Sally en de kegels Ameide geen dorp maar stad .WIJ GAAN ZELF BOUWENzei de dominee 6 ZONDAGSBLAD 3 MAART 1956 4 onze j€uqó-p&qin& f VERTELLING VAN NEL VEERMAN tegelijk draafden ze alle vijf naar moe- 't Was opeens heel stil in het huis. Sally zat er op haar stoeltje in de ka mer. Teddy zat naast haar in het gras en de kegels stonden keurig op een rij voor het huis. Toen fluisterde Sally tegen Teddy: Eu de kegels lachten zacht: ,,Dat v niet! ten net." (Vervolg). IV. IN HET NIEUWE HUIS Bij het nieuwe huis was een tuin en in die tuin was een grasveldje. Daar ging Plonie vaak spelen. Soms nam ze Sally dan mee. En op een keer ging ze met Sally op visite bij de buren. Die woonden in net zo'n huis met net zo'n tuin. Bij de buren waren drie jongetjes. Henk, Daan en kleine Jopie. Dat wcrdeu de vriendjes van Plonie en Dirk „Als ik jarig ben. mogen ze alle drie bij komen, hè moeder. „Ja." zei moeder. „dat_ „Nog drie weken' i Plor ..Fijn! i het. Krijgen we dan ook „Nou en of." zei moeder. En elke avond telde Plonie. Nog tien nachtjes slapen, nog negen, nog acht. nog zeven!" ndelijk was het kleden. En de kegels keken blij! Het was pracblig weer. „Dat treft," zei moeder. ..dan kun nen jullie vanmiddag met z'n allen in de tuin spelen." En zo zaten ze die middag met z'n vijven op het grasveld achter het huis. Plonie. Dirk Henk. Daan eu kleine Jo- zei Dirk, „daar toe? Dat is met moeilijk te raden, als je de rt>okpluim van de locomo tief eens goed bekijkt. Zie je wel dat het allemaal lettergrepen zijn? Probeer nu maar net zo lang te pas sen en te meten tot je die letter grepen aaneen kunt voegen tot plaatsnamen. Succes hoor. en inzenden vóór Dinsdag as. Ver geten jullie niet naam. voornaam, leeftijd en volledig adres in de brief te zetten? De volgende week beantwoord ik briefjes van kinde ren, van wie de achternamen be ginnen met de letters A tot en met C. ..Goed dan, geef maar hier." Jopie liep naar de doos en pakte er wat uit. En toen Sally viel bijna van haar stoel van schrik. Toen kwam Jopie met een beertje aandragen. En dat beertje was.Teddy! Ze keken elkaar aan Sally en Teddy. Teddy's ogen glommen. Maar hij zei niets, nee natuurlijk, hij zei niets. Teddy werd vlak bij Sally's stoel neer gezet. Hij moest op Sally passen, zeiden de kinderen. En ze gingen weer verder aan het huis. Ze maakten een keuken en een schuur en een garage En ze maakten een for nuis en een aanrecht en hokken voor de beesten. Toen werd alles op z'n plaats gezet, het nieuwe serviesje vau Plonie en de auto's en de knikkers Dat waren aard appelen die in een hoek van de schuur lagen. ..Mijn kegels zijn er ook nog." zei Dirk. „Wat zullen we daarvan maken?" „De kegels waren een troep soldaten De kegels werden keurig in de rij voor het huis gezet. Daar stonden ze nu met hun volijke. lachende gezichten. Ted dy keek z'n ogen uit. Maar hij zei na tuurlijk weer niets. Toen riep moeder: „Wie komt er li monade drinken?" „Ik, ik, ik," riepen se allemaal. En „Hoe b?n jij hier gekomen?" vroeg Sally. „Ik ben verhuisd." zei Teddy. „Ik ook." zei Sally. „Wij ook, wij ook." riepen de kegels. Sally legde haar vinger tegen haar mond. „St," zei ze. En Teddy zat de kegels maar aan te kijken. Toen stak hij zijn rechterpootje vooruit. Zijn oogjes begonnen hoe lan ger. hoe harder te glimmen. En hij zei: „Wat zijn die daar opgeknapt!" Toen zei Sally niet eens: ,,st." Nee hoor. Ze zei: „De kegels zijn net zo aardig geworden. We hebben altijd schik met elkaar, hè jongens?" „Nou!" riepen