. Hoewel deze Cato naar men weet, een aartsvijand van Caesar was, heeft dit de jonge Brutus nimmer kun nen weerhouden, openlijk partij te kiezen voor onze huidige dictator, wetende, dat het lot van Rome slechts in - diens handen welbewaard kon zijn. Ook de naam van Brutus' boezemvriend Caius Cassius Longinus wordt ge noemd. Een aanslag op deze rechtschapen figuur komt ons niet aannemelijk voor. Hij, een vriend van de grote Ci cero, heeft evenals de illus tere Brutus onomwonden zich aan de zijde geschaard van Caesar en van allen, die het wel menen met senaat en volk van Rome. Dat Caesars aangenomen zoon Octavlus door moordenaarshand geval len zou zijn. zoals sommige geruchten willen, komt ons eveneens als volkomen uit de lucht gegrepen voor. Zoals men weet. vertoeft de veel belovende Octavius reeds g*- lime tijd voo Apollonia. zijn opvoeding "FEN BERICHT als zou de verheven dictator zelf het leven hebben moeten la ten bij een schermutseling voor de poorten van het Ca- pitool, kunnen wij haast niet geloven. Een ieder weet, dat de imperator bij plechtig be sluit van de doorluchtige Se naat sacrosanct is verklaard. Een moord op een onschend bare zou een eeuwige schand vlek zijn voor het volk van Rome. tot zulk een heilig schennis achten wij dit edele volk tep enenmale niet in staat. Niettemin is bet duidelijk het rumoer om deze zaak bewijst het dat een hoogge plaatste Romein het slacht offer moet geworden zijn van verhitte politieke hartstoch- Zodre betrouwbaar e schokkende bereikt heeft. iaar het prin- GAJUS JULIUS CAESAR IS NIET MEER GROTE VERSLAGENHEID IN DE STAD „Gij ookBrutusmijn zoon (Van onze Romeinse correspondent.) ^TAT- door alle rechtschapen Romeinen tot op heden onmogelijk werd geacht, is helaas geschied. De illustere imperator, de doorluchtige dictator voor het leven, de integere praeceptor morum, de hoeder der zeden, de onoverwinnelijke veldheer, de voortreffelijke Gajus Julius Caesar is vandaag door moordenaarshand gevallen. Terstond na deze betreurens waardige daad is de Senaat onder voorzitterschap van de alomgeachte orator, de on kreukbare Marcus Tullius Cicero, bijeen gekomen om zich tc beraden, wat er op dit zwarte ogenblik in de histo rie van onze hooggeprezen stad gedaan dient te worden. Dit vastberaden optreden van de Senaat heeft allerwegen in druk gemaakt op de bevolking van Rome. Men weet, dat deze ervaren en rechtschapen man nen niet overhaast tot ondoor dachte handelingen zullen ko men. Zü zullen onder alle om standigheden zonder aanzien des persoons. die maatregelen weten te treffen, welke nodig zijn om deze inbreuk op de in tegriteit van het openbare le ven uit te wissen. Een daad als deze, waarbij ecn sacro sancte figuur ten offer viel aan de onbekookte woede van enkele politiek verblinden, eist een gedegen onderzoek. Mocht het blijken, dat deze mannen voor hun daad ver zachtende omstandigheden naar voren kunnen brengen: ja, zou het wat niet denk baar is blijken, dat zij in het belang van Senaat en Volk gehandeld hebben, dan zullen de verantwoordelijke figuren uit ons openbare leven zeker ook deze beweegredenen naar de mate van belangrijkheid in hun overwegingen opnemen. In dit vertrouwen op het rechtschapen oordeel van de Senaat heeft het volk van Rome, hoe geschokt het ook is door deze afschuwelijke moord, begrepen, dat het juist nu in deze droeve uren het hoofd koel moet houden. Van eenzelfde bezonnenheid heeft ook de consul Marcus Antonius blijk gegeven. Deze onverschrokken man. die be kend staat als Caesars boe zemvriend en krijgsmakker, heeft zijn gerechtvaardigde drift bezworen en zich onthou den van een onoverlegde daad van wra^k, doch zich in zijn atrium teruggetrokken om bij zichzelf te rade te gaan, hoe hij de nagedachtenis van zijn diepbetreurde vriend op het beste kan eren. Deze koelbloedige houding van de hooggeplaatsten heeft niet nagelaten de wilde woede van het meestal zo licht ont vlambare volR te beteugelen Hoewel de moordenaars na