Gemeentepolitiek ^af voor vele vragen stof HENS TOT MENS Ontkenning van een aanklacht met de daad van het draaiboek Vrijdag expositie paasvee in Leiden NIEUWt LEIDSCHE COUBANT 3 ZATERDAG 10 MAART 1956 Centrale A.R. kiesvereniging Nauwer contact tussen fractie en kiesverenigingen afgewezen "PVE GEMEENTEPOLITIEK heeft in het brandpunt van de belangstelling •L' gestaan op de gisteravond in Rehobóth onder leiding van de heer Chr. v. d. Heuvel gehouden vergadering van de centrale A.R. kiesvereni ging. Wie mocht hebben verwacht, dat zo'n onderwerp van „dicht bij huis" de leden wel in groten getale zou hebben doen toestromen, heeft het toch mis, want nauwelijks dertig mensen hadden de moeite genomen te komen luistern naar de vier A.R. leden van de Prot.-Chr. fractie uit de raad. de heren Woudstra, Knol, Stolp en Ravestein. „De burger vervreemdt gemakkelijk van wat in staat, provincie en gemeen te omgaat, omdat we in een tijd leven van toenemende overheidsbemoeing", zo begon mr. Woudstra zijn betoog. Eén van de benauwste vraagstukken, waarmee Leiden worstelt, is het feit, dat de stad uit haar jasje groeit. We passen tegen woordig wel hoogbouw toe, maar dit geeft toch geen blijvende oplossing. Op vergaderingen van kiesverenigingen hier en in de Rijnstreek heeft wel eens de vraag gespeeld, waarom de A.R-leden uit Leiden wel voor grenswijziging met Oegstgeest ware», en die uit Oegstgeesl zich hiertegen verklaarden. „Wij zitten in de raad om de Leidse belangen te behartigen", aldus spr., „en waar twee gemeenten aan elkaar grenzen kunnen botsingen wel een voorkomen". Overigens achtte mr. Woudstra een streekplan ten zeerste gewenst. Inzake het verkeersjrobleem toonde spr. zich een voorstander van het stre ven de oude binnenstad zoveel mogelijk te sparen. Na gewezen te hebben op het feit, dat het politiekorps niet voldoende kan worden aangevuld, vestigde mr. Woudstra de aandacht op de omstandig heid, dat de ziektekostenregeling voor de ambtenaren niet is opgelost op een wijze, zoals de A.R.-leden dat wensen. De heer Woudstra stond stil bij de finan- oiéle gelijkstelling van het openbaar en bijzonder kleuteronderwijs, verklaarde dat de fractie sterk geporteerd is voor onderwijsvernieuwing en gaf een beeld van de noodsituatie op het gebied van de scholenbouw. Voor een contactcommissie tussen de kiesverenigingen en de Prot. Chr.-j-aadsleden bleek spr. niet te voelen. Financieel Mr. dr. Knol wijdde aandacht aan fi nanciële problemen. Hij ging na op wel ke wijze financiële vraagstukken door getmeentelijke organen, commissies en de raad worden 'behandeld. De begroting heeft, vooral na de oorlog, veel aan be tekenis ingeboet. Na enige woorden te hebben gewijd aan de financiële verhou ding tussen Rijk en gemeenten, een pro bleem overigens, dat al datert van 1865, verklaarde spr. dat Ledden altijd een pri ma financieel beheer heeft gevoerd. Het nare is alleen, dat gemeenten, die zo danig hebbein gehandeld, achter drei gen te raken bij gemeenten, die een min der zorzvuldig beheer wel goed vonden, "ïot slot belichtte spr. het belang van de gemeente-rekening. De heer Stolp bepaalde zich tot de gemeentelijke diensten en bedrijven, en van dit twaalftal in het bijzonder tot de lichtfabrieken en de dienst voor kas beheer en kredietwezen. Hij stond stil bij de centraliserende tendens bij de gas- voorziening en gaf cijfers over de niet alleen tot Leiden beperkte kredietver strekking. liet hij zich niet uit. aangezien commissie ad hoe zich hiermee bezig De Woningbouw allesbehalve benijdenswaardige woningbouwpositie was het domein van de heer Ravestein. Hij kwam tot de con clusie, dat men bij het aanpakken van de woningnood teveel heeft geleefd naar theoretische principes, die steeds maar weer gewijzigd moesten worden, en te weinig heeft geluisterd naar de raadge vingen van deskundigen. De heer Rave stein achtte het een sterk argument in de politieke strijd, dat de socialistische w-oningbouwpolitiek zo'n volkomen lukking is gebleken. Over de gang zaken met de Leidse plannen op dit Bespreking Op deze inleidingen volgde een leven dige bespreking. De leden, die ter gadering waren gekomen, bleken ten- inste grote interesse te hebben In ge meentelijke problemen. Zo werd gespro- over het feit, dat de bouw