Na sneeuw en ijsperiode leven vo gels weer op Acties bij meer deskundigheid betere resultaten Onderwijzersvergadering met culturele inslag De heer Pierhagen sprak over tweeërlei pedagogiek ,Brunhilde" gaf uitstekende gymnastiekuitvoering Commissie gezinsvoorlichting en synthetische vezels NIEUWE LEIDSCHE COULANT 3 WOENSDAG 14 MAART 1956 Bisschop M. A. Jansen vertrekt op 8 april zich opgelucht. Tenminste die vogels, die deze ongewoon strenge win ter hebben overleefd. Zodra de temperaturen boven het nulpunt gingen stijgen, begonnen de mezen de welbekende zagende geluidjes te maken en de grote lijsters te zingen. Kort daarop volgden ook de zingende rood- borsten, basterdnachtegalen en merels. En ik hoorde koerende houtduiven en roffelende grote bonte spechten. Vanmorgen liet de eerste vink zijn nog schuchtere „vinkenslag" horen. Weldra zal dit een voller en harder geluid worden. Vele kokmeeuwen in de grote steden beginnen reeds hun koffie- bruine kop van het voorjaarskleed te krijgen. Hier en daar bloeien de sneeuwklokjes. De lente staat voor de deur! I Maar vele vogels hebben dit voorjaar niet meer gehaald. Zij zijn gestorven koude, honger of door bevroren lichaams- I delen. De aantallen zijn moeilijk precies na te gaan, maar het zullen er duizenden zijn geweest. Dank zij de enorme voedsel' I acties, zowel door particulieren als door instanties, verenigingen en dergelijke, j een zeer groot aantal vogellevens gered. De vogelbeschermingsgedachte heeft zich op het ogenblik algemeen onder de Ne- i derlandse bevolking verbreid. En we kun nen zeggen, dat dit het resultaat is jarenlange voorlichting op dit gebied door j een klein groepje vogelbeschermers. We kunnen nu zien, dat.de vogel- I beschermingsgedachte een nationaal idee is geworden. Iets vanzelfspre- j kends, men schaamt zich nu niet meer voor elkaar, als men wat voed sel voor de vogels buiten uitstrooit. Vroeger werd men voor ietwat zon- dèrling uitgemaakt, nu voerde jong en oud de vogels. Slechts een heel klein percentage heeft zich geheel buiten het voederen gehouden. In de grote steden waren de vogels er dan ook het minst erg aan toe. Spreeuwen Misschien alleen de spreeuwen hebben het ook in de steden erg te kwaad gehad. Talloze spreeuwen zijn door jongens of ouderen opgepakt, vaak mee naar huis genomen en bij de kachel kwamen zij dan wat bij. In vele gevallen kwame: spreeuwen er dan wel weer bovenop. Wat was het geval? Hier en daar bevonden zich nog wakken en dergelijke. En de spreeuwen, zo onbekommerd als zij zijn, maakten een druk gebruik van deze kleine waterplasjes om zich er ii baden. Nog vóór zij opvlogen bevroren de veren en maar al te vaak zó, dat de vleugels aan het lichaam vastzaten. Soms ontdooiden zij zelfs al in de hand, zoals dat bij een knaapje gebeurde, dat eei vroren spreeuw bij mij bracht. Op het moment dat hij de spreeuw aan mij wilde overgeven, hernam de vogel de vrijheid. De jongen had er vast al een heel mee in z'n handjes gelopen! De in trek zijnde slaapplaatsen va spreeuw, waar zich deze winter grote tallen vogels concentreerden, werden stil ler en stiller. Het bleek, dat zij mi meer uit elkaar geslagen waren en nachtten in de omgeving, waar zij c dag hun voedsel meenden te kunnen den. Zodoende keerde slechts een elke avond naar de gemeenschappelijke slaapplaatsen terug. Opvallend was hoe vroeg zij soms de slaapplaatsen onder dakgoten en richels aan daken opzochten om dicht tegen elkaar te gaan slapen. In tussen hebben zij zich hersteld en over nachten zij weer gezamenlijk op diverse plaatsen in de stad. Na de inval va dooi verspreidden zij zich over het land en zijn er in de stad opvallend minder. Maar alleen al in Leiden zijn er onge twijfeld een paar honderd gestorven. Uiteraard maakten katten van de misera bele toestand der vogels gebruik om moordlust bot te vieren. In het veld hebben vooral de blauwe reigers, roerdompen, waterhoentjes, rr koeten en wilde eenden het erg moi gehad en zij hebben wel de grootste liezen geleden. Ook de zwanen en ganzen, evenals de duikeenden, zoals kuif-, topper en tafeleenden, brilduikers en zaagbek- ken. hebben een uiterst moeilijke tijd gehad. De hulp aan de grote aantallen meer koeten en wilde eenden, die in ons land verbleven, heeft wel het grootste succes opgeleverd. Zij konden in de wakken door de mensen met brood gevoerd worden. Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Robert Gerard zn van R Arends en M Yeo, Andreas Cornells Hen- drikus zn van J F Verhoogt en M C K Ruigrok. Joh-an Chri stoffel zn van J J Ehrhardrt en B Bennekers, Cornelia Krijn- tje dr van L W Schaap en C v d Plas; Monica Huberta dr van J D de Koning en J H Fontein, Gerardus zn van G Pi- kaar en K v Tongeren; A rent IJbertus zn van J L ter Bork en A M Noorlander: Eva dr van L de Vos en G Zandstra; Adniaan Jacobus zn van. M J W Obto en C W Ropma, Maria dr van L Klap en M Os kam, Wilhelmus zn van W Pardon en G j J Duivenvoorde; Louis zn van G de Vink en M v Polanen, Johanna Jacoba Maria dr van J L J Compier en J T J Heems kerk; Johannes Henricus Hermanns zn van J L J Compier en J T J Heemskerk. Joyce Ellen dr van M Fransz en E Volk. ONDERTROUWD: G B van Veen en H A A Roo ij akkers; J Laterveer en J Sievaü, J Nieuwenburg en C M van den Burgh. A Brugmans en H M Bronmeijer, J P v d Blom en C Tegelaar; B Ouwerkerk en J A Siebert. J de Jong en M J Oogjen. P Prins en A v Berkel, L P J Rooijakkers en J Kuijl. P W Koumans en W H Verhulst. J M J Reijnders en H Schepers. L A Hen driks en M P Bergers; N Keijzer en A J Piket. P J M v Heijst en C M v Muyden OVERLEDEN: M W S Aberson wed van Bl°k 74 jr. A Groot man 35 jr. A J Leget *ednr 92 jr; J Gersie vrouw 68 jr. G M Cattin dr 3 mnd: C J Klever man 33 jr. Gouden echtpaai Vandaag viert het echtpaar S. Koster- van Leeuwen, Voldersgracht 22, zijn gou den huwelijksfeest. In zijn jonge jaren neeft de bruidegom gevaren, maar daar na trad hij in dienst van de firma Zitman en Zoon, waar hij niet minder dan 44 laar als heier werkzaam is geweest. Het Bruidspaar heeft acht kinderen, zestien kleinkinderen en één achterkleinkind. waarmee zij zich op de been konden hou den. Kok- en zilvermeeuwen zorgden, dat zij hun deel er wel van kregen en ik heb de indruk, dat het aantal slachtoffers bij de meeuwen niet veel groter is geweest dan in een minder koude winter. Enkele bevroren meeuwen zijn na de koudste nachten wel aangetroffen. Van de blauwe reigers en roerdompen zal het grootste deel wel gesneuveld zijn. Zij moesten immers vooral met visafval gevoerd worden. Grote troepen meerkoe ten bevonden zich echter soms in de meest miserabele toestand. Hier en daar had den zij zich geconcentreerd in troepen van soms een paar honderd stuks op weilan den. Vliegen deden zij vrijwel niet meer. Zielig bij elkaar wachtten zij dagen en dagen op de besneeuwde weilanden. Af en toe groeven zij wat sneeuw weg om misschien wat gras te vinden. De voedering van de meerkoeten is dan ook een uitkomst voor deze soort geweest. Immers, indien dit niet was gebeurd, zou het grootste deel van de in ons land aanwezige meerkoeten zijn omgekomen. Analyse In andere delen van ons land hoorde ik van sterfte onder bijvoorbeeld scholek sters eri bergeenden in de kuststreek. In het binnenland hebben de steenuiltjes ook een zware klap gekregen. Steenuilen zijn bekende vorstslachtoffers en verdragen weinig vorst en sneeuw. De grootse voed- selacties hebben veel goed gedaan. Ik ben het echter met anderen eens, dat er met evenveel voedsel als er nu aanwezig was, méér te bereiken zou zijn geweest. Men moet verstand van vogels hebben, van hun gedrag en hun voedsel, indien men goede resultaten wil bereiken. Van de concentraties op diverse plaatsen in uns land moet een analyse van de aan wezige soorten worden gemaakt. Niet elke vogel eêt hetzelfde voedsel en het 'juiste voedsel kan naar de juiste plaats worden gebracht, als men weet waar zich de hoofdmassa's van diverse soorten 'be vinden. Bij het overdag voeren van de water vogels moet men erop rekenen, dat