Jlicuwo geihscife (üourant Overstromingen in Limburg en West-Diiitsland Vreugde in Jordanië, zorg in de westerse wereld Communiqué werkgevers geeft verkeerde indruk MAANDAG 5 MAART 1956 BUREAUS: Steenstraat 37 Directie. Redactie. Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel. 31441. Postrekening 58936 ABONNEMENTEN7.per kwartaal; 2.35 per maand; 0.55 per week. ADVERTENTIES: 0.20 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Familieberichten 0.18 per millimeter. Zesendertigste jaargang No 10594 Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr- E. DIEMER Chef-Red.: H. W. ENSERINK CHR1STEL1JK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .itantuasflch fs gfiebleoen 'ingn bert In tcglicnspoct" Professor Keesom overleden SMELTEND 1IS EN REGENVAL Duizenden personen dakloos door water ran Rijn en Donau OVERSTROMINGEN EN LAWINES hebben op vele plaatsen in Europa schade aangericht. Bij Borgharen en Itteren in zuid-Limburg trad de Maas buiten haar oevers. Duizenden Duitsers hebben door overstromingen van de Rijn hun huizen moeten verlaten. Tientallen stadjes en dorpen staan onder water. Het dorp Itteren bij Maastricht ie sedert vannacht geïsoleerd. Op de weg van Borgharen naar Itteren staat het wa ter 1.20 meter hoog. terwijl in Borgharen zelf het water in twee huizen aan de Daaletraat 75 centimeter hoog staat. De bewoners werden naar het schoolgebouw geëvacueerd. Ook in Itteren is het water enkele hui zen in de buurtschap Op de Meer bin nengestroomd. De stand van het Maaswater bedroeg zaterdag bij de hoofdsluie in Maastricht 45.52 meter plus N A P. Het scheepvaart verkeer ligt, evenal6 op het Juliana- kanaal, stil. Het water steeg 6inds vrij dagmiddag ongeveer ze6 en een halve centimeter per uur. Bij Berg a. d. Maas werden vier veer ponten meegesleurd. Twee werden bij Grevenbicht teruggevonden, twee andere zijn gezonken. Tusen Wijlre en Schin-op-Geul en bij Meerssen is de rivier de. Geul op enkele plaatsen buiten haar oevers getreden, waardoor de weg tussen Bunde en Itteren over een lengte van driehonderd meter overstroomde. In Duitsland Onze correspondent te Bonn seinde hedenmorgen: De overstromingen langs de Mid denrijn als gevolg van het dooiende pakijs, dat op het hoogtepunt van de vorstperiode de Rijn van de Lorelei- rots tot halfweg Worms afsloot, zijn niet uitgebleven. De vrijkomende water- en ijsmassa'; werden nog versterkt door de hevige I regenval van de laatste dagen. Aanvan- I kelijk was men erin geslaagd de geul in de ij6dam van de Lorelei over een lengte van circa vijftien kilometer open te hou den, waardoor water en ijs konden af vloeien. Ten 6lot>te bleef het bij de Lore lei toch weer steken en vulde zeer 6nel de vaargeul op. Het van achteren op stuwende water en ijs deden de ijsprop vanzelf losbreken, zo kwamen in de loop van zaterdagmiddag grote water- en ijs- masa's vrij, die met grote snelheid Rijn afwaarts zakten. Een grote hoeveelheid Moezelijs passeerde zaterdagochtend Bonn. Zaterdagmiddag kwam het grootste deel van de Lorelei-prop voorbij. Zondag trokken de voorbijdrijvende ijsvelden vele toeschouwers naar de Rijnoevers in Keulen, waar men de waterstand niet zonder zorg volgde. Intussen was vrijdagnacht achter de Ijsprop tussen de Lorelei en Oberwesel in vele plaatsen alarm geslagen. Oberwesel zelf en aan de overkant Kaub liepen on der water. Hier en daar steeg het tot anderhalve meter in de straten. Het zie kenhuis in Oberwesel moest worden ge- evacueerd. Lager