de kegels. En toen praatten ze allemaal tegelijk. „En Dirk is zo'n aardige jongen. Hij speelt zo leuk met ons. We rollen soms om van de pret!" Teddy knipoogde. „Hou jullie je mond eens," zei hij. „Nu hoor ik. dat jullie het echt zijn. Jullie praten nog altijd allemaal door elkaar net als vroeger „Nu zijn we weer allemaal bij elkaar," zei Sally. „Tenminste.... bijna." j „Wie dan nog?" vroegen de kegels. „Hansje immers," zei Sally. „Och ja. Hansje is er niet bij, dat is jammer! Dat is jammer! Waar is Hansje? Die moet er ook nog bij ko- lief wa En Teddy vroeg zachtjes aan Sally: „Zijn ze heus zo aardig tegenwoordig?" „Ja. echt." zei Sally. „Kom jij ook nog eens hier?" „Ik weet het niet," zei Teddy. „St, daar komen ze aan." En de kegels stonden weer stokstijf op een rij. ze waren nu opeens weer sol daten, die voorbij het huis marcheerden. De vogeltjes van King Li Ho King Li Uo die ging eens wandelen En hij nam twee kooitjes mee. Met drie vogels in de ene, En in 't andere kooitje twee. King Li Ho die liep te fluiten En te zingen langs de straat Maar King Li Ho. die liep te sufjen Hoor eens, hoe hem dat vergaat. King Li Ho die blijft maar lopen King Li Ho let heel niet op. Hij ziet niet die stoute jongen Merkt niets van diens stoute mop. King Li Ho begint op eens te huilen O wat heeft hij een verdriet Want zijn vogels zitten in de bomen Zingen „King Li Ho, je krijgt ons niet". King Li Ho die heeft geschreven In een brief naar tante Jos „Willen de kinderen mij helpen zoeken? Al mijn vogeltjes zijn los Als jullie nu zijn vogels vinden Dan is King Li Ho weer blij. Voortaan zal hij goed opletten Er komt geen stoute jongen de kinderen weer En Sally was weer een meisje dat in het huis woonde. En Teddy een hond, die ra de kamer lag. De kinderen speelden nog veel meer, ze verzonnen van alles en nog wat. Maar van het allerleukste, dat er die middag gebeurd was. wisten ze niet. Dat was het geheim van Sally, Teddy en de kegels, die vroeger samen op een donkere zolder woonden en elkaar nu hadden teruggevonden bij al die vrolij ke kinderen in die zonnige tuin. EINDE Maar Henk vond er juist wel Hii' wilde een groot huis gaan maken. Daar konden ze dan allemaal nen. En al het speelgoed moest „Ja, dat is leuk jo," zei Daan. „Ik ga alles van ons vast halen." „Ik ook, ik ook." zei Jopie. Toen vond Dirk het toch eigenlijk ook wel leuk. En even later kwamen ze allemaal aandragen met hur. blokkendozen, auto's, paard- en wagens. En Sally was er natuurlijk ook. En de kegels. En dan stonden er nog een paar dozer met speelgoed van de buurjongetjes. De kin deren werkten hard. Ze legden blokken en plankjes neer om de kamers van het huis te maken. In de huiskamer zetten ze een tafel en een stoel. Sally mocht op de stoel zitten, zij woonde in het huis. „Wij hebben ook een hond", zei Jopie. iC onze BRievenBus nichten Wat kon je een leuke rijmpjes ma ken op dat plaatje bij die schoenmaker, hè? Er waren heel wat kinderen, die me vertelden, dat er zo'n leuk versje was van Koen, maak je m'n schoen? nog De hoofdprijs toegekend aan Fred die Struik,de troost prijzen zijn voor Johnny Scliultink, Kees Spronk en Hans Solleveld. Jij moet je volledig adres even schrijven. Hans, dat stond niet in je. brief. Hebben jullie ook goed voor de vo geltjes gezorgd toen het zo koud ivas? Ja toch zeker? We gaan nu maar gauw aan de brie venbus beginnen, want er zijn weer heel wat briefjes. Aan de beurt zijn dus de kinderen, van wie de achternaam met