het grootste deel door de meeuwen wegge kaapt wordt, die tenslotte ook moeten eten, maar hun kostje ook op straat kun nen opscharrelen. De meerkoeten en een den zijn dan tè bang om brood te pakken. Duikeenden, zoals tafel-, kuif- en topper eenden. zaagbekken en brilduikers, voe' den zich niet met brood maar met leven de organismen in het water. Deze moeten zij duikend zien op te scharrelen. Zij zijn dus nog meer dan andere soorten aange wezen op open water. Laatstgenoemde soorten kunnen wij dus minder goed hel pen. Ganzen kunnen met haver en gerst worden gevoerd. Spreeuwen en lijsters met rotte appels en brood. Deze afgelopen acties zijn ongetwijfeld enig in hun soort geweest en van nog veel grotere omvang dan die in 1954. toen er ook zoveel de vogels werd gedaan Organisatie Plaatselijke voederlngscomité's zouden vooraf samengesteld moeten worden met een overkoepelende landelijke organisatie. Veldornithologen zouden hier meer hun krachten aan moeten geven. Wellicht is hier een taak voor de Nederlandse ver eniging tot bescherming van vogels weg gelegd. De organisatie in het Rijnland prima ln orde, zou men nu hier ook rijp zijn voor de oprichting van een vogel- beschermingswacht? Adhesiebetuigingen worden gaarne ingewacht, zowel van par ticulieren als instanties, organisaties en verenigingen. De reacties hierop zullen het bewijzen! Jaap Taapken Rotterdam de Stadsgehoora Mgr. M .A. Jansen, de nieuwbenoemde bisschop afscheid receptie uren de St. LodeW(jksparochie de bis schop vaarwel zal zeggen. Bijzonderhe den hierover worden uitgewerkt door het in oprichting zijnde stedelijke comité. Mgr. Jansen zal op 15 april feestelijk te Rotterdam worden ontvangen, v naar men aanneemt zijn intrek zal bij rector Van Houten aan het Emma- plein. Enkele huizen aan dit plein zijn indertijd voor bisschoppelijk verblijf aan gekocht. doch deze zijn nog niet gereed. Tot wapenspreuk heeft de bisschop ge kozen: Omnia in luce clarescunt In Gods licht breekt alles open). Hooglandse kerk in april weer open Naar wij vernemen, heeft de kerk voogdij van de Leidsc Hervormde ge meente besloten, de uitvoerders van de restauratic van de Hooglandse kerk te verzoeken, er voor te zorgen, dat de kerk met ingang van 1 april voor het houden van kerkdiensten op zon dag kan worden heropend. De restauratie vindt gestadig voortgang. Over de positie van het orgel zijn onder handelingen gaande met de rijksdienst -oor de monumentenzorg. Gerei. Kerk beroept studentenpredikant De Geref. kerkeraad te Leiden heeft in zijn vergadering van gisteravond, op advies van de commissie van kiog voor het studenten-werk, dn cature, ontstaan door het vertrek Toornvliet, als studentenpredikant be roepen ds. K. A. Schippers van Ermelo. Ds. Schippers is bijna 31 jaar, was I ren predikant van de Geref. Kerk Sibculo en verbond zich op 5 juli 1953 aan zijn tegenwoordige gemeente. Verzoek aan Ged. Staten In de openbare vergadering van Ged. Staten, die mongen wordt gehoqden, komt een verzoek aan de orde van me vrouw E. J. M. van Haasteren te Leiden om te voorzien ingevolge de woningwet tegen het besluit van de Leidse gemeen teraad tot onbewoonbaarverklaring onder meer de woning Kijfgracht 2 7. en D.-stollenshow Met veredelde katoen bereikt men romantische effecten Het was een beetje tegen de traditie, dat V. en D. gisteren modeshow hield, al was het dan geen „gewone", maar een stoffenshow. Deze soort gebeurtenissen plegen zich immers steeds op donderdag af te spelen. Mis schien was daarom de belangstelling minder groot; iets wat overigens ge heel ten onrechte zo was, want deze stoffenshow was minstens zo interes sant als de confectieshows. M. Kurpershoek Differentiatie en integratie Drs. Fan der Zwel keerde zich tegen alleen maar aankweken van kennis In de morgenvergadering van de leerkrachten bij het L.O. in de inspectie Leiden, die gisteren werd gehouden, hield drs. C. v. d. Zwet, van het .Christelijk Paedagogisch Studiecentrum", een inleiding over „Differen tiatie en integratie". In