gelegen straatwegen langs de Rijn zijn overstroomd. Nu water en ij6 bij de Lorelei kunnen passeren, is het waterpeil weer gedaald en het meest acqte ge-vaar voorlopig ge weken, doch van de zijrivieren, die stroomopwaarts in de Rijn monden, ko men de volgende dagen nog enorme hoe veelheden ijs en water, zodat met nieuwe overstromingen wordt gerekend en de alarmtoestand wordt gecontinueerd. die delen yan de steden Diez en Limburg Donau Langs de Donau is Passau gedeel telijk overstroomd en zijn enkeie duizenden inwoners dakloos, nadat hun huizen moesten worden ont ruimd. Het plaatsje Vilshofen, dat enkele weken geleden reeds over stroomde, is opnieuw door de Donau geteisterd en ten tweeden male onder water gelopen. Aangezien de afvoer kanalen wekenlang dichtgevroren zijn geweest, heerst er acuut gevaar voor besmettelijke ziekten. Een ijsbreker is de stad tot op 3 km genaderd om het Donauwater vrij te ma ken, dodh is er nog niet In geslaagd om tot Vilshofen door -te dringen. Op de Weserdijken 6taan de dijkwachtens ge reed. Bij Ho'lizminden trad de rivier bui ten zijn oevers. De Elbe is gestegen tot aan de kam der oevers. Smeltende sneeuw in de Harz veroorzaakte over stromingen in Nedereaksen. Indonesië zoekt gunst van Rusland „He! doel heiligt de middelen" Op een persconferentie te Moskou heeft de Indonesische ambassade volgens Reu ter Nederland er van beschuldigd hard nekkig te pogen de zeer impopulaire unie met Indonesië te handhaven. Tevens er kende de ambassade de voortdurende Russische steun aan Indonesiës zaak. De conferentie had ten doel vooruit te lopen op Nederlands reactie op Indone siës verbreking van de unie. Indonesië verwacht namelijk, dat Nederland een aanval zal doen op Indonesiës onbuig zame houding tijdens de conferentie te Genève. Volgens de Indonesische zaakge lastigde te Moskou, Darmanto, verwacht Indonesië een Nederlands protest bij de Verenigde Naties en het wil daarop voor uitlopen. Deze handelwijze is wel onge woon. aldus de zaakgelastigde, maar hei doel heiligt de middelen. Nederlands antwoord aan Indonesië Zaterdag is op het Nederlandse minis terie van buitenfandse zaken aan de In donesische zaakgelastigde, de heer Kwee Djie Hoo, een nota overhandigd met een antwoord op dc Indonesische nota van vo rige maand, waarin de opzegging van dc Nederlands-Indonesische unie werd me degedeeld. Over de inhoud der Neder landse nota kon men geen inlichtingen Zweden redden gezin uit 't water Hulpverlening Bondsgrenewacht en Amerikaanse genie zijn ingezet. In Bonn zijn maatregelen getroffen om het parlementsgebouw, dat vlak aan de Rijnoever ligt en de vorige winter al onder water kwam te staan, ditmaal te behoeden Het peil is tot vijf en halve meter gestegen, één meter onder het gevaarlijke punt Doch gisteren steeg de Rijn nog steed6 Zeker nog tot woens dag is langs de Rijn alles mogelijk. De reeds vrijgegeven Rijnscheepvaart kreeg zaterdagochtend de raad een veilige ha ven op te zoeken en te wachten tot de ijsvelden van de Rijn zullen zijn gepas seerd, Ook van elders im de bondsrepu bliek komen berichten van rivieren en beken, die buiten hun oevers zijn getre den, zoals de rivieren Lahn en Moezel. Leden van het Zweedse ijshockeyteam, at in de Houtrusthallen in Den Haag speelde, hebben gistgren een Nederlands "ezin gered, dat buiten Utrecht met een uto te water reed. Op het verkeersplein Oudenrijn, op de Rondweg te Utrecht, suisde hun een Ne derlandse auto voorbij, die kort nadien slipte, enkele malen