slaap slaap KAPOK Sportbetrekkingen met Duitsland morgen in Diisseldorf hervat Sukarno gaarne bereid om Amerika te bezoeken AAMBEIEN i Captain Dunn, componist en fabrieksdirecteur 5 DINSDAG 13 MAART 1956 ZELFDE STADION. NIEUW STADIUM Eerste interlandwedstrijd kan veel spanning breng (Van onze sportredactie) VSTTANNEER MORGEN te Diisseldorf de eerste na-oorlogse interland- y\ voetbalwedstrijd tussen de vertegenwoordigende elftallen van Duits land en Nederland zal worden gespeeld, vangt daarmee een nieuw hoofd stuk aan in de geschiedenis der wederzijdse sportbetrekkingen tussen de beide landen. Gelijk bekend is, heeft de K N.V.B. ten aanzien van het geleidelijk herstel van de normale betrekkingen met de Duitse voetbal bond gedurende jaren na de Tweede Wereldoorlog van een voorzichtig beleid blijk gegeven. De gevoelens van het Nederlandse volk ten aanzien van de Duitsers in het algemeen kennende, heeft hij jarenlang het stand punt ingenomen, dat de tijd voor een meer intensief en definitief sport- verkeer nog niet was gekomen. Het sportcontact met Duitsland was dan ook tot op heden vrij beperkt. Stade de Reims aardig aan elkaar aan pasten. In de middenlinie debuteert No- termans (Fortuna '54) als rechtshalf. De rest van deze linie en de achterhoede brengen routiniers in het veld als Van der Hart, letterlijk de spil waar de verdedi ging om draait, Klaassens, die als aan voerder zal fungeren, Wiersma en Kuys en doelman De Munck, van wiens optre den altijd een sterke stimulans uitgaat. Trainer Sepp Herberger van de Duitse voetbalbond heeft na een eerste ruwi Aan Nederlandse clubelftallen was toe gestaan, om in Duitsland tegen Duitse elftallen te spelen, terwijl Duitse elftallen slechts in het grensgebied varr Nederland mochten uitkomen. Voor spelen van ver tegenwoordigende elftallen was de tijd nog niet rijp naar het oordeel van de bond. En hoewel er vooral de laatste jaren een steeds sterkere druk werd uitgeoefend op de KNVB om in deze, de teugels wat te vieren en met name uit het Limburgse herhaaldelijk verzoeken van die strekking binnenkwamen, heeft de KNVB altijd de rem vastgehouden, welke hij nodig oor deelde om bepaalde groepen van ons volk niet voor het hoofd te stoten. Het is waar, dat de aangevoerde argu menten ten slotte voornamelijk in het vlak der sentimenten liggen, maar het zijn vaak juist gevoeligheden als de bovengenoemde, welke bij een beoordeling van een zaak als de onderhavige maar al te veel de boventoon vieren. Wij mogen de KNVB dankbaar zijn voor het feit, dat hij, zo handelende, getracht heeft zo lang en zo veel mogelijk de ge voelens van het Nederlandse volk te ont zien en de tijd, die zo vaak een heelmees ter van wonden is gebleken, zijn werk té laten doen. En nu is het dan zover. Eén zege meer TN HETZELFDE STADION te Düsseldorf, -*■ waar de laatste wedstrijd tussen bei de landen in 1937 in een 22 gelijkspel eindigde, wordt het interland-contact morgenmiddag om 3 uur weer opgevat. In de reeks vooroorlogse ontmoetingen is de weegschaal naar Nederlandse zijde ovorgeslagen. Van de 15 gespeelde wed strijden wonnen de Oranjehemden er vijf tegen de Duitsers vier, terwijl in zes ont moetingen de punten werden gedeeld. Nederland heeft dus één zege meer op zijn naam staan. De doelpuntenverhou- ding bedroeg 33 tegen 31. Maar of dit succes geprolongeerd zal worden staat zeer te bezien. Het