Boel"Otte gaat (nog) naamloos door de wereld GEZOCHT: Pleidooi voor actiekernen in het bouwwezen RAI personenauto s Schenkingen 6 maanden voor overlijden niet belast nieuwe letdschf courant 5 zaterdag 3 maart 1956 HANSWORSTER1J IN HANSWEERT Verbeten strijd om de erkenning ran een oude voornaam (Van onze speciale verslaggever) EEN NAAM is een dwaas ding. Maar toch niet zo dwaas om te rechtvaar digen dat in een wieg in Hansweert (gemeente Kruiningen) een kind ligt, dat twee weken na zijn geboorte nog niet weet hoe het mag heten. Voor Hansweert en voor heel de wereld daarbuiten bestaat Boelhouwer Otte niet. De kleine Boel, zoals hij genoemd- wordt, is niet geaccepteerd door de ambtenaar van de burgerlijke stand ter plaatse. En nu is zelfs de rechtbank van Middelburg erbij geroepen om uit te maken of de kleine Boel officieel de voornaam Boelhouwer mag voeren, zoals zijn grootvader en overgrootvader het steeds met goed fatsoen hebben gedaan. Geboortekaartje Met grote blijdschap en dankbaarheid geven wij U kennis van de geboorte van ons zoontje en broertje BOELHOUWER W. Otte K. OtteMinnaard Shakespeare heeft de naamproblemen «1 onderkend toen hij zich ten overstaan van de hele wereld afvroeg hoe hoog een naam moest worden aangeslagen. Wie daarbij bedenkt, dat op het ogenblik zelfs de echtheid van de naam Shakespeare in twijfel wordt getrokken, zal zich over een voornaam wellicht niet zo druk maken. Met de heer Otte (Willem van voren), vader van Boel, is het echter anders ge steld. Die voelt zich in z(jn familie-eer aangetast, nu na vele geslachten Btfelhou- wers zijn zoon het dragen van deze voor naam geweigerd wordt. Precies twee weken geleden ontbrandde de strijd om de naam. Vrijdag 17 februari begaf vader Otte zich naar het gemeente huis van Kruiningen om zijn pasgeboren zoon te laten inschrijven. Hij moest na tuurlijk Boelhouwer heten. Omdat deze exclusieve voornaam at ln de 17e eeuw in de fanviilie van moeders kant voor kwam. De overgrootvader, die waarschijn. Oijk met de Hugenoten uit Frankrijk in Brouwershaven belandde, was zo'n Boel- houwer en sindsdien is er aan Boelhou- weis in de familie geen gebrek geweest In een kerk in Gouda staat nog een Avondsmaalbeker waar de voornaam Boelhouwer op voorkomt. In 1952 werd er nog zonder Incidenten een Boelhouwer in Alblasserdam inge- De heer Otte, die stuurman op een rijks- rocherchevaartuig is en al vier kinderen heeft, meende, dat de vijfde nu maar eens maar zijn oudste broer, de heer Boelhou wer Otte uit Den Haag, genoemd moest worden. Me', die naam in het hoofd toog de trotse vader dus naar de ambtenaar van de burgerlijke stand. Maar die wilde niets van de kleine Boel weten. Die voor naam accepteer ik niet, zo wees de ambte. naar plichtmatig het vriendelijk verzoek af. En of vader Otte nu al verhaalde van de vele Boelhouwers die de familie de laatste tweehonderd jaar al heeft opge leverd, de man- hield voet bij stuk. Geen jongeheer Boelhouwer in zijn geboorte register. Die naam kwam niet op de voor- namenlijst, die de ambtenaar moet advi seren over de gangbare namen, voor. Daarbij wreekte zich nog de omstandig heid dat de heer Otte, met lege handen 'ten stadhuize verscheen. Had hij trouw boekjes met dg namen van Zijn groot vader en overgrootvader erin bij de hand gehad, dan was ook déze in veler orgen als achternaam klinkende voornaam wel licht nog geaccepteerd. Nu viel er aan de voorschriften èn de ambten-aar niet te tornen. Vader Otte moest dus onverrich- terzake