Kerstening Ambon had gevoel van samenhoren tot gevolg Dr. J. Keuning in Volkenkunde over Ambonezen, Portugezen, Nederlanders Vluchtelingen en vredeskansen in Nabije Oosten Comité streeft naar bundel voor prof. Antoniadis De heer Muller over zijn reis naar Joegoslavië Zuiveltentoonstelling werd vanmorgen geopend NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 DONDERDAG 15 MAART 1956 Geschiedenis tol ongeveer 1700 VOOR DE BEWONERS VAN AMBON en de Uliassers, van het schier eiland Hoamoal (westpunt van Seran) en de eilandjes Manipa, Am- I blauw, Boano en Kelang, daar vlak bij gelegen, was de periode van on- !geveer 1500 tot in de tweede helft van de 17de eeuw een zeer roerige tijd. Samenleving en individu kregen te maken met een stortvloed van gebeur tenissen, raakten tegen wil en dank onderworpen aan vreemde invloeden, die grote veranderingen in hun leven, maatschappelijk bestel en vooral ook in hun godsdienst, tot gevolg hadden. Aldus dr. J. Keuning, conser vator van de afdeling Indonesië van het Rijksmuseum voor Volkenkunde, in zijn lezing over Ambons geschiedenis tot het einde van de 17de eeuw, idie hij gisteravond in dit museum hield. De heer Keunirog besprak in het begin an zijn causerie in grote trekken de samenleving, zoaile de Portugezen diie in 151(2 aantroffen. Zij d'Abreo en Serrao waren niet de eenste vreemdelingen t wie de Ambonezen dn contact kwa- n. Enige tientallen jaren daarvoor was reeds een zekere Pati Putih naar Java geweest, had daar kennis gemaakt met de Islam en deze godsdienst op Hitu (hel noordelijk deel van Amborn) geïntrodu ceerd. Javaanse godsdienstleraren zijn vermoedelijk met hem teruggekomen tei verdere verbreiding van de leer. Nog in |de 17de eeuw zijn vele godsdiensVvoor- angers van Java afkomstig. Tot 1523 leefde men vredig met de Por tugezen samen, maar daarna ging het Op een gegeven moment riepen de -ezen zelfs de hulp in van de vorstin Japara op Java en dreven de Portu gezen in 1539 over land naar de noord van de baai tussen Hitu en Leitimot zuidelijk deed van Ambon). Zij wer den daar als welkome bondgenoten inge haald. Van die tijd dateert ook het begin van de kereteniinig op Leitimor. Het bleef echter een zeer oppervlakkig Christen- jdom, zoals spr. aantoonde. -Een verbete van missiestandpunt uit gezien, brak toen in begin 1602 de Portugese ad miraal Andrea Furtado de Mendoza met grote macht het bijna verloren ge- gane gezag van de Portugezen op Ambon kwam herstetilen en grote verwoestingen aanrichtte op het Moh. Hitu. Ook deze ontplooiing van het missiewerk was ech ter weer van korte duur. Pion De 16e eeuw Is voor Ambon geen vreedzame tijd geweest. De Portugezen hadden grotendeels een verstorende in vloed gehad, vooral op Leitimor. Hun aanwezigheid heeft de oude tegenstellin gen op de 6pths gedreven, het lamd ver deeld im twee elkaar voortdurend be strijdende kampen. Ambon was mede een pion en een slachtoffer geworden in deze vroege krachtmeting tussen oost en west, vertegenwoordigd vooral door het vor- stenrijk Ternate aan de ene kant tegen over het Portugese na 1850 het Spaans- Portugese wereldrijk. Tot op de hui dige dag leeft deze Portugese periode nog voort in een aantal woorden, die im het Amibon-Maleis werden overgenomen, ook In enige familienamen. De 17de eeuw was voor Hitu wel rampzalig begonnen, doch men was niet zonder hoop op uitkomst. In 1599, 1600 en 1601 dus nog vóór de veroveringstocht van De Mendoza waren er Nederlandse schepen ge weest. Men had hulp van de Neder landers ondervonden en begreep goed. dat deze nieuwe blanken vijanden waren van de Portugezen. Van febru ari 1605 af dateert de Invloed van de Nederlander op Ambon. Na enkele maanden waren alle Portugezen ver dwenen, hetgeen vr(j vreedzaam ls geschied. De Compagnie kreeg in de Ambonse kwartleren een veel grotere Invloed dan de Portugezen ooit had den bezeten. Van heinde en ver kwam men vrede en vriendschap sluiten. Rustige bedding Echter, het gedrag van de Nederlanders en ook het optreden van de Compagnie lokten op den duur tech weer verzet uit. Zeer uitvoerig besprak dr. Keuning de gebeurtenissen en de strijd, die in dat nu volgende rumoerige tijdperk plaats had den. Men streed voor eigen zelfstandig heid. Het duurde tot begin 1656 voordat de Compagnie de toestand weer absoluut meester en tot edke afdoening bij machte