Plan voor 243 woningen bij Willem de Zwijgerlaan Gasgeisers voor huizen in verschillende complexen Echtpaar in Rijndijkstraat zestig jaar getrouwd NIEUWE LEIDSCHE COURANT DINSDAG 13 MAART 195S 1 VOOR BOUWVERENIGING „ONS BELANG Trappenhuis aan achterzijde ter beperking van geluidshinder De RAAD VAN LEIDEN krijgt maandag wederom een groot woning bouwplan te behandelen, een ontwerp van het architectenbureau ir. J. Jonkman en P. van Dorp te Oegstgeest -Het gaat hier om 243 woningwet woningen, te bouwen op een terrein ten noorden van de Willem de Zwijger laan, het zogenaamde plan noord V. De verdeling luidt als volgt: 17 wo ningen voor bejaarden, 102 woningen voor gezinnen van ten hoogste vier personen, 86 voor gezinnen van ten hoogste zes, 19 voor gezinnen van ten hoogste acht en eveneens 19 voor gezinnen van ten hoogte tien personen. bejaarden bevatten bijdrage is te verwachten van f84.376. De grondkosten zijn gesteld op f 2.450 per ning. De gemiddelde huur zal f 11.30 week bedragen. B. en W. stellen de raad voor het plan in.beheer en exploitatie te geven aa woningbouwvereniging Ons Bi lang, zodat aan deze bou vereniging een bouwvoor- schot moet worden verleend en de grond in erfpacht uitgegeven. i De woning» op de begane grond een woonkamer, slaapkamer, keuken, badcei en bergplaats. De zolderruimte kan, zo nodig, als slaap- plaats worden gebruikt. Op de zuidzijde van deze huizen is een terrasje gedacht. De etagewoningen "oor vier en zes per sonen zijn van het gebruikelijke type. I waarbij echter het centrale trappenhuis I aan de achterzijde is ontworpen. Door deze ligging, namelijk tussen de keukens van de woningen, wordt verwacht, dat de I geluidshinder van het trappenhuis sterk wordt beperkt. De etagewoningen voor acht en tien personen hebben op de be- gane grond twee slaapkamers, met een afzonderlijke trap van de woningen uit bereikbaar. Met uitzonde,ring van de woningen voor bejaarden zijn alle woningen ontworpen in etagebouw met vier woonlagen. De bij de huizen behorende bergruimten zijn in de bouwlagen op de begane grond ont- j worpen. Naast ieder trappenhuis is een ruimte, die als was- en droogruimte kan worden ingericht. I De totale bouwkosten worden geraamd op f 3.745.000, terwijl een jaarlijkse rijks- Hoger krediet voor school v.g.l.o Noordeinde De Leidse raad besloot op 1 juni 1953 aan het bestuur van de vereniging christelijk onderwijs medewerking te lenen voor de inrichting van een lokaal voor huishoudkunde en een lokaal handenarbeid in de school voor v. aan het Noordeinde. Ook moesten leer middelen woraen aangeschaft. De raad keurde een krediet goed van f 21.300. i de werkelijke kosten Weken f 3.516.49 meer te bedragen. B. en W. stellen de raad daarom voor het krediet met dit bedrag te verhogen. Wat de Leidse raad maandag te behandelen krijgt De raad van Leaden komt maandag om 2 uur bijeen. Op de agenda prijken de vol gende voorstellen: Benoeming van een directeur van de gemeentelijke Accountantsdienst. Voorste inzake het uitkeren van pre sentiegeld aan en het beschikbaar stellen van verversingen voor de leden van de stembureaus Voorstel tot het verlenen van eervol ontslag aan mejuffrouw B. Schaap uit haar betrekking van onderwijzeres aan de openbare lagere school aan de Da Costa- 6 tra at. Preadvies op het verzoek van het be stuur van de vereniging tot Stichting en Instandhouding van scholen met de Bijbel te Leiden en Oegstgeest om medewerking voor de aanschaffing van leermiddelen ten behoeve van zijn school voor uitge breid lager onderwijs aan de Anthonie Duycklaan no. 1. (Kosten f3178). Preadviefe op het verzoek van