Jlicutue £riitsrt)c (tfimronl 31 Regering heeft volle vertrouwen in burgemeester Schokking Onderzoek door mrdr. J.Donner dr. E.H. Ebels en dr. LNeher Vakcentralen handhaven standpunt onverkort Internationaal Gerechtshof moet oordeel uitspreken DINSDAG 6 MAART 1956 BUREAUS: Steenstraat 37. Directie, Redactie. Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel. 31441. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 7.per kwartaal; 2.35 per maand; 0.55 per week. ADVERTENTIES: 0.20 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Familieberichten 0.18 per millimeter. ZeeemJecSgste Jaargang No 10595 Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. I. ENSERINK CHRISTEUJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Stantoastlcf) Is ghcbleota mgn facrt ia tcgtjeaspoct" Een schending van het volkenrecht ZIE PAGINA 4 VOLLEDIGE OPENING VAN ZAKEN NAAR HET OORDEEL der regering bestaat er geen aanleiding voor enigerlei stap ter bevordering, dat mr. F. M. A. Schokking als burgemeester van 's-Gravenhage zou aftreden, zo concludeert minister Beel in een uitvoerig toegelichte nota, welke hij aan de voorzitter van de Tweede Kamer heeft doen toe komen, naar aanleiding van de publikaties in ver schillende bladen betreffende de burgemeester van Den Haag. Nadat het onderzoek van de procureur-generaal bij het Haagse gerechtshof met betrekking tot de zuive- ring6procedure ten aanzien van mr. Schokking was afgesloten, heeft minister Beel de heren mr» dr. J. Donmee, president bij d»e Hoge Raad der Nederlanden, dr. E. H. Ebels, oud-commissaris van de Koningin in do provincie Groningen en dr. L. Neher, oud-cdrecteur- generaal der P.T.T. verzocht hem, zonder tot een zui- veringsonderzoek over te gaan, te adviseren over de vraag, welk standpunt in dezen door de regering ten aanzien van mr. Schokking zou moeten worden in genomen. ALS HUN OORDEEL geven de heren Donner, Ebels en Neher te kennen, dat er volgens hen geen aanleiding bestaat voor enigerlei stap ter bevorderingdat mr. Schokking als burgemeester van Den Haag uit zijn ambt zou worden ontzet. Minister Beel stelt het op prijs te verklaren, dat de regering de con clusie, waartoe dit rapport komt, alsmede de gronden, waarop deze berust, deelt. Over de vraag op welke wijze fotokopiën uit het dossier-Koren in omloop zijn gebracht, is, zoals reeds in antwoord op de vragen van het Eerste-Kamerlid, de heer baron De Vos van Steenwijk, is medegedeeld, nog een nader onderzoek gaande. Minister Beel hoopt hierover spoedig nadere mededelingen te doen. De heren Donner. Ebels en Neher ach ten het van bijzonder belang, dat geen van de onderscheidene instanties, welke onmiddellijk na de bevrijding in een tijd dus. toen enerzijds het oordeel in het algemeen nog „op scherp stond", ander zijds de omstandigheden van de bezet tingstijd nog duidelijker voor de aan dacht stonden met de aangelegenheid in aanraking zijn geweest, voor enig op treden te dezer zake tegen mr. Schok king aanleiding heeft gevonden. Achter eenvolgens worden in dit verband ge noemd de Zuiveringscommissie voor bur gemeesters te Rotterdam en die in Gou da, de Politieke Recherchedienst, district Leiden, en de verschillende instanties van de bijzondere rechtspleging. Wat het benoemingsbeleid betreft, wordt in de nota medegedeeld, dat de Commissaris der Koningin in de provin cie Zuidholland reeds in 1946 van het gebeurde in Hazerswoude op de hoogte was gebracht Na zich door mr Schok king mondeling over het verloop van een