huiswaarts keren. Familie-eei besloten, dat men deze dingen niet zo maar over zich heen kon laten gaan. Het gaat niet aan, zo zeiden alle Boelhouwers verontwaar digd, onze oude familienaam door een willekeurige ambtenaar te laten doven. Twee getuigen werden daarop in de arm genomen en naaf het gemeentehuis geloodst. Het waren ds. A. de Haan en de schipper-dienstgeleider P. Huisman. Ge wapend met ge'uigen en trouwboekjes verscheen de heer Otte weer voor de wei gerachtige ambtenaar, die deze nieuwe inschrijvingspoging met één slag verijdel de: „Ails je weer met Boelhouwer komt kun je wel teruggaan, wanit ik schrijf die naam niet in". Hij was er niet toe te be wegen buiten zijn officiële boekje te gaan, zijn collega's van andere gemeenten dan ook gedaan mochten hebben Goede raad was duur. als was er van een advocaat op dat tijdstip nog geen sprake. Maar goede raad kon de burge meester zelf misschien ook geven. Dus werd het geval Boelhouwer aan de bur gervader voorgelegd. Die riep de amb tenaar erbij en samen bladerden ze nog wal in wetboeken. Besloten werd in deze pijnlijke naamsaffaire de officier van ju stitie te Middelburg te raadplegen. Zulks temeer omdat de dominé op eigen gele genheid ook wat in de wetboeken had ge snuffeld en van mening was, dat op grond van weer andere wetsartikelen deze voor naam wel degelijk kon worden erkend. De officier verklaarde dat de ambtenaar vrij was te doen naar hij goeddacht. maar dat hij er persoonlijk mets voor gevoelde de fouten die in het verleden bij naam- gevingen zijn begaan nu ook maar te be stendigen. De ambtenaar gesterkt door deze uitlating van het openbaar minis terie, wist van geen wijken. Het ging nu hard tegen hard. Intussen was de termijn van aangifte ook verstreken en had de ambtenaar van het O.M. te Middelburg het recht te ver klaren, dat deze zaak nu maar eens moest worden ul-tgézocht. De heer Otte had in tussen een advocaat uit Goes in de arm genomen om door de rechtbank te laten uitmaken of hij nu eigenlijk het recht heeft zijn kind naar eigen goeddunken te vernoemen De zaak zal dus binnenkort wel aan het rollen kernen Dit alles neemt echter met het bedenke lijke feit weg, dat Boel Otte o/ficeel niet bestaat. Men heeft zijn vader nog geadvi seerd hem dan maar onder een andere naam aan te geven en later naamsveran dering aan te vragen. Maar daar wil hij nu niets meer van weten. „Niemand kan ontkennen dat ik het kind tijdig heb aangegeven en dat men een ln onze fa milie gangbare naam niet erkent. Is met milrn zaak". Zo denkt hij erover Doop-probleem TN HANSWEERT vraag: men zich ook af, hoe dat straks met het dopen van het kind zal moeten. Ds. De Haan zou Boel graag willen dopen, maar wil dat ook weer niet doen bij een kind-zonder- naam. Al heeft ook de predikant het kaartje op zak waarin de familie Obte hem kennis geeft van de geboorte van Boelhouwer Otte.... In IJsselmonde volgt een grootmoeder (76)", mevrouw de weduwe A. P Otte-Van Beveren. met grote spanning de gebeurtenissen in Zee land. Wa-nt zij is er zeer op gebrand, dat de gewraakte naam ook voor de toekomst bewaard blijft. Het is dat de heer Otte m deze weken gedwongen was vanwege de ijsgang thuis te blijven, anders zou hij moeilijk tijd hebben kun-nen vinden om deze zaak zo hoog op te nemen. Nu wil hij echter dan ook haring of kuit hebben, iets dat de rechtbank te Middelburg hem verschaf fen kan. Tot zo-lang verkeert de wereld officieel nog m onwetendheid over het bestaan van Boel Otte. HET