van het Geref. rusthuis een jaar is vertraagd door gebrek aan medewerking van de •elstandscommissie.jDe heer Ravestein bleek van mening te zijn. dat desnoods beroep op B. en W. kans zal geven op aanneming van het derde ingedien de plan. Eén lid vestigde de aandacht op 'de omstandigheid, dat in Leiden heel wat echtparen een voor hen veel te groot huis bewonen, terwjjl hele ge zinnen het met één kamer moeten doen. Uit het antwoord kon men op maken, dat de raadsleden hieraan weinig kunnen doen. aangezien het beleid van de huisvestingscommissie zich aan hun ordeel onttrekt: deze commissie heeft met B. en W. te maken. Persoonlijk was de heer Ravestein van mening, dat het college van B, èn W. de touwtjes nog wel wat strakker zou nen aanhalen Sommige vragenstellers voelden nig voor grenswijziging ten koste Oegstgeest. maar mr. Woudstra achtte regeren altijd nog een kwestie vooruitzien. Er komt een tijd dat het moet. Een vrouwelijk lid wenste de ning van de fractie te weten over c heidssteun voor kerkbouw. Hiervoor i men echter het rapport van de commis sie-Sassen, dat deze zaak op landelijk niveau bestudeert, afwachten. Met be trekking tot de scholenbouw bleek mei algemeen van gevoelen te zijn, dat di volgorde van de bouw wel eens nadelig is geweest voor het biizonder onderwijs. Chr. Hist, jongerengroep TS DE HUIDIGE JEUGD werkelijk zoveel slechter?" Dat was de vraag die de heer H. R. van der Ridder uit Utrecht gisteravond in Rehoboth aan de leden van de Christelijk-historische jongerengroep voorlegde en ook voor hen beantwoordde. De vergadering, waarin dit gebeurde, stond onder leiding van de secretaresse, mej. J. Zilverentant, die een bijeenkomst van de groepen in „Het Trefpunt" aankondigde. De heer Van der Ridder steldesop de voorgrond, dat de vraag of de jeugd zo- eel slechter is, in haar algemeenheid ontkennend beantwoord kan worden. Er gebeuren op seksueel gebied veel dingen, die onze ouders vreemd voorkomen. Maar omgekeerd kunnen wij ons, aldus spreker, niet verenigen met de zgn. dubbele mo raal ,die de oudere generatie er op na hield; de jongen moest op geslachtelijk gebied ervaring hebben opgedaan, maar het meisje moest rein blijven. Bovendien het opvallend, dat na de oorlog het per centage onwettige geboorten sterk is ge- Hierna belichtte spreker enkele aspec ten van het openbare zedelijke gedrag. Het is tegenwoordig een „goede" ge woonte, zijn gasten op een gewoon .vondje tenminste een glas sterke drank an te bieden. Het alcoholgebruik is ge- j stegen, maar dit is een verschijnsel, datj i Amersfoort op 27, 28 en 29 april wordt door de ouders vaak i (het huwelijk) Voorbeeld De heer Van der Ridder vergeleek hier na de tijd, die zij hoogtepunt had in 1850, en de tijd, die binnen 15 jaar zijn hoogte punt zal beleven: de zgn. patrische trische tijd. De laa'ste periode wordt ge kenmerkt door de grotere plaats die de vrouw in het maatschappelijk leven gaat Innemen, het grotere wetenschappelijk on derzoek en de openheid ook ten opzichte van de seksuele aspecten van het leven. Ouderen voeren, aldus spr.. tegen de jeugd aan, dat zij wel de lusten, maar niet de lasten van het huwelijk wil dragen. De grote woningnood, drie soms een kope ren verloving tot gevolg heeft, is hieraan zeker niet vreemd en bij de beoordeling bij alle generaties voorkomt. Ook de pros-lvan deze. aanklacht mag dit titutie, evenals het lezen van pornografi- AGENDA VAN LEIDEN Schouwburg, 8 uur: jubileumseizoen Litteris Sacrum, „De Plankeniers" uit Naarden met „De koopman van Venetië" /an Shakespeare. Stadsgehoorzaal, half 8: harmoniekapel .Werkmans Wilskracht", 54ste jaarfeest. Leiderdorp, kantine Ver. Touw- fabrieken, half 8: grote feestavond stich ting „De Sleutelbloem". Maandag Schouwburg, 8 uurr abonnementsvoor stelling, toneelgroep Theater met „Boek de maand" door Basil Thomas, yer stadsgehoorzaal, 8 uur: culturele avond „Studium Generale", met mr. A. Hustinx door de woestijnen van Pakistan. De Doelen, 8 uur: Leidse amateur-foto grafenvereniging, vijftig kleurendia's. Kantine Doelenkazerne, 8 uur: VARA- programma „Sergeant, ze gooien Dinsdag Snouek Hurgronje-huis, half 12 v.m.: VIRO, N.S.W en Juridische Faculteit, dr. Adriaan Pelt over: In dienst van de we reldgemeenschap (lunchbijeenkomst). Schouwburg, 