Jlieutue £rilt$ri)e GTmtronl Felle Griekse reactie tegen verbanning van Makarios Grofwildstropers op de Veluwe Internationale willen eerlijk juristen proces fiw Akkoord in bouwbedrijf over de 3 procent MAANDAG 12 MAART 1956 BUREAUS: Steenstraat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel. 31441. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 7.— per kwartaal; 2.35 per maand; 0.55 per week. ADVERTENTIES: 0.20 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Familieberichten 0.18 per millimeter. Zegen^Wtigste jaargang No 10600 Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Reii H. W. J. ENSERINK CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Stantoastlcli h «hebleofn myn her! ia Icgljenspoef ATHENE PROTESTEERT BI1 V.N. Brits consulaat op Kreta geheel verwoest; consul gevlucht LONDEN, 10 MAART DE VERBANNING van aartsbisschop Makarios heeft in Griekenland de felste reacties uitgelokt. In Athene trokken drieduizend studenten naar de universiteit. Een Britse vlag werd met benzine overgoten en in brand gestoken. In gesloten gelederen stormde men vervolgens naar de Britse ambassade, welke echter door een sterke politiemacht bewaakt werd. De Atlheense bussen, die het eigen- Cyprus aan de V.N. „een gevaarlijk pre dom van een Britse vervoersmaat schappij zijn, moesten uit de dienst genomen worden, daar demonstran ten de banden doorsneden. Ook in Saloniki demonstreerden de studenten. Militairen, gesteund door pantserwagens, werden met knuppels en stenen aangevallen waardoor of ficieren en manschappen werden ver wond. Op Kreta werd het Britse consulaat ge heel verwoest. De consul kon zich het ■leven redden door zioh in de kelder te verschuilen en later via een achterdeur te vluchten. De Griekse regering heeft bevolen het cnderwjjs in de Engelse taal op alle scho len in het gehele land voor onbepaald* tijd te staken. STAKING OP CYPRUS Zaterdag werd op Cyprus door vrijwel alle arbeiders gestaakt. Zondag waren d* kerken stampvol maar er werden geen betogingen gehouden. Alle kranten die van buiten Cyprus kwamen, werden gecensu reerd. Radio Athene kwam goed door. maar de tot Cyprus gerichte uitzendingen bleven gestoord. In het Trodosgebergte werd een mili taire ambulance aangevallen, waarbij een Cyprioot door zijn ei-gen handgranaat ge dood werd. De Britse majoor Dean-Drum- mona werd door anti-Britse betogers In zijn auto gestenigd en daarbij ernstig ge- Vandaag is -het werk hervat, terwijl he» ogenschijnlijk -rustig is in Nicosia. De Britse autoriteiten hebben bekend gemaakt, dat in de tuin van het paleli van Makarios munitie is gevonden. Ook zou de huiszoeking documenten hebben opgeleverd, waaruit men kon opmaken, dat Makarios tijdens zijn onderhande lingen met de Britse gouverneur Har ding geheel onder controle stond van de leider van de Eoka, de nationalistische Cypriotische beweging. Deze leider voert de naam Dighcnnis, de naam van een legendarische vrijheidsheld. HET BALLINGSOORD Het kleine eiland Mahe van de Seychel len, een groep van 92 ei-landen duizend mijl van de Afrikaanse oostkust, waarheen aartsbisschop Makarios is verbannen, word', slechts eens per maand d-oor schepen aangedaan. Het is vanuit de luchit niet t* bereiken en -heeft geen telefoon- of tele graafverbindingen. Voor Makarios word-t een kleine vill'i-* in -gereedheid gebracht, die Sans Sou-e heet. Eerst had men een andere villa op het oog, maar de naam Bastille achte men om psychologische redenen ongewenst I Bijna twee honderd meter van het hul» woont de naast* buurman, een Frans* kunstschilder, aan wie is