was. Een bewogen tijdperk in de geschie denis van Ambon was hiermede afgeslo ten. De stormen waren uitgewoed; de samenleving kwam in rustige bedding. Men krijgt de indruk, dat het ondervon den leed in het vergeetboek raakte en men zich ook op Hitu heeft geschikt naar en een zekere vrede had met het verloren gaan van de vroegere onafhan kelijkheid Het nagelmonopolie bracht bovendien een bescheiden welvaart. Tot 1817 hoort men niet meer van ernstige verzetspogingen tegen de Nederlandse De kerstening had tot gevolg, dat men zeer gehecht raakte aan de Christelijke godsdienst en dit gaf een gevoel van sa menhoren met degenen, die dat" geloof hadden gebracht. Men voelde zich als Christenen apart van de belijders van de Islam, kreeg ook de neiging wat op hen neer te zien en zich te verheffen op het feit, dat men dezelfde godsdienst beleed als de machthebbende Nederlanders, die van hun kant welwillender 6tonden tegenover de Christen-Ambonezen en, hun meer kansen boden. Veel later in de tweede helft van de 19de eeuw en in onze tijd zou dit veel evidenter wor den en ten slotte leiden tot een conflict situatie, waarvoor nog geen oplossing is gevonden. Pantomime-avond in Koetshuis van Oud Poelgeest Albert Laboidus en Arie van Houwelingen lieten hun vrijetijdsbesteding zien Albert Labordus en Arie van Houwelingen, die beiden studeren aan de Haagse academie voor beeldende kunsten, zijn voor hun plezier aan het pantomimespelen gegaan. Wel serieus, maar toch alleen nog maar als een soort vrijetijdsbesteding. Gisteravond zaten we met enkele ouderen en vele jongeren gezellig in het koetshuis van Oud-Pgelgeest bij elkaar, om naar de prestaties van het tweetal te kijken. n bij- Dat koetshuis vinden we altijd zonder geschikte gelegenheid voor dit soort avonden. Men is er zo genoeglijk „onder ons", de sfeer is pretentieloos", 't is allemaal eenvoudig. En dat is voor lopig nog de omgeving, waar ons duo hun kunnen moet demonstreren. Zo lang ze niets gaan pretenderen en geen kunst willen brengen is hun werk aanvaardbaar en te waarderen, 't Is allemaal nog erg jong en het draagt alle kenmerken van het beginstadium. Hun teohniek is behoor lijk goed. Mimisch en plastisch is het ook niet kwaad, maar het gaat nog te veel op in het uiterlijk. Daarom is hun hele programma een uitbeelding van de ka rikatuur. Daarmee hadden ze dan ook het meeste succes. Ze deden dat ook knap, maar het bleef te veel bij een soort oefenstof. Men speelde meer een gegeven, dan een verhaal. Wanneer men de karikatuur van iets laat zien ls gebrek aan nauwkeurigheid niet zo erg. Bij het duel. dat men te zien kreeg, deed het er niet zoveel toe. dat de bewegingen, goed beschouwd, bijna al- maal fout waren. Zo duelleert men niet. Wanneer men evenwel verder wil. en het succes niet zoekt in de uiterlijkheid; en humor en geest gelijkschakelt met kari- Leidse Kunstkring „Voor Allen" Hans Richter Haaser liet wel gemengde gevoelens na Was beroemde Duitse pianist deze avond nie( erg gedisponeerd Gisteravond beluisterden we in de Stadsgehoorzaal de sedert enkele jaren zeer beroemde Duitse pianist Hans Richter Haaser, die optrad voor de leden van de Leidse Kunstkring „Voor Allen". Reeds éénmaal in dit seizoen maakten we in deze rubriek melding van deze pianist, toen deze met het Residentie Orkest één van Mozarts pianoconcerten vertolkte, over welke uitvoering we toenmaals zeer geestdriftig waren. Bovendien hadden di verse besprekingen in de pers van recitals, gegeven door Richter Haaser, ons zeer nieuwsgierig gemaakt. Geen wonder dus, dat we dit optreden met spanning tegemoet zagen. Wij moeten bekennen, dat het com doch al spoedig nam de linkerhand auto- gisteravond ons heeft teleur gesteld. Waaraan deze deceptie moet worden toegeschreven is moeilijk uit te maken, vermoeidheid van de pianist, on gunstige dispositie, onrust in het ge bouw tijdens het concert? Dat deze pia nist tot veel in staat is. kan niet aan twij fel onderhevig zijn. Zijn techniek is vaak magnifiek, al moesten we deze avond menige slordigheid constateren, terwijl ook het toucher van deze kunstenaar buitengewone kwaliteiten bezit. Het programma van dit recital zou als toonbeeld van conventionaliteit kunnen gelden: Mozarts Rondo in D en diens eonate in A met de Turkse mars, Beet- hovens Waldsteinsonate. Schuberts Im promptu in as, Chopins