C+tRISTFUJK Gereformeerd jeugdwerk gericht op de eigen geloofsgrond Protest van Evangelische Kerk tegen communistische druk verstopping Het Kweekscholenplan bevat veel onzekerheden Hoog toernooi MAANDAG 5 MAART 1956 Ds. J.C.J. Kuiper op jaarvergadering G.J.L.O.: (Van een onzer verslaggevers) Er ligt een zekere matheid over het Gereformeerde jeugdwerk. Het blijkt weer uit het jaarverslag van de Gereformeerde Jeugd leidersorganisatie Zuid-Holland-Zuid, dat wij zaterdagmiddag hoor den voorlezen op de vergadering, die werd gehouden in de Nieuwe Oosterkerk aan het Boezemplein te Rotterdam. In de clubs gaat het werk op de oude voet voort, maar in sommige rayons schijnt het contact tussen de leiders en leidsters, waarbij zij zich bezinnen op hun roeping en taak, mede door de vele mutaties min of meer te vervagen. Tijdens deze vergadering hield de bondsvoorzitter, ds. J. C. J. Kuiper, een referaat, waarin hij duidelijk stelde, dat er geen sprake mag of kan zijn van het loslaten van de Ge reformeerde visie op het jeugdwerk. Om dit duidelijk te maken, zette ds. Kuiper eerst de betekenis van het Ge reformeerdzijn uiteen. ..Velen staat dit in deze tijd van de derde generatie na de doleantie niet rrteér duidelijk voor de- geest. Men is meer geneigd om te pra ten en te doen dan om te luisteren en zich te bezinnen. Liever houdt de mens van vandaag zich bezig met praktische dingen. In clubverband betekent dit een voorkeur voor wandelen, musiceren, to neelspelen en dergelijke boven het zich richten op Bijbelstudie en geloofsvraag stukken. Dat dit verschijnsel te verkla ren valt. is maar een schrale troost. Terugkeer naar de tijd van 1890 zou be tekenen dat we de klok terug gingen zetten. Wat wel kan is het zich opnieuw bewust worden van onze overtuiging, het opnieuw zien van onze geloofsgrond, zelf weer gegrepen worden door de diep ste grond van het Gereformeerdzijn niet in de stijl van 1890 maar in die van onze tijd. Grondgedachten Ds Kuiper ontwikkelde in zijn refe raat de drie grondgedachten uit de zes tiende eeuw. waarop het Calvinisme zich heeft gebaseerd: het weer zien van de volkomen souverejniteit Gods, het losmaken van de Bijbel van men selijke bijmengsels en kerkelijke voor schriften en de opvatting van de kerk als gemeenschap der gelovigen. Hierop betrok ds. Kuiper het jeugdwerk. In som mige christelijke kringen wil men niei de jeugd vormen naar deze geloofsvisie, haar vervullen van deze gedachten om de jonge mens het christelijk leven ontplooiing te brengen. Men ziet dan als doel van het jeugdwerk slechts het tot ontwikkeling brengen van de jon ge mens alsof deze een neutraal wezen zou zijn. Daarbij dreigt verafgoding van het begrip solidariteit. Alle mensen he ten voor God gelijk te zijn in schuld, vloek en genade, dit laatste gezien als een eigenschap Gods. Dat deze genade door Christus in leven komt, zet men opzij. Wij daai tegen hebben het ideaal, de jeugd klaar te maken voor haar plaats in de kerk en willen haar actief inschakelen, op dat dc jonge mensen leren, met open ogen de wereld in te zien. Daarmee is dc eigen plaats van het Gereformeerd jeugdwerk gesteld. Boek VAN DE DAG de Maan I- betrekkelijk eenvoudig isJa, zó schrijft men al over de ruimtevaart. De denkende mens is inderdaad van de mo gelijkheden nu wel overtuigd: het is een kwestie geworden van tijd en geld In jÉHiAri van - de stroom Thompson, voorzitter der tech nische commissie van het Brits inter planetair genootschap. Is wetenschappe lijk verantwoord. Wie het op deze plaats reeds besproken boek van Oberth gelezen heeft, zal toch in Thompsons boek nog aardig wat andere bijzonder heden aantreffen. Zeer lezenswaard voor ieder te volgen, prima geïllustreerd, en vrij van sensatie Zo ergens, dan geldt hier: de werkelijkheid is al fantastisch genoeg. De sterrenkundige dr. J. J. Rai- mond jr schreef een inleiding en even als Oberths boek is het vertaald door J. C. P. Stuy van de K L M. (Serie „Avon tuur en Ontdekking"). Beroepingswerk wijkgemfeente Strevelswijk) J M. D. d. Berg te Giessen-Rijswijk (N.B.); te Gouda H. Harkema te Zeist. Aangenomen: naar Utrecht (als predi kant-directeur van de Stichting Kerke lijk Sociale Arbeid) J. C. van Dongen, diakonessenhuispredikant te Rotterdam. Vlietstra te EemdIJk en S. Wijnsma te Broek o_p Langendljk. Aangenomen: naar Hilversum-C C. Verhage te Broek onder Akkerwoude. Bedankt: voor Ontario (Free Chr. Re formed Church) A. Hilbers te Enchede- GEREF. KERKEN ART Van her- K.O. .en der Ter gelegenheid van het 110-jarig be staan van de Chr. kweekschool ,,De Klokkenberg" te Nijmegen zal de Ver eniging van Oud-klokkcnbergers reünie houden op 22 en 23 mei. Maar God kent uw harten Geld is voor de meeste mensen een vloek. Wie weinig heeft ver langt ernaar meer te hebben en wie veel heeft komt helaas gemakkelijk in de verleiding er misbruik van te maken. Het ver langen naar geld woelt in het leven van menigeen. Het lijkt wel het doel van het leven, want het verschaft immers alles wat men tich maar wensen kan op deze aar de. Eer en aan zien, een gemak kelijk bestaan, onafhankelijk- heid, luxe niets schijnt er te zijn dat niet voor geld te koop is. Mensen, het is maar schijn. Het belangrijkste van dit bestaan, datgene wat zin en inhoud geeft aan ons leven: vrede met God, dat is niet te koop. N.iet voor alle geld van de wereld. Met alle goud van de wereld kunt ge uw hart niet schoonwassen van al die fouten en zonden die uzelf het beste kent. EnGod ként uw harten! Lees eens aandachtig de gelijke nis van de rijke man en de arme Lazarus 'Lucas 16) en stel uzelf •ens eerlijk de vraag wie ge het Het godsdienstonderwijs in Oost-Duitsland EEN WOORD VOOR VAN DAAG opleiding, de heer C. Kleywegt, zal daar o.m. spieken over de nïeu'.v opb-idin. aan de kweekscholen. liefst zoudt willen zijn! Hopelijk De kerkvoogdij van de Hervormde ge- unnt pp ,4pn Tjnppn- Want batar meente te Veenendaal heeft ccn legaat ,um fe aan Zingen. „want Deter ontvangen van wijlen de heer G. J. van dan dit tijdelijk leven, is Uwe den ®?.sch le vceenezidaai. nu heeft goedertierenheid!" namelijk gelegateerd de villa Zuider- eng. die de kerkvoogdij reeds enkele jaren lang huurde als pastorie voor ds Onder de geschenken, die de 80-jarige Van de Pol. Deze villa komt nu vrij Paus ontving, bevond zich een paasei van succiessierechten in het bezit van van chocolade, dat een meter hoog de Hervormde kerk van Veenendaal. 1 Afscheid H. Jacobs O De Evangelische kerk heeft gisteren geprotesteerd tegen de beperking van het godsdienstonderwijs op Oostbcrljjn- se scholen. In een verklaring, voorge lezen op alle kansels in BerlijnBran denburg d.w.z. in Oost- en West- Berlijn en een deel van Oost-Duitsland wordt de beperking een schending genoemd van de Oostduitse grondwet en gezegd: „Men dwingt ons een strijd op, die wü niet wensen". Hervormde lauwheid Ds. H. vzn der Linden te Hoomstei- zwaag—Jubbega spreekt er in het kerk blad zijn'ernstige verontrusting over Uit., dat de laatste tijd tal van jonge mensen hervóritide gezinnen tot de gerefot- jrde kerk overgaan of van plan zijn dit te doen. ee overgangen geschieden niet uit gefudeerde overtuiging maar in verband met het huwelijk. Ds. Van der Linden merkt op. dat -het feit dat deze overgangen steeds naar dezelfde kerk pl&ats vinden niet alleen vets zegt van de werfkracht van die kerk. mar ook van de geringe 'betekenis die het voor velen heeft om tot de N.H Kerk te behoren. ..De gereformeer den weten gewoonlijk beter dan wij her vormden. waarom ze tot hun kerk be horen". aldus de predikant. „En dat klopt ook met het meerdere zelfbewust zijn. dat we bij de gereformeerden aan treffen. Er zijn in onze gemeente tal van lidmaten, die als het zo uitkwam met het grootste genoegen bot de gere formeerde kerk zouden overgaan, omdat hun hele geestelijke en kerkelijke instel ling typisch gerefirmeerd is. Met alle respect voor de oecumenische gezind heid. die in onze hervormde mensen van Hoornsterzwaag en Jubbegaa openbaar wordt, maak ik mij-zorgen over het feit, da* de spreekwoordelijk geworden lauw heid zich bij ons steeds meer