Prof. dr. De Mol heeft zijn ambt aanvaard Bij veredeling van tulp op eerste bolgewassen plaats Sleutelring won met 3-0 van de studenten Kinderhuis „ONS THUIS" nieuwl leidsche COÜRANT 6 MAANDAG 5 MAART 1956 Aan Amsterdamse universiteit ^ATERDAGMIDDAG heeft prof. dr. W. E. de Mol van Oud Loosdrecht, in december benoemd tot hoogleraar in de theoretische biologie aan de „bijzondere faculteit" der gemeente-universiteit te Amsterdam, in de Doelenzaal zijn inaugurale rede gehouden over het onderwerp „Bestraling en erfelijkheid, drieëndertig jaar stralengenetiek". Prof. De Mol verwierf zich vermaardheid door zijn onderzoekingen over erfelijkheidsverschijnse len bij bloembolgewassen. Bij zijn veredelingswerk koos hij niet de ge- 'bruikelijke weg van selectie, doch hij trachtte langs kunstmatige, experi mentele weg tot de gewenste verandering van het erfelijkheidspatroon der soorten te komen. Hiermee heeft hij soms resultaten bereikt, die de be wondering van de kwekers opwekten en waaruit opvallende handelspro- dukten zijn gekweekt. wassen, zij zijn te beschouwen ai6 een fa cet van het gehele beeld. Maar ik mag mijzedf niet ontveinzen en u niet de waarheid onthouden, dat onderwerping van een levend organisme aan de invloed van röntgenstralen, radio-actieve stralen of ultra-violette stralen eigenlijk een ge weldpleging op de natuur betekent. Ze ker. er wordt meermalen een plant ver kregen die. wanneer wij ze al niet scho ner van vorm of kleur bevinden, toch anders, interessanter is geworden dan zijn ..onbewerkte variëteitsgenoten"; een nieuwe variëteit en verrijking van de handelcolilectle der bollenkwekere. Mede door zuillke resultaten beschouw ik mijn arbeid als een bijdrage tot een studie der mogelijkheden van het vreedzaam ge bruik der atoomenergie. Denken wij daarnaast nog eens. en vooral, aam de ze genrijke toepassingen der sbralentheraple bij de geneeskunde". Nadat prof. De Mol een overzicht had gegeven van het begin zijner werkzaam heden, s;r.ös hij zich in 1908 in de bollen streek had gevestigd, ging hij over tot een beschrijving van zijn voortgezette proefnemingen in samenwerking met kwekers met betrekking tot de verede ling van bloembolgewassen, waarbij de tulp op de eerste plaats stond. Doelbewuste kruising en röntgenbestra Hng zijn daarbij de middelen geworden, die het meest toepassing vonden. Tenge volge van een en ander zijn talrijke nieu we, waardevolle variëteiten ontstaan, die 0.a. opgenomen zijn in de publicatie ,.A classified list of Tulpinames" van de Royal Horticultural Society in Londen (1948). Bij de aanvang van zijn onderzoekingen inzake röntgenbe6traiing Gtelde prof. De Mol zich de' volgende twee hoofdvragen: 1. Bestaat de mogelijkheid bij bolgewas een door rönitgenbestraling somatische mutaties te doen ontstaan en zo ja. ook zulke, die voor de cultures een verbete-» ring betekenen? 2. Kan door röntgenbe- straling op de meioti6che delingen een zodanige invloed uitgeoefend worden, dat generatieve cellen tot ontwikkeling ko men, die bij het winnen van nieuwe krui- eingsproduktcn van nut zijn, en die de nieuwe zaailingen over tref fero, die door normaal doelbewust kruisen verkregen worden? Proeven Ter beantwoording van deze vragen werden in 1923 en 1924 proeven genomen bij de hyacint Grand Maitre, waarbij de eerete verschijnselen van mutatieve ver andering waargenomen werden. Toen de wetenschappelijke berichten over 't beken de röntgenonderzoek met de bananenvlieg door H. J. Müller bekend werden, besef te prof. De Mol, dat hij bij de hyacint de röntgenmutaiie eerder te voqrschijn had geroepen dan Müller bij de bananenvlieg. Het verdere betoog bewoog zich op een zodanig wetenschappelijke niveau, dat het nauwelijks mogelijk is dit in het korte bestek van een dagbladverslag weer te geven. Prof. De Mol verontschuldigde zich dan ook min of meer, dat zijn rede de aanwezige „bollenmensen" niet veel zou zeggen. Want de proeven met rönt- genbestraling werden uitgebreid tot die met gammaetralen en „bewerking met snelle en langzame neutronen", met ge volg dat deze onderzoekingen het ter rein van de kernfysica'en het atoomon derzoek naderden, zodat nu inderdaad gesproken kan worden van ..atoomtul- Prof. De Mol zei