het be stuur van de Vereniging voor Christelijk Onderwijs om medewerking voor de aan schaffing van leermiddelen voor hét ver- keersonderwijs ten behoeve van zijn school voor voortgezet gewoon lager on derwijs, gelegen aan het Noordeinde 40. (Kosten f 152.10) Voorstel tot het verhogen van het kre diet voor het inrichten van een lokaal voor huishoudkunde en van een lokaal voor handenarbeid in de school voor voortgezet "gewoon lager onderwijs aan het Noordeinde 40. alsmede voor het aan schaffen van meubilair, leer- en hulpmdd. delen voor deze school. Preadvies op het verzoek van het be stuur van de Inrichting van Liefdadigheid voor rooms-katholdeken om medewerking voor de aanschaffing van leermiddelen voor het lees- en het verkeersonderwijs ten behoeve van de r.k.-school voor ge woon lager onderwijs, gelegen aan de Haarlemmerstraat 32a en 32b en van een kast ten behoeve van eerstgenoemde school. (Kosten f 2033) Preadvies op het verzoek van het be stuur van de inrichting van liefdadigheid voor rooms-katholieken. te Leiden, om medewerking voor de stichting van een school voor kinderen met leer- en opvoe dingsmoeilijkheden Voorstel inzake het verhogen van het subsidie voor het jaar 1956 ten behoeve van de sportstichting, zulks voor de aan schaffing van eporbmateriaal. (Kosten f2166.60). Voorstel inzake het toekennen aan de vereniging tot bevordering van het vreemdelingenverkeer voor Leiden en omstreken van een subsidie als bijdrage in de door haar te maken kosten voor het door Leiden doen trekken van het RUnsburgse bloemencorso. Voorstel inzake het beschikbaar stellen van gelden ten behoeve van de algemene woningtelling 1956 Voorstel tot het voorlopig goedkeuren van een plan tot onteigening van gronden en water, gelegen tussen de Poelwetering, de Emdegeesterwetering en de trambaan leiden's-Gravenhage. Voorsbei tot het verlengen van de ter mijn van ontruiming van de onbewoon baar verklaarde woning Groenesveeg no. 104. Voorstel inzake het toekennen van een bouwvoorschcrt aan de woningbouwver eniging „Ons Belang" ten behoeve van de bouw van 243 woningwetwoningen ten noorden van de Willem de Zwtjger- laan (plan noord V). Voorstel Inzake het aanschaffen van gasgedsers ten behoeve van de woningen tn verschillende woningcomplexen. Voorstel tot het goedkeuren van de suppletoire begroting voor 1954 en de rekening met het verslag over dat jaar van. de stichting „Burgerijfonds van Lei- Voorstel inzake het beschikbaar stellen van gelden voor de aanschaffing van sporbmatériaal. ten behoeve van de poli tie. (Kosten f 1550). Voorstel inzake het beschikbaar stellen van gelden ten behoeve van de verbete ring van de waterleiding van het open baar slachthuis. Voorstel inzake het beschikbaar stellen van gelden ten behoeve van de aanschaf fing van een afwasmachine voor de Jel- gersmaküniek. (Kosten f4200). Directeur gemeentelijke accountantsdienst B. en W. bieden de raad de volgende niet-alfabetische aanbeveling aan ter ver- ng van de vacature, ontstaan door het verleende eervolle ontslag aan de heer G. H. Rigter als directeur van de gemeentelijke accountantsdienst: 1. I. E. Batenburg, referendaris A bij de gemeen telijke accountantsdienst; 2. J. G. Cram- winckel, accountant bij de centrale ac countantsdienst van het ministerie vao Financiën. Woningtelling in Leiden begint 3 april De woningtelling in Leiden begint op 3 april. Zoals bekend is wordt deze telling ondernomen om een inzioht te krijgen over de omvang en vooral de structuur van de woningvoorraad en over de bezet ting van de woningen met huishoudens alleenstaanden. De telling moet 30 juni gereed