aangezegd on middellijk zijn villa te verlaten, daar dez* voor de bewakers is bestemd. PROTEST BIJ V.N. In een scherpe nota heeft Griekenland bij de Verenigde Naties protest aangete kend tegen de Britse politiek op Cyprus. De Griekse permanente vertegenwoordi ger bjj de V.N., Palamas, zou vandaag officiëel verzoek indienen, de kwestle- Cyprus op de agenda van de algemei vergadering van de Verenigde Naties t* plaatsen. De Griekse regering noemde de verban ning van Makarios een flagrante schen ding van alle internationale regels en raai. De verantwoordelijkheid voor actie en haar gevolgen komt geheel rekening van de regering van het Ver enigd Koninkrijk, aldus Grieken-land. De Britse afgevaardigde bij de V.N. teide dat het voorleggen van de kwestie- cedent" zou zijn. In Athene wordt steeds sterker bij do regering aangedrongen de diplomatieke betrekkingen met Engeland te verbreken. Eis tegen infiltranten van Etnabaai De procureur-generaal van het Hof van Justitie te Hollandia in Nieuw-Guinea heeft geconcludeerd tot bevestiging van het vonnis van de landrechter in de zaak tegen de Indonesische infiltranten van de Etnabaai. De uitspraak is bepaald op 21 maart. Op 22 november had de landrechter de aanvoerder van de infiltranten, Johannes Dimara, veroordeeld tot acht jaar. de -tweede man. OMvant Tauran, tot zes jaar gevangenis met aftrek van preventieve hechtenis, terwijl 26 anderen met drie jaar gestraft werden. „Toevallig" was er een foto graaf in de buurt, toen studen ten van de Atheense universi teit de „Union Jack" verbrand den om uiting te geven aan „hun woede over de verban ning van aartsbisschop Maka rios". Elders in de Griekse hoofdstad kwam het tot felle demonstraties. Het Britse con sulaat op Kreta werd geheel verwoest en de consul moest vluchten. Anti-Nederlandse actie te Menad'o Enkele dagen geleden hebben een hon derdtal Menadortese jongelieden e toging voor het K.P.M.-gebouw te Menado gehouden. Zij kwamen in vrachtauto'! aan, drongen het kantoor binnep onder het uitroepen van: „De Nederlanders moeten weg. Terug naar Nederland te voet. Hangt hen op", enz. Daarna dwenen zij en begaven zich naar het kan toor van het coprafonds en riepen: „Waar is Dendeng? Neem al je klappertuinen mee naar Nederland. Kom niet ir dit kantoor". De heer Dendeng is hoofd van het kantoor, aldus meldt met A.I.D. Op de vrachtauto's waren spandoeken gespannen met de woorden: „Voer in ernst de ontbinding van de overeenkom sten der Ronde-Tafelconferentie uit. Het volk is eensgezind tegen het Nederlands grootkapitaal". Recht voor jungsch/ager Mr. Van Empel zet werk in Singapore voort sie heeft een telegram aan de Indonesische ambassadeur te Londen gezonden, waarin zij aandrong op een eerlijke berechting van de heer Jungschlager overeenkomstig de bij beschaafde naties geldende grond beginselen voor de berechting. Het telegram luidt als volgt: Het uitvoerend comité der internatio-1 nale Juristencommissie heeft op zijn ver gadering te Londen, gehouden van 810 1956, de zaak-Jungschlöger behan deld. Waar het comité niet de volledige processtukken tot zijn beschikking had. Weerhoudt het zich van een mening om trent de schuld of onschuld van de ver dachte. Het is echter uit de inlichtingen, welke de commissie zijn toegekomen, overdui delijk, dat de verdachte Jungschlager niet op onpartijdige wijze berecht is in over eenstemming met de .fundamentele be ginselen van rechtspleging, erkend door de besthaafde naties. In het statuut van Athene, in juni 1955 afgekondigd door vooraanstaande rech ters, advocaten en hoogleraren in het recht uit 48 landen en onderschreven door vele duizenden juristen over de gehele wereld, wordt vastgesteld, dat: 1. De staat is onderworpen aan hf recht. 