CHRISTELIJK NEUROTONIC In Gibraltar legden 14 marine mannen belijdenis af Prot. seminarie te Madrid niet heropend is HELPT „BARTIMÉUS" Er bestaat nog een Kerk in China die leeft Tweede ronde zaak-Kralingen 2 ZATERDAG 10 MAART 1956 KANTTEKENING Een bijzondere kerkdienst (met H.-doop) bij de Kon. Marine Uit Gibraltar schrijft voet van de befaamde rots, gaven in de vroege morgen van zondag 4 maart het specifieke toonbeeld van de nog niet ontwaakte stad: stilte en rust. Totdat uit de kleine oplopende straatjes, die leiden naar de aanlegsteigers in het ha vengebied, een bonte mengeling van ma trozenkragen, witte mutsen, en unifor men van officieren en onderofficieren opdoemde, zich begevend naar de Schot se Kerk (St. Andrew's Church), om daar een bijzondere kerkdienst bii te wonen. De bijzonderheid van deze dienst bestond hieruit, dat veertien leden van het smaldeel V van de Koninklijke ma rine op deze bijzonder mooie morgen, ver van het vaderland, belijdenis van hun geloof zouden afleggen en twee van hen de Heilige Doop zouden ontvangen. Bovendien werd de gehele dienst ver zorgd door marinemensen, en het gaf een bijzonder caehet aan de te volgen liturgie, het orgel en twee signaalhoorns bespeeld te zien door resp. een ma troos, een machinist en een seiner. Een matroos (wasbaas) fungeerde daarbij Boek VAN DE DAG Bijna zonder woorden, tekeningen van Bertram. Ingeleid door S. Car- miggelt. Uitgave N.V. De Arbeiders pers, Amsterdam. vergeleken b.v. met een te'kenaar. heeft, als schrijver, woorden nodig. vaak nog een groot aantal woorden bo vendien. terwijl de tekenaar het afkan met enkele lijnen en daarbij meestal nog veel directer is dan een schrijver ooit worden kan. En onder deze directe lieden staan de humoristen onder de te kenaars wel in de eerste rij. Neem bij voorbeeld onze (eigen) Otto Dicke. Neem ook Bertram. Bertram is de ver korte vorm van Bertram A. Th. Weihs. Hij is docent aan de Academie voor beeldende kunsten in Den Haag, Hij is een beoefenaar van wat, in het teken- jargon, cartoons" heet. Hij heeft, net als Dicke. een eigen stijl en weer net als bij Dicke het is een eigen stijl. Er zijn er in dit boekje een serie van bijeengebracht. De proevers kunnen ge nieten. zoals ook wij hebben gedaan. Is klokkeluider, terwijl de vlootpredi- kant van het smaldeel, ds J. J, van de Wall, als voorganger optrad, daarbij ge assisteerd door drie officieren als hulp ouderling. Onder de aanwezigen bevonden zich a. de commandant van het smaldeel, alsmede de commandanten en chefs d'equipage van de schepen behorend tot dit smaldeel. Ook gaven blijk van be langstelling verschillende leden van de Schotse Kerk, die, i.v.m. de zeer grote opkomst, hun eigen zetel meevoerden. Nadat orgel, klok en signaalhoorns hun inluidende klanken hadden doen op houden. trad de voorganger, gevolgd door zijn veertien catechisanten, onder bijna ontroerende stilte het kerkgebouw binnen. Na hun plaatsen ingenomen te heb ben nam de dienst een aanvang. Daar klonk uit honderden mannenkelen Psalm 98: Hij heeft gedacht aan Zijn genade, en de lofprijzing: Grote God wij loven it is wel zeer bijzonder, deze woor den te mogen horen uit de monden van zoveel marinemannen, die dikwijls (ter onrechte) zo anders beoordeeld worden. De Schriftlezing uit het Oude Testa ment werd verzorgd door de comman dant van Hr. Ms. ,,De Zeven Provin ciën" en werd gevolgd door muziek voor orgel en twee trompetten Menuet van Handel", welke muziek door haar kwaliteit, met bewonderende aandacht werd aangehoord. Het volgend gedeelte uit de Schrif' uit het Nieuwe