over de kop sloeg iet de wielen naar boven in een diepe sloot terecht kwam isleider Hinrichs en de ploegleden Kjell Olson, Bergruen en Frederikson prongen uit de bus en begaven zich tp De bestuurder. W. F. Visser uit Arn hem. had zich reeds uit de auto gewor steld en was bezig zijn vrouw naar buiten te trekken De vier mannen slaagden erin de snel water makende auto op te tillen en te draaien, waardoor de twee kinderen naar buiten konden worden gebracht. Het twaalfjarige dochtertje Marianne kreeg een hersenschudding en modder in de longen. De gehele familie werd aanvanke lijk naar het ziekenhuis vervoerd, doch alleen het meisje moest worden opge- De Zweedse ijshockeyploeg vervolgde de reis naar Den Haag, waar de vter druipnatte redders zich in het Kurhaus- hotol baadden en verkleedden. Door ijs gezakt. Een zevenjarig jonge tje, dat zich zaterdagmiddag op het ijs van een sloot aan de Kapro;enweg in Amsterdam-Noord waagde, is verdronken Veertig staatshoofden op bruiloft genood Monte Carlo, 5 maart Veertig staatshoofden, onder wie konin gin Elizabeth van Engelan en president Renê Coty van Frankrijk zijn uitgenodigd het huwelijk van de Prins van Mo- o, Rainer, met Grace Kelly bij .e en. Tot dusvei zijn er geen officiële antwoorden binnengekomen. Monaco wacht in spanning af hoeveel gekroonde hoofden het op de grote dag mag ver wachten. Russen willen dijk bouwen door de Reringstraat Atoomenergie zal continenten verwarmen en poolwind vernietigen Londen. 5 Maart Radio-Moskou heeft een opzienbarend plan bekend gemaakt. Rusland wil een dijk van 90 kilometer door de Bering- straat leggen, waardoor Siberië met Alaska verbonden zal worden. Deze dijk zal verhinderen, dat het kou de water en ijs van de Poolzee de Stille Oceaan binnenstroomt Honderden pomp- lnstallaties, gedreven door een atoom centrale. zouden een kunstmatige warme golf opwekken. Door deze warmte zal het klimaat van de Aziatische en Noord- amerikaanse continenten gelijk worden aan dat in de delen van Europa, die thans door de warme golfstroom bespoeld worden. Ook de beruchte Siberische anti-cycloon die koude poollucht naar Europa voert zou hierdoor vernietigd worden De Si berische rivieren kunnen dan belangrijke Internationale waterwegen worden. Kortom volgens de Russische gedach ten, zouden mensenhanden het klimaat der werelddelen kunnen veranderen, woestijnen kunnen doen verdwijnen en de opbrengst der aarde doen verduizend voud igeiv het plan moeten wil- Amerika zal i maken Over de dam waardoor men het uitvoerbai :ou een spoorbaan komen, via Moskou van Europa Amerika kan reizen Deze Zweedse ijshockeyers redden gisteren een Nederlandse familie uit het, water hij Oudenrijn: v.l.n.r.: Berg- gren, Olsson Hinrichs, Frederikson en Sandfridson. ONTSLAG VAN GENERAAL GLUBB Generaal Glubb Pasja, de Britse cor is zaterdag in Londen aangekomen e van Eden begeven om verslag uit leiders der Britse defensie en leden buis het woord voe In Amerika maakt kan hebben. Men zi mandant van hel Jordaanse Arabische Legioen, i heeft zich onmiddellijk naar het buitenverblijf te brengen. Zondag confereerde Eden met de an het kabinet. Eden zal vandaag in het Lagcr- i antwoord op vragen over het ontslag van generaal Glubb. zich bezorgd over de gevolgen, die het ontslag van Glubb een bewjjs in, dat bet Arabische blok een uiterst belangrijke rol gaat spelen in de 1 ichtspolitiek i Ra, ra, wat is dat? Een experimentele'foto? Een kijkje tussen de balken van een toren? Voor onderschrift