openbaart Wie sveebt nog voor de N.H Kerk? Wie bezint zich nog op haar roeping in. ons volksleven? Wie druft het nog aan orr tegenover de gereformeerde levenshou- dine op te komen voor onze oude vader landse kerk. die door de Heer der Kerk op zo kennelijke wijze tot nieuw levei is gewekt?" Een gedachtenwisseling over dit refe raat werd na de pauze gevolgd door een woord van afscheid van en tot de voor zitter. de heer H. Jacobs, die het Gere formeerd Bondswerk 39 jaar heeft ge diend en na de oorlog ook weer mee heeft gewerkt aan de heroprichting van de G.J.L.O. In deze vergadering was de heer H. J. Spoormaker uit Poortugaal zijn opvolger en als bondsbestuurs- 1 De nieuwe voorzitter dankte de heer Jacobs voor diens lang durige trouw aan de organisatie en bood hem ter herinnering een armbandhorloge aan. Ook ds. Kuiper sprak de scheidende voor zitter toe. De heer Jacobs gaat voor het Gereformeerde bonds- leven evenwel nog niet verloren. Hij blijft hieraan als adviseur zijn krachten geven. Een voorstel tot uitbreiding van het aantal rayons van acht tot tien met in gang van 1 september a.s. werd aangenomen. Advertentie „Vatbare" Kinderen...? Moeder, bestrijd voortaan bij „altijd verkouden" kinderen dat hoesten BSZH^ESBj K "IN" E R-H O N I N G il SIROOP MELODIE en WOORD der Ether golven HUv« A^RO: 8.00 Nws: 8.15 Gram; d vrouw. 9.10 V d vrouw; 9.15 Gi Waterst; 9 40 Morgenwijding; lO.Ot 10 50 V d kleuters; ÏEOO Lichte rr Pianorecital: 12.00 Metropole ork; 12 30 i<» io Uit Land- en tulnb meded; - 12 35 Gram Nws; 13.15 Meded of gram; 13.20 Oi zang; 13 55 Koersen: 14 00 Promenat 14.40 Schoolradio; 15i00 V d vrouw; Alt en piêno; 15 50 Gram» 16 00 1630 V d Jeugd; 17.30 Ni 15.00 Schoolra 16 30 Ziekenlof;17.00 V d jeugd: 17.40 Beu 9.351 ultzNederland en ram; 118.00 Kt is leven, caus: 18.1! 1130 Sportpraatje; 18.30 Lichte mu 12 30 lp 10 Uit het Boek der boeke 13 00 Metropole ork: 1045 Act: 20 '1 en ditatie; 2100 Kamerork; 21.40 °foA de storm klankb; 22.00 Viool ;ber; 17 45 Regei d kind; 17.15 - Reger Emigi Nw i Pianospel; 18 30 V d jeugd; 9.00 V d 'oneelbeschou- progr; 22.00 23 15 „New York calling"; 23.2 11.50 Als de ziele luiste gelus; 1203 Gram; 12.1 tuinders; 1(2.30 Land- en 11.30 Sch Voor bc In de Domstad Herv. predikanten van 9-11 april bijeen De jaarlijkse (Herv.) predikantenver gadering. die gehouden wordt onder auspiciën van de generale synode, de Ned. Herv. Predikantenvereniging en de Verg van Vrijz. Hervormden, zal weder te Utrecht gehouden worden en wel van 9—11 april a.s. Op maandag 9 april vindt in het Ge bouw voor Kunsten cn Wetenschappen <8 uur) de gebruikelijke ontmoetings samenkomst plaats, waar gesproken zal worden door George Stam over de mu zikale delen van het Dienstboek. Dinsdag 10 april, wanneer men bijeen komt in de Handelsbeurs, en na opening door de praeses der generale synode, wordt de domineespreek gehouden doo' DIT IS dr B J Westerbeek van Eerten. arts. winnen: Drini waarna dr. H. Berkhof zal spreken over net n«„r de „Theologie der Antithese". In de N^em#erstee middagvergadering is dan het woord aan pinetjes-2e prof dr. A. J Zuithoff over „Hoe kar. om ae andere de Kerk zich verstaanbaar maken in Ujarna nleta prediking en pastoraat"'', terwijl in de. PUI 8>o avondvergadering ds. Jan Wit ..de meu- ^irmM t8 ol we Psalmberijming en haar problema- dat de mgew. tiek" ter sprake zal brengen. Op woensdag 11 april vindt het gengebed plaats in de Janskerk. Rep v d Zesdaagse 1 13.55 We» 14.55 Intermez; Kritieken: 16.4 Caus; 18.00 V BBC Home Service. 330 m. 12. 13.00 Gram; 13 23 V d ar ;r: 14.00 Nws: 14 10 Discussi. lezzo; 15.00 V d scholen; 16. 