Hoge Raad behandelde zaak tegen VEM te IJmuiden „Macht van het kleine" werkt veertig jaar in Rijnsburg Kritiek op verkeerstoestand bij remise NZHVM Luxueus uitgevoerd jacht werd in De Kaag te water gelaten Blindengeleidehondenfonds uit Katwijk in het zilver \GFAT- BFZORGER NIEUWL LEIDSCHE COUEANT 7 WOENSDAG 14 MAART 1956 VISSEMIGOLF Pleiter vroeg voor trawlvissers „maas" in wet op maaswijdte VOOR NEDERLANDS HOOGSTE rechtscollege, de Hoge Raad in Den Haag, is gisteren de pleitrede gehouden in de principiële aangelegen heid van de maaswijdte der trawlnetten, zulks nadat het Gerechtshof in Amsterdam op 16 november de van overtreding der maaswijdtebepalingen beschuldigde IJmuidense visserijmaatschappij V.E.M. ontsloeg van rechts vervolging, waarop de advocaat-generaal tegen dit vonnis cassatie aan tekende bij 'de Hoge Raad. In zijn pleitrede heeft mr. J. van der Hoeven uiteengezet, dat er een gradueel maar belangrijk verschil bestaat tussen de oorspronkelijke Engelse tekst van de overbevissingsconventie en de daaruit voortgekomen Nederlandse wet op de maaswijdten. Bovendien, zo voerde hij aan, is het vangen van bijvis ook door trawlers, die zich op haring en makreel hebben gespecialiseerd, bijna onvermijdelijk, zodat een te stringente toepassing van de wet, waar de advocaat-generaal naar zijn mening op af stuurt, door in hoge beroep te gaan, deze visserij zou kunnen lamleggen. Het gaat er namelijk om, dat tegelijk met de haring of de makreel niet-beschermde vissoorten dus meermalen beschermde vis wordt aangevoerd, omdat de haring- of de makreel-scholen meestal door schelvis of kabeljauw worden gejaagd. De VEM kreeg hier indertijd last omdat bij controle bleek, dat op vier harer trawlers netten met een maaswijdte sen de 35 en 50 millimeter aanwezig ren, terwijl de minimummaat voor schermde vis wettelijk 75 millimeter be draagt sinds de wet van kracht is ge worden. Daarop werd de VEM door d> economische politierechter te Haarlem veroordeeld tot vier maal f 3300 boete (waarvan telkens t 3000 voorwaardelijk) en dif vonnis bracht het rechtsgeding op gang. Het .Amsterdamse Hof deed in arrest weliswaar blijken, dat de VEM als gespecialiseerde haring- en makreelrederij on ongeveer 80 percent haring kan reke nen en dat dit percentage veel hoger heeft gelegen in de jaren, die aar steekproef voorafgingen, maar na het ont slag van rechtsvervolging ging de advo caat-generaal in hoger beroep, zodat gis termorgen de zaak opnieuw voorkwam in het gebouw van de Hoge Raad. Mr. Van der Hoeven heeft in een lange pleitrede de achtergronden der trawl- visserij belicht en hij begon met op merken, dat de cassatie-aanvraag van advocaat-generaal van het Amsterdamse Hof berust op de stelling, dat de wettelijke regeling van deze materie onvoldoende is. Langs deze weg is er dus in feite een poging gedaan om van de Hoge Raad een nadere aanvulling te krijgen. Voor een juiste oriëntering meende hij echter te moeten opmerken, dat de wettelijke rege ling niet alleen gebed ligt in de wet op de maaswijdten, maar ook in de rr wijdteconventie van 1947, ter uitvoering waarvan immers de wet werd voorbereid en later ook van kracht werd. Het hoofd doel is de bescherming van de visstand en de strekking is het voorkomen van het jagen op jonge vis van de" beschermde soorten. Daartoe zijn twee middelen ge bruikt: de minimum-maaswijdte en de plicht om eventueel toch gevangen onder maatse bijvis over boord te zetten. In de cassatieschriftuur van de advocaat-gene raal wordt duidelijk gesteld, aldus mr. Van der Hoeven, dat de wet niet voldoen de is, een geluid, dat ook reeds ten aan- hore van de economische politierechter klonk. Toen immers bleek, na het vonnis in laagste rechterlijke instantie, dat er een niet-geringe ontsteltenis was gezaaid in het bedrijf, omdat men vreesde, dat de hele haring- en makreelvisserij vleugel lam zou komen te Ijggen. Zegen Voor een buitenstaander, aldus mr. Van der Hoeven gaapt er Inderdaad een kloof tussen realiteit en wet. De normale netten zijn bestemd voor onbeschermde vis. maar in de praktijk blijkt elke dag weer. dat het onmogelijk is, daarbij andere soorten te vermijden. Een zo gunstig mogelijke verhouding