Ilicuiue fciitsrtic (üoarattl Graaf Van Bylandt naar Nederland voor overleg Zelfde stadion, nieuw stadium Zaak-Jungschlager en opzegging der unie worden besproken Volmachten voor Mollet Nog deze week beslissing over de loonpolitiek? Getuige Baden herroept weer zijn verklaringen Makarios wilde zijn deportatie... 10 pet. kapitaal genoeg voor eigen woning Brits-Frans ontwapeningsplan DINSDAG 13 MAART 1958 BUREAUS: Steenstraat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel. 31441. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 7.— per kwartaal; 2.35 per maand; 0.55 per week. ADVERTENTIES: 0.20 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Familieberichten 0.18 per millimeter. Zegendertigg'.e jaargar.>g No 10601 Directie: F. DIEMER Hooldredacteur: Dr. E. DIEMER Chei-Red.: H. W. ENSERINZ CHRISTELUK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken Stantoasttcti Is glirbleoen "mjo bert In tegljenspctf ZIE PAGINA 5 BESPREKINGEN IN DEN HAAG DE NEDERLANDSE hoge commissaris te Djakarta* rar. W. F. L. graaf van Bylandii, is door de Neder- lar.dse regering voor overleg naar Den Haag ont boden- Bij deze terugroeping is overleg over de zaak- Jungschlager natuurlijk een voorname reden, doch lang niet de enige, want er wacht een heel complex van vraagstukken op overleg nu de verbreking der unie en der financieel-economische overeenkomsten een geheel nieuwe situatie heeft geschapen. De zaak- Jur.gschlager hoe belangrijk op zichzelf is een voort vloeisel uit deze vraagstukken en zijn persoon is de zondebok voor alle grieven, die Indonesië tegen ons meent te hebben. De terugroeping, die, naar we verne men, te zien is als een bewijs van ont stemming van Nederlandse zijde, was reeds veel eerder noodzakelijk, maar de persoon van de hoge commissaris kon in dit tijdsgewricht te Djakarta niet gemist worden, vooral wegens de waardering, die hij geniet van Indonesische zijde. Natuur lijk schiep de onzekerheid betreffende n delegatie naar Sukarno zonden. Anti- Nederlandse elementen hadden een scha- getekend met zijn naam er op. De In donesische autoriteiten hadden zelfs ge probeerd hem te beletten het gerechts gebouw te betreden, toen hij als gewoon bezoeker het proces-Jung schlager wilde bijwonen. ij wacht nu op de repliek van Sunario zal dan advies geven aan mevrouw Bouman. Hij meent, dat hij nog een week of drie in Singapore moet blijven. Woedend Een woordvoerder van de Indonesische ambassade te Londen heeft de Interna- le Juristencommissie er van beschuldigd, dat zij de Indonesische rechter heeft be ledigd, door stelling te nemen in het pro- •Jungschlager (naar men weet heeft de commissie dit niet gedaan, zij heeft zich onthouden van elke uitspraak over de vraag van schuld of onschuld). Het volgens Zain de grootste onzin en hij begreep hét niet. Het proces verliep overeenkomstig de Indonesische wet, be weerde hij. Ook zou het niet waar zijn, ïen het proces niet beschermde tegen de hartstochten van het publiek. De am bassadeur Soepomo wilde zich niet over de zaak uitlaten. zijn status tal van moeilijkheden, die meestal zo werden opgelost, dat men hem dansprak als ambassadeur en hij zich zelf hoge commissaris noemde. Hiermede houdt ook verband de afwe zigheid van de hoge commissaris op het vliegveld bij de aankomst van de Ame rikaanse minister van buitenlandse zaken Dulles, terwijl tevens gevreesd werd. dat er in de huidige emotionele sfeer onaan genaamheden zouden kunnen