zijn met veel humor gekruide rede, betoogde de heer v. d. Zwet, dat de woorden differentiatie en integratie afkomstig zijn uit de biologie. Doch ook daar zijn ze nog betrekkelijk jong. De tijd ligt nog wiet zo heel vei- achter is, dat men het groeiproces alleen be schouwde als een vermeerdering. kwam iets bij. Iet6 wat groeide werd lan ger, breder, dikker. Tegenwoordig be. schouwt men dat anders. Men ziet groei ndet als een toeneming van het totaal, gesplitst in onderdelen. Door oefe-j nnmig ontwikkelt het kind een bepaald ge deelte en krijgt dat onder de knie. Het leert bijvoorbeeld fluiten of schrijven. Dat is slechts één kant van dit proces. Een andere kant Is. dat het kind nu ook dat kunnen goed moet gebruiken. Dat is inte gratie. Het moet leren dat het niet bij alle gelegenheden mag fluiten en ndet op allies, wat het tegenkomt, moet gaan schrijven. Op school werd en wordt nog vaak te veel gelet op en waarde toegekend aan de summatie, het alleen maar vermeerderen kennis, die dan als een vernis je wordt uitgestreken, zonder dat de kinderen er oor hun leven iets aan hebben Actueel De versjes en verhalen, dae de juffrouw in de eerste klas vertelde zijn we mis schien grotendeels vergeten, maar ze heb ben de woordenschat verrijkt en gevoel maat en ritme bijgebracht. Dat is belangrijk. Daarom moet een onderwijzer r steeds voor zorgen dat de kinderen de stof kunnen integreren. Fris en actueel Niet los 'van het leven, maar zó. da*, de belangstelling wordt gewekt en de kinde met de stof wat kunnen doen. De spreker waarschuwde dat wanneer men op het punt staat iets te integreren, er moment van schijnbare terugval komt Dan moet men gereed staan om d« leerling op te vangen en hem door aan moediging verder helpen. Het is voor het leven van meer belang dat de ervaringen verwerkt worden, dan dat alleen maar wordt aangestuurd op een vermeerdering van kennis, waar men verder ndets mee Nadat de voorzitter, de heer v. d. Zwet voor zijn geanimeerd betoog had bedankt, wees de heer Machielsen er nog op, dat de dag van de inspectievergaderlng, nle: een dag van louter plezier is, maar dat hij geplaatst wordt op een cultureel niveau. Door de verschillende stands, die de uit gevers hadden klaar gemaakt, kan men op deze dag kennis nemen van wart er op het onderwijs gebied in letterlijke zowel ails figuurlijke zin te koop is. Zo werkt deze dag mee aan de verbetering van het on derwijs. Muizen en mensen In de middagvergadering droeg Max Croiset het bekende verhaal „Muizen en mensen" van John Steinbeck voor. Dit sterk geschreven verhaal van de vrienden Lennie en George, met hun primitieve instincten en reacties, groeide door de voordracht van Croiset tot een epos van menserrtrouw en verdriet. Sober, maar met een rijke schakering in stem en plas tiek weet deze kunstenaar zijn hoorder* re grijpen en vast te houden en hen mee te doen leven met de ruwheid van het bestaan op een range. Tengevolge van de slechte akoestiek kwamen vele gédeelten ndet zó tot hun recht als in een schouwburg, maar dat neem* niet weg. dat het een voortreffe lijke middag was. Drie mannequins toonden, geassisteerd door een ploegje verkoopsters, hoe mei" de nieuwe zomerstofjes en -stoffai alleraardigste japonnetjes en dergelijke kan maken. In hoofdzaak waren het k- toei nylon, waaruit de fabrikanten de mo dellen hadden laten vervaardigen. Van katoen de nieuwe variëteiten chilla en mambo. en van nylon de nyverlon-crèpe. De japonnetjes waren dus niet te koop. noch was er een patroon van te krijgen Het ging om de stoffen en daarom in hoofdzaak. Er werden ook mantel- en tailleurstoffen door de verkoopsters ge toond. maar daarvan werden geen mu dellen geshowd. Zowel de mannequins als de verkoopsters vestigden voorts de aandacht op de accessoires: de manne quins als completering van hun toilet, de De wapendiefstal Duikerwerk in vaart gestaakt Zoals gemeld, heeft de duiker va: vaar- en duikerschool te Geertruidenberg gistermorgen een van de koffers geve den, die na de diefstal van