tussen haring/makreel en bij vangst heeft de visser bovendien niet zelf in de hand, want vissen is nog altijd eon kwestie van „zegen" Dat de advocaat-generaal naar een norm streeft en dus een begrenzing van Ihet toelaatbare zoekt, leek de pleiter dui delijk. Hij haalde een uitspraak van een der biologen van het Rijksinstituut voor visserij-onderzoek aan, waaruit duidelijk blijkt, hoe groot het verschil van jaar tot Jaar is in plaats, hoeveelheid en tijd, waarop en waarin de haring wordt ge vangen. Weliswaar erkent ook de advo caat-generaal, dat er bijvangst mogelijk is, al stelt hij voorop, dat het normale want uitsluitend voor haring en makreel mag worden gebruikt maar hij wil naar de mening van de heer Van der Hoeven de grens te scherp trekken. Als suggestie voor de maximaal toelaatbare bijvangst stelt hij in zijn cassatieschriftuur 30 tot 40 percent, maar de verdediger kon de Hoge Raad moeilijk benijden met de op gaaf, deze normen naar recht en redelijk heid te stelten. Zelfs op het internationale niveau is hierover nog lang geen over eenstemming. Pleiter ontkende een premisse van de advocaat-generaal als zou het uit gangspunt van de conventie gedekt worden door de letter van de daaruit voortgekomen Nederlandse wet. Ten bcw(jze legde hjj de teksten over van de bepalingen, waarover thans strijd wordt gevoerd, zowel uit de conventie, de gewijzigde conventie als de wet. In de Engelse tekst, aldus mr Van der Hoeven, volgt men een ander woord gebruik dan in de Nederlandse wet artikel 6 van de conventie, later neer gelegd in artikel 5 van de Nederlandse wet, geeft in de Engelsz versie aan, dat nauwmazlg want niet gebruikt mag worden „for the purpose of" be schermde vis. Bovendien zegt de con ventie, dat alle ondermaatse be schermde vis die mee-gevangen wordt, direct overboord moet. Hetgeen dus betekent, dat de bovenmaatse vis wèl gehouden mag worden. Dat is dan ook blijkbaar de zin van de conventie, meende de verdediger. Geest In de permanente commissie van overbevissingsverdrag is de interpretatie eveneens aan de orde geweest en in verslag van deze commissie komen e eens de woorden „for the purpose of voor. Het doel telt dus. meende mr. der Hoeven en het toeval is van minder betekenis: de opzet om beschermde ■te vangen met fijnmazig want wordt dus veroordeeld, maar als er toevallig 6chermde vis bij is. kan dit moeilijk stral- baar worden gesteld. De tekst van de officiële Nederlandse veraling kent echter andeTe bewoordingen en spreekt van dit vistuig mag niet aangewend worden omen over de bedoeling", zoals 't Engelse woord „pur pose" dit zegt wordt niet gesproken. De Nederlandse wet gebruikt dan ook het woord „bezigen" en daarmee is de zaak in een andere sfeer getrokken, meende pleiter. Er blijkt nergens uit. dat het plan heeft voorgezeten, de conventie in de Ne derlandse wet anders te interpreteren, maar de minister volgde in zijn van antwoord wel de geest traktaat en de conclusie zou daaruit dus te trekken zijn, dat de Nederlandse wet en de Engelse conventie wel hetzelfde zijn maar het niet op dezelfde manier zeg gen. Ook in de Nederlandse wet. aldus ging de verdediger voort, moet gelet wor den op de „purpose", de bedoeling dus. De cassatie-schriftuur veronderstelt nu, dat als er een overmaat van bijvangst is. de bedoeling in twijfel moet worden ge trokken of er wel op haring en makreel wordt gevist, maar, zo meende de pleiter, bij het opstellen van de artikelen der Ne derlandse wet is duidelijk vooropgesteld, dat er een grote bijvangst kan zijn. „Hier aan is niet ten volle te ontkomen", merk ten toen reeds vele Kamerledeii op. Minister Mansholt heeft dit in zijn antwoord op de opmerkingen uit de Tweede Kamer niet tegengesproken en gaf dus toe, dat er aan de vangst van ondermaatse vis niet te ontkomen is. Overigens leveren de visgronden, waar de haring en dc makreel van daan komen, weinig ondermaatse be schermde vis op, merkte de heer Van der Hoeven op, want als er schado wordt aangericht aan de beschermde visstand, dan gebeurt dat in de on diepe wateren waar de kustvisserij haar werkterrein heeft. Dat er een bepaalde tolerantie is. noem de mr. Van der Hoeven een geluk, want de werkelijkheid Is