en ander te hebbèn laten inlichten, heeft deze de zaak echter als afgedaan be schouwd. Hetzelfde deed minister Beel. toen hij in 1951 kennis nam van de door mr. Schokking afgelegde verklaringen inzake de arrestatie van het gezin Pino. Evenmin vond deze bewindsman aanlei ding de herbenoeming van mr. Schok- De 23-jarige ongehuwde Beverwijker J. Lodewijks is gistermiddag bij het ont- kisten van een betonstort in het zuidelijk gedeelte van de Velser tunnelbouw elf meter gevallen. Hij was vrijwel op slag dood. De man was bezig met het opta kelen van bekisting. Toen de bekisting in de kraanBtroppen ging glijden, verloor hij het evenwicht en viel in de diepte. king als burgemeester van 's-Gravt hage met ingang van 1 december IS niet te bevorderen. Aan het slot van zUn nota spreekt de regering het vertrouwen uit. dat de scha de, welke door de gewraakte publikatie- aan het gezag in het algemeen en aai dat van de betrokken magistraat in het bijzonder onvermijdelijk is toegebracht, na de gegeven opening van zaken zoveel mogelijk is gereduceerd. Koning Saoed confereert vandaag in Kairo KAIRO, 6 MAART In Kairo zullen Egypte, Syrië en Jorda nië op het allerhoogste niveau de coördina tie van de Arabische verdediging tegen een Israëlische aanval bespreken. Koning Saoed van Jordanië wordt in Kairo verwacht, ook de Syrische presi dent Sjoekri el Kowatly en premier Nas ser nemen aan de besprekingen deel. De subsidies van Egypte, Syrië en Saoedi Arabië voor het Arabische legioen ter vervanging van de Britse bij drage sta a op de agenda. Als derde punt Duitse defensieSS000 De minister van defensie van West- Duitsland Theodor Blank beoogt tegen het eind van het jaar 96.000 Duitsera ln uniform te hebben. DE besturen der drie vakcentralen. het C.N.V., het N.V.V. en de K.A.B., heb ben vannacht na overleg in eigen kring en gemeenschappelijk beraad, het volgen de medegedeeld over de hernieuwde af breking van het overleg in de Stichting van den Arbeid: De centrale werkgevers organisaties ©tel len het ten onrechte voor alsof over 1955 eleohts 'n uitkering ineens mogelijk is van 2.5 over'56 2,2 Deze percentages in- seen,'doch op de mogelijke verhoging van de totale loonsom. Do uitkering ineens over 1955 wordt namelijk niet verstrekt over de totale Ne derlandse loonsom, daar zij niet geschiedt over overwerk, vakantietoeslag en derge lijke, terwijl bovendien niet iedere werk nemer voor deze extra-uitkering in aan merking komt. Men kan dan ook veilig aannemen, dat de uitkering ineens over 1955 slechts op twee derden van de totale Nederlandse loonsom betrekkin* zal hebben. Wanneer derhalve de vakcentra len twee weken loon over ongeveer 4 1955 vragen, dan betekent dit in de praktijk nauwelijks 2.5*/. van de totale loonsom. Geen Joonronde Wat 1956 betreft, was de Stichting eenstemmig van oordeel, dat boven de uitbreiding van de /ïcundaire arbeidsvoor waarden, de autonome loonstijging en de itferentiaüe nog 2,2ruimte bestaat oor verdere loonmaatregelen, zodat op trekking van de loonrichtflijn met 3°/o alleszins verantwoord is. Immers, men kan zich op de gewijzigde richtlijn pas be roepen, wanneer de lopende c.a.o. is ge ëindigd en voor langlopende c.a.o. en bin dende loonregelingen pas op 1 september. Ten onrechte wordt dit gekwalificeerd als een algemene loonronde. daar er slechts sprake is van een in de tijd ge spreide optrekking der richtlijn. Bij aanvaarding van de werknemers- voorstellen zal daarom de totale loonsom over 1956 door optrekking der