MEISJE VAN NU! EN GEVONDEN! Libelle van 10 maart brengt de complete (Nederlandse) UITSLAG VAN DE WERELD-COMPETITIE VOOR JONGE MEISJES, een unieke prijskamp waaraan 21 landen deelnamen. Het jury-rapport tekent een waarheidsgetrouw en boeiend portret van het Nederlandse meisje anno 1956! In hetzelfde nummer: „Nóg I van de laatste creaties. Uit de slanker - nog ranker - nóg dun- verdere inhoud: „Een koninklijke ner!", een Parijse brief over de coupeuse". Prinses Birgitta van nieuwste MODE, met vele foto's I Zweden maakt zélf haar kleren' En natuurlijk nog heel veel a LIBELLE - Nassauplein 7 Haarlem Maand van de Bouwnijverheid voorbij Steun verlangd van de overheid voor vergroting van research Amsterdam - 23 februari 4 maart I 36® tentoonstelling r kompeerwagens, toebehoren e.d. Geopend v=n .0-17 *r en .9.30-22.30 f"'re-. Amendementen op Successiewet Daarmee blijft oude toestand gehandhaafd, ondanks regeringsvoorstel (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer heeft gistermiddag met 49 tegen 24 (socialistische stem men) een amendement-v. d. Wetering (c.h.) aangenomen om schenkingen, die gedaan zijn zes maanden voor het overlijden niet onder de successie belasting te doen vallen. Daarmee is de bestaarde termijn gehandhaafd. De regering had voorgesteld een tijdsduur van twee jaar in acht te nemen. Staatssecretaris v. d. Berge had tegen dit amendement het bezwaar, dat door een te korte termijn Öe successiewet te gemakkelijk ondergraven kan worden. püt£«t>/si«ro n sttmbrlfs- TftAM-ANTARCTIC EXPEOmON 1»S-t95S Het is gebruikelijk dat ouders, die op leeftijd zijn gekomen, schenkingen doen aan kinderen om van de successierechten ai te komen, zo zelde de staatssecretaris. Om dit te voorkomen is een termijn van 180 dagen te kort. In andere landen kent men termijnen van drie en vier jaren. De Kamer gaf er de voorkeur aan de oude situatie te handhaven. Zo boekte de heer v d. Wetering het eerste succes bij deze amendementenbehandeling. Het tweede succes viel de heer Van Leeuwen (lib.) ten deel. Hij stelde voor een huwelijksgift van maximaal f 10 000 (van ouders aan kinderen) van successie recht vrij te stellen als de ouders binnen 180 dagen komen te overlijden. Bij hpt geven van dit huwelijksgeschenk heeft men niet de opzet de successiewet te ont duiken. aldus de liberale afgevaardigde. Het zou dus onjuist zijn om bij een plot seling overlijden de huwelijksgift te be lasten. De staatssecretaris had tegen dit logische amendement geen bezwaar. HIJ nam het over. Over de andere amendementen die tot nu toe aan de orde zijn gekomen zal eerst dinsdag a.s. worden gestemd. Daar is nog een amendement Van Leeuwen (lib.l om pleegkinderen voor de successie wet gelijk te stellen met eigen of geadop teerde kinderen. De staatssecretaris voel- ZETHAMETAN.V. VLAARDINGEN Verboden organisaties voor de politie De Communistische Partij Nederland, e Arbeiders Bond vopr Cultuur, het Alg Ned. Jeugd Verbond de Ned. Vrouwen Beweging, de Eenheidsvakcentrale en de daarbij aangesloten bedrijfsbonden zijn wegens de doeleinden, die zij nastre ven of de middelen, die zij aanwenden, voor ambtenaren van de gemeentepoli tie of het korps rijkspolitie verboden, al dus een ministeriële beschikking, die in de Staatscourant van 2 maart is gepu bliceerd. Het Tweede-Kamerlid J. Haken (comm.) heeft de ministers Beyen en Mansholt vragen gesteld omtrent het ves tigen in Nederland van een bureau voor de afzet van Amerikaanse landbouwover schotten in