in wezen niet an ders: nauwkeurige metingen van ver scheidene trekken met de trawl hebben laten zien. dat de visserij uitermate wis selvallig is. Moeilijk houdbaar In de wijziging op de conventie is trou wens al gesteld, zo ging hij voort, dat aan ondermaatse beschermde hoogste 10 procent mag worden aange bracht. Hiermee is de toelaatbaarheid dus geaccepteerd en tegelijkertijd werd daar mee erkend, dat de bovenmaatse vis in grotere, zelfs grote hoeveelheden tussen de haring of makreel terecht kan komen. De VEM is nu' eenmaal een bedrijf, dat zich geheel op haring en makreel heeft gespecialiseerd, zoals de vangstsamenstel lingen van haar trawlers hebben uitge wezen en hij meende dan ook, dat de be zwaren tegen de uitspraak van het Hof. zoals ze zijn neergelegd in de cassatie- schriftuur van de advocaat-generaal, moeilijk houdbaar zijn. Een bijkomend probleem van grote nomische" importantip noemde hij verder de verzwakking der buitenlandse rentiepositie ter zee. want als de-Neder landse vloot inderdaad gebonden wordt aan de stringente uitleg van de wet, zo als de advocaat-generaal wil, dan zullen de schepen van andere nationaliteit daar ongetwijfeld meesmuilend van profiteren. „Laat men niet worden plus royaliste que le roi" besloot pleiter zijn bétoog. De uitspraak in deze zaak werd bepaald op vrijdag 27 maart. Mlddenweek Vanmorgen lagen de SCH 7, de HD 87 en de IJM 14 binnen. De IJM 14 had 175 kisten vis bij zich, waarvan 45 schelvis, 45 wijting, 30 gul en kabeljauw, 20 radio, 15 haring, 20 varia en 100 stuks stijve kabeljauwen. De HD 87 voerde aan 500 kisten rondvis plus 400 stuks stijve kabel en; de SCH 7 ving 1200 kilo tong, 5 kisten schol, 15 varia en 30 stuks stijve kabeljauwen De Wiron II kwam met tong, rond- en platvis. Dinsdagmarkt Gisteren verschenen de KW 95, de KW 159, de SCH 196, de KW 123, de SCH 54 zeven loggers aan de markt. De KW had 25 kisten schelvis, 45 gestripte en dichte wijting, 10 kabeljauwen, 15 varia en 100 stijve kabeljauwen en de KW 159 zorgde voor 55 kisten schelvis, 70 ge stripte en 90 dichte wijting, 330 kleine haring, 10 varia en 150 stuks stijve en de SCH 196 zorgde voor 400 kisten haring, 200 gestripte en 30 dichte wijting, 30 kool, 100 schelvis, 80 makreel, 10 radio en 100 stuks stijve. Uit de KW 123 loste men kisten schelvis, 70 kabeljauw, gul en koolvis, 220 dichte wijting en 25 poon, 20 haring. 50 toters, 10 varia. 20 schar en •ijting, plus 100 stijve kabeljauwen De SCH 54 voerde aan 350 kisten schelvis, 80 koolvis, 75 gul, 100 haring en 40 makreel, 10 platvis, 5 varia, 300 ijs- en 150 stijve kabeliauwen. De zeven loggers voerden lan 8000 kilo tong en 300 schol plus 75 •aria. Naar de export Grote tong haalde voor de buitenlandse afzet f 2.70; de middeltong deed f 2.20 k f 2.30; de kleine schol deed f 2.30 tot f 2.35; tong I maakte f 2.20 en slips haalden f 1.70. Voor grote schollen betaalde Engeland f 24 f 27 en de middelschol deed f 33 a f 33 met f 53 tot f 56 voor de schaarse middelscholien. Regels kabeljauwen gin- naar België en haalden f 96 f 100; de regels kleine kabeljauwen boekten f 45 a f 52 en de grote kabeljauw in kisten deed f 112 a f 130 en de kleine kabeljauw noteerde f 104 k f 114. Grote schelvis haalde f 30 k f 38 en de middel schelvis f 30 tot f 43- Binnenlandse handel binnenlandse markt werd f 41 van grote gullen middelgul deed f 28 k f 35 deden f 27 tot f 32. Zwarte kolen boekten f 52 tot f 56. kleinmiddel schelvis kocht voor f 28 a f 33; de pennen noteer den f 29 tot f 34. Braadjes haalden f 23 a f 36 en de wijting noteerde van f 22 tot f 27. Voor haring betaalde men f 21 tot f 26 en de makreel deed f 31 a f 38. In en uit éinnengekomen: geen Katwijkers. Vertrokken: KW 26. 104, 5, 7, 162, 6. 138, 127, 69. 105, 64, 125, 59. 155. 41, 10, 16, 24, 51. 166, 169. 126, 85, 89. 108, 17, 47, 161, 107, 65. 91, 84, 114, 28, 199. 135, 30, 35, 21, 77, 27, 60, 165, 12, 178, 88, 98, 34, 71, 79* 58, 36. 94. 