Jlieuuie geihsctfe (üimrant Particuliere bouwers krijgen nog te weinig kans van overheid Wrijving tussen Engeland en de Verenigde Staten In Haagse Catshuis komt lawine aan post binnen WOENSDAG 14 MAART 1956 BUREAUS: Steenstraat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel. 31441. Postrekening: 58936 ABONNEMENTEN: 7.— per kwartaal; 2.35 per maand; 0.55 per week. ADVERTENTIES: 0.20 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Familieberichten 0.18 per millimeter. ZeeemJertagste jaargang No 10602 Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. I. ENSERINK CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stantoasticb Is QficMtfta tnga bert In tcgbenspoct" Textieljaarbeurs in Utrecht Protest in Eerste Kamer tegen ronselarij Getreuzel met huurvraagstuk berokkent grote schade (Van onze parlementsredaclie) EEN HARTSTOCHTELIJK PLEIDOOI voor de particuliere bouw werd gisteren in de Eerste Kamer gehouden door de c.-h. afgevaardigde Reijera. Hij oefende kritiek op minister Witte, die het initiatief tot instelling van gemeentelijke bouwbedrijven aan de gemeenten wil overlaten. Op die manier „glipt het spook van het staatsbedrijf door een achterdeurtje naar binnen". Van verschillende kanten werd|*lnR vfn het woningtekort en een voort- 1 durende werkgelegenheid ln het bouwbe drijf". De oud-bewindsman meende, dat protest aangetekend tegen de „ron-1 selarij" van bouwvakarbeiders door de gemeente Amsterdam. I De heer Tjalma (a.r.) vroeg zich af, hoe de p.v.d.a.-wethouder, die voor deze zaak verantwoordelijk is, het ronselen ziet in het kader van de (door de socia- listen bewierookte) geleide loonpolitiek De manier, waarop Amsterdam te werk I gaat, heeft veel weg van „Vreemdelln- genlegioenpraktijken". Aan welke be grotingspost worden de voor dit doel be stemde gelden onttrokken? Mag worden verondersteld, dat de gemeenten, die bouwvakarbeiders verliezen, zelf voor een deel de aan de wegzuiging verbonden kosten betalen? Het departement van economische za ken tracht in noord-, zuid- en oost- I Nederland het lndustrialisatieproccs zo veel mogelijk te versnellen. Maatschappe- l\jk Werk zorgt, dat het sociale milieu daarvoor rijp Is en wederopbouw cn i volkshuisvesting spant zich in om de fabrieksarbeiders aan woningen te helpen. Maar met medeweten van sociale I zaken worden de bouwvakarbeiders weg gelokt. De a.r.-afgevaardigde. die de hoofdstedelijke ronselpraktijken gelijk stelde met het betalen van zwarte lonen, vroeg ln hoeverre hier sprake Is van kabinetsverantwoordelijkheid. Baron1 De Vos van Steervwijik (lib.) er kende, dat in de grote gemeenten de wo ningnood ernstiger is dan in kleinere plaatsen. De methode-Amsterdam ging hem echter te ver. Spreker sloot zich aan bij het adres van de Kamers van Koop handel der noordelijke provincies, dat zich afkeurend uitlaat pver de verleide lijke advertenties van het Amsterdamse gemeentebestuur. Particuliere bouw De heer Reijers (c.h heeft, een harts tochtelijk pleidooi gehouden voor de par ticuliere bouw. Deze krijgt nog steeds te weinig kans om een bijdrage te leveren I tot oplossing van de woningnood. Met de I zelfde hoeveelheid materiaal en met j hetzelfde aantal arbeiders kan de partl- I culiere bouw meer tot stand brengen dan I de overheidsbouw. Daarom verdient de particuliere bouwondernemer een gelijk gerechtigde behandeling. De zelfwerk zaamheid in de bouwnijverheid moet be- vorderd worden. Er wordt al genoeg tegen de staat aangeleund. Van een over- heidsbouwbedrijf moest de c.h.