DE LEVENDE NATUUR Johannes Passion wordt 15 maart uitgevoerd W5 met melk meer mans 'Zi0 BEURSBAROMETERi Na een moeilijke week kwam er verbetering TIMSTRA 5 TAAAR LEEFDE in die dagen van U ijzige koude en van sneeuw, die alles bedekte, in het hart van ieder mens het stille verlangen naar de lente. Gij hoorde ervan in trein en bus. Men sprak erover op kantoor en in huis. En waar de mensen het er niet over hadden, werd er stellig over gedacht en gepeinsd. Wanneer toch wordt het lente? Niemand be hoeft zich daarover de schamen. Want al is de natuur om ons heen niet dood, wij beleven dat koude jaargetijde toch als een tijd, die ons aan de dood herinnert. Het begon al in september en oktober, toen de herfsttooi van de bossen onze aandacht gevangen hield. Dat was wel mooi.... maar dat was ook steryen. Het zomerse leven, de zomerweelde ze vamen een einde. In plaats daarVan kwa men kale en naakte takken, de dorre vel den kwam de stilte, de eenzaamheid. Maar nu, in het heel vroege voorjaar, terwijl de kalender nog winter wijst, nu komen daar de eerste symptomen ban het nieuwe leven. Juist voordat de strenge koude begon, waren de mossen aan de walkanten al zo aardig' bezig. De knoppen van de iepebomen werden alweer rond. De kastanjeknoppen leken reeds te zwel len. En nu zullen de sneeuwklokjes wel spoedig komen En de crocussen, het speen kruid, de dotterbloemenOch, men be hoeft nog geen bioloog van professie te zijn om naar al die mooie dingen intens te verlangen. Want het hart van ieder mens Is ingesteld op het leven en niet op de versterving, niet op de dood. Daarom staat geen mens onverschillig tegenover de levende natuur. Dat leven om ons heen raakt ergens, in de een of andere schuilhoek van ons hart, een zeer gevoelige snaar aan. Wij herkennen in dat leven iets van onszelf, zoals wij in onszelf iets van dat leven herkennen. Als het erop aankomt, kan een mens zich zo hopeloos alleen gevoelen. Bij tijden komt daar in ieders leven een gedachte, dat men >alleen, heel alleen door het leven gaat. Er zijn dan vragen en er is de worsteling op het antwoord en dat al lés draagt een onzegbaar persoonlijk karakter. Frederik van Eeden heeft dat eens onder woorden gebracht, toen hij aan het strand stond •en dichtte van het wolkenheer" dat ,.op de kimme een wijde wade spreidde". Maar iedereen weet daar wel wat van. En zie nu is het net, of dat ontwaken van de natuur in het voorjaar de mens in zijn eenzaam heid aanspreekt. Of"het hem een antwoord geeft op niet uitgesproken vragen. Een antwoord, dat in hoge mate beslag op hem legt. Een antwoord, dat hij nodig heeft en waarnaar wij allen nu begerig uitzien. Dat is de ondertoon van de korte zin. die dezer dagen zo vaak werd uit gesproken: Het dooit! LEVENSKRACHT Het is de moeite waard, dat verlangen wat nader te bezien. Ik vraag nog eens: Waarom toch die hunkering naar de lente? Wel, zegt iemand, vraagt ge dat nog? Natuurlijk om de rijkdom van de schepping, die wij dan te zien zullen krij gen! Om de eindeloze verscheidenheid, zegt de ander. Om de vreugde, die er uit spreekt, zegt een derde. Het is allemaal waar. Toch zou ik dieper willen graven en zeggen: Om de schier eindeloze levens kracht, die zich in de lente als voor onze ogen openbaart. Want dat is wat, weken tijd de natuur uitbot bloei kot Ja - in enkele >n ^uitloopt is wat. En ziet. Laat de wijze, waarop één enkel blad is opgebouwd. Over de miljoenen en miljoenen cellen, waaruit zo'n blad, zo'n tak, zo'n bloem Elk van die cellen heeft in het grote geheel, dat boom of struik of