92, 98, 72, 133, 68, 210. NOORDW1IKERHOUT BurgerlUke Stand Geboren: Rèné, z. v. C. J. Lajigeveld en M. M. L. Duivenvoorde; Cornells W. G. M„ z. v. J. J. Meijer en C. J. Dijkhui zen; Cabharina J. M. d. v. C. J. Bier- hoff en C. J Conljn; Jacoba M., d. v. A. F van der Ploeg en M. A. van Steijn. Overleden: Johannes Duivenvoorden, 87 jaar, geh. gew. met N. Vaneman; An ton J. Hilz, 61 jaar, e.v. C. J. Henning; Edmund Th. H., Schmied, 91 jaar g g. m. M. Hurtz. Voor het goede werk dat de zendamateurs tijdens de februariramp 1953 hebben gedaan, zal in Zierikzee een reliëf van de beeldhouwer H. Dannenburg worden onthuld. SASSENHEIM Chr. mannenkoor is tot veel schoons in staat Het „Sassenheims Chr. Mannenkoor gaf, onder leiding van Job de Vries, een uitvoering in de Geref. Kerk. De sopraan Caroline van DorpVan Heyningen wisselde de zang regelmatig af. Menig zanger heeft het in deze na-winterse weken niet gemakkelijk. Hij moet zich schrap zetten tegen de dwingende aandrang, zijn hese keel voor deze keer maar te sparen en toe te geven aan de verleiding het met de warme kachel te houden. De mannen van het Sassenheimse mannenkoor hébben, voor zover ze zich niet al te fit gevoelden, moedig doorgezet. Dat de zang een tikje minder welluidend klonk dan gewoonlijk, moge hun daarom niet euvel worden geduid. In de kantine van Van der Vijver zijn gisteravond leidsters en collectanten van „De macht van het kleine" bijeen geweest om in intieme kring te her denken, dat veertig jaar geleden in Rijnsburg met dit werk werd begonnen. Het waren mejuffrouw C. van Klaveren, mevrouw Den Haan—van der Vijver en mevrouw Rausv. d. Pol, die destijds de oprichting bewerk stelligden. Van deze drie dames heeft mej. Van Klaveren thans nog de leiding. De dia koon van de vereniging, de heer J. Smit, verzekerde ons, dat haar buiten gewoon goede werk door allen zeer 16 gewaardeerd. Trouwens, ook over de collectanten was hij zeer te spieken. In Rijnsburg zijn 600 contribuanten en 24 collectanten kloppen elke week trouw, met hun busje gewapend, aan. Zij maken het mede mogelijk, dat de 50.000 lijders aan vallende ziekte in ons land worden geholpen. In Januari 1957 zal de landelijke ver eniging' 75 jaar bestaan. Men hoopt dan een begin te kunnen maken met de bouw van een kinderpaviljoen, waar voor reeds grond is gekocht. Vooral de consultatiebureaus verriohten zeer vruchtdragend werk. De gelden, dde door 1350 afdelingen met 240.000 contribuan- Het „Adoramus te" van Jac. Clemen6 non Papa moest kennelijk als aanloop die nen. Dit oude Nederlandse polyfone werkje kreeg een nogal timide, wat zelende vertolking. Maar Jacob Handls „Eccie quamodo moritur" klonk _aa ineens veel beter. Het i6 met dit man koor merkwaardig gesteld. Men kan nooit met grote zekerheid v Raad van Valkenburg Onder voorzitterschap van dc loco-bur gemeester, de heer N. Ouwersloot, kwam de gemeenteraad gisteravond In voltallige zitting bijeen. By de ingekomen stukken wees de voor zitter er op, dat de begroting 1956 nu reeds goedgekeurd was terugontvangen. Bij raadsbesluit van 27 december 1955 werd de vergoeding voor het lager on derwijs vastgesteld op f33 per leerling. Het gemidelde aantal leerlingen van de Chr. school was 221 voor 1955. Het voor schot werd dus vastgesteld op 221 maal f33 f7293, te betalen in vier termijnen. Bij besluit van 5 april 1955 werd voor de duur van twee dagen het feestterreintje verhuurd onder zekere voorwaarden. De pachter heeft verzocht voor het jaar 1956 dit terreintje voor dezelfde prij: gen hu: en. Voorgesteld werd dit verzoek in te willigen. De heer G. van Leeuwen informeerde, of het niet gewenst was, de verpachting publiek te doen geschieden. De voorzit ter antwoordde, dat de weersomstandig heden het vorige jaar zodanig zijn ge weest, dat de pachter het niet al te best had gehad. Daarna wilde hij op de daar opvolgende zaterdagmiddag nog een paar uur draaien met de molen. B. meenden echter, dit te moeten weigeren. Toen de pachter vroeg, of hij in 1956 dezelfde prijs mocht terugkomen, hebben B. en W. dit voorlopig toegestaan. De raad moest hieraan nog z'n goedkeuring hechten. Geen der leden had Jaar bezwaren. Aankoop Bij het voorstel tot aankoop Broekweg, Torenvlietlaan en Torenvliets- watering kwamen de tongen goed los. Vooral de overneming van het achterstal lige onderhoud van de Watering stuitte op tegenstand. Wethouder Van den Broek sprak het verlossende woord, toen hij voorstelde, opnieuw