richtlijn slechts met 1'/* stijgen. Dus zal ook na deze optrekking een niet onbelangrijke achterstand over 1956 blijven bestaan, zodat er voldoende ruimte overblijft voor differentiatie. Door de aanvaarding van de voorstel len der vakcentralen zullen voor 1957 de invoering van de wettelijke ouderdoms voorziening en de huurverhoging in geen enkel opzicht in gevaar komen, omdat deze vooretellen voldoende ruimte laten, terwijl bovendien bijna nog niet rekening is gehouden met de verdere stijging van het nationale inkomen. Ten overvloede hadden de centralen zich bereid ver klaard, zo dit onverhoopt noodzakelijk mocht'blijken, tegenover hun leden een offer voor de ouderdomsverzekering te bepleiten» in de vorm van een ndet-vol- ledige compensatie der premie. Desniet temin handhaafden de werkgevereorga nisaties haar voorstel, zodat de vakcen tralen slechts constateren konden, dat er met de werkgevereverbonden geen over eenstemming te verkrijgen viel. De vak centralen handhaven dus onverkort hun standpunt. Klacht mr. Schokking bij tuchtraad Tegen redacteuren van Haagsch Dagblad De burgemeester van 's-Graven hage heeft een klacht doen indienen bij de Raad van Tucht van de Ne derlandse Federatie van journalisten tegen de redacteuren van het Haagscl) Dagblad die verantwoorde lijk zijn voor de publikatie omtrent het „geval-Hazerswoude" en de „verantwoording" van het Haagsch Dagblad daaromtrent. De klacht is er op gegrond, dat deze journalisten zich hebben schuldig ge maakt aan handelingen, welke de waar digheid van de stand der Nederlandse journalisten schaden. Prominente figuren J~\RIE prominente figuren hebben de minister van binnenlandse zaken prof. dr. L. J. M. Beel moe ten adviseren over het standpunt, dat de regering, na de geruchtma kende publikaties over burgemees ter Schokkimg, zou moeten hnne- Het waren de president van de Hoge Raad der Nederlanden mr. dr. J. Donner, die ook in anaere belangrijke functies werkzaam is. We noemen in dnt verband slechts z\jn voorn tt er schap van de com- missie van bijstand voor perso neelsaangelegenheden voor de bui tenlandse dienst. Verder de oud- commvissaris van de Koningin in de provincie Groningen, dr. E. H. Ebels, die in talrijke functies be langwekkend werk verrichtte en tenslotte dr. L. Neher. de oud directeur-generaal van de P.T.T. die in de illegaliteit tUdens de be- zettingjaren zo'n belangrijke rol speelde en de regering ln Londen mede als adviseur diende. Protest inzake Jungschlager Rechten van de mens niet geëerbiedigd 100.000ste exportiiets naar Amerika Bij de Apeldoornse rijwielfabriek Jun ker kwam vandaag het honderdduizend ste voor de export bestemde rijwiel van de band. Dit in goudkleur uitgevoerde rijwiel ls bestemd voor Amerika en maakt deel uit van een order van 50.000 rijwielen, die enkele maanden geleden bij deze fabriek werd geplaatst. Het werd diirect per KLM vliegtuig naar New York overgebracht. Mr. F. M. A. Schokking: volledig gerehabiliteerd. „De berichten over de in Djakarta aanhangige processen tegen Jung schlager en Schmidt, en de gevan genhouding van andere Nederlan ders, wekken bij ondergetekenden de indruk, dat de fundamentele rechten van de mens, zoals deze zijn aan vaard door de Verenigde Naties, daarbij niet naar behoren worden geëerbiedigd." Aldus luidt een manifest, dat getekend is door G. Ch. Aalders. voorzitter Ned. vereniging van ex-politieke gevangenen, R. P. Cleveringa. hoogleraar te Lelden, F. J. Goedhart, lid der Tweede Kamer, Lconhard