voorts, dat de eerste resultaten van zijn proeven (die met Grand Maft re) door de praktijkmensen van de bloembollervoultuur nogal scep tisch werden ontvangen. Men dacht dat de veranderingen min of meer hetzelfde betekenden aJs grijs of virus. Hij maakte echter dankbaar gewag van de voortdu rende medewerking, die hij van verschil lende kwekere mocht ondervinden. Dit heeft het hem mogelijk gemaakt zijn langdurige en kostbare proefnemingen voort te zetten Geweldpleging Wat het kernfysisch onderzoek betreft dient gewezen te worden op het enorme belang der radio-actieve isotopen, zowel voor de geneeskunde als voor de chemie, zo vervolgde prof De Mol. „Mijn proef nemingen hebben zich beperkt tot plan ten. meer :n het bijzonder tot de bolge- Doelbewust Na ook gewezen te hebben op het ver nietigende karakter van deze energie bij overdosering luidde het slot van de eigenlijke rede als volgt: „Uiteindelijk mag er dan pas van resul taten gesproken worden, wanneer de ge vonden -wetmatigheden doelbewust woi den toegepast. Twee wereldoorlogen wa ren niet tegen te houden en daarom spreek ik tenslotte de wens uit, dat men niet uitsluitend moge stil staan bij het vaak kille redenerende verstand, maar zich steeds meer bewust moge worden van de verwarmende siroom van het hart, het levenscentrum van de mens. dat niet aan de zijns-aera ontrukt mag wor den. De plechtigheid werd, behalve door de curatoren der bijzondere leerstoel, de mentoren, de professoren P. van Schi'lf- gaarde. dr. mr. K. L. Piccardi en dr. J. Slikboer. hoogleraren der hogeschool, bij gewond door verschillende kwekers en andere personen uit de bollenstreek, zo wel „de Zuid" als ..de Noord". Na afloop was er een drukbezochte receptie. Plaquette van Mozart Het bestuur van de vereniging Neder landOostenrijk heeft besloten een ge denkplaats te doen aanbrengen in de gevel van het nieuwe gebouw op de hoek van het Spui en de Kalvermarkt te Den Haag. op wflko plaats Mozart in 1765 en 1766 heeft gewoond. De componist was toen negen jaar oud. Brand in kan'.ine van de Grofsmederij Vanochtend omstreeks negen uur viel n de kantine van de Kon. Ned Grofsme derij een werknemer tegen een peiro- leumvergasser. De kachel, die juist met Ier petroleum was gevuld, rolde over loer. Dat gaf natuurlijk brand. Men waarschuwde e brandweer en trachtte In afwachting van haar komst het vuur me' eigen blusmiddelen te doven. De nevel- van de brandweer moest er echtej aan te pas komen. Het bedrijf onder vond nogal stagnatie en velen stonden oi maandagmorgen op Zijlsingel en Ha- hét blussingswerk gade te slaan. Gevestigde en vertrokken personen In de week van 27 februari tot en met 3 maart Te Leiden vestigden zich: J W Bauer en fam., hand. in motoren, Hogewoerd 104; J M v Tuyn-Biron, Boer- haavelaan 7; K v d Bij, boekhoudster, H. Morsweg 132; J C Choufoer, arts, Nieuw- steeg 5; T F J Dessauvagie, Lammen- schansweg 36; J Fokner, grondwerker, Hoflaan 26; L J K de Groot, fabr.arbeider, Hoflaan 65; W Haneveld, Noordeindeplein 8a; P A den Hartog, Boshuizei-kade 109; L van Wolde-Hoek, L. Rijndijk 117; J M C van Hoorn, Hoefstraat 14; N Janssen, verpleegster, Rijnsb.weg 10; B Keijzer, mach. bankwerker, Tollensstraat 2; J A Klaassen en fam., Langegracht 250; G H M Landman, Boerhaavélaan 47; J van 't Loo, kantoormach. monteur, Lindestr. 19; M J Zomerhuis-v Luijken, P J Blok- straat 43; A K v d Maden, militair, Groen- hazengracht 12; S Meijburg, Nieuwstraat 29; C J Noë, Rapenburg 88; H W Nijman fam., kant.bed., Lorentzkade 52; C Overdulve, gezinsverzorgster, Rapenburg 59; A M Roebert, Nieuwe Rijn 8; A Rut gers, Vreewijkstraat 10; L C J M Schrei- nemacher. Witte Rozenstraat 20; J M W v Steen, lederbewerker. Pres. Steinstraat 3a; H A Bouwmeester-v Stralen en fam., Morsweg 75; E M Theelen, kant. bed., Galgewater 18a; D v Tilburg, Hooigracht 63; S A Veerman, bel. consulente, Hoge woerd 118; K Verplakke, Lammenschans- weg 34; J H Visser, Zoeterw. Singel 106; W G v Reenen-v d Vliet, Breestraat 139; J D Vindeiink. bedr. controleur, R Vis- scherstraat 13; J M F Hekker-Wesselingh, Hoogl. Kerkgracht 11; E Westermann, Witte Singel 90. Uit Leiden vertrokken: J H Aalbersberg en fam., Marislaan 7, Leiderdorp, Acacialaan 41; J