met de stichting tot het behe- van landbouwgronden te gaan spre ken. Over de uitkering van f 6435 vooi de Broekweg en f5375 voor de Toren- vlietswatering, zal men niet van mening verschillen. Deze bedragen zullen name lijk worden gekapitaliseerd en uit de rente zal in de toekomst het onderhoud worden bekostigd. „Laten we daaraan voor de „stichting" deze Het was weer een bijzondere dag voor de firma C. van Lent en Zonen, toen de flushdeck-cruiser „Cotton" te water werd gelaten. Dit gebeuren had evenwel zonder enig ceremonieel plaats, omdat de kapitein door om standigheden niet aanwezig kon zijn. Het schip, dat voor rekening van een Amerikaan is gebouwd, is van alle gemakken voorzien. De nodige tech nische snufjes ontbreken niet, terwijl het van binnen geheel met teakhout is afgetimmerd. De aandrijving van de cruiser geschiedt door twee dieselmotoren van 250 p.k. Voorts vindt men in de machinekamer twee stel batterijen voor de verlichting, batterijen voor het starten van de motor, bijpassende gelijkrichters, een hydrofoor om de druk op de waterleiding te rege len. een pomp voor de automatische af voer van vuil. dynamo's om de batte rijen tijdens de vaart te kunnen opladen, een dekwaspomp en een brandstofzuig- pomp voor zelfbunkering. De verwarming wordt verzorgd door een oliestookinstal- latie, terwijl de logeerhut evenals de eigenaarshut twee royale slaapplaatsen bevat. In de keuken staan onder meer twee diepvriesinstallaties en In de eethoek kan men door het wegklappen van de banken en het wegschuiven van de tafel een royale slaapgelegenheid maken. Het be- manningsverblUf heeft ook twee slaap plaatsen. Verder z(jn er diverse toiletten en douchecellen, alle voorzien van warm en koud stromend water. In de stuurhut zijn behalve een kompas ook een echolood, een automatische pi loot, radar en radiotelefoon aanwezig. de verbinden, dat de sloten op diepte worden opgeleverd; dan zal de gemeente ook geen achterstallige onderhoudskosten vragen". Aldus besloten. De verordening op de keuring van ren werd ln overeenstemming gebracht met een door de minister van sociale zaken en volksegezondheid aanbevolen concept. Voor aanvulling van hét meubi lair in het gemeentehuis zullen twintig stoelen moeten worden aangeschaft. Tot nog toe moest men voor huwelijkssluitin gen en wat grotere vergaderingen steeds stoelen lenen. De raad vond, dat aar deze toestand een eind moest worden ge maakt, temeer, daar een corectie van di begroting over 1955 een voordeeltje var f 1100 opleverde. BU de rondvraag drong de heer S. M. Poot er op aan, het gemeentebe stuur van Voorschoten te verzoeken een eind te maken aan de verkeers situatie by de remise van de N.Z.V.H.M. by Haagsche Schouw. Van middernacht tot byna twee nur 's nacht staan hele series autobussen vlak achter elkaar langs de Valken- burgerweg. De chauffeurs springen er by aankomst uit, laten vaak de de volle lichten branden en één voor één moeten die grote wagens dan een schoonmaakbeurt hebben. Voor wlel- ryders is het levensgevaariyk als er een auto van de Vaikenbnrgse kant komt en automobilisten kunnen er byna niet langs. De raad ondersteunde eenparig dit voorstel. L1SSE Jeugdige filaielisten op clubavond bijeen In „De Witte Zwaan" gaven de junioren ran de poetzegelverzamelaarsolub „Phila telies" gisteravond een clubavond. Nadat Plet Algera de notulen had ge lezen en men de leden had verzocht by de rondzendingen toch vooral de grootste nauwkeurigheid te betrachten, werden verloting en een veiling gehouden, /■aren enkele bijzondere zegels, v onder een Hongaarse postzegel op aluml- De volgende bijeenkomst wordit op dins dagavond 17 April gehouden. Arjos-by eenkomst Zaterdagavond vergadert de Arj06 i vergaderzaal van de fchr. Geref. kerk. Er zal worden gesproken over de P.B O., het leven van dr Kuyper en de Arjo6-meetlng. die op 2 juni wordt gehouden. Jaarvergadering K.E.V, Onder helding van de heer A. in 't Veld hield de Chr. mondaccordeonvereniging „Kunst en Volharding" in Rehoboth haar jaarvergadering. De penningmeester kon een gunstig Jaarverslag uitbrengen. Vooral de papier actie had goede resultaten opgeleverd. Bij de bestuursverkiezing werd de heer >h. Ei6enga als