zie pagina 5. Drie rakcentralen verwonderd DE BESTUREN der drie vakcentralen, het C.N.V., de K.A.B. en het N.V.V., delen mee met grote verwondering kennis genomen te hebben van het vrijdag door de centrale werkgeversorganisatie uitgegeven com muniqué. Door de wijze waarop in dit communiqué (in zake de lonen) het probleem wordt gesteld en de cijfers worden gehanteerd, wordt er, aldus de besturen der drie vakcentralen, een volkomen verkeerde indruk gewekt van de onderhandelingen. In een vanavond te voeren overleg zou den de vakcentralen ook ten aanzien van deze gedragslijn der werkgevers hun houding bepalen. Intussen is in Jordanië de vreugde boog opgelaaid. De bevolking heeft zich overgegeven aan hartstochtelijke betui gingen van vreugde. Massa's mensen I '/erdrongen zich in de straten en schreeuwden leuzen voor de koning en t 'eger, sohoten werden afgevuurd en zwaarddansen uitgevoerd. Politieagen- "en. die de orde wilden bewaren werden op de schouders ge- /men en deden toen 1.1 spoedg mede. Een Jordaans officier legde voor radio- 1 Jordanië een verklaring af. dat de ko- I -ring Glubb had ontslagen, omdat hij i bet verzoek van koning Hoessein jongere Arabische officieren in het leger op te nemen had geweigerd en het verzoek to' reorganisatie van het leger teneinde hei gevaar van een Israëlische aanval te ?ren, had genegeerd. De beide Kamers van het Jordaanse parlement hebben koning Hoessein dank betuigd voor zjjin besluit. De premier verklaarde, dat zijn land ae goede betrekkingen met Engeland wil blijven onderhouden. Ook radio-Moskou juicht over het ont slag van Glubb en noemt het van koning Hoessein een „gezond vaderlandslievend Ben Goerion, de premier van Israël, zeide op een vergadering: „Ik heb ge hoord dat koning Hoessein verklaard heeft thans klaar te ziin om Israël te vernietigen. Laat hij dat maar probe- In kringen van de landbouw staat op het standpunt dat een differentiatie- mogelijkheid in de lonen van twee cent voldoende is. De landbouw deelt niet in de huidige hoogconjunctuur. Daar om valt ook niet te verwachten, dat uitkering ineens gegeven zal kuni worden in de akkerbouw en veehouderij sector. Dit zeiden hedenochtend v« genwoordigers van de werkgeversorg saties in een persgesprek over de 1 prijssituatie. e landbouw is momenteel een drijfstak met dalende prijzen en stijl de kosten. Als men het prijs- en kosten- ndexcijfer voor de oogst 1949 '50 op 100 itelt, ziet met dat in de akkerbouw veehouderij de kosten in 1954/'55 133 zijn ;n de prijzen 117. Een verlegging va S peelgoedbeuis Poppen met grammofoons In Nieuw York wordt deze week ee\ speelgoedbeurs geopend met inzendingen 1400 Amerikaanse fabrikanten en deelnemers uit 17 verschillende landen, o.a. Nederland e België. Men verwacht 1.000 inkopers en een recordomzet van tien procent boven de f 4750 min van vorig jaar. Vooral wordt aandacht besteed aan speelgoed, dat het leven der volwassenen nabootst, zoals stofzuigers, brei- en naai machine*. microscopen, muziekinstrumen ten, elektrische auto's, dokters uitrusting, bouwplaten voor schepen, huizen, auto's. ook kanonnen en vliegtuigen. Voor het spel buitenshuis zijn er miniatuur- elektrische treinen, waarin de kinderen kunnen zittzn, en een boomtoptent met stalen bodem, die men langs een touw ladder kan bereiken. Ook zijn er poppen Ingebouwde grammofoontjes, die kun- zmgen, versjes en verhaaltjes opzeg gen Zelfs platen met gebeden uwrden ■kocht. De poppen zijn van een beter rt plastic gemaakt