zijn. B. en W. menen daarom der tig tellers nodig te hebben. Voor Leid-en kan worden gerekend op een rijksuitke- rifig voor deze telling van f 25.930. salarissen, met inbegrip met ambtenaren van de afdeling bevolking en een tech nisch ambtenaar, die mede ingeschakeld wordt, en aan bureaubehoeften wordt ge rekend met een uitgaaf van f 33.96" en W. stellen de raad voor dit bedrag be schikbaar te stellen. Presentiegeld leden stembureaus Tot dusver is het in Leiden niet de ge woonte geweest aan leden van stembu reaus een presentiegeld te verlenen; gemeentewege werden slechts verversin gen rondgediend. De laatste jaren is het moeilijk geweest voldoende leden er plaatsvervangende leden voor de stem bureaus te vinden, zo delen B. en W. de raad mee, en daarom is het gewenst tot invoering over te gaan van een pre sentiegeldregeling. Door de wijziging de kieswet zullen de leden 1314 uur ach tereen in de bureaus aanwezig moeten zijn.Het college acht een presentiegeld f 45 per stembureau zeker verant woord. De kosten der verversingen wor den per stembureau geraamd op f 15. Aangezien er 58 stembureaus zijn nodigen 3. en W. de raad uit een krediet vai 3.480 beschikbaar te stellen. R.K. school voor jeugd met leermoeilijkheden Het bestuur vai dadigheid voor medewerking vai stichting de inrichting voor lief ooms-katholieken heeft de gemeente verzocht zesklassige en twee vaklokalen tellende school deren met leer- en opvoedingsmoeilijk heden, en wel op het terrein bij de Pest huislaan. De overgelegde ouderverklarin gen vermelden dè hamen van vijftig leer lingen. In verband met ernstig gebrek bouwgrond voor scholen en dergelijke is thans nog niet te bepalen, op welke plaats de school zal kunnen worden ge bouwd, zo delen B. en W. de raad mee. Deze vraag zal te zijner tijd nader onder ogen worden gezien, terwijl de financiële consequenties eveneens later zullen wor den beschouwd. Het college stelt de raad de gevraagde medewerking te ver- KREDIET VAN f 127.890 Wederom dient te worden overgegaan tot aanschaffing van gasgeisers ten be hoeve van woningen in verschillende wo ningcomplexen. Apparaten voor de vol gende woningen moeten worden aange kocht: Van „De Goede Woning" voor 199 woningen plan zuidwest III, van „Ons Belang" voor 243 woningen plan noord V. van „De Tuinstadwijk" voor 90 wonin gen in de oude plannen I, II, II en IV. OP 4 augustus Rijnsburgs bloemen corso naar Leiden Het bestuur van de Leidse V.V.V. heeft van het comité R(jnsburgs Bloe mencorso de toezegging gekregen dat het jaarlijks door dit comité te orga niseren bloemencorso in plaats van naar Katwijk en Noordwijk voortaan naar Leiden zal komen en een rond gang langs de zeven singels zal ma ken. Maar dan moet de V.V.V. wel bij dragen in de kosten. Deze bijdrage Is bepaald op f 7.500 ,en de V.V.V. ver zoekt de gemeente nu een extra sub sidie van f 5.000 hiervoor te verlenen. B. en W. vinden dit vertier op 4 augus tus zeer belangrijk voor Lelden en geven de raad daarom In overweging de subsidie te verlenen. de gemeente voor 252 woningen plan zuidwest IV, 122 woningen plan zuidwest IVa, 111 woningen plan noord IV. Ir totaal moeten dus 1017 geisers -worden ge kocht. Van de genoemde nieuwe plannen zijn de 199 woningen van „De Goede Woning" uitvoering; de overige plannen komen >g in uitvoering. De kosten van leveren, nbrengen en bedrijfsklaar opleveren arden geraamd op f 170 per geiser. B. i W. vragen een krediet van f 172.890. De bewoners zullen een wekelijkse bij drage voor de geiser moeten betalen ongeveer 35 cent Kantongerecht Leiden Bier drinkende koopman jaar niet achter het stuur Academisch