Testament werd gelezen door de commandant Ewijok". Zelden klonk het lied van de zee zó passend als bij deze gelegenheid: Psalm 203: O eeuw'ge Vader, sterk in macht, Wiens arm betoomt der baren kracht. Na de prediking, waarin de voorgan ger op duidelijke wijze de waarde var het belijden van het geloof naar vorer bracht, werden de namen opgelezen dooi een officier-ouderling, waarop de veer tien nieuwe lidmaten hun ,,JA" aar God en de Kerk gaven. De bediening van de Heilige Doop aan twee volwassen mensen is altijd weer iets wat een men- stil maakt en hem doet herinneren aan de eigen be loften of nog af te leggen beloften aan de God waaraan wij niet te noemen dank verschuldigd zijn. Onder het On ze Vader" klonk klokgelui. Eén der mariniers van Hr. Ms. ,.De Zeven Provinciën" besloot deze bijzon- zondag, ver van het eigen compositie op dere dienst op i vaderland, met eer zijn signaalhoorn. MELODIE en WOORD der Ethergolven Beroepingswerk NED. HERV, KERK Aangenomen: als predikant voor bui tengewone werkzaamheden (Kompas- werk) J. v. d. Werf te Slijk-Ewijk; naar Oterleek kand. A. v. d. Klaauw te Ber gen (N.H.die bedankte voor Holwerd. GEREF. KERKEN CHR. GEREF. KERKEN Benoemingen Almelo: H. School te Chr School gebrekkiger gen (tijdelijk). te Drachten: L. Lar aan de bl.o.-school I hoofd van de Her' O God De Farizeër bad: ,,0 God, ik dank u dat ik niet zo ben als de andere mensen!" De tollenaar „O God, wees mij, zondaar, genadig!" De Heiland leerde Zijn discipelen bidden: „Onze Vader die in de hemelen zijt, Uw naam worde geheiligd!" Twee mensen baden „O God", omdat zij beiden God zagen als de rechter aan Wie zij reken schap en verant woording behoor den af te leggen. De Farizeër deed dat in het be wustzijn van zijn eigen volmaakt heid de tolle naar in het be wustzijn van zijn mislukte leven. De tollenaar heeft daarna het- „onze Vader" kunnen bidden. Zijn verhouding tot God was niet langer die van rechter tot be klaagde maar die van Vader tot kind. De Farizeër kan het niet zover brengen: hij heeft geen behoefte aan eer. hemelse vader. Ieder mens zal moeten begin nen met het bidden van „O God" en ieder mens mag eindigen met het bidden van „OnzeVader". Omdat Jezus onze zonden op Zich genomen heeft. Hij heeft de vrede met God hersteldvoor wie gelooft. De Raad voor Kerk en Ziekenzorg en Kerk en Wereld organiseert op 5 en 6 mei op Woudschoten te Zeist een art senconferentie m.m.v. de Chr. Vereni ging van Natuur- en Geneeskundigen. Leiding dr. J. C. J. Burkens te Delft drs. J. A. der Hoeven te Den Haag. In weerwil van geruchten Gedurende de laatste dagen van bruari werd buiten Spanje door de dio, in de dagbladen en door bepaalde nieuwsagentschappen bekend gemaakt, dat ,.de aangelegenheid van het theolo gisch seminarie te Madrid was gere geld". In weerwil van dit alomversprei- de bericht heeft een door de Wereld raad van Kerken ter plaatse ingesteld onderzoek de volgende feiten aan het licht gebracht: T. Tot nu toe zijn de deuren van alle kamers, die door de politie op 23 ja nuari werden gesloten, nog verzegeld, met uitzondering van de kamer, waarin zich de schakelkast van de elektriciteit bevindt. Om technische redenen wa: nodig hier binnen te kunnen gaan. 2. De autoriteiten van die Protestantse kerken in Spanje, die verantwoordelijk waren voor het seminarie hebben noj geen antwoord ontvangen op haar peti tie van 25 jainuari en 9 februari. 