voordoen op het vliegveld, zoals trouwens ten aanzien van Dulles geschied is. Dit wilde men in de huidige omstandigheden vermijden. Gebed voor Jungschlager Ongeveer 15.000 schoolkinderen te Maas tricht houden een gebedsactie voor de zegepraal van het recht in Indonesië. Tevens is zaterdag te Maastricht een bid- weg gehouden door de bevolking der stad tot intentie van hun oud-stadgenoot Leon Jungschlager. Vele duizenden mannen en vrouwen namen daaraan deel. Aan het hoofd van de lange stoet ging de commissaris der Koningin, dr. F. J. M. A. H. Houben, en de deken der stad, mgr. P. J. M. Jennes- kens, vele pastoors, de plaatsvervangende burgemeester, wethouder G. Gijbels en wethouder mr. A. M. I. H. Baeten. In de basiliek van O. L. Vrouwe, heeft pastoor J. G. van Bommel een bijzonder gebed gevraagd opdat er recht geschiede aan Leon Jungschlager. om wiens lot ook Maastricht grote bezorgdheid heeft. Te Singapore Te Singapore heeft mr. A. C. van Em- pel in een persgesprek gezegd, dat de tremisten in Indonesië een campagne voerden om hem weg te krijgen en zelfs (inzake Algerije) ParUs, 13 maart De Franse Nationale Vergadering heeft premier Mollet tot driemaal toe met een overweldigende meerder heid het vertrouwen geschonken en daarmede de vérstrekkende volmach ten ten aanzien van maatregelen in Algerije. Vanmorgen zou de laatste stemming plaats hebben. Ook hierbij verwacht men ning voor de regering. Het programma voor Algerije omvat herstel van de orde in Algerije door eer militair offensief tegen de rebellen er een reeks belangrijke landbouwhervor mingen in Algerije, waarbij landerijen zullen worden onteigend en opnieuw ver deeld. Slechts de Poujadisten en enkele zeei rechtse onafhankelijken stemden tegen. De uitslag van de drie stemmingen was 463 tegen 62; 451 tegen 72 en 46i tegen 49. De onlusten in Algerije nemen van dag tot dag toe. Men schat dat de laatste da gen 200 rebellen gesneuveld zijn. De Al gerijnen die in Franse dienst zijn. ple gen in groten getale desertie en sluiten zich bij de rebellen aan. Duizenden Algerijnen verlaten Frank rijk om zich in hun vaderland bij de op- ztandelingen te voegen. In Frankrijk hebben voortdurend be togingen van Algerijnen plaats; in de Al gerijnse steden worden de demonstraties tegen de Fransen gehouden. De Nibeg (Nederlands-Indische Bond van ex-Krijgsgevangenen en Geïnterneer den) heeft 6 maart een telegram aa: Amerikaanse minister van buitenlandse zaken. Dulles, gezonden naar aanleiding van diens bezoek aan Indonesië, en hem verzocht er op aan te dringen, dat met inachtneming van de beginselen van het handvest der rechten van de mens van de Verenigde Naties recht zal worden ge daan in de processen tegen de heren Jungschlager en Schmidt. De veteranenorganisatie heeft zich in de zaak Jungschlager achter de officier van justitie Sunario geschaard en mede gedeeld, de houding van de „reactionaire" Nederlandse veteranen af te keuren1. De V.S. exporteren zwaar water Washington, 12 ma De Verenigde Staten verkopen aan landen een hoeveelheid van 129 ton zw water om hen te helpen bij de uitvoering van hun programma's voor het gefbruik van atoomenergie in vredestijd, aldus heeft de Amerikaanse commissie voor atoomenergie bekendgemaakt. Engeland''zal 50 ton ontvangen. Frank rijk 30 ton. India 21 ton, Australië 11 ton. Italië 10 ton en Zwitserland 7 ton, de prijs is vastgesteld op 28 dollar per pond. Een deel van deze leveranties is reeds ver- In