ziekenhuis heeft behoefte aan grond Uitbreidingsplannen maken onteigening noodzakelijk Curatoren van de Leidse universiteit hebben het college van B. en W. mee gedeeld, dat ten behoeve van een onmiddellijk noodzakelijke uitbreiding van het gebouwencomplex van het academisch ziekenhuis de beschikking moet worden verkregen over meer grond. Deze grond ligt tussen de Poel wetering, de Endegeesterwetering en de trambaan LeidenDen Haag; het bij die stukken behorende gedeelte van de weteringen dient ook te worden verkregen. b. en W. delen de raad mee, dat een partieel uitbreidingsplan, waarbij deze gronden in aansluiting aan de bestaande universitaire gebouwen voor openbare of bijzondere gebouwen worden' bestemd, binnenkort ter inzage zal worden gelegd. Een deel van deze grond, ongeveer 0.18.95 ha, is eigendom van de gemeente. Over de andere gronden, in totaal onge veer 4.44.30 ha. zijn onderhandelingen met de eigenaren gevoerd, maar deze hebben geen resultaat opgeleverd. Er moet dus o^eR DE KieiN£ G&VOEGENS DES ievei»5 tcs XI Lentetijd Spencertijd «(«aMeisa^acseaMSis In het voorjaar vierden dp oude Germanen met vreugdevuren de terugkomst van Wodan de zonnegod. In vele streken van Europa is die traditiehet ontsteken van lentevuren, tot op de dag van vandaag blijven bestaan. Maar wij, moderne fijnproevers, wij hebben belangstelling voor de eerste asperges en jonge sla dan voor Wodan. En toch, ook wij hebben nog ons bescheiden vreugde vuurtje - aan de punt van onze heerlijke Spencer. Een vreugdevuur, dat tegelijk een genot is, en voor velen alreeds een traditie. Stadhouderslaanschool hield goede ouderavond Aan beschavingspeil van het kind zal aandacht worden besteed Kinderen, die in spanning zitten of „hun nummer" goed zal gaan. vaders en moeders, die benieuwd zijn naar de prestatie van hun telg en onder wijzers en onderwijzeressen, die voor alles en nog wat moeten zorgen, het gewone beeld van een ouderavond. Kinderen, ouders en leerkrachten kon den gisteren na afloop van de ouderavond van de Stadhouderslaanschool, uitgaande van de Geref. schoolvereniging, tevreden zijn. Na de opening door de heer G. Schaap verzorgden verschillende groepen een vlot pro gramma. Ondier leiding van mejuffrouw H. Vee- nendaal brachten leertegen uit de vierde klas een zendimigstableau ten tonele. In het kort werd een indruk gegeven van het werk. dat door de zending wordt ge daan en waarvoor de kinderen elke week hun geld meenemen, Zendingsliederen tm twee declamaties vormden de omlijsting. De heer A. van Kapel jr. voerde met zijn leerlingen een omvangrijk zangpro gramma uit. Het „Wees welkom in ons midden" werd gevolgd door het speelse „Toemiba". Enige Friezen keken mis schien boos toen het koortje gin zingen „Frisia non can tat" (Friesland zingt niet), het vervolg „maar wie dat zegt, die liegt dat" kon hen weer geruststellen. Verder zongen de kinderen nog: Sanctus, enige lijdensldederen en («amen met de zaal) ps. 75 met een antifoon. Uit Alphen aan den Rijn was de heer Koning met enkele jeugdigen gekomen om de methode „Noot en melodie" te de- .treren. De kinderen z i en slechts eenmaal i hadden, laatdunkend een „neue- De heer Koning vroeg aan de zaal of er iemand juffrouw M. A. Ver. meulen kwam heel leuk voor de dag Zeer actueel, werd een verkeersepel met „Boek van de maand" Kluchtig spel werd in goede en luchtige toon gespeeld Een schrijvende dochter van achttien brengt haar eigenaardige moeilijk heden en perikelen met zich. Daar ontdekt op een dag ma Halliday, dat dochterlief., Bim, een boek heeft gewrocht. En niet zo maar een boek, neen, het toneel, waar zich alles afspeelt, is hun eigen huis en in de mensen, die het bevolken, herkennen zij zich zelf. Dat is allemaal met zo prettig en leuk. 