Europa. Nederlandse mede werking aan dit voornemen zou het Ame rikaanse Congres gunstig beïnvloeden omtrent het verlenen van militaire kre- DE Maand van de Bouwnijverheid is ten einde. In 21 zittingen, alle gehouden in het Bouwcentrum te Rotterdam, zijn 28 onderwerpen aan de orde geweest, waarvan 14 ge richt waren op onmiddellijke opvoe ring van de produktiviteit in het bouwbedrijf. Gemiddeld werd elke bijeenkomst in deze lange reeks door 150 personen bezocht. t was, zo zei de directeur van het Bouwcentrum, ir. J. va-n Ettinger, het gis teren in de slotzitting, „een openhartig gesprek onder vakmensen". Minister Witte zegde de medewerking van zijn depai-te- toe bij de verdere uitwerking van nar voren gekomen gedachte, zij het onder de beperking, die de overheid past bij haar bemoeienis met het bouwwezen. „Haar taak", a-ldus de bewindsman", be perkt zich immers tot reguleren, stimu leren en naar omstandigheden subsi diëren." In deze slotzitting vatte ir. Van Ettin ger de hoofdlijnen van de Maand van de Bouwnijverheid samen in een ..actiepro gram voor de bouwproduktle". „Het gaat om een technisch wonder, maar om '.tallen, zo niet honderden kleinere en grotere verbeteringen, die tezamen een verrassend effect zouden kunnen hebben Om dit te bereiken is misschien allereerst verandering van mentaliteit noodza kelijk. Overtuigend is gebleken, dat een open gesprek tussen vakmensen tn het bouwwezen niet meer tot de utopieën be- f, maar tot de praktische mogelijk heden van vandaag." Om de bouwcapaciteit te verhogen en een meer bewuste kwaliteit te krijgen moeten we volgens de heer Van Ettinger de komende tien jaar veel meer pr.ste- ren na al datgene, dat wij gemiddeld in de laatste jaren hebben gebouwd Voor de woningbouw betekent dit een gemiddelde van veel meer dan 65.000 woningen per jaar. Daartoe zal aan de traditionele sec tor nieuw leven moeten worden ingebla zen en er dient een zeer bewuste politiek te worden gevoerd ten aanzien vai systeembouw Zeven actiekeinen Ir. Van Ettinger pleitte om dit te realiseren voor het vormen var aantal actiekemen. Elk daarvan zou als programma een aantal logisch bij elkaar behorende onderwerpen krijgen en de beschikking hebben over het werk- I apparaat, dat zonder gevaar voor doublu res voor deze verwerkelijking kan zorg dragen en zich kan baseren op wat reeds In het streven naar een grotere capa citeit zag ir. Van Ettinger werk voor vier actiekernen. De eerste zou zich bezig moeten houden met een aanval op de be staande onmatige verscheidenheid, dus met normalisatie, standaardisatie en type beperking. De tweede actiekern dient te werken aan een betere organisatie, ver betering van mechanisatie en transport Voor de derde zou "net inschakelen van braakliggende capaciteit bestemd zijn en de vierde dient zich bezig te houden met de opvoering van het aantal bouwvakar beiders. De directeur van het Bouwcentrum dacht voorts aan een actiekern voor de bouwtechniek en de bouwfysica ter ver hoging van de theoretische en praktische kennis.' een actiekern, die zich heeft te richten op de bewuste kwaliteit in het bouwwezen. Research Minister Witte wilde twee kanttekenin gen maken. Hij vond de gedachten van Neher inzake de research (de centrale erheid geeft voor research 116 to'. 