3. Er zijn tot op heden nog geen bewij zen dat 'de regering de heropening heeft bevolen van het besluit van de minis ter van 28 november 1955, tengevolge waarvan de politie het seminarie sloot op 23 januari- 4. Regeringsinstanties hebben zekere buitenlandse diplomaten evenwel de ver zekering gegeven, dat het seminarie weer toegelaten kan worden onder na der te bepalen voorwaarden. 5. De school voor kinderen, die in het zelfde gebouw als het seminarie was ondergebracht en die door hetzelfde mi nisteriële besluit werd gesloten, is even eens nog steeds verboden, doch dezelf de regeringsbronnen verzekerden de bovengenoemde diplomaten dat hij of ficieel zal worden toegelaten. 6. Het internaat voor studenten en kin deren. dat in hetzelfde gebouw als het ondergebracht en dat ook Advertentie CHR. BLINDENINSTITUUT ZEIST STORT UW BIJDRAGE OP GIRO 31454 ER BESTAAT nog een Kerk in China. En we horen, hoe op het platteland, waar de kerkgebouwen onder de communistische terreur lan ge tijd gesloten zijn geweest, weer kleine bijbelstudie- groepen ontstaan en de kerkdeuren zich hier en daar weer openen. We ho ren van een kerk in Shang hai. die in het afgelopen Chinese Christenen in moeilijk parket door communisme wen., het beginsel yan alle gemeenschapsleven ernstig heeft geschaad. Het antwoord, dat de Christenen op dit alles ge geven hebben, is heel ver schillend. Maar zonder twij fel is het aantal lidmaten van de kerken sterk ge daald. Veel heeft tot deze ineen- schrompeling der gemeen ten echter een ander lidmaten fcgr]jt onder leiding yan -de Christelijke ontvingen zij schijnsel bijgedragen. Se van ker- regering, een „Christelijk ook een westerse opvoe- dert de communistische manifest" op, dat het Ame- ding. Iiun eredienst, hun overheersing is het aantal rlkaanse imperialisme ver- theologie en kerkorde, hun secten erjorm vermeerderd, oordeelde en de kerk be-onderwij's-systéem ert de vaak ten kóste van de Ver zwoer zich te reinigen varf organisatie van hét sociale- ken Er jyn zélfs waarne- alle elementen, die afwij- werk; Mat alles' is^door bui- mers, dié menen, dat het gro-dtste deel Vftn de Chinese ZONDAG II MAART 1956 rrrsum I. 402 m. VARA: 8.0 V.h. platteland: 8 30 IJs en wei 3.05 Meded of gra VPRO: 18.30 Nederl I 21.00 Gram; 21.40 Hersensym: 22.00 Gev muz; 22 20 Act; 22.30 Gram: 23.00 N\ plm. 23.15 Act of gram; 23.25—24.0 Lichte 11.45 De kerk IKOR: 11.30 Vrs cr RHU. 12.55 13.00 Nws en kath nws: 13.10 Dans 1.40 Boekbespr: 13.55 Gram; 14.00 V.d 4.30 Kamer-ork; 15.15 De .vliegend- 19.10 Zondagavondzang; 19.30 He de Corinthiërs De gewone m. Act; 20 35 Pol praatje; 20.45 C Puzzel mee HORIZONTAAL: 1 Eetgei eedschap. 4 turfstrooisel, 8 tijdperk, 10 reptiel, 11 godsdienst, 12 etenbereider, 14 verlich ting, 15 neerslag, 17 kleur, 18 stand van een model, 19 lichaamsorgaan. 21 ver laagde toon. 23 insekt, 24 heilige, 25 drinkschaal, 27 schaap. 28 snelloop, 29 deel van een wiel. VERTIKAAL: 1 Kapitaal bezittende, 2 zwaardvis. 3 rondhout. 5 rivier in Rus land, fi bestemming, 7 kleingeestig, al te nauwgezet. 9 vissoort, 12 schildpad, 13 balk. 15 vagevuur, 16 vod. 20 gevuld, 22 plaaggeest, 24 vreemde munt, 26 gezins lid, 27 tweeklank. P A M P A MORIAAN O S O B R A T A S A G F R E D D I N G LEEST —24.00 Gram. TELEVISIEPROGRAMMA'S N.T.S. 13.45—14.30 Eurovisie: Rep kend, iö.3u Hooisp; ia.00 Vragenbeantw; 20,uu Nws; 2 21.30 Samenzang; 22.00 Amus 23.1a Ca-us; 23.3u Klankb; z- t-rogr overz; u.oo weeroer. y.45 Gevar muz; 21.45 Gram; 22.00 Nws er seerber; 22.15 Amus muz; 22.45 Gram; 23.01 nws; 23.05—24.U0 Gram Brussel 484 m. 12.15 Gram; 13.00 Nws; 3.io veiz progr; 14.30 Gram; lö.4o en lb.4c üem, 17.00 Nws; 17.05 Gram; ïy.uO Goasd -rogr; 21.35 Gram; 22.00 Nws; 22.15 Partje jj nacht. 