B. en W. kwamen met nieuwe kampeerverordening oa| personenauto s Feenmoeheid moet zo krachtig mogelijk worden bestreden! Actie voor inrichting nieuwe troephuis zette goed in Nieuw hoofd op hartelijke wijze ontvangen NOVA THEATER CISKE DE RAT NIEUWE LETDSCHF COURANT 7 DONDERDAG I MAART 1956 RAAD VAN NOORDWljK Amsterdam - 23 februari 'lm 4 maart 36» tentoonstelling- kampeerwagens, toebehoren e.d. De heer RippenHet Langeveld is toch geen kolonie ran ons DE KWESTIE VAN DE kampeervergunningen in het Langeveld was deze keer weer eens één van de hoofdpunten op de agenda van de Noordwijkse gemeenteraad. Dit was nodig geworden, doordat de Raad van beroep voor de directe belastingen het raadsbesluit van 19 november 1952 inzake het heffen van leges voor vergunningen om te mogen kamperen, had vernietigd. Deze uitspraak was een uitvloeisel van een terzake door de A.N.W.B. aangekondigd proefproces, gevoerd door de heer A. Meyer te 's-Gravenhage. De beschikking van de Raad van be roep was weliswaar gebaseerd op for- mèle gronden, zodat de bedoeling van de A.N.W.B.. een rechterlijke uitspraak te krijgen over de rechtmatigheid van het heffen van leges voor kamoeervergunnin- gen, niet werd verkregen. Wel werd door deze uitspraak de rechtsgeldigheid van de kampeervergunningen dubieus gesteld, daar deze niet Rechtstreeks door B en W. werden uitgereikt, maar door de kamp houders. daartoe door B. en W. gemach tigd. De Raad van beroep achtte deze handelwijze In strijd met de gemeente lijke kampeerverordening zelf. Het college van B. en W. heeft 'ernstig gezocht naar een middel, waardoor de rechtsgeldigheid van de kampeervergun- ning boven elke twijfpl zou worden ge steld. Dit kan alleen als deze vergunnin gen ter secretarie zouden worden uitge reikt. Dit is echter zeer onpraktisch en daarom zagen B. en W. zich genoodzaakt de kampeerverordening zodanig te wij zigen, dat de kampeerders die in het be zit zijn van een kampkaart of paspoort worden vrijgesteld van het zogenaamd kampeerverbod. Dit heeft o.m. tot gevolg, dat het directe toezicht op de kampeer ders komt te vervallen. Dit zal in liet ver volg In de eerste plaats komen te be rusten bij de kamphouders. Voorts heeft dit tot gevolg, dat varn de kampeerders geen leges meer kunnen worden geheven, waardoor ook de leges-verordening moet worden gewijzigd. Hierom waren B. en W. van mening, dat het noodzakelijk was een geheel nieuwe verordening ter vaststel ling aan te bieden. De heer De Witt sprak zijn bevreem ding uit over het feit. dat dit voorstel nu reeds ter tafel was. De commissie voor het Langeveld heeft hierover niet ver gaderd, omdat 2 van de 3 leden ziek waren. Met de legeskwestie zijn we op de goede weg, aldus spr. Weliswaar zijn de inkomsten minder geworden, maar daartegenover staat, dat er veel minder arbeid behoeft te worden verricht. Spr deed in dit verband 'n tweetal suggesties, in de eerste plaats, dat meer aandacht wordt besteed aan het vuilnisophalen ln het Lapgeveld. In de tweede plaats wenste de heer De Witt voorlichting te geven aan de kamphouders, bijv. gedurende de Kolonie De burgemeester en ook wethouder Vo gelaar antwoordden hierop, dat de in- kómsten zeer zeker zullen verminderen, ipaar dat er zeer veel werk blijft voor de gemeente. De suggesties van de heer De Witt zullen worden overwogen. De heer Rippen achtte het advies van de commissie voor het Langeveld van weinig betekenis, daar er niet ver gaderd is. Voorts heeft het spr. ge frappeerd dat blijkens zijn informaties terzake, hierover geen overleg Is ge pleegd met de kampeerraad, niet met de organisatie van kamphouders, noch met de kamphouders zelf. Spr. achtte dit een grote leemte en vroeg zich af waarom dit niet was geschied. Voorts was het spr. opgevallen, dat reeds in 1954 de uitspraak van de Raad van beroep bekend was; in weerwil hier van is in 1955 rustig doorgegaan met het onrechtmatig innen van leges- Aan de andere kant was spr. zeer vol daan over het schrappen van enkele be palingen in de verordening. De heer Rip pen constateerde, d-at men blijkbaar van oordeel was. dat er een bepaald bedrag uit het Langeveld moest komen. „Hel Langeveld is toch geen kolonie van Noord- wijk", riep de heer Rippen uit. Spr. had érnstige bezwaren tegen het feit. dat de hardwerkende kamphouders in het Lan geveld wel 40 zoveel moesten gaan be talen als voorheen. Het Langeveld wordt veel te veel commercieel bezien, de be woners zijn Noordwijkers. even ais alle anderen met dezelfde rechten. Zeer .jrote bedragen worden besteed aan de plaats zelf, maar het Langeveld zit met slech te wegen, heeft geen gas en gebrekkige elektriciteits- en watervoorziening. Spr stelde voor dit punt aan te houden en eerst advies te vragen aan de kampeer- Maniei De voorzitter merkte hiertegenover op. dat er een ter zake kundige commissie voor het Langeveld bestaat, die hierom trent gehoord is. Het was dus niet nodig alle door de heer Rippen genoemde in stanties in te schakelen. Voorts moet goed worden vastgehouden dat de be slissing van de Raad van beroep niet het heffen van leges op zichzelf aantastte, maar alleen de