8 uur: abonnementsvoor stelling, toneelgroep Theater met „Boek van de maand" door Basil Thomas. Stadsgehoorzaal, 8 uur: uitvoering Brun- hllde. Tentoonstellingen Academisch Historisch Museum (Rapen- ourg 73), 10-5 uur: het Hu's Oranje-Nas- sau en de Leidse Universiteit (tot 17 maart). Lakenhal, 10—5 uur: De stille glans der Gouden Eeuw (tot 26 maart). Nachtdienst apotheken Apotheek Nieuwe Rijn, Nieuwe Rijn 18, tel. 20523. en de Doeza-apotheek, Doeza- straat 31, tel. 21313. Dr. ir. A. Korevaar morgen 70 jaar Morgen wordt dr. ir. A. Korevaar Delft, oud-privaatdocent in de chemische technologie aan de rijksuniversiteit Leiden, zeventig jaar. Dr. ir. Koreva. werd in 1386 te Amsterdam geboren. Hij studeerde aan de Technische Hogeschool te Delft, waar hij in 1912 het diploma scheikundig ingenieur verwierf. In 1919 werd hij te Leiden benoemd. Van 1925 tot zijn pensionering in 1951 was hij bi bliothecaris van de Technische Hoge school. Dr. ir. Korevaar heeft door ve scheidene wetenschappelijke publikati grote bekendheid Zondagmorgengesprek Hoe sta ik tegenover lijden en dood? Het bijzonder Kerkewerk van de Herv. Gemeente verwacht morgenochtend weer groot aantal bezoekers in de kleine van de Stadsgehoorzaal, waar o.l.v 3. L Schoonheim een vraaggesprek zal worden gehouden over het onderwerp: „Hoe sta ik tegenover lijden en dood?" Aanvang 10.30 uur Zaalberg richt bedrijf Nocturne op De Koninklijke Nederlandsche Fabriek van Wollen Dekens voorheen J. C. Zaal berg en Zoon heeft opgericht de N.V. Nocturne te Leiden voor de verdeling van wollen stoffen, dekens en andere textielfabrikaten. o.m. volgens hei noc turneprocédé. Het geplaatst kapitaal be draagt f 10.000. Directrice wordt Zaalberg (Advertentie). 10 vinger syst. 1 blind ritme. STMO GEG. 2—3 MAANDEN KLAAR Kon. Erk. PITMANSCHOOL Plantsoen 65 Telefoon 26558 Tussen de bladzijden Blackboard Jungle, fascinerende film over leven op een Amerikaanse highschool Over de film Blackboard Jungle, die deze week in Trianon draait, is al heel wat te doen geweest. Hij was bestemd om op het filmfestival van Venetië te draaien, maar de vrouwelijke Amerikaanse ambassadeur in Italië heeft het klaargespeeld dat te verhinderen. Zij heeft dat gedaan op zeer aan vechtbare argumenten. Blackboard Jungle zou het buitenland namelijk een volkomen vertekend beeld geven van het leven op Amerikaanse high- schools. Met de hantering van dit argument heeft zij de intelligentie van het publiek wel erg laag aangeslagen. Opvallend is trouwens de overeen komst tussen haar handelwijze en de opvattingen van de Italiaanse rege ring, die ook geen subsidie meer geeft voor films in h<>t genre „Fietsen dieven", omdat men dan zo'n verkeerde indruk van het leven in Italië zou krijgen Daarom worden de klassen bevolkt door leerlingen van de meest uiteenlopende kleurschakeringen, van zuiver blank tot het donkerbruin van Porto Rico i Van het begin af aan is het duidelijk, dat het verhaal van deze Amerikaanse schoolmeester en zijn klas zich afspeelt in een achterbuurt van New York. In de- '.e sloppen en stegen wordt de jeugd op geen enkele wijze opgevangen. Niemand bekommert zich erom of deze jongens op school wat leren, hun ouders niet, zij zelf niet, en ook een deel van het lera renkorps is hierin niet geïnteresseerd. De rassenscheiding is hier afgeschaft. Aantal inschrijvingen is het Vebo-bestuur nog erg meegevallen sche lectuur komt hoofdzakelijk bij di oudere generaties- voor. De houding tegenover het seksuele leven is bij de jeugd anders dan bij de ouderen. Er wordt vrijer over gesproken, terwijl de ouders over het algemeen juist angstvallig vermijden, erover te spreken. Ook het voorbeeld, dat de ouderen geven, is niet best. De huwelijkssoholen en cur sussen over het seksuele leven zijn een aanklacht tegen de ouders die hun kinde ren geen voorlichting hebben gegeven. Het belangrijkste besluit, dat de jongere oog worden verloren. De geboorterégèling heeft in alle groeperingen van ons volk, hoe dan ook, ingang gevonden. Dit büj'kt uit het kleine verschil tussen de ge boortecijfers in de verschillende groepe ringen. Dit geboortecijfer loopt tussen de 3% en ïVi, terwijl de potentie van de vrouw ongeveer één kind per jaar is. Enige tijd geleden is er veel stof