22.55 Nws; 23.00 Lachte muz; 23.oa .23 Gram; 8.00 Nws; 8.18 Sport i oJu win: muz; y.00 Gym v 9.1o Gram; 9.35 Waterst; y.4o Grai 10.00 „voor de oude dag eau ïg. VARA; 10.20 «mus mu jaar 400 zag toetreden, keQijke leiders, die, dan de waarheid te kort doen, zich onderwerpen a vernèderende publieke v horen. JU Maar juist, omdat dc Zend tegenover het commu- tcnlanders opgezet en uci groötste deel vnn de Cii Kerk leeft, heeft zij haar nistische regiem stonden, draagt nog steeds een uitge- Christenen niet langer problemen, aldus schrijft Het niet tekenen van deze sproken westers stempel. ?esi0ten is bij een kerk, de oud-zendeling in China, verklaring werd een soort Om nog niet te spreken van maai- bij kleine groepen, Charles C. West, in een test voor de loyaliteit der de financiële hulp uit het die zonder verdere hechte overzicht in de Christian christenen. westen, die dit.alles moge- organisatie, samenkomen News-Letter, overgenomen in rijen van de volks- lijk maakte. Het is niet zo voor de eredienst 20.3o Hei hangt Het volle pond, c zieken; 9.25 V d vrouw; 9.35 Mast- men; 10.05 Gram; 10.30 Morgendienst; Grem; l-l^o Lichte muz; 12.2o Voor en tuinder; 12.30 Land- en tuinb me- 12.33 Zigeunencwint; 12.53 Gram, 13.00 13.15 Lichte muz: 13.45 Gram; 14.05 olradio; 14.3o Gram; 14.45 V d vrouw; Gram, lo.4o Vocaal ens; 16.00 Bij bei- denking16.30 Strijkkwart; 17.00 V d 17.00 N\ 18.00 Fra 8.20 Prot bouwmogeihknecit ienking; 23.00 Nw e les: 18.15 Vlaamse lie ilaz'ertrio; 20.00 Omr 20 45 Kunetkaleidosco- 22.00 Nws; 22.15 Kam Nws. 00 Gram; 13.00 Nws; 1! ,15 Koorzang; 14.35 Gra i de volks- lijk maakte. Het door het weekblad De Her- organisaties en de commu- gemakkelijk voor de Chine- a tuurlijk antwoord vormde Kerk. nistische partij zelf echter, se Christenheid deze erfe- van veie eenvoudige Chris- Een probleem, waarmee houdt de "godsdienstvrijheid juist de Chinese kerken te geheel op, getuige de situa- tuur altijd te onderscheiden de hangt sa- tie, waarin een jonge Chris- vanhetpureEvangelie. dat kerken. Christenheid deze erfe- w.w v„»w- de westerse^ cul» tenen op de verwarring, bei- de samenleving maken hebbel - Wi men met het feit, dat het ten' kwam te verkeren, die eraan tèn grondslag ligt. Christendom China binnen- lid was geworden van de Chinese Christen wil ry kwam met behulp van de communistische jeugdver- niet zonder meer ten slacht- Li imperialistische eniging. nadat hij nu we dit alles weten ---=de Chinese Christe- westerse. imperialistische eniging, nadat hij voor zich- offer vallen aan de commu- nen, de scheidsmuren tus- machten. En in een tijd, zelf had uitgemaakt, dat hij nistische ideologie, maar S€n hen en ons weggevallen' dat China, onder druk van daarin Christen kon blijven, hij wil zich ook niet langer Velen van ons kunnen Europa en Amerika, een Enkele maanden later werd. laten inpalmen door een geen Christenen begrijpen grote uiterlijke en innerlij- hij eruit gezet. „U bent met sfeer, die in het vervolg die evenals sommige Chine se revolutie doormaakte, onzuivere., motieven onze vreemd zal zijn aan die van zen, illusies koesteren aan- vereniging binnengedron- gijn ^volk. Dit isj het kern- gaande samenwerking met Deze omzetting tieke Chinese leven is al 100 jaar aan de gang. Nu zoekt want u bent het enige China naar een eigen le- Val, waarin ven Christen venspatrpom en denksys- Zjjn godsdienst niet vaar wel heeft gezegd, nadat hij een tijd lang met ons sa men is geweest". Zo iets Het ontwerp voor de nieu- was njet te verdragen! we grondwet van -China en het gemeenschappelijk pro- waaronder het binnengedron- zijn