CHRISTELIJK .Draagt elkanders lasten* wordt algemeen fonds H A. Meines verliet Prot. Chr. Bond van Vervoer sper soneel Een Protestants Kindertehuis midden in het Vlaamse land Uw Kunstgebit DINSDAG 13 MAART 1956 KANTTEKENING naai Vakverbond, 'is omgezet in meer algemeen sooiaal fonds ter bevor dering van de volksgezondheid. Reeds enige tijd was in de bestuoirs- instanties van het C.N.V. de vraag ter sprake gekomen, of Draagt Elkanders Lasten zich op breder terrein moet gaan bewegen, nu de tuberculose reeds lang niet meer de grote volksziekte is. zoals dat in vroeger tijden het geval was. Bo vendien, zo meende men in bestuurs- kringen van het C.N.V. eist deze ziekte niet meer zulke zware offers in finan cieel opzicht, doordat de tuberculose enorm is teruggedrongen, terwijl de te gemoetkomingen aan hen, die er aan lijden, belangrijk zijn uitgebreid. Aan gezien er nog andere ziekten zijn, zoals "bijvoorbeeld kanker, astma en reuma, waarvoor volgens de bestuurskringen van het C.N.V. ook hulp moet worden geboden en voorts uitzending van kin deren naar vakantie-kolonies, bijdragen voor rusthuisverpleging, hulp bij het aanschaffen van protesen. van gehoor apparaten en van invalidewagens ook vele kosten met zich brengen, heeft de venbondsraad van het C.N.V. besloten het D.E.L.-fonds voor dergelijke doel einden om te vormen. Ds. D. P. Couvée over de inhoud van de preek Ds. D. J. Couvèe te Axel (vroeger Geref. predikant in HillegersbergJ schreef in de Zeeuwse Kerkbode over de preek het volgende: „Het luisterde niet zo nauw meer wat je precies zei of liever: kwijt raakte. Als het voor het moment maar pakte! Pakte - wat? Het diepe hart' Het van schuld krimpende gemoed, dat troo behoeft? Veeleer het verbitterde, opsta: dige, het- ouderen vooral beschuldigende Tien jaar theologische faculteit aan de G.U. Na de bevrijding is de theologische faculteit van de Gemeentelijke Univer siteit te Amsterdam tot nieuw leven ge komen. Dit feit is thans tien jaar gele den en daarom heeft men dit gisteren met een feestelijke bijeenkomst met de dames en heren alumnae alumnique her dacht. Na ontvangst van de deelnemers heeft prof. dr. C. J. Bleeker. decaan ae theologische faculteit een herden kingsrede in de universiteit gehouden Gistermiddag werden twee colleges gehouden. Prof dr. P. Boendermaker uit Hilversum, Evang. Luth. hoogleraar, sprak over: Paulus op de Areopagus en prof. mr. dr. H A. Oosterbaan van Haarlem. Doopsgezind hoogleraar over: Het tijdsprobleem bij Hegel en Heideg ger. Gisteravond sprak prof. dr. W. J. Kooiman over: De student in de 18de eeuw. Prof. dr. M. A. Beek gaf toelichting bij een geluidsfilm ove jonge staat Israël. Boek VAN DE DAG Levttikus, door prof. dr. A. Noordt- zij (Serie „Korte Verklaring der H. Schrift") 2e druk, Uitg. J. H. Kok N.V. Kampen. Ook van de door wijlen prof. Noordtzij geschreven kommentaar op het boek Le- vitikus verscheen in de bekende serie met de groene bandjes een herdruk. Voor zover wij konden nagaan, bleef de tekst geheel ongewijzigd. Alleen werd thans de nieuwe spelling gebruikt. Dit Bijbelboek bevat vrijwel niets dan wet ten, kultische voorschriften inzake- de offers, bepalingen over de reinheid regels voor het gedrag van de Israëliet in de samenleving. Het leent zich dan ook weinig voor de lezing in de huise lijke kring en bevat voor hen, die het Oosterse leven niet kennen tal van duis tere punten. Prof. Noordtzij is echter een groot kenner van het leven in het oude Oos ten in de periode, die dit Bijbelboek zag ontstaan. Dit heeft hij vooral door zijn boek „Gods Woord en der eeuwen getuigenis" wel bewezen. De auteur is er dan ook in geslaagd om dit boek der wetten ook voor de gewone Bijbelle zer toegankelijk en levend te maken. - -ng. en eens door