kruid heet, zijn eigen plaats. Ieder vervult er zijn eigen functie. En alleen uit de samen werking van al die cellen komt datgene voort, wat wij met onze ogen zien. Schaamt u er nooit voor, daarover ver wondert te staan, want zo ergens, dan is er voor verwondering plaats bij hetgeen zich in de lente als voor onze ogen af- En nu kunt ge wel zeggen, dat het einde van alle leven toch maar de dood is, en dat wij in onze verrukking over het voorjaar maar eens een beetje nuch terheid moeten betrachten. Maar bedenk wel, dat de natuur ons steeds weer doet zien, dat het leven tóch sterker is dan de dood. Want heel die plant, die daar zo mooi bloeit, mag desnoods afsterven, het zaad, dat hij heeft gevormd, ontkomt aan de dood. Het valt op de grond en zal het volgend voorjaar, in het volgend regenseizoen weer ontkiemen. In het won der van de voortplanting schemert de onsterfelijkheid van het leven door. Een Duits bioloog heeft eens daarover pein zende, onderscheid gemaakt tussen twee soorten protoplasma: het kiemplasma en het lichaamsplasma. Door het kiemplasma zou dan het zaad, waaruit de plant ont staat, heel stoffelijk zijn verbonden met het zaad, dat de plant vormt. Er zijn nog veel meer verschijnselen, Waaruit de kracht van het leven ons toe spreekt. Ik had het daar straks over de bomen, die in de herfst hun bladeren af werpen. Gebeurde dat niet, dan zou die boom in de winter, wanneer hij uit de grond niet zo gemakkelijk of in het ge heel geen water kan opnemen, van water gebrek sterven Want vanuit die bladeren IIIIIIIIIIIIIIIIIHI|l|||l|lli|l|l|lllllllllllllllllllllllllllllllll WAARDERING iimiii verliest een boom nu eenmaal grote hoe veelheden water. Het verlies van die bladeren beschermt de boom tegen de kwade kansen van het slechte jaargetijde. Het vermogen, bladeren af te werpen, houdt hem in het leven. Dat vermogen betekent dus niet anders dan levenskracht. In nog veel sterkere mate ziet ge het zelfde verschijnsel in andere vorm aan de rand van de woestijn. Waar daar maar even water is, bot l\et leven uit. Onlangs nog las ik ergens, dat de natuur daar van een sterke levensdrang blijk geeft. Soms gaan de wortels heel diep om het bodem water te bereiken. Soms ook zijn ze heel oppervlakkig, zodat de plant van ieder regenbuitje kan profiteren. Vaak heeft de plant, zoals bij de cactusachtigen, bijna geen bladeren, zodat het vochtverlies uitermate beperkt is. En zo voort! Waar „Het dooit" DOOR prof. dr. L. W. Kuilman HET LEVEN EN DE DOOD Daarmede wil ik de realiteit van dood in genen dele ontkennen. Wij zi de werkelijkheid van de dood immi overal. Daar zijn aan het leven, zoals dat in allerlei levensverschijnselen war nemen, grenzen gesteld. Worden die ovt niet meer heerste? Hoe zou onze aar de er wel uitzien, wanneer de dood niet steeds weer aan het leven een einde maakte? Ik moet u eerlijk zeggen, dat ik dat niet weet. Maar wanneer u, met wat heel gewone belangstelling voor de levende natuur, met die vraag zit, kan ik u wel verzekeren, dat een bioloog er nog meer moeilijkheden mee heeft Ik zou u bij wijze van voorbeeld willen herinneren aan het grote aantal zaden, dat vele van onze wilde planten maken. Van die talloze zaden groeit maar een heel enkele uit tot een nieuwe plant De rest gaat te gronde. Daar is eenvoudig geen plaats voor. Ik denk er voorts aan, dat het gelukt is, uit het allerbovenste stengeltopje van som mige planten een geheel nieuwe plant op te kweken. Met andere woorden: in dat topje, misschien maar een tiende milli meter dik, zijn alle vermogens, waarover