nrv7 MAGGI Hit, soepen „IJmuidense staking lijdt niet aan bloedarmoede" Prof. dr. J. P. B. de Josselin de Jong spoedig 70 jaar Chr. van den Heuvel besprak de loonpolitiek Ouderavond aan Hoge Chr. school Morsweg P. van Meygaarden 25 jaar bij Annakliniek zijn NIEUWE LEIDSCHE COURANT 4 VRIJDAG 2 MAART 1956 NIEUWS «CJeSLEUTELSTAD DINSDAG 13 MAART hoopt prof. dr. J. P. B. de Josselin de Jong, hoog leraar in de volkenkunde aan de Rijksuniversiteit te Leiden, 70 jaar te worden. Dat betekent tevens, dat dit zijn laatste cursusjaar is en hij bin nenkort met emeritaat zal gaan. Dit wil zeggen: aan het einde van het lopende cursusjaar. Prof. De Josselin de Jong is lid van de Koninklijke Nederlandsche Akademie van Wetenschappen. Jan Petrus Benjamin de Josselin de Jong werd te Leiden geboren en doorliep het Le dse gymnasium, waarna hij zich aan onze universiteit liet inschrijven al» student ln de Nederlandse letteren. In 1913 promoveerde hij op een proefschrift, dat tot titel droes: ..De waarderingson derscheiding van levend en levenloos in het Indogermaansch vergeleken met het zelfde verschijnsel ln enkele Algonlao- taien". Reeds twee Jaar tevoren was hij be noemd tot conservator aan het Rijks Ethnographische Museum te Leiden vooi de afdelingen Amerika. Afrika en Austra lië. In 1922 werd hij bijzonder hoogleraar vanwege het Leids Universiteitsfonds aan onze universiteit, met als leeropdracht hel onderwijs ln de algemene volkenkunde Deze functie werd in 1935 verwisseld met die van gewoon hoogleraar, om onder wijs te geven in de volkenkunde van In donesië in verband met de algemene vol kenkunde. Zijn inaugurele oratie als bijzonder hoogleraar handelde over „Cultuurtypen en cultuurphasen" en die als gewoon hoogleraar over ..De Maleiscbe Archipel als ethnologisch studieveld" Prof. De Josselin de Jong heeft talrijki publikaties het licht doen zien. We noe- „Original Odzibwe texts with English translation, notes and vocabulary" (1913). „Blackfoot texts from the Southern Pei- gans Blackfoot Reservation Teton County Montana" (Verhandelingen van de Kon Ak. v. W., 1914), „The praecolumbian en (Inge*. Med -Adv.) „prettig" NYLONS kopen. NYLON 8, geheel geminderd met f&ntasle of gewone hiel, le-keus 2.95 Heeft U ook al onze NYLON-SPAARKAART GANGETJE 4 LEIDEN Méér gemak en geluk Voorjaarsbeurs te Haarlem geopend In het Krelagehuis te Haarlem werd vanmorgen door burgemeester L. O. P. F. M. Cremera de Haarlemse voorjaarsbeurs voor de vrouw geopend. Deze beurs staat in het teken van de leus: „Voor het ge mak en geluk van de hulsvrouw." In haar toespraak stond de presidente van de vereniging voor huisvrouwen te Haarlem, mevrouw A. HamakerWillink, stil, bij het conflict tussen plichtsbetrach- ting en beschikbare tijd. Het is heus geen luiheid van de huisvrouwen, dat zij uitziet naar middelen tot arbeidsbesparing- Zij ls gebaat met goede gereedschappen. De voorjaarsbeurs wil bij de keuze daarvan voorlichting geven door middel van leer zame demonstraties. De voorzitter van de Haarlemse Mid denstandscentrale de heer Lam, belichtte de commerciële zijde. Burgemeester Cremers sprak zijn vertrouwen uit in het slagen van de beurs en verrichtte de opening met het hijsen van een vlag. Concentratiekamp Het Internationa le comité ter bestrijding van het con- ceotratriekampsysteem (hoofdkwartier ln België) heeft in een brief aan Molo- tof, de Russische minister van buiten landse zaken, verzocht, een onderzoek te mogen Instellen naar het tlekampsysteem ln Rusland. early postcolumbian aboriginal population of Aruba. Curacao and Bonaire" (Int. Arch, for Ethnology. 