metaal- en zware chemische industrie 4 pet ineens en 7 pet verhoging gevraagd (Van een onzer verslaggevers) EN BESLISSING van de regering over de loonpolitiek zal wellicht deze week nog afkomen. Gisteren is er in de ministerraad over gesproken, maar het kabinet kwam niet gereed. Wellicht wil de regering eerst nog de partijen in het conflict, nl. de vertegenwoordigers gevers- en werknemersorganisaties, horen. E i de centrale werk- is haast bij. Vele collectieve arbeids overeenkomsten lopen 1 april af. De on derhandelingen over verlenging van deze s worden vertraagd, want men weet niet waarop de algemene loonpolitiek zal uitlopen. Zeer belangrijk zUn bijv. de onderhan delingen ln de metaalindustrie. De vak beweging heeft de werkgevers voorge teld: een uitkering ineens van 4 procent »ver 1955 en een loonsverhoging met 7 Julianahal geopend procent boven de reeds toegestane vakan tie-uitbreiding. die op 2 i 3»/i loonsver hoging wordt gesteld. werkgevers moeten hiervoor in hun ledenvergadering nog spreken. Van deze zijde wörden de voorstellen van de vak honden aan de hoge kant geacht. Chemische industrie Voorts hebben de bonafide vakorgani saties een bespreking op korte termijn waard bij de directies Eerste Nederlandse Coöperatieve Kunst- tfabriek te Vlaardingen, de Albatros miperfosfaatfabrieken te Utrecht en aan Kon. Zwavelzuurfabrieken v/h Ketjen te Amsterdam over de volgende pun ten: a. de mogelijkheid v ineens ter grootte v. loon. ter compensatie stand over 1955; b. een verhoging van de looorichtlijn zoals die in de betrokken ondernemin gen gehanteerd wordt, met drie pro- c. daarboven een differentiatie deze ondernemingen ter grootte vier procent. Aldus deelt de Christelijke Bedrijfs groepen Centrale ons mede. Ook hier dus wordt 7 procent verhoging gevraagd. een uitkering twee weken an de achter- Het eerste na-öorlogse Duitse luchtschip moest in kisten ver pakt, uit de Verenigde Staten komen. Het is de Blimp, die op het vliegveld van Stuttgart werd gemonteerd. De veertig man bedienend personeel werd hier ook enige tijd vertrouwd gemaakt met het gevaarte. De foto werd genomen op het mo ment dat de gondel onder de Blimp werd vastgemaakt. Twee doden in 't verkeer Het vijfjarige meisje L. Sparreboom stak gisteren voor haar woning aan de Stadionweg in Rotterdam de rijbaan over en werd aangereden door een be stelauto. Zwaar gewond werd zij naar het ziekenhuis gebracht, onderweg is zij ech ter overleden. De 73-jarige J. Curfs uit Eckelrade kwam vorige week bij St. G e e r t r u i d (L.) van zijn fiets te vallen .doordat de ketting brak. Hij kreeg een schedelbasis- fractuur. en is gisteren in het ziekenhuis Oostenrijkse rijnschepen in Rotterdam Voor 1 tw schepen de Rijtn afgezakt en in Rotter dam aangekomen. De twee schepen, de Austria I en II. zouden reeds eerder ln Rotterdam hebben kunnen zijnv indien zij niet door ijsgang waren gedwongen enige tijd ligplaats te kiezen in Kaub. De historische gebeurtenis werd vast gelegd in een oorkonde. „Ik ben bang" Gevangen Nederlander toch nog in leven GETUIGE BADEN, die indertijd opzien wekte door in het proces-Jung schlager de voor de politie afgelegde verklaringen te herroepen en daarna geruime tijd spoorloos verdwenen was, maar later door officier Sunario met Indonesische journalisten was geconfronteerd, is gisteren ver schenen in de 43ste zitting van het proces-Schmidt voor landrechter Rochjani te Djakarta. Ook dit maal bleef hij de voor