Duitse voetbal heeft zich sedert de oorlog sterk ontwikkeld; in 1954 verbaasden de Duit sers de internationale voetbalwereld zelfs door het wereldkampioenschap voor de neus der favoriete Hongaren weg te ka pen. Nadien heeft de ploeg een serie on verwachte nederlagen geleden, doch het l(jkt onwaarschijnlijk dat deze inzinking van blijvende aard is. Nederland kon wel eens de dupe worden van het voornemen van een vastberaden elftal, dat zijn Inter nationaal aanzien wil herstellen Geen ontevredenheid OVER DE samenstelling van de Neder landse ploeg kan niet veel ontevreden heid bestaan, dan bij de spelers die dach ten ervoor in aanmerking te komen, maar niet zijn of konden worden opgesteld. Dit laatste betreft linksbuiten Moulijn van Feijenoord, die zijn eerste interland helaas door een blessure moet missen.De Hage naar Timmermans (ADO), op de rechts binnenplaats het meest in zijn element, bezet nu deze vleugelpositie, naast Abe Lenstra, die weer linksbinnen staat. Op papier een combinatie die verwachtingen wekt. Koopal (VVV) debuteert op de mid- voorplaats, terwijl we op de rechtervleu gel vinden Appel (Fortuna '54) en Bosse- laar (Feijenoord) die zich in de tweede helft van de laatste oefenwedstrijd tegen lectie nu 17 spelers aangewezen uit wie de definitieve ploeg zal worden gekozen. Eerst vandaag zou hij daartoe overgaan. De voorhoede schijnt hem de meeste zorg baren, want voor deze linie heeft hij acht spelers op de nominatie gezet. Voorlopig kan dus alleen de Neder landse ploeg nog even worden vermeld: Doel: De Munck (Fortuna '54). Achter: Wiersma (PSV) en Kuys (NAC). Midden: Notermans (Fortuna '54), Van ;r Hart (Fortuna '54) en Klaassens (VW), aanvoerder. Voor: Appel (Fortuna '54). Bosselaar (Feijenoord). Koopal (VVV). Lenstra (S.C. Enschede), Timmermans (ADO). serves: Landman (Scheveningen'Hol- land Sport), Kerkum (Feijenoord), Brus- selers (PSV) en Bak (Feijenoord). De wedstrijd zal door de televisie wor- ;n uitgezonden. Het radioverslag wordt srzorgd door ir. A. van Emmenes en Jan de Troye. Dulles, de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, heeft één dag in Djakarta doorge bracht, waar hij een bespreking had met president Soekarno. Geheel rechts Walter Robertson, Dulles' speciale adviseur voor het verre oosten. Van Djakarta vloog Dulles heden naar Bang kok (Thailand). Dulles strooit met voorraden Verenigde Staten blijven neutraal inzake ons Nieuw-Guinea PRESIDENT SUKARNO van Indonesië heeft een uitnodiging aanvaard om Amerika te bezoeken. Deze werd hem overgebracht door de Ame rikaanse minister van buitenlandse zaken Dulles in een langdurig onder houd. Een datum voor het bezoek is nog niet vastgesteld, omdat Sukarno eerst overleg moest plegen met het parlement, maar een lid van het ge volg van Dulles zeide, dat het waarschijnlijk in dit voorjaar zou zijn. Dulles gaf op een persconferentie te Djakarta de verzekering, dat Amerika op Indonesië en andere Aziatische landen generlei druk zou uitoefenen om toe te treden tot de Zuidoostaziatische verdrags- onganisatie. Voorts vergeleek hij de tot- tandkoming van Indonesiës onafhanke lijkheid met de beginperiode van de ge schiedenis der Verenigde Staten en her innerde aan de uitgebreide hulp. die de Amerikanen de Indonesiërs hadden ver leend bij hun pogingen onafhankelijk te worden. Hij prees „het krachtige, va derlandslievende