wapens te E door twee Leidse studenten en een k( poraal in het water van de Haarlemmi trekvaart nabij de houtmolen van de f broeders Mulder waren geworpen. De gevonden koffer bevatte dus een aantal wapens. Verder zijn enige karabiji gevonden, die de daders uit de vrije hand hadden weggeworpen. De tweede koffer is niet terechtgekomen. Die moet sigaret ten en chocolade bevatten. Ook zou er nog een radiotoestel in de vaart liggen. De duikerwerkzaamheden zijn echter stopgezet. De niet gevonden artikelen schijnen niet van belang te zijn. Mocht de officier van justitie anders verlangen, dan zullen de pogingen om alles te vin den, wellicht worden voortgezet. Vragen aan B. en W. over Marebrug De heer J. van Iterson, lid van de Leid se gemeenteraad voor de Prot. Chr. frac tie, heeft het college van B. en W. de volgende vragen gesteld: 1. Op welke datum is het krediet voor de bouw van de Marebrug door Ged Staten goedgekeurd; 2. Op welke dabum heeft de aanbeste ding van genoemde brug plaats gevon den?; 3. Op welke datum heeft de gunning plaats gevonden?; 4. Op welke datum is men met de werkzaamheden begonnen?; 5. Wanneer zal de brug gereed zijn? Opening b.l.o.-school Woensdag 25 april om drie uur zal de Dr. Van Voorbhuijsensohool aan de Ver lengde Marnixstraat officieel worden ge- verkoopstertjes als aantrekkelijke artike len uit hun eigen „vak". Katoenveredeling is aan de orde var de dag en het ls inderdaad verbazingwek kend te zien. welke geklede en roman tische effecten men met deze thans ver edelde, vroeger echter zo dood-gewone stof bereikt. Het spreekt tegenwoordig voor een respectabele collectie ook wel bijna vanzelf, dat er door de thans i-n Parijs wonende Nederlandse kunstschilder Karei Appel ontworpen dessins bij moe ten zijn. Welnu: ze waren er en ze vielen op de hand gezien sóms een schilderij, sóms een nachtmerrie in de praktijk hèrd mee. Noemden we katoen en nylon als hoofd schotel. derde in de bond was ottoman- zijde, waarvan we ook enkele chique costuumpjes zagen. Verder liep er een modelletje van de couture-afdeling Gré- goire mee Helaas was de opvolgster van de heer Pothoven als leidster van de couture- afdcling nog met zó aan de microfoon gewend, dat zij ook overal te verstaan /as. Een strijkje zorgde voor een pret- ige, muzikale achtergrond. C. Th. R. Siadhouderslaanschool Eén avond bleek niet genoeg om alle ouders van leerlingen aan de Stad- houderslaanschool te tonen, wat de kinderen kunnen. Ook gisteravond was de gymnastiekzaal weer geheel gevuld. Behalve het programma van de kinderen en de lezing van de heer D. Streefkerk, hoofd van de school, waarvan wij gisteren een verslag gaven, sprak ook nog de heer H. Pier hagen over „Tweeërlei pedagogiek". i. Waaruit is deze tegenstelling i-n hou ding te verklaren? Jezus, de Zoon van God. had de kinde- ?n lief, Jeszus Sirach hield van zichzelf t zocht zichzelf legen de kinderen te beschermen. Bovendien wil Jezus Sirach met zijn kinderen pronken. Dit is -mis, aldus de iheer Pierhagen, want het ga-at -in de opvoeding niet orn d-e opvoeder, maar om het kind. Daarom moeten we van Jezus Christus leren hoe onze houding tegenover het kind moet zijn. Als de liefde de grondslag van de opvoeding -is, betekent di-t niet slapheid, verwennerij en sentimentaliteit. De liefde kan ock streng zijn. Het kind moet wen nen aan orde en tucht, anders gaat het de verkeerde weg op. Aan de ene kamt staat het gebod der liefde, aan de andere zijde dreigt slapheid en tuchteloosheid. De juiste weg in de opvoeding wordt bewan deld, aldus spreker, als het Woord van God richtsnoer is. agendaNan leiden De eerste pedagogiek behandelde spre ker aan de hand van een citaat uit het apocriefe boek Jezus Sirach. Het advies van Jezus Sirach ten opzichte van de op voeding ds: ,P-ak uw kind aan en niet zo zuinig ook. buig hem de hals. breek hem de lendenen. And-ers wordt hij u onge hoorzaam en hebt gij er maar verdriet De houding van Jezus Christus tegen over het kind leren we ui-t Marcus 10 vers 13 tot 