de letters O tot en met Z begint. Ik wil echter eerst even tegen Petro Netten zeggen, dat zijn brief per ongeluk op een andere afdeling terecht is gekomen. Vandaar dat ik je de vorige week niet kon beantwoorden Ik hoop, dat je gauw naar Opa mag, Petro! Nee Harry Pronk, Lodewijk is mijn man niet. ik heb hem zelfs nog nooit gezien! Fijn, dat jullie ook oud brood verzameld heb ben, Joan van Vliet. Het schaapje van klei is zeker wel mooi geworden? Je prijs is dus wel in de smaak gevallen, Wim Roos. Natuurlijk mag Ellie ook meedoen als ze dat wil. Schrijf jij dan maar voor haar. Ben je alweer be ter. René Stolk? Nou. düs jij hebt van nabij kunnen meemaken, hoe blij die vogels waren met het brood. Jan Slappende!. Zo, Piet Segers. wat ben jij een bolleboos, twee maal overgegaan in een half jaar tijds! Nogwel ge feliciteerd met je verjaardag. Willy v.d. Valk, heb je een gezellige dag gehad? Wat leuk dat jij nog zo trouw met Leo correspondeert. Martha Schanscma. Had jij die zandloper aan moeder ge geven. Tonny? Jaap Slot vond dat het plaatje wel een beetje leek op het sprookje van Klein Duimpje. Willy van Zooien is ook helemaal enthousiast over het sohaalscn. Jij vond het dus ook wel een leuke puzzle. Bouby Over- duyn. Nou. dan ga jij in het vervolg maar fijn met je vader schaatsen, Le- ny Vernée. Marga Verwijs heeft me het hele versje gestuurd van Koen, maak je m'n schoen. Bedankt hoor! Nog hartelijk gefeliciteerd met je ver jaardag. Flora Vuyk. Natuurlijk. Jos Wildeman, als je meedoet aan hardrij den is het wel leuk een prijs te krij gen. maar het gaat toch meer om de sport, hè? Teunis en Neeltje den Otter kunnen ook al zo goed schaatsenrijden, en ze kunnen zelf hun schaatsen al on derbinden Ik denk dat de moeders en de meesters op school wel blij zul len zijn dat het ijs voorbij is. Tineke Zijderveld. Want als ze maar steeds op jullie mopperen omdat je over niets an ders denkt dan ijs, is ook niet zo leuk! Wat een fijne verjaardag heb jij ge had, Mar ja van Schothorst. Wat zijn Amerikaanse kralen? Ja. het adres is goed, Cobi Oskam! Ja, die schoen maker was wel lang. dun en lekker, vond je niet, Janny Vonk? Hlldc Ver haar schreef een briefje met om de twee regels een andere kleur inkt. Keurig, zeg! Alvast gefeliciteerd, Sarie Steen bergen! Trekt je broertje nog steeds bloemen uit het vaasje? Wat ben jij een kei in schaatsen. Ria Smit! Wat ga je nu kopen voor dat geld? Ik ben de jongste, schrijft Basje van Roon. Ik kon je briefje best lezen, Riki Ro- senbrand, wat heb jij daar goed je best op gedaan, zeg! Dan wordt dit dus de laatste brief van jou, Ecfje Resoort. Het allerbeste hoor! Is het een leuk overgooiertje geworden, Cobi Vos? Het is je anders toch wel gelukt met die puzzle, hè Marijke Schwclg. Vond moeder dat jij het te vlug gedaan had, Rien Solleveld?Stuur je poëzie-album maar op, Loekie Reijnhout. dan zal ik er een versje in schrijven. Ik had dat stuk van Goudhaartje ook wel eens gezien. Rob van Wetten, het is mooi. hè? Zijn jullie zelfs met het fietsje op het ijs geweest. Wim en Marja v.d. Windt? Fijn, dat je moeder geholpen hebt, Elly van Otterloo, 70 had die het ook nog een beetje rustig. Ja. het was net een legpuzzle, hè Sjaak Ver douw? Doe de groeten maar aan je broertje, Anneke Oudshoom! Ik heb de postbode niet gezien. Ria Vroomhout, maar wie weet was het je vader wel! Nee. Gerda en Mieke Poot, ik zou jullie niet kunnen zeggen wat voor eenden dat geweest zijn. Weten ze het op school ook niet? Feleciteer