't Is behoorlijk wuft en Bim zou geen goed kind van haar tijd zijn als ze haar figuren niet met gulle hand een flinke dosis sex had meegegeven. Vóór het boek is uitgekomen, heeft de redactie van een tijdschrift het reeds het predicaat „boek van de maand" toege kend. De reclame is dus goed. Wat zul- nu de kennissen zeggen als ze hol boek gelezen hebben? Pa ziet z'n car rière als parlementslid inde knop ge broken, z'n lintje naar de maan. Loopf allemaal goed af. De jeug dige debutante blijkt ondanks al haar nuchterheid en zin voor de werkelijk heid en nog een stuk of wat van di« flinke eigenschappen, een doodgewone „teenager", met de charme van een ro mantische inslag, die vreselijk gelukkig verlegen is met haar Nick. Basil Thomas, de schrijver, heeft het gehele stuk door een lichte toets kunnen bewaren, die in het tweede tafereel, dat drakerige inhoud van het boek wees- geeft. overgaat in de stijl van de klucht. Spanning zit er niet in. het maakt alleen nieuwsgierig en omdat deze na het twee de tafereel voor het grootste gedeelte bevredigd, wachten we in de twee taferelen, die nog volgen, alleen ma de afloop, die niet veel verrassends oplevert. De groep van Theater, die dit stuk- speelt, heeft onder regie van Johan Wal- hain, de toon van het stuk goed kunnen treffen. Men had een goede bezetting, wat dit stuk nodig heeft om het te doen. De speelsters en spelers moeten door hun Waterleiding slachthuis moet verbeterd De waterleiding van het openbaar slachthuis voldoet niet meer aan de eisen. De druk is onvoldoende, in het bijzonder in het varkensslachthuis en in de dienst woningen aan de Pasteurstraat. In band hiermee stellen B. en W. de raad voor f 13.000 beschikbaar te sitellen verbeteringen te kunnen aanbrengen. Chauffeur verloor wiel Een niet alledaags ongeluk deed zich in Leiden op 24 augustus Jl. voor. Een chauf feur uit Utrecht verloor bij het oprijden de Blauwpoortsbrug het linkerachter wiel van zijn vrachtauto. Het wiel rolde de Steenstraat op, waardoor een voet- gangster vrij ernstig werd gewond. Vol gens de politie moet het wiel ondeugde lijk bevestigd zijn geweest. Voor het feit strafte de kantonrechter de chauffeur met f 15 boete en zijn werkgever met een tientje meer. Bier drinkende koopman Openbare kleuterschool in Haagwegkwartier In- het Haagwegkwartier is een kleu terschool geopend, als dependance van de openbare kleuterschool aan de Dam- laan (Morskwartier). De school ls nog ondergebracht In een der lokalen va openbare school aan de Da Costastraat. Dat is vanzelfsprekend een tijdelijk* huisvesting. I - De opening werd verricht door de ge- dat hierop onbekende lasten en rechten Imeentelijke inspecteur, de heer B. Swa- kunnen rusten, die voor de beoogde uit- nenburg. Meegedeeld werd, dat mej. a. breiding van het a.z. hinderlijk kunnen Ih. van Brienen, hoofd van de kleuter- zijn. Nadat de gemeente de eigendom van 1 school Damlaan, met de leiding van deze deze grond heeft verkregen zullen B. en I kleuterklas is belast En dat in de bin- W. voorstellen deze aan de staat der Ne- nenkort te openen openbare school aan derlanden te verkopen. Als de raad he Boshulzerkade ook enkele kleuter- onteigeningsplan heeft goedgekeurd word'. liassen zullen worden Ingericht het ter inzage gelegd, waarna belangheb- zijn auto gestapt en weggereden. Op de benden bezwaren kunnen inbrengen. Steenstraat ging het mis. Hoewel daar- geen gelegenheid was trachtte hij grote snelheid een andere auto in te halen, maar