beleid" van de Indone sische vooraanstaande figuren. Hij verklaarde echter tevens, dat de Verenigde Staten geen party kiezen in het geschil tussen Indonesië en Nederland over Nederlands Nleuw-Guinea. HO zeide verder dat zowel de Nederlanders als bondgenoten van Amerika ln de Noord- atlantischc verdragsorganisatie als de In donesiërs de Verenigde Staten in het ge schil over Nederlands Nieuw-Gulnea aan hun züde wensen. Belde landen onder houden vriendschappelijke banden met de Verenigde Staten, doch deze willen on- zjjdig blijven. Volgens een woordvoerder was Sukarno verstoord over de kwestie Nieuw-Guinea Dulles beloofde, dat de V.S. aan Indo nesië voor bijna vier honderd miljoen gulden overgeschoten voedsel en land- bouwvoortbrengseleri zouden leveren. een receptie had Dulles nog eei sprek met kabineteformateur Ali Saetro- amidjojo en met de Nederlandse hoge nissaris. die bij Dullee' aankomst op het vliegveld niet aanwezig was geweest. Dulles reist heden door naar Bangkok, en verwacht, dat hU daar zal mede delen, dat Thailand gekozen ls als land. dc Amerikaanse kernreactor zal worden geplaatst. Afscheidswoorden Bij zijn vertrek verklaarde Dulles, dat de V.S. zich niet rechter beschouwen ln het geschil over Nederlands 1 Niemv-Gui - Nederland had bij Amerika op steuD gedrongen, evenals Indonesië, maar Amerika blijft onpartijdig. „Intussen ordt getracht een vreedzame oplossing helpen vinden". Op vragen betreffen de het proces Jungschlager antwoordde Dulles niet en over de opzegging der Nederlands-Indonesische unde wenste hij zich niet uit te laten. Voor de verlening economische hulp maakte het vol- Dulles geen verschil of een land al dan niet lid was van een veiligheids- drag. De uitnodiging aan Sukarno s niet formeel. Ir. R. van Vloten, oud-hoofdingenieur an de staatsmijnen, is zaterdag ln Heer len, 75 jaar oud. overleden. Socialistische Eerste Kamer-fractie S.E.R.-adries geen wijs document, maar ontoegankelijk werkstuk (Van onze parlementsredactie) DE SOCIALISTISCHE FRACTIE in de Eerste Kamer brengt de inge wikkeldheid van het S.E.R.-rapport over de achterstand in de lonen in verband met de recente moeilijkheden in de Stichting van de Arbeid. In het voorlopig verslag over de begroting van sociale zaken merken de P.v.d.A.-senatoren op, dat nu het ruimte-advies van de S.E.R. niet een „op wijs beleid gericht document" is geworden, maar een „microscopisch fijn-gedetailleerd, wetenschappelijk en slechts voor enkelen toegankelijk werkstuk", de opgehoopte spanningen zich zullen ontladen en de samen werking van het georganiseerde bedrijfsleven ernstig bedreigd zal worden, te meer, daar er volgens een deel van de Raad geen plaats is voor een ver ruiming'van de welvaartspositie der werknemers op korte termijn. Sprekend over de vrijere loonpolitiek geven deze leden te kennen, dat naar hun oordeel de uiteindelijke verantwoordelijk heid voor het algemeen loonbeleid met zijn macro-economi6che aspecten als werkgelegenheid, export, betalingsbalans enz bij de centrale overheid moet berus ten. Een duister punt is volgens hen voor alsnog de wijze, waarop differentiatie en coördinatie in de loonvorming gelijktijdig moeten worden gerealiseerd. In brede kringen toch i6 men terecht van oordeel, dat de huidige hoogconjunctuur, die de zelfdiscipline ondermijnt en de zwarte- loonvorming in de hand werkt, de realise ring van de