zodat zij een veel echter indruk maken da vroeger De gar derobes omvatten schaatsen, brillen, n en beursjes Nederlanders tonen hun kunnen Aziatisch „IJsselmeer,y in India >9* I^RVAREN Nederlandse verwacht, Indi bouwkundigen Nederland een gedetail- durige zullen zich in dienst stel- leerd plan uitwerken, dat verwijde: ichijnlijk belangrijke Vervolgens zal het lang de droogmaking van een groot moerasge- uitgaven bied in het westen van India. Nederlandse deskundigen en de Nederlandse minis ter van landbouw. Mans- holt, hebben dit gebied, de zgn Kleine Rann van Koetsj", geleoen tussen de Indische staten Saoerastra en Koetsj aan de Arabi sche zee reeds in ogen schouw genomen. Zij geloven, dat z\j het moeras in een vruchtbaar bouwland kunnen veran deren. zoals in ons land is geschied met gedeelten van de Zuiderzee. Van april lot november °'0C|ie_',e staat hc' gebied onder het machinerieën gr en technici tegen redelij- te ke prijs door Nederland g i het s de bodem beginn de i In antwoord op een verzoek van de Zuidkoreaanse liberale partij om zich kandidaat te stellen voor de presidents verkiezing ln mei heeft president Syng- man Rhee medegedeeld, besloten te heb ben zich uit het politieke leven terug te trekken. In verband met zijn hoge leef tijd (81 jaar) en het falen van de pogingen gedurende zijn achtjarige presidentschap om Korea te herenigen, wilde hij plaats maken voor een jongere kracht. harde zandwoestijn. Het is onbewoond ge bied met drooglegging Quc •.hijnlijk tien jaren waa gemoeid zullen zijn. Maar als het gebeurd is zal ln- mct dia vijfduizend tot zeven duizend vierkante kilo meter vruchtbaar bouw- bomen en geplant om en, dat de droge zand woestijn wordt zoals in Rajastan in het noorden. Ten slotte moeten, als het land gereed is tioor be bouwing, bevloeiingskana- ten worden gegraven. ET is een omvangrijk >n geen enkele heeft een ra de kosten ge- van voedsel- 3 en landbouw Nederlandse zijde men, dat het coüfo •oiite de moeite India is echter bezig met de uitvoering van een geweldig ontwikkelings- het zou geneigd LS daad zijn voor dit land. deskundigen waar duizenden boeren hun rapport hebben dringend verlegen zijn geven aan andere projec ten, in het bijzonder op het gebied van de indu strie Tot dusverre heeft uitgebracht hetgei schljnlijk tn de loop dit jaar het geval zal zijn, „Kien zal de Indiase rege: beslissen, of zij met drooglegging zal begtni Geeft New Delhi toe slemming, dan zullen, naai Klein Koetsj o Ran beter bouwland. De drooglegging Rann van Koetsj" jarenplannen, maar de veel lijken op de projecten zijn soepel in de Zuiderzeewerken. Aller- India en het Aziatisch :ouden dijken moe- ..IJsselmeer" heeft alle ■den gebouwd om kans. er een plaats in te vinden. richtlijn zou voor de landbouw nog mo gelijk zijn, omdat men bijv. voor tarwe en suiker met vastgestelde prijzen werkt. Toch heeft ook de landbouw deze mogelijkheid van de hand gewezen, daar een richtlijnverlegging altijd een algemene loonronde betekent. Juister acht men het in landbouwkringen, de loondifferentiatie in te voeren. Als daarvan in het bedrijfsleven ean al gemeen gebruik is gemaakt, kan men de landbouw vragen de lonen te mo gen verhogen, door doorberekening in de prijzen. Van de zijde der industriële werkge vers verklaarde men. dat 1 pet loonsver hoging ongeveer -f 200 min kost. Met de laatste toezegging van de werkgevers zou dus f 200 min gemoeid zijn. Ook ver klaarde men met nadruk dat het onjuist is te veronderstellen dat