2 pro ...ille van de totale bouwsom) waardevol. „Ik heb opdracht gegeven dit nader uit te werken en verwacht, dat hierover bin- enkele mamden het een en ande be kend zal worden", alius de bewindsman. Engelse straaljager landde op akker Gistermiddag heeft een Gloster Meteor- straaljager van de Engelse luchtmacht bij Venlo een geslaagde noodlanding ge maakt. Beide vliegers bleven ongedeerd Het toestel cirkelde een kwartier lang laag boven de stad. omdat het zicht ge hinderd werd door laaghangende wolken i een dicht regengordijn. Daarna. toen de brandstof nagenoeg as verbruikt en de vleugel tanks waren afgeworpen, maakte het een perfecte noodlanding op een stuk bouwland bij de rijksweg VenloNijmegen, juist buiten Venlo. Tweelino oeboren in een oeïsoleerde berghut In een berghut in Oostenrijks Tirol, door sneeuw afgesloten van de buitenwereld, heeft de 30-jarige gastvrouw donderdagnacht het le ven geschonken aan een tweeling. Aangezien haar toestand-blijkens telefonische berichten zeer slecht is, is een reddingsploeg van drie man, ondanks het lawinegevaar, uitgetrokken om te proberen ge neesmiddelen naar de hut te bren- 6 Drie theologische studenten, be horend tot een groep Duitse en Spaanse studenten die in de berg hut verblijven, hebben de kinderen gedoopt. Pogingen om met een hef- sohroef vliegtuig geneesmiddelen over te brengen, zijn mislukt. de daar niet veel voor. omdat men tijde lijk pleegkinderen kan hebben. Nu ge adopteerde kinderen gelijk gesteld zijn met eigen kinderen is 't juist verantwoord een uitzondering te maken voor pleegkin deren. Ook zal er nog gestemd moeten worden over het belangrijke amendement van de hjeer v. d. Heuvel (a.r.) om legaten aan liefdadigheidsinstellingen en kerken vrij te stellen van successiebelasting. Een amendement Van Leeuwen (lib.) om drankvergunningen buiten de boedel te houden werd om onbegrijpelijke redenen verworoen met 2346 stemmen. Tegen en de PvdA. KVP en CPN. Opvoeding en vermogen ;rst laat In de middag kwamen de In teressante amendementen aan de orde om de belasting op erfenissen van ouders aan kinderen (in dc rechte lijn) te verlichten, was eer. amendement Lucas fkath.v [aravoor een tabel had opgesteld. De s-katiholieke afgevaardigde iö niet tegen elke successiebelasting in de rechte lijn. al vindt hij dat zij in ds huidige om standigheden het best kan verdwijnen. Zo niet de heer Hofstra (soe.). Het ls de pri maire plicht van de ouders om de kinde ken goede opvoeding te geven, zodat ;n behoorlijke positie in de maat schappij kunnen innemen. Dat is beter dan de kinderen te laten teren op een ogen. Kinderen uit goede gezinnen hebben aï zo veel voorrechten, aldus de heer Hofstra, zij hebben hun naari en relaties. „Zij starten reeds op hoog ni- Bovendien krijgen zij nog een er- teftis. Dan is het. helerrjaal niet erg die lis te belasten. Dat is geen belasting op het loon van de erflater, want deze zijn vermogen al gokkende bij el kaar gekregen hebben. Neen, wij moeten nog steeds de heer Hofstra de erfgenaam belasten, ongeacht waar de erfenis van daan komt. De staatssecretaris heeft op deze beschouwingen nog niet geantwoord. Kaap Falga veilig Het Nederlandse m.s. Kaap Falga, dat isteren in het Kanaal van Bristol in moeilijkheden verkeerde, bevindt zich hans in de veilige wateren van Cardiff. H. A. M. Werner te Rotterdam is ?noemd tot officier in de orde van Oranje-Nassau ACADEMISCHE EXAMENS LEIDEN. 