Barendsen, Donkersteeg 19, Rotterdam, Mauritsweg 30a; W J v Benten, G Doustraat 6, Am sterdam. Krammerstraat 29 I; G A Beu kers, Druivenstraat 31, Zaandam. Ooie vaarstraat 35; A G de Blécourt en fam. W Singel 20, Heemstede. P Buyslaan 4, J J VerboonBlok, Tomatenstraat 1, Voorschoten, Leidseweg 553; C Blom, W Rozenstraat 10a, Rijswijk ZH. Frederik- laan 22; F P A Boeker, Nwe Rijn 23a, Van het volleyballront In een goed gespeelde wedstrijd heeft Sleutelring zich ditmaal niet laten verschalken door de studenten. Sleutelring won, zonder in moeilijkheden te zijn geweest, met 30. De strijd tegen H.V.L. 1, dat zelf geen fout maak te tegen H.V.L. 2, wordt beslissend. In de B-afdeling werd Prof. Wijk 2 een puntje rijker door tegen PSVA 1 gelijk te spelen; het team heeft nu nog een kansje, de onderste plaats te verlaten. Salvo en Donar deelden de puntjes in Waddinx- veen. In de tweede klas heren zijn we de afgelopen week van de ene sensatie in de andere gerold. Eerst was het leider Sleu telring dat zijn puntje voorsprong op GGV verloren zag gaan door een gelijk spel tegen HVL 3. En toen kwam grootste verrassing: GGV I verloor 3-0 van LUSV 2! GGV heeft nu wel de laatste kans laten glippen. Prof. Wijk 3 kwam iets dichter bij de leiders door Rouwkoop 1 in eigen huis te kloppen LDM werd drie punten rijker door een overwinning op Sleutelring 3 en een gelijk spel tegen Rouwkoop 1. In de eerste klas dames wist Prof. Wijk 2 ook Donar 1 een gelijk spel af te dwingen, terwijl Argos 2 geen moeite had. het sterk terugvallend Rouwkoop In eigen hui6 kloppen Ook in de tweede kla6 dames was er een zeer belangrijk treffen n.l. dat tussen de beide koplopers Or. Groen 1 en Nw Brunhilde 2. Laatstgenoemd team wist met 31 een kostbare zege binnen te Slepen: de eindsprint wordt hier wel zeer spannend. Prof. Wijk 3 en Argos 3 klopten LUSV 2 en Nw Brunhilde 2. Hooidklassen kelijke wedstrijd tegen OVC 1. Nadat onzi stadgenoten de eerste game in winst had den omgezet, konden zij geen verdere winst boeken, hoewel de kans daarop w36. De dames van Prof. Wijk deden het beter in de hoofdklasse dames. In Rotter dam behaalden zij een gelijk spel tegen R'dam Zuid en we kunnen nu wel zeggen, dat zij buiten degradatiegevaar zijn. De dames van Argos werden geen puntje rijker; tegen landskampioene Celebes ver loren zij kansloos. 's-Gravenhage, Wielewaalplein 6; T de Boer, A Schotkade 1, Kollumerland Bu- rum, Keegensterweg 10; J Bos, W Singel 27, Zoetermeer, Bleiswijkseweg 22; I A M Bottinga en fam, Ambonstraat 20, 's-Gra venhage, Apeldoornselaan 207; W van der Broek, Varkenmarkt 7, Amsterdam, Wees- perzijde 110; J Buijs, Marnixstraat 69, 's-Gravenmoer, Kerkdijk 4; A Cabanis, L Cabanis en M Cabanis, Boerhaavelaan 37, Frankrijk; A P BoonCocx, Haagweg 192, Nieuwkoop, Hogedijk 7; J H J Colen brander, Marislaan 7, Leiderdorp, Aca cialaan 41; J D v Egmond en fam, Boisot- kade 1, Pijnacker, Oostlaan 22; P J Eve- raers, Kanaalweg 96, Bergen op Zoom, St Catharinapleln 25; Filippo, Hof van Venetië 4, Rotterdam, Groningerstraat IA II; J J Glasbergen, v Hogendorpstr 2, Leiderdorp, Jaagpad 23; T J B Haan, Haarlstr 236, Lienden, Weversstraat 172; M de Hoog—Hajer, Zoeterw Singel 10, Leidschendam, W Pijperlaan 23; A C P Harmsen, Noordeinde 2a, Franeker, A< demiestraat 10; S M Moraal—Harteve Plantsoen 29, Oegstgeest, L d Colignylaan 8/10; H A Haverhoek, Marislaan la. Goes, Couwervestraat 10; A H Heemsbergen, Valdezstraat 11, 's-Gravenhage. A. Duijck- straat 177; W T Homburg, Sumatrastraat 82, Arnhem, Paterstraat 16; P C Hunte- L Rijndijk 8, Ede Gld, Kraatsweg 3: J Kuipers-de Jong, Herensingel 6, Am- terdam, Griseldestraat 1 hs; M T Juf ermans, Gasstraat 60, Noordwijk, Lange- veld 29; A M v Kesteren, H de Vriesstraal 13 B. Hilversum, Dalweg 18; W Khoe, Su matrastraat 98a, Amsterdam, Emmastraat 26; H W T Krans, Zeemanlaan 11, 's-Gra venhage. Valkenboslaan 163; Gvd Kuip, W Singel 67, Bloemendaal, Rio Grande- laan 30; T W Noteboom, Mezenstraat 2, Gouda, Westhaven 11; J S Nïjhoff, Nw Rijn 64a, Lei.derdorp, Kom v Aaiweg 3; PRE Nijhoff, Nw Rijn 64a, Leiderdorp, Kom v Aaiweg 3; H A M J Oedijrajsingh Varma. Rijnsb weg 120a, Delft, Juliana- laan 145: J J Oranje, Wasstraat 22, Haar lemmermeer Hoofddorp, Pr Irenestraat 17; M T Plouvier, Lorentzkade 24, Utrecht, Waterstraat 2; J IJzendijk-v Putten, wagen, Amsterdam. Oudezijds Voorburgwal 92 hs; W M Rijsdam, Cobet- t 38, Alphen a d Rijn. Tuinstraat 21: C Sassen, O Rijn 85A, Eibergen, B 108a; O Schepers, Joh de Wittstr 2, Amsterdam, C Huygensstraat 67 II; W P C Schutte. d Werfstraat 62, Kampen, Burgwal 130; A Snel, Koninginnelaan 60, Arnhem, Sw de Landasstraat 59; W v Steenbergen, Looierstraat 54. Leidschendam, Molen pad 16; A Thomassen en fam, O Singel 248a. 