hij reed daarbij een brom fietser aan. Vervolgens vernielde hij nog de verkeersizull bij de Eerste Binnenvest- gracht. Verdachte ontkende met grote snelheid te hebben gereden en meende in bet geheel niet „onder invloed" te zijn geweest na al dat bier. De kantonrechter nacht daar anders over en veroordeelde de koopman tot in totaal f 200 boete en onvoorwaardelijke intrekking van het rij- O- dat portier an-met-het-portler was, zoals ge woonlijk, ook weer aanwezig. Ditmaal had een koopman uit Voorschoten (rouw ten val gebracht op de Aalmarkt door onvoorzichtig het linkerportier zijn auto te openen. Het had de juffrouw onder meer twee tanden gekost. De koop- ma moet dit boeten door f 40 in 's rijks kas te storten. Goede verwachtingen van bloemencorso Bij een normaal verloop van de bloei tijd der hyacinten zal het bloemencorso 1956 „Lentejuwelen" op zaterdag 21 april worden gehouden. De start beeft in Sas- senheim plaats. De aanmelding verloopt zeer bevredi gend. De wagens waarvan nu reeds vast staat. dat ze tot uitvoering komen, doen verwachten, dat het corso 1955 geëven aard. zo niet zal worden overtroffen. En kele wagens hebben bijvoorbeeld eer lengte van 16 meter en een hoogte var 4 75 meter Bovendien zijn er plannen om in elke gemeente een vijftal muziekkorp sen in het corso op te nemen. spel weten te boea'en, want de tekst doet het niet. Ook daarin is men uitstekend geslaagd. Ineke Brinkman speelde de rol van Bim. de dochter prima, met een geluk kige combinatie van nuchterheid, naïvi teit en romantiek. Richard Flink en Jenny van Maerlant, paatje en maatje, deden dat goed, en Anny de Lange als de on getrouwde zuster aie toch nog aan de man komt, had de bescheidenheid, die bij zo'n inwonende tante past en in haar spel de allure, die bij Anny de Lange hoort. Dit ;emt niet weg, dat we haar liever in ;n ander soort rol zien. Wïm Hoddes, de Schotse dokter, was in het kluchtige gedeelte beter dan in de andere taferelen. Met elkaar wist men een opvoering te geven voor het abonnement de Schouwburg, die gekenmerkt wer.d door lichtheid en charme, waardoor het ■>s groot was. A. c. Bouwi Rapportcijlers Nb de pauze sprak het hoofd vai sdhoot, de heer D Streefkerk, ove: waarde van de rapportcij f ere. De heer Stireekkeric vond de waarde niet zo groot. Als een kind van een andere school komt en dan een rapport meeneemt, zegt dit rapport meer over de oude 6chool dan over het kind. De onderwijzer heeft vlug genoeg door. wat er in het kind zit en de rapportcijfers van de andere 6chool vertellen dan alleen welke maatstaven daar worden aangelegd. Of de hele schoolbevolking naar een vaste regel wordt beoordeeld of dat ook bepaalde eigenschappen van het kind in het cijfei tot uitdrukking komen. De heer Streek- kerk bepleitte, dat bij de bepaling het cijfer rekening wordt gehouden met plannen van het kind. Een Jongen, die naaT de HBS wit, zal voor een zelfde cij fer meer moeten presteren dan een jon gen, die naar de Ambachtsschool gaat. De „onrechtvaardigheid" hiervan ver dwijnt in het licht van het bijbelwoord, dat wij slechte rentmeesters zijn en dat wie veel ontvangen heeft, ook veel zal moeten geven. Conilicten Wel kunnen er conflicten ontstaan, als de ouders hun kind hogere opleiding wil len geven, dan de onderwijzer gewenst vindt. Een 6feer van vertrouwen tussen ouders en leerkrachten is een eerste eiste, aldus de heer Streefkerk. Op het rapport zijn veel dingen niet verwerkt, die toch een hogere 6tudie beletten. Te laag tempo, te veel geheugenwerk en te weinig inzicht en een afkeer van lezen zijn enige moeilijkheden. In de toekomst wiide de heer