2 maart. Geslaagd voor het doet. ex. Ned. recht: mejuffrouw A. W. Knobbout te Hengel «veen. K VLTM" der Does de WiUebois te Rosmalen Doet. ex. II geneeskunde: de heren G Brunt te Voorburg, C. J. Hoogendijk te Oegstgeest. C. H, L. Klaassen te Rotterdam. A. B. E te Den Has en H. W. van West te Paramaribo Artsex mejuffrouw L C de Jong te Leiden en c heren P. F. van Bazel te Den Haag en i Oosthoek te Arnhem. AMSTERDAM. V.U.. 3 maart. Geslaagd Kand. g< is ook begonnen zijn Falkland- eilanden zegels van een opdruk te voor zien ten behoeve van zijn Zuidpool-expe- 1955 58, die van Shakleton uit ope- reert. Een lid van de expeditie is tot „postmaster" benoemd en beedigd (afb. l). Op 17 februari 1856 stierf in Parijs de beroemde Duitse dichter en schrijver Heinrich Heine. Ten tijde van Hitier wer den de werken van deze Jood verboden en verbrand, maar 11 jaar sindsdien volgt zijn eerherstel, door het herdenkingszegel, dat de D u 11 s e p o s t een eeuw na zijn dood deed verschijnen (afb. 2). Oost-Duitsland kon het maar moeilijk verkroppen, dat verleden jaar in Bondsrepubliek de Deutsche Lufthansa er opgericht werd. Prompt is dat voor beeld nagevolgd, en om de verwarring te vergroten onder dezelfde naam. Zo zijn er momenteel dus twee „Deutsche Luft hansa's"! De herdenkingszegels van deze wedergeboorte verschenen op 1 februari, en werden voor het eerst gebruikt voor een speciale openingsvlucht naar War schau. Op afb. 3: de luchthaven van Oost- Berlijn en de vlag: zwart rood geel op blauw fond, van de nieuwe maatschappij. In datzelfde Poolse Warschau werd J. D. Coster. Den Helde.. Doet. psychologie: mejuffrouw A. M. v. d. Griendt. Tilburg; W. Zonneveld Bussum. Doet theologie: C. I. van Heerden te Pretoria (Z.-Afr.) UTRECHT, 2 maart. Geslaagd voor kand. geneeskunde: mejuffrouw J. E. van de Held. Bilthoven; J. P. C. Moore. Roggel; O. van de Peppel. Zutphen; G. Schenk, Den Haag; mejuffrouw E. Tijmes. Utrecht. Doet. geneeskunde: B. van Gelder, Hen gelo (O A. H van de Hor. Utrecht; K. Oudkerk, Hilversum; G. Paauw. De Bilt; H. J. Stoutjesdijk, Apeldoorn; H. Verbeek. Gouda. Doet. rechten: P. J. G. M. S. Steenberghe. Tweehonderd molens in een jaar onder toezicht en herstel Kosten van restauratie schrikbarend hoog Meer dan 200 molens hadden het afgelo pen jaar de aandacht van de vereniging behoud Molei die midda „De Hollandsche in Amsterdam ir ook stedelijke ergaderdo. Herstel, n uitbreidingsplannen wi dent bemoeiing. Hel ledental groeide van 784 tot 1058 (o.a. vele gemeenten). Maar wat zijn 1000 leden of elf miljoen inwoners?.vraagt het bestuur. De kosten, heden ten dage met herstel gemoeid, zijn niet meer te verge lijken met die van enige jaren geleden. De begrotingspost voor 1956 bestemd, werd in 1955 reeds zodanig aangetast, dat de mi nister van O., K en W. een waarschuwend woord moest laten horen om voor dit jaar gemagtigder te werk te gaan. In Zuid-Holland werden o.a. gerestau reerd de korenmolen De Hoop te Gorin- chem, de wipmolen van de polder Wijn gaarden, de vier kapitale molens van de drooggemaakte polder aan de westzijde Aarlanderveen. Aan een aantal lens wordt nog volop gewerkt en dertien molens zijn onderhandelingen gaande. Hersteld-zijn en in werking blijven gaan helaas niet meer altijd samen. Door sl brand, slopen zijn vele molens verloren gedaan. Hel bestuur komt in verzet 1 neer het molenbezit slinkt wegens nadenkendheid of winstbejag. Brabant staat, aldus het jaarverslag, te dezen op zichte aan de spits. Koeien geclcktrokuteerd. Een boer te Panningen vond gisteren twee koeien dood en twee bewusteloos in zün stal liggen. Het bleek dat de dieren in een stalen beugel waren geplaatst, die onder stroom was komen te staan, toen kort sluiting optrad ln de elektrische leiding naar de stal. Voor de filatelisten