's-Gravenhage. Segbroeklaan 578: C J W Trossel. Hogewoerd 109, Rotterdam Pr Bernhardkade 22a; E F A Buijs-Ver- steeg, Rijnsb weg 10. 's-Gravemoer, Kerkdijk 4. H v Vloten, Rapenburg 88. Heerlen, Pijnsweg 26; R D D Volz, Ra penburg 122, Wassenaar, v. d. Oudermeu- lenlaan 5; G Bauer-Voortman. Melch Treublaan 13. Wageningen. Gen. Foulkes- 85; B Warring. Haari.weg 6, Nieuw Zeeland; T v Weelie. Roodb str 35, Ne derlands Nieuw Guinea; A Zevenhov Bemmelenstraat 20. 's-Gravenhage. W Dijkveldstraat 5; A Zuijdervliet. Sta msweg 37, Zevenhoven, Hoge Dijk 4. Uitslagen Dames eerste klas: Rouwkoop 1Ar gus 2 0—3, Prof. Wijk 2—Donar 1 2—2. Dames, tweede klas: Argos 3—Nw. Brunh. 3 31. Or. Gi-oen 1Nw Brunh. 2 1—3, Prof. Wijk 3—LUSV 2 3—0. Dames, derde klas: Or. Groen 2Prof Wijk 4 1—3. Heren, eerste klas: Salvo 1Donar 1 2—2, LUSV 2—Sleutelring 0—3, Prof. Wijk 2—PSVA 1 2—2, HVL 2—HVL 1 1—3. Heren, tweede klas: LUSV 2GGV 1 3—0. Rouwkoop 1—Prof. Wijk 3 1—3, LDM 1—Sleutelr. 3—1, Sleutelr. 2—HVL 3 22, LDM 1Rouwkoop 1 22. Heren, derde klas: Salvo 2LD 1 22. Heren, hoofdklasse: DES 1—AMVJ 1 0- Prof. Wijk 1—OVC 1 1—3. Dames, hoofdklasse; R'dam Zuid 1— Prof. Wijk 1 3—2, Celebes 1—Argos 1 3—0. Leden van het L.P.G. wonnen prijzen Op een te Landsmeer gehouden muziek- incours hebben leden van het Leids po- litiemuziekgezelsehap fraaie resultaten bereikt. De heer P. v. d. Akker, bariton in de superieure afdeling met 93 pun ten 2de prijs. De heer G. van Delft. B-bas, won eveneens in de superieure af deling met 92 punten een 3de prijs. De heer D. Verstraeten, tuba. won met 83 punten een 3de prijs. En de heer B. Ken ter, alto, won in de eerste afdeling een 3de prijs. .Catena" als waarnemer toegelaten Aan de Leidse studentenvereniging „So- ietas Studiosorum Academiae Lugduni Batavorum Cui Symbolum Catena", kort weg bekend als Catena, is in de gecombi neerde senatenvergadering der fetderatie unitates en bonden het schap verleend. Inlichtingen verzocht De Kon. marechaussee op het marine vliegkamp Valkenburg verzoekt personen, die getuige zijn geweest van de aanrijding aterdagmorgen op de door het kamp lopende Wassenaarseweg plaats had. zich bij haar bekend te maken. Een personen auto. bestuurd door J. A. D. uit Noord- wijk. kwam in aanrijding met een hof- ter van de Kon. Marine, die op een fiets reed. De hofmeester werd gewond opgenomen in het academisch zieken huis te Leiden. Hij is daar vanmorgen Sempre Avanti was weer op pad Het christelijk mandoline- en toneel gezelschap Sempre Avanti is weer op pad geweest Vlak voor de vorstperiode werd de Chr. Besturenbond in Woubrugge gespeeld. Op 16 februari (15 graden on der nul) speelde Jong en Jolig voor de Groentecommissie, afdeling Westland, in het Veilinggebouw in Westerlee-De Sier. t vroor 17 graden toen men naar Delft toog om voor de Chr. Bedrijfs groepencentrale te spelen. Het dameskoor had zich geheel in het wol gestoken, want ook op het toneel was het bar koud. Maar ja, door flink te zingen wordt men wel In Leiden werd op 22 februari een feestavond georganiseerd voor het steun fonds van het Diaconessenhuis en in Rot terdam werd op 1 maart een prettige avond verzorgd voor de Ned. Christelijke Reisvereniging. De solisten werden die avond in de bloemetjes gezet. Op alle avonden werden weer véél ope- retteliedéren uitgevoerd. Openbare les Toonkunst In de muziekschool van de Maatschap- pi) voor Toonkunst is zaterdagmiddag een openbare les gehouden voor de enigszins orderde leerlingen. „De Hollandsche Molen" is bezorgd over financiën De vereniging tot behoud van molens in Nederland, „De Hollandsche Molen" heeft zaterdagmiddag in Krasnapolsky te Am sterdam haar vergadering gehouden. De voorzitter