de politie afgelegde verklaringen herroepen. Cu- Vóór hij, na aan de t uersiteit van Athene hebben gestudeerd, n Boston ging, stond Zijne rschijnlijk de mislukte voorstel betref- Zaligheid niet bekend als fende zogenaamd zelfbe- een fanatiek belijder van MET drie tikken op een stemvork in de vorm van de bekende Jaar beurs-U heeft de Koningin gister middag de nieuwe, naar haar ge noemde Jaarbeurshal geopend. Bij de eerste tik werden de vlaggen gehesen, de tweede werd de naam Julianahal ont huld en bv de derde traden parvinders aan, gekleed in de klederdrachten van alle deelnemende lande... De Kon. Mili taire Kapel speelde de nieuwe Jaarbeurs mars en 25 meisjes staken beurt om beurt een tulp in een vaas op de tafel voor H M. en vormden daarna een erehaag, waarlangs de Koningin naar de nieuwe hal wandelde. Ruim 36 Jaar geleden legde de Konimgin. toen nog het tienjarige prinsesje Juliana, de eerste steen voor het eerste Jaarbeurs gebouw. Voorzitter mr. H. W. Fockema Andrece (ook op de foto te zien) herinner de daaraan. ..Klaarblijkelijk kon Uwe Ma jesteit toen als klein meisje tussen het gezelschap van deftige hoogwaardigheids bekleders in geklede jassen vrijer ademen, toen het dochtertje van ons bestuurslid, de heer Domme, u de troffel kwam over handigen. Want Uwe Majesteit zei toen opgelucht: Moederkijk eens. nóg een meisje!" De Koningin knikte glimlae'iznd blijkbaar herinnerde zij zich dit kleine voorval uit haar jeugd nog best.... primaat van de 400 Grieken op dit eiland stuur deed, heeft Maka- het beginsel dei een Britse kolonie zelf, Hos vier dagen geconfe- schikking. Gedurende zij- Want voor hem bete- reerd met zijn medewer- laatste jaa kent deze deportatie een kers alvorens te ant indrukwekkend middel den om de eis der Cyprioten Dit sterk gevoel kenland voor het fo rum van de openbare me ning in de wereld te bren gen. „Ik zou gaarne verban nen worden," heeft hij eens tot intieme vrienden gezegd. „Dat zou onze strijd onder de aandacht van (je openbare mening brengen. Maar ik geloof democratie heeft zich niet, dat de Britten deze blijkbaar bij de aartsbls- fout zullen begaan." schop ontwikkeld, toen De door zijn Grieks- hü in 1946 en 1948 te Bos- Orthodokse volgelingen ton een leergang in de eerbiedig beminde 42-ja- rige prelaat (s een mar met een zwarte baard er donkerbruine ogen, dit glinsteren als diamanter wanneer hij wordt tegen gesproken. Zijn kerkbestuui werd hij tot bisschop van Kitium gekozen, een bis dom dat ongeveer de dis tricten Larnaca en Limas sol omvat. Een jaar later verscheen ha te Athene als hoofd van een missie voor de Enosisbewegtng Van die tijd af heeft de zoon van een eenvoudige landbouwer nooit opoe houéen voor de bevrijdinc van Cyprus van de En gelsen te strijden. Sinds 1950 heeft h(j d halve wereld bereisd on overal de belangstellim :on een leergang in de voor Cyprus te wekken 'heologie volgde. Hij is tweemaal bü d- Intimi zeggen, dat hü V.N. geweest en heeft e& Officier Sunario zeide, dat Baden op 2 maart bij hem In huis erkend had in de zaak-Jungschllger meineed te hebben ge pleegd. Rechter Rochjani Het hem de eed af leggen en wees hem op het gewicht van de eed. Baden zeide, liever niet te getui gen omdat zijn vrouw jarig was en hij bang was. Hij ontkende lid te zijn geweest van de „Nederlands-Indische Guerilla-Or- ganisatie (Nigo)". De rechter las het pro ces van het vooronderzoek voor en zeide: Dit zijn 14 bladzijden vol gegevens en nu wil