Ballade In As en Liszts Mephistowals. Zelfs de oppervlak- loge kenner der klavicrliteratuur liep weinig kans tegen onbekende noten aan te lopen. Bij zulk een programma ls de criticus al dadelijk zeer kritisch gestemd. Het Rondo in D beloofde veel, prachtig toucher, gedépouilleerde sfeer; doch aan bet eind van de voordracht beseft men dat ondanks deze kwaliteiten de vertol king verveelt. De sonate in A met de be roemde Turkse mars bevestigde deze in druk; alles heel bestudeerd doch leven loos, alsof de pianist intussen aan •chaakproblemen dacht. Beethovens Waldsteinsonate werd evenmin tot een eenheid, détails waren prachtig doch Werkelijke emotie werd nauwelijks ge- «uggereerd Men kreeg de indruk dat Richter Haasser dit gebrek aan inncr- bjke, spontane bewogenheid trachtte t compenseren door middel van overdre ven dynamische accenten, ongerecht vaardige agogische versnellingen. Boven dien domineerde, de linkerhand tezeer. cratisch de leiding en verstoorde scherp poëtische sfeer, Alfred Einstein, der grootste musicologen van deze e noemde Schubert de classicus onder de romantici; in deze interpretatie had de meer weg van Liszt. Hetzelfde gold de vertolking van Chopins Ballade 5, zeer onevenwichtig van aard bovendien technisch niet volmaakt. Men bedenke dat Chopin zelf steeds, vol tijdgenoten, zeer ingetogen, bijna verstild zijn eigen werk voordroeg, in elk geval :er gereserveerd. Ten slotte Liszts naar onze smaak nog al banale Mephistowals. In een derge lijk stuk komt een geroutineerd pianist •oorraad niet-authentieke. be studeerde, (men zou bijna zeggen inge- bykte) emoties een heel eind. De muziek is zelf niet oorspronkelijk genoeg o zulk een geval een manco te doen gevoe len. De geestdrift der toehoorders was niettemin groot en Richter Haaser be loonde dit enthousiasme met twee toe giften: Mendelssohns Spinnerlied, prach tig van toon en voordracht hier bleek, dat we toch met een pianist van formaat te doen hadden en Chopins wals In e in welk laatste werk alle tekortkomin gen hierboven bij de Ballade gesignaleerd opnieuw vielen waar te nemen Het ii moeilijk uit dit alles een conclusie t< trekken: er viel natuurlijk deze avond ook veel te genieten, doch het geheel bleef onder de maat. Wij hopen ten zeer ste, dat Hans Richter Haaser binnen af zienbare tijd de kans krijgt revanche U komen nemen en dat hij dan ook te Lei den de grote reputaite, die hij geniet, zal legitimeren. Intussen hoopten we dat na de pauze, teals dit zo dikwijls geschiedt, alle rem mingen zouden zijn opgeheven. Schu berts Impromptu beloofde weer veel, prachtig toucher, parelende techniek. katurale bewegingen en gebaren, dan zul len beiden hun stijl moeten verfijnen. menen dat deze beide jonge mannen d.it ook weten en we wensen hun toi genoeg zelfkritiek kunnen opbrengen in de pantomimo kunst een volwaar diger succes te boeken. We geloven dat ei mogelijkheden bij dit tweetal aanwezig ;n wensen hun ln deze vrije-tijds- besteding niet alleen succes, maar henzelf ook voldoening toe. A. C. Bouwman Examens aan Leidse analis'ienschool Aan de Leidse analistenschool slaagden de volgende kandidaten voor het schrif telijk examen /leerling-analist che mische richting" van de Koninklijke Ne- ïrlandse Chemische Vereniging. Zonder vrijstelling: W. Radius, Leiden; J. P. H. Bosma/n, Gouda; R. v. d. Haak, Leiden; F. v. d. Hek, Schoonhoven; B. Griede—Olsen, Oegstgeest; J. M. v. SoestGrizell, Den Haag; mej. A. v. Schooten, Leiden; mej. M. H. Overddjk, Leiden; mej. J. M. Stoute, Sa6- senhelm; mej. M. P. de Zeeuw, Baren- drecht; mej. M. C. v. d. Klauw, Noord- wijkenhout; mej. M. J. Zonneveld, Voor schoten; mej. C. Punseiie, Bodegraven; mej. R. v. d. Klij, Schoonhoven; mej. M. Paardekooper, 's H.H. kinderen. Met vrijsteling scheikunde: W. Ho-A- Sjoe, Leiden. Met vrijstelling natuurkunde: J. A. M. Spitteler, Amsterdam; E. Strijk®, Leiden; de Min. Den Haag; W. Klerk Jr, Lekkerkerk; D. v. Assen, Leiden; mej. M. Binnendijk, Katwijk a.d. Rijn; mej. B. J. Knape, Delft. Met vrijstelling schei- en natuurkunde: P. Muilwijk, Schoonhoven. Herv, Geref. zondagsscholen zalerdiag naar Gouda Onder leiding van streekvoorzi-bter, de heer J. Goedhart te Bodegraven, wordt de voorjaarsvergadering van de Streek Gouda van Herv.