volk. Dit werd hem gezegd, probleem van de Chinese de communisten. Ook kerken op het ogenblik, ken wij ons soms ongerust AE ïïE r,o^,0 "e,1 vla£..v,an de internatio nale politiek; over het slin- vertrouwen met de Wereld- tjaic raad van Kerken, die door t,or,j Cki" Chi"se""SS,'* nezen als deel van het ka- piirop,- vi. munistische regiem op het woord op de westerse gees- pitalistische front en poli- yan het wtewwen ntt ogenblik werkt, garanderen telijke en economische tieke vijand wordt gezien. een b' iè °vS,nrSHef i?ooek d?£ V„el moeilijkheden zijn ÏSteSfGhl? tHV wifttln't Jot L. W st'p macht die China na ook te vinden op het wijde nese Christenen. En als we eeuwï! weer een niw vS terrein van het Christelijke aan de andere kant de lijst samenkomen voor de erl- houding' niet-corrupt en gemeenschapsleven, dat in zouden kunnen zien van be- dienst dat ze synoden mo- doeltreffend bestuur gege- onvrijheid en onder morele denkingen, die de Chinese een houden en geestelijken ven heeft. Het communisme druk van het regiem tot Christenen tegen ons wes- mogen opleiden. voor zover maakt iets van het oude. ontplooiing moet komen, terlingen moeten hebben, dat in het verlengde ligt zieke land; economisch en 0,°k hjer is er de beinvloe- ^°"den we waarschijnlijk van de regeringsplannen; ze politiek. Is het een wonder, ding door de communisti- nog meer .in de put zitten, hebben die vrijheid slechts dat het op de verbeelding sche opleidingscursussen; Het isdanlookniet het we- in zover ze zich anti-kapi- werkt, en het leven van mil- er is gebrek aan vrij? tijd, derzijdse begrip zelfs niet talistisch" betonen. Een joenen Chinese jongeren be- er 1S de zuigkracht van de in zaken van theologie en deel van de kerkerlijke lei- invloedt? Communisme is grote communistische Plan- levenshouding, dat ons met düigzit dan ook in de ge- een ander woord geworden nen voor de wederopbouw hen verenigd houdt vangenis een ander deel is voor „vaderlandsliefde". en er zijn talloze financiële Het is de wetenschap geëxecuteerd of verdwenen. Dit brengt de Chinese moeilijkheden^ Ten slotte de datzij en wijdeze ver in 1950 stelde een zroeD Christenen in een moeilijk druk op de gemeente zelf. schillen en problemen neer pro-communisten in de parket. Want met hun die het onderlinge vertrou- leggen voor dezelfde God. werd verboden door de minister, niet gedwongen geworden de leerlingen naar huis te zenden", aldus de mede deling van de Wereldraad van Kerken Gere/. Synode art. 31 K.O. In de te Enschedé voortgezette zitting van de generale synode der Geref. Ker ken, onderhoudende artikel 31 k.o., heeft de rapporteur van commissie I, ds. Jac. van Nieuwkoop, de opmerkingen be antwoord, die in het debat in de eerste ronde over het eerste hoofdstuk van het rapport-Kralingen zijn gemaakt. Bij de tweede ronde voerden het woord de leden ds. J. Hettingsa van Har- lingen, ds. W. G. Visser van Utrecht, ds. C. Vonk van Schiedam, ds. H. Bouma van Assen, ouderling J. van Katwijk van Breda, ouderling W. G. van der Leeden van Schiedam, prof. H. J. Schilder var Kampen en ds. J. Francke van Hooge- Ds. Visser accentueerde, dat de synode letten moet op de preciése inhoud van de beslissing van de synode van Kam pen, waarvan de uitspraak van de syno de van Berkel een bevestiging was. Ds. Vonk persisteerde bij zijn standpunt, dat hij inneemt, tegenover de commisir de synode-ieden, die met hem mening verschilden. Spr. blijft van deel, dat de kerkeraad van Kralingcn geen blaam treft, althans niet in de zin, zoals de commissie voorstelt, waarbij de kerkeraad van