Leo nog met zijn verjaardag. Robby den Ouden. Leuk dat hij nog steeds post krijgt Het is nu zeker afgelopen met het schaatsen, Ale- wijn van Os. Fijn, dat je je goed ge houden hebt met die operatie. Maria Schuitomakcr. Heb je een fijne dag gehad toen papa jarig was. Marjan Voorbij? Is het goed gegaan op de ouderavond, Lenie Visser, waren er geen klachten over je? Wat een lange brief, Frans Voogt, en dat ondanks je verbonden hand. Hoe is het daar nu mee? Wat een fijne tocht hebben jul lie gemaakt, Gerda Ouweneel. Wil je je broer bedanken voor de tekening? Voor jou is het zeker wel jammer, dat het ijs nu weg is, hè Marja den Otter? Arie v.d. Ree heeft een klein broer tje. dat Peter heet. Er zijn bij jullie thuis dus nog heel wat verjaardagen in het verschiet, Marijke Salomons. Van Bas Venema kreeg ik een heel mooie tekening, ik denk dat het Sinterklaas en twee zwarte Pieten was. die pepernoten strooien. Is dat zo. Bas? Betty Oos- terdijk gaat misschien emigreren naar Amerika, en nu wil ze zo graag plaat jes meenemen van de Koningin en de prinsesjes Haar adres is: Klimopstraat 224. Den Haag. Toch denk ik dat de vogeltjes wel blij geweest zullen zijn met dat brood. Nelieke Roeieveld, voor- to?n.ze zo n er6e honger hadden. Wat heb |ij veel gekregen. Mellina Oos terhuis! Is het een mooie foto gewor den. Gert Verhoeven? Gaan jullie van de zomer met de hele klas kamperen, Jaapje Roos? Wim en Cor Pa&schier hebben veel sneeuwballen gegooid Dus -jij hebt ook fijn geholpen met het voederen van de vogels. Ada Uittenbo- gaard. Jenny Ramaker, Wielen I 190, Hardenberg (O), wil graag corresponde ren met een jongen of eeri meisje van 15 of 16 jaar. Wat had je een leuk rijmpje gemaakt bij die sneeuwpop, Adriaan Verspuij! Ben je al weer be ter. Arie Dirk Pellikaan. en hoe is het met je goudvisjes en je parkietjes? Wat kun je al goed schrijven, Marijke Rhebergcn, en je bent nog niet eens op school! Lastig, hè Selma Smit. als je geen water in huis hebt. Ik heb er ook n-.ee getobd, hoor! Het adres is goed zoals je het schreef, Lenl Poldervaart. Kun je het goed vinden met de nieu we meester, Inie van Schelven? Dus i'J kaat nu heerlijk zwemmen, Marijke Uittcrwijk. ik denk vast dat het een mooie uitvoering wordt, nu jij ook mee zingt. Harm Visser! Is je verkoud heid al, over. Cock van der Schoor? Eigenlijk wel een beetje gevaarlijk wat jullie gedaan hebben, Corrie Vos. Stel je voor dat je gevallen was op die schot sen! Wees maar flink bij de tand arts. Nico van de Wetering. En jij be dankt voor je brief, hoor Jacob! De nieuwelingen zijn: Huib de Ruijter, Mary van Ojen. Ria de With, Attie Ver kou, Chiel Vis, Nikie Tas, Astrid Oskam, Anton van der Salm, Wim Visser, Sja- nie Verschoor. Hanneke en Anja van der Wel, Jan Oudijk, Rietje de Winter en Hans Zwitser. Hartelijk welkom, hoor! Dag allemaal, tot de volgende weck! Vogende week beantwoord ik de brief jes van-kinderen, van wie de achter namen beginnen met de letter A tot en met G. Dit zijn onze brievenbusnichtjes Dikkie en Ria van der Heijden. Dikkie is de oudste en de grootste, ze is elf jaar en Ria is negen. Zien jullie we' dat ze allebei een pop in de armen hebben? ZONDAGSBLAD 3 MAART 1956 in het wapen staat „Stede Ameide". Doch degenen onder u, die al eens iets gelezen hebben over Ameide zullen zeg- 5en, dot dit niet juist is, want, zo zul- »n ze zegden, in 1527 heeft de bisschop van Utrecht Ameide en slot Herlaer in genomen en het stadje ontmanteld en het ergste, in