het bedrijven van hun fschuwe- Hjke daad met de bebloede dol ken in de hand zich zegevie rend in de straten der stad vertoonden, heeft slechts een gering gedeelte van de Ro meinse bevolking lieden be lust op sensatie en geneigd om bijval te betuigen aan iedere bovenligende partij zich bij hun vreugdebetoon aangeslo ten. Op het ogenblik nadat reeds enkele uren na de aan slag verstreken zyn heerst in geheel Rome een weldadig aandoende rust. De toedracht HEDENMORGEN, toen de onvergetelijke imperator zich naar het Senaatsgebouw begaf om naar zijn gewoonte in het openbaar verantwoor ding af te leggen van zijn be leid en in gemeenschappelijk overleg de eerstvolgende re geringsdaden te bepalen, werd hij bij het Capitool aangeko men, ter hoogte van het thea ter van Pompejus begroet door vele, te goeder naam en faam bekend staande, over het alge meen jongere figuren. Onder hen was ook zijn vriend Mar cus Antonius. Uit de menigte drong plotseling Cajus Cassius Longinus naar voren. Op dit moment bevond uw correspon dent zich in de wandelgangen van het Senaatsgebouw. Toen hij Cassius met luider stem een verzoek hoorde richten tot Caesar haastte hij zich na derbij en vernam, dat het een gratieverzoek voor de verban nen Publius Cimber betrof. Met Cassius wierp zich Metel- lus smekend aan de voeten van Caesar. Bij hen sloten zich aan: Cinna. Decius, Brutus en Casca. Toen Caesar ondanks deze roerende smeekbeden on vermurwbaar bleek, sprong Casca plotseling op en terwijl hij uit de plooien van ziin toga een dolk trok, riep hij „Spreekt handen dan voor mij!" en stak Caesar onverhoeds in de hals. De imperator verloor door de ze verraderlijke aanval geens zins zijn tegenwoordigheid van geest, maar wierp Casca met een krachtige arm van zich af. Dit was het ogenblik, waarop de andere jongemannen met getrokken dolken samendron gen. Ook Brutus was onder nerde aan de tyrannie, waar onder Rome vroeger onder de koningen had gezucht. Toen was het de Senaat geweest, die de tyrannen had verdreven en de vrijheid had hersteld. Thans nu de Senaat bezwaar lijk vooruit kon lopen op eventuele voornemens van de imperator en zich niet mocht laten leiden door vermoedens, hadden zij het tot bun vader landse plicht geacht om han delend op te treden, opdat de vrijheid van Rome niet al om hals gebracht zou zijn, voordat alle weidenkenden tijd tot handelen hadden gehad. Men toonde Cassius de rede voering. die Caesar van plan was geweest deze morgen in de Senaat te houden en waarin hij plechtig beloofde nimmer het koningschap te zullen wensen. Men wees Cassius ook op Caesars weigering, tot drie maal toe, van de gouden kroon hem een maand tevoren op Lupercusfeest door Anto nius aangeboden. Cassius liet zich echter niet van zijn overtuiging afbren gen. Hij voerde integendeel vele argumenten aan. Hij her innerde zijn gehoor aan dc ge woonte van Caesar om zich bij voorkeur te kleden in het ge waad der Albaanse koningen. Gajus Julius Caesar. de imperator aller Romeinse le gioenen. die heden op 55-ja- rige leeftijd door moorde naarshand is gevallen, stam de uit de gens Julia. Hij trad voor het eerst in de open baarheid na Sulla's dood. Te Rhodos had hij zich in de welsprekendheid geoefend. Door Pompejus werd hij nu 24 jaar geleden als quaestor naar Spanje afgevaardigd. Hierna begon een snelle, doch eervolle loopbaan. Pontifex maximuspraetor triumvir. In deze laatste hoedanigheid vormde hij met de dappere Pompejus en de vermogende Crassus een driemanschap, dat voor het welzijn van Ro me weel heeft tot stand ge bracht. Als consul deed hg veel voor de landhervorming gen. Hem werd als provincie Gallia Transal- Cisalpina toegewezen. waar hij krijgslauweren oogstte. De barbaarse Germanen heeft hij een gevoelig lesje ge- leerd, dat zij door zijn wijs staatsmansbeleid dankbaar hebben aanvaard. Ook ver toonde hij zich op de kust van Brittannia, hetgeen deze trot se eilandbewoners de schrik voor vele geslachten bezorg de. Na de dood van