differentiatiegedachte met behoud van hét coördinatiebeginsel in hoge mate bemoeilijkt en zekere gevaren inhoudt. Voor de échte Virginia- liefhebber Zodra U een sigaret van D-E Zilver-Shag opsteekt, proeft U onmiddellijk: dat is de lekkerste Virginia die U ooit heeft gerookt! Fijner. Zachter. Geuriger. En met de rijke goudgele kleur, die het onloochenbare kenmerk is van de beste Virginia-tabakkert Kamercommissie adviseert: Euratom zij onderdeel van Europese markt (Van onze parlementsredactie) De vaste commissie voor buitenlandse zaken uit de Tweede Kamer is gereed gekomen met haar verslag over de Ge meenschappelijke verklaring van „Comité van Actie voor de Verer Staten van Europa", het zogenaamde actiecomité-Monnet, dat in januari dit Jaar te Parijs de mogelijkheid van supra-nationale regeling van de ati energie in Europa heeft bestudeerd, overgrote meerderheid der commissie stelt aan de Kamer voor: 1 Haar instemming te betuigen mt Verklaring van het comlté-Monnet: 2 uit te spreken, dat de principiële vaarding van een supranationale geir schap voor de atoomenergie niet betekenJ een voorkeur voor een geleidelijke se torsgewijze integratie, maar dat intcgei deel voortdurend moet worden gestreefd naar de totstandkoming van een gemeen' schappelijke markt, waarin deze gemeen schap dan later haar plaats zal krijgen: 3 de regering te verzoeken haar beleid te blijven richten op de verwezenlUking van deze denkbeelden en te bevorderen, dat onmiddellijk een verdrag in overeen stemming met de Gcmeenschappeiyke verklaring zal worden gesloten. Engelse auto's worden 71/2 procent duurder The British Motor Corporation (Austin, Morris o.a.) die de grootste automobiel- prducent Is van Engeland, heeft voor alle het binnenland te verkopen auto's een prijsverhoging van 7V4n/o aangekondigd, die vandaag ingaat. De loonsverhogingen van de laatste tijd hebben de maatschappij hiertoe gedwon gen, zo maakte zij bekend. Men verwacht, dat de andere Engelse aufofabrieken düt oorbeeld zullen volgen. QilüiHlilllllllllllll Margaret Truman, de dochter van de Amerikaanse oud-presi dent is in New York verloofd met Clifton Daniel jr., assistent- buitenlandredacteur van de New York Times. Het huwelijk zal in april te Independence Missouri worden voltrokken. Huisartsenconflict Kamerleden betreuren houding van minister (Van onze parlementsredactie) Enige leden der Eerste Kamer betreuren het, dat minister Suurhoff zich in Tweede Kamer zo scherp heeft uitgelaten over de verhoging van de artsenhonoraria met 35 pet. Zij erkennen met de minister de moeilijkheden op dit gebied, menen, dat deze uitlatingen de 6feer vertrouwen ernstig heeft vertroebeld, (Adv et 'n geheel nieuwe behandeling om de pijn te verzachten Dit tabletje J wat U nodig hebt. Hier is een volkomen' nieuw middel om de pijn en het ongerief van Aambeien te verlichten. Hemotabs - 'n vrijwel smakeloos tablet, die ge kunt innemen met 'n glas Hemotabs geven niet alleen een weldadige verlichting van pijn en ongemak zonder zalf of zetpillen maar, met hun werking van binnen uit, doen ze de zwellingen slinken en bevorderen ze de genezing. Daarenboven: Hemotabs zijn zacht laxerend en helpen zo doende de normale functies te herstellen, zo belangrijk voor een volkomen herstel en langdurige vrijwaring van pijn. HEMOTABS E. Griffiths Hughes Ltd.. M»nChester. Een aantal niet-sociallstlsche