Kialingen een schud1- belijdenis zou moeten doen. Ds. Bouma wees er op, dat de synode van Kampen eigenlijk geen uitspraak heeft gedaan over de materie, maar al leen gezegd, dat de classis Rotterdam moet toezien, dat haar eigen besluiten worden gehonoreerd Spr. stelde de vraag of hetgeen de commissie voorstelt zich wel verdraagt met de tekst van de uitspraak van de synode van Kampen. In gelijke geest liet ook prof. Schilder zich horen. Hij tekende protest aan tegen de voorstelling van zaken door ds. Vonk, die hij tendentieus noemde. Ds. Vonk heeft de kelkeraad van Kralingen eenzijdig vrijgepleit van schuld. Dit gaat naar sprekers mening niet op, zoals ook de rapporteur reeds heeft opgemerkt. Spr. heeft in Kralingen de feiten geveri fieerd en daarbij bleek hem, dat de kerkeraad aldaar wel degelijk aan te klagen is. D. Francke, die de rij van de sprekers sloot wees er op, dat als de synode zou gaan in de richting van de gedachte van ds. Bouma zij zich bij haar arbeid .zeer zou kunnen beperken. In de zitting van dinsdagmiddag zal de rapporteur om twee uur de opmer kingen, in de tweede ronde gemaakt, nader beantwoorden. Dinsdagmorgen zal de synode in comité vergaderen. Mensen en feiten Te Haarlem is 87 jaar oud overleden ds. M. G.' Blauw, emeritus-predikant der Ned. Hervormde kerk. Ds. Blauw, geboren te Schoonhoven, was aanvan kelijk onderwijzer. Na zijn theologi sche studie te Amsterdam en Leiden werd hy in 1899 predikant bij de Her vormde gemeente Blokzijl. In 1913 werd hij predikant te Spaarn- dam, speciaal belast met de arbeid in de voormalige gemeente Schoten (Haarlem-Noord) In 1939 werd hem emeritaat verleend. uw ZENUWEN wordt U volledig de baas met niet verdovend maar genezend het zenuwpreparaat dezer tijden „Persoonlijkheden" 'J'OEN vorig jaar het blad „Polemios" uit de wereld der periodieken ver dween, hebben wij dat betreurd- Men behoefde het niet eens te zijn met alles wat in dit orgaan verschenen was, om te erkennen, dat het een blad was met een eigen stijl en van een eigen inhoud. Temeer verheugt het ons, dat thans verschenen is, in boekformaat gebun deld, een aantal artikelen van de redacteur van „Polemios", G. Puchin- ger. „Persoonlijkheden", zo heeft Puchinger dit boek genoemd (uitgave Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes), en zijn artikelen hebben betrekking op mannen uit een verder of meer nabij verleden; een tweetal hunner is zelfs nog in leven. Geheel verschillende mannen zijn het, over wie Puchinger in deze arti kelen geschreven heeft, maar hij heeft hen bezien vanuit één gezichtshoek en heeft hen benaderd vanuit zijn eigen reformatorische visie. Juist daarom kon er ook ruimte overblijven voor waardering en respekt jegens tegen standers. VERANTWOORD achten wij het, in deze kolom, waarin wij gaarne nu en dan ook aandacht vragen voor een pas verschenen boek, voor dit boek om belangstelling te verzoeken. Een krant brengt het nieuws, zegt men wel, en wij willen daar vrede mee hebben, mits men het ons dan ook vergunt, onder ditzelfde motief mel ding te maken van een boek, dat zulks verdient. Met dit boek is dat het geval. Een enkele keer het kon niet anders moest duidelijk uitkomen, dat een artikel, nu in dit boek opge nomen, destijds reeds is gepubliceerd. Zo loopt een beschouwing over koning Willem III, geschreven in het jaar 1950, uit op een tamelijk felle beoor deling van het regcerbeleid uit.... 1950. Dit alles is te overkomen. Want er valt hier op veel goeds te wijzen- Pu chinger is een belezen man, die zijn bronnen op verantwoorde wij^e weet te benutten. Hij