-afgevaar- digde uiteraard helemaal niets hebben. I „Aan één Polynorm hebben we genoeg!", zo zei hij. Zijn afkeer van een gemeente lijk bouwbedrijf was zo mogelijk nog gro- I ter en daarom betreurde hij het, dat mt- I nister Witte het initiatief tot instelling daarvan aan de gemeenten wil overla ten. Op deze manier glipt het spook van het staatsbedrijf door een achterdeurtje Voor gemeentelijke en overheidsbouw- i bedrijven kon de heer De Vos van Steenwjjk evenmin veel enthousiasme op- I brengen. Hawoma en Habo lokken niet i bepaald tot navolging aan. „De minister moet zijn hand uit dit wespennest halen", I zo adviseerde de v.v.d.-cr. Scholenbouw I Een andere liberaal, mr. Wendelaar, sprak over de scholenb uw. Met zijn par tijgenote uit de Tweede Kamer, mevr. Fortanier-De Wit. achtte hij het rege ringsbeleid ter zake vrij vaag. „Niet j Cals óf Witte, maar Cals én Witte zijn verantwoordelijk voor de scholenbouw", I zo zeide de heer Wendelaar. Nu is in 1954 en 1955 voor de bouw van scholen i respectievelijk 28 en 29 miljoen gulden minder uitgegeven dan in de betreffen de onderwijsbegrotingen was voorzien. „Moet. ik op grond hiervan conclude ren, dat de minister van wederopbouw en volkshuisvesting ingrfjpt in het be drag, dat de Sta ten-Gene raai aan d< minister van onderwijs heeft toege kend?", zo vroeg de v.vd.-afgevaardigd! zich af. Als deze conclusie gewettigd is dan heeft het weinig zin meer om de ministers te praten over de beste ding van het scholenbouwvolume. Verdediging Tijdens de avondvergadering heeft mr In 't Veld (soc.) het bouwbeleid verde digd. zoals hij dat in de jaren 1948-1952 als minister van wederopbouw en volks huisvesting heeft gevoerd. „Nog altijd leeft het misverstand", zo zei hij, „dat ik I indertijd opzettelijk de wonlngbou' hebben geremd om te voorkomen, dat in de toekomst werkeloosheid onder de bouwvakarbeiders zou ontstaan. Ik heb i echter steeds rekening triller houde» schap naar ign eiland terug te bren- met twee aspecten: een spoedige oplos-'gen. beroep van bouwvakarbeider aantrekkelijk kan zijn, wanneer-atte kans verschrikkelijke werkloosheid als de dertiger jaren gekend hebben, wordt weggenomen. Spreker zeide het te betreuren, dat er log maar zo weinig belangstelling be- itaat. voor de bouw van duplexwoningen. De duplexwoning toch is een bevredigen de vorm tussen het samenwonen, dat vaak afschuwelijk Is, en het onbereik bare ideaal van een eigen woning. Betreurenswaardig vond hij het ook. dat er nog zoveel conservatisme cn be sluiteloosheid zit in het particuliere bouw bedrijf. Het individualisme v steeds hoogtij in de kringen van aanne mers en architecten. Daarop stuiten alle pogingen tot normalisatie en standari- satie af. Wat ontbreekt is de durf om vérstrekkende initiatieven te nemen. Waarom is de systeembouw nog steeds niet belangrijk goedkoper dan de tra ditionele bouw? Waarom komen de aan nemers niet met een aanbod ten einde de continue bouw van woningen van een schappelijke prijs te bevorderen? De In stelling van een staatsbouwbedrijf vond de heer In 't Veld een eerlijke overwe ging waard. Wie dit denkbeeld onnaden kend afkeurt, loopt het gevaar van de niet-socialisatie een dogma te maken, aldus de oud-minister. Ir. Kraayvanger (kath. v.p.) prees mi nister Witte. „Zijn beleid is in de laat ste jaren steeds levendiger geworden", aldus de k.v.p.