2. Regeringen hebben de rechten va het Individu te eerbiedigen in h< kader van de rechtsstaat en moeten op effectieve wijze voorzien in der- zelver handhaving. 1. Rechters moeten zich laten leiden door de beginselen van de rechts staat. deze beginselen zonder of voorkeur beschermen en handha- haven en weerstand bieden tegen iedere inbreuk door regeringen of politieke partijen of hunne onafhan- lijkheid als rechters. 4. De advocaten der gehele wereld ten waken voor de onafhankelijkheid van hun beroep. Zij moeten kloek moedig opkomen voor de rechten het individu in het kader van rechtsstaat en er op staan, dat iedere verdachte een onpartijdig strafproces gegarandeerd wordt. (Zie vervolg pag. 5) Minister Mansholt terug uit India en Pakistan Ik heb India en Pakistan de gevraagde economische en technische hulp uit Ne derland toegezegd. Landbouwexperts en wellicht ook waterbouwkundigen zullen die landen worden uitgezonden. Ne derland moet er als de kippen bij zijn, niet alleen ten voordele van deze zich sterk ontwikkelende landen, maar ook ter ver groting van ocis afzetgebied als expor terend land, o.m. van magere mel-kDoed-er pootgoed." Min-ister S. L. Mansholt ver- teldè dit zondagmorgen vroeg op Schiphol zijn (vele uren vertraagde) aankomst, ijna vier weken heeft hij op uitnodi ging van de regeringen van India en Pa kistan daarvertroefd. Men is zich in d-ie landen bewust van de noodzaak, dat Wes- hul© n-iet ontbeerd kan worden bij de versnelde economische ontwikkeling. De minister heeft zich op zijn reis met ir. C. H. J. Maliepaard, raad-aviseur en mr. J. J. van der Lee, hoofd van de directie internationale organisatie van zijn depar tement, georiënteerd op de stand van za- ïn op de behoefte bij de landbouw in deze landen. Koningin Frederika naar Hannover vertrokken Koningin Frederika van Grieken-land en haar dochter prinses Sophia zijn, na za terdagnacht het bal in het koninklijk paleis in Amsterdam te hebben bijge woond, gistermiddag met de KLM-Con- vair Jacob Maris van Schiphol naai Hannover vertrokken. Zij werden uitgeleide gedaan door ko ningin Juliana en prinses Beatrix. Van de vele bezc.ekere van Schiphol hebben slechte weinigen dit koninklijke afscheid bemerkt. Vierduizend nieuwe T.V. in (wee weken Het aantal aangegeven radiotoestellen bedroeg op 1 maart 2.124.267 tegen 2.107.838 op 1 februari. Op deze data waren re6p. 530.285 en 528.974 aansluitingen op de draadomroep. Op 1 maart bedroeg het aantal televisietoestellen 39.818 tegen 35.891 op 15 februari. Auto te waie-r; één dode Omstreeks kwart over één vannacht reed bij Purmerend een personenauto drie inzittenden in het Noord-hollands ka naal. Twee inzittenden werden bevrijd. De derde; de 41-jarige mevrouw Van der Wal uit Amsterdam werd eerst later op het droge gebracht. Kunstmatige ademhaling bleek vruchteloos. Drieling in Drenthe Zaterdagavond is bij het echtpaar H. Kloppenburg—M. Luik aan het Hoofd kanaal te Emm-ercompascuum een drie ling geboren. De dri-e meisjes, Martha, Hendri-ka en Janna, wogen 4400 2100 en 1950 gram en makten rhet goed. Het zijn- de eerste kinderen van het In paleis te Amstrdam Honderdveertig gasten op feest van prinses Beatrix Griekse Koningin en Prinses mede aanwezig HET KONINKLIJK PALÊIS op de Dam heeft in geen eeuwen zo'n feest, gehouden ter gelegenheid van de achttiende verjaardag van prinses Beatrix, meer gehad als zaterdagavond gegeven werd. Een verjaarsfeest, daar