16 kennen. Jezus haalt de kin deren aan, omhelst en zegent hen. De grote mensen moeten worden als kinde- Examen handenarbeid aan Chr. kweekschool De huidige vierde klassen van de kweekscholen vallen onder de nieuwe kweekschool wet. Deze houdt grote wijzi gingen in en het betekent ook. dat de leerlingen voortaan een examen in han denarbeid moeten afleggen. Op de Chr. kweekschool te Leiden is dit tijdens de afgelopen dagen gebeurd en gisteren werd de uitslag bekend. Slechts één kandidaat kon geen voldoende cijfers behalen. De geslaagden zijn: De dames N. Al- ting, A. Bink. T. Bos (Abbenes), C. van Dalsen. D. Kalsbeek (Katwijk). S. de Kooker (Lisse). R. Lubbers (Oegstgeest), J. van Geshei Grothe van Ouwerkerk (Bodegraven), J. van der Griend (Al phen), L. Hazei Jonge. H. Raves Wetering). G. v< Visser (De Kaag). Haag), I. n. M. Roeloffs (Oude Veen (Oegstgeesrt), R G. Vogel (Alphen), T. Wagenaar (Zwammeidam) en de heren P. Bakker (Oegstgeest), P. van Beelen (Kat wijk). P. Kralt. K. Lit. A. Labordus. F. van Mameren (Oegstgeest). W. van der Plas (Katwijk) en C. Zilverentant Waar geen plaatsnaam is vermeld, >s dirt Leiden. Rolschaatsend meisje gevallen Gistermiddag om 2 uur viel het 9-jarige meisje M. de Koning, toen het bij haar h-uis op de Lorenrtzkade aan het rol schaatsen was. Het meisje brak het rech. terondeibeen en is naar het academisch ziekenhuis gebracht. Van stelling gevallen De 46-jarige timmerman A. W. van d H. uit Zoeterwoude viel gistermiddag tijdens het verrichten van werkzaamhe den op het terrein van het academisch ziekenhuis te Leiden halve meter hoge steiger. Met een reoh- terschouderfractuur en een lichte her senschudding werd de man in. hert zie kenhuis opgenomen. Zilveren jubileum W. van Egmond Ma.andag zal de heer W. van Egmond, wonende Irenestraat H, zijn zilveren ju bileum vieren bij het vleeswarenbedrijf de heer G. P. Bergers aan de Doe- zastraat. Van elf uur 's morgens tot half ddags is er gelegenheid in het be drijf, hem geluk „Brunhilde" heeft gisteravond haar grote aanhang verrast met een uit stekende uitvoering. Tot het laatst toe wisten de dames en meisjes de aandacht van het publiek gespannen te houden. een vlotte opmars sprak de presi dente, mevrouw Dieben-Konings, eei openingswoord, waarin zij de afgevaar digden van diverse verenigingen en orga- ies welkom heette. De leidsters er de pianisten bood zij geschenken aan. ah hulde voor het vele werk voor „Brun- hilde". kleuters traden het eerst op. Onder leiding van mejuffrouw Cats gaven zij prima imitatie van een schoonmaak. Vlot tafelspringen van de dames en meis jes werd gevolgd door aantrekkelijk brug- turnen aan zeven toestellen. Gewaagde oefeningen op de evenwlchtsbalk door keurgroepje dames werd beloond door grote bijval. Jammer wns, dat de algemene vrije oefeningen van de meisjes ietwat c gelmatig begonnen. Gelukkig herstelden zij zich snel. zodat zij toch een goede indruk achterlieten. Als laatste nun de pauze lieten de dames onder lei ding van mevrouw Metz een uitstekende ainingsoefening zien. Vooral de samen stelling van deze oefening viel te loven. t tweede gedeelte van de avond werd geopend met ringzwaaien van de dames. ïummer, dat evenals het turnen aan de brug met ongelijke leggers mooie OEGSTGEEST „Een produkt van Nederlandse speurzin en energie" was het onderwerp, waarover gisteravond gesproken werd in een samenkomst van de Com missie voor huishoudelijke en gezinsvoorlichting in de zijzaal van de Wil lem de Zwijgerkerk. Het was een avond, aangeboden door de AKU te Arnhem. Als spreker trad op de heer J. Stuut van genoemd concern, die op onderhoudende wijze het een en ander vertelde over ravon, enkalon en terlenka. Het eerste wordt gemaakt uit hout, het tweede uit steenkool terwijl het derde een produkt van de aardolie bleek te zijn. Rayon noemde de heer Stunt de tweede textielgrondstof ter wereld. Het produkt komt in twee soorten in de handel, name lijk als garen en als vezel, op een be paalde lengte gesneden om in katoen- en