van de vereniging, tr. F. Stok- huyzen, zei in zijn openingswoord ver heugd te zijn over de belangstelling, die het streven naar behoud van de molens Nederland van officiële zijde ontmoet. Toch sprak ir. Stokhuyzen zijn bezorgd heid uit over de toenemende financiële besnoeiingen, die van regeringswege wor den toegepast. Ook de stedelijke uitbrei dingsplannen en de daaruit voortvloeiende isequenties voor de molenstand, ver vullen spreker met zorg. De vergadering •d bijgewoond door vertegenwoordigers de ministers van Waterstaat, Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen en We deropbouw en Volkshuisvesting. Voorts was mr. Arn. J. d'Ailly, burgemeester Amsterdam, aanwezig. :eks vier op passende wijze ontvangen was, gingen de jongelui naar e verschillende logeeradressen, om de in- endige mens te versterken. De voorzitter van de jeug'dcentrale, de heer W. Molema, opende de bijeenkomst een geestig woord, waarin hij ondei de heer T. Molema, afgevaardigde de Kerkeraad welkom heette. Hij onthulde, dat ongev. 10 Monsteraars door ziekte vei-hlnderd waren de monstering bij te wonen. KOUDEKERK AAN DEN RI]N Geref» jeugduitwisseling met Monster smaakt naar meer Zatcrdagavo jongeren uit I werd in het verenigings- p van ongeveer 30 Geref ister door de Koudekerk- gezellige avond aange- De heer Kiassenbuig was 25 jaar bij Kran.z N.V. Zaterdag was de heer L. Krassenburg 25 jaar in dienst bij J. J. Krantz en Zn N.V. De jubilaris werd met vrouw en kinderen ontvangen in de met bloemen versierde kantine van de fabriek aan de Oude Singel. Namens de directie werd gesproken door ir. A. Krantz. Deze gaf er blijk van, dat het werk van de heer Kras senburg hoog wordt gewaardeerd. De heer M. C. Broers sprak als voorzitter de personeelsvereniging over de plaats, die de heer Krassenburg tussen de collega's inneemt, waarin hij met tact overleg zijn medewerkers tegemoet •dt. Beide sprekers bekrachtigden hun gelukwensen met de aanbieding van ge schenken. De jubilaris dankte voor de huldiging. Hij zei veel dank verschuldigd te zijn aan de bedrijfsleider, de heer W D. van Kampen, die hem als het ware had ingeleid in de geheimen van het vak. Na de huldiging bleef men nog enige tijd in gezellige sfeer bijeen. Gevonden voorwerpen In het tijdvak van 15 t/m 29 februari zijn als gevonden aangegeven: bankbiljet; handwarmer voor rijwiel; rijwielhand pomp; vulpotlood; sleutels; passer; wan ten; handeschoenen; damespolshorloge; kindertasje; vulpen; werkschoen; padvin- dersriem; plaatje met haakjes (kinderge bit); gouden zegelring; ceintuur; slee; paar kunstschaatsen; bril; paar schaatsen (doorlopers); bivakmuts; herensok; hoofddoek; damesschoen; dames bontmof; muts; kinderschoentje; handtasje, (inh. o.a. een legimitatiebewijs t.a.v. Hendrika van Houten); portemonnaie met inhoud bovenkunstgebit. waarin gouden tand; sjaal; schoolétui met inhoud; geldbedrag; rol staaldraad: muntbiljetten: 4 pakjes wasmiddel; tas (zeildoek inh. couranten en broodti-ommeltje); kinderbril: heren rubber overschoen; dames portefeuille, Inh. papieren ten name van T. Hofstee; brilétul; paar kindergymnastiekschoenen; hamer; rozenkrans in étui: hoes van para plu; koffer inh. boodschappentas: auto- step; koper gewicht; geheel metalen schaats; contactsleuteltje van auto; roei spaan; broche; paar rubber hoezen voor schaatsen; schaats (Fierse); verpleegsters- schort; ijzerzaag. Terug te bekomen en inlichtingen te verkrijgen aan het hoofdbureau van po litie, Zonneveldstraat 10 op woensdag- en zaterdagmiddag tussen 2 en 4 uur. Telefonische inlichtingen kunnen niet worden verstrekt. Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Robertus J-. z v. J. A. van Polanen en C. C. v. d. Loos; Corne lls F. z. v. C. F. Schroder en H. G. K. van Hoorn; Sara Chr d. v Fr de Graaf en M v. d. Linden; Marianne Fl.. d. v. F. H. Perel en A. de Tombe; Johnny, z. v. J Beekman en C. L. Gouwentak; Hen drik, z. v. J Kluivers en S. Filippo. OVERLEDEN: P. Hoogendoorn, huis vrouw van C. de Gier. 61 jr: J M. C. «•ed. van Kortman. 