-er. Het huurvraagstuk vond hij overigens nog de zwakke plek in het hele kabinetsbeleid. Het getTeuzei en geaarzel daarmee doet grote schade aan de zaak van de volkshuisvesting. Nog steeds worden de bouwers genoodzaakt woningen te bouwen, die onder de waar de blijven, die men er in- de toekomst aan zou willen geven. De heer Kraay vanger vond verder, dat er van rege ringswege nog te weinig is gedaan om het aantal bouwvakarbeiders en de hoe veelheid bouwmateriaal te vergroten. De daaraan ten koste te leggen gelden zou den op zo'n manier misschien misch, maar in ieder geval niet antwoord worden besteed. Vandaag antwoordt de minister. De verbanning van Makarios Algemene proteststaking in Griekenland DES Londen/Washington, 14 maart. DEPORTATIE van aartsbis schop Makarios van Cyprus heeft diplomatieke spanningen tot gevolg tussen Engeland en de Ver enigde Staten. Londen vroeg gister avond in Washington uitleg over het bericht, dat de Amerikaanse ambas sadeur in Athene tegenover Grieken land zijn medeleven en bezorgdheid te kennen had gegeven over de ont wikkelingen op Cyprus. In het bijzonder wenst Londen te wor den ingelicht over de Amerikaanse be wering dat de deportatie van Makarios kwam toen de onderhandelingen het eind stadium naderden. Verder heeft Amerika er bij Engeland i de Cypriotische leiders op aangedron gen, de onderhandelingen te hervatten. Ten slotte is in de Amerikaanse Senaat sn resolutie ingediend, waarin wordt ge vraagd in de kwestie-Cyprus overleg te plegen met de bevolking, in overeenstem ming met de beginselen van het zelfbe schikkingsrecht, dat door Amerika ouds is onderschreven Bezorgdheid De Amerikaanse ambassadeur in Grie kenland bracht gisteren een bezoek de Griekse minister van buitenlandse zaken Spyros Theotokis. Hij deelde men6 de Amerikaanse regering mee in bijzoncfe-r kennis te hebben genomen de waardigheid en staatsmanschap w mee de Griekse regering de huidige stand heeft behandeld. Ook gaf de bassadeur uiting aan het medeleven ei bezorgdheid van regering en volk der Verenigde Staten in verband met de re cente ontwikkelingen op Cyprus. „Het be- lanrijke is", zo zei de Amerikaanse am bassadeur ten 6lotte, „opnieuw een at mosfeer te scheppen, waarin de kwestie rustig kan worden bekeken". n te laat", zo was gister avond de reactie van de Griekse regering op de Amerikaanse boodschap. „Woorden nog eens woorden, die te laat komen", :i een woordvoerder vafl de regering. Inmiddels heeft de Griekse permanente vertegenwoordiger bij de V.N., Palamas officieel verzocht de kwestie-Cyprus oj de voorlopige agenda te plaatsen van d< algemene vergadering, die in septembei of november bijeenkomt. In een verkla ring noemde de Griekse delegatie he kolonialisme de schuld van de crisis O] Dr. Visser 't Hooft doet een beroep op Londen Dr. W. A. Visser 't Hooft, secreta ris-generaal van de Wereldraad van Kerken, heeft op de Britse regering een beroep gedaan om aartsbisschop Makarios van Cyprus uit balling- ONTWIKKELING ffl VAN DE MODE De secretaris-generaal van het Grieks vakverbond heeft bekend gemaakt, dat vrijdag in Griekenland een algemene pro teststaking gehouden zal worden. Het vakverbond zal met alle middelen voor de zaak Cyprus strijden. De Griekse ambassadeur in Londen, lasile