penningmeester her kozen. Tot nieuw bestuurslid werden mej d Spruit en de heer P. van Aridel benoemd. trna was men nog geruime tijd ge zellig bijeen Biddag voor het gewas Vanavond half 8 gaat in de Hervormde kerk in een bidstond voor het gewas de Jongeboer, ln de Geref. kerk half 8 ds. Schouten en in de Geref. Kerk art. 31 half 8 ds. Verleur. spellen, hoe de uitvoering van een of an der werk zal uitvallen. Het kan gebeuren, dat het wat tegenvalt, maar evengoed ls een frappant resultaat mogelijk. Het soidatenkoor •uit ,,-Faust" bijvoor beeld klonk wel zó verrassend muzikaal, dat men met enige vrees Jarofs „De twaalf rovers" afwachtte. Maar we heb ben het, behalve door de Don-Kozakken zélf, nooit zo goed horen zingen.... Daarvoor moesten de door Job de Vries bewerkte Beethovenliederen toch wel on derdoen. Het „Opferlied" beviel ons het meest, maar we hadden het graag strak ker en plechtiger gehoord. „Beati Mortui" (Mendelssohn) overtuig de nog weer ln 't bijzonder van de gevor derde homogeniteit en beheerste uitdruk king, die in enkele andere gevallen wel een6 èl te ingetogen kan worden. Het koor zal die bewogenheid op den duur mis schien wel kunnen overwinnen. Gegeven d® .voorhanden (niet geringe) mogelyk- heden zal het de moeite waard zijn, er naar te streven. Ook de uitspraak zal dan ongetwijfeld aan duidelijkheid winnen. Mevrouw Van Dorp heeft met haar gou den stem de aandacht geboeid. Haar pro gramma was gevarieerd, naar ons gevoe len wat &1 te zeer Het is namelijk nog niet zó, dat deze talentvolle zangeres reeds alle genres en styien aan kan. Ook de teehfu6che ontwikkeling, ofschoon reeds belangrijk gevorderd, is nog niet voltooid. Een zekere schroom verhindert haar nog, zich volkomen te uiten. Dit alles lijkt oris echter van tijdelijke aard te zijn. Een dergelijke prachtige stem, die zó na tuurlek klinkt, en zó zuiver lntoneert, verdient zich volkomen vrij te bewegen, al6 een gewillig instrument tot uitdruk king van elke emotie. Mevrouw Van Dorp bereikte haar hoogtepunten in liederen van Schubert: „lm Abend-rot, Grleg: „Sol- vegs Lied" en Puroello: o.a. „Kind For tune Smiles". Ook de beroemde aria „Ich welsz, dasz mein Erlöser lebet" .Handels Messias, begin van deel III, klonk niet on bevredigend. Maar het „Gebet der Elisa beth" uit „Tannhauser" was toch nog geen Wagner. Job de Vries begeleidde de zangeres aan het orgel, de heer P. van Zoen, even eens zeer verdienstelijk, enkele koren aan de piano Joli. van Wolfswinkel Bidstonden Vanavond wordt zowel in de Ned. Her vormde als in de Gereformeerde kerk 'n bidstond voor het gewas gehouden. Belde diensten beginnen om half acht. Koperen jubileum Op 20 maart zal het 12Vz jaar geleden zijn, dat i.Jj. G. Sluymer.im dienst trad van de Hygiafabriek. De jubiüaresse werkt op het gfelier. LEIDERDORP Opbrengst collecte De onlangs gehouden collecte voor Sonnevanck en Zonnegloren heeft f 224,81 opgebracht. Biduur Het biduur in de Geref. kerk voor de maatschappelyke arbeid vangt heden avond niet aan om 8 uur maar on Consumentenavond De firma H. Hoogeboom heeft donderdag 15 maart om half 8 een sumentenavond belegd in het dorpshuis, in samenwerking met verschillende fa brikanten. Er worden verschillende films vertoond. Bescherming Bevolking Vrijdag 16 maart om 8 uur wordt in het Dorpshuis een bindings-instructie- avond gehouden van de B B. De heer R. Poels zal worden geïnstalleerd als blok hoofd (Doeskwartier). Onder leiding var de heer L. M. Gremers wordt een in structiefilm vertoond. VOORHOUT Vergadering mannenverenlglng Vrijdag zal de. H. S. J. Kalf uit Benne- broek voor de Hervormde manoerwe ging spreken over ,,Het Humanisme". De bijeenkomst waarvoor ook de leden de vrouwenvereniging zyn uitgeno digd begint om acht uur ert wordt in de Hervormde pastorie gehouden. Bloemententoonstelling Het is de bedoeling direct na Pasen tentoonstelling te organiseren van dp sufltaten van de huiebroeiwedstrijd, w ook vele leden van de Jeugdnatuur- wacht hebben deelgenomen. Tevens zal i filmavond ovpr bijenteelt, trekvogels dierenleven op de Veluwe worden ge houden. Hovenier H. C. van Wieringen zal gaarne alls nadere inlichtingen de expositie verstrekken. Hij maakt i jeugd