Postzegels gewijd aan Noord- en Zuid poolexpedities SINDS MEN ZICH bewust geworden is van de rijkdommen aan bodem schatten die onder de ijskorst der Polen verborgen liggen, wachtend op de exploratie en exploitatie, is iedere mogendheid van enige betekenis zich, met nieuwe energie gaan wijden aan het uitzenden van kostbare ex pedities naar Noord- en Zuidpool. En reeds nu betwisten zij elkaar het grondgebied daar op dat verre niemandsland. En naarmate zo'n expeditie langer tijd op zo'n Poolstation denkt te verblijven, neemt ook de noodzaak van postvervoer (aan en afvoer!) toe. Verschillende opdrukken verschenen door G. J. PEELEN L. omstreeks die tijd een internationaal schaaktoernooi gehouden, waaraan de afb. 4 en 5 herinneren. Maar een heel bij zonder toernooi, omdat het alleen voor doofstommen was. Dat wordt op beide zegels prachtig gesymboliseerd door de „sprekende" handen voor toren en paard motief. Twee en een halve eeuw geleden werd in Boston de beroemde Amerikaanse uit vinder en staatsman Benjamin Franklin geboren. De staatsman die meehielp aan de onafhankelijkheid van de Verenigde Staten in 1783. maar ook de uitvinder van de bliksemafleider (o.a.). Ontelbare malen verscheen zijn beeltenis op de Ameri kaanse zegels, mede door het feit. dat hij de eerste postmaster generaal was der V.S.. Thans wordt hij opnieuw geëerd door afb. 6, ontleend aan een schilderij, waar op we hem bezig zien „elektriciteit uit de hemel te plukken" zoals zijn verwonderde tijdgenoten zijn bliksemafleider-proeven noemden. Rechts op de achtergrond is zijn zoontje zichtbaar, bezig met vliegeren tijdens een onweer, de aanleiding tot Franklin's uitvinding. Korea herdacht zijn tienjarige be vrijding van de Japanse bezetting, en ook op afb. 7. de heroprichting. 10 jaar geleden van zijn marine. Op de nogal plompe zegel zien we het standbeeld voor de be roemde Koreaanse admiraal Rhee Shun Sin. de marinvlag, en de legendarische schildpad-galei. De toenemende verkeersonveiligheid baart niet alleen ln Nederland, maar vult allerwegen de overheid met Zwitserland vond er voldoende leiding in, om op 1 maart een zegel i geven, dat op uitnemende wijze aut' bilisten nog,eens aanmaant tot voorzich tigheid. Tussen twee internationaal inge voerde waarschuwingsborden zien we een tweetal kleintjes over de zebra-strepen oversteken. Eerbied voor de jeugdige voetgangers, afb. 8. Gelijktijdig verscheen ook een stel her denkingszegels. die ook bij ons Neder landers. voorzover we dankbare vakantie gangers in Zwitserland waren, instem ming ontmoeten zullen. Allereerst op afb. 9: hulde aan de Zwitserse postauto, die Kabels - electr. install, materiaal, electromntoreo ELECTR Oen Haag Piet Heinrtr 102 Telefoon 334366 Als groothandel levering aan erkende installateurs. Twee jaar geëist voor schaking van meisje De officier van justitie te Assen heeft twee jaar geëist tegen de 35-jarige koop man Derk K. te Meppel, die een minder jarig meisje zou hebben geschaakt. veilige, mooie gele wagens, met hun mu zikale toeter, die de toeristen de prach tigste plekjes ontsloten. Vijftig jaar be staat deze mooie dienst, en op onze af beelding greep men terug naar het proto type van de huidige postauto: die van een halve eeuw geleden. Ook een halve eeuw oud is de Simplontunnel, waaraan afb. 10 gewijd is. De doorbraak van Brig naar Domodossola, een twintig km lang meesterwerk van Zwitserse ingenieurs! Ook onze dankbare hulde! Slippende kraan Donderdag werd de 45-jarige