Mostras, is gisteren „voor over ig" naar zijn land vertrokken. Zijn rouw en dochter bleven in Londen. Geen partij De Verenigde Staten hebben heden offi cieel bekendgemaakt, dat zij geen partij zullen kiezen in het Brits-Griekse geschil Cyprus. Wel boden zij hun „goede diensten" aan om een eerlijke en recht vaardige oplossing te bewerkstelligen. Verlaging collegegeld maakt goede kans (Van onze parlementaire redacteur) Het wetsontwerp van mimister Cals om de collegegelden te verlagen van 325 tot 200 per jaar kan rekenen op de steun van de Tweede Kamer. De be windsman wil aan dit wetsontwerp te rugwerkende kracht verlenen tot 1 sep tember 1954. Gelijktijdig heeft hij een wetsontwerp ingediend om de subsidie regeling voor de universiteiten met 5'/# te verhogen, daar zij door de verlaging van de collegegeiden inkomsten derven. De heren Rocsjen (a.r.). Tilanu6 (c.h.) en mevrouw Fortander De Wit /dito.) wensten dat de minister het bedrag voor het collegegeld in de wet zou noemen, verscheen een nota van wijziging van die Deze wens werd prompt vervuld. Er inhoud. Mevrouw Fortander De Wit (lib.) was ontstemd over het feit dat de wet slechts een terugwerkende kracht heeft tot 1 september 1953. Zij dreigde met een amendement te komen deze datum te stellen op 1 januari 1953, daar deze wet zolang op zich heeft 'laten wachten. De ze billijkheidsoverweging sprak ook de heer Posthumus (soc.) aan. Zijn fractie zal het liberale amendement steunen. Minister Cals zat hedenmiddag amtwoor- Nieuwe besprekingen over loonvraagsiuk Vrijdag zullen vertegenwoordigers van de Stichting van de Arbeid en regering opnieuw besprekingen houden over •loonvraagstuk. De conferentie wordt ge leid door minister Suurtioff. Verschillende andere ministers nemen eveneens aan de besprekingen deel. Adenauers regering is „vreemd bouwwerk" Neurenberg, 13 maart. Ollenhauer, de Westduitse oppositielei der, heeft vandaag in een rede het aftre den geëist van bondskanselier Adenauer. „Adenauers regering is een vreemd bouwwerk geworden, doordat zij ze6 ministère omvat die -niet meer door hun partijen wórden gesteund, aldus Ollen hauer, die hi.ermee doelde op- de twee voormalige leden vande Vluchtelingen- partij en da 4 voórm. Vrije Demo-kralen, die zich hebben verzet tegen de politiek hun partij ten aanzien van de rege ring-Adenauer. Lloyd In Israël. Llojfd, dé Britse miniis- t van buitenlandse zaken, heeft in Je ruzalem met premier Ben Goerion en mi-nieter Sjaret de gespannen toestand in het Middenoosten besproken. Gisteren emigreerde aan boord van de Sibajak een gezin van 20 per sonen naar Australië: de familie J. C. v. d. Maat uit Gouda. Vader, moe der, twaalf kinderen, drie schoondochters, een schoonzoon en twee kleinkinderen gereed voor de grote reis. Op de bres voor Jungschlagex HET CATSHUIS op het Haagse landgoed Sorghvliet is in enkele dagen tijds het mikpunt van de Nederlandse posterijen geworden. Rode P.T.T.