20.30 Klankb; gr: 22.00 Nws; C oorzang; 23.15 247 m. 12.00 Mrs Dale's dagboek dr; 12.30 Mljnwerkersork; overz; 13.15 Gram; 14.00 Lie 14 45 V d kinderen: 15 00 Vooi 15.40 Rep: 18.00 Accordeonmuz brieksfanfare; 17.15 Mrs Dale's Dagboek; 17.30 Orgelspel; 18.00 Lichte muz; 18.30 Vi beantw; 19.00 Gra spel; 20.00 Nws: go! 21.00 Ge var erland. Geen opgai Geef de strijd niet op tegen 11 hardlijvigheid Handelsbeurs 'prof. c' R. Schippers hoogleraar aan de Vri Universiteit, zal spreken over ..De Gerc ïeid of gebrek •erstopt medewerker Begin februari, op het moment, dat de onder- wijsspecialisten der onder scheiden Tweede-Kamer fracties hun geschut in stel ling brachten om het onder wijsbeleid aan een trommel vuur van kritiek bloot te stellen, deed de minister van O. K. en W. het kweek scholenplan aan de Kamer leden toekomen. Daar voor een juiste be oordeling van de mérites van dit plan een diepgaande studie vereist Is. was het niet dqenljjk dit plan bij het onderwijsdebat aan de orde te stellen. Iedere, gemaak te opmerking hierover zou niet meer dan een „eerste indruk" kunnen zijn. Reeds in het voorlopig verslag op het ontwerp van de kweek- schooiwet 1950/1951 werd door velen gevraagd naar een regeling die een betere planmatigheid bij de stich ting van kweekscholen zou waarborgen, tenminste be- Als resultaat van dit on derzoek nu. heeft de minis ter zijn plan ter goedkeu ring Opleiding van onderwijzers is van eminent belang - gc de Staten-Generaal oorgelegd. opdat de moge lijkheid tot net ontvangen van een kwalitatief goede onderwijzersopleiding van de onderscheidene richtingen in de verschillende delen van het land kan worden nage gaan en bevorderd. Natuur lijk zitten er aan het opzet ten van een dergelijk plan. bestemd voor een bepaald aantal jaren, moeilijkheden en onzekerheden. Er moet een beeld worden verkregen van het vermoedelijk ver loop van de behoefte aan onderwijzers in de toe komst. Als basismateriaal werd gebruik gemaakt van de prognoses betreffende de behoefte aan onderwijzers, d.d. 3 september 1954. 31 januari 1955, en 28 januari 1956. Uit de tweede vervolg- nota d.d 28 januari "56 blijkt echter duidelijk de be trekkelijke waarde, welke aan de verstrekte getallen moet Worden toegekend. Was b.v, in de eerste nota voor 1959 een tekort ge- an 2780 onderwijzers, e tweede vervolgnota t voor dat jaar een sur- van 5 geschat. Voor was in de eerste nota tekort geraamd va* in de laatste nota wordt surplus van 2700 ge raamd v taxeerd. Bij deze bereke ningen is de zo noodzakelijke verlaging der Leerlingen- schaal. alsmede de verlen ging van de leerplicht met twee jaar buiten beschou wing gelaten. De minister zelf komt het wenselijk voor, in de lopp -van dit kalender jaar een volledig herziene prognose op te stellen. Het huidige verloop van het emigratiesaldo, de nog steeds stijgende vervangings behoefte en het zijns in ziens groeiende aanbod van onderwijzers maken dit noodzakelijk. In het kweekscholenplan is de bewindsman bij de be hoeftebepaling uitgegaan van een verlenging der leerplicht met twee jaren en van een verlaging der leerlingenschaal. DE BEREKENINGEN, wel ke als basis voor het plan dienen, zitten vol onzeker heden, hetgeen de bewinds man zelf erkent. Bij de op stelling is echter rekening gehouden met de adviezen opmerkingen van orga- schoolonderwijs bezig hou den. terwijl het ontwerp ook aan de Onderwijsraad ter beoordeling werd voorge legd. Evenzo heeft de mi nister rekening gehouden met de adviezen, verstrekt door het Centraal Bureau voor de Statistiek en het Centraal Plan Bureau. Toch zal by voortduur waakzaam heid vereist zijn en zullen wijzigingen mogelijk blij ven. De bewindsman heeft zich. terecht, allereerst la ten leiden door het motief van een kwalitatief goede opleiding, omdat hiervan het culturele peil van onze toekomstige onderwijzers af hankelijk is. Een zodanige opleiding moet voldoen aan 1 De mogelijkheden wel ke de school aan de leer lingen biedt, dienen zo te zijn "dat de differentiatie in de opleiding, voor wat de keuzevakken betreft, tot haar reoht kan komen. 