Crassus beproefde Pompejus een staatsgreep, doch Caesar was hem voor en stak met z(jn legioenen de Rubleo over. Sindsdien was zjjn macht over geheel Italië beuesfigd. Nadat hij ziin vijanden stuk voor stuk verslagen had en zelfs de trotse en wispelturi ge Cleopatra van Egypte had doen beven, werd hij uit dank door de Senaat tot dic tator voor het leven be noemd. Zijn standbeeld vond een ereplaats naast dat van Quirinus. De munten ver. toonden zijn beeltenis en hij werd sacrosanct verklaard, benoemd tot imperator van alle Romeinse legioenen en tot praefectus morum. De maand Quintilis werd voor taan naar hem Julius ge noemd. Hijzelf werd als Ju piter Julius vereerd en stichtte een tempel voor de zozeer door hem vereerde en bewonderde godin Venus Genetrix. Reeds stond htf op het punt tegen de Parthen op te trek ken en hen voor goed de ge nadeslag te geven Dit heeft niet mogen zijn, laffe moord zucht heeft een einde ge maakt aan een veelbelovend CICERO Toen Caesar hem zag, werd hij door grote smart overmand. Hij gaf zijn verzet op en in wanhoop uitroepende: „Gij ook. Brutus, mijn zoon", bedekte hij het gezicht met zijn mantel om op een waar dige wijze te sterven. Met drie en twintig steekwonden over dekt zeeg de onoverwinnelijke imperator dodelijk neer aan^ het voetstuk van het stand beeld van Pompejus. Dat Caesar speciaal dooi de aanwezigheid van Brutus zo smartelijk werd getroffen, behoeft niemand, die intie mer met het leven hier op de hoogte is, te verbazen. In Rome toch werd Brutus al gemeen als de zoon van Cae sar beschouwd, hoewel de imperator nimmer in het openbaar een onwettige ver bintenis met Servilia, Bru tus' moeder, heeft toegege ven. In zijn sterven heeft de vader echter onomwonden Brutus als zijn zoon erkend. Deze moord is daarom des te tragischer nu er in zeker op zicht ook van een vader moord gesproken -kan wor den. 'T'ERSTOND na de moord be- gaven de aanwezige sena toren zich naar het Senaats gebouw, terwijl de moorde naars brooddronken hun triomf uitschreeuwden onder de kreet: ..Bevrijding, vrij heid. geen verdrukking meer". De jonge moordenaars, zeven waren het er: Cassius. Brutus, Casca, Cinna, Decius, Metellus en Trebonius. begaven zich naar de rostra om voor het verschrikte volk verantwoor ding af te leggen van hun daad. Naar Cassius mededeel de bestond bij hen allen de vrees, dat Caesar door zijn grote triomfen verblind en overmoedig de verleiding niet zou kunnen weerstaan om de Republiek ten val te brengen en zich tot koning over Rome te laten uitroepen. Hij herin- residentie naar het Oosten te verleggen vanouds de ba kermat van alle tyrannie, aan Caesars onhoffelijke houding jegens de Senaat door te blij ven zitten, toen dit eerwaar dig college hem een diadeem aanbood. Ten slotte stelde Cas sius in bewogen woorden de menselijke zwakheid in het licht, die nimmer grote macht kan dragen, maar overmoedig wordt en steeds naar meerder macht gaat dorsten. De hang naar absolute macht ligt in de menselijke natuur en ook Cae sar was een mens. Bovendien kon Cassius zich voor zijn don ker vermoeden beroepen op de Sibyllijnse boeken, die hadden voorspeld, dat alleen een ko ning de Parthen kon verslaan en juist die dag had Caesar, blijkens de gevonden redevoe ring, de Senaat willen verzoe ken hem tegen deze oorlogs zuchtige Parthen, de schrik van het Oosten, te laten op trekken. Toon Cassius was uitgespro ken hadden zijn woorden op de menigte een diepe indruk gemaakt en aanvankelijk schuchter, maar daarna steeds openlijker werd hij door de aanwezigen tot een redder van Senaat en Volk uitgeroepen. Zijn medemoordenaars kregen hun deel van deze algemene huldiging en vooral Brutus, van wie een ieder besefte, dat hij, als Ceasars zoon. zich in dit geval zeker niet door af gunst had laten leiden, maar door een oprechte bezorgd heid voor het welzijn van Rome's vrijheid, vielen de al gemene eerbetuigingen ten deel. Een afvaardiging naar de Senaat legde ook in dit college