speciaal voor de jongeren georganiseerd. Het bal droeg een strikt particulier karakter. Er waren ongeveer 140 gasten, meest leeftijdgenoten van prinses Beatrix. Behalve haar persoonlijke vrienden en vriendinnen waren hier de zonen en dochters van adellijke families en die van buiten landse diplomaten aanwezig. middernacht zorg voor het souper. Prins Bernhard besloot het feest omstreeks half drie. Een Hongaars strijkje nam de entre- acte-muziek voor zijn rekening. Voorts speelde het radio-orkest The Skymasters. De dames droegen overheersend witte, gele en andere lichte avondtoiletten. Beatrix had het programma oor haar verjaarsfeest zelf samengesteld, -aaruit de voorkeur voor moderfte mu ziek viel af te leiden. Om tien voor acht kwam zij bij het paleis aan. vergezeld de 17-jarige prinses Sophia van Griekenland en van prinses Irene. Prinses Beatrix was gekleed in een licht blauw avondtoilet, bontcape droeg. Haar zuster droeg donkerblauw en de Griekse Prinses ver scheen in wit avond toilet. Via de ingang aan de Nieuwe Zijds Voorburgwal gingen zij het paleis binnen. Deze entree werd voor de persfotogra fen bedorven, toen een rechercheur met wijdopengesperde armen voor de len zen ging staan, en vóór de door dit ge baar verblufte foto grafen konden rea geren waren de drie Prinsessen al in het paleis verdwenen. De teleurgestelde fo tografen besloten na dit incident de komst van de auto van ko ningin Juliana, die vergezeld was van prinses Margriet, en even later de aan komst van koningin Frederika van Grie kenland en prins Bernhard. niet meer af te wachten. Uit Schotland was de 19-jarige Ellen Stone, dochter van de heer Thomas A. Stone, de Canadese ambassadeur in Ne derland, aangeko- men. Haar ouders vergezelden haar. Kunstenaars hadden voor kolderieke wandversieringen gezorgd en op tafeltjes langs de kant in de wandelgangen stón den fleurige voorjaarsbloemen. Dê tien koks en keldermeesters voer den verfrissingen aan en droegen tegen Hartelijk afscheid op Schiphol DUITSE KRITIEK OP NED. „TRAAGHEID" „Door besluiteloosheid en traagheid van de Nederlandse gespreksgenoten faalde schuchtere poging van de Duitse gas- om de Nederlanders te bewegen tot instemming met een algemene regeling de Duits-Nederlandse betrekkingen, nog steeds door de oorlog worden overschaduwd". Aldus het Westduitse re geringsgezinde blad Allgemeine Anzeiger het bezoek van minister von Bren- tano aan Nederland. Het blad hoopt, dat von Brentano's formule „genade boven recht" zal wor den aanvaard en schrijft voorts: „Aan belde zijden werd zoveel mogelijk getracht de indruk van een betrekking tussen Breda en het Nederlandse verzoek honderdtwintig miljoen guldén scha deloosstelling voor de „Auslandsbonds" te vermijden, doch men kan evenwel zeg gen, dat na het officiële bezoek er een natuurlijke betrekking tussen deze twee verschillende zaken bestaat. De ene kan waarschijnlijk niet bevredigend worden opgelost zonder dat de andere is geregeld. Het schijnt waarschijnlijk, dat de vele Ne derlanders, die het tot hun spijt moeten stellen zonder de rentebetaling voor de Duitse buitenlandse schulden zolang ae kwestie van de „Auslandsbonds" niet uit de wereld Is geholpen en de Londense schuldenovereenkomst voor Nederland van kracht wordt, druk op de rege ring zullen oefenen om eindelijk een re geling te treffen voor de pijnlijke zaak van de Bredase gevangenen." Von BrerJian-o vertrokken Uillevering Borgers nog niet zeker De Westduitse minister van Buitenland se Zaken, Heinrich von Brentano, is za terdag „met gevoelens van dankbaarheid en goede