1918-1919), „Het hui dige Negerhollandsch. Teksten en Woor denlijst (Verh". Kon Ak v. W 1926). ..De oorsprong van den goddelijken bedrieger" (Mededelingen Kon Ak. v W 1929). stu dies in Indonesian Culture I. O,rata, a Timorese settlement on Kisar" (Verh. Kon. k. v. W.. 1936) Idem II. ..The commu- '.y of Erai (Idem 1948) en „Lévi-Strau6s's theory on kinship and marriage" (Mede delingen van het Rijksmuseum van Vol kenkunde. 1952) Hoe Leiden spaarde In februari 1956 werd bij de Leidach» Spaarbank ingelegd 1196 235,96 en te rugbetaald ƒ849.073.91 Het aantal nieu we boekjes bedroeg 407 en het aanta afbetaalde boekjes 178. Op 6.024 rekenin gen van deelnemers aan de afhaaldi werd 116.921 bijgeschreven. Er werden 527 busjes ter lediging aangeboden me: een gezamenlijke inhoud van ƒ9 997,95 Het tegoed der 36 817 inleggers bedroeg aan het einde der maand ƒ25.929 419.76 Haagse rech.bank Duur bankbiljet De Haagse rechtbank veroordeelde een 47-jarige kok uit Haarlem tot negen maan den gevangenisstraf met aftrek, waarvan drie maanden voorwaardelijk met drie proeftijd. Er was een jaar, waarvan drie maanden voorwaardelijk, tegen hem geëist. De kok had op 20 november jl. het café Van L. aan het Stationsplein te Alphen aan den Rijn een waardeloos Hon gaars bankbiljet gestolen. In het café van veneens aan het Stationsplein, wist hij hiervoor f 65 te krijgen. De volgende dag bleek dat het biljet van 10.000 kronen geen cent waard was. Het stamde uit 1918. De verdachte wa6 reeds vaak veroordeeld. De offioier van Justitie vond het een ont moedigend geval voor de rechterlijke Prof. dr. J. P. B. de Josselin de Jong A.R. wijkkiesveieniging IV DE A.R. WIJKKIESVERENIGING IV stelde 'gisteravond in de Doelen haar kandidatenlijst voor de Tweede Kamer vast. Onder leiding de voorzitter, de heer Chr. van den Heuvel, gebeurde dit betrekkelijk snel. Belangrijk hierbij was, dat de defensie-deskundige A. van Santen naar een hogere plaats werd verschoven. Hierna hield de heer Van den Heuvel causerie over de toekomstige loonpolitiek. een historisch overzicht liet de heer Van den Heuvel zien, dat tot 1918 sprake van een volkomen vrije loonpolitiek. Na die tijd kon bij sommige arbeidsge schillen arbitrage verplicht worden ge steld. De oorlog bracht een geheel Duits systeem. Na de oorlog was toezicht var overheidswege noodzakelijk. Het wegzui gen van arbeiders moest worden tegen gegaan. De bouwnijverheid werd door de loonmaatregelen gesteund. Maar bezwaren kwamen hoe langer hoe meer naar voren. Het systeem v; steeds herhaalde algemene loonrond' (zeven in totaal) veroorzaakte prijsstij gingen, zodat niemand bij een loonronde gebaat was en de vergeten groepen er zelfs door geschaad werden. De taak van verheid is de economisch zwakkere te helpen, maar de zwakkere werd nu vergeten. De werknemers, die gesteund worden door hun machtige organisaties, zijn niet meer de zwakke groepen, aldus de heer Van den Heuvel. Het systeem is vastgelopen. Legaal of illegaal ontduikt men, vooral in de land bouw en de bouwnijverheid, de voor schriften en de C.C.D. heeft zelfs op dracht loonovertredingen niet meer te straffen, omdat er geen beginnen aan is. Maar het is funest voor het moreel van het