-wagens rijden enige keren per dag met volle zakken briefkaarten en brieven de oprijlaan binnen om stromen nieuwe adhaesiebetuigingen met het verleden week verspreide Jungscblager-„manifest der zeven" te bezorgen. De bewoner van het Catshuis, mr. A. Goekoop, nam het initiatief tot dit manifest, waarin ons volk wordt opgeroepen een verzoek aan de regering om de zaak-Jungschlager op internationaal niveau aanhangig te maken, te steunen. Dit „manifest der zeven", genoemd de eersite ondertekenaars, namelijk G. Ch. Aalders, voorzitter van de Ned. Ver. ex-politieke gevangenen, R. P. Cleve- ringa, hoogleraar te Leiden, Frans J. Goedhart, lid van de Tweede Kamer, Leomh'a'rd Hulzlmga, auteur, Gezina H. J. van der Molen, hoogleraar aan de V.U. te Amsterdam, K. van Rij-ckevoreel, lid de Tweede Kamer en A. Goekoop, vond reeds grote weerklank. Uit a'lle rangen standen en uit alle windstreken van land komt de steun aan het verzoek de zaak Jungsch'ltiger via de Verenigde Naties bij het internationale gerechtshof aanhangig tc maken. De huishouding op het Catshuis is door deze postale stortvloed totaal verstoord. Het personeel, de balletleerlingen van mevrouw Puck Goekoop-Santhagens en enige van haar vriendinnen o.w. mevrouw Dettmeyer-Laibberton, echtgenote van de Haagse wethouder van publieke werken, zijn en blijven nijver bezig met het tellen van namen, die ook op lijsten met honder den tegelijk binnenkomen. Zo heeft bij voorbeeld het gehele dorp Ter Aar het manifest getekend. Antieke tafels en kasten kraken onder het gewicht der brievenstapels, die dage lijks hoger worden. Reeds meer dan der tigduizend adhaesiebetuigingen kwamen binnen. En ondanks het vele er aan bonden werk hoopt men op het Catshuis op minstens het tienvoud van de ontvan gen handtekeningen. Veel werk kost ook het beantwoorden an brieven, waarin financiële 6teun wordt aangeboden. Deze steun is niet no dig, omdat alle werk door vrijwillige han den, hoofden en harten wordt verricht. De steun van de adhaesie is voldoende. meer werk men daaraan in het tot postkantoor veranderde landgoed heeft, hoe liever. De jeugd in actie Leerlingen van het gemeentelijk lyceum te Doetinohem hebben een initiatief- comité gevormd, hetwelk zich met een circulaire tot 400 middelbare saholen heeft gericht om adhaesiebetuiging voor een te legram aan de Nederlandse regering, waarin mij zal aandringen op maatrège- ien ten behoeve van een rechtvaardi vonnis in de zaak-JungschlSger. Reeds 75 middelbare scholen hebben geantwoord 16.500 adhaesiebetuigingen. Men wil het telegram deze week verzenden. Straffeloze moord op een neger? Jackson (Miss., V.S.) 14 Maart Als de eerste berichten juist zijn, is er in de stad Summer in de sterk tegen de negers gekante zuidelijke Amerikaanse staat Mississippi ern stig onrecht geschied. Volgens Asso ciated Press heeft een twaalf man sterke, geheel uit blanken bestaande jury de 35-jarige Otis Kimbell vrij gesproken van moord op een 33-ja rige neger. Ooggetuigen noemde de uitspraak „ver bijsterend". temeer daar verschillende ge tuigen hadden lerklaard, dat Kimbell ruzie zocht met de neger cn hem ver volgens met een geweer doodschoot. Kimbell. de moordenaar, geloofde z(]n eigen oren niet, toen hij werd vrijgespro ken. „Ik weet niet wat ik ervan moet denken." aldus Kimbell, „maar ik ben ln elk geval erg gelukkig met deze uit- Oudste paard overleden Gisteren is het 33 jaar oude paard van P van Twist te Beemster wegens zijn hoge ouderdom afgemaakt. Ln dit plaatsje ge looft men. dat daarmede het oudste paard van Nederland is overleden. Paar den van 20 jaar behoren tot de „bejaar- Sneller denken onder hypnose... fEBLEKEN is dat t\jd l\jkert\jd deed niet iets objectiefs is, vroi niet iets zelfstandigsmeL doch iets, waaraan de ritm mens met en volgens zij gegeven. Zodi zijn uitgeschakeld