heen gooide, dat God v< liever 'n zeeman hoorde vloeken dan sommige kerkgangers bidden. Dèt :ens knal! Dat was nog eens op de af spreken nl. op de afwezige Want ook de vloekende zeprrwn !r niet. Anders had hij licht gepro testeerd over zulk 'n stouie uitspraak 'n jonge dominee in toga op de kansel, met 'n stelligheid over hetgeen God al of niet dacht en oordeelde, als of hij niet in Gods eeuwige raad ge zeten had. wat men de vroegere dogma- eet. maar alsof hij zelf daar n dagelijkse conferentie met God kwam gestapt, waar hij de Feu- wige min of meer had voorgeschreven hoe Hij om „bij" te blijven moest A ken! Ja, er worden tegenwoordig heel subjectivistische invallen afgekondigd 'n toon. hoevéél minder bescheiden dan die der eeuwenverdurende dogma's d' kerk. Niemendalletjes, die men geen dag onthoudt. Het léék te komen uit het hart. zó m; opgeweld uit het innerlijk. En het kwi niet eens uit het wat verwarde v stand. Het sprong zo maar van d« tong naar het oor. Want het hart, dat Is het diepste. Geef mij wederom predikers als dr B. Wielinga of Ferwerda of zelfs de stun telige Bavivick van Rotterdam,die zijn preek zó las, dat het velen ergerde, doch die allen 'n deugdelijke Schriftopening gaven, zoekend en bevredigend hoofd èn hart. Ot de en gezochte Van Arkel uit Utrecht, hoeveel verzorgder, inhoudrijker, be trouwbaarder was zijn preek dan som mige hedendaagse „schetsen" die mis schien wel eens het glinsterende,, doch heel zeker het kille hebben van goed kope stalen meubelen. Op de duur zakt men er door." PROMOTIE Aan de rijksuniversiteit te Utrecht ls de heer CFG Lehr gepromoveerd tot doctor In de wis- en natuurkunde op een proef schrift getiteld: ..Een onder--"-1' aangrijpingspunten van enlgi de en dwarsgestreepte spi Beroe pingswerk NED. HERV. KERK Bedankt: Voor Hooge Zwaluwe (toez.) W. A. Bos. vik. te Wieringerwerf. Aangenomen: Naar Hoogwoud-Aarts woud, J. Eikema te Stolwijk. GEREF. KERK Beroepen: Te Cochrane en New Lis- keard, Nrd. Ontario, Canada, G. J. v. Kamp te Amsterdam (pred. voor de ar beid onder schippers in Noord-Holland en Utrecht). Aangenomen: Naar 's-Gravenzande, M. T. Minnema te Monnikendam. Bedankt: Voor Veendam, S. A. Boon stra te Houwerzijl; voor Eindhoven (4e pred.pl), A. T, Besselaar te Krabben- dijke; voor Anjum, E. Baerends te Zuid- hom. GEREF. KERKEN (onderh. art. 31 k.o.) Tweetal: Te Amersfoort-W.J. J. Ar nold te IJmuiden en G. Zomer te Vrou wenpolder. Beroepen: Te Rotterdam-Charlols. W. Borgdorff te Gorinchem. Beroepbaar: De classis Noord-Brabant Limburg hebben préparatoir ge ëxamineerd en beroepbaar verklaard kand. K. C. Smouter, Bavelselaan 224, Brec^a, tel. K 1600-3566. Ds. P. den Broeder bij de luchtvaarttroepen In één nacht Uw handen gaaf en zacht S u n b a I m MELODIE en WOORD der Ether golven WOENSDAG 14 MAART 14 15 V d jeugd: •uw: 9.00 Gyi Waterst; lfl.no Schoolradio VARA Gram: K) Schoolr 1100 Oevar •rst; 9.40 Gram. V - "0.20 V d Orgelspel: Puzzel mee B 2 3 5 2 O J> L L b E B O y O s toespraak; 19.25 VARA-v V d jeugd VARA: to; 23.20—24.00 Grar NCRV: 7.00 Nws Ijde muz: 7.45 I dag; 8.00 Nwi i.O.S.-ber; 7 10 Gewijde muz: 12.53 Grar 11.00 Gr; '2.05 Pror meded; 12.33 Christelijk organlsaUe- gingsleven. caus; 19 00 Nws en weerber: 19.10 Oude muz; 19.30 Buitenl overz; 19.5( Gram: 20 00 Radiokrant; 20.20 Bidstond vooi gewas: 21.30 Gram: 21.45 Alt en piano; NTS: 14.50—16.45 Rep Int voetbalwedstr PUZZEL NO. 363. Horizontaal: 1 Soort lens. 2 schaap/ J vogel/Jap. parelduikster. 3 oploopje/ leuk. 4 paar/dier/zangnoot. 5 voorzet sel, denkbeeld/watering. 6 gelofte/werk, 7 tussenvoegsel/krantenjongen boom. 8: godin van de vrede/struisvogel. 9 bitter-1 heid woonschip/grote bijl. Vertikaal: 1 Ruw behaard. 2 schoor-1 steenzwart.water in Friesland/vogel. 