volk als massale overtreding van overheidsvoorschriften wordt toegelaten. Een bezwaar is ook. dat de werkgever de werknemer niet mag laten delen in de t van het bedrijf. De socialistische gedachte „iedere werknemer moet even veel verdienen", is daar de achtergrond De oude criteria bii het bepalen van het loon waren: rentabiliteit van het be drijf. de behoefte van het gezin en de prestatie van de werknemer Nu is enige differentiatie mogelijk ge worden. De loonvorming is nog niet ge heel vrij. Dat zou nog niet mogelijk zijn, Doelstelling blijft onderwijs èn opvoeding in Chr. nationale geest In een stampvol gebouw opende de heer E. P. Bakels gisteren de ouder avond van de Chr. school aan de Hoge Morsweg. Met grote nadruk sprak de voorzitter over het eigen karakter van de Chr. school, die niet moet ontaarden in een instituut, waar slechts een hoeveelheid kennis wordt aan gebracht. De school aan de Mors wenst niet mee te doen aan de concurren tiestrijd om in een minimum aantal jaren als opleidingsinstituut de leer lingen af te leveren. De doelstelling blijft onderwijs en opvoeding in Chr. nationale geest. De kinderen zetten hierna hun beste beentje voor. Zang en spel. declamatie en soli wisselden elkaar af. Zelfs een jongens imitator en gecostumeerde zangertjes ontbraken niet. De heer De Roo memoreerde de vorige ouderavond, waarna mevrouw F. J. Valk- Verboon de werkzaamheden van de ouder commissie de revue liet passeren. De jaar lijkse ledenvergadering werd bepaald op 15 maart. Samenzang onder leiding van het hoofd, de heer Brouwer, volgde op de gezellige koffiepauze. De heer L. Broek hield een inleiding over „Het karakter der Chr. school". Dit karakter wordt door de Bijbel bepaald, het Boek van de hoogste en voornaamste levensregel. De bijzondere school is in zoverre al gemeen. dat ze voor alle kinderen een boodschap heeft. Het hele onderwijs moet worden gegeven vanuit het diepste prin cipe en de innigste overtuiging. De per- aoon van de onderwijzer is hierbij van doorslaggevende betekenis. In de discussie signaleerde men de leus „allen onverdeeld naar de openbare school" als onjuist Tot slot kon men het werk van de kinderen bezichtigen, waar bij vooral de prachtige stands met hand werk en handenarbeid de aandacht trok ken. Men kon een kennelijke voorliefde voor dikwijls misdeelde vakken ontdekken. L1SSE Betonwarenfmbriek Jonker In het op 25 februari geplaatste raads- verslag kwam de naam N.V. Jonkers Be ton- en Aannemersbedrijf voor. Het be trokken bedrijf bericht ons thans, dat dit moet zijn de N.V. Betonwarenfabriek Jonker, die volkomen los staat van reeds lang bestaande aannemersbedrijf. want ook aan de vrijheid moet men we: nen. Sen loonsverhoging is nu toegesta. in gevallen, waarin winst wordt gemaal De loonsverhoging mag niet leiden tot prnsverhoging. Uitvoerig stond spreker stil bij de moeilijkheden In S.E.R. en Stichting v de Arbeid. Nu is besloten, dat over 1! uitkeringen uit de winst mogen pla hebben. De regering poogt en vooral minister Zijlstra staat hierbij vooraa de prijzen stabiel te houden, omdat verdere waardevermindering van geld funest is. vooral voor de zwakkere groepen. Met een uitvoerige bespreking werd deze vergadering besloten. KOUDEKERK AAN DEN RI1N Zilveren jubileum C. B. Selier Ter gelegenheid van het feit, dat de heer C B. Selier gisteren de dag herdacht, waarop hij 25 jaar geleden in dienst van de