de uitkering in eens kan drukken op de winsten over 1955. Deze uitkering zal normaal op het loonpeil van 1956 drukken Vooi sportvissers Geen verandering in het visseizoen Met betrekking tot t de bestuursvergadering van de hoofd afdeling zoetwatervisserij der Ned. Heide maatschappij zaterdag in Arnhem beslo ten de bepalingen in de visserijreglemen ten omtrent de gesloten tijden aan te houden en dus niet de regering te ver zoeken de opening van het visseizoen la ter te stellen of het seizoen langer open te stellen. Hiertoe waren stemmen opge gaan. gezien de afgelopen strenge vorst periode. In Jordanië verblijven op het ogenblik nog zestig Britse officieren in het Ara bische legioen. De Britse inwoners van Amman zijn verontwaardigd over dc wijze waarop het ontslag ls aangezegd. Glubb heeft 25 jaar gediend om het Ara bische legioen tot een goede strijdmacht te vormen en hem werd aangezegd, tege- Voorjaar nadertde eerste lepelaars Vamochtend omstreeks acht uur heeft onze medewerker. Jaap Taapken uit Hilversum dertien lepelaars op het Naardermeer waar genomen. Hoewel deze vogels nor maal reeds eind februari in t ze stroken terugkeren, wordt het, ge zien de weersomstandigheden der laatste tijd, toch een vroege konut geacht. Ned. atoomgeleerde naar Pakistan Een der leidende geleerden van het Reactor Centrum Nederland, prof. dr. J. Barendreg't, vertrekt deze maand naar Pa kistan om mee te werken aan de oprich ting van een afdeling voor kernfysica aan de federale universiteit van Karachi. Prof. Barendregt is de eerste atoom- specialist, dit wordt uitgezonden iai het kader van een nieuw programma voor technische hulpverlening aan gebieden, die niet onder het algemeen technisch hulpprogramma van de Ver. Naties val len. Dit nieuwe programma gaat uit van de Unesco, de culturele wetenschappelijke en opvoedkundige organisatie van de Ver enigde Naties. De bekende Engelse caricaturist Sid ney Strube is zondagavond op 64-jarige leeftijd te Londen overleden. i het midden-oosten. lijkertijd met zijn ontslag, binnen twee uur het land te verlalen. Said Ghazzi, de Syrische premier heeCt zaterdag medegedeeld, dat Syrië, Egypte en Saoedi-Arabië bereid zijn Jor danië onmiddellijk financiële hulp te bieden ter vervanging van de jaarlijkse Britse schenkingen, welke 13 miljoen pond bedroegen. Drie doden in 't verkeer Dronken automobilist reed twee fietsers aan In de nacht van zaterdag op zondag maakte een autobestuurder, dde vermoe delijk onder de invloed van sterke drank was, een verkeerde manoeuvre, tenge volge waarvan de wagen recht op twee tegemoet/komende fietsers inreed. Een der fietsers, de 32-jarige A. Haan uit Heiligerlee, werd zo ernstig gewond dat hij enkele uren later in het zieken huis is overleden. De toestand van zijn vrouw, de 26-jarige N. Haan-Kerkhof, ia zorgwekkend De automobilist reed door. Zijn auto wera enkele uren later onbeheerd aan getroffen, maar 's morgens vroeg werd hij van zijn bed gelicht. Het is de 40-jarige koopman E. S. uit Winschoten. Hij gaf een der wielrijders de schuld. Bij het oversteken van de Oranjesingel in Nijmegen werd de 64-jarige mevr. V E. M. Veldkamp door een personen auto aangereden. Zij Is zaterdag overle- Dë 37-jarige chauffeur C. C. Broer uit Delft, die vrijdag met zijn wagen op de Marathonweg in Rotterdam tegen een lichtmast botste, ls zaterdag in het ziekenhuis overleden De 41-jarige molen baas L. van de Graaf uit Delft en de 40- jarige carrosseriebouwer F. Piso uit Delft konden, na in het ziekenhuis te zijn be handeld, huiswaarts keren, R.A.I.: 200.000 kijkers Met een totaal van 198.785 bezoekers heeft de 36-ste R A I.