die plant beschikt, vertegenwoordigd. Alle! terwijl toch de normale gang van zaken is, dat die cellen, wanneer ze vol wassen zijn, maar over bepaalde ver mogens beschikken. De rest is op de één of andere manier verloren gegaan. Laten wij maar eerlijk bekennen, dat het heel moeilijk wordt. U ziet in de natuur altijd weer de sporen van een on gelofelijke, een onbegrijpelijke rijkdom Van een rijkdom, zó groot, dat wij er een- •oudig niet bij kunnen. En tegelijk is daai de versterving, de dood. Niet maar zo s over het leven heen neen, maar het leven tot in zijn diepste roerselen aantastend. Met dat leven ten nau verweven Zo nauw verweven, dat ik die beide niet kan ontwarren. En dat niet alleen ik kan mij zelfs niet voorstellen, wat dat betekent: Leven, niet door de dood aangetast. Hier worden w\j gedreven naar Paulus Adriaan Schuurman dirigeert het koor „Laudate Dominum" TN DE STAATSBIBLIOTHEEK van Ber-j.de woorden van Mafctheus toegevoegd: lijn ligt een heel gewoon muziekschrift',,. en naar buiten gaande weende hij met de titel: „J. J. Passio secun-j bitterlijk". Johannes spreekt alleen maar dum Joanncm a 4 Voci, 2 Oboe, 2 Violini,! van het kraaien van de haan. Verder Viola Cont(inuo) di J. S. Bach". Het;heeft Bach na de dood van Jezus aan het handschrift zegt niets over het tijdstip van!kruis twee verzen uit Matth. 27 toege- itslaan en Iaat aan de muziekhistorici j voegd, nil. de verzen 51 en 52 over de vaststelling van de eerste uitvoering j aardbeving en de opstanding der heiligen, •er. Men veronderstelt dat dit op Goede'Johannes spreekt "hierover helemaal niet, Vrijdag van het jaar 1723 zal zijn geweestj wel over de beenbreking, waarover Mat in de Thomaskerk te Leipzig, enkele I theus weer zwijgt. •eken voor hij (op 13 mei) officieel zou i Men kan zich natuurlijk afvragen, waar- •orden bevestigd als Kantor aan de|om Bach die korte tussenvoegingen ge- Thomaskirche. gewoon en zo eenvoudig het hand schrift in de Berljjnse bibliotheek mag zijn, het is in werkelijkheid een der grootste scheppingen van een begenadigd mens, die voor het lijdensverhaal van Christus tonen vond, zoals die nog bij niemand in zulk een heilig vuur uit het hart geweld waren. En zoals die ook na Bach niet meer zijn geschreven. Dit geldt vens niet alleen voor de Johannes Passion (waarvan hierboven sprake is), ook van de Matthaus Passion, die - zoals vaak wél gebeurt - beslist niet hoger wil stellen. Bij de waarde-vergelijklng tussen beide Passionen ziet men vaak het belangrijkste punt over het hoofd, nl. de tekst. De es theten zouden moeten beginnen met een vergelijking van de Bijbelgedeelten, ze zouden eerst theoretisch werk moeten gaan doen. En dan zouden ze tot de over tuiging komen dat Bach ntet ail een com ponist, niet alleen muzikant, maar ook theoloog was. Het volkomen andere as pect al zijn dan natuurlijk de feiten gelijkluidend dat Mattheus aan het lijdensverhaal geeft, doet beseffen, dat Bach in het Johannes Evangelie tot een andere uitdrukkingsvorm moest komen. Tussenvoegingen yELFS AL GEBRUIKTE HIJ terwill-e van het totale verloop en de directere zeggingskracht twee korte tusSenvoegin- uit het Evangelie van Mattheus SO LONG de King Size sigaret die gegarandeerd 85 mm lang is! J. BLOK- SCHEVENINGEN T7EN duizendpoot, die meende dat De fiscus hem gegrepen had, Zei tot zijn consulent, Van Deelen: „Ik ga daar op mijn poot staan spelen." „Dat wordt", zei toen de man, „dan wel Een machtig, duizendvoudig spel." schreden, dan volgt onherroepelijk' de dood. Grote hitte, sterke