ként zijn bronnen. De taal is sterk, de woordkeus vaak oor spronkelijk, soms weliswaar wat aan de gezwollen kant, maar altijd boelend. Gemakkelijk leesbaar is het boek niet altijd; ons trof een lange zin en toen aan het tellen sloegen, bleek hij uit vijftien regels te bestaan. ^/"AAROM zou het echter niet meer mogelijk zijn, dat wij tot het lezen een boek ons eens echt gaan zet ten? Er is hier wel gezorgd voor scholend materiaal. Er wordt hier wel belangrijke bijdrage geleverd aan de meningsvorming. De inhoud is meestal strijdvaardig, maar steeds po sitief. En verkwikkend is, dat de schrijver zelf telkens gegrepen blijkt door de figuren, die hij ons voorstelt. Aan een kritische beschouwing blijkt dit gegrepen zijn overigens niet in de weg te staan. Wij hopen, dat dit boek van Puchin ger aftrek zal vinden- Het moet een goed teken zijn, wanneer er voor boe ken als dit belangstelling bestaat. En voor de schrijver zou hot een stimu lans kunnen zijn, ondanks het ver dwijnen van zijn tijdschrift met zijn publicistische arbeid voort te gaan. Er zijn er in onze tijd nog genoeg, onder de jongeren zowel als onder de ouderen, die vanuit de reformatorische visie wat „pushing power" kunnen gebruiken. Erecomité voor zevende lustrum Bond Geref. Mannenverenigingen gaat jubileren Volgend Jaar zal «ie Bond van Geref. Mannenverenigingen 35 jaar besta; Toen de Bond in 1922 werd opgericht Rotterdam sloten zich aanvankelijk 7 verenigingen aan. Tien jaar later telde hy 139 verenlgin^n met 3520 leden op dit ogenblik zyn er ongeveer 530 v_. enlgingen aangesloten met ruim 12.000 81. „Zuster Day hm!" En dan, na weer een ogenblik zwijgen: ,,Is u er zeker van, dat dit dezelfde luidspreker is als van kamer 18?" „Wel natuurlijk. Neen. Dat wil zeggen ~r haastte ik mij uit te leggen als hij een blik'van onmiskenbare ergernis naar mij 'wierp „dat wil zeggen, ik bedoel dat dit de luidspreker is die in Sonny's kamer was en ik veronderstelde maar. dat dat degene was, die ik daar had ach tergelaten." „Weer veronderstellen." merkte O'Leary droogjes afkeurend op. „Misschien is hij dus ook wel een uit een andere kamer geweest." „Ja, misschien wel. Maar ik denk „Wist u, dat de luidspreker die op het ogen blik in kamer 18 is, open gebroken is, waar schijnlijk gedurende de nacht?" „Wat?" „Blijkbaar dacht de bezoeker van ka mer 18 vannacht wat wij dachten en wist hij niet, dat de oorspronkelijke luidspreker in kamer 18 verwijderd was. Want anders Hij liet zijn zin onbeëindigd. keerde zich plotseling om en iiep met grote schreden de gang af naar Sonny's kamer. Ik volgde hem tot de deur. Sonny was wakker. „Goede morgen," zei O'Leary vriendelijk. „Het is voor jongens als jij nogal vroeg in de ochtend om wakker te zijn. Zie eens hier. Sonny: gister avond bracht zuster Keate hier een luidspreker voor de radio, precies zo een als deze hier in mijn hand. Zij liet hem hier achter en nam de gene. die je reeds op je tafel had, weg Gister avond nu kwam zij hier en nam de luidspreker mee, die ze bij jou had gelaten. Ik zou graag <~lÜie ket willen weten, of de luidspreker, die zij gister avond meenam, precies dezelfde was als die zij hier bracht. Sonny keek confuus en O'Leary herhaalde ge duldig en duidelijk zijn vraag. „Wel neen," zei Sonny ten leste. „Die luidspre ker. die zij bracht, wilde niet gaan." „Wat gebeurde er dan mee?" „Wel," Sonny fronste „zuster Day kwam mij opzoeken en ik vertelde haar, dat de luid spreker niet ging en daarom nam zij hem mee en bracht een ander Degeen die zij bracht ging prachtig. Maar zuster Keate kwam hem gister avond