2. De mógelijkheden, wel ke de school aan de daar aan verbonden leraren biedt, dienen zo te zijn, dat het team van leerkrachten, dat een volledige weektaak aan de school vindt, van voldoende omvang en diffe rentiatie is. 3.. De verschillende vak lokalen van de school, de terreinen voor de lichame lijke oefening, dc bibliothe ken e.d. alsmede de voor het onderwijs als hulpmid del bestaande instrumenten moeten intensief gebruikt kunnen worden, waardoor de inrichting c.q de aanschaf ervan economisch verant woord is. Wil een kweek school aan deze eisen vol doen, dan zal zij een bezet ting van 200 leerlingen moe ten hebben en tien klassen alsmede een vaste kern van 6 7 docenten. Als minimum school grootte geldt een zeven- klassige school met 125 leer lingen. BIJ DE CONFRONTATIE van de behoefte aan kweekscholen met het hui dige opleidingsapparaat wordt t a v. het Prot. Chr. Kweekschool onderwijs ge concludeerd voor: a. Groningen Friesland en Drenthe, dat enige con centratie gewenst is en dat het dientengevolge prema tuur is, de geadopteerde kweekscholen te Assen (130.1.1.) en Emmen (90.1.1., maar nog niet volgroeid) als zelfstandige scholen te subsidiëren. b. Overijsel: Bij verdwij ning van een der hiervoor Benoemde scholen zou in het oosten van Overijsel een Kweekschool van Prot -Chr. signatuur op haar plaats Het komt ons gewenst voor, dat men vanuit Over ijsel contact opneemt met een der geadopteerde kweekscholen te Assen of Emmen. c. In Gelderland loopt de school te Zetten-Valtourg gevaar (90.1.1.), de geadop teerde school te Ede (140.1.1) zou gesubsidieerd kunnen worden. De bestaande scholen in Utrecht zijn behoorlijk in omvang en voorzien in de behoefte. Het zelfde geldt voor Noordholland en Zuid holland. De Kweekschool te Mid delburg, die niet voldoet aan het minimumleerlingen aantal, kan als verantwoord worden beschouwd, gezien Haar excentrische ligging en geïsoleerd recruterings gebied. In Noprdbrabant ep Lim burg is plaats voor een be hoorlijke schooi met inter naat; weliswaar voorziet de school te Gorinohem in een behoefte voor een deel de" provincie (land van Heus- den en Altena en de Lang straat, zo!5ng er geen ande re mogeüj'fcheid elders is), toch zullen onze vrienden in het zuiden deze zaak on der ogen moeten zien en bestuderen. Overleg met de scholen te Gorinchem en Dordrecht ligt voor de hand. Misschien is de mogelijk heid met de sohool te Zet ten. die ook beschikt over een internaat, de overwe ging waard. Gezien de structuur der Zuidelijke provincies lijkt ons een school met een eenzijdige kerkelijke signatuur onge wenst, al kan men wel re kening houden met de wer kelijke verhoudingen. Daar een Kweekschool moet kun nen beschikken over een aantal leerscholen, komt het ons voor, dat Eindhoven of Breda de eerst aangewezen plaatsen zijn. Onze ïclusie het Kweekscholenplan de minister er goed aan ge daan heeft, dit plan te doen samenstellen, al moeten wü de in het begin van dit ar tikel genoemde betrekke lijkheid niet uit het oog verliezen. Als richtingwijzer en als gedachtenbepaler heeft het ongetwijfeld zijn verdienste. De daarvoor in aanmerking komende in stanties zullen er zeer zeker hun winst mee doen en ook moeten doen. In de huidige cultuurfase heeft reforma torisch Nederland een dui delijke (aak. ook voor mor gen. Dal de opleiding van onderwijzer terzake van eminent belang is, zal nie mand ontkennen. Bisschop Otto Dibelius verklaarde tij dens een preek in de Mariënkirche, in Oost-Berlijn. dat de kerk vrede wenst met de communistische staat, ..Maar de kerk van Jezus Christus schrikt niet vcor strijd terug", voegde hij doaraan De kerkgeschiedenis toont, volgens de bisschop aan, dat een dergelijke §trijd de kerk nieuwe kracht schenkt. Het stadsbestuur van Oost-Berlijn heeft onlangs het godsdienstonderwijs op middelbare scholen verboderi. In der decreet wordt voorgesopre\ godsdienstonderwijzers „een positieve houding" dienen aan te nemen tegenove: de communistische staat. Ds. C. v. d. Woude óver: De eenheid der Geref. belij ders De synode van de Geref. Kerken in Leeuwarden heeft zich, zoals \yij reeds meldden, bezig gehouden met de een heid van de gereformeerde belijders. jn vele christenen, dieallen zeg gen, tot de. gereformeerde gezindte te behoren, maar die toch gescheiden le ven: gereformeerden en vrij-gemaakten, christelijk-gereformeerden en gerefor meerde gemeenten, confessioneel-her vormden en