droogte, onjuiste voedingU weet van die grenzen aan. het leven ook wel wat af. Soms ook zijn daar de levende vijanden van het leven: bacteriën, schimmels, parasietenook daarmee is de mens van deze eeuw aar dig goed vertrouwd. De dood wenkt overal. Maar nu moet ik toch nog een paar voorbeelden geven, waaruit de plaats, die de dood in de levende natuur inneemt, wat duidelijker wordt. Ik denk aan de bekende ziekte onder de konijnen, die in deze jaren west- Europa teistert, de myxomatose. Het is een bacterieziekte en het schijnt wel dat onze langoren daardoor met de 'ondergang en algehele vernietiging worden bedreigd. Zullen ze althans in dit deel van de wereld tot de geschiedenis gaan behoren? V kent, ook zonder biologische scholing, het antwoord: Vermoedelijk zal wel er gens een ras worden gevonden, dat tegen de ziekte uit hoofde van zijn erfelijke aanleg weerstand weet te bieden Wel dan zal dat ras zich gaan vermenigvul digen en wij zullen binnen afzienbare tijd weer net zo veel konijnen hebben als voor het optreden van de myxomatose Het leven zal de dood overwinnen. Dan herinner ik aan hetgeen de koffie cultuur op Java in de tachtiger Jaren van de vorige eeuw overkwam. Een uiterst gevaarlijke schimmel maakte toen de cultuur van de bekende en beroemde ara- bica-koffie onmogelijk. Het gewas ging, behalve op grote hoogte boven zee, te gronde. Het gevolg? Men ging naar Afrika, het stamland van de koffie 'teneinde daar soorten te zoeken, waar de schimmel 'geen vat op had. En het gelukte! Nadat ;t teleurstellende ervaringen had opgedaan met de liberica-koffie, bleek enkele jaren later, dat de robusta-koffie tegen de schimmel restistent was. Het ven overwon de dood. Wil iemand nog een voorbeeld, hij wor- verwezen naar wat zich in Japan bij de jst- en in Rusland bij de tarwecultuur afspeelde. Beide culturen waren aan zekere noordelijke grenzen gebonden. Werd het te koud, dan ging het niet meer. En op het eerste gezicht zoudl ge zeggen: Daar is natuurlijk niets aap te doen. Toch wel want het gelukte in de loop der Jaren, allerlei rassen te vinden en te kwe ken, die de koude veel beter konden ver dragen. Al kon men dan dé dood ten gevolge van de lage temperatuur niet uit bannen, ook hier boekte het leven een overwinning op de dood. Ja maar, hoor ik vragen, wat wilt ge nu eigenlijk? Wat zou dat voor een wereld worden, waar de dood n wü horen hem zeggen, dat de schep- ling zucht en als in barensnood is. En ichter Paulus staat zijn Meester, die ge vaagde van hetgeen geen oog heeft ge- cien, geen oor heeft gehoord en in geen mensenhart is opgekomen. En w(j vra gen: Zou het niet de moeite waard zjjn, it wjj b\j de studie van do levende na- ur eens wat meer aandacht schonken in de dood? En zouden w(j op die manier misschien iets beter gaan verstaan, wat het is, wanneer wij spreken ovei e n d e Want, inderdaad! de rijkdom natuur is onbegrensd. En de men weken naar de Openbaring v« natuur in de lente verlangt, zoekt, licht zonder dat hij er zichzelf va is, het leven dat is: het eeuwige Amerika beschikt thans over vol doende kernmateriaal om 35.000 atoi i m e n te vervaardigen; de Russen hebben voldoende voor 10.000 bommen. Dit heeft dr. Harold Urgy. de winnaar de Nobelprijs voor chemie te Wasffrin- ton verklaard. Gedenkwaardige uitvindingen. In dezelfde tijd dat de Gebr. Wright zich met het eerste vliegtuig in de lucht begaven, begon ASPIRIN zi|n triomf tocht over de wereld. Nimmer IPS maakt heeft. Volgens de Ned. Bach-ken ner Hans Brandts Buys bedoelde Baoh hiermee alleen