Boskoopse Bronwaterleiding trad, werd hij op hartelijke wijze ten kantore van deze instelling door directie en collega's gehuldigd. Behalve de familie Selier, waren ook de gemeentesecretaris, de heer Den Braver en de directeur van de ge meentebedrijven te Boskoop, de heer E A. Constandse, aanwezig. De heer Constandse sprak de heer Se lier hartelijk toe. Hij roemde de plichts betrachting van de jubilaris en overhan digde hem een vulpen met inscriptie en. De heer Den Braver schonk de heer Seller namens het gemeentobestui elektrisch scheerapparaat. Namens personeel en collega's sprak de heer De heer Selier sprak een dankwoord, waarna de rest van de dag in de familie kring werd doorgebracht. Nutsspaarbank In de maand februari werden door de Nutsspaarbank zeven nieuwe boekjes uit gereikt. Het aantal inlagen en terugbe talingen bedroeg respectievelijk 62 en 14. Er werd f 5.963.23 ingelegd en f 1865.80 terugbetaald. Brits vijf-jarenplan voor technici De Britse regering heeft woensdag een vijfjarenplan bekend gemaakt voor de opleiding van technici. Hiervoor zal een bedrag van honderd miljoen pond wor den uitgetrokken. Het plan is vooral op- g-steld met het oog op het komende atoomtijdperk". De regering wil bevor- >ren. dat er vijftig procent meer stu denten gevorderd technisch onderwijs volgen. Voorts hoopt zij, dat het aantal irbeiders. dat van hun werkgevers een gedeelte van de werktijd cursussen mag volgen, zal worden verdubbeld. Voor dergelijke mensen zullen cursussen van drie tot zes maanden worden gegeven, welke ook open zullen staan voor Jon gens en meisjes die1 pas van school komen. Op 10 maart zal ter gelegenheid van de viering van Mohammeds hemelvaart de radiotelefoonverbinding met Bandoeng en Djakarta gesloten zijn. Hervormd Delll olierdc Predikant bouwde mee aan wijkgebouw De Ned. Hervormde Gemeente te Delfl is een w(jkgebou\v rtfker geworden, dat donderdag 1 maart In gebruik zal den genomen. Dit gebouw, dat aar Achterom staat, is door de w(jkpredi- kant ds. C. A. van Harten met behulp van z(jn gemeenteleden en anderen ge bouwd. Vele materialen werden hem gratis ter beschikking gesteld, terw(|l door allerlei inzamelingen, waarin «f predikant een zeer werkzaam aande< had. het benodigde geld bijeen werd gi bracht. Op verjaardagen ln de gezinnen va de leden van zijn gemeente kon men vei zekerd zijn van de komst van de domine< die dan wel „papieren bouwstenen' „dakspanten" enz. aan de man wist te brengen, welke geld in het laadje brach ten. Ds. Van Harten gaf echter ook zelf iet goede voorbeeld door het bouwter- ein af te graven en later stenen te los- en. Zijn voorbeeld werkte zo inaplre- end, dat velen in hun vrije uren de handen uit de mouwen staken. Zo wa* r iemand, die 250 uren stenen heeft ge- >ikt en daarmee een bedrag van zeker 'tjfhonderd gulden uitspaarde De mede- verkers waren niet alleen trouwe kerk leden maar ook onkerkelijken. In december 1954 werd de eerste spa In de grond gestoken en sndsdien is er 'gezind gewerkt, architect en aan- cr werkten belangeloos mee en de beeldhouwer Joh. Bijsterveld schonk ren gevelsteen met de naam van het ge- ,De open poort". Torre del Greco ontvangt kledingpakket toch De leerlingen van de jongensschool ln Torre del Greco bij Napels zullen waar schijnlijk het pak winterkleding en de kens. dat kinderen van de Boerejonker- school in Zaandam hun zonden, wél ont- Zoals enige dagen geleden