buurschap" uit ons land naar Rome vertrokken, op Schiphol uitgeleide gedaan door minister Luns. Intussen ver klaarde de Duitse ambassade te Den Haag, dat von Brentano's uitlating over de uit levering van de Nederlandse oorlogsmis dadiger Borgers „op een misverstand be rust". Borgers is nog op vrije voeten, zoals we in een deel van onze edities reeds meldden. De rechtbank te Oldenburg heeft de aanhouding van Borgers nu gelast om uit te kunnen maken of aan hem asylrecht kan worden toegekend. Vorig jaar is de uitlevering van Borgers gevraagd. Daar is van Duitse zijde nooit geantwoord. Men weet dat Borgers zich veel in d* buurt van Oldenburg ophoudt Minister von Brentano heeft bij ziin vertrek nog verklaard te hopen, dat de betrekkingen tussen West-Duitsland en Nederland zich meer en meer zullen ont wikkelen in de goeda geest waarin de besprekingen in de laatste drie dagen zijn gevoerd. Ook over de contacten met het bedrijfsleven in ons land was hij tevreden. Truman naar Nederland De oud-president van de Verenigde Staten, Harry S. Truman zal# wanneer hij in mei naar Europa komt, ook Neder land bézoeken. Arbeidsvrede bewaard; geen doorberekening is ii st ove verruiming van de secundaire arbeids voorwaarden met drie procent in het bouwbedrijf. De rJc. bouwvakaa'beidersbond heeft medegedeeld, dat onderhandelingen dien aangaande met de Raad van Bestuur Bouwbedrijf (werkgevers) alsnog resul- lat hebben gehad. Slechts de Ned. Christelijke Aannemers- Patroonsbond heeft een voorbehoud gemaakt. Alvorens zich definitief bij het akkoord aan te sluiten, zal een bijzondere ledenvergadering worden bijeengeroepen. "">t een totale uitbreiding is een bedrag twaalf miljoen gulden gemoeid en de ondernemers zullen, zoals het plan van de regering beoogde, dez* kosten niet ii hun prijzen doorberekenen. De offere zul len daarentegen moeten worden bestreden door een verhoging van de arbeidsproduk- tiviteit. De bondsraad van de r.k. bouwvakarbei- dërsbond heeft zich akkoord verklaard met het voorlopig genomen besluit leende het bondsb es-tuur volledige vrijheid bij verdere onderhandelingen over de se cundaire arbeidsvoorwaarden in het sdhil- De premiers van Engeland en Frank rijk, Eden en Mollet, hebben gisteren de gehele dag over spoedeisende inter nationale aangelegenheden gespro ken. Zo zou Mollet er bij Eden op hebben aangedrongen, de Franse poli tiek inzake Algerije te steunen. Eden pleitte voor een herwaardering van het verdrag van Bagdad (waartegen Kunst is afkerig van dictatuur aantal de roman „De bijl van veel succes oogstte. Heym Wandsbek" in véle talen verhuisde naar de Sow- werd vertgald, heeft, fetzone en verklaarde bij bekende moderne schrij- sinds hij domicilie koos tn aankomst aldaar: dat i vers. Zij hebben zich uit hoofde van hun traditio nele „linkse" politieke opvattingen ter beschik king gesteld van het communistische regime. En aan hun lot kan een interessant' verschijnsel worden bestudeerd: dat van een toenemend arti stiek onvermogen. Be kende schrijversdie zich in vroeger jaren door be langrijke letterkundige werken een naam maak ten, hebben sinds zij naar de communistische het nieuwe Duitsland i een schrijver de onder werpen maar voor het op rapen liggen. Ik zal schrij ven en niet veel spreken." In de drie jaren, dal nu in de Sowjetzonc woontheeft Heym wel veel gesproken, maar nog geen enkel boek geschre- Kunst vereist waarheid en juist de waarheid kan een totalitair regiem niet ..Die Feuerpause" gepu- gedogen. Terwijl de com- bliceerd, waarvan de in- munistische partijdich- houd slechts een zeer on- ters zich nu aan de rode Frankrijk gekant is). In de afzonderlijke ontmoetingen die Franse en Britse staatslieden de ko mende maanden met Russische col lega's zullen hebben, werd. ae wes telijke politiek tegenover Rusland be sproken. De foto toont beide staats lieden op London Airport, waar MoUet door Eden werd afgehaald. DullesAm. wapens niet tegen India New Delhi. 