81 ir. De S.E.R. werd (voor 't eerst) voor de rechtergedaagd Het hoogste rechtscollege van het be drijfsleven (het College van Beroep) be handelde vrijdag voor het eerst een zaak In het openbaar. Er was veel belangstel ling voor deze zitting in Den Haag. Het gaat om beroepszaken voor de P.B.O. De contactgroep van werkgevers in het metaalbedrijf, in 1951 gesticht, werd vorig jaar door de S.E.R. niet representatief ge- acSit om leden te benoemen voor de be- örijfscomrmtseie. Met 170 leden i6 de groep echter op één na de grootste in 't metaal- oedrijf geworden Deze contactgroep kwam ln de publiciteit bij de staking in 1955 bij Hensen te Rotterdam. De direc teur van Hensen is voorzitter van de con tactgroep en de voorzitter van de (staken de) socialistische metaaibewerkensbond is voorzitter van de bedrijfscommissie. Vooral nadien heeft de contactgroep zich meer met dit onderwerp bezig ge houden. In 't midden van het vorige jaar echter had de S.E.R. te beslissen over de vraag, of de contactgroep ook als repre sentatieve organisatie zou erkend worden. Mede onder de invloed van de toenmalige situatie heeit de S.E.R. deze erkenning met gegeven. De contactgroep ging daar op ln beroep bij het College. Vrijdag diende deze zaak in volle om vang. Voor de contactgroep traden op welsprekende wijze op mr. W. J. Slagter en mr J P. v. Loon Het standpunt van de S E.R. werd verdedigd door mr. W. J. Leids kantongerecht Boetebeding in huurcontract niet rechtsgeldig Een Katwijker had een gestoffeerde woning gehuurd en daarvoor een huurcontract getekend. De schriftelijke overeenkomst bevatte de clausule, dat de huurder afstand deed van alle voorrechten, bij de huurwet aan huur ders toegekend in verband met huurverlenging. Tevens werd in het con tract overeengekomen, dat, indien de huurder na het aflopen van de huur toch zou blijven wonen, hij voor iedere dag wonen aan de verhuurder f 25 boete schuldig zou zijn. De verhuurder zegde de huur op tegen 1 augustus 1955, doch de huurder bleef wonen. De eigenaar eiste vervolgens be taling van f 25 boete per dag sedert 1 augustus 1955 en de gerechtelijke ont ruiming van het pand Het kantongerecht te Leiden heeft beide vorderingen van de hand gewezen. De kantonrechter overwoog, dat de aange gane overeenkomst, ten doel* hebbend het uitsluiten van het wettelijk recht van do huurder op huurbescherming. ingevolge de huurwet rechtskracht mist. De huur der kwam dit recht ten volle toe nu blijkt, dat de overeenkomst zo'n bijzondfer karakter had dat een beroep op de be scherming van de huurwet in strijd met de goede trouw geoordeeld zou moeten worden. Daar de huurder intussen vrij willig het Katwijkse huls had verlaten, waren bovendien geei. ri-rmen aanwezig de ontruiming toe te ,v n. De verin der werd veroordeeld tot betaling vai proceskosten. van Eykern, het hoofd van de juridische afdeling van de S.E.R. Baseerden de pleiters voor de contact groep zich in nog al sterke mate op de nuidiige sterkte en spreiding van de con tactgroep, de advocaat van de S.E.R. leg de er de nadruk op. dat de S.E.R. oor deelde op grond van de positie van een half jaar geleden. Voorts wees hij er op. dat te niet doen van het besluit van de S.E.R. de zaak niet verder brengt De heren P. J Scheffer, voorzitter van de R.K. Metaalbewerkersbond en J A. van Stapele, penningmeester van de Chr. Metaalbedrijfebond, waren door de con tactgroep ais getuigen opgeroepen van het feit, dat de contactgroep van het begin van haar bestaan af goed overlag met de arbeidersorganisaties heeft w-OTen voe- Het College hoopt over acht weken uit- ïina gaf hij het woord aan de voor zitter van de Monsterse Jeugdcentrale, de heer J. Verhoog, doch niet dan nadat hij wenselijkheid van een tegenuitnodiging de druiventijd had geuit. De heer Ver hoog bevestigde deze veronderstelling, durfde nog niet te zeggen, of het de druiventijd, dan wel die der (rotte) to ten zou zijn. 