3| tandeloos zoogdier/toom. 4 gedenkteken rivier/dicitbij. 5 spoedig^gevangenis. 6; bevel/staf'pa piermaat, 7 bergplaats/jon- gensnaam, gezinslid. 8 vriend/koor/haar krul. 9 volksoverlevering/en dergelijke/ snijgereedschap. OPLOSSING PUZZEL NO. 362. Horizontaal: 1 Kalf. 4 jaar. 7 oa.. 8 ui. 9 aat. 11 strik. 13 plunje. 14 as. 16 si. 18 debiel. 21 paars. 23 tee. 24 ra. 25 te. 26 tres, 27 trog. Vertikaal: l Krap. 2 lotus. 3 fa. 4 jute., 5 air. 6 riks. 10 al. 11 sjees. 12 ia. 15 ci-1 ter. 16 spot. 17 ia. 18 dras, 19 Ee. 20; leng. 22 are, 25 t.t. I 7 45 Caus; 18.00 V d kind; 18.55 mf.ork; 22.00 Nws; 22.15 Symf ork; 22 55 Caus: 23.15 Voordr; 23 45 Pari overzicht; 24 00 Nws; 0.08—0 13 Koersen. Engeland. BBC Light Progr.. I en 247 m. 12.00 Mrs Dale's Dagb; 12.15 Voor dracht; 12.30 Lichte muz. 13.00 Pari overz 13 15 Dansmuz, 13 45 Orkestconc; 14.45 V kleuters. '.5 00 V d vrouw; 16 00 Amus muz 16 45 Lichte muz: 17 15 Mrs Dale s Dagb. 17.30 Dansmuz: 18 00 Orkestconc; 19 00 Grs mofoonmuziek; 19.30 V d jeugd: 19.45 Hoor spel; 20 00 N'.vi; 20 25 Sport; 20.30 Gevat proer 2100 Idem; 2130 Verz progr: 22 00 Klarkb: 23 00 Nws; 23 15 Act: 23.20 Dans muziek 24 00 Voordr: 0 15 Italian Tapes; 0 45 Progr overz; 0 50 Weerber: 0.55—1.00 'oij de Remonstrantse gemeente in Nij megen voor tenminste drie en waar schijnlijk zelfs voor vijf jaar worden i-erbonden als geestelijk verzorger bij het commando luchtvaarttroepen in Nij megen. Ds. den Broeder werd in 1919 in Rot- irdam geboren. Na zijn gymnasiale stu- e in deze stad volbracht te hebben, ging hij theologie studeren. Hij wenste echter, hoewel, zoals bekend, theologische studenten van dienstplicht vrijgesteld zijn, toch eerst in militaire dienst te gaan om de militaire sfeer te leren kennen. Gedurende de jaren 19381940 was hij ingedeeld bij de infanterie. Na '40 ging hij theologie studeren aan de gemeente lijke universiteit in Amsterdam en de rijksuniversiteit ón Leiden. Door oorlogs omstandigheden was hij echter, toen hij beroepen werd in zijn eerste gemeente Schoonhoven nog niet afgestudeerd. dit geschiedde eerst in 1949. Tot juni 1951 was hjj in Schoonhoven werkzaam, de eerste jaren als waarnemend predi kant Begin 1950 volgde zijn aanstelling tot •serve luchtmachtpredikant in het toen malige luchtmachtcentrum Bussum. Na de opheffing van het KNIL ging de luchtmachtopleidiing over naar Nijmegen, waar deze thans nog gevestigd is. Met de komst van ds. Den Broeder, die medio april afscheid zal nemen van zijn huidige gemeente, beschikt het Nijmeegse garni- Allen morden zij! Zo zijn wij mensen wel! Als er iets gebeurt dat wij in strijd achten met de normen van fat- .soen, met „wat je doen kunt en wat je niet doen kunt", dan mor ren we (en morren, is dan een net woord, men kan er gerust een lander, meer populair woord voor in de plaats zetten!). Jezus gaat het huis binnen van Zacheus, de opDfrtollenaar, van wie Lucas zegt dat hij „rijk was". Een heel rake typering want naar onze -maatstaven was die Zacheus in de eerste plaats een landverrader en in de tweede plaats een dief, die zijn rijkdom bij elkaar gesto len had met afpersingen. „En toen zij het zagen morden zij allen en zeiden: -Hij is bij een zondig man binnengegaan!" Al len morden zij u kunt uw eigen steip ook in dat koor horen! Het antwoord van Jezus: „Want de Zoon des mensen is gekomen om het verloréne te zoeken en te redden!" Dat wist u natuurlijk al! Maar het is zo spijtig dat wij er niet naar leven. U, als navol ger van Jezus, hebt diezelfde taak. En die verlorene zoek die nu niet te ver weg. Die woont misschien naast li! Overtreed dan maar gerust de normen van „wat je doen kunt en niet doen kunt" en vertel van Jezus en van het geluk dat het geloof u geeft. Als ge dat niet doet kent ge dan het