werd ge meld. bleef het pakket in de douane loodsen van Napels liggen, omdat geen invoerrechten werden betaald. De Zaan dammers kregen te horen, dat het pak ket zou worden teruggestuurd indien het niet aan het Italiaanse Rode Kruis ter beschikking werd gesteld. Doch het Ita liaanse Rode Kruis zou de goederen od normale wijze naar behoefte distribueren, zonder rekening te houden met de spe- riale wensen ten aanzien van Torre del Thans heeft de Italiaanse ambassade In Nederland het ministerie van buitenland se zaken in Rome op de hoogte gesteld van de voorgeschiedenis. De kleding zal nu spoedig ter plaatse Thans een ruime comfortable wagen v.a. 6375.- 1 C R.A.I, stand no 10 J'U Official DKW-Dealer vt en Omstreken MAREL'S Autobedrijf N.V., Rijksstraatweg 336—340 („Den Deyl"). Tel. 2545 (K 1751). WASSENAAR Leiden Official DKW-Dealer voor de Bollenstret en Omgeving: BARKER'S AUTOMOBIELBEDRIJF, Hoofdstraat 133 Tel. K 2532—7427. SASSENHF.TM Imp. Hart Nibbrig Greeve N.V. Parkstraat 91 - Den Haag J Voorzifter vertrouwensmannen Stakingscomité denkt; nog wel een jaar vooruit te kunnen DLIJKENS DE UITLATINGEN van de voorzitter van de commissie van vertrouwensmannen uit de IJmuidense stakers, die nu reeds ruim acht weken het werk op de vloot weigeren met de eis tot handhaving en ver betering der vaste gages in de hand alsmede verbetering der secondaire ar beidsvoorwaarden, bestaat er in dit stakingscomité een voortdurende be reidheid om langs elke mogelijke weg tot een oplossing van het conflict te komen „welke personen, of welke organisaties een dergelijke oplos sing bewerkstelligen is minder belangrijk dan de oplossing zelf". Aan de andere kant heeft men tijdens een stakingsvergadering in het Patronaats gebouw te IJmuiden duidelijk laten doorschemeren, dat de actie niet lijdt aan bloedarmoede en dat zij zowel moreel als financieel te^en een aan zienlijk langere duur is opgewassen. „Desnoods duurt dit nog een jaar", zei de heer N. Akkerman, daarin bijgevallen door een der hoofdbestuurders van het Onafhankelijk Verbond den Berg. Er is gistermiddag scherp stelling ge nomen tegen de EVC. die naar de me ning yan de stakingsleiding haar ver plichtingen in financieel opzicht niet na komt en. naar enige leden van het co mité konden getuigen, ietwat onoirbart praktijken toepast bij het inzamelen var gelden voor de stakers. Wat de EVC tot gedaan heeft 4500 bijgedragen tegenover ƒ70.000 uit OVB en staker; i Bedrijfsorganisaties, de heer A. van zelf) werd bereikt op lijsten, die door het OVB waren verstrekt en de aanwezige bestuurder van de EVC, de heer A. Ki- burg heeft dan ook heel wat bittere pil len moeten slikken. Niet ln het minst van mevrouw M. Plug, die als bestuurster van de Zeelieden-vrouwenbond langs de kust zitting had genomen in het sta kingscomité, en een paar keer ongezou ten heeft gezegd, hoe zij er over denkt. Enige malen ls uit de bijeenkomst een stem naar voren gekomen, die twij felde aan de Juiste koers van de stakings leiding en die de financiële moeilijkhe den voor een aantal gezinnen te zwaar vond wegen, maar toen was uitgemaakt, dat een der sprekers reeds in november van het vorige jaar de visserij vaarwel heeft gezegd, werd hem gerepliceerd, dat er ten eerste nog lang geen armoe Is en ef ook niet zal komen, terwijl er boven dien voldoende garanties ztjn voor een langdurige voortzetting der actie. LEIDEN, BOTERMARKT 18 - DELfT, OUDE LANGENDIJK 15-16 Huldiging door directie en personeel, receptie en feestavond verwijt trof voorts de bij het N.V.V. aan gesloten C.V.Z., dat zij buiten de vissers om onderhandeld zou hebben over nieuwe sociale voorvaarden; onderhandelingen, die „alleen maar verslechteringen hebben gebracht". Inderdaad moest worden toegegeven, dat de strenge vorst van de laats ft weken de ontvolking tegenwerkte, omdat men moeilijk werk in de uitgevroren be drijven kon vinden, maar nu de lente komt heeft het stakingscomité alle hoop, dat hierin verandering gaat komen. In de afgelopen uren konden bijvoorbeeld alweer 12 stakers worden geplaatst en er zou nog meer vraag zijn, aldus de heer Akkerman. „Aanvaard ander werk ten voordele van de staking", zo besloot de voorzitter zijn betoog, „tot er straks geen staking meer zal 2ün, omdat allen voldoende brood aan de wal hebben." Namens het O.V.B. kwam de heer J. Koning aan het woord, die de wederzijdse goede wil om tot een oplossing te komen na het verschijnen van het redersant- woord memoreerde, een goede wil, die evenwel niets heeft uitgewerkt. Hij gaf de E.V.C. een veeg uit de pan ten opzichte van de coirtmunistische ondersteunings- polftiek van de actie: in twaalf dagen f 600 leek hem wel wat schraal. „En dat, terwijl de communistische pers de staking ondergraaft". Gemiddelde De heer P. van Meygaarden, chef van de orthopedische werkplaats van de Anna kliniek, heeft gisteren zijn zilveren jubi leum bij de Annakliniek gevierd, 's Mid dags werd de heer Van Meygaarden ge huldigd, zowel tijdens een ontvangst door directie en personeel als tijdens de in de recreatiezaal van de werkplaats gehouden receptie en 's avonds werd het gezin Van Meygaarden door de afdeling toneel van de personeelsvereniging een feestelijke bijeenkomst aangeboden, die tot na mid dernacht heeft geduurd. ..Het is een knal- feest geworden", zo vertelde het perso- •elslid van de Annkliniek ons, dat ons de gegevens voor dit verslag verstrekte. Achtereenvolgens hebben gistermiddag het woord tot de heer Van Meygaarden gericht prof. dr. L. J. van 'Holk. van de vereniging voor misvi den. de directeur-geneesheer, dr. K. de Snoo. de eerste behandelende genees dokter J. D. Mulder en de ondervoorzitter de personeelsvereniging, de heer C. roekhof. De woorden getuigden alle Groentesoep - speciaal nu de groente schaars en duur isl grote waardering voor het werk van de heer Van Meygaarden. Aangeboden werden een enveloppe met inhoud, een radiotoestel voor het weekendhuisje van de jubilaris en verscheidene bloemstuk ken. De receptie werd door een groot aantal genodigden bezocht, onder wie za kenrelaties en belangstellenden uit de me dische wereld. De heer Akkerman heeft een uur te laat,, omdat de bussen uit Egmond niet arriveerden, de bijeenkomst geopend en de stellingen overzien. Hij wees er op, dat na acht weken eindelijk een commen taar van de reders is losgekomen, waar uit een goede wil om tot een oplossing te komen, is gebleken. Niettemin meende hij te moeten opmerken, dat de werk gevers ln hun beschouwing over de be loningen op de vloot een gemiddelde hebben aangenomen, waarbij uiteraard ook het loon van de schippers meatelt Het gemiddelde is dus bepaald geen maatstaf en wordt door de stakingslel- ding dan ook alleen gewaardeerd als een poging om de publieke opinie te beïn vloeden. Wanneer de reders met cijfers komen, dan kunnen de