die tijd, de stadsrechten a Ogenomen. Dit verhaal is zeer verbreid, doordat in bijna alle gepubliceerde stukken over deze streek staat, dat Ameide toen ge degradeerd is van stad tot dorp en dit is onjuist. In de meer betrouwbare boe ken. zo b v. van burgemeester Schakel van Noordeloos en de heer Horden uit Amsterdam, zal men dit verhaaltje dan ook tevergeefs zoeken. Beide schrijvers spreken van de stad Ameide. Ook in stukken van na 1527. U zult missohien nu vragen:.Hoe komt het dat bijna alle andere gepubliceerde stukken dit foutieve verbaal noemen? Dit ait zo. Zoals dit zo dikwijls gebeurt bij geschiedschrijvers: de één schrijft het over van de ander; dus één fout maakt er duizend. Zo is het ook hier gebeurd. De bron van deze fictie is dan ook volgens dr. A. Joh_a Maris het Aardr. Woordenboek van Van der Aa. Dat dit van invloed is geweest bUjkt wel uit het feit. dat het zelfs in een prachtig werk, als de Grote W.P. foutief be schreven staat. Wat is er dan toen eigenlijk wel ge beurd"' Ik hoop het in het onderstaande duidelijk te kunnen maken In 1527 speelde Hendrik van Beieren de baas in Utrecht. Hij was dus geen bisschop en is het nooit geworden ook. Wie een klein beetje met de loop der historie op de hoogte is. zal weten, dat Utrecht en Gelderland in die tijd (ca. 1527) een verbeten strijd voerden tegen Karei V. In het grensgebied van Holland. Utrecht en Gelderland lag het Land van Vianen en Ameide, waarover sinds 1418 de heren Van Brederode hun scepter zwaaiden tot 1684. Zoals u mis schien weet was het Land van Vianen en Ameide een souvereine heerlijkheid. Nu had Walraven van Brederode, heer van Via nen en Ameide van 1473 tot 1531 vrijgeleide en bescherming verstrekt aan vluchtelingen uit Utrecht Daardoor kreeg hij ruzie met Hendrik van Be e- ren, die toen met een list slot Herlaer en Ameide innam. Na vele onderhande lingen trok de bisschop zijn troepen macht weer terug. Van Brederode lever de echter de vluchtelingen niet uit Mon was zeer blij toen op 20 oct. 1528 rd tussen Utrecht. En alle drie go- kwamen, nl. Ka- rel V. De bisschop deed afstand van zijn wereldlijke macht. De Brederode's waren zo machtig om na de vrede, al waren de stadsrechten ontnomen, ze weer direct terug te ge ven. We moeten de macht van de Bre derode's niet onderschatten. Denk eens een gedicht: „Diablo's del Mar". - Wat een kaffers, schold kapitein Plaatijzer hartgrondig en overtuigend. Toen hij dit zei wist hij nog niet wat hem nog meer boven het hoofd hing. De artikelen in de kranten trokken de aanlacht van het stadsbestuur en er werd een groot feest georganiseerd met de baggervloot als nog nooit had Valencia zoveel vei de koppen aan één tafel verenigd ge- Don Alexandro, de directeur van de Obras del Puerto, sprak een feestrede uit, die als een sprankelend vuurwerk de galerijen waarop het eer had de vrede gestoten het leger, dat de ons welvaart en roem i_ ons daarom drinken op de Diablo i- Mar; de kerels, die dit grootste aan Hendrik I „de Grote Geus", die maakte van 1558 tot 1567 Vianen tot de haard van het verzet tegen Spanje. Hij was een van de eersten, die de nieuwe leer kracht bijzetten, door in 1558 een privilegie aan Vianen en ook aan Ameide te geven voor huisvesting van vervolgden om geloofswille. Volgens de rijksarchivaris te Utrecht ontbrak hem als bisschop in die tijd de macht om het stadsrecht te ontnemen. De stukken van het gerecht of de magistraat behielden na 1527 hun oude samenstelling en werden bezegeld met