verduidelijking van de si tuatie en een toevoeging van een affect element. Deze gedachte lijkt me niet on juist en wijst er op, dat Bach in zijn mu ziek ook beeldend wilde zijn. Hij kende en onderstreepte de waarde van de sym boliek in de kunst en om dit te. bewijzen moest hij dus hier tot .tweemaal toe zijn toevlucht zoeken tot de meer beeldende taal van Mattheus. In het relaas van Johannes zijn mind-er kleurrijke details, er is ook minder gele genheid tot tussenvoeging van lyrische ontboezemingen. Johannes concentreert zich veel meer op de eigenlijke lijdensge schiedenis, voert in zijn vertelling minder sprekende personen en minder f iguranten ten tonele en geeft daardoor Bach ook minder kans tot veel ondier scheid en mu- zikaal-psycholggische tekeningen. En zo kon Bach dus de woorden van Christus ook met de gewone recitatief-begeleiding brengen, zonder ze te moeten voorzien (zoals in de Matth. Passion) van een af zonderlijke strijkersbegeleiding, als een soort verscherpt onderscheid met de ge spreken woorden van anderen. Diep.'e en schoonheid Aan de totale werking van de Joh. Pas sion doet dit eöhter niets af, het ver sterkt juist de bewering, dat Bach zich geheel door de tekst heelt laten leiden, die bij Johannes soberder is dan bij Mat- Bach overeenkomstig het Bijbelboek de Irlrrrrrrf V A Zf muziek ook soberder, minder realistisch, i e/epaaf /Ciaagi VJitl/i jminder 6Childerend gehouden. Maar en commissaris aan i s™™1 e» n'B' «vertui- Igend schreef Bach deze muziek, die dit overigens sterk persoonlijk v binnen gekeerd Matthaus Passion. Wordt dit s Amsterdamse telepaat Burlïst V.A.R.A. en tegen de politiecommissaris H. Dijkstra. De omroepvereniging had hem een in terview afgenomen, dat via een zgn. vest zakzender, buiten zijn weten en toestem ming. was uitgezonden. Na de radio-uit- :ending van dat interview had de poli- liecommissarls zich laatdunkend uitgela ten over Burlisto's werkzaamheden bij een opsporingsgeval. P. Veenendaal te Heemstede. Geslaagd do. geneeskunde II: mejuffrouw A. A. Go te Haarlem en de heren E. v. d. Do Rotterdam, R. Grij-m te Oegstgeest, M. xamen: de heren G. H. Holtslag te Lei- C. Koning te Rotterdam, C, H. van La- in te Voorschoten, H. A. Rote rink te Haag, H. v. d. Schaar te Rotterdam en N. G. Skripniikow te Den Haag. Geslaagd artsexamen: mejuffrouw M. G. Dijk te Lei derdorp, mejuffrouw A J. Straat te Leeu warden. mejuffrouw W. G. K. Visser te Voorburg en de heren J. H. Escbbach te Den Haag en P. Seinen te Alphen a.d. Rijn. UTRECHT, 9 maart. Geslaagd voor Sluiökil; Riesse Doet. l M. A. M. de Tilburg; S. Almekerk. J. Nebbeling, Sijpveld. Ilpen- niet het duidelijkst gedemonstreerd door de reacties, die het Evangelie oproept: de aria's. Die zijn in de Johannes Passion van zulk een onvergelijkelijke diepte «schoonheid, dat ik er de aria's uit de; Matth. Passion voor wil geven. En dan ten slotte: is 'net slotkoraal van de Johan nes Passion: „Ach Herr, lass dein lieb' Engelein" niet veel meer een heenwijzing naar het verlossende licht van Pasen, dan de tragische treurzang „Wir setzen uns mit tranen nieder", waarmee de Mat thaus Passion besluit. De Chr. Oratorium-Vereniging „Laudate Dominum" zal de Johannes Passion op donderdag 15 maart a.s. uitvoeren in de Vaste Burchtkerk (Potgieterlaan, hoek Tollenskade) te Voorburg. De dirigent is Adriaan C. Schuurman, cantor-organist van de Maranaihakerk te Den Haag. Als solisten zijn geëngageerd Jeanaiette van Dijck sopraan), Maartje Kliffen (alt), Jan Waayer (tenor), Rom Ka-lrrta en Carel Wil link (bas), Truud Schuurman (orgel), Piet Lentz (viola da gamba) en mevr. C. J. Heierman-Kleute (Klavecimbel). De in strumentale gedeelten verzorgt het Rot terdams Kamerorkest. De Vaste Burcht- kerk is te bereiken met de „blauwe tram" (halte V. d. Wsteringelaan) en met bus N (eindpunt). Kaarten voor dit concert zijn verkrijgbaar bij het bureau van ons blad, Grote Marktstraat 7. Den Haag. Corn. Basdski Nederlanders getuigen tegen Clauberg Het openbaar ministerie te Kiel, West- Duitsland, zal het komende weekeinde in Kleef een aantal Nederlandse staatsbur- bers, hoofdzakelijk vrouwen, horen als getuige tegen de voormalige S.S.-brigade- leider prof. Carl Clauberg. Als arts In het concentratiekamp Ausch witz zou hij medische proeven op voor namelijk Joodse vrouwen hebben geno- In november vorig Jaar werd hij, kort ia zijn terugkomst uit Russische krijgs- ;evangenschap, gearresteerd. Na grondig onderzoek Ronselarijverhaal bleek pure fantasie De twee Nederlandse koopvaardijma trozen Hoen en Mulderij zijn niet geron seld voor het Franse Vreemdelingenle- groen. Dit delen de ministers Beyen. Luns en Staf mee in antwoord op vragen van het Tweede Kamerlid, Jhr. mr. Ruys de Beerenbrouck. Hoen en Mulderij zijn vam hun schip, de Nederlandse kustvaarder ..Jane I", te Bayonne gedrost. Op de avond van 25 januari 1956 vervoegden zij zich in zwaar beschonken toestand bij do kazerne „La Citadelle" aldaar on gaven te kennen bij het Vreemdelingenlegioen te willen dienst nemen. Wegens de be nevelde toestand, waarin zij verkeerden', werden zij weggezonden. De volgende morgen meldden zij zich opnieuw, waarop zij in de kazerne (die géén speciaal de pot is van het Vreemdelingenlegioen!) werden toegelaten. Op 1 februari 1956 liepen zij daaruit weg en keerden op 13 februari 1956 op eigen gelegenheid in hun woonplaats terug. Bij de ondervra ging in Nederland verklaarde een van hen, dat zij reeds tevoren over aanmel ding bij het Vreemdelingenlegioen teza men overleg hadden gepleegd. Deze Nederlanders zijn niet aangeno men voor dienstneming bij genoemd le gioen. De aanneming geschiedt eerst door het tekenen van het definitieve contract te Marseille, kort vóór de verscheping naar Afrika. Hoen en Mulderij zijn in het geheel niet te Marseille geweest. N.V. SLAVENBURG'S BANK DE VERSCHERPTE verhoudingen in het Nabije Oosten en de voortgaan de bestrijding van optredende inflatoire tendenzen hebben in het eerste deel van deze week de continentale financiële centra ongunstig beïnvloed. De Amerikaanse kooporders voor ons hoofdfonds, welke vorige week het koerspeil hoger brachten, lieten ditmaal verstek gaan. De gebeurtenissen van gisteren echter hebben veel goedgemaakt, vooral door de houding van •Wallstreet, waar nieuwe records bereikt werden. Wie 'het Nabije Oosten noemt, denkt on- geve winst middellijk aan de ontzaglijke petroleurn- belangen van het Westen, welke gelegen zijn in onderscheiden Arabische landen. Het gevaar voor een militaire botsing werd deze week groter geacht door de jongste ontwikkeling om Jordanië en daar door ook de vrees voor de ol'ie in diie con treien. Later in de week werden deze minder gunstige overwegingen gecompen seerd door geruchten inzake een op komst zijnde publikatie der resultaten vierde kwartaal, behaald door de Konink lijke Shell-groep. Deze mededeling wordt daarom met zoveel spanning tegemoet ge zien, omdat men aanwijzingen hoopt te krijgen iinzake de dividendpolitiek vai bestuur der Koninklijke. Dat de jaarcijfers over 1955 buitenge woon goed zullen zijn staat wel vast. Over