gereformeerde bonders. Al deze groeperingen zeggen, dat ze de ^chrift erkennen als Gous woord en dat zich baseren op de drie formulieren an Enigheid. In de ..Friesche Kerkbode" sëhrijft ds. van der Woude van Leeuwarden, de voorzitter van de generale synode der Geref. Kerken, dat er psychologische •erschillen en gevoelens van wrok zijn, die sommige groeperingen van de gere formeerde gezindte gescheiden houden. Hij kan echter niet inzien, hoe men zich een verantwoorde wijze kan verzet- tegen een eenheid van gereformeer de belijders. Want deze belijders zijn het juist in de wezenlijke dingen met elkaar eens en het zijn de bijkomstige dingen, die hen van elkaar scheiden. Ds. Van der Woude herinnert eraan, dat de Geref. Kerken van 1933 al doel bewust hebben gestreefd naar de een- ftëid van gereformeerde belijders. Sinds die tijd hebben de synoden deputaten igesteld, die tot taak hebben, deze eenheid te zoeken en te bevorderen- Ook in de laatste jaren zijn deze pogin gen gedaan. Niet met de vrijrgeimaakten, die nog steeds volharden in hun houding van afweer, maar wel met de christelijk- ge£eformeerden. is echter weinig vooruitgang te bespeuren in het contact met de chris telijk-gereformeerden. De christelijk-ge reformeerden wilden niet weten van af gevaardigden naar eikaars synoden, wat voor de Geref. Kerken zeer teleurstel- De gereformeerde synode ziet (Je een heid der gereformeerde gezindte als een door God geboden eenheid, aldus ds. Van der Woude. Daarom heeft zij opnieuw deputaten benoemd, aan wie de opdracht geven om „met kracht de pogingen voort te zetten om te komen tot de door God geboden eenheid en om zich daar toe te bezinnen op die wegen en midde len, die noodzakelijk en geoorloofd zijn n de kerkelijke eeniheid practisch jor te bereiden". De synode heeft zich ook een meer concreet doel voor ogen gesteld. Zij heeft zoals men weet, de deputaten voorge steld 'meë té werk'èn aan „de totstand koming van een Gereformeerd Convent en tevens zich met andere gerefor den te beraden op het in het leven roepen van een permanente gerefor- meerdë raad in Nederland om in ge meenschappelijk overleg de vraagstuk ken, die de gereformeerde gezindte ra ken, te bespreken en hierdoor de toe nadering tot elkaar te bevorderen". Utrechtse studenten telegraferen Aan de minister-president is een te- :gram gezonden waarin de vijf studen tenorganisaties. het „Utrechts Studen ten Corps", de „Utrechtse Vrouwelijke Studenten Vereniging". Unitas Studio- sorum Rheno Trajectina, het Collegium Studiosorum Ventas en de Societas Stu- diosorum Reformatorum, afdeling Utrecht, hun bezorgdheid uitspraken het huidige en toekomstige wei van hun landgenoten, die door de tijd gevangen worden gehouden. Zij dringen met kracht bij de Ne derlandse regering er op aan, dat zij haar intensieve bemoeienissen in dezen tot bevordering van een met de be ginselen van de rechtsstaat overeen komende de rechtsbedeling onvermin derd zal voortzetten. Op grond van de jongste ontwikkelim _en vragen de Utrechtse studentenor ganisaties de Nederlandse regering de ""«gelijkheid te overwegen de ernst der ik ook internationaal aan andere dan Indonesische instanties voor te dragen, op de wijze welke haar nuttig voorkomt verkrijging van goede rechtsbede- en verzekering van het welzijn der betrokkenen. Zij vragen zich af of de gang zaken ook in overeenstemming is de universele verklaring van de rech- ten van de mens. die mede door Indo nesië is aanvaard. In Utrecht is opgericht de Ned. Kath. Bond van Handelsagenten, Makelaars en Commissionnairs. Het bestuur is voorlopig samengesteld uit de heren N. H. L. van Herk, A. W. M. Petit, E. San Giorgi, Ph. B. Middelkoop. Het secretariaat wordt waargenomen door mr. P. J. M. Lübbers, Jan van Nassau- straat 10, Den Haag. ïUAAR ter wereld elders zou iets mogelijk zijn geweest als vorige week te Utrecht te zien werd gegeven, toen daar de Dr. Wiardi Beekman-Stichting bij haar tienjarig bestaan haar jubileum vierde? Aan hangers van onderscheidene politieke partijen leverden er een