opgewaaid over de zgn. scholleren- clubs, die in Den Haag de jeugd op onverantwoorde manier aan „ont spanning" bielpen. Dit was een gele genheid om tegen de moderne jeugd van leer te trekken, maar boe zit het met die ouders, die niet wisten, waar hun kinderen zaten; hoe komen die jongens en meisjes aan dat vele geld om dergelijke feesten bü te wo nen En wat-en met ouderen de redac teuren van dat blad (Cover Girl), dat dergelijlke orgieën propageerde; waren het ook ni-et ouderen, die dit blad in Nederland op de markt brachten 7 Spreker bracht dit niet naar voren om de jeugd vrij te pleiten, maar o-m er op te wijzen, dat het goede voor beeld van ouderen meestal ten enen male ontbreekt. Ook overheid en kerk doen op het ogen blik niet veel. De uitgave van het „bron nenboek" en het rapport over de maat schappelijke verwirideering van de jeugd, had bij spreker verwachtingen gewekt ten aanzien van de maatregelen die de overheid zou nemen, temeer daar sommige richt lijnen al waren aangegeven. Veel kan er gedaan worden, maar beide publikaties kunnen geen aanleiding zijn om te zeg- gn, dat de zedelijke verwording onder de jeugd zo groot is als velen suggereren. De jongeren moeten zich niet gaan ver dedigen; het gaat om de ontkenning van <le aanklacht, niet met woorden, ma-ar met de daad. Er beginnen tekenen te komen van hernieuwde activiteit (o.a. een inter kerkelijke stichting voor verantwoorde gezinsvorming). Onze generatie moet er voor zorgen, aldus de heer Van der Rid der, dat onze kinderen niet dezelfde ver wijten maken aan ons adres, dat er over dertig jaar niet weer een rapport over de verwildering van de jeugd moet worden opgesteld. In een tiental plaatsen in ons land is het gebruikelijk, dat tegen Pasen eer tentoonstcling van mestvee wordt gehou- den. Vele veehouders mesten bun diercr speciaal voor deze exposities, waar hel vee door een deskundige jury wordt ge keurd en waar dus lauweren zün te ha len. Daarnaast hopen de inzenders, mei het oc.j op de komende feestdagen, eer goede prijs voor hun vette ossen, koeien, [kalveren, schapen en varkens te bedln- gen. Meestal wil dit wel lukken, want i dank zü de onderlinge wedijver komt ge woonlijk vee van de beste kwaliteit aan de markt. Hier in de Sleutelstad wordt de zesde Paasveetentoonstelling op 16 maart door wethouder D. van der Kwaak in het Schuttershof geopend. De heer G. v. d. StoeS, vice-voorzitter van de VEBO '.welke vereniging de *en- toonstelil'iing organise ent). vertelde ons gistermiddag, dat reeds 118 inschrijvingen zijn binnengekomen. Dat is het VEBO- bestuur erg meegevallen, want het slachtvee 16 de afgelopen winter duur ge weest. Daardoor 1-ag hot eigenlijk min of meer voor de hand. dat vele drieren reeds zouden zijn verhandeld. Alleen de inschrijving van schapen was weer teleurstellend. Hoewei de Leidse sohapenmarkt tot de eerste van het land kan worden gerekend en de schapenfok kerij een lucratieve bezigheid is. komen er toch eik jaar weinig schapen op de tentoonstelling. Dit Jaar heeft de lang durige vorstperiode misschien wat rem mend gewerkt, maar over net algemeen is de oorzaak hiervan niet aan te wijzen. Varkens zijn er ook niet veel. maar dit is niet zo verwonderlijk. Deze dieren moeten namelijk direct na de marlet wor den geslacht en daarvoor Ligt de dag, waarop de Paasveetentoonstelling wordit gehouden, nu eenmaal niet gunstig. Er zullen 150 koeien (vorig jaar 170) worden geëxposeerd. Het roodbonte vee slag het vleestype bi] uitnemendheid overheerst sterk. Waarschijnlijk komt dia doordat he't vette vlees tn. vele huisge zinnen hoe langer hoe meer contrabande wordt. Zelfs de meest doorgewinterde slagers schakelen tegenwoordig van het zwartbont op het roodiboat over! Met kerstmis 1 Nadat de heer Van der Stoel zijn vreug de had uitgesproken over de boven alle verwachtingen uitgaande hoeveelheid in schrijvingen (tot zelf6 van Doven uit Noordholiand). deed hij nog mededeling van een besluit ten aanzien van de vet- veetentoonstellring. die tot nog toe op de vrijdag na de najaansfokvee-exposl'-ie werd gehouden. Er was voor deze ten* toonstelflri-ng nooit zo veel belangstelling, omdat septemoer nu eenmaal een maand is. waarin geen bepaalde feestdagen vail- len. In principe heeft het VEBO-bestuur dan ook