je niet getuigen? Baden vertelde dat zijn verklaringen voor de politie eerst niet klopten, maar dat hij later gebruik had gemaakt van de verklaringen van Zwartjes op wiens aan wijzing hij was gearresteerd. Hij had toen ook een aantal namen van vrienden genoemd. De rechter wees hem er op, dat hij niets anders dan de waarheid behoefde te ver tellen. Op de vragen van de rechter zeide hij, dat hij bij de ontmoeting met Sunario op 2 maart niet onder dwang stond en dat hij zich fit gevoelde. Enoh sloeg Op een vraag of hü inspecteur Enoh wel eens bedreigd had. verklaarde ha: „Ik heb hem gezegd „U zal de nare nasmaak hiervan gevoelen". Hij bedoelde, dat Enoh zich voor rün onderzoek zou moeten ver antwoorden. Inspecteur Enoh had bü het vooronderzoek een stuk hout in de hand cn sloep hem diku'üt* op de dijen, maar niet erg hard. Baden was voornamelijk behoeft aan niemand i de V.S. ook geïnspi reerd werd tot het waden van zün leven aan ver Griekenland. HiJ zou een b- deskundige zün wat be treft de Amerikaanse re volutie. Hit nemer de Afrikaans- Aziatische conferentie t> Bandoeng bijgewoond Daar heeft hü verschei dene van de aanwezige voormalige koloniën om steun gevraagd. bang geweest voor Enohs gesnauw er dreig. Op een vraag van de officier of hij het mogelijk achtte dat de politie iemand zou vermoorden, antwoordde hij na een uitweiding over de forse me thoden van de politie: Neen. Verdedigster mevrouw Bouman merkte op, dat Badens verhaal voor de politie op verschillende punten niet klopte. Wie was dat Na het vertrek van de rechter vroeg evrouw Bouman de officier wie de jon- man naast hem was. die getuige voort- id fixeerde. De officier zeide het niet dur te weten. De volgende zitting is 19 maart. Dan zal Baden opnieuw gehoord worden evenals getuigen Ulmer, Hofman en Tomasoa, het hoofd van de criminele recherche der staatspolitie, Sulaiman Effendi, en de commissaris van politie. Sukardjo, die het vooronderzoek heeft geleid. De achttien doden heden herdacht Vandaag is het vjjftien jaar geleden dat de eerste achttien slachtoffers van het de Waalsdorpervlakte werden gefusileerd. afkomstig van d« Geuzengroep uit Vlaardingen en hun stof felijke resten zijn na de oorlog ter aarde besteld op de Algemene Begraafplaats al daar. Vanmorgen is dit feit op sobere wijze herdacht. Namens de afdeling Vlaar dingen van Expolitieke Gevangenen werd tak witte seringen gelegd aan de voet het monument, dat te hunner nage dachtenis vorig jaar op hun graf is ge plaatst Ontvangst op Soes.dijk Dr. Alejandro Freund Rosell. ambas sadeur van Peru en de heer JoSo de Barros Ferreira da Fonseca, ambassa deur van Portugal, zullen morgen konin gin Juliana op paleis Soestdijk hun ge loofsbrieven overhandigen. VOORSTEL AAN MINISTER: DE voordelen van eigen-woning- bezit overtreffen vaak de na delen. Daar slechts 28 procent van de woningen door de eigenaar zelf wordt bewoond, en zonder nadere maatregelen daarin niet veel veran dering kan worden verwacht, ligt het zeker op de weg van de overheid het eigen-woningbezit te bevorderen. Aldus een rapport van de werkgroep Eigen-woningbezit aan minister Witte. Eigen-woningbezit is een waardevolle institutionele factor ln onze samenleving, waarvan een grote vormende kracht voor het individu kan uitgaan. Bevordering van het eigen-woningbezit acht de werkgroep mogelijk door een ruime kredietverlening, waardoor mpt een betrekkelijk bescheiden kapitaal een eigen woning kan worden