op attent, dat de potbollen thans in rarrne huiskamer moeten worden Geboren: Eugenia J., d. v. H. J. Beek en A. E. van Loon; Johanna H. W., C. Marijt en W. H. C. Ruijg; Catha- rina M., d. v. P. C. v. Leeuwen en H. C. den Elzen; Helena Th., d. v. J. A. Lefe- rink en C. H. v. d. Zalm. Ondertrouwd: W. L. Geurte, 29 j. v. Kesteren, 28 J.; W. v. d. Heuvel, 27 j. (Amsterdam) en J. M. Vink 30 J. Getrouwd: G. C. v. d. Berg, 24 J. v. Hal, 24 j (Wassenaar). Overleden: Margaretha M. v. d. Hulst- Langeveld, 69 J. Vulling van kaas" be stond uit dubbeltjes Een dame uit Amsterdam stuurde haar moeder in Paramaribo voor de kerstda- een, wat zij noemde gevulde kaas". De vulling bestond uit vierhonderd veer tig zilveren dubbeltjes, die in Suriname tweemaal zoveel waard zijn als in Neder land. De muntjes waren keurig in kleine gaatjes verstopt. De economische politierechter in Am sterdam veroordeelde haar gisteren tot weken voorwaardelijk en zestig gul den boete wegens uitvoer zonder vergun ninp van de Nederlandsche Bank. De dubbeltjes werden verbeurd verklaard. De dame verweerde zich door te zeggen it er in Suriname geen sociale wetten bestaan en haar moeder geheel afhanke- vas van haar kinderen. Mr. H. Albarda, voorzitter van hel centraal orgaan voor de economische be trekkingen met het buitenland, ls be noemd tot voorzitter van de Nederlandse kamer van koophandel voor de Verenig de Staten. G. M. Nederhorst te Gouda heeft op zijn verzoek eervol ontslag gekregen als an het college van rijksbemiddelaai NOORDWUK In Lido ls een fecsteiyke vergadering gehouden van de afdeling KatwJJk het Koninkiyk Nederlands Blindengelei- dehondenfonds ter gelegenheid van he vyfentwintlgjarig bestaan van dc afde- Voorzitter L. Bogaards sprak eer inleidend woord, waarin hy speciaal ver welkomde dc vertegenwoordiger van hel hoofdbestuur, de heer Veggel. Hij wierp een terugblik op de afgelopen kwart eeuw. Oorspronkelijk hield zich bezig met het lot van de trekhonden, toen deze dieren van lieverlee ver en kwamen de blindengeleidehon- ervoor in de plaats. Vele moeilijk heden moesten worden overwonnen, maar heeft men dan ook een sterke afdeling, (Adverte.Me). Voor de bezorging van ons blad te NOORDWIJK BINNEN vragen wij een Brieven aan de abonnementen-afdeling NIEUWE LEIDSCHE COURANT, Steen straat 37, Leiden. De heer Veggel feliciteerde en bood een gong aan. Hij overhandigde twee mee jubilerende leden van het bestuur, de heren Bogaards en Van Dijk. de leg penning van het fonds. Het gezelschap Bont en Blauw van de Noordwijkse poli tie voerde een gevarieerd amusements programma op onder de titel Klucht en Klank. Een grote verloting ontbrak deze avond niet. Geref. mannen en vrouwen bijeen In het verenigingsgebouw hebben de Geref. mannen- en vrouwenvereniging gecombineerde jaarvergadering ge houden onder leiding van mejuffrouw Ter Hoeve Zij heette allen, in het bijzonder •rtegenwoordiger van de kerkeraad, welkom. Er werd een passie-liturgie af gewerkt, waarna Öe Jaarverslagen werden uitgebracht door de dames De Jong-Van der Pol en Assies-Breeuwsma, en door de heren K. Passchier en F. H. Baalbergen. Het ledental der verenigingen groeit en de financiële positie is gezond. De afge- ten byeen worden gebracht, vormen een suppletiefonds ter bestrUding van niet gedekte exploitatiekosten. De vereniging werkt voor alle gezindten. Ook onder de collectanten gaar mensen schuil met een behoorlijke staat van dienst. Mej. C. de Koning bijvoorbeeld neeft dit werk al 35 jaar gedaan en kreeg daarom een extra pluim van de heer Smit. De avond werd in gepaste vrolijkheid doorgebracht. Contactavond C.J.B.T.B. Vanavond om 8 uur wordt in het oude zondagsschoolgebouw aan het Rapenburg een contactavond van de Chr. Jon-ge Boe- ren- en Tuinderebond gehouden. De bonds6ecretaria. de heer R. Bos uit Ede, spreekt over het onderwerp: 16 er in deze tijd nog wel een C.J.B.T.B. nodig? De heer H. van der Stoel uit Zoeterwoude (Roomburgerweg) zaïl vertellen. hoe een plaatselyke afdeling werkt. Melkloze donderdag Ook in onze gemeente is donderdag geen melk te krijgen, want de slijters gaan naar de zuivelten toonstelling ui A.R. kiesvereniging Voor de A.R. kiesvereniging «preekt