Hulzinga. auteur, Gezina H. J. v. d. Molen, hoogleraar aan de Vrije Dniversitelt te Amsterdam. K. van T ckevorsel, lid van de Tweede Kamer A. Goedkoop, Catshuls Sorghvliet. „Nu, naar hun ls gebleken", aldus gaat het manifest voort, „deze indruk niet slechts bij henzelf, doch ook bij anderen in- en buiten Nederland is ontstaan, hechten zij er aan de Neder landse regering met de grootste na druk de vraag voor te leggen, of het, afgezien van wat zij overigens ten deze reeds heeft gedaan, geen .plicht is de desbetreffende kwestie voor internationaal forum te brengen hiertoe onverwijld alle voorbereidin gen te treffen". Daartoe richte de regering zich dan tol 'de bevoegde organen der Verenigde Na ties en make zij deze zaken op de daar toe mogelijke wijze aanhangig bij het Internationaal Gerechtshof, opdat, met hoor en wederhoor en onderzoek van alle aangeroerde, conrtoleerbare feilen, door een onpartijdige en onbevooroor deelde rechter worde nagegaan, of in derdaad onze zo zwaar beproefde land genoten niet volkomen onschuldig zijn. De iTwtoa'fciefhemers vertrouwen, dat het Nederlandse volk in al zijn geledingen uitdrukkelijk van zijn instemming met it streven zal doen blijken". Alg. Ned. Verbond Het Algemeen Nederlands Verbond verklaart in een brief aan dr. W. Drees, hoe het „met deernis vaststelt, dat de heer Jungschlager doelbewust verstoken wordt gehouden van de noodzakelijke rechtskundige bijstand". Het verzoekt maatregelen om het we- ddgeweten wakker te schudden ten einde te voorkomen, dat een Nederlands onderdaan slachtoffer wordt van een eergaloos spel met de eerste beginse- n van recht en menselijkheid. De Gemeenschappelijke Actie van Ne derlandse Vrouwen heeft zich ten behoe- an mevrouw Bouman ende Neder landse arrestanten in Indonesië gewend tot de Amerikaanse vrouwenorganisaties, vrouwelijke senaatsleden en anderen, de Finland zonder benzine, kranten en verkeer Parlement beraadslaagt over speciale wet Helsinki, 6 maart Finland ligt geheel in de ban van de staking. Alle verkeer is stilgelegd. Ook de tankstations zijn buiten werking. De arbeiders van de elektrische centrale heb ben het werk beëindigd. Ingenieurs ech ter houden de stroomvoorziening op gang. De typografen zijn eveneens In staking an, zodat Finland zonder kranten zit. zeemansbond heeft de blokkade af gekondigd van de haven van Helsinki, hierdoor Is ook de verbinding over zee -an het buitenland uit verbroken. Het Finse kabinet heeft in spoedzitting een 'etsontwerp opgesteld, dat reeds heden in het parlement gebracht zal worden. Op basis van deze wet zou de regering be- lalde bevoegdheden krijgen om een ein- te maken aan de algemene staking. In- ssen ls een commissie van arbitrage in gesteld om te bemiddelen ln het conflict. Italië betaalt 16,3 min dollar aan Ethiopië ItaHë en Ethiopië hebben een akkoord geparafeerd op grond waarvan Italië voor 1934 en '35 gevoerde Abessijnse oor- jen schadevergoeding van 16.3 mll- dolilar zal betalen. Ethiopië had 518 miljoen dollar geëist Postzegels zijn beter dan drop 1TTELKE MAN kan met de hand op zijn hart verklaren, dat hij nooit postzegels verzameld heeft? Is er wel één schooljon gen, die niet in een smoe zelig opschrijfboekje zijn zegels plakt en op het schoolplein of op de hoek plaats van drop en kamille thee over de toonbank aan de klanten te reiken, voer de h[j spoedig een leven dige handel in postzegels, zijn •rste negotie bedrijft door het ruilen van die kleurige pa piertjes. De filatelie was echter een honderd