-Geref. zondagsscholen gehouden op zaterdag 17 maart om 3 uur in het Hervormde centrum „De Haven" Oosthaven 31 te Gouda. Behandeld wordt „Hoe vertellen we aan onze kinderen?", ingeleid door de heer Adr. Harkes te Ha- zenswoude. Dr. J. i der Veen. Gestaagd voor costuimère Te Utrecht slaagden voor costumièi de dames K. v. d. Hoek en P. Schalkers. Zij werden opgeleid door mej. M. Stouten AGENDA VAN LEIDEN Donderdag Jacobazaal Burcht. 6-11 uur: motor-, cooter- en bromfietsshow. Stadsgehoorzaal, 8 u.: K. en O.-concert Residentie-orkest o.l.v. Willem van Ot- terloo, soliste Janine Dacosta, viool. Schouwburg. 8 uur: jubileumseizoen Litteris Sacrum, „De Plankeniers" uit Naarden met „De Koopman van Venetië" in Shakespeare. Academie. 8 uur: Ned. Studentenver eniging voor Wereldrechtsorde, dr. L. G. M. Jaquet uit Den Haag over: De na oorlogse politieke pntwikkeling in het Verre Oosten. Academie (zaal X), 8 uur: Genootschap Nederland-Engeland en Litteraire stu dentenfaculteit, Allan Bullock over; Is it jssible to write contemporary history? Vrijdag Schuttershof, 10 uur: VEBO, officiële opening zesde Paasveetentoonstelling. Rehoboth, 8 uur: Ned. Christen-Vrou wenbond, lezing over Milva en Luwa. De Doelen, 8 uur; Maatschappij der Ned. Letterkunde, dr. H. J. Prakke over: Stief kinderen der publicistiek. Snouck Hurgronjehuis. 8 uur: K. en O - ïrsus „Nederlandse zeevaarders- ontdek ten de wereld" door prof. dr. T. H. Milo. Harmonie, 8 uur: Ned. Handelsreizigers- verenigi-g, ledenvergadering. Stadsgehoorzaal, half 8: IKO-56 (Inter- scholaire Kulturele Ontmoeting 1956), wedstrijd muziek en declamatie. Foyer stadsgehoorzaal, 8 uur: Chr. Reis- sreniging en Het Boekhuis, K. Norel /er: Een zeereis naar Noord-Afrika en Malta. Jacobazaal Burcht, 6-11 uur: motor-, scooter- en bromfietsshow. Lakenhal. 8 uur: Vereniging Oud-Lei den, dr. W. Jappe Alberts uit Utrecht De middeleeuwse stad, met licht beelden. Antonius-clubhuis. 8 uur: VOLA, film ver fabricage fittings. Uiterstegracht 1B. 8 uur: Broederschap an oud-padvinders, jaarvergadering. Koor Pieterskerk, 7.15-8.15 uur: beves tiging van stu dervbeniidm aten Leiderdorp, half 8: gemeenteraad. Zaterdag Muziekschool Rapenburg 22, 3 uur; openbare les van de accordeonikJassen. Schouwburg, 8 uur: jubileumseizoen Litteri6 Sacrum, „De Planken/iere" uit Naarden met „De Koopman van Venetië" Shakespeare. eg6tgee6t, Oud-Poelgeest: week einde „Azië en Europa— Quo Vadis?" Zondag Marekerk, 7 uur: Kerkdienst voor ge heel Leiden, dr. P. L. Schoonlheim over: Krui6 in Paasgloed. Tentoonstellingen Academisch Historisch Museum (Rapen burg 73), 10-5 uur: het Hu-s Oranje-Nas- sau en de Leidse Universiteit (tot 17 maart). Lakenhal, 10—5 uur: De stille glans der Gouden Eeuw (tot 26 maart). Nachtdienst apotheken Apotheek Nieuwe Rijn, Nieuwe Rijn 18, tel. 20523, en de Doeza-apotheek, Doeza- straat 31, tel. 21313. Viro bijeen Vrede tussen Isiaël en Arabische landen hangt al van oplossing verplaatsten-probleem De leden van de vereniging voor internationale rechtsorde Viro werden gisteravond ingelicht over een uiterst moeilijk probleem, namelijk over „Vluchtelingen en vredeskansen in het Nabije Oosten". MevTouw L. M. C. Woltjer-van der Hoeven Leonard sprak hierover in het gebouw van de Nationale Levensverzekeringsmaatschappij. Zij is zelf in het Nabije Oosten geweest en heeft daar met verschillende prominente figuren gesproken. De voorzitter, dr. ir. H. M. J. Hart, kon een voor Leiden groot aantal belang stellenden welkom heten. Hij schreef dit toe aan de belangrijkheid van het probleem. „De twee delen van mijn onderwerp. ..vluchtelingen" en .vredeskansen". aldus mevrouw Woltjpr. hangen nauw met el kaar 6amen. want het grote aantal vluch telingen, afkomstig uit Palestina, is grootste beletsel voor vrede tussen Israël en de Arabische landen. Ruim 900.000 Palestijnse Arabieren leven in kampen. Zij worden van de zijde van de Verenigde Naties geholpen, maar de hulp kan 6lechts op beperkte schaal verleend worden en komt neer op 26 cent per man per dag. Van de half miljoen kinderen onder de zestien jaar. krijgen er slechts 160.000 onderwijs. Tegen de grenzen van de staat Israël leven 181.000 Arabieren in nog moeilijker omstandigheden. Zij wonen wel in eigeD huizen en krijgen daarom geen hulp, maar zij hebben geen middelen van be staan, wat hun akkere worden door de Is raëli's gebruikt en zij hebben wel gezaaid, maar kunnen niet