als bijvoorbeeld tijdens den hypnose houdt ook de min tij dsvoor stelling op. De koeien .ilijke gelovendat de problemen uit het prak- iom thans in het tische leven op. waarover nadenken. Men vroeg haar bijvoorbeeld van één tik per mi- sloeg en gaf men heeft haar enige opdrachten. Wat is beter innen De vrouw volbracht het betrekking of kunststuk kan zich weide, die net tellen op zijn id als de koeien! In of de hypnotiseur. Hiervan uitgaande aldus H.G. Meyer tn „Die Weltwoche" onderna men Amerikaanse onder zoekers een expeditie naar het gebied der hyp nose en zij ontdekt daar mogelijkheden, wel ke onder bepaalde om standigheden van prakti sche betekenis zouden stelling in die zij voor dne Of: Hoe denkt u over het hield 187 negerprobleem? Men gaf een haar daarvoor schijnbaar be- tien minuten de tijd. In werkelijkheid waren het tien seconden. En inder daad doordacht deze vrouw in deze ongelofe lijke korte tijd de proble men in verschillende richtingen en gaf zij zeer verstandige, verantwoor de en uitvoerige ant woordenwelke zij, ge zien haar gehele instel- begaafdheid. an ders ndere gevallen telde ztf ker gegeven zou hebben. kunt 826 katoenvruehten daarbij nog tijd werd gehyp- der de bladere\ wel zodanig, katoenstruik na vruchten te zoekt had te geluiden nog ln zich En dat alles In drie kon opnemen. Toen liet conden! Zij dacht e men een metronoom lo- delde dus in haa pen. In het ritme van nose veel sneller, één seconde volgden de werkelijkheid ooit droge tikken elkander op lijk was geweest. ....tik tik.... tik.... Tegc- Vervolgens gaf t on- andere proeven werden de gevolgd duiden er niet al ge- leen op dat de hersenen, de fantasie dus, hun eigen tijd hebben die niet aan een klok is gebon- hyp- den. maar ook. dat het m tn mogelijk is in hypnose ioge- praktische arbeid te ver richten, aldus de heer n de Meyer Ook in Den Helder hebben leerlingen van de rijks-HBS het initiatief genomen tot oprichtink van een jeugdcomité-Jung- schlager om een petitionement van de Nederlandse middel-bare saholen aan pre sident Eisenhower te zenden, waarin o.m de mening wordt geuit, dat het proces- Jungsoh'lager een aanfluiting van het recht is en waarin Eisenhower dringend wordt verzocht al het mogelijke te doen om d- brute veeleisendheid te matigen. Amst. Bank produceert bewijsstukken De directie der Amsterdamsche Ban heeft op een persconferentie, ook voor d buitenlardse pers, met alle bewijsstukken bevestigd, dat de heer Jungschlager 31 juli 1950 tot 22 maart 1951 geldei haar kantoor tc Maastricht heeft opgeno men. Het is volgens deze gegevens oj geljjk een bezoek van de heer Jungschla ger aan dit kantoor te ontkennen, kracht wordt stelling genomen tegen de beweringen van officier van justitie Su- nario dat de overgelegde bewijsstukke: vervalst zouden zijn. Dit werpt een on juiste blaam op deze instelling. Een exem plaar van de stukken is op weg naar rech ter Maengkom en officier Sunario te Bij de informatie van het Indonesische kabinet zijn moeilijkheden gerezen omdat de Partai Nasional en de Masjumi twisten over de portefeuilles van buitenlandse zaken en van onderwijs. „Maharadja" Pineau Bij zijn bezoek aan India werd Christian Pineau,'de Franse mi nister van buitenlandse zaken, op 50 km. ten zuiden van Nieuw Delhi door een enthousiaste me nigte tot „maharadja" gekroond. De bewoners van het dorp dat Pineau bezocht, hingen