toernooi op hoog plan 'en al evenzeer op hoog peil, waarbij, ook in hoffelijke be woordingen, de verschillen niet wer den verdoezeld, doch integendeel behoorlijk scherp gemarkeerd. Is dit alles niet een bewijs, dat in ons land de politiek wordt beoefend, niet maar als een kibbelarij, niet een scheldpartij, maar als een ernstige zaak? Zo ernstig ook, in feite niet tevreden kan zijn vóórdat men met zijn tegen stander althans in gesprek is getreden tenminste te trachten, hem be hoorlijk van eigen standpunt op de hoogte te brengen. is het tweeërlei kenmerk van gesprek: het is spreken èn het is luisteren. Welnu, aan deze twee aarden is bij deze jubileum viering voldaan: men heeft gesproken, duidelijk gesproken, en men heeft geluisterd, en goed geluisterd. E'EN gesprek met een tegenstander is niet gemakkelijk. Het is wèl noodzakelijk. Men is nooit verant woord, wanneer men niet heeft getracht de tegenstander naderbij te komen. Eens zullen wij rekenschap moeten afleggen, in hoeverre wij ook dezen hebben gedaan wat wij behoorden te doen. Maar het is niet gemakkelijk, omdat en nu, meer dan ooit, moet weten at men doet, moet weten waardoor en zelf gedreven wordt. De waar heid zelf is dan minder dan wanneer ook te ontkomen. nen wij, dat het gesprek bij dit jubileum stellig zal hebben bij gedragen ter verheldering van de standpunten. Zou men anders uit de mond, zowel van een libei'aal als van een socialist, zoveel waardering heb ben gehoord over ds aanwezigheid, althans voor wat betreft het verleden, ons land van christelijke politieke partijen? De liberaal dacht daarbij de sociale wetgeving; de socialist waardeerde het in de christelijke partijen, dat zij ons volk hebben geleerd: het gaat ook in de politiek geestelijke dingen. gR is gesproken over de geestelijke vrijheid. De liberalen bleken de ervaringen rondom het crematiedebat hoog te Zitten, toen zij door de socialisten in de steek waren gelaten. Niet echter, dat de socialisten nu zelf een gefundeerd begrip omtrent de vrijheid schenen te hebben. Het was hun met hun reserve tegenover de crematie vooral om te doen geweest protestantse en r.k. minderheid in hun gelederen niet voor het hoofd te stoten. Dit was, voor ons gevoel, een onderwerp, dat ditmaal nog niet voldoende uit de doeken kwam. Er is gesproken over de staat. Aanhangers van personalistisch socia lisme ten spijt, denkt over het alge meen de socialist te vlot en te gemakkelijk over staatsbemoeiing. Maar staatsbemoeiing is in feite altijd staatsdwang. Waartegenover toen weer van socialistische kant de vraag werd gesteld, of de confessionele partijen niet zelf bereid zijn, tamelijk vlug de hulp van de staat in te roepen tegen bepaalde verschijnselen op zedelijk gebied: dansen en gemengd zwemmen bijvoorbeeld. Andere socialisten bleken duidelijk nog op zoek naar een andere staats taak: tegenover individualisme en collectivisme individu en gemeenschap in eep organische samenhang. Maar het blijft hier nog zoeken. 76. „Ja, dadelijk." „Heel goed. Binnen 15 minuten." De hoorn klikklakte. Ik hing de mijne zachtjes op, zette mijn muts recht en liep naar de zuide lijke vleugel terug. Maida was niet te zien. Ik ging aan de lessenaar zitten en bemerkte, dat ik, in mijn haast om bij de telefoon te komen, de rode inkt had omver gesmeten, die ik bezig was te gebruiken Hij kronkelde zich vrolijk over de lessenaar, alles wat hij aanraakte roodkleu- rend en ik greep wat rommel uit de prullemand bij wijze van vloei. En terwijl ik bezig was de inkt op te nemen, ging opeens, zonder zelfs een waarschuwend geflikker, het licht boven de les senaar uit en bleef ik in volslagen donker ach ter. Het kwam zo onverwachts, dat ik naar adem snakte en een schreeuw gaf. Dan wendde ik mij om om de gang af te zien, maar niets dan een dik gordijn van duister nis had ik vóór mij. Er was geen enkel licht schijnsel. Elk signaallicht was uit; er blonk zelfs geen glimpje licht van onder de deur der keu ken, der apotheek of van het linnenkamertje. Ik was verzonken in een roerloos, donker