de eerste drie kwartalen van het afgelo pen jaar werd een nettowinst van 113.459.000 geboekt, hetgeen een toene ming van 14.2 pet was ten opzichte var dezelfde periode van 1954. Men kan ei wel zeker van zijn, dat deze gunstige om- j wikkeling in het 4e kwartaal is besten- digd. Wat betreft de dividendpolitiek is vorig jaar reeds gebbeken, dat het bestuur zich weinig aantrekt van eventuele verwachtin gen op de beurs, maat zelfstandig zijn beslis sing neemt, overeen- komstig hetgeen in het belang van het con cern geacht wordt. De Koninklijke heeft de laatste jaren slechts een vijfde van de winst tot uitkering aan de aandeelhouders gebracht. Een agioreserve is bij de moe dermaatschappij bijkans niet meer aan wezig. Of op korte termijn een aandelen emissie op komst is, staat niet vast, maai wagen we te betwijfelen. Als de Konink lijke ook ditmaal een vijfde van de winst wil uitkeren, dan zal ongetwijfeld hoger percentage aan dividend voo aandeelhouders beschikbaar komen, ge zien het feit, dat er een aanmerkelijk ho- Friese beschuit Toch is het zo BLOKKADE MET GRUWELVERHALEN 588) Gaven we de vorige beer een citaat uit het Oude Testament, waaruit de handelsbetrekkingen tussen de Phoe- nicische stad Tyrus en de geheimzinnige stad Tarsis duidelijk aan het licht I den, zandaag zuller ep op de Bijbel moeten doen en wel op het boek Jesaja (23 1), waarin de profeet zegt: „Huilt gij schepen van Tarsis, want zij is verwoest, dat er geen huis meer is, dat niemand daar dit gebied er in slaagden liet zo be- nauwelijks h; langrijke brons te vervaardigen. Zee te drjj> Voorzag Tartessos oorspronkelijk het door de Plu gehele Middellandse-Zeegebied van deze is echter wai waardevolle metalen, toen de Phoeni- van Tartcssc ciërs deze beschaving in Zuid-Spanj' mdden ontdekt, stichtten zji omstreek? Hel dus helib. trokkei tot in het verre Palestina wan gedrongen. Volgens prof. A. Schuiten, i in het bijzonder met het vrangi Tarsis heeft bezig gehouden, is geen twijfel onderhevig dut di identiek is niet de door de genoemde stad Tartessos, waa ligging aan de vroegere mond •n koper uit het Sierra Morrnagrbergl tcwonnen. en het tin werd door d< rartesiërs zelf uit het buitenland he rokken, aanvankelijk van de bewoner1 •an Bretagne, later uit Cornwall. Spo werking zijn in di ihjjnlijk dat de bewo van Tartessos zelf de scheepvaart met het noorden, dus met het tinland, in handen hielden. De Phoenicische volksplantingen san de zuidkust van Spanje, op de Balearen en op de noordkust van Afrika waren echter niet voldoende om het handels monopolie te verzekeren. Om nu te verhinderen dat de Grieken de Zuilen van Hercules zouden passeren en hel rijke h&ndclsgebiéd Tartessos zouden ontdekken, strooiden de Phoenicische zeelui in gesprekken met hun Griekse collega's het praatje in de wereld dal imand de Straat van Gibralta; chrikkelijke Okea üigwekkende rivie inde; dat men in kkende dat daarachter de de liuiv geleverddat schrikkin 'an de Griekse al dergelijk fraais irde af ïebied •oiihat 2500 v. Chr. kort na de ontdekking do Briu-e eilanden d. lelijk dal Chr. «li orij, :t leven geroepen door dezelfde m wen als die, welke tot de sticihtii in Batavia hebben geleid in de ti in de Oost-Indische Compagnie. Na de stichting van de Phocnicjscl rtorjj Gades behoefde Tartessos n« [uilen eld Drb(j di an Hercules de on der w daarvan een overblijfsel. Met dat al zijn we nog steeds r'arsis "'heeft^vc 'esaja verhaalde, t afgelopen ja; besprekingen in Den Haag voerde, o.a. over de slepende kwestie der zgn. Aus- landsbonds, is