'ierna begon men met de afwerking i het programma, waarin veel muziek enkele korte schetsjes waren opgeno- n. De muziek werd hoofdzakelijk zorgd door de heren Lekx, piano; File gitaar en Goedhart accordeon. Voor- i de pauze zong de jeugd enthousiast waarbij de gitaar, wat het klankvo lume betrof, volkomen op de achtergrond raakte." Het toneelstukje en de panto- s vielen goed in de smaak, evenals de zangers, die na de pauze veel oogstten. Mevr. Ketel-Kraan, die maal zong, werd met geweldig applaus bij haar terugkeer in de zaal begroet Zondagavond na de kerkdienst i de zalep achter de kerk een bijeen komst, waarin ds. Zijlstra het onderwerp behandelde „De beste jaren leven". Allereerst legde hij er de nadruk op dat de beste Jaren niet zijn. die de: onvolwassenheid, noch die van de ouder dom, als de teruggang komt, jaren, waarin de overgang zich voltrekt jonge mens naar volwassenheid. Dat de tijd van de bloei zonder rimpel. Maar niet alleen de leeftijd is hier be palend. De mens is lichaam en ziel, dus zullen er meer factoren zijn. die mee spreken. Veel wordt op allerlei gebip-' gedaan, om een gezond lichaam te ve krijgen of te behouden. Als christen zu - ,ve èn op het lichaam, èn op de zie' moeten letten. In de hemel zijn die beide samen. De beste jaren zijn dus die. waar in volle ernst wordt gemaakt met de voor zorgsmaatregelen voor de hemel. Naast Adam in het paradijs stelde God Eva. Naast de jongen in het leven het mei6je. opdat die twee elkaar rein en heilig zou den dienen in liefde. Hier past geen spel ernst: Het is heilige grond die we hier betreden! Met tal van bijbelse voor- Deelden. liet epr. zijn bedoeling duidelijk uitkomen. Gezien de belangstelling voor deze jeugduitwisseling zal het wel niet bij dit experiment blijven. Wat er deze week te doen is Maandag 8 uur. Raadhuis, openbare raadsvergadering; woensdag: verenigings gebouw: 4 uur kindervoorstelling, film „Trouwe Kameraden", 7.30 uur. Spreker en o.a. film ..Met deze handen". Uitgaan de C.B.C.; vrijdag; 7.30 uur. Verenigings gebouw. Ned. Zuivelbureau. Methode tegen wegspoelen van staand De directeur van het luxe zeebad Sche- veningen, de heer M. J. D. van Rhoon, heeft een nieuwe methode uitgevonden om afbrokkeling van het strand tegen te gaan. Op het strand voor de boulevard heeft hij over een afstand van 250 meter hekken laten plaatsen, die het stuifzand tegenhouden en daardoor het lage strand aanzienlijk ophogen. De resultaten van deze goedkope methode zijn zodanig, dat de duurdere wel spoedig zullen verdwij nen. Het op deze wijze verkregen zuivere zand zal* later met een bulldozer over het hele terrein van het zeebad worden verspreid. Verk&er naar Ameland geheel normaal Gedurende de vorstperiode zijn op het vliegveld Ballum op Am eland 55 Domini- vliegtuigen en 33 Piper Cubs geland. Er werden 146 personen naa eiland gebracht. Aangevoerd werd 12.000 kg post, naar de wal gingen 1300 kg. De beurtschepen, dié sinds 25 januari niet hebben gevaren, zijn vandaag weer in ge wone dienst gegaan. Drieëntwintig doden bij vliegtuig ongelukken Een Globemaster van de Amerikaanse luchtmacht is zaterdag in de buurt van IJsland in zee gestort. Zeventien perso nen zijn hierbij omgekomen. Een Brits weerschip vond wrakstukken. Het toestel meldde kort voor het ongeluk dat drie van de vier motoren waren uitgevallei Op 25 februari vielen van hetzelfde tot stel op ongeveer dezelfde plaats twee va de vier motoren uit. Het gelukte de piloot toen het vliegveld op IJsland nog tijdig te bereiken. Bij Dahlhausen ln Westfalen is gels koeriedsvliegtuig met vier den neergestort. Twee kwamen leven, één werd zwaar en één licht gi Vier Zweedse militaire vliegtuigen, die deelnamen aan oefeningen in Zuid-Zwe den zijn eergestort, die vier piloten zijn In de golf van Alaska brak het 8000 ton metende Amerikaanse vrachtschip Washington Mail ir stormweer in tweeën. De zestig opvarenden konden worden ge red. Spanje niet opgetogen over onafhankelijkheid Marokko Casablanca. 5 maart. In Casablanca trokken tienduizenden mensen opgetogen door de straten om de onafhankelijkheidsverklaring van Frans Marokko te vieren. In het naburige Spaans Marokko, in de stad Tetoean. werden arrestaties verricht, omdat ook daar de bewoners feest vier den in verband met het onafhankelijk worden van Frans Marokko. Spanje heeft een nota overhandigd aan Frankrijk, waarin volgens welingelichte woordvoerders door de regering van Franco een gereserveerde houding wordt aangenomen ten opzichte van het onaf hankelijk worden van Frans Marokko. Intussen kwam het op verschillende plaatsen in Marokko en vooral in Algerije weer tot bloedige onlusten tegen het Franse regiem. De Saar over twee jaar weer