Streef- Bruid heeft „letterlijk alles" gedaan om wat meer inkomsten te verkrijgen *7 ON DAG GAAN DE FEESTDAGEN in vóór het echtpaar H. A. van der t-1 ReijdenJ. C. Boom, wonende Rijndijkstraat 68, Leidendat op 1 april zestig jaar getrouwd zal zijn. De bruid zei ons, dat ze beiden finan cieel gemakkelijker en beter kunnen rondkomen dan vroeger en dat de komende feestdagen zich heus wel door gepaste vrolijkheid zullen ken merken, maar dat het allerbelangrijkste toch is, dat zij nog gezond zijn. En dat zijn ze! Vandaag zouden ze samen naar Alkmaar gaan. Tachtig jaar allebei. De heer Van der Reijden is in Oegst geest geboren en zijn vrouw in Leiden, in de Langestraat. Uit hun huwelijk werden veertien kinderen geboren (tweemaal een tweeling), van wie er nog negen in leven zijn, te weten zes jongens en drie meis jes. De aanstaande bruid, die voor dit meestal onzekere werkje, onmisbaar geas sisteerd werd door een op bezoek zijnde, dochter, kwam t<ot een aantal van 21 kleinkinderen (het ls ook een hele optel som: 4. 3, 2, 1. 1, 5, 3). Er zijn 12 achter kleinkinderen. Het echtpaar heeft eerst ln de Gorte straat gewoond en bewoont nu al 43 het huis aan de Rijndijkstraat. In die gevmg kent ieder mevrouw Van der Reij den als „opoe", in alleszins waarderend# kade en lange tijd op de katoenfabriek aan de Herengracht. Financiële ruimte hebben de heer en mevrouw Van der Reijden in de tijd, dat ze voor de opvoeding van een groot aantal kinderen stonden, niet ge kend. De bruid kan dan ook zeggen, dat zij „letterlijk £lles" heeft gedaan om met haar man voor wat méér inkomsten te zorgen. Maar ze ls er gezond bij geble ven. En dankbaar. Dankbaar voor wat in het verleden van die zestig jaar haar deel werd en voor wat zij nu nog ont- Chr. Gerei. Kerk Leiden Morgen wordt in de Chr. Geref. Kerk te Leiden biddag voor het gewas gehou den. Ds Van der Weele spreekt om 10 en 8 uur resp. over „Een biddend volk" en „Een zegenend God". kerk er toe overgaan bij de rapporten ige opmerkingen te maken over het gedrag van de leerling, bijvoorbeeld de beschaving. Beschaving is in de maat- scsappij van veel belang. Hij riep de oudere op dit niet te zien als een correc- op hun opvoeding, maar ate een mid- om als een eenheid 'school en gezin) zorgen, dat de jeugdige later in de maatschappij een goede houding weet Amaleur-foiografen en Amerikaans werk „De Doelen" herbergde gisteravond weer de leden van de Leidse amateur- fotografenvereniging, die onder leiding van de heer J. G. Gompelman het werk van Amerikaanse collega's bekeken. Al lereerst wekte de voorzitter de leden op mee te doen aan de onderlinge wedstrij den. Ook kan er werk ingezonden worden voor de eerste Benelux-fotosalon, die van 6 tot 20 mei open is. De gevorderde hoofd klassers kunnen hun werk, dat een ar tistiek karakter moet hebben, opsturen naar Lokeren bij Antwerpen. Voor de ten toonstelling „Family of men", die in Am sterdam gehouden wordt, bleek eveneens belangstelling te bestaan. Nu verschenen op het doek duplicaten van foto's uit een collectie van de Ame rikaanse amateur-fotografenbond. N:-»t alle foto's vermochten het enthousia.- op te wekken, maar men was ook wel erg kritisch. De onderwerpen liepen sterk uit een. Achter elkaar verschenen opnamen over het onderwerp „inferno" (hel) en „kerktrap" op het doek. Een paar typische landschappen hadden ook goede opnamen opgeleverd. Na de pauze was er voor de leden ge legenheid dia's te vertonen. AGENDA VAN LEIDEN Dinsdag Schouwburg, 8 uur: abonnementsvoor stelling, toneelgroep Theater met „Boek van de maand" door Basil Thomas. Stadsgehoorzaal. 