het zegel van de „stad" Ameide. Eén van de bekendste stukken van Ameide na die tijd is wel het privilegie van Hendrik II van Brederode, heer van Vianen en Ameide van 1655 tot 1657, die op 1 maart 1657 het recht schenkt om een tweede paardenmarkt te mogen houden. Het stuk bevindt zich op het algemeen rijksarchief te Den Haag en spreekt ook van de „Stede Ameide." Van de „ontmanteling", d.w.z. het militair doelloos en waardeloos maken van de stad, is misschien wel iets waar geweest. Want het is bekend, dat Amei de in de Middeleeuwen poorten, grach ten en wallen had. En ineens in de !6e eeuw missen we die op oude kaarten. Eén van die oude kaarten, in het bez t van het gemeente-museum te Gouda, met het gehele Land van Viar.en en Ameide erop, dateert uit ca. 1553. Op die kaart staan alle grachten, poorten en torens van Vianen en Batestein (het kasteel van Vianen»maar bij Ameide alleen enige grachten. De kaart is even wel niet helemaal netjes afgewerkt, blijkbaar een soort „minuut" exem plaar. waarnaar de „nette" kaart moest worden getekend of gegraveerd. Ook na- Wat er in 1527 precies gebeurd is derhand is Ameide van wallen en poorten, zoals dat later is ge beurd met Nieuw- poort, want dit stadje is ook van 1567 tot 1672 tonder wallen geweest. De „stad der branden", zoals Nieuwpoort wel- IN - gem ordt, werd in 1567 voor het laatst afgebrand. Dat Ameide geen wallen en poorten meer heeft in de 17e eeuw is ook nog op te maken uit het feit, dat toen de Fransen in de nacht van 26 op 27 nov. 1672 de palissade op Sluis gepasseerd waren, vrij spel had den, daar Ameide niet verdedigd kon worden, doordat men wallen, grachten etc. miste. Ameide is dus in 1527 ten hoogste voor militaire doeleinden waardeloos geworden. Maar stad bleef zij tot op de dag van heden. ABR. VROON Ameide: een rustig, sierlijk gebouwtje. ZOALS vrijwel alle steden ziet ook de Herv. gemeente van Delft zich genoodzaakt het aantal kerkgebouwen en centra voor de kerkelijke ar beid der zes wijkgemeenten aanzienlijk te vermeerderen. Na de restauratie van de Nieuwe Kerk is nu die van de Oude Kerk in volle gang. Wel behoeft de kerkelijke ge meente de zeer hoge kosten van het herstel dezer monu mentale gebouwen niet ge heel zelf te dragen, doch on danks de belangrijke subsi dies dient zij zelf een behoor lijk bedrag bijeen te bren- ■Zijn voorbeeld werkte aanstekelijk EN J.L. DONDERDAG WERD „DE OPEN DEUR-' TE DELFT GEOPEND terwijl zij aten. Dc burgemeester van de stad maakte het nog veel erger. De mannen voelden zich vuurrood worden van schaamte over alles wat zij moesten aanhoren. Na enige buigingen naar rechts cn naai links begon de burgemeester. -Mijne heren, het grote ogenblik is aangebroken. De ogen van de gehele we reld zijn op onze stad gericht. Na een zware strijd is er dan eindelijk begon nen aan het werk, dat over eeuwen nog zal getuigen van de grootheid van onze stad Ik zal u niet vermoeien met beschouwingen over alles wat aan dit ogenblik vooraf ging. In de glorie van dit moment willen wij veel vergeten, om onbevangen te kunnen blikken in de toekomst die hier wordt voorbereid voor een oude nijvere stad. Eerbiedig ontblo ten wij het hoofd voor de bekwaamste waterwerkers ter wereld, en met be wondering zien wij naar de uitrusting zal dwingen engen. Laat Dit aardige kruiwagentje behoorde tot de „materia len" van ds. Van Harten. gen om deze bedehuizen in de oude glorie terug te krij gen. Een nieuwe kerk (de Maranathakerk in de Wippol- der) zal dit