besloten om dnplaats van deze najaans-vetveebentoonstellanig met kerst feest een dergelijke expositie te verzor gen. Het is een experiment, want zoiets is ln ons land nog niet gedaan, maar de VEBO-mensen hebben van deze dat-um- versohuiving wel goede verwachtingen. Zes jaar voor doodslag Het Amsterdamse gerechtshof heeft gisteren dp 42-jarige opperman Ab van der W„ die op 22 oktober vorig jaar zijn broer een dodelijke steek met een mes toebracht, wegens doodslag tot zes jaar veroordeeld. (Eis zeven jaar.) (3 onze TOONKAMER MOLENSTEEG 27 TEL. 21375 j Cultuur Filmavond Lissone- Lindeman Het reisbureau Lissone-Lindeman hield gisteren in de foyer van de stadsgehoor zaal zyn jaarlijkse toeristische film avond. In afwjjking van de voorgaande jaren werden films vertoond die door de afdeling pers en propaganda in de lan den waarheen Lissone-Lindeman reizen organiseert waren opgc nomen. De film „De wonderlijke winkel" gaf Impressies van reizen naar verschillende delen van Europa, benevens indrukken van alle accommodatie die de reizigers in de trein, op de boot en in het vliegtuig wordt .geboden. Voorts stond op het pro gramma de film „La douce France", die het leven in en de toeristische beziens waardigheden van Parijs in beeld bracht en de geoorloofde luiheid van de vakan tieganger op het strand van de Middel landse Zee liet zien, Ten slotte werd de film „Mensen die de wereld kleiner ma ken" vertoond, een documentaire van het luchtverkeer naar plaatsen buiten Europa. De heer C. J. Me'iSch ier aarde besteld Gistermorgen is met een sobere plech tigheid op Rhijnhof het stoffelijk over schot van de heer C. J. Metsch teraarde- besteld. De heer Metsch was ere-lid van de afdeling Leiden van de KNVB. Velen bewezen de overledene de laatste eer. Onder hen bevonden zich de heer W. Caro, ere-voorzitter van de afdeling Leiden van de KNVB, het dagelijks be stuur van deze afdeling en afgevaardig den van UVS, Lugdunum, „Leiden", Quick Boys en Docos. Op verzoek van de familie werd aan het graf niet gespro ken. Een dokter nodig? De zondagsdienst der huisartsen te Leiden wordt waargenomen door de dok ters Donders, Hartman, De Jager, Postel en Verbrugge. Welke apotheek? De avond-, nacht- en zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van zaterdag 10 maart 1 uur tot zaterdag 17 maart 8 uur waargenomen door apotheek Nieuwe Rijn, Nieuwe Rijn 18. tel. 20523, en de Doeza- apotheek, Dot traat 31, tel. 21313. nauwelijks uit de koudè aar de gestoken of het is al gezegd: „Die Liegeniertjes zijn wat dom. Ze missen de culturele inslag". De critici hadden moeten besef fen, dat het juist voor hen geldt, dat men alleen met liefde en ge duld ezels leert dansen. Voor hen is er bovendien dit woord van Oscar Wilde: „Het is eenvoudig monsterachtig hoe de mensen tegenwoordig allerlei dingen ach ter iemands rug zeggen, die vol komen waar zijn Laten ze niet bezorgd zijn. Hun culturele verheffing is gewaar borgd. Met volle overgave heeft Liegenier aan zijn eigen culturele ontwikkeling gewerkt. Toen na de 25-jarige bruiloft van zijn ouders, die beiden al „zilveren draden tussen het goud" hebben, een niet onaanzienlijk aantal fles sen wijn van de feestdissen was overgeschoten, heeft Liegenier, drie zomerse weken lang, elke avond na het zwemmen zijn bib berend lijf kunnen verwarmen met enkele slokken uit een fles, die het etiket „Cultura" droeg. Liegenier dronk avond aan avond en heeft daaraan zijn diep-cultu- rele inslag te danken. LIEGENIER Jan, Albert en Cees nthousiaste brief van de iogewoerdse bloemist .Jan van den Berg uit Zwitserland gekomen. Een brief, waarin staat, dat h(j en zün collega Albert Rlel van de Haarlem merstraat en chauffeur Cees (de Droge) van Egmond Hollandse tul pen en narcissen ln Zwitserse etala ges zó tentoonstellen, dat de mensen in drommen blüven staan en almaar mompelen of uitroepen: „Wunder- bar"Aber das 1st doch unglau- blieh. Het ztJn Rjjnsburgse tulpen en nar cissen, die daar de Zwitserse aandacht trekken in Sankt Gallen, Luzern, Bern, Ziirich, Basel en Aargau. Door exporteur Nic. den Heyer op de Rjjns- burgse velling Flora gekocht en met een grote vrachtwagen de duizend kilometer lange weg naar Helvetia opgezonden, Cees de Droge op de bok en Jan van den Berg en .Albert Biel