8 uur: uitvoering Brun- hilde. Woensdag Jacobazaal, Burcht. 611 uur: motor-, scooter- en bromfietsshow. Stadsgehoorzaal. 8 uur: Leidse kunst kring „Voor Allen", Han6 Richter Haaser (piano). Foyer Stadsgehoorzaal, 8 uur: K. en O., filmlezing door Reinder L. Muller over Joegoslavië. Rijksmuseum voor volkenkunde, 8 uur: dr. J. Keunirug over: Arnbons geschiedenis tot omstreeks 1700, met Mohbbeelden. Academie, 7.45 uur: prof. mr. G. de Grooth over: Fiducia Treuhand en Trust tegenover Bewind. Rapenburg 8, 8 uur: VIRO, mevrouw L. M. C. WoltjerVan der Hoeven Leo nard over: Vluchtelingen en vredeskan- sen in het Nabije Oosten, met film. Oegstgeest. koetshuis Oud-Poel geest, 8 uur: pantomime-avond Albert Labordus en Arie van Houwelingen. Donderdag Lunchroom V. en D.. half 11, half 3 en 4 uur: modeflitsen 1956. Gulden Vlies, 11 uur: officiële opening tentoonstelling „In Zulvelland"; 5 uur optocht. Jacobazaal Burcht, 6 uur: motor-, scoo ter- en bromfietsshow. Stadsgehoorzaal, 8 u.: K. en O.-concert Residentie-orkest o.l.v. Willem van Ot- terloo. soliste Janine Dacosta. viool. Schouwburg, 8 uur: jubileumseizoen Litteris Sacrum. „De Plankeniers" uit Naarden met „De Koopman van Venetië" an Shakespeare. Academie. 8 uur: Ned. Studentenver- liging voor Wereldrechtsorde, dr. L. G. M. Jaquet uit Den Haag over: De na oorlogse politieke ontwikkeling in het Verre Oosten. Academie (zaal X), 8 uur: Genootschap Nederland-Engeland en Litteraire stu dentenfaculteit. Allan Bullock over: Is It possible to write contemporary history? Tentoonstellingen Academisch Historisch Museum (Rapen burg 73), 10-5 uur: het Hrts Oranje-Nas- sau en de Leidse Universiteit (tot 17 maart). Lakenhal, 105 uur: De stille glans der Gouden Eeuw (tot 26 maart). Nachtdienst apotheken Apotheek Nieuwe Rijn, Nieuwe Rijn 18, tel. 20523, en de Doeza-apotheek, Doeza- straat 31, tel. 21313. Pantomime-avond in bet koetshuis Woensdagavond 8 uur wordt in het koetshuis van kasteel Oud-Poelgeest te Oegstgeest een pantomime-avond gege ven door Albert Labordus en Arie van Houwelingen. De avond is toegankelijk voor volwassenen en scholieren. Door de woestijnen van Pakistan Onder auspiciën van het Internatio nale tijdschrift voor Studium Generale, maandblad voor culturele vorming, ver toonde mr. A. Hustinx gisteravond In de foyer van de stadsgehoorzaal z.(jn film ..Door de woestijnen van Pakistan". Mr. Hustinx leidde deze culturele avond In niet een korte uiteenzetting te geven van de aardrijkskundige situatie en de econo mische en politieke ontwikkeling van Pakistan, dat een der nieuwste staten ter wereld Is. Toen op 15 augustus 1947 het Engelse gezag zich uit Brits-Indië terugtrok, viel dit gebied, dat onder de Britse overheer sing als één staatkundige eenheid had gegolden, uiteen in twee onafhankelijke aten: Pakistan en India. Twee republie- en waren geboren in een oud cultuur- nd. Ondanks alle moeilijkheden aan de scheiding ontsproten West- en Oost- Pakistan liggen zestienhonderd kilome- ran elkaar verwijderd is dit land bezig zich met ongekende energie door de problemen heen te werken en zich, de 80 miljoen inwoners, niet alleen als de nieuwste, maar ook als de grootste voornaamste der Mohammedaanse staten in Azië en Afrika op te werpen. De film „Door de woestijnen van Pa kistan". die in prachtige kleuren ls op genomen, gaf de aanwezigen een inte ressant beeld, zowel van de grote ste als van het platteland van Wcst- Pakistan. Voor de pauze vertelde de commerciële ider van Studium Generale, de heer Stroo, een en ander over het doel van dit culturele maandblad.

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 3