jaar gereed ko men, terwijl de plannen voor kerkbouw in de Indische buurt en in het Westerkwar- kom; alle bejaarden; alleen: de Kerk bepaalt de sfeer. Op geregelde dagen stelt de predikant zich voor middag sluitingen te houden, want het is zijn bedoeling, dat „De open deur" voor jong en oud een Evangelisatiecen trum zal zijn. Wij zijn eens met ds. Van Harten gaan praten en maar al te graag vertelde hij hoe onder Gods zegen in vijf jaar tijds dit bereikt is: een gebouw, dat met de inventa ris zo ongeveer een waarde van 80.000 vertegenwoor digt! Vermoedelijk zal er slechts een schuld op di uk ken van maximaal 15.000 Van dit grote werk geldt (evenals van onze oude ka thedralen), dat ze door de gemeenschap zijn gebouwd. Hier is dit in letterlijke zin het geval geweest. Want ie der begrijpt, dat in vijf ja ren zulk een kapitaal niet wordt bijeengebracht door de verkoop van 30 000 oliebollen en twee bazaars. Deze activi teiten brachten 11.500 in het laatje. Op zichzelf héél of i van los Holandes' Alle aanwezigen namen de kreet over maar dc mannen van de baggervloot zagen elkaar verbouwereerd aan. - Zitten wij effen in onze blote bil len. zei de kapitein van de Brittama - We zullen dit klusje wel effen voor die mijnheer opknappen, bromde de ka pitein van de Hercules. - Mot jij nog peultjes? vroeg kapitein Plaatijzer aan Driekus Overwater. - Als God het wil krijgen we dit ha ventje wel klaar, antwoordde Driekus - Maar de eerste krantenman die bij mij een voet op het dek durft zetten, smijt ik over^ ord. vervolgde kapitein Plaatijzer. die lui hebben we dit grapje te danken. vorderd stadium verkeren. Doch daarnaast moet ook in de oude binnenstad ruimte komen voor allerlei activiteit. Wijk II kreeg in 1947 ds. C. A. van Harten als predi kant. Aan het Achterom staat op no. 78 het gebouw Philalethes, waar dr. H. Vis- scher in zijn Delftse jaren zijn bijbellezingen gehouden heeft. Doch dit gebouw vol doet in zijn tegenwoordige staat in geen enkel opzicht aldus ds. Van Harten. Dat is sneller gezegd dan bereikt. Want bouwen is duur en wijk II is arm. Maar voor ds. Van Harten zijn moeilijk heden er niet om ervoor te capituleren doch om ze te overwinnen. Hetgeen hem glansrijk gelukt is. Gaat u maar eens kijken aan het Achterom, even voorbij de- Haarsteeg. Niet ver van het oude Philalethes staat nu niet maar een gebouwtje, maar een fraai nieuw wijkcen trum. „De open deur" zoals de stijlvolle gevelsteen aan geeft. Op 1 maart jl. is dit pand onder grote belangstel ling in gebruik genomen De zalen en kamers op beide verdiepingen zullen voor allerlei verenigingsacti viteit intens worden benut. Iedere middag zijn de be jaarden uit de wijk hier wel doende. vol- had, waarop dakpannen, ste nen, zakjes cement, een krui wagen zand stonden 'afge beeld met de kostende prijs. Het liep prachtig. Het her derlijk enthousiasme werkte aanstekelijk: de verwachtin gen werden ver overtroffen. Had de dominee gehoopt in 5 jaren op deze manier 7500 bij elkaar te krijgen, dit bedrag was er m 2% jaar. Het werden in totaal 10.000 Waar nu „De open deur" haar deuren open gesteld heeft, stond voordien een schutting. Want op dit ter rein. eigendom der centrale kerkvoogdij, stonden voor heen een paar oude panden, die afgebroken moesten wor den. Dit terrein lag ongeveer een halve meter te hoog. Dat betekent een behoorlijk be drag aan graafwerk. ZATERDAG 18 december '54 werd er 's middags een aanvang met dit werk ge maakt, zonder dat de ar beidsinspectie