geluk wel? Benoemingen •hooi. Van Sevenbergstraat 43 te Voor de heer C. Oldenburg te Klaaswaal: I school te Beverwijk, mej. G. Spoelst lenemuiden. de he« elmuiden en mej, T. Bosch te Zwolle. Benoemd tot onderwijzer (es) aan de Chi de Ds De Wolffschool leke—Zoet Prinsterersc te Zaltbom Na hamer - voorhamer - voorzittershamer (Van onze sociale redacteur) De toestanden rondom de eeuwwisseling, toen ik als jongmaatje mijn intrede deed in het sociale leven, hebben een stempel op mijn leven gezet. De Christelijk-sociale beweging trok mij uitermate aan. In mij groeide de begeerte, om, voorzover God mij wilde gebruiken, tezamen met anderen te werken, om in de structuur van het maat schappelijk leven een verandering aan te brengen, waardoor de arbeider een andere positie zou krijgen. Twee voorwaarden waren er om deze arbeid te vervullen: aan Gods vaderhand te gaan en gedragen te worden door het gebed en de hulp van anderen. Mr. T. J. den Hartog volgde hem op Deze woorden in zijn afscheidsrede, die hij gisteren uitsprak in een buiten gewone algemene vergadering van de Prot. Christelijke Bond van Vervoers- personeel, typeren de heer A. Meines, die de dag voor het ingaan van zijn 66e levetisjaar de voorzittershamer deze organisatie overdroeg aan zijn op volger, mr. T. J. den Hartog. Als eenvoudige Friese jongen, opge leid tot smid, trad de heer Meines op c december 1909 in dienst der spoorwegen als voorslager. Dezelfde dag meldde hij zich aan als lid van de PCB. Hij kreeg al spoedig een vooraanstaande plaats, werd voorzitter van de afd. Leeuwarden, voorzitter van de besturenbond, gemeen teraadslid van Leeuwarderadeel, lid van de Prov. Staten van Friesland. Op 8 mei 1929 werd h(j hoofdbestuurslid, kort daarna 2e voorzitter. Eerst na de oor log. op 6 december 1945. werd hij bij het aftreden van J. Augusteijn, die sinds 1913 voorzitter was geweest, diens op volger. Kort daarvoor, 15 augustus 1945, hij bezoldigde dienst getreden. Deze 10 jaar heeft hij leiding gegeven aan de wederopbouw van de PCB, die nadien versterkt werd door de toetre ding van het personeel van Van Gend en Loos en van een groot aantal busbe drijven. Zijn ideaal, dat de PCB zou uit groeien tot een grote bond voor heel het vervoer, kon (nog?) niet bereikt worden. Zijn opvolger, mr. T. J. den Hartog, legde er in zijn toespi waarin al deze feiten gememoreerd den, de nadruk op, dat het hoofdbestuur dit Ideaal zal vasthouden. Een weemoedige samenkomst was deze afscheidsvergadering niet. Dankbaarheid overheerste, zei de scheidende voorzit ter. De Christelijk-sociale arbeid heeft rijke zegen gehad en zal rijke betekenis hebben, stelde hij vast. Rustig droeg hij het teken van zijn waardigheid, de v zittershamer, over aan zijn opvolger. Die hamer de spreker namens de 8700 leden, de heer G. Willink, wees er op, dat in Meines' leven de climax zat van hamervoorhamer voorzittershamer. Geschenken Had het hoofdbestuur de heer en me vrouw Meines een eetservies aangebo den, namens de leden werd een slaap- yOLGENS DE LAATSTE V gegevens over het Pro testantisme in Belgie, be draagt het Protestantse ge deelte der bevolking onge veer Vt procent. Daarvan is het grootste gedeelte ge vestigd in het Waalse land, waar men vrij veel bloeien de kerken vindt, en waar overigens het evangelisatie werk ook veel vroeger werd aangevat. In het Vlaamse land mag men het percen tage der Protestanten op één pro mille schatten. Voor al het platteland is zeer Rooms, wat niet zeggen wfl dat allen daar kerkelijk meeleven. Ook de Roomse Kerk weet van snel toene mende onkerkelijkheid. De laatsite jaren is er on der Vlaamse Protestanten steeds sterker de noodzaak gevoeld om het Evangelie ook aan het platteland te brengen. En de vestiging van het Protestantse