ledig. En daar. ver die duistere leegte in, waren nog aar vijf dagen geleden twee mannen geweld dadig ter dood gebracht' Ik begon, moeizaam hijgend, piepend adem te halen. Ik moest iets doen. Ik moest Maida vin den. Ik moest een lamp zien te krijgen. Ik moest een weg banen naar de schakelkast in het souterrain en een doorgebrande stop door een andere vervangen - of tc weten komen, wat de oorzaak van het ongeluk was. ciOu het Of was het een ongeluk? Was er inderdaad een stop doorgebrand? Was het ook mogelijk, dat de lichten met opzet waren uitgeschakeld? De schrikaanjagende vraag was nauwelijks in mijn hoofd opgekomen, toen ergens van achteren uit de gang een koude luchtstroom mij aanraak te. Ik huiverde. De een of andere deur of een raam was geopend. De een of andere deur de zuidelijke deur! Was het de zuidelijke deur! Ik bleef staan, de rug van de stoel grijpend en er tegen opziend om dat stevige constante ding los te laten en mij vooruit te wagen in de mij omgevende duisternis, die nu vol was met voorspelling en dreiging van onuitsprekelijke din gen. Bewoog zich daar iets? Hoorde ik een hei melijke voetstap? Was het 't bonzen van mijn eigen hart? Ik trachtte te gaan. mijn do<?r vrees verlamde spieren te dwingen die lange vreselijke duister nis in te gaan naar naar kamer 18. Ik trachtte uit te roepen: „Maida Mcida ik bleef het maar zeggen en merkte tenslotte, dat mijn verstijfde lippen alleen maar de woor den vormden. Wat gebeurde daar achter in de gang? Eiste kamer 18 nog één Eiste Ik deed een schre de de duisternis in, trok mijn weerspannige han den van de stoel af en tastte naar de muur om zo een weg te vinden langs de gapende leegte van die verschillende deuren. Met uitgestrekte trillende handen tastte naar het een of andere vaste ding om mij te leiden, toen, in die doodse stilte, een oorverdo vende knal weerklonk. Het was het schot van een revolver. Daarna stierven allengs de schrikkelijke echo's weg. De duisternis drong op mij in, verstikken- der dan tevoren en weer heerste er doodse stil te. Een ogenblik moet ik verstijfd van schrik zijn geweest. Snelle voetstappen lieten zich horen, een kreet, het geklikklak van signaallichten die niet aangingen, en ik rende, strompelde, hijgde, bons de tegen de deuren op en trachtte het einde van de gang te bereiken. En kamer 18. Onderweg botste ik tegen iets op; iets dat zich voortbewoog en zich van mij losrukte en ik gaf een schreeuw. Het was Maida. En toen zij mijn stem hoorde, antwoordde zij: „Wat is er? Wat is er gebeurd? Was het kamer 18?" „Kamer 18! Wat kunnen wij „Wij moeten een licht hebben. In de keuken daar is een kaars (Wordt vervolgd) QESPROKEN is uiteraard ook over de doorbraak. Een der sprekers uit de protestantse partijen maakte een rake opmerking: is het staan van een christen in de Partij van de Arbeid eigenlijk niet een vorm van geestelijk individualisme, zoals men het in een partij, die socialistisch wil zijn. toch niet zou verwachten? Inderdaad, wie de christelijke partij loslaat en, ook als christen, toetreedt tot de Partij van de Arbeid plaatst zich wezenlijk in een zeker isolement. En dat op hetzelfde moment waarop men aan anderen het isolement verwijt. Dit zijn overigens slechts enkele willekeurige punten uit de discussie. Wij menen, dat met deze viering van dit jubileum een belangrijke daad is verricht. Wij menen ook, dat herhaling hier wenselijk en mogelijk is, waarbij dan wellicht het wetenschappelijk instituut var. een der andere partijen eens als gastheer kan fungeren. Nogmaals: de politiek is een ern stige zaak; en een verantwoorde beoefening van de politiek is dit gesprek met de tegenstander, dat tot een ontmoeting kan uitgroeien, meer dan waard. De diplomatieke vertegenwoordigers van 42 landen hebben zondag Paus Plus XII. ter gelegenheid van zijn tachtig ste verjaardag. 49 boeken aangeboden, die het werk van hun regering en voor de vrede beschrijven. het vaticaan zijn al 15.000 gelukwens- telcgrammen ontvangen en 500 kg

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 2