leden van oordeel, dat de vrijere loonvorming gevaren in zich bergt voor de landbouw en dt? textielindustrie, twee belangrijke steunpunten, waarop de Nederlandse eco nomic rust. De liberale woordvoerders wijzen er op, dat de vrijere loonvorming in feite aanleiding kan geven tot het op trekken van de lonen, ook in die bedrijfs takken. die het ntet kunnen dragen, naar het peil. dat andere, meer door de con junctuur bevoorrechte bedrijven, wel kunnen handhaven. De zo krappe arbeids voorziening dringt immers tot deze gelijk schakeling, of men wil of niet. De vrijere loonvorming zou dan in feite kunnen lei den tot een min of meer ongecontroleerde serie loonronden. 590. genamen Castilië t hij Ji Toch is hel zo DE WERELD WERD VERDEELD iad zich in de Middellandse Zee een beurtenissen niel verzetten toortgelyk geval afgespeeld. De Griek- verlenen wy u, uw erf opvolgers, de koningen van Leon, voor eeuwige tyden alle ontdekte kol... "het kun. te ontdekken eilanden en vastelanden drongen met alle heerlijkheden, steden, burch- en ten zuiden van een lijn, die ver loopt van de noordpool naar de zuid pool. Deze lijn zal van de Azoren er Kaap Verde op een afstand van 101 mijlen naar het westen en het zui den verlopen Aldus luidde he belangrijkste deel van de pauselijk, bul van 1493, waarhij Paus Alexan der VI de nog onbekende delen vat de aarde tussen heide rijken Spanj. en Portugal verdeelde. Zonder nadere loclichting schijnt on Maar Pho. had gedeelte nteel wat lang gevestigd houdén op d. ■rlinge term „voor eeuwige tü die in onze tijd wel een byzon wrreldvreemde indruk moet ma De pauselijke hul moeten w. r méér trachten de Middellandse Zee eei gekregen in Carthago, dat een gewel dige vlucht had genomen en een fede ratie van Phoenicische nederzettingen in het leven had geroepen. Nu waren de Carlhagers, in tegenstelling met de Phoeniciërs echte soldaten. Zij zagen onmiddellijk het geweldige strategi sche belang van de Straat van Gibral tar in en begrepen eveneens, dat de tijd voorbij was om deze passage met fabels en legenden te blokkeren, zo als de Phoeniciërs hadden gedaan. De Carthagers sloten de Straat van Gi braltar met hun vloot af en ontketen den meteen een meedogenloze handels- oorlog tegen de Grieken, die na de dag hjj Alalia Chr. irdeel wche volksplanting in Spanje te Mai nake gesticht. Bovendien hadden de belangensferen, dan als Grieken het rijke en van zilver over c_ J:. k-l. ,loeiende T,rteMoi ontdekt, twee ge teurtenissen die hoogst onaangenaam de Phoeni een srhenkingsactie. En in dit licht bezien was de pauselijke beslis het jaar 1493 (let op het ji werkelijk toeschijnt, n. iets dergelijks politiek helem int ruim 2000 ja •lit het .nopolie handel op dit gebied in handen had den. Phoenicië zelf was inmiddels door de Assyriërs onder de voc'. gelopen en kon zich tegen de loop der ge- verliep. Toen nu ook de Griekse ierzetting Mainake verwoest was. stel den de Carthagers een demarcatielijn vast die van Cartagena naar Kaap Farina liep, en bepaalden dat geen en kel Grieks schip deze lyn mocht over schrijden. Daardoor is Tartessos defi nitief uit onze gezichtskring verdwe- Nu ook nog iets over de Carlhaagse ontdekkingsreizen. Daarover een vol gende keer. Engelse zakenman-artist in bungalow te Voorschoten (Van onze kunstredacteur) ERGENS TUSSEN Den Haag en Leiden, Ln een lage fraaie bungalow achter de Haagsche