oogsten. Prikkeldraad houdt hen gescheiden van hun bezit. Wil len zij 's nachts nog iets redden, dan lopen zij de kans neergeschoten te worden. Wordt er. ondanks deze krasse maatregel, toch nog te veel weggehaald, dan organi seren de Israëli's een vergeldingsactie aldus spreekster. Angst De drijfkracht van deze massale vlucht is de angst voor terreurdaden van Joden. De bewoners van enkele dorpen met geweld uit hun bestaansmogelijk heid gehaald. De terreur begon haar werk en dit werd nieit stil gehouden, •nen hoopte, dat op die manier velen uit zichzelf zouden vluchten, wat inder daad is gebeurd. Het bezit van deze vluch. telingen verviel aan de Israëli'6 en hel grootste deel van de akkers en wijngaar den is gestolen goed. De enig juiste oplossjpg. terugkeer de vluchtelingen de V.N. hebben zich ►ver uitgesproken in een resolutie wordt door Israël met klem van de hand gewezen, omdat zij de vluchtelingen als vijfde colonne beschouwen. Een derp oplossing is de vluchtelingen onder te brengen in de Arabische landen er Alsnog een huldeblijk Prof. dr. Sophia Antoniadis heeft onlangs, na vijfentwintig jaar het hoog leraarschap aan de Leidse universiteit bekleed te hebben, de leiding ge kregen van het Centrum voor Griekse kunst en studiën te Venetië. Zij moest dus de Leidse universiteitswereld verlaten. Haar vertrek was zo overhaast, dat het niet mogelijk was bij het afscheidscollege reeds een ge schenk aan te bieden. dr. G. H. Blanken R. Blijstra. dr. E. Bos winkel, prof. dr. L. H. Grondijs, dr. A. G. F. van Hoik, dr E Hulshoff Pol. M. A. Lindenburg, prof. mr. H. J. Schëltema. en anderen. Het werkcomité, dat bestaait uit mevr. M. Blijstra-v. d..Meulen. dr. E. Boswin kel en mej. M. A. Lindenburg, doet een beroep op alle vakgenoten en vrienden aan de uitgave van deze bundel mee te werken, door in te schrijven. Het comité van aanbeveling bestaat uit: prof. dr. G. H. Blanken, hoogleraar te Amsterdam. M. N Fiorentinos. voorzitter van de „Ver ging voor Grieken in Nederland", prof. B. A. van Groningen, hoogleraar te Leiden, j'nr. dr. D. van Lennep. voorzit ter van de vereniging ..NederlandGrie kenland", prof. dr. Th. J. G. Locher, voorzitter van de faculteit der Letteren en Wijsbegeerte van de Rijksuniversiteit in Leiden en prof. dr. M. W. Woerdeman, rector magnificus van de Universiteit van Amsterdam. Nu is er een comité gevormd, dat haar bij een bezoek aan haar „tweede vader land" een geestelijke huldeblijk wil aan bieden. Dit zal een bundel opstellen var collega's en oud-leerlingen zijn. Als deze bundel, „Antidoron". tot stand komt. zal haar dat het beste bewijs zijn. zo meent mité. dat haar insipanning en enthou- ne voor de Byzantijnse en Nieuw- grlekse studiën niet vergeefs geweest zijn. Aan deze bundel zullen meewerken: prof. Motorshow in Jacobazaal van Den Burcht Gisteravond hebben we even een kijkje genomen in de Jacoba-zaal van Den Burcht, waar het motorhome De Water toren een flinke collefctie motor- en brom fietsen en scooters exposeert, alles onder het motto „Veilig, vlug en voordelig". Nu, de nieuwste modellen zijn vertegen woordigd. Vooral de scooters schijnen er hoe langer hoe meer in te komen. Voor een niet al te hoge prijs staan er enkele van deze voertuigen, die compleet met richtingaanwijzers eigenlijk meer een auto. dan van een motorfiets weg hebben. Ook de bromfietsen blijven achter. De laatste „creaties" zijn zelfs reeds aan de nieuwe verkeersvoorschrif- ten aangepast, die onder meer bepalen, dat de shelheid niet hoger dan veertig kilometer mag liggen! Vanavond en morgenavond kan men nog terecht om al deze blinkende en fraai gestroomlijnde machines te bewonderen. Wij hebben zo de idee, dat de echte lief hebbers wel niet zo spoedig uitgekeken zullen zijn. Lezing voor K. en O. In de reeks van maandelijkse lezingen-met-film, die K. en O. organiseert, sprak gisteravond in de foyer van de stadsgehoorzaal de heer Reinier L. A. Muller over zijn reis naar Joegoslavië. De heer Muller bezocht Slovenië, Triëst en een deel van Kroatië en maakte van deze gebieden een film, die hij ter illustratie van zijn causerie vertoonde. Joegoslavië wordt wel het „land van Tito" genoemd. Om deze reden vertelde spreker eerst iets over deze figuur, waar na hij overging tot een beschouwing over het land en de bevolking. De hoofdwegen in het noorden zijn