arbeider van de Zaanse Haven stichting C. Keeman uit Noordscharwou- de, werkzaam in de staalfabriek van de Hoogovens in IJmulden, getroffen door een vier ton wegende elektro-magneet, die door het slippen van de rem der hijs installatie van een onbemande kraan naar beneden schoot. De man was op slag Knipoogjes" van het Kremlin TJE KLEINE gaatjes in het IJzeren Gor- dijn maken het mogelijk, dat het wes ten bij het oosten op bezoek gaat. Omge keerd. kunnen de Sowjetleiders zich af en toe op de hoogte stellen van toestan den, bepaald door de Westeuropese at mosfeer. Lang vóór het twintigste congres der Russisohe communistische partij wa- en er persoonlijke contacten, bezoeken op hoog niveau, over en weer. Zo ging Ade nauer met een grobe staf naar Moskou en kwam hij „onbesmet" in Bonn terug. Men zou met een variant op bekende dicht regels kunnen zeggen .Seid umschlungen Millionen mit dem Kusz der Russen", als men aan al die politieke, diplomatieke en economische contacten denkt. In het voorjaar gaan Kroesjtsjef en Boelganin naar Londen, de Deense pre mier Hansen brengt thans een officieel bezoek aan Moskou (diens Zweedse col lega Evland-er volgt); de Franse premier Guy Mo liet en de minister van buiten landse zaken, Fineau, zullen half mei op visite gaan bij de heren van 't Krem lin, terwijl Frank- rijks ex-president Vincent Auriol ln de Sowjetunie een lans breekt voor de versterking der Frans-Russische vriendschapsbanden. In dien men bij dit alles kon geloven aan het bewandelen van de weg, leidende naar een ideale coëxistentie dan zou er geen reden voor enige ongerustheid zijn. Maar 't is te opzettelijk, dat men op het twintigste con gres van de Russische communistische partij zoveel slappe marxistische wodka geschonken heeft. Alsof men de politieke „geheelonthouders" van die leer in de kapitalistische landen wilde geruststel len 1 Het doel heiligt ook hier de midde len, om desnoods zonder resolutie in tal van kapitalistische landen het commu nisme te doen zegevieren. En wat de coëxistentie betreft, waarom waren de Russen te Genève dan niet be reid met de westelijken ten aanzien van Duitsland tot een akkoord te komen? Zie hier het gevaar van de schoonschijnende woorden op het Kremlin gesproken, dat namelijk socialisten en liberalen een an dere koers inzake de hereniging van Duitsland gaan volgen dan de N A V O. voorstaat. Moskou krijgt nu zijn eerste Westduitse ambassadeur, dr. Haas, die al dadelijk te horen krijgt, dat directe be sprekingen tussen dc Oost- en Westduitse regering noodzakelijk zijn, dus met ter zijde stelling van de andere westelijke grote mogendheden. Gelukkig, dat in West-Duitsland socia listen en liberalen nog niet de lakens uit delen en Adenauer zelfs een belangwek kend pleidooi heeft gehouden voor poli tieke samenwerking in de N A V.O Zu!ks als politiek instrument in de verdediging tegen de .koude oorlog", die nog onver minderd voortduurt Het is alles heel mooi. als Londen de Russen uitnodigt voor een officieel bezoek en Frankrijk nog steeds vasthoudt aan het „vriendschaps- verdrtig" met de Sowjetunie, maar dan dient Eisenhower de Russische diploma tieke offertes niet direct af te wijzen. Slechts een hechter, eendrachtig samen gaan kan voorkomen, dat het Kremlin een wig drijft in de politiek der westelijken. tecluajckr bdbt! Vele voordelen o.a. .dubbele spaarbranders uittrekbaar morsblad beveiiigde kranen Vraag Uw handelaar ol installateu

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 5