Schouw, woomt een Engel se zakenman, directeur van een Rotter damse verffabriek. Hei i6 captain W. W. Dunirz, bij zijn vrienden bekend als BllL Als Brite officier maakte hij in Frank rijk, België en Nederland de bevrijding mee. Zo goed beviel het leven in Neder land hem. dat hij zich na de oorlog eerst in Brabant en later hier bij Voorschoten vestigde, temvijl hij in Rotterdam het hoofdkantoor van de Londer.se verffa briek maakte. Captain Dunn heeft een bewogen leven achter zich. Hij werd in Birma geboren, doch als klein- kind bleef hij nergens lang, daar zijn vader de ge hele wereld doortrok. Toen de familie Dunn zioh eindelijk voor goed im Londen vestigde, zat het trekkensbloed er bij BiDl al in en reed6 maakte de nog jonge fantastische vlucht van noten, een wél- luidende en fascinerende vluchit. Deze zomer hoopt hij dit wenk in Engeland in het openbaar te spelen. De muziek van Dunn 16 na et zwaarwichtig, niet diepzin nig. maar van een heerlijke Luchtige speelsheid, een romantische bekoring. Het 16 muziek alleen maar om het ple zier. niet om de gedachte. Een merk waardige combiïiai'.ie: fabrieksdirecteur en pianist-componist. Captain Dunn is het beiden en met succes. 'iiüiiiüiiinniiiniiiii Vechten tegen de Algerijnse wijn )kaai... TpRANKRIJK zou naar Nederland kun nen verwijzen, dat eveneens bij zijn moeilijkheden in de overzeese gebieds delen nagenoeg geen steun van de bond genoten, Engeland en Amerika, heeft on dervonden. Amerika reageert niet graag op klachten, door Frankrijk geuit, inzake zijn moeilijke positie in Noord-Afrika. Zie ook, hoe voorzichtig ditzelfde Amerika manoeuvreert als de invitatie wordt ..af geschoten" tot het pact van Bagdad" toe te treden. In zekere zin „historisch" is de Amerikaanse voorkeur, zich te beperken tot waarnemer, al tracht het nu te In terveniëren in de kwestie Cyprus. Deze tactische distanclering heeft er reeds toe geleid, dat Frankrijk een wuivend ge baar richt naar het Kremlin. Ongerust daarover, nodigde de Britse premier Eden zijn Franse collega ecorder met mam alles in gereedheid om maar Zuid Afrika te vertrokken. Hot zou echter nog een half jaar duren eer hij kon gaan en gedurende die tijd zocht hij een baantje. Hij vond dat bij Smith's Verffabriek in Londen. De diirecteur mr. Smith interes seerde zich erg voor de jonge Dunn en daar Smith zowel concertpianist als fa brieksdirecteur was, werd Dunn door hem ingewijd in de geheimen der muziek. De oorlog brak inmiddels uit, Bill Dunn kon niet meer naar Afrika (als vertegen woordiger van de fabriek was hij juist in Europa en 'kon nog met de laatste boo uit Duinkerken terugkeren naar Enge land), werd dm militaire diiem6t geroepen en kreeg na de oorlog de ilend'ing va fabriek. De muziek bleef bij hem echter eet langrijke plaats Innemen. Hij studeerde ijverig verder en wie thans '6 avonds ir de bungalow komt vindit Bill Dunn ach ter de vleugel. Veel muziek vindt U ei echrter niet. dat wil zeggen gedrukte mu ziek. Bill Dunn speelt namelijk veel eigen muziek, diie hij -niet opschreef, maar in zijn hoofd heeft. Eerst kort ge leden ie hij begonnen met een piano-con cert. waarvan hij in grote trekken iets noteerde. De orkestrale uitwerking wil hij aan anderen overlaten. Een kort the ma uit dót pianoconcert is al gebruikt een lied. dat officieel werd uitgegev en waarvoor de jonge talentvolle bariton zanger Bernard Kruysen de tekst schreef. Daarnaast werd captain Dunm gefasci neerd door een thema van Beethoven op vijf noten daaruit maakte hij een zoals hij het zelf noemt „Flight Fan tastic" voor piano. Het is inderdaad sor doet. economie: G. H. Prahl, Amstei im. Doet. theologie: mejuffrouw M. Th. r. Emck. Bussum UTRECHT. 