jaar geleden nog een hobby, welke al leen bedreven werd door de groten en rijken der aarde. Het is aan een En gelsman. een drogist in Plymouth, te danken, dat nu het verzamelen van postzegels voor jong en oud de gewoonste zaak ter wereld is. al blijft er in dat verzamelen een varia tie bestaan, die reikt van het smoezelige boekje tot de kostbare rundlederen banden, waarin de zeld zaamste exemplaren zuinig bewaard worden. T~\1E ENGELSMAN was Stanley Gibbons, die jong bij zijn vader in de drogisterij kwam. Maar in die in een havenplaats nu eenmaal gemakkelijker te krijgen zijn dan waar ook. De jonge Stanley erfde de drogisterij, maar de post zegels waren hem liever en spoedig deed hij zand, zeep en soda van de hand en ging leven van de post- zegelhandel. Hij had geluk. Twee zeelieden boden hem voor vijf pond sterling een zak met driehoekige Kaap se zegels aan en Gibbons had een bedrijfskapitaal in handen, dat een fabelach tige winst zou opleveren. Nu zijn sommige van deze zegels f 2500 waard, terwijl er één bü is, die op meer dan f 130.000 geschat wordt. flBBONS verliet mouth en vestigde zich te Londen, waar nu op 12 maart het eeuwfeest var de firma op glorieuze wij' ze gevierd zal worden. Ei wordt een tentoonstelling gehouden van kostbare gels. Men schat de waa van de geëxposeerde exi plaren op meer dan miljoen gulden. Er zal bijvoorbeeld luchtvaart zegel te zien zijn van New Foundland uit de twintiger jaren, de tijd de plonlersvluchten de Atlantische Oceaan. Die zegel alleen al is f 70.000 waard. De firma Gibbons heeft o.m. dc verzameling het Britse koningshuis helpen opbouwen. Slechts één beroemde verzamelaar heeft zij, zo werd spijtig erkend, nooit tot haar klan ten mogen rekenen. Dat was wijlen president Franklin Roosevelt. Niet alleen in de Ver enigde Staten ivijf'miljoen) en in Engeland (een half miljoen) zijn er verzame laars. Gibbotis telt vele uitstekende klanten tn Moskou! federal council of Churches of Christ In America, the Commission of the Churches International Affairs. Bovendien heeft een telegram gericht tot minister-pre sident Drees. In ministerraad De ministerraad heeft zich in zijn zit- ng van gisteren wederom intensief be zig gehouden met de zaak-Jungschlager. Alle zijden van deze aangelegenheid zUn daarbij ln overweging genomen. Het voorlopig bestuur van de Nationale Unie op Algemeen Christelijke Grondslag heeft zich tot minister-president, dr. W. Drees, gewend en medegedeeld diep ge schokt te zijn door de ondemocratische gang van zaken bij de procedure in de strafzaak-Jungschlager Het verzoekt een krachtig protest bij de bevoegde Indonesische autoriteiten en gewezen internationale organen te laten horen en alle nodige stappen te nemen voor afdoende bescherming van mevrouw Bouman benevens de getuigen k décharge, dit ter verzekering van een eerlijke, ob jectieve en onafhankelijke berechting de heer Jungschlager, vrij van politieke invloeden en sentimenten, onder in een normale rechtsstaat gebruikelijke waar borgen, aldus de voorzitter, ir. R. C. A. F. J. van Lissa Nessel, en de secretaris, dr. J. M. E. M. A. Zonnenberg. Rebellen in Algerije macht in handen Parijs. 