halen." Hij keek verwijtend naar mij. Ik heb nooit gezien dat O'Leary enig geóoel of opwinding verried, maar er waren 18 kamers in die vleugel en ik geloof niet dat hij er 18 mi nuten voor nodig had olri al de luidsprekers in de hele vleugel na te gaan. Hij sloeg er niet één over, behalve natuurlijk de geplunderde luidspre ker van kamer 18. Toen wij klaar waren, voor zover ik kon zien nog altijd zonder enig resultaat, ging hij naar Maida. „Zuster Day," ving hij aan. ,,U nam een luid spreker precies als deze" hij droeg nog steeds het instrument, dat ik zo onnodig zorgvuldig had bewaard, onder de arm, „gisteravond uit Sonny's kamer. Wat hebt u daarmee gedaan?" Maida duwde een lokje zwart haar, dat van onder haar vlekkeloze muts te voorschijn gekomen, terug; haar blauwe ogen zagen kalm aan uit de moede, donkere kringen er heen. „Ik zette hem op de tafel im kamer 18," ant woordde zij onmiddellijk. „Hij was op de een of andere manier onklaar geraakt en ik dacht, dat kamer 18 waarschijnlijk niet gebruikt zou wor den. Daarom verwisselde ik eenvoudig de luid spreker." „Dank u, zuster Day b onderzocht hem niet nauwkeurig om te zien wat er aan schort te?" „Neen," zei hij. „Ik heb van zulke dingen he lemaal geen verstand; ik zou hem met geen mogelijkheid hebben kunnen herstellen." En zij ging weg om haar werk te doen. „Een vreemd geval," peinsde O'Leary, terwijl zijn heldere grijze ogen de tengere, in het wit geklede gedaante volgden, die van ons heenging „De luidspreker in kamer 18 was ten slotte toch de goede. De vraag is: was het radium daarin, en zo ja, wie nam het dan weg? Wie heeft het nu? Als wij het antwoord daarop weten, zullen wij weten wie de arme oude Higgins neer schoot". Hij ging naar het raam boven de lijs- tenlessenaar, gooide het wagenwijd open en haal de diep adem, zijn longen vol met de van mist zware lucht. Zijn scherp, jong gelaat, zijn merk waardige glanzende ogen verrieden niets van een slapeloze nacht. (Wordt vervolgd.) Deze bloei bracht een uitbouw van het Bondswerk met zich niee. Tien jaar ge leden we-d het Bondclv'is „Een vast ■Blochuys'.' te Huis ter Heide betrokken en werd door de benoeming van de heer Andr. Span te Leeuwarden tot admini strateur, een vaste krarM aan het werJc verbonden. Twee jaar geleden werd op "®t terrein van het Bondshuis een va kantieoord eeopend. waardoor de leden met hun gezinnen in eigen sfeer hun va- k - kunnen doorbrengen. Tal van schetsen en leidraden zagen het licht om de verenigingen in hun ar beid de helDende hand te bieden. Grote zegen werd in de loop der jaren ont- vangpp Daarom wil het Rondsbestuur het 35-jarig bestaan van de Bond niet onopgemerkt laten voorbijgaan. Reeds is een commissie benoémd van drie personen, die de jubileumbondsdag - et voorbereiden. Men wil dan tevens trachten jubi- grootse aanval te kunnen doen op de nog "•'^taande lonineen van de Bond. Een ERE-COMITÉ werd gevormd. aaHn zitting namen: mevrouw H. A. M Bax-Horjns te Veenendaal. drs, H. J. Bonda te Rotterdam, H Diemér te Rotterdam, prof, dr. K, Dijk te Amster dam. prof dr G. M. den Harfcoeh te Kamnen, Ad. Kuiper te Huis ter Heide, M. Runpert te Zeist. dr. J Schouten te otterdam T Stan te Amersfoort en ds. ruté toegetreden. In de stad. waar de bond werd opge- icht. in Rotterdam, zal de jubileum- Bondsdag woiden gehouden. Kerkelijke televisie- uitzendingen l.K.O.R. Het l.K.O.R. (Interkerkelijk Over leg in Radio-aangelegenheden) zal op zondag 22 april een begin maken met geregelde kerkelijke televisie-uitzen dingen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 2