12 maart Geslaagd voor and. rechten: C. T. Spijkerboer. Utrecht; J. G. van Amameren. Utrecht. Semi-arts: J. W. F. Beks. Eindhoven; J. C. de Jorrg. Amersfoort; L. C. M. Moulen- dijk. De Bilt- A. H. Meijer. Driebergen; Th. "an Schaik. utrecht; W. W. Schoe. Utrecht; van Woudenberg. Utreoht. Arts: H. Bouter, Bergambacht; D J. R Jellema. Huls ter Heide; P G. Karsdorp. Meppel; mejuffrouw J F Lammens. Katwijk aan Zee; J M. J. Rutten; Eygelehoven; E L. Smits. Zeist. Nehroe naar Par(Js. Premier Nehroe in India zal op uitnodiging van Frank rijk het komend voorjaar en bezoek bren- aan „La Douce France". 'I Verklaard* muniqué is vrijwel Guy Mollet uit voor een tête k tête op Chequers en het daarna ge publiceerde ge bruikelijke com- „nietszeggend" Zeker daarin wordt de verbondenheid met het Atlantisch bondgenootschap dik onderstreept, maar overigens is men niet veel verder gekomen dan een nog vrij speculatief ruilhandeltje. Mollet heeft bij Eden aangedrongen op Britse steun voor Frankrijks politiek in Algerije en Eden hield als offerte Mollet het beschadigde pact van Bagdad onder de neus. Wij ge loven niet. dat Eden zich solidair zal kunnen verklaren met de Franse doelstel lingen in Noord-Afrika. Bovendien hoopt Frankrijk meer N.A.V.O.-troepen vrij te krijgen, teneinde die te kunnen gebruiken voor de strijd tegen de rebellen in Alge rije. Want wat zal Frankrijk nog voor belangrijke rol kunnen spelen als het de Saar heeft moeten afstaan, een tragische amput-atie heeft ondergaan in Indochina, en het gezag met een groot deel der baten in de Noordafrikaanse gebieden zou ver liezen. Maar of Mollet nu op drie of op vier punten, betreffende de volmachten voor Algerije in de Nationale Vergadering met grote meerderheid het „vertrouwen" ver kregen heeft, zo nodig zal een krachtig offensief worden Ingezet. Direct na zijn terugkeer uit Engeland is het debat over de militaire, sociale en economische volmachten in de Franse Kamer begon nen. Mollet verdedigde zijn zaak goed „het is hier niet de politiek van de socia listische partij, maar die van geheel Frankrijk. Onze taak in Algerije is de vrede te brengen en geen oorlog. De Fran se grootgrondbezitters moeten afstand doen van hun voorrechten, maar de re bellen moeten hun strijd staken. Dan kun nen er verkiezingen worden gehouden en een grondwet voor Algerije opgesteld, waarin de rechten van Fransen en Mo hammedanen zijn vastgelegd." Toch krijgen al deze goed bedoelde, sug gestieve woorden slechts de noodlottige betekenis van „vechten tegen de Alge rijns-nationalistische (wljn)kaai". Immers met de gisteravond verkregen volmachten zijn de moeilijkheden in Al gerije geenszins van de baan, omdat de Mohammedaanse Algerijnen de volledige nafhankelijkheid blijven eisen. De Franse egering voelt dat zelf wel, want waarom heeft men het Franse leger in Algerije dan zó enorm versterkt? Tegen de kreet het Algerijnse „merdeka" zijn geen volmachten bestand, omdat het nationalis- der fellaga's, gesteund door Egypte, eist.

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 5