bij Duitsland In de Frans-Duitse besprekingen te Bonn is een aanzienlijke mate van over eenstemming bereikt over de toekomst van het Saargebied. Dit akkoord zou in hoofdzaak behelzen, dat Westduitsland.goedgevonden heeft de kanalisatie van de Moezel met de oplos sing der Saarkwestie te verbinden. De ministers Pineau en Von Brentano zijn het eens geworden over instructies voor hun deskundigen, die binnen enkele weken in Parijs bijeen zullen komen. Deze experts zullen zich bezig houden met de omschrijving van Frankrijks rechten op exploitatie van het steenkoolgebied Warndt. de verzekering van cokesleveran ties aan Frankrijk door de Saar en met maatregelen voor de overgangspjeriode. waarin de economie van het Saargebied •ordt losgemaakt vna de Franse staats- uishouding en aansluiting bij de Duitse .vordt voorbereid. Deze overgangsperiode :ou twee jaar duren. Nood.oestand in Zuid-Borneo Partijen en organisaties in zuid-Hoéloe Soengei in Zuid-Borneo hebben besloten een telegram te zenden aan de Indonesi sche premier met het verzoek de staat van oorlog en beleg af te kondigen, aan gezien de gewapend macht ontoereikend is de bevolking tegen de benden te be schermen Tevens wordt verlangt dat de organisatie tot beveiliging van de kam pongs van het nodige worden voorzien. Gesprek Eden-Mollet over Rusland Op verzoek van Engeland zullen pre mier Eden en zijn Franse collega Guy Mollet een bespreking voeren over de in ternationale situatie. Dit zal het gevolg zijn van de uitlating van de Franse mi nister van Buitenlandse Zaken, Pineau. waarin hij verklaarde het niet eens te zijn met de westerse politiek, die de laatste tijd ten aanzien van Rusland is gevolgd. Dit heeft in Londen bezorgdheid ge wekt. De bespreking zou uiterlijk in de tweede helft van april worden gevoerd, in ieder geval vóór het officiële bezoek aan Moskou van Mollet en Pineau, dat half mei zal zijn. Pineau heeft te Bonn (waar hij voor besprekingen met West duitsland vertoefde) gezegd, dat de ver bondenheid met de Noordatlantische Ge meenschap de grondslag zal blijven voor het Franse beleid. Markt- en visserijberichten KATWIJK AAN DEN RIJN. 5 maart. Overzicht groenteveiling; Het overzicht over de aangevoerde en geveilde produkten van ISO per 100 kg ol brengt, vermoedelijk varfwego e. nog een vrij goede prijs op, t f30 per 100 kg. Hét artikel, 1 de volle belangstelling staat, is ln de grond z stateren viel het nogal mee. maar afgewacht moet worden, hoe het produkt zich na en kele dagen heeft gehouden. Wie prima kwa- 3 per 100 kg. Ove- igens zai net art voorjaar wel net zijn als moorhen; wacht u voor hetgeen er zoge- ïaamd niet is! ROTTERDAM. 5 maart. Veemarkt. Aan- •oer in totaal 1972 dieren, waarvan 1201 ■ette koeien en ossen en 774 varkens. Prij- en per kg; vette koeien 2.86—3 16. 2.64—2.81, .42—2.64. varkens 1.72. 1.70, 1.68 Overzicht; 'ette koeien; aanvoer even kleTner. handel geheel prijshoudend, prima's bo- SCHEVENINGEN. 5 maart. Visserijbe- richt. Heden waren aan de markt met verse de loggers; SCH 6—16.180. 56—6940. 333— »40. 248—90?0. 87—6330. 314—8850, 200—7200, 38—3020. 6—6020, 147—28 Betrekkingen aangeboden Eerste Nederlandse Autorijwiel Fabriek i:\af \.v. i het Rijwiel Solex heeft plaats voor Framebouwers Rijwielmontesirs dit gebied strekt t Uitsluitend mondelinge sollicitaties op woensdag 7 maart tussen 13 en 14 uur. Laakweg 142, Den Haag. dit huis vragen hulp. Ec is plaats voor 2 VERPLEECHULPEN. C.C. De LEIDSCHE SPAARBANK. Oude Rijn 56 zoekt tegen 1 mei a.s. of vroeger: a) EEN ERVAREN KANTOORBEDIENDE (Mnl. of Vrl.) met ten minste Mulo-diploma b) EEN AANK. KANTOORBEDIENDE (Vrl.) Schriftelijke of mondelinge sollicitaties gaarne vóór zater dag a.s. Met vakantieafspraken wordt rekening gehouden. HET RESIDENTIEORKEST STADSGEHOORZAAL Donderdag 8 maart, 20 uur 7e ABONNEMENTSCONCERT HET UTRECHTSCH STEDELIJK ORCHEST Dirigent: pAÜL HUPPERTS Solisten: FRITS KNOL, viool ERNö STEIER, altviool Vermeulen Passacaglla et Cortège Mozart Symphonie concertante Janatsjek Suite v. strijkorkest Kodaïy Dansen uit Galanta Losse kaarten ad ƒ3,— bij de Fa. C. C. Bender, Hoogewoerd 90, en indien voorradig 's av. a. d. kassa.

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 6