behoorlijk, aldus spre ker, maar het zuidelijk wegennet vormt een probleem, dat zonder grote Investe ring van kapitaal niet is op te lossen. De bevolking is taai. niet verwend en verwekelijkt door een leven van luxe; de salarissen liggen in verhouding tot de kosten van het levensonderhoud zeer laag. „Maar we mogen niet mopperen," zegt men, „het gaat nu (sinds 1950) al veel beter". De prijzen van artikelen, die uit het buitenland geïmporteerd moeten wor den, zijn hoog. Men moet hoofdzakelijk leven van wat het land zelf kan opbren gen. Spreker noemde een voor onze be grippen fabelachtig hoge prijs van een schrijfmachine. Radio's zijn er schaars te vinden. De Joegoslaviër is vriendelijk en on danks zijn armoedig bestaan opgewekt, was de mening van de heer Muller. Hij weigert een kleine attentie als tegenpres tatie voor door hem bewezen diensten. Dit gaat zelfs zover, dat de politie er mee bemoeit, wanneer ze ontdekt, dat iemand iets van een vreemdeling Religie Om de situatie betreffende de religie schetsen vertelde de heer Muller het ve haal van een man, die nadat hij zijn kind had ten doop gehouden, een schriftelijke verklaring aflegt onkundig te zijn va doop van zijn kind, omdat hij anders de kans op promotie zou verliezen. In kelijkheid berusten de geruchten, dat kerkgang in deze landen verboden is, niet op waarheid. Wel wordt door het organi seren van zondagse uitstapjes voo: Jeugd de gelegenheid daartoe tegen gegaan. De hygiëne laat veel te we over. Dat kon men zelfs waarnemei de film, die hetgeen de heer Muller telde aanschouwelijk maakte. Toch kent dit volk nog enig vertoon van weelde de oude dansen, die door volksdansers fraaie kostuums, familie-erfstukken, wc den uitgevoerd. Agenda Leidse raad Er zijn nog vier punten toegevoegd a; de agenda, die de raad van Leiden maa dagmiddag krijgt te behandelen. Benoe ming van een hoofd van de openbare la gere school aan de Maresingel, voorstel tot het aangaan van een geldlening tegen een rente van drie procent per jaar, stel tot het aangaan van een geldlening tegen een rent® van 3% procent Twee geldleningen B. en W. stellen de raad voor, met de Bank voor Ned. Gemeenten te Den Haag een geldlening aan te gaan ten bedrage van een miljoen gulden, af te lossen in 30 jaar tegen een rente van 3^4 procent Verder om met een door B. en W. aan te wijzen geldgever een lening aan te gaan ook ten bedrage van een miljoen gulden, af te lossen ln één bedrag op 29 maart 1961. tegen een rente van drie proceni per jaar. Hoofd school Mare singel Aan de openbare ragere school Mare singel moet een nieuw hoofd komen. Op de nominatie staan; P. van Zonneveld, Waddinxveen, G. W. van Driesten, Var6- seveld en P. B. van Sehadck ZiWessen, Rotterdam. Burgerlijke stand van Leiden Geboren: Hildegonda T. G., d. van I v. d. Meij en I. C. J. van Rijn; Erik, v. J. F. Hageman en E. Johanns; CatHa- rina A d. v. A. Vreeken en N. H. Wieg man; Dirk Christiaan z. v. H. G. de Groot en A. Bleeker; Hila A., d. v. W. A. Loeven en D. Bruijn; Hendricus J., z. v. H. J. v. d. Leek en M. J. Stokkel; Enna F' J d. v. J. Tegelaar en S. Soengadi. Gehuwd: H. v. d. Linden en H. R. v. d. Meer, J. Verhoeven en L. Kerkman, W. J. Ouwerkerk en G. Vogelezang, P. Riethoven en E, S. de Vos. Overleden: C. Schlick, 62 j.; E. Eiker bout, e.v. v d. Reijden 73 j.; H. C. Bou- ter. 66 j.; D. Bouwehand 5 mnd.; C. W. J. Conljn 55 J. raël het van de vluchtelingen afgenomen goed laten vergoeden. De integratie brengt vele moeilijkheden met zich. want de lan den zijn economisch hiertoe niet in staat, terwijl de vluchtelingen nergens anders dan naar hun eigen huizen willen. Dit is een ideologie geworden. Iedere oplossing, die in strijd is met deze ideologie, wordt als pro-Israël van de hand gewezen Achtergrond De achtergrond van deze strijd ligt in het niet-vervullcn van een belofte aan de Arabische landen door het Westen gedaan. Deze landen hielpen in de strijd tegen Duitsland en daarvoor zouden zij n oorlog onafhankelijkheid verkrijgen, wat ook gold voor het Palestijnse gebied. Aan de Zionistische beweging werd door Lord Balfour beloofd, dat Engeland goedgunstig de vestiging van een nationaal tehuis gadeslaan. De twee beloften zijn met kaar in strijd en de Arabische landen trokken aan het kortste eind. Het politiek Zionisme werkt verbeten voor de uitbreiding van de Joodse