naast hem maar praten en roken en zeggen: „Kük daar es" en deskundige gesprekken over bloemen voeren. In de spiegelgeruite uitstalkasten van de grote Migros-warenhuizen zijn honderden en honderden tulpen en nareissen zo door Riel en Van den Berg gerangschikt, dat buiten hon derden de pas inhielden, bewonderend keken en converseerden en dan naar binnen liepen om de winkel juf rou- wen te vragen: „Wievlcl kosten diese Bumen?" Waarop ze verbaasd over de pracht en over de prijs weer bulten kwamen, „die Nasen in die Blumen steckend". Rynsburg heeft, aan het Zwitserse front voor zijn bloemen gestreden. „En met succes, dat verzeker lk u", schreef de heer Van den Berg. Veld heer Nic. den Heyer Is zelf ook nog komen k(jken, zwijgend maar best tevreden, omdat deze actie alweer zoveel groter kon worden opgezet dan die van vorig jaar, waarover wij toen hebben geschreven. Eerste kievitsei 'p'EN enthousiaste moeder belde ons gisteren uit Voorschoten op, om te vertellen dat haar zoon in een polder de eerste kieviten had gezien. Het was mevrouw Nell, Leidseweg 1S9, die altijd erg meeleeft met haar zoon Siem, wonneer die met zijn kijker de polder intrekt. Natuurlijk is er altijd baas boven baas. De heer Jaap Taapken, onze zo gewaardeerde medewerker voor het vogelleven, reageerde namelijk met de mededeling, dat hij de vorige week al keiviten had opgemerkt. Er was iets in zijn stem van: Als het anders was. zou ik me schamen. Maar wie zit er nog uit te kijken naar het eerste kievitsei van 1956? ln het Dierenpark Wassenaar is het al lang gelegd en gevonden! Toen de sneeuw nog onze weiden bedekte, be zorgde een Australische kievit de heer en mevrouw Louwman deze grote verrassing. Het gebeurde in een uan de middenvolières van de Louisehal. En om de zoekers van kievitseieren onder ons gerust te stellen: uiteraard „buiten mededinging'' Bouwen onder plastic '"POEN HET HOTEL van Nicolaaa •*- Kroese's Wondertuin ln Warmond eind vorig jaar voor een groot deel uitbrandde, werd aan veel verwach tingen de bodem ingeslagen. Men was namelijk al begonnen aan de voorbereidingen voor het nieuwe sei zoen en nu kwam deze ramp er tus sen. Maar Nicolaas Kroese is niet de man om bij de (verbrande) pakken te gaan neerzitten. Hij gaf direct de Warmondse aannemersmaatschappij Panagro opdracht, tot de herbouw over te gaan. Dezer dagen heeft die herbouw een spectaculair stadium bereikt. Over de in de felle kou gelegde dakbalken ls op een ondergrond van visnetten een plastic beschutting aangebracht, ook weer afgedekt met netten. Daar overheen is nog een lattenbescherming gelegd om de sterke wind de baas te worden. Nu kan ln het huis zelf wor den voortgewerkt aan het opnieuw Inrichten van de eerste etage. Wat voor soort dak er op komt ls nog niet beslist. Er is Ho, PLASTIC DAK GROOT GEMAK In de tuin zelf hebben zich enkele veranderingen voltrokken. Het prach tige Zaar.se huis is verplaatst tot dicht bij het hotel cn wordt daarmee verbonden door een glazen gang. De bar wordt van het hotel naar dit Zaanse huis overgebracht. Op zijn beurt heeft de nieuwe bar een ver binding gekregen met het houten restaurant. Er wordt ook hard ge werkt aan de nieuwe tuinbeplanting. Vooral de atoomtulpen van prof. dr. De Mol zullen wel de nodige aandacht trekken. Naar Frankfort S~\P DE Frankforter Voorjaars- beurs hebben tal van Leidse produkten het rood-wit van de Sleutelstad hoog gehouden. Een aantal bedrijven, als we het goed hebben waren het er vijf, toonde daar wat onze werknemers weten te presteren. Er was in Frankfort vuurwerk van Kat, men kon er breigarens van Clo$ en Leem bruggen en van de .Leidse Wol spinnerij bewonderen, en natuur lijk waren er onze dekens: van Zaalberg en van Van Wijk. Figuratief A RIE van Houwelingen, Frans de Haas, Paul-Antoine Lauwers, -Jan Strübosch en Aat Verhoog gaan samen exposeren in het gebouw van de Vr(je academie, Hoefkade 101 te Den Haag. Nol Kroes werd gevraagd om de (en- toonstelling vanmiddag te openen. Over Arie willen we hier een paar dingen vertellen. H(j werd ln 1934 te Zoeterwondc geboren, stndeert aan de Haagse academie voor beeldende kun sten, is lid der Vrije academie, draagt een forse kroezige baard en woont te Voorschoten, Schoolstraat 40. HU maakt op de bovenvermelde expositie