getuigenis af van de edele ge zindheid. waardoor de zeven zich hadden laten leiden. De Senaat ?r onder de tn- iTScheiden uan vriend Gajus Ji-liut Caesar, die nog onlangs het getal der Senatoren, eige ner Iteweging op 900 had ge bracht, verleende de afvardi- ging een willig oor. Onder voorzitterschap van de voor- treffeliike rechtskundige Mar cus Tullius Cicero werden de beraadslagingen op een on kreukbare wijze gevoerd. Hoe zeer men ook onder de indruk was van deze moord, waarbij Ingaande 1 september 1954 Liberaal amendement om verlaging een jaar te vervroegen werd ingetrokken (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer heeft zich gistermiddag z.h.s. akkoord verklaard met het voorstel van minister Cals om de collegegelden met ingang van 1 septem ber 1954 te verlagen van 325 tot 200 per jaar. Een amendement van mevr. Fortanier de Wit (lib.) om deze verlaging te doen ingaan op 1 sep tember 1953 (zoals aanvankelijk was beloofd) werd ingetrokken, omdat de bewindsman dreigde schorsing van de beraadslaging te vragen. Dit wetsontwerp ligt reeds geruime tijd bij de Tweede Kamer in behandeling. Op 23 februari 1954 heeft het al op de agenda gestaan, maar er waren toen moeilijkhe den gerezen tegen de compensatieregeling voor de universiteiten, die nauw verband houdt met de verlaging van de college gelden. De minister is van de oorspronke lijke datum van invoering (1 september 1953) afgestapt, omdat zij administratieve Nieuw dienstvak Officieren van speciale diensten Met ingang van 1 november 1955 is in gesteld het dienstvak van Officieren voor Speciale Diensten bij de Koninklijke Marechaussee. Dit dienstvak zal worden gesteld onder bevel van de commandant der Kon. Marechaussee en bestaat uit of ficieren mei de rang van eerste luitenant of kapitein. Voor benoeming bij dit dienstvak ko men in aanmerking: De voormalige onderluitenants en adju dant-onderofficieren van de Kon. Mare chaussee. die reeds zijn benoemd tot offi cier bij het dienstvak van Officieren voor Speciale Diensten, voor zover zij een or ganieke functie bij de Kon. Marechaussee vervullen, waaraan de rang van eerste luitenant of kapitein voor Speciale Dien sten is verbonden. Voorts de tot het be- roepspersoneel behorende onderluitenants en adjudant-onderofficieren der Kon. Marechaussee, die naar het oordeel van de minister van oorlog uitmunten door moedig en beleidvol gedrag,- bijzondere talenten, kennis, geschiktheid en aanleg en die levens gedurende ten minste twee jaren definitief de rang van onderluite nant en/of adjudant-onderofficier hebben bekleed en voor zover zij bij het wapen der Kon. Marechaussee een organieke funo'ji'e gaan vervullen, waaraan de rang van luitenant of kapitein voor speciale diénsten is verbonden. Ecrste-Karr.erlcden Onze legervoertuigen al weer verouderd fVan onze parlementsredactie) Is het waar, dat.de We6t-Duitse strijd krachten volgens de plannen 600 troop- carriers M 59 per divisie zullen bezitten, «en voertuig, waarmee in Korea schitte rende resultaten zijn bereikt? Hoeveel deze voertuigen bezitten wij? Is het juist, dat bij onze strijdkrachten het gemotori seerde vervoer geschiedt per herstel met vraohtauto'6, die op zichzelf van uitste kende kwaliteit maar vanwege hun en omvang in mobiel opzicht niet meest geschikte voertuigen voor militaire doeleinden zijn, dus voor gebruik in oor logstijd? Deze vragen worden gesteld in het voor lopig verslag van de Eerste Kamer over de begroting van oorlog en marine. Een aantal' leden informeert voorts, of het waar is, dat aan onze infanterie ondeug delijk schoeisel en aan onze landmacht ondeugdelijke slaapzakken zijn geleverd. Zo ja, hoe kan dit dan geschieden met goederen, die voor de verpleging en de gevechtswaarde van onze troepen zo be langrijk zijn? In verband met een ontsteking aan de rechterhand zal Alexander Krannhols de leiding van de opera „De Consul" van Menotti bij de Ned. Opera niet op zich kunnen nemen. Eduard Flipse is nu be reid