de Franse staatsman een vorstelijke guirlande om en zetten hem een koninklijke tulband op. Winters weer J~kE KANS blfjft. bestaan, dat ook morgen weer sneeuw in ons land zal vallen. Tijdens opklaringen zal de temperatuur vannacht van twee tot vijf graden beneden het vriespunt kun nen dalen. Het weer behoudt dus een winters karakter. De algemene luchtcirculatie in Euro pa werd de afgelopen 24 uur beheerst door een hogedrukgebied bonen Scan dinavië en Rusland. In de oostelijke stroming verplaatste zich een storing, die, vergezeld van een sneeuwgebied uit Polen, over Duitsland naar onze omgeving trok. De storing behield zijn activiteit langer dan verwacht was, met als ge volg dat in het grootste deel van ons land vanmorgen enige sneeuw viel. Reeds tussen de 35.000 en 40.000 schriftelijke bewijzen van instemming met het mani fest inzake het proces-Jung- schlager zijn binnengekomen op het Catshuis aan de Adriaan Goekooplaan in Den Haag. In een soort hoofdkwartier zoekt een uitgebreide staf al deze be tuigingen uit, zoals de foto toont. Staande twee der zeven opstellers van het manifest, v.l.n.r. de heren Leonhard Hui- zinga en mr. A. Goekoop. Vierhonderd dorpen in Italië geïsoleerd Rome, 13 maart Ongeveer vierhonderd dorpen i-o de midden- en zuid-Italiaanse bergen, zijn door sneeuw van de buiten-wereld afge sneden. Tijdens een, tweede koudegolf woedden sneeuwstormen ln- de A-bruzzen. Door lawines en grond-verschuivingen zojji -honderden kilometers weg geblok keerd en telefoon- en telegraafveribdn- dlmgen verbroken. Ook zijn ta'l van elek trische 'kaïbels geknapt. In het dal van F-ucino, honiderd km ten oost-en van Rome, werd een -tempera tuur van 23 graden C ondier n-uil gemeten. Ook Joegoslavië en Oosten-rijk worden door een tweede koudegolf geteisterd. In Wenen viel zoveel sneeuw, dat er tal van verkeersongelukken voorkwamen, waar bij verschillende mensen ernstig werden gewond. Het Rode K-ruis van Communistisch China heeft ongeveer 15.000 gulden ge schonken ten behoeve van de slachtoffer» van de koudegolf in Denemarken. Lefebvre, de Belgische minister van landbouw, heeft bekend gemaakt, dat als gevolg van <fe felle kou van de vorige maand ongeveer driekwart van de winter- uitzaai is vernietigd. De schade wordt ge raamd op een miljard frank. Paniek op schip door geleid projectiel Een groot aantal Amerikaanse journalisten is er maandag getuige van geweest, hoe een geleide ma rine-raket van het type Terrier een manoeuvrerende bommenwerper vernietigde. Bij deze eerste openbare proef ontstond even een paniek, toen de raket in de lanceerinrichting bleef steken en men vreesde dat het schip waarop de 300 journalisten zich bevonden, in de lucht zou vlie gen. Het excursieschip bevond zich vlakbij de oorlogsbodem Boston, waarvan de raket zou worden af geschoten. Het achterdek van de Boston was in zwarte rookwolken gehuld, doch het incident liep goed af. De oor zaak was een foutieve bevestiging van de raket in de lanceerinrich ting. J HET WEER IN EUROPA Kopenh. Aberdeen Dublin windstil ZZO WNW ONO 1. WNW windstil windstil Aanhoudend koud Tot morgenavond ver wacht De Bilt: Zwaarbewolkt met ver- spreide opklaringen en plaatselijk enige sneeuw. Hier en daar tijdelijk mist. Zwakke tot matige noord oostelijke wind. Aanhou- weer. (Opgemaakt te 11.15 uur). ZON EN MAAN

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 1