Kinder tehuis Kinderzorg", in het plattelandsplaats-je Boec- hout. in de buurt van Ant werpen, is daarvoor kenmer kend. Protestanten aan het werk in Boechout Ongeveer anderhalf jaar geleden werd daar. in sa menwerking met de School met de Bijbel, die rond de zelfde tijd is opgericht, een groot terrein aangekocht, waarop een oud landhuis staat. En dit alles in de kom van het dorp, niet ver van de Onze Lieve Vrouwe- kerk. Met hulp van vele vrienden uit Nederland, ds J. J. Poot, en ds P. A .A, Klusener, Ned. Herv. pre dikanten te Delft, ds W. Tukker. Ned. Herv. predi kant te Rotterdam, ds. J. de Jager. Geref. predikant te Utrecht, de heer G. G. Veenendaal te Amersfoort, e.a. werd dit gebouw voor zijn bestemming ingericht. Met mej. J. Suurmond als leidster, en één kind. werd van wal gestoken. HET GEBOUW is te klein geworden. D.w.z. tot 33 kinderen heeft het bestuur er kunnen opnemen, maar het moest verdere opname stopzetten. Met een staf van vier leidsters wordt er nu gewerkt; drie van hen kwamen uit Nederland. Hoog nodig moet er nu uitbrei ding komen. En het be stuur heeft reeds uitbrei dingsplannen in overweging. Het zou mooi zijn als Ne derland daaraan een flinke stoot kan geven. Niet zon der reden toch mag worden gesproken van de „Ere schuld tegenover het land van Guido de Brés. Mar- nix van St. Aldegonde. Pe trus Dathenus, Baudartius, en van duizenden Vlaamse aanhangers der „nieuwe leer", die naar Nederland vluchtten en daar mede hielpen om de Reformatie te vestigen en te handhaven. Toen ds Tukker onlangs een bezoek bracht aan het Kin dertehuis in Boechout, zei hij: „We zijn bij onze Moe derkerk te gast". NAAST het bestaande ge- staande gebouw wil men bouw wil men een nieuw gebouw doen verrijzen, waar door er niet alleen uitbrei ding komt, ma?r het ook mogelijk wordt de nodige moderne installaties, zoals een wasserij, te plaatsen. Wanneer men weet dat dit tehuis het énige Protestant se werk onder kinderen is in een gebied van drie pro vinciën. Antwerpen Oost- en West-Vlaanderen. met een bevolking van vier miljoen mensen (op een dergelijke oppervlakte bezit Nederland tientallen dergelijke inrich tingen) dan hoeven de uit breidingsplannen niet karig aangepakt te worden. Hulp van Nederland wordt dus gaarne verwacht. Op velerlei wijze. Meisjes, die gaarne in dit missionnaire werk willen dienen, kunnen schrijven aan het bestuur van „Kinderzorg". p.a. de heer Overbeeke, Steynstraat 196. Hoboken. En gaven voor de uitbreiding kunnen gestort worden op de Neder landse Postrekening nr. 6429.15 Penningmeester „Co mité tot steun aan Boec hout", Corn. Trompstraat 77. Delft. kamerameublement symbolisch ov« dragen. Mej. E. H. van Hoven bood namens het kantoorpersoneel en de collega's tweetal schilderijen aan. De heer K. de Boer, 2e voorzitter het CNV, vertokte de warme waardering van de vakcentrale. De heer H. Bulten (Gouda) bóod aan de nieuwe voorzitter, die zijn loopbaan als ulo-kracht bij de Spoorwegen in Gouda begon, een door hem getekende ets van de St. Jan aan. Medewerking In een klemmend betoog deed mr. Den Hartog bij de aanvaarding van zijn functie een beroep op aller mede werking. Wijzend op het belangrijke werk dat de bond doet, legde hij de nadruk op dat ons lidmaatschap ar nooit toe mag leien, ons Godsver trouwen te verliezen. Ook als bond, als eenheid dus, zal steeds elke beslissing getoetst moeten worden aan wat God in Zijn Woord zegt. Zijn nog jonge leeftijd (mr. Den Har tog is 35 jaar) moge de jongeren bewijs zijn, dat de roep om jongere krachten is verstaan, ze moge de oude ren mild stemmen in hun oordeelvelling. Bij het begin der vergadering, die mede werd bijgewoond door de 80-jarige erevoorzitter J. Augusteijn, en de 70- jarige oud-secretaris, het erelid J. Eijkelboom, was