vissers dit ook, zo zei de heer Akkerman, die de moei lijkheden die ontstonden, toen de stakers hun reactie hierop wilden publiceren, op het zoekraken van kopij schoof. „De reders jammeren nu," merkte h(f voorts op. „maar hun commentaar komt wel wat laat. Wjj willen de zaken beslist niet scherper stellen dan zij zijn. Het gaat nog steeds om de gages. De schip pers lopen binnen, maar de matrozen komen niet aan hun trek en als de re ders zich verweren met de opmerking, dat er schepen varen waar geld bU moet, vragen de vissers zich af. hoe de hoge directiesalarissen dan kunnen blijven ge handhaafd!" De heer Akkerman besprak voorts de vruchten langs de zuidzijde te IJmuiden. dat bepaalde schepen zouden gaan varen en hij stelde daar tegenover, dat zolang de vissers niets horen van de stakings- niet wordt gevaren. Boemerang Het ontvolkingsparool, reders opgemerkt, is niet alleen een wapen tegenover de reders, maar ook een boemerang voor de opvarenden zelf. Ge specialiseerde arbeidskrachten als de vis sers kunnen, aldus de reders, moeilijk elders werk vinden, maar het stakings comité kwam met de bewijzen, dat dit nogal meevalt zowel voor de oorlog als nu werken wel honderden vissers in findere bedrijven aan de wal en velen hunner willen zelfs niet meer terug. Het Schuld Weer 25 bloemenmeisjes naar Duitsland en België Wandelaars in Bonn krijgen hyacinten (Van onze correspondent) BONN. 2 maar Vijfentwintig Haarlemse meisjes (scho lieren en studenten tussen de 17 e jaar) zullen op 4 april a.s naar de V/est- duitse bondshoofdstnd komen om aa hoofdstedelijke voorbijgangers enkele dui zenden hgacmten uit te reiken. Deze „bloemen-ambassadrices". die door de hgacinten-stad Haarlem worden uitge zonden. zullen ook Keulen en Diisseldorf bezoeken, in de eerste plaats om reela te maken voor de bloemen die zij sul- uitdelen (en die in het seizoen dage- s per vliegtuig naar Vest-Duitsland ■den geëxporteerd) en in de tweede plaats om onder de Rijnlanders propagan. eemdelingenver- stad Het 60.000 hyacinten aan bezoekende vreem delingen aangeboden, een geste, die bij zonder goed in de smaak is gevallen er thans ook in Westduitsland (van waar ter slotte de meerderheid der buitenlands' toeristen komt, die Nederland bezoeken) zal worden gemaakt. De heren Belmont jr (van de Neder landse vreemdelingen-verkeerscentrale) en Van Willige van de Haarlemse V.V.V. zullen de bloemenmeisjes op haar Duits* reis begeleiden. Later gaan de meisjes ook nog naar België. Daar en in Westduitsland zullen zij velen kunnen vertellen van de prachtige stad midden in bollenland en zo vlak bij zee. die er op wacht buitenlandse be kkers in het komende seizoen gastvrij ontvangen. Het vorige Jaar werd. naar •n zich herinnert, een campagne ge voerd om bezoekers uit Westduitsland er- te weerhouden de bollenvelden te ;ken. aangezien het seizoen toen on- ?r samenviel met de 10-jarige her denking van de bevrijding. „Wanneer de drijfnetvissers geen ver beteringen krijgen, wordt ook de logger- vloot ontvolkt", zo ging hij voort, daar mee een uitlating van de Centrale voor Zeevarenden aanhalend, die daarmee de schuld van een eventueel nieuw conflict ln de schoenen van het O.V.B. wilde schuiven en het ontvolkingsparool ln het algemeen onverantwoord achtte. „Omdat", zo verklaarde de heer Koning dit N.V.V.