verworven. Jaarlijkse lasten dienen binnen redelijke grenzen te blijven. Voorgesteld wordt een overheidsgaran- tie te verlenen voor leningen tot maxi maal negentig procent van de nctto- stichtlngskostcn (na aftrek van de tege moetkomingen in de bouwkosten). Deze garantie moet betrekking hebben op dat gedeelte van de lening, dat uit gaat boven het van normale kredietin stellingen te verkrijgen krediet, door gaans zestig procent van de stichtings- De garantie zou het beste kunnen wor den verstrekt door de gemeente, het risi co wordt door gemeente en rijk voor ieder de helft gedragen Jaarlijkse lasten Ter tegemoetkoming ln tic jaarlijkse lasten zou de thans bestaande jaarlijkse bijdrage voor zelfbewoning, 2% procent van de bouwpremie gedurer.de tien jaar. moeten worden vervangen door een ex tra-premie ineens (25 tot 35 procent van de normale premie, al naar gelang de grootte van het gezin). Minder dan 8 mille Voor deze faciliteiten zouden ln aan merking kunnen komen personen, die niet aangeslagen z(|n in de vermogensbe lasting, geen belastbaar Inkomen heb ben van meer dan achtduizend gulden, te verhogen met 500 gulden voor elk kind waarvoor aanspraak bestaat op kinderaf trek, en die niet ouder zijn dan 55 jaar. Zy, die deze inkomengrens overschrij den. kunnen wel de garantie krUccn, maar niet de extra-premie. Zij, die ouder zijn dan 55 jaar doch jonger dan 65, zou dc extra-premie moeten worden ver leend. mits zij de garantie niet nodig hebben. In afwijking van de bestaande rege ling zouden de faciliteiten niet alleen eengezinshuizen moeten worden ge geven, maar ook voor etagewoningen. Als maximum-inhoud voor eengezins huizen, waarvan de netto-stichtingskos- ten niet meer dan 22.500 gulden zouden mogen belopen, zou vijfhonderd kubieke meter moeten worden aangehouden. (Meergezlnshuls, stlchtingskosten 17.000 gulden maximum, vierhonderd kubieke Tot slot wordt o a. bepleit vrijstelling van registratierecht voor de aankoop van een eigen woning, alsmede van de hiervoor bestemde grond. Raad' voor Woningbouw aan het werk De Raad voor de woningbouw, die 20 december door de minister werd inge steld, heeft uit zijn midden acht werk groepen gevormd, die elk een bepaald probleem, dat zich rondom de woning bouw afspeelt, zullen bestuderen. Bij aanvaarding door de raad zullen deze resultaten in de vorm van adviezen of aanbevelingen ter kennis van de mi nister worden gebracht HET WEER IN EUROPA Stockholm Oslo Kopenh. Aberdeen Dublin Londen Parijs Bordeaux Frankfort MUnchen Zürich Genève zzo zzo ono ono windstil ono nnw windstil ono »I Is :3 WEERBERICHT CUT Rustig weer s. Tot morgenavond vervacht •;£(rO De B-i.Il: Droog weer met tijdelijk /jé. overdrijvende wolkenvelden '-SjJijA en plaatselijk mist Zwakke mattge Noordoostelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. (Opgemaakt te 1L15 uur). Op 19 maart E.K. ParUs, 12 maart Binnen enkele dagen zal er een Brits-Frans ontwapeningsplan wereldkundig wor den gemaakt, dat vermoedelijk ook de volledige steun van de Verenigde Staten zal hebben. Aldus onthulde premier Mollet vandaag tijdens een lunch voor de buiten landse persvereniging, die hij verslag uitbracht over zijn besprekingen met premier Eden. Met dit plan willen Engeland en Frankrijk op 19 maart, tijdens de conferentie van de V.N.-commissie voor de ontwapening te Londen, het diplomatiek Initiatief weer in westerse handen brengen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 1