donderdagavond in Concordia dr. mr. J. Ozinga, Geref. predikant te Lunteren. over „Beschaving en politiek". Op deze avond, die om 8 uur begint, worden ook met-leden en dame6 verwacht. Christen-vrouwen De N.C.V.B. houdt morgen ln de Kleine Kerk aan de Brouwerstraat een gezel- Üge ledenvergadering; aanvang kwart voor acht VOORSCHOTEN De reumacollectl* Mede dank zij het aandeel van de fede ratie van vrouwelijke vrijwillige hulp verlening is de reumacollectie goed ge slaagd. De opbrengst was f 460.73. M&nnenvercniging Donderdagavond 29 maart vergadert de mannenverenigiwg „Dr. A. Kuyper" in istoriekamer van de Geref. kerk. De heer J. Streefkerk zal spreken over ..De Christen en het culturele leven". Morgen wordt niet vergaderd. Burgeriyke stand Geboren: Silvia Jacoba Maria, d v C W Valentijn en J E van der Meer. Leid- seweg 538; Vera Marina, d v H W Stoel- G Teske, Papelaan 34; Petrus Lam- bertus Jacobus, z v J C J M van der As- M H van der Valk, Valkenburg- seweg 1; Frederricus Johannes Antonius, z d Valk en G H van Vliet, Veurse- weg 180; Johannes Cornells, z v J C van Benten en J G Versluis. Wijngaardenlaan 123; Eerlanda Aartje Berendina, d v K Dijksma en C M Trap, Leidseweg 30. Ondertrouwd: Th Brusse te Leidschen- dam en G M H v d Berg; D G Bossink te Lelden en J H M Witteman. o Gehuwd: G K Westerbeek te Apeldoorn 1 H A Teunlssen, J-C-la7.Grand te 's-Gra- venhage en A Drllfenburg, ook genaamd Lelijveld; CPA van dér Zaim te Oegst- geest 1 L P M Goddijn. Overleden: Cornelia Fust, 85 j; wed v W J Oremus; Jantje Slatius, 61 j e.v. K R Kuiper; Johannes van Damme, 76 j, e.v. van Zwol. H1LLEGOM Raadsagenda Vrijdag om acht uur komt de gemeen teraad in openbare zitting bijeen. De agenda vermeldt om. de navolgende pun ten: Reclames plaatselyke belastingen, overdracht grond nieuwe Jullanaschool, straatverlichting „Meer en Dorp II" en Prinses Irenelaan, verkoop cultuurgrond Haarlemmermeer, verkoop grond aan de Sportlaan, verkeerstuin bij speeltuin kin dervreugd, hernieuwde vaststelling ta- even verhuur tennisbanen, aangaan van vee geldleningen en subsidie C.C.N.F. >or 1956. Straatverlichting Over de straatverlichting ln Meer en Dorp II en de Prinses Irenelaan zal deze week door de gemeenteraad een definitief besluit worden genomen. B. en W. stel- een krediet van f 35.800 be schikbaar te stellen. Woningbouw De N. V. Hoilandse Draad en Kabel- fabriek wil voor haar personeel een aan tal halve-premiewoningen laten bouwen. Het ligt in de bedoeling deze huizen op de hoek van de Brouwerlaan en de Sport laan neer te zetten De koopster heeft zich met een prijs an f 14 per vierkante meter akkoord verklaard, terwijl het hier een perceel bouwgrond ter grootte van ongeveer 463 vierkante meter betreft P. Lommer©© en Zonen N.V. Ter voortzetting van de zaken, die wer den gedreven door de vennootschap onder firma P. Lommerse en Zonen ls opge richt de P. Lommerse en Zonen N.V. te Hillegom. Het maatschappelijk kapitaal bedraagt f 1.000.000, verdeeld in 1000 aan delen van f 1000 elk. Hiervan zijn ge plaatst 514 aandelen, die worden volge- onroerende zaken en in contan ten. De vennootschap heeft ten doel het kweken van en de binnen- en buiten landse handel ln bloembollen, bloemen, planten, zaden en aanverwante artikelen Directeuren zijn de heren H. P. Lom- rse, J. F. Lommerse en G. P. Lom- Studenten gestraft. Wegens hun aandeel in de ongeregeldheden by de toelating de negerstudente Autherine Lucy tot de univereitei.t van Alabama is één stu dent verwyderd en werden er drie ge schorst; twaalf andere studenten kregen lichtere straffen. vaardigde van de kerkeraad, de heer D. aa der Niet, bracht gelukwensen over. Na declamatie dooi mejuffrouw W. van Asten hield de heer G. Plug een inleiding over Gods openbaring aan Israël. Deze openbaring droeg een geleidelijk karakter en was aangepast aan de volksaard van Israël Zij liep uit op de komst van do Messias en diende tot eer en verheerlij king van God. Hierop volgde een dis cussie. Op declamatie door de heer A. War- neke volgde een programma van wed- stryd en spel. De voorzitter van de man- nenvereniging, de heer C. Plug. sloot de

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 7