staat, hoewel de Joden hier onveiliger zijn dan in andere landen. Dit heilloos fanatisme heeft niet de instemming van een groot deel van het Joodse volk en velen ver lieten het land ook weer. De kernelemen ten van de Zionistische ideologie zijn: exclusivisme 3lleen Joden zijn ln Pa lestina volwaardig expansie en de wer king van internationale machtsgroeperin- gen, die in andere landen de belangen de staat Israël, tegen alles in, bevor- Concessies Vervolgens merkte spreekster op, dat Israël steeds meer internationale goodwill ►rliest en dat. in verhouding, Israëls positie tegenover de Arabische landen, die wapens uit Rusland krijgen, steeds zwak ker wordt. De Arabische landen zijn be reid tot concessies, want zij willen toe staan. dat de Joden blijven wonen in het Jnnd, waarin deze in dertien eeuwen niel vertoefd hebben. Israël wil geen enkele concessie doen: dit land wil het gebied steeds verder uitbreiden, maar concessies kunnen voor Israël op de lange duur toch het voordeligst zijn. In het land zelf ls een kleine groep, die de vluchtelingen on middellijk weer terug wil laten komen, omdat het volk anders toont het neoht niet te kunnen handhaven. Deze rauwe rest, die, aldus spreekster, doet denken aan de profeten, roept op tot berouw, zonder welke geen herstel mogelijk ls. Mevrouw Woltjer vreesde, dat deze vredeskans niet verwezenlijkt zal worden. Tegenover de Russische dreiging, die ook de Arabische leidslieden 'wel onderken- wilde spreekster stellen een samen werking op lange termijn tussen de Arabi sche landen en het Westen. Dan i6 er ook de vluchtelingen, dte nu het negende in de kampen ingaan, weer enige Na de pauze kwam een film over het onderwijs in deze kampen, „Scholen in de woestijn", op het witte doek en volgde een levendige bespreking. Gouden bruidspaar Woensdag 28 maart hoopt het echtpaar J. J. v. d. Vlist-Boot aan de Hoge Rijn dijk 228 zijn vijftigjarig huwelijksfeest te Den Haag keurt goed: j flan Boerhaavelaan f komen 108 woningen De minister van wederopbouw heeft het plan goedgekeurd voor de bouw van 108 woningen tussen de Boerhaavelaan en dé Mariënpoelstraat. De met de eigenaren van een gedeelte van de grond gevoerd onderhandelingen met het gemeentebestuur hebbgn echter niet tot een oplossing kunnen lei den. Nu dient aan de eigenaars officieel de som te worden aangeboden, die de ge meente voor de grond wenst te geven. Bij volharding in hun weigering tot minne lijke overdracht zullen zij voor de arron dissementsrechtbank moeten komen, om de onteigening te horen uitspreken en het bedrag van de schadeloosstelling te horen bepalen. Middelbare scholen ontmoeten elkaar Gemeentebestuur stelde beker beschikbaar Over de interscholaire culturele ont moeting, die de leerlingen van de Leidse middelbare scholen vrijdag om half acht in de Stadsgehoorzaal houden, kunnen wij nog het volgende mededelen. De gezamenlijke leerlingenverenigingen hebben twee medailles beschikbaar ge steld. één voor de beste individuele pres tatie op declamatorsch gebied en één voor de beste Individuele muziekprestatie. Daarnaast heeft het gemeentebestuur een wisselbeker beschikbaar gesteld voor de school met de beste gemiddelde pres tatie. De beker zal worden uitgereikt door de loco-burgemee6ter, wethouder J. C. v. Schaik. De muziekjury bestaat uit: de heer Iskar Aribo, de heer en mevrouw Geraedts, de heer Chris Hanegraaff en de heer Han Zirkzee. De declamatie-jury wordt ge vormd door mejuffrouw T. Kleynhout en de heren dr. A. J. de Jong, C. J. Kloots, A.Middeldorp, Ph. C. van der Pant en J. J. Siljée. Van de zijde van verschillende omroep verenigingen bestond belangstelling voor deze avond, die voor Leiden een unicum is en in ons land nog maar weinig voor gangers heeft gehad. De NCRV kwam als eerste met een aanvaardbaar voorstel; deze omroepvereniging zal van de avond op een latere datum een uitzending verzorgen. Een beperkt aantal kaarten is nog aan de zaal verkrijgbaar. Prof. dr. Siegenbeek van Heukelom overleden Prof. dr. A. Siegenbeek van Heukelom Is gisteren op 6I-Jarige leeftijd te Ermelo overleden. Deze oud-stadgenoot en oud hoogleraar in de Interne geneeskunde aan de universiteit van Indonesië te Djakarta had onlangs nog een operatie ondergaan. Arnold Siegenbeek van Heukelom werd to 1894 te Leiden geboren, bezocht hier het gymnasium en studeerde