- standpunt, „die ontvolking zulk een sterk punt in deze staking is geworden aan de kant van de werknemers". De persoonlijke toenaderingspogingen van enige reders jegens hun opvarenden, om hen te benaderen over hun „varens bereidheid" en de mogelijkheid om enkele schepen naar zeè te krijgen, werden even eens in beschouwing genomen door de heer Koning, die de mening uitsprak, dat de reders als persoon wel voor de verbeterde voorwaarden zijn, maar er als vereniging tegen gekant blijven Verder haalde d'e heer Koning een voorstel van een reder aan, om een com missie van zes, bestaande uit vertegen woordigers van NVV, CNV en OVB een poging te laten doen, de Woof te over bruggen. „De redens weigerden echter halsstarrig, ver t elide hij, zodat zou zijn aangetoond, dat aan die kant elke goede wil ver te zoeken is. Elk gerucht al© zou de staking worden opgeheven, ontkende hij. Er zijn geen financiële moeilijkheden, al blijft elke steun natuurlijk weflkom. Zwakke plekken Het feit, dat er bij een der grootste re derijen een opvarende aan de slag kon voor f 3 per dag méér dan de CAO-voor- waarden aangeven, noemde 6preker een teken, dat de reders de CAO wel dege lijk kunnen omzeilen. Een Katwijk6e re der wilde zelfs op de nieuwe voorwaar den laten varen. Het front van de tegen standers gaat zwakke plekken vertonen, zo meende de heer Koning, die hieruit kracht putte om de strijd vol te houden tot de overwinning zal zijn behaald. Wat het verdere verloop van de actie betreft, wees hij de vraag van de EVC om de vloot niet te ontvolken, van de hand. Hij noemde de stakers pioniers in een eerlijk gevecht. Tenslotte gaf sprekei de verze kering dat het OVB de actie moreel en financieel zal blijven steunen. Mevrouw M. Plug heeft daarop een extra-uitkering van de Zeemansvrouwen bond ad f 5,- toegezegd, enige minder hoffelijke uitlatingen ten aanzien van de kranten gedaan en verteld, dat de vrou wen met lijsten zullen rondgaan Nog geen honger... Nadien zijn enige stakers aan het woord gekomen. De standpunten zijn ro- yaad uitgewisseld. De EVC, de kranten en ook het stakingscomité kregen meerma len verwijten te horen en een der stakera de heer De Egmonder, vond het ontvol kingswapen eerder een represaille dan een eerlijke maatregel. Vervolgens klaag de hij zijn nood over de materiële achter uitgang door de actie. De heer Akkerman ging daarop even zijn boekje te buiten door de pers een geweldige afblaffer toe te dienen. Als vader van vijf kinderen kwam hij vertelden, dat er bij hem thuis nog geen honger wordt geleden! De EVC-besSuunder. de heer A. Kiburg kreeg het woord en na hem heeft de heer Akkerman6 nogmaals gerepliceerd. Tenslotte sprak de hoofdbestuurder van het OVB. de heer A. van den Berg. die opmerkte, dat de IJmuidër trawlvissers met deze actie trachten de na-oorlogse gang van zaken in Ne derland beslissend te wUzlgen. HU zag voorla als een lichtpunt, dat de re ders hun zelfverzekerdheid hebben laten varen, waaruit dan weer zou moeten blUken. dat de ontvolking bet enige middel is „om de werkgever tot overgave te dwingen!" Tarwe voor Rusland. Met Canada driejarige handelsovereenkomst gesloten 1.6 tot 2 miljard liter en transactie van 228 tot levering Canadese tarwe; tot 285 min. Boerenleenbanken, aangesloten bij Coöp Centrale Boerenleenbank. Eindho ven. en Raiffeisenbank. Utrecht, spaarden in jan J 35.8 min. (dec. 24.5 min.), stortingen 105.4 min., terugbetalingen 69,5 min.

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 4