tot lid van het hoofd bestuur gekozen de heer K. Lolkema, tractieopzichter te Rotterdam. Receptie Tijdens een drukbezochte receptie de namiddag werden de heer Meines vele goede woorden toegesproken en geschenken overhandigd. De heer M. Ruppert bood namens het CNV een aantal boeken aan, de heer P. Kapinga namens de bij het CNV aangesloten or ganisaties een geschenk in enveloppe. Verder werd het woord gevoerd door de heren T. C. Bos. namens de Christe lijke Centrale van Overheids- en Onder wijzend Personeel, dr. ir. J. G. J. C. Nieuwenhuizen namens de Ned. Ver. van Transportondernemingen, mr. dr. J. P. Verkerk namens het Prot. Christelijk Vervoersconvent, L. N. Zwaan namens de Spoorweg-tbc-vereniging, J. van Hout namens de RK bond Ook de directie van de spoor wegen, ir. F. Q. den Hollander, drs D. J. Wansink en ir. J. Wessels Boer, woonde deze receptie bij. Vandaag zal bij de spoorwegen officieel afscheid genomen worden in een buitengewone zitting van de personeelraad. Bijna f 19.000 voor Unesco De Unesco geschenkbonnenactie heeft in 1955 18.871,60 opgebracht, zo wordt meegedeeld in het jaarverslag van het Unesco Centrum Nederland. Tal van acties, die in de loop van 1955 begon- zijn nog niet afgerekend. Het stre- can het Centrum was er vooral op gericht de aandacht te vestigen op het werk van de Unesco. Het aantal abon nees in Nederland van het maandblad .Courier" steeg van 705 tot ongeveer 1900. Ambtsaanvaarding prof. De Vries de Landbouwhogeschool ti lijk aanvaarden met het uitsprexen v rede ln de aula van de hogeschool. zit de gehele dag stevig op zijn plaats! Thans ls het niet meer nodig, dat Üw kunst gebit bij bet spreken, eten, lachen of niezen losschiet of verschuift. Een weinig DENTOFIX- poeder op de gebitiplaat, en deze ongemak ken bestaan voor U niet meer, DENTOFIX geeft U een ongekend gevoel van zekerheid en welbehagen. Aangenaam en hygiënisch in het gebruik. Tevredenheid gegarandeerd. Slechts f 2/35 per strooibus. Bij apotheken en drogisterijen. Brussel 324 m. U 45 Gl luz, 12.30 Weerber: 12 34 Gram; 13.00 Nv it 15 Mozartproer: 14 00 Schoolradio: '6 00 Koersen: 16 02 Gram; 16 30 Lichte muz; 17.00 Nws; 17 10 Kamcrmur; 17.50 Boekbespr: 18.00 Caus; 18 30 V d sold; 19.00 Nws: 19 40 Gra- mofoonmuziek: 20 00 Hoorsp; 21.20 Omr ork en sol22 on Nws; 22.15 Recital; 22.50 Gram: 22 55—23.00 Nws. i 83. ,,Ik heb het vergeten. Ik gaf bevel, dat er een nieuwe sleutel zou worden gemaakt voor dat slot en zal die vóór vannacht hebben. Maar natuurlijk moest ik afgelopen nacht de zuidelijke deur ongesloten laten." „Het komt mij voor, dat u'nogal belangrijke dingen vergeet." Hij sprak op scherpe toon. „Er zijn zekere plichten waaraan men moet denken," antwoordde ik even scherp. „En in elk geval hebt u er mij niet naar gevraagd." De strakheid in zijn ogen ontspande zich een ietsje, maar hij glimlachte niet. Hij stond op, ging naar de deur en na een onvoldane blik in de hoofdgang te hebben geworpen, wenkte hij mij in de grote spreekkamer, sloot de deur en ging bij de lessenaar zitten. Een ogenblik zat hij daar zwijgend met het gelaat in zijn handen. „Ga zitten, zuster Keate," zei hij even later terwijl hij wees op dokter Balmans rustbank, en toen ik aldus deed, zwaaide hij zich om in de draaistoel om mij aan te zien. „Ik hoop, dat niemand enige ogenblikken deze kamer wenst te gebruiken," zei hij moe. „Ik rftoet nadenken eens hier, was. die sleutel verdwenen toen u gisteravond om 11 uur de dienst overnam?' „Ja, Olma Flynn, die de vroege dienst had kon hem niet vinden. Zij vertelde mij van zij verdwijning, zodra ik de dienst overnam." Hij knikte langzaam. „Om zich zo een makkelijke toegang tot he ziekenhuis te verzekerenTot de zuidelijkt vleugel mompelde hij en hield plotseling op