zijn Waarom de vijf jonge kunstenaars samen exposeren? „Onze voorkeur voor het figuratieve cn hiermede sa menhangend ons aanvaarden van de realiteit bracht ons te zamen. Er is eenzelfde voorkeur om de werkelijk heid in de beeldende kunst te ver- wezeniyken." Jongensintemaat JN HET KORT hebben we reeds ge- meld, dat de buitenplaats Leevliet te Warmond is verkocht aan de Haagse zakenman, de heer M. Jacobs. Reeds geruime tijd heeft de heer Jacobs ge zocht naar een geschikte plaats om een internaat voor jongens te vestigen. In Warmond meent hij de ideale vesti- aingsplaats te hebben gevonden. In de komende maanden zal de buitenplaat* och eel worden ingericht. waarbij slechts een verbouwing van niet zeer ingrijpende aard nodig zal zijn. Het is de bedoeling per 1 mei te beginnen met 25 jongens, tn leeftijd variërend van 12 tot 18 jaar. Dit zullen jongens zijn, die om de een of andere reden niet in de ouderlijke woning kunnen verblijven, bijvoorbeeld omdat de ouders tijdelijk buitenlands vertoe ven. Drie interne leerkrachten zullen toezicht uitoefenen op het huiswerk. De jongens bezoeken de onderwijs inrichtingen in Leiden. De heer en mevrouw Jacobs verzekerden ons. dat het niet hun plan is. hier een „han delszaak" van te maken. Zij stellen er integendeel prijs op, een echte ge zinssfeer op het internaat te kweken. De mens Keesom T/'RIJWEL alle landelijke bladen heb ben een „In memoriam" gewijd aan de grote Leidse natuurkundige W. H. Keesom. We veroorloven ons. hieron der twee citaten af te drukken, omdat ze de mens Keesom op zulk een hartelijke wijze belichten. Het eerste is van de hand van prof. dr. J. A. A. Ketelaar te Amsterdam in Het Parool: „Als mens werd een ieder getroffen door de grote rust, waar mede hij zijn steeds zorgvuldig over wogen woorden uitsprak. Hij sprak niet veel, niet meer dan juist voldoen de was om zijn denkbeelden of zijn kritiek duidelijk te formuleren. Zijn humor brak door op onverwachte mo menten. Zo zei hij eens. met een lichte zelfspot om zijn grote lichaamsom vang, dat h^m de lust in het schaat senrijden was vergaan, sedert hij zijn schaatsen niet meer kon zien." En prof. dr. K. W. Taconis schreef in de N.R.C. onder meer: „Karakteris tiek voor prof. Keesom was tevens zijn uiterst milde humor, wanneer hij iemand terecht moest wijzen of ook zijn vrienden de waarheid moest zeg gen. Zo antwoordde hij prof. M. de Haas (die een beetje doof werd) in de trein naar Delft, toen deze zich er over beklaagde, dat naar zijn mening de studenten hun antwoorden bij exa mens met steeds minder stemgeluid voortbrachten, dat dit wel zo zou zijn, maar dat hij vond. dat de spoorwegen de zitplaatsen elke week nauwer Het best hebben misschien de Ar gentijnen hem geschetst, toen de kran ten ter gelegenheid van zijn voorzit terschap in Buenos Aires van het In ternationale Koudecongres in 1932 op merkten, dat al zijn gedachten en voorstellen volkomen evenredig waren aan zijn persoonlijke omvang. Wij zullen zijn herinnering in ere houden en betreuren zijn heengaan des te meer, daar wij hem zo gaarne ge gund hadden na zeven jaar zijn zoon, professor in de natuurkunde in de Ver enigde Staten, op wie hij zoals op al zijn kinderen zo trots was, dit voor jaar ter gelegenheid van zijn 80ste ver jaardag terug te zien." de negers. Onder hen gaan ook bendeleiders-in-de-dop schuil. En op de ze school doet de jonge onderwijzer Da- dier zijn intrede. Reeds de eerste dag maakt het hem duidelijk, dat hij zijn eer ste schrede heeft gezet in een oerwoud, bevolkt met wilden. Deze jongens zijn door geen enkele band gebonden, noch van moraal, noch godsdienst*. noch van eenvoudige men selijkheid. Het wordt een ongestoord zwa re gang voor deze onderwijzer. Zoekend en tastend moet hij de weg zien te vin den om de interesse van deze jongens te vangen. Hij moet een onderwijzeres, die in de bibliotheek wordt aangerand ont zetten. Hij maakt het mee, dat de jongens een kostbare platenverzameling van een collega, door hem in vijftien jaren van verzamelen bijeen gebracht, moedwillig vernielen. Hij wordt zelf in een steegje overvallen en afgeranseld. Zijn vrouw krijgt anonieme brieven dat hij haar on trouw is. En toch slaagt hij erin de over winning op de misdadige elementen te behalen. Zonder te