wolspinnerijen tot garen te worden ge spannen. De voornaamste tofepas6lngen rayongarens zijn Japonstoffen. voe- rlngstoffen, blouses, meubelstoffen, ter wijl zij ook een grote plaats ingenomen hebben voor het canvas van autobanden Ook enkalon komt al6 garen en a!6 vezel ln de handel en heeft als grondstof ea- prolactam, een produkt van de staatsmlj- te Limburg. Het wordt in gesmolten toestand door gaatjes van een spinplaat* geperst. Deze straaltjes verharden door koeling in de lucht, waaama men d ontstane draadjes kan opwinden. Terlenka is de nieuwste synthetische grondstof. De grondstof hiervoor is para- xyleen. een produkt van de olie-industrie Deze stof ondergaat een aantal chemische bewerkingen, waardoor het spinmaterlaal verkregen wordt. De leiding van deze avond berustte bij mevrouw P. H Smits-Witvliet, die haar openingswoord een excursie aankon digde naar het bouwcentrum in Rotter dam, omstreeks meiJuni van dit Jaar Voorts memoreerde zij het overlijden var mejuffrouw Bër en stelde mevrouw Blan ken voor al6 haar opvolgster. turnsport te zien gaf. Met ere mogen ook worden genoemd een vlot dansje en huisvrouwen-gymnastiek door de meis jes. Een ovatie verwierf het nummer aan de bank, dat door de dames met pianobegeleiding ten beste werd gegeven. En niet veel minder waardering oogstten Al met al kan Brunhilde, dat kan bo gen op een prima leiding, met trots terug zien op deze avond in de stadsgehoorzaal. Dokter Fl. Hers overleden Te. Leiden is, 74 jaar oud, overleden de heer Fl. Hers, oud-arts te Pultershoek. De teraardebestelling is gisteren i-a alle stilte geschied op de begraafplaats bij hert Groene Kerkje te Oegstgeest. Ouden van dagen vragen een uitkering Het Centraal Orgaan Samenwerkende Organisaties (Coso), waarin zijn verte genwoordigd de Algemene bond van ouden van dagen, de Bond voor staats- pensionering en de Federatie bonden van ouden van dagen heeft minister Suurhoff gevraagd, indien de aangekondigde huur verhoging een feit zal zijn, diegenen met een inkomen van beneden 2500 gulden een gelijkwaardige compensatie toe te Voorts vraagt de Coso in de definitieve wet voor de ouderdomsverzekering een zelfde modus te vinden als thans bestaat voor ouden van dagen, die trekken van de noodwet. Indien de werkenden een zgn wel- vaartsuitkering over het jaar 1955 ont vangen, zo vraagt de Coso, ook de trek kers van de noodwet een dergelijke uit kering te verstrekken. Schipper van Nelly mag een mnd niet varen De Raad voor de Scheepvaart heeft de Si-jarige schipper B. van D. uit Vlaar- diin-gen van het 53-jaar oude vissersvaar tuig Nelly VL 200 de bevoegdheid als schipper te varen voor de üjd van één maand onibnomen, De NeMy strandde op 2 december op de Franse kust bij Audressel-les voorna melijk door onvoorzichtigheid van de schipper. Van D. wist da*, zijn radiopeiling niet goed werkte en had geen echolood aan boord. Hij zou dus voorzichtig hebben moeten varen, doch loodde slechts een maal. kort voor de stranding. Voogdijkinderen verborgen. De 36-jarige aanhouwer N. A. M. uit Krimpen a. d. IJaael is gisteren door de Rotterdamse rechtbank tot een maand gevangenisstraf veroordeeld. Met de 26-jarige E. G. L. had hij twee zusjes, die door een voogdij- vereniging in een gezin in Waalwijk wa ren geplaatst en waren weggelopen, ver borgen gehouden. L. werd veroordeeld tot twintig gulden boete. De eisen waren één maand en twee weken gevangenisstraf. Woensdag Jacobazaal, Burcht. 611 uur: motor-, scooter- en bromfietsshow. Stadsgehoorzaal. 8 uur: Leidse kunst kring „Voor Allen", Hans Richter Haaser (piano). Foyer Stadsgehoorzaal, 8 uur: K. en O., filmlezing door Reinier L. Muller over Joegoslavië. Rijksmuseum voor volkenkunde, 8 uur: dr. J. Keuning over: Ambons geschiedenis it omstreeks 1700, met lichtbeelden. Academie, 7.45 uur: prof. mr. G. de Grooth over: Fiducia Treuhand en Trust tegenover Bewind. Rapenburg 8. 8 uur: VIRO, mevrouw L. M. C. Woltjer—Van der Hoeven Leo nard over: Vluchtelingen en vredeskan- in het Nabije Oosten, met film. egstgeest, koetshuis Oud-Poel geest. 