zijn gastdlrectie in Helsinki uit te stellen om dit werk bij de Ned. Opera bezwaren opleverde, nu het wetsontwerp zo lang is blijven liggen. De poging mevr. Fortanier de Wit filib.) was o' gens kansloos. Minister Cals rekende dat dit amendement 2 min. zou kos ten. Aanneming daarvan zou ook een ver andering van de compensatieregeling moe ten betekenen. Heefl ons land niet te veel milit. attaché's? (Van onze parlementsredactie) Enkele Eerste-Kamerleden vragen in het voorlopig verslag over de begroting van oorlog en marine, of de huidige be zetting met militaire attaché's bij de Ne derlandse ambassades en gezantschappen wel noodzakelijk is. Hebben deze atta ché's wel een voldoende dagtaak? Tweede Kamer aan vaardt z.h.s. kartelwet (Van onze parlementaire redacteur) De Tweed# Kamer heeft gistermiddag de wet op de economische mededinging z.h.s. aangenomen. Geen der afgevaardig den stemde tegen. Prof, Gerbrandy (a.r.) zeide in een korte stemverklaring, dat hij zijn stem aan dit ontwerp kon geven, om dat nog nader gesproken kan worden op welke wijze de rechtszekerheid in een aparte wet zal worden gewaarborgd. Het amendement Romme (kath. v.) om beschikkingen niet vast te stellen dan na overleg met de minister voor de P.B.O. had de stemmen van de c.h, en de c.p.n. tegen De heer Sehmal (c.h.) vond dit amendement te overhaast ingediend. Prof. Oud (lib.) had tegen het voorstel Romme geen enkel bezwaar, omdat het niet be langrijk is. „Een kinderhand is gauw ge vuld". zo zeide hij. Maar het amendement mag niet betekenen dat er vooruit gelo pen wordt op de komende kabinetsforma tie Dan zal uitgemaakt moeten worden of er weer plaats i6 voor een minister voor de P.B.O Daar was de heer Peschar (soc.) het mee eens. Prof Romme verklaarde dat dit niet de bedoeling is Er zün ook wetten, die spreken van de minister voor Maatschappelijk Werk, maar zal dit de partement gehandhaafd bliiven? Op ver zoek van de heer Peschar stelde de room6-katholieke fractievoorzitter een kleine wijziging in zijn amendement voor. ardoor elke twijfel werd uitgesloten Minister Zijlstra heeft nog in dit debat verklaard, dat minister De Bruvn volledig akkoord ging met de opzet van dit wets ontwerp. Mr. M. Sichterman, van 1925 tot 1945 burgemeester van Almelo. Is eergisteren. 70 jaar oud. aldaar overleden. (Zij smaken naar thuis) Onder de vele Amerikanen die hier studeren of werken bestaat een besliste voorkeur voor Caballero. Omdat - zo verklaren zij - Caballero het meest de smaak van hun eigen sigaretten evenaart. Dit gunstige oordeel bevestigt wat duizenden Nederlandse rokers reeds jaar en dag weten. Koop morgen Caballero en u weet het ook. CONSTANTE KWALITEIT De Senaat, druk uan het zijn oprechte een door de Senaat onschend baar ver klaarde, de dood vond achtte men het een vorm van goed recht om ook de andere jortij te horen. Vele senatoren konden het duister vermoeden, dat Caesar naar de koningskroon ge streefd zou hebben, onder schrijven. Vele leden wezen erop, dat de vrijheid der stad onder alle omstandigheden moet prevaleren^ Een leder, wie hij ook zij, die deze vrij heid belaagt, moet beschouwd worden als een vijand van het volk. Indien Caesar onver hoopt op deze vrijheid een aanslag had willen doen, gold dit oordeel ook hem. Zeker, het wérd afschuwelijk geacht om een sacrosancte figuur te doden, maar evenzeer afschu welijk, zo niet ernstiger is het, als zo'n sacrosancte figuur zelf verraad pleegt aan de hei lige beginselen op grond waar van hij deze hoge Senaats onderscheiding ontving. Hoe wel men niet over de rechts geldige bewijzen beschikte, dat Caesar inderdaad van plan was geweest de Republiek te verraden hoe zal men over bewijzen voor zulke voorne mens beschikken, zo niet ach teraf. als alles reeds te laat is? bepleitten vele leden toch ernstig rekening te houden met de geloofwaardigheid van de beschuldiging der moorde naars en deze jonge mensen, die gehandeld hadden uit edele overtuiging, niet kwalijk te bejegenen. Op