6 ma: Kabilie, de 240 km lange kuststrook ten oosten van Algiers, is naar de berichten verluiden, in handen van de rebellen. Alleen de zes steden zijn nog bolwerken de Fransen. De honderden dorpen echter vormen een bevrijdingsfront, waar gerechtshoven zijn opgericht, die zelfs reeds doodstraffen hebben uitgesproken zonder zich aan de Franse jurisprudentie oren. Het telefoon- en telegraafver- keer is verbroken, daar de rebellen de draden doorsnijden en zelfs de palen om hakken. In Algerije zijn gisteren 23 re bellen gedood, elf Mohammedanen wer den het slachtoffer van politieke aansla gen. Maaswater in Itteren Sedert gistermiddag is de Maas bij Maas tricht 34 cm gezakt. De stand bij de stuw te Borgharen bedroeg gisteravond om negen uur 45.05 boven N.A.P. Alt de val aanhoudt, verwachtte men, dat de scheep vaart op de Maas heden kon worden her vat. De sluis te Bosscherveld. die de ver binding vormt tussen het Belgische ge deelte van de Zuid Willemsvaart en het Julianakanaal, kon gistermiddag weer schutten. Ook het dorp Itteren was van uit zijn isolement verlost. In de dorpsstraten (zie foto) geschiedt het ver- echter nog gedeeltelijk met roei bootjes en de wegwijzer had weinig nut. Aart de Nederlandse kust heb ben gisteravond manschappen van de 117 e afdeling zw. LU A uit de Kolonel Palmkazerne te Bussum schietproeven met Zwitserse munitie gehouden. Generaal Glubb is Sir Britse officieren uit Annam teruggeroepen Koningin Elizabeth van Engeland heeft generaal Glubb, de ontslagen opperbevel hebber van het Arabisch legioen ln Jor danië, benoemd tot commandeur in de orde van Bath, waarmede hij in de adel stand is verheven en de titel Sir mas Minister Eden heeft in het Lagerhuis medegedeeld, dat de Britse regering de gewijzigde toestand in het Midden Oos ten met zijn bondgenoten zal bespreken. weigerde hierop verder ln te gaan Het Anglo-Jordaanse verdrag, waaraan beide partijen grote waarde schijnen te hechten, blijft ln stand. Vijftien Britse officieren zullen uit Annam worden teruggeroepen, de vijf tig Engelse officieren, die in Jordaanse enst zijn kunnen op hun post blijven. De Labourafgevaardigde Richard Cross- lan noemde het ontslag van generaal Glubb ..een anti-Britse staatsgreep". De Labourleider Hugh Gaitskel! vroeg een debat in het Lagerhuis over de kwestie. Eden zegde dit nog voor deze week toe. Conflict Israël-Syrië laait iel op Maandag heeft het Syrische luchtdoel geschut een Israëlisch vliegtuig bescho ten. De piloot werd gewond, maar kon zijn toestel op Israëlisch grondgebied vei lig doen landen. Israël heeft medegedeeld, dat het toe stel niet boven Syrisch grondgebied heeft gevlogen. Van de vier politiemannen, die zondag op het meer van Galilea door Sy- riërs werden beschoten, zijn er drie overleden. De Israëlische regering heeft haar de legatie bij de Ver. Naties opgedragen de aanvallen, welke Syrië in de afgelopen 36 uur op Israëlische objecten heeft ge daan, onder de aandacht van de Veilig heidsraad te brengen. Ook ten zuiden van Gaza blijft het on rustig. Een Egyptische woordvoerder maakte bekend, dat de Egyptische troe pen de Israëlische voorposten tot zwijgen hebben gebracht, die het vuur geopend hebben. Egypte heeft, zo zelde hij, bij de ge mengde wapenstilstandscommissie gepro testeerd. Westelijke Grote Drie over midden-oosten Vertegenwoordigers van Amerika. En geland en Frankrijk komen vandaag te Washington bijeen ter bespreking van de -toestand in het midden-oosten. HET WEER IN EUROPA 11 I Ss s l »llï windstil OZO O NO WEERBERICHT Minder koude nacht De Bilt verwacht tot morgenavond: Veel bewolking met tijde- 'ijk enige regen. Matige 101 kracditige zuidwestelijke wind, later ruimend naar west of noordwest en af nemend. Vooral ln de nacht (Opgemaakt te 11.15 uur). n: 4.39—13.20 u.

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 1