met zijn zorgelijke en afwezige ogen de ruimte ;n starend. Dan begon hij opeens te praten leunde achter- ~-r m zijn stoel en vouwde de handen samen. V de eerst® plaats.begon hij. ..ben ik er .on overtuigd, dat de drie misdaden alle met HOu het elkaar in verhand staan en dat het bezit van het radium het leidende motief is. Andere be weegredenen, als bescherming of vrees, mogen misschien een woordje in d^ zaak meespreken, maar het radium is het voornaamste. Indien het radium inderdaad in die luidspreker werd ge legd, dan is het nu in de handen van degene, die Higgins doodde. De reden voor zijn binnen dringen in de zuidelijke vleugel en kamer 18 gisteravond was om zich in het bezit van het radium te stellen. Wij kunnen niet weten, waar om Higgins daar was tenzijtenzij U zegt dat hij wist waar het radium was verborgen iet, is mogelijk, dat hij heeft getracht er zich '.elf van in bezit te stellen." Hij hield op als om die mogelijkheid te ovex -egen; zij scheen hem niet te overtuigen, war ij maakte een afwerend gebaar. „Dokter Hajek." hervatte hij, „heeft eenvou iigweg ontkend, dat hij gisteravond afwezig was le modder is van zijn broek en van de ven sterbank geborsteld en nu is het mijn woord te gen het zijne. Waarom spreekt hij onwaarheid? Sn dan was er ook iemand uit de villa der Letheny's op het terrein gisteravond. Huldah zegt. dat omstreeks middernacht iemand het huis uitging; zij hoorde voetstapper, op de trap &n de voordeur kraken. Zij wist niet, of het Gainsay ofwel juffrouw Letheny was, maar zij is er zeker van, dat iemand omstreeks midder nacht het huis verliet en waarschijnlijk een uur later terugkeerde." „Huldah spreekt altijd de waarheid begon ik. maar ik hield mij zelve in. Zo hij neiging had tot praten, was ik meer dan genegen om te luisteren. Maar ik was hem in de rede gevallen; hij zag mij strak aan en begon levendiger te spre ken en minder alsof hij hardop dacht. „Ziet u, zuster Keate, het wijst alles naar een- zelfde groep, eenzelfde kring van lieden in en orh het ziekenhuis. Niemand anders zou de sleu tel van de zuidelijke deur hebben kunnen stelen. En zoals ik zeg, ik ben geneigd te geloven, dat alle drie misdaden hetzelfde motief hadden, zoal niet dezelfde aanleiding." „Wat bedoelt u?" „Ik bedoel, dat wij bij de eerste twee misda- len verschillende doodsoorzaken vinden. Dit leidt mij ertoe om te veronderstellen, dat er een be paald plan bestond om het radium te stelen, misschien bij meer dan één persoon. Inderdaad, ik ben er absoluut zeker van, dat meer dan één besloten had om zich van het radium meester te maken. Maar het radium werd in de kamer achtergelaten. Verborgen, maar toch nog fier 18. Waarom? Er is maar één reden moge- ijk. .De dief werd gestoord, was genoodzaakt iet daar te verbergen teneinde er later om terug ie komen. Maar waarom bleef het radium zo ang in de luidspreker? Waarom kwam de dief ar niet eerder om terug? Het wijst er allemaal jp dat er verscheidene mensen belang hebben bij dat radium, wat natuurlijk wil zeggen, dat wij wellicht zullen moeten trachten drie moorde naars in plaats van slechts één op het spoor te komen. 4 (Wordt vervolgd.) Driemaal Lessen trekken uit de allerjongste geschiedenis is een moeilijke bezig heid. Omdat men niet weet of een bepaalde ontwikkeling is afgesloten en dus als een geheel kan worden beschouwd. Desondanks kan het nuttig zijn bepaalde gebeurtenissen op een rij te zetten. Zo bijvoorbeeld deze drie: Nog geen tien jaar geleden voer den de Nederlandse troepen in In- donesië een bliksemsnelle actie uitl en namen daarbij de leidende figu- j ren, onder wie Soekarno, in Djokja gevangen. Ze werden buiten Java onder bewaking gesteld. Nog geen vijf jaar geleden zonden i de Fransen de sultan van Marokko, Sidi