voorstel van de voorzit ter besloot de Senaat de da ders van de aanslag amnestie te verlenen, omdat zü in ieder geval uit vaderlandslievende gezindheid gehandeld hadden, maar anderzüds aan Caesar, vanwege zijn grote verdien sten, die hij in bet verleden voor Senaat en Volk had be toond. die laatste eer te betui gen. die een vriend van het Romeinse volk toekomt. Beslo ten werd Caesar een staatsbe grafenis te verlenen en op voorstel van de voorzittei werden Cassius en Brutui staande de vergadering beves tigd in hun stadhouderschap pen in het Oosten, waarhi afgevi zü terstond werdci digd. In een duister ogenblik dei- historie heeft de verheven Se naat van Rome wederom be wezen. onverwijld die maat regelen te weten nemen, die voor het welzijn van de stad onontbeerlijk geacht moeten worden. Zo de Republiek in de afgelopen uren in gevaar mocht hebben verkeerd, door dit vastberaden optreden is dit gevaar onverbiddelijk afge wend. De regeringscrisis, die een ondeelbaar ogenblik dreig de, is bedwongen. Na een bewogen morgen herademt Rome in een on geschokt vertrouwen op het rechtvaardige beleid van haar wijze Senaat. Gevleugelde "woor den van Caesar De teerling is geworpen. Ik kwam, ik zag, ik overwon. Liever de eerste in een ellendig dorpje, dun de tweede te Rome. ROME, hedenmiddag. 'T'ijdens de eervolle be- grafenis, die laat op de middag het stoffelijk over schot van de door moorde naarshand gevallen impe rator Caesar ten deel viel, is een onschuldige door een betreurenswaardig mis verstand het slachtoffer geworden van de volks woede. Onder de misdadige moor denaars van Caesar bevond zich. zoals men weet. een zekere Cinna. Helaas is bij de uitvaart een onschuldige dichter het slachtoffer gew< heeft door zijn lofgedichten op Caesar, is door een tierende menigte in stuk ken gescheurd. Om zijn grote meester uitgeleide te doen, had hij zich onder de menigte begeven. Een bekende zag hem van verre en riep hem bij zijn naam. Op de klank Cinna maakte een uitzinnige woede zich van de omstanders mees ter. Voordat de onschuldige gelegenheid had gehad het misverstand omtrent deze naam duidelijk te maken, was hij reeds door vele vuisten neergeslagen. De soldaten van de Senaatswacht trachtten nog tussenbeide te komen, maar het was reeds tc laat. Op deze zwarte dag heeft een onschuldige het tribuut moeten betalen aan het blinde misverstand. Hij volgde zijn vereerde imperator, die even eens ten offer viel aan misver stand. in de dood. Het ls alsof de goden het edele Rome ten prooi hebben laten vallen aan de blinde razernij der woe dende demonen. Antonius herik zijn vriend ROME, hedenmiddag. Hedenmiddag heeft de sul Marcus Antoniiue, die zich na de moord op Caesar in zijn woning had teruggetrokken, op de Rostra een lijkrede ge houden om zijn vermoorde vriend te herdenken. Zijn woorden, die aanvankelijk met wantrouwen werden begroet, maakten op alle aanwezigen een diepe indruk. Antoniius leverde de onbe twistbare bewijzen, dat de doorluchtige imperator van alle Romeinse legioenen nim mer het voornemen heeft ge koesterd om de Republiek omver te werpen en zichzelf tot koning ui* te roepen. „Caesar", aldus de consul, „heeft zich tot zijn laatste ademenik een getrouw vriend van de Senaat betoond. Tot zijn laate'e uren heeft hij manmoedig op de bres ge staan voor de vrijheid van het Romeinse volk. Hij die groot was in de strijd, was ook groot in zijn waardig sterven, maar bovenal groot in zijn onbe grensde liefde voor de vrij heid en voor allen, de vrijheid beminden als hun hoogste Na de woorden van Antonius ontstond er onder de licht ontvlambare menigte een felle woede tegen de moorde naars. Onder kreten van wraak cn vergelding spoedde men zich naar de huizen der zeven misdadigers om met dezen af te rekenen. Voor zo ver thans bekend is.' hadden deze lieden zich reeds door een laffe vlucht onttrokken j aan het rechtvaardig oordeel van het volk.

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 5