10 meert Amerikaanse wapenen die aan Pakistan zijn geleverd, zullen nooit tegen India worden gebruikt, zo heeft de Ameri kaanse minister van Buitenlandse Zaken, Foster Dulles, hier zaterdag op een pers conferentie verklaard. Een eventuele agressie van Pakistan zal niet door Ame rika of de V.N. worden gesteund. In Colombo zei Dulles de volgende dag, dat tegenover de Russische „verlokkings- polibiek" ten aanzien van Azië eeret de wijsheid van de Aziatische leiders zelf dient te worden gesteld en in de tweede plaats een program van economische ontwikkelingen. Hij sprak zaterdag met premier Nehroe van India, o.m. over de kwestie-Kasjmir. De Franse minister van Buitenlandse Zaken. Plneau confereerde zondag eveneens met Nehroe. trhuisden, helemaal bevredigende herhaling dictatuur ondert geen of nog slechts onbelangrijke boeken ge schreven en gepubliceerd En toch zou hun wereld beschouwing met het heersende communist» iche systeem zijn - Arnold Zwelg. wien> Sergeant Grlscha'' hetgeen hij al t veel beter in een vroegere roman heeft ge ichreven. Zeer typisch Is ook he geval uan Stefan Heym de auteur van „Kruis tocht" dat nog tijdens zijn de Vexenigdf zijn anti-fascistische Staten verscheen verraden zij wat hun le vensinhoud zou moeten zijn. Zij betalen dit ver raad met het algehele on vermogen te kunnen scheppen. De leugens var ie communistische part! kunnen met de middelen der kunst nfet worder beschreven Israëlisch protest tegen Egyptische concentraties Israël heeft bij de gemengde wa penstilstandscommissie een klacht ingediend over Egyptische troepen en wapenconcentraties langs de Is raëlische grens. Israël eist een on middellijk onderzoek door de waar nemers der Verenigde Naties In Londen verklaarde het Labour- parlementslid Arthur Greenwood, dat waarschijnlijk deze zomer een Arabische aahval op Israël moet worden verwacht. „Daarom," aldus Greenwgod, „moet Israël onverwijld de wapens ontvangen die het voor zijn verdediging nodig heeft." HET WEER IN EUROPA SSi Elizabeth op Corsica Koningin Elizabeth van Engeland is za- i terdagmiddag ln gezelschap van haar nicht, prinses Alexandra, per vliegtuig op Corsica aangekomen, vanwaar zij met de herog van Edinburg (die zich daar reeds bevond) een tocht van een week door de Middellandse Zee zal maken aan boord het koninklijk jacht Britania. I Dublin Londen ONO lodstil PfNO NNO l« ders-, stucadoor- en steenhouweröbedrijf, nog geen overeenstemming werd be reikt. Dankbaar De Nederlandse Christelijke Bond van erknemers in de hout- en bouwnijver heid uit zijn dankbaarheid over het feit, dat de vrede in de bouwwereld tot nu toe Is bewaard. Zij hoopt, dat ook in de nevenbedriJven tot spoedige overeenstem ming kan worden gekomen. Tienduizenden hebben dit week einde weer genoten van de zon Het was nog winters koud, maar buiten de wind leek het op voorjaar Aanhoudend schraal weer Tot morgenavond verwacht De Bilt droog weer met enkele overdrijvende wolken velden. Zwakke tot matige oostelijke wind. dezelfde temperaturen als vandaag of iets hoger. (Opgemaakt om 11.15 uur.) ZON EN MAAN Dinsdag 13 maart: zon op 7.01; zon onder 18.43; maan op 6.51; maan onder 20.17.

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 1