men overgegaan tot verho ging van het wisseldisconto met een vol procent Men heeft dit besluit genomen in verband met gevaarlijke loon- en prijs ontwikkelingen in het land. Het ligt voor de hand dat de Duitse beurzen gevoelig waren vooc d-ez* overheidsmaatregel. Londen was eveneens ongeanimeerd ge stemd en -moest de ontgoocheling d-oor het optreden van Jordanië verwerken, terwijl Parijs de moeilijkheden in Noord-Afrika In deze omstandigheden kon ook de Amsterdamse effektenmarkt aanvankelijk weinig levendigheid tonen, ondanks het feit, dat Wallstreet op sommige dagen hoger* koereen zond. Alle internationale aandelen waren la ger gestemd, al trad nadien een verbete ring Ln Ook op de locale markt was de omvang van' zaken klein en de koersont wikkeling traag. Scheepvaartwaarden waren onregelmatig gestemd. Kon. Paket- vaart was lager in verband met de Indo nesische risico's. Ook Scheepvaart Unie brokkelde af. De vraohtenmarkten blijven een opmerkenswaardige vaste stemming aan de dag leggen, met name de tarieven voor het transatlantisch kolen-vervoer. Gisteren echter was de beurs vast nadat er zich donderdag reeds teken-en van her stel -hadden voorgedaan. Kon. Olie ging 15 punten omhoog, met behoorlijke belang stelling van arbitrage. ■op Konink lijke 15 punten verbeterde met belang stelling van arbitrage en in mindere mate de andere Internationale waarden. Scheep vaart was enkele punten hoger en zelfs Indonesische fondsen werden meegetrok- Deze week verscheen het verslag van de beleggingsmaatschappij „Interunie" te Den Haag en het is voor de particuliere belegger altijd leerzaam er kennis van te nemen, op welke wijze beleggingsspecia- listen het hun toevertrouwd vermogen hebben ondergebracht. Uit het verslag noteren wij, dat het grote belang bij de olie-industrie gehandhaafd werd, gezien de zeer gunstige vooruitzichten ervan. Bijna een derde van de Amerikaanse be leggingen bleef gevormd door de relatief stabiele openbare nutsbedrijven. Van het totaal vermogen was per uit. 1955 voor 49.4in de Ver. Staten belegd, 11.1% in Canada en 29.2 in internationale con cerns incl. scheepvaart. De Interunie heeft het dividend verhoogd tot 14 waarvan 2% uit de agioreserve. Bankaandelen waren deze week over wegend wat luier gestemd. De Zuidhol landse Bank heeft een onveranderd divi dend van 8% over het vergrote kapitaal aangekondigd. De nettowinst over 1955 toonde een bevredigende toeneming. De stockdividendén der Ned. Handel Mij werden donderdag jl. voor het eerst ver handeld en brachten f26 per stuk op. De claims Zwavelzuur Ketjen verlieten de markt op f231 voor het recht van in schrijving op nieuwe aandelen en f 40 voor dat ter verwerving van 4% conv. obligaties. Pe Kon. Fabrieken Diepenbrock Rei gers (D.R.U.) verrasten de beurs met een dividend van 12 en een emissie van nieuwe aandelen, waarvoor de aandeel houders een recht van voorkeur hebben gekregen. Deze claims golden op de eer ste dag van verhandeling en ook gisteren f 140 (theor. waarde f 146,50). Deze onder neming heeft enkele moeilijke jaren ge kend. maar heeft sedertdien een opmerke lijk herstel te zien gegeven en het geduld der trouwe aandeelhouders is inmiddels beloond met 12 dividend plus een waar devolle claim. was de inschrijving op de le ning van de Bank voor Nerferlandsche Gemeenten. De Koninklijke Nederland- sche Zoutindustrie komt 21 maart met de aangekondigde emissie van f 6 min. aan delen a 150 pet, terwijl Indola c bare obligaties uitgeeft.

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 5