-tentoonstelling zijn alle voortaande exposities ver overtrof fen. De expositie van 1954 trok 154.700 be zoekers. Over het algemeen heeft men goede zaken kunnen doen, zowel-in dure ails in goedkope automobielen Vader verbrand toen hij kinderen wilde redden Maar zij waien reeds in veiligheid Bij een kleine brand in een beneden woning aan de Eerste Jan Steenstraat in Amsterdam, is de 60-jarige G. Dragt. die twee van zijn kinderen wilde redden, in de vlammen omgekomen. De kinderen, de drie-jarige Harm en de vijfjarige Chris, waren, terwijl de va der het huis van de achterzijde binnen drong, aan de voorzijde door anderen gered. De beide kinderen werden met rookvergiftiging en ernstige brandwon den in het ziekenhuis opgenomen. Hun toestand is redelijk wel. De woning had een voorkamer, een tus- senkamer, een achterkamer en een keu ken. Alleen de voorkamer, waar de kin deren sliepen, is niet uitgebrand. De va der, een paohtportier, lag in de tussen- kamer te slapen. De 33-jarige mevrouw Dragt was werkzaam in een café ln de binnenstad. Omstreeks half twaalf zaterdag zagen huurlieden de ontzette vader in zijn nachtgoed in de tuin rennen. Hij drong het brandende huis binnen, maar kwam niet terug. De brandweer trof een uur later zijn verkoolde lichaam op het bed ln de tussenkamer aan. Een derde zoontje, de zevenjarige Ger- rle, was nog op school toen de brand woedde. HET WEEPIN EUROPA fSj |fl |s Helsinki :kholn Oslo Het akkoord, waarbij de onafhanke lijkheid van Marokko wordt erkend Is te Parijs ondertekend. De Marok kaanse premier Si Bekkai (links) en de Franse minister van buitenlandse zaken. Plneau, zetten hun handteke ning onder het gewichtige document. Iskander Mirza, eerste president van Pakistan Generaal-majoor Iskander Mirza, de Juverneur-generaal van Pakistan, is van daag uitgeroepen als eerste president van de republiek Pakistan. nieuwe president zal 23 maart in functie treden. Op die dag wordt de /e grondwet van kracht, op grond van Pakistan een onafhankelijk Is- ische republiek binnen het Britse Gemenebest is. Harahap blijft nog enkele weken Sukarno heeft verklaard, dat hij er vice-president Hatta het er over een: zijn voor de drie weken, die nog rester tot de bijeenkomst van het nieuwe par lement. geen zakenkabinet te benoemen Het kabinet-Harahap zal de lopende za- :n behandelen. Morgen zal Sukarno be ginnen met de raadpleging van de poli tieke partijen. Twee dagen lang zal hij besprekingen voeren met politieke par tijen. die ten minste vier zetels in het nieuwe parlement hebben en donderdag of meer kabinetsformateurs benoe- en hun verzoeken de formatie ge reed te maken voor het nieuwe kabinet bijeenkomt op 26 maart. Volgens politieke kringen te Djakarta is de spanning de grote politieke partijen afgeno- nu het kabinet is afgetieden en benoeming van drie parlementsleden vc Nederands Nieuw-Guinea aan het vi gende kabinet overlaat. WEERBERICHT Wisselend bewolkt 10^ Tot morgenavond verwacht D> Bilt: Wisselend bewolkt "VJ met enkele verspreid optre dende buien Matige tot kraoh- f- tifee wind in hoofdzaak tussen noordwest en west. Vannacht temperatuur om het vriespunt. Morgen overdag ongeveer dezelfde tem peratuur als vandaag. (Opgemaakt te 11.15 uur). ZON EN MAAN Zon 7.17 -18.31. Maan 4-04—12 18. Op 12 maart nieuwe maan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 1