moraliseren of zoete broodjes te bakken, zonder ook een ijze ren discipline in te voeren en de knoet te laten regeren. Dit ongewoon boeiende gegeven is vastgelegd in een reeks ongehoord fasci nerende beelden. Onder regie van Richard Brooks zijn hier spelprestaties van de bo venste plank geleverd. Glenn Ford geeft een onvergetelijke creatie van de onder wijzer, en de spelers van het tweede plan doen al niet voor hem onder. Blackboard Jungle is een belangrijke film, die ieder, die met de jeugd heeft te maken, veel heeft te zeggen. Sterke film over het leven op een highschool in een Amerikaanse achter buurt). Doctor in the house Voor de tweede maal in niet al te lan ge tijd is de film „Doctor in the house" in Leiden terug. Ditmaal prijkt zij op het programma van Casino. We kunnen over deze film kort zijn. Het is een uit stekend voorbeeld van de manier, waar op de Engelse filmers de humor hante ren. „Doctor in the house" doet grepen uit het leven van studenten op een me disch college, vanaf de intrede tot en met het eerste zelfstandig optreden. Richard Gordon heeft met zijn humoristische pen de studentenjool alle recht doen weder varen. Hij heeft er zelfs zoveel succes mee gehad, dat het vervolg op deze film ook al een ware triomftocht heeft ge maakt, en op het ogenblik staat de Dritte im Bund1© al op sitapel. Dit zegit we"l ge noeg dunkt ons. Ontspanning van de bes- De helden zijn vermoeid Yves Campi heeft, geïnspireerd door reportages van de journaliste Christine Gamier over de negerrepubllek Liberia aan de westkust van Afrika, geruime tijd in dit gebied doorgebracht om stof voor een nieuwe film op te doen. Hij zag er om onbegrijpelijke redenen vanaf zijn filmploeg naar het land zelf over tc brengen, maar bouwde in de studio een dorpje uit deze eigenaardige republiek na. Helemaal onbegrijpelijk is dat ook weer niet, want Campi bleek helemaal niet van plan te zijn een film te maken, die een duidelijk beeld geeft van het le ven in een land, waar negers aan de re gering zijn. Hij gebruikte de couleur lo cale enkel en alleen als achtergrond voor een verhaal, dat zich met evenveel recht overal elders in de wereld zou hebben kunnen afspelen. De voormalig piloot Michel Rivière, een sterke rol van Yves Montand, wil, ge wapend met een trommel diamanten, in Liberia een goed leven gaan leiden. Hij neemt zijn intrek in het hotel van een vroegere Parijse advocaat, Séverin, die hier woont met zijn felle Zuidameri- kaanse vriendin Manuella. Men voelt al waar dit naar toe gaat. De piloot wil met die vriendin de benen nemen, maar eerst moeten de diamanten nog aan de man worden gebracht. Ongelukkig voor Ri vière blijkt de koper een detective te zijn En deze Wolf is piloot van de Luftwaffe geweest. Nadat de hoteleigenaar en zijn vriendin de dood hebben gevonden be sluiten de beide ex-piloten zich door hard werken een bestaan op te bouwen. Dat is dan wel een erg opbeurend klinkend slot, maar „De helden zijn vermoeid" wordt hierdoor nog niet een erg opval lende film. Daarvoor heeft Campi teveel kansen gemist. De rolprent draalt in (Diamanten moeten verkocht ln een na- maak-negerrepubllek). Zwaard Rex brengt een verhaal voor kinderen en voor volwassenen, die kinderen zijn gebleven. Het zwaard der Saracenen is het romantische sprookjesachtige rid derverhaal van de smridszoon, die op het slagveld tegen de Moren van zijn keizer de ridderslag krijgt voor zijn moed. Die van zijn daardoor verworven macht ge bruik maakt, om teruggekeerd van de kruistocht, de edelen te doden, die zijn vrije vader tot lijfeigene hebben ge maakt en gedood. Na welke strafexpedi tie de keizer hem zijn titel ook weer ont neemt, omdat er rust ln het rijk moet heersen De advertentie zegt het wel, maar een haremfeest komt niet ln deze film voor. Het zal er uit zijn geknipt. Als de film helemaal was verknipt, was er weinig aan verloren gegaan. (Een massaprodukt uit Hollywood filmbanket-bakkerij). De witte non Het met tranen overgoten en onder een hyper-sentimenteel gesternte geboren filmwerk „De witte non" is door Lido ge prolongeerd. Deze Italiaanse aanslag op de traanzakjes blijkt dus sterk bij een deel van het bioscooppubliek aan te slaan. Helaas, mogen we wel zeggen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 3