8 uur: pantomime-avond Albert Labordus en Arie van Houwelingen. Donderdag Lunchroom V. en D„ half 11, half 3 en uur: modeflitsen 1956. Gulden Vlies, 11 uut: officiële opening tentoonstelling „In Zuivell-and"; 5 uur op tocht. Jacobazaal Burcht. 6-11 uur: motor-, :ooter- en bromfietsshow. Stadsgehoorzaal, 8 u.: K. en O.-concert Residentie-orkest o.l.v. Willem van Ot- terloo, soliste Janine Dacosta, viool. Schouwburg, 8 uur: jubileumseizoen Litteris Sacrum, „De Plankeniers" uit Naarden met „De Koopman van Venetië" m Shakespeare. Academie, 8 uur: Ned. Studentenver eniging voor Wereldrechtsorde, dr. L. G. M. Jaquet uit Den Haag over: De na oorlogse politieke ontwikkeling in het Verre Oosten. Academie (zaal X), 8 uur: Genootschap Nederland-Engeland en Litteraire stu dentenfaculteit, Allan Bullock over: Is it possible to write contemporary history? Vrijdag Schuttershof, 10 uur: VEBO, officiële opening zesde Paasveetentoonstelling. Rehoboth, 8 uur: Ned. Christen-Vrou- wenbond, lezing over Mil va en Luwa. De Doelen, 8 uur: Maatschappij dor Ned. Letterkunde, dr. H. J. Prakke over: Stief kinderen der publicistiek. Snouck Hurgronjehuis, 8 uur: K. en O.- irsus „Nederlandse zeevaarders ontdek ten de wereld" door prof. dr. T. H. Milo. Harmonie, 8 uur: Ned. Handelsreizigers- ïreniging, ledenvergadering. Stadsgehoorzaal, half 8: IKO-56 flnter- scholaire Kulturele Ontmoeting 1956), wedstrijd muziek en declamatie. Foyer stadsgehoorzaal. 8 uur: Chr. Reis- sreniging en Het Boekhuis, K. Norel /er: Een zeereis naar Noord-Afrika en Malta. Jacobazaal Burcht, 6-11 uur: motor-, ooter- en bromfietsshow. Lakenhal, 8 uur: Vereniging Oud-Lei den, dr. W. Jappe Alberts uit Utrecht De middeleeuwse stad. met licht beelden. Antonius-clubhuis, 8 uur: VOLA, film ver fabricage fittings. Uiterstegracht 1B. 8 uur: Broederschap an oud-padvinders, jaarvergadering. Koor Pieterskerk, 7.15-8.15 uur: beves tiging van stuóen-tenJi'dmaten Leiderdorp, half 8: gemeenteraad. Tentoonstellingen Academisch Historisch Museum (Rapen burg 73), 10-5 uur: Het Hu*s Oranje-Nas- iu en de Leidse Universiteit (tot 17 maart). Lakenhal, 10—5 uur: De stille glans der Gouden Eeuw (tot 26 maart). Nachtdienst apotheken Apotheek Nieuwe Rijn, Nieuwe Rijn 18, tel. 20523, en de Doeza-apotheek, Doeza- Straat 31, tel. 21313. Gevechten in West-Java Het meedogenloze optreden der benden in West-Java is een teken, dat zij hoe langer hoe meer in het nauw gedreven worden. Tegelijkertijd worden acties ge meld uit Soekaboemi, Tjiandjoer, Koe- ningan, Garoet, Tasik, Buitenzorg en Ban doeng, doch tevens plunderingen, brand stichtingen en moorden. In het Tasikse weer zeventig scholen geopend, doch de andere kant worden plunderingen dorpen gemeld. Tegenover het neer leggen var. rebellen staat het afslachten dorpelingen en leden der veiligheids wacht. Dichtbij de spoorweg tussen Nagrek en Leles op 40 km van Bandoeng zijn de woningen verlaten omdat de men sen wegens de onveiligheid naar de stad trokken. Twee landbouwers, die in de rubber tuinen van Serpong in het Garoetse naar zoekgeraakte karbouwen zochten, werden door opstandelingen verrast. Eén werd door een schot gedood, maar de ander wist, hoewel gewond, te ontkomen. Weer meerderheid in Briis Lagerhuis (maar minder stemmen) tegen doodstraf Londen. 12 maart Het Britse Lagerhuis heeft zich vandaag voor de tweede maal in drie weken uit gesproken voor afschaffing of opschor ting van de doodstraf in Engeland. Een motie van de conservatieve afge vaardigde Grimston om de doodstraf te handhaven werd met 286 tegen 262 stem men verworpen. Wel een bewijs dat de tegenstand tegen de doodstraf zoals werd verwacht 6terk is verminderd. (Drie weken geleden werd een motie van de regering tot handhaving van de doodstraf met een meerderheid van 31 stemmen afgewezen; een amendement voor afschaffing van de doodstraf werd daarna met een meerderheid van 46 stem men aanvaard).

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 3