Mohammed ben Yoessef, in bal- j lingschap naar Madagascar. Een an der werd op zijn troon gezet. Nog geen vijf dagen geleden om singelden Britse troepen het paleis van aartsbisschop Makarios op Cy- prus, namen deze nationalistenleider j gevangen en voerden hem in balling- schap. Soekarno zetelt al weer sinds lang I in Djakarta en is bezig de laatste I vezels die Indonesië nog aan Ne derland bonden, door te snijden. Mohammed ben Yoessef woont weer in zijn paleis en de beginsel verklaring over de onafhankelijkheid van Marokko is ondertekend. En Makarios Stippeltjes Achter het lot van aartsbisschop Makarios en dus van Cyprus staan nog stippeltjes. Als men echter de lijn die in de jongste historie blijkt te schuilen doortrekt, zou men tot de conclusie moeten komen dat straks Cyprus onafhankelijk zal zijn en dat j Makarios weer in zijn paleis zal wo nen. Of déze conclusie juist is7 Geen mens doorziet de toekomst want het is God die de wereld leidt. Maar men selijkerwijs gesproken zit deze ont- t wikkeling er in en men vraagt zich af of het wijs is van de Westelijke lan den steeds maar weer op deaelfde wij- j ze voort te gaan zonder voldoende re kening te houden met de steeds dui- delijker wordende ontwikkeling. Keerzijde Elke medaille heeft een keetzüde. Van menige nationalistische medaille is de voorzijde mooi opgepoetst en men heeft de neiging sympathie te koesteren voor volkeren die het nu welletjes vinden en over eigen lot wil len beslissen. Maar draait men de me daille om en dat is het ongelukkige dan ziet men maar al te vaak heel vaag de contouren van het Kremlin! Neem Indonesië als voorbeeld: lang zamerhand gaan zich twee kampen aftekenen: het Mohammedaanse en het communistische. Daartussen zweeft thans nog de nationalistische partij, maar nationalisme is een binding die verdwijnt als er steeds minder reden is zich tegen het buitenland af te zet ten. Op het ogenblik is het communisme in de oppositie: de nationalisten en de mohammedaanse partijen zijn aan de winnende hand. Maar de oppositie pleegt na verloop van tijd ook wel eens de bovendrijvende partij te wor den. En dan? Moskou is in opmars en boekt suc cessen in die landen waarin het na tionalisme is ontwaakt en die streven naar onafhankelijkheid of die onaf hankelijkheid onlangs verworven heb- oen. En het is bedroevend te moeten constateren dat het Westen nog geen afweer hiertegen heeft gevonden. Want de Makarios-manier helpt niet! PRIJSVRAAG TECIIN. HOGESCHOOL De afdeling mijnbouwkunde van Technische Hogeschool te Delft, daartoe uitgenodigd door het college van cura toren, heeft de volgende prijsvraag uit geschreven: „De habitus van kristallen, zioh mende in oplossingen, kan beïnvloed worden door in oplossing mede aanwezi- stoffen, die niet in het kristal worden opgenomen. Gevraagd wordt een theo retische beschouwing over het verband tussen de structuur van het fysische istalvlak en de groei daarop. Een perimenten." De beantwoording staat voor alle Ne derlandse belangstellenden open. De ant woorden op de vragen moeten vóór 1 november 1956 zijn ingekomen bij de secretaris van de afdeling. Mensen en feiten Zondag is te Putten na een kortstondige ziekte op 73-jarigé leeftijd overleden ds. R. Dijkstra, emeritus predikant der Ned. Herv. gemeente te Amsterdam. In de nieuwe Ned. Herv. kerk te Putten wordt op Vrijdag 16 maart om twee uur des middags een rouwdienst ge houden. Daarna is de teraardebestel ling op de algemene begraafplaats te Putten. Het Geref. Zendingscentrum te Baarn organiseert weer drie zendingsvakan tieweken. waarvan eer week van vljr dagen. nl. 27 juli en twee weken van 7 dagen. nI. 14—21 juli en 28 Juli 4 aug. De prijs bedraagt 6 per dag per persoon.

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 2