bezwaar maak te. Onder leiding van hun predikant (op klompen met de spa in de hand) was daar een bont gezelschap druk be laasdag een auto met stenen (ds. Van Harten hielp mee met het lossen met gevolg: een fikse verkoudheid) met de belofte, dat wanneer de gemeente zorgde voor 4000 kalkzandstenen, de goede Sint een auto met Waalklinkers beschikbaar stelde. Voorts werden duizenden stenen, die gebikt moesten worden, ge schonken. Dit geschiedde in het voorjaar van 1955 alweer door vrijwilligers. Eén hun ner bikte meer dan 250 uren: dit alleen al een besparing van 500! Opmerkelijk is, dat door deze bouw veel contacten zijn gelegd met personen, die lot de kerkelijke randbewoners gerekend moeten worden. Vol op onkerkelijken en verschei- denen. die niet tot de Herv. gemeente behoren, waaronder nok r. katholieken hebben vol ijverig hun krachten ingezet. Voordat het beton kon wor den gestort (ook al gratis!) moest er oud ijzer in de vorm worden gebracht en ge vlochten: 4 mannen hebben dit karwei opgeknapt. Noch de architect, de heer G. Lan- geveld, noch de aannemer, de heer P Mensert (beiden kerk voogden) hebben één cent in rekening gebracht. En de hele buurt voorzag de arbci- a koffie oliestook-ver- ir. electrische s ge- irste Dominee Van Harten en zijn vrijwilligers. LANG VOORDAT aan bou wen kon worden gedacht, ontpopte ds. Van Harten zich als een bekwaam handelaar in bouwmaterialen. Hoewel hij geen officiële erkenning als zodanig heeft, kwam hij met de handel niet in con flict, want zijn „materialen" waren van papier. Waarde papieren. Jarigen in de wijk, bruidsparen werden door hun predikant hartelijk gefelici teerd, maar wisten, dat hun herder en leraar van die aardige bonnetjes in zijn zak zig: vrijwilligers, waaron der verscheidenen, die beter met de pen dan met een schop kunnen omgaan. Ds Van Harte" was niet de enige die zijn enthousiasme betaal de met blaren en gevoelige* spieren! Resultaat: 2500 uit gespaard Eigen werk dat is de sleutel tot het geheim van het slagen van dit pro ject, |Hieidoor en door aller lei cadeaux werd ruim 25.000 bezuinigd! Zo kreeg de dominee een schip met zand. Op St. Nico- instalto_JJ leverd. En. alles klas' 200 m. glas cade- het inzetten erbij! Een oude gemeente-arbeider legde sa men met een vriend ae bete geling bij de fielsenbewaar- plaats. Stoffering tegen kost- ijs zonder loon aange- acht; idem de tuinaanleg. Met de verf ging het evenzo. 1V/IET GROTE voldoening en J*l dankbaarheid aan zeer velen kon „De open deur" ge opend worden. Het is niet de bedoeling, dat hier door verhuur zoveel mo gelijk winsten zullen worden gemaakt: dit gebouw moet een dienende functie vervul len voor de verenigingen De vrouwenvereniging schonk bij de opening een mooie electri sche klok en een installatie om koffie te zetten. De cen trale kerkvoogdij bood een prachtig projectie-apparaat aan met scherm: de bejaar den. met wie ds. Van Harten jaarlijks een uitstapje maakt, schilderij. ;n aflossing, vc. wanning en verlichting er maar u-tkom^n. zal de wijk- pi edikant tevreden zijn. Trou wens: het gebouw zal worden overgedragen aan de centrale kerkvoogl j, die deze ijverige wijkpredikant zeer erkente lijk is voor deze waardevolle aanwinst, die aan zijn initia tief en volharding is te dan ken. En ds van Harten kan eindelijk zijn wijkwerk opzet ten volgens de plannen, die hem reeds jaren voor ogen stonden. Waarop wij hem gaarne zegen wensen. Wannei

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 15