medicijnen aan de Leidse universiteit. Na het arts- dipfloma te hebben behaald werd hij as sistent bij prof, Heymans van der Berg promoveerde enige tijd later op een proefschrift over de stofwisseling. Nadat hij enige tijd in het WiiOhefflmina®ieken- huls te Nijmegen had gewerkt, voigde in 1933 zijn benoeming tot hoogleraar. Voor zijn weik op het gebied van de bestrijding van tropische ziekten werd de overledene benoemd tot ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. In op dracht van de Nederlandse regering ging de professor enige Jaren geileden naar Egypte om een mazelenepidemie te hefl- pen bestrijden. Na zijtn terugkeer in Ne derland werd professor Siegenbeek van Heukelom als arts aan het Julianazieken- huis te Apeldoorn verbonden. Vele publi- katies zijn in de loop der jaren van zijn hand verschenen. De crematie zal aanstaande zaterdag morgen plaats hebben. (AUvertenibie). TYPE-LES VOOR SCHOLIEREN 40 cent per uur. Opl. voor officieel diploma. KON. ERK. PITMANSCHOOL, Plantsoen 65 Tel. 26558 Wethouder Van der Kwaak sprak van een unieke expositie Vanmorgen heeft in het Gulden Vlies wethouder D. van der Kwaak de tentoonstelling „In Zuivelland" geopend. Bij deze gelegenheid wees de wethouder op de buitengewoon grote betekenis van onze zuivelindustrie. Hij sprak namens het gemeentebestuur er zijn grote dankbaarheid over uit, dat deze eerste van een reeks van acht tentoonstellingen te Leiden wordt gehouden. De wethouder, die al iets van de tentoonstelling bleek te hebben gezien, noemde „In Zuivelland" uniek, instructief en gebruikte er voor db kwalificatie „Holland op zijn best". Ook werd het woord nog gevoerd door Bij deze opening die verder o.a. werd bijgewoond door wethouder S. Menken en hoofden van dienst en besturen van damesverenigingen en -bonden, werd eerst gesproken door de voorzitter van de Ned. Zuivelbond, de heer J. A. Geluk. De heer Geluk zei, dat de demonstratie op de Beestenmarkt een tweeledig doel heeft, namelijk het publiek bekend te maken met de melkveehouderij en de zuivelindustrie, en de bij de melkpro- duktie betrokken bevolkingsgroepen rond om de wooncentra, waar de demonstraties worden gegeven, zelf kennis te doen nemen van het propagandawerk waartoe zij het Ned. zuivelbureau in staat stellen. De heer Geluk deelde mee, dat de jaar lijkse melkproduktie in Nederland 5'/4 miljard kg bedraagt. Acht procent van het Nederlandse volk is betrokken bij de melkproduktie, waarvan de waar de 814 procent van het totale volksin komen uitmaakt. Propaganda te maken voor melk en melkprodukten noemde spr. temeer verantwoord omdat de zui velindustrie van zoveel belang is voor de volksgezondheid. Heden ouderdomswet in Tweede Kamer Door ziekte van mdnJ6ter Suurhoff was het niet mogelijk om gisteren een begin te maken met de behandeling van de defini tieve ouderdomswet. Voorzitter Korten- horet deelde mede, dat de bewindsman van Sooiale Zaken waarschijnlijk vandaag hersteld zal zijn. zodat er maar een ver traging van één dag la de heer J. Dorlas, directeur van het Ned. zuivelbureau. Deze drukte er zijn spijt over uit, dat burgemeester jhr. mr. F. H. van Kinschot niet zelf In staat was de tentoonstelling te openen. Juist omdat hij zoveel belangstelling voor „In Zuivel land" had getoond. Contactavond B.B. als sluitstuk van cursus Gisteravond heeft de B.B.. afdeling ver bindingsdienst. in het Antoniusclubhuls een contactavond gegeven, die was be doeld als sluitstuk van de cursus, waaraan 38 vrUwiligers met goed gevolg hebben deelgenomen. In een inleidend woord zei de heer W. Oomen, hoofd van de verbindingsdienst, verheugd te zijn de heer Hagedoorn, hoofd van de B.B. kring A te Leiden, een papierrol te kunnen overhandigen, waar op de namen van de nieuwe verbindings mensen zijn vermeld. De heer Hagedoorn merkte op, dat alle noodwachters van de verbindingsdienst nu ln staat zijn met de moderne verbindingsmiddelen om te gaan. De nodige apparatuur voor het verbin dingswezen is aanwezig. Sommige onmis bare middelen zullen nog worden aange schaft. Sedert de wervingsactie van de B.B. medio maart 1953 begon, is ln Leiden en Oegstgeest tachtig procent van het nodige aantal noodwachters aangeworven. Het ontspannende gedeelte van de avond werd verzorgd door de cabaretgroep Uilenspiegel.

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 3