manier van invorderen. Wegens de grote kosten, die de ge meente zich getroost, is het heffen van lege6 nodig en verantwoordelijk. De hef fing Is nu van de kampeerders verscho ven naar de kamphouders, die iets moeten delen in de grote kosten van de gemeente. Wij streven met alle kracht naar het scheppen van goede kampeermogelijk- heden in het belang van de mensen zelf. aldus de burgemeester. Er is in het Lan geveld een bepaalde ontwikkeling bezig zich te voltrekken en deze wordt door ons gestimuleerd. Het leeuwendeel zal echter moeten komen van de belanghebbenden zelf. evenals dit is geschied bij de evo lutie van de badplaats Noordwijk. Wethouder Vogelaar wees nog op hei logische van de legesheffing. Hieraan heeft de Raad van beroep dan ook niet getornd, alleen de invordering is bekriti seerd. Deze nieuwe verordening moet men zien als een fase in de ontwikkeling van het Langeveld, in het belang van de kam peerders tot stand gekomen. Gehandhaald De heer Van Rhijn gaf als lid van dt commissie nog een nadere toelichting er was ook van mening, dat deze verorde ning het Langeveld ten goede komt. De heer Van Riemsdijk was van mening, dat we met deze verordening op de goede weg zijn, nl. naar groter vrijheid en ge makkelijker kamperen. De heer Sedelaar informeerde naar de nieuwe vorm van legesheffing. Is deze conform dè gemeen tewet? De burgemeester antwoordde hier op dat de moeilijkheden voor deze nieuwe verordening juist gecoupeerd zijn. De heer Rippe handhaafde zijn voorstel tot het uitstel van behande ling. Dit werd echter niet voldoende ondersteund. De herziening van de kampeerverordening op de heffing van leges werd aangenomen m^t de stemmen van de heren Rippen en Schmohl (P.v.d.A.) tegen. De overige punten van de agenda ontlokten wei nig commentaar aan de raadsleden. Na de behandeling van diverse ver slagen kwam aan de orde het onderzoek de geloofsbrieven van het nieuw benoemde raadslid mevrouw M. J. de Ridder-Hermans. De bescheiden werden onderzocht door de heren V. d. Niet, Rip pen en Urlus. Bij moode van de heer Rippen adviseerde deze commissie tot toelating, waartoe de raad besloot. Hier door zal de tweede vrouw haar intrede doen in de Noordwijkse gemeenteraad. Een tegemoetkoming naar artikel 13 der l.o.-wet werd verstrekt aan de heer J. C Tetteroo ten behoeve van zijn zoontje. Een stuk grond aan de Egmondèi'straat werd aangekocht van de heer J. W. Schip per, waardoor deze straat kan worden verbreed. Vervolgens werd het college van B. en W. gemachtigd een aantal ge- meentewociingen opnieuw te verhuren- Kredieten Er moet naar gestreefd worden, dat de verbetering van de Weteringkade nog 'óór het hoofdseizoen 1956 haar beslag heeft gekregen. Aldus B. en W. in de toelichting op het volgend voorstel, kre diet voor bestrating en riolering van de Weteringkade. Op enkele vorige vergade ringen waren reeds kredieten hiervoor verstrekt, doch deze bleken niet voldoen de te zijn door bepaalde tegenvallers. Het krediet werd verhoogd tot f39.560. (Ook werd een aanvullend krediet ver strekt van f 13.800 voor de aanleg van de aarden baan van de Mortelstraat. Voor verbetering van de oude openbare, school aan de Sint Jeroensweg, waarvan een drietal lokalen binnenkort weer voor het onderwijs in gebruik zullen worden ge- nomén. werd een krediet van f 26.645 door de raad gedoteerd. In de raadsvergadering van 30 november 1955 werd besloten tot aankoop van de villa „Mignon", met de bedoeling in dat pand het kantoor van de gemeente-onbvan.ger onder te brengen. Be paalde voorzieningen moeten worden ge troffen om het benedengedeelte van dit woonhuis geschikt te maken voor 'n kan toor. waarin zeer veel publiek ontvangen moet worden. In overeenstemming met de >r openbare werken stelden een bedrag van f 17.000 be schikbaar te stellen voor de inrichting dit pand. zinspeling op de naam ..Mignon" stelde de heer Van Riemsdijk vast. dat dit een dure „lieveling" of „oogappel" wordt! Spr. had zich een heel andere oplossing van het ruimtegebrek op de gemeente secretarie voorgesteld, die minder kosten, nl. de afbouw van „Kareol" ei opknappen van het oude politiebureau san de Voorstraat. De burgemeester en wethouder Vog< laar toonden aan dat dit niet te verw< zen'lijken was. De heer Va Riemsdijk bleef «enter bij zijn standpunt en stemde tegen, niettegenstaande verscheidene raadsleden nem tot andere gedachten poogden brengen. Aan de Beethovenweg werd perceel grond aangekocht, waarop transformatorgebouwtje zal verrijzen. Een en ander vergde een krediet van f 8.125. Voorts werd nog een wijziging aange bracht in de machtiging aan B. en W. to! verkoop van gronden in het golfterrein en het vuurtorenplan- Belangrijk Het laatste belangrijke punt van de agenda was de instelling van een grondbedrijf en de vaststelling van de verordening op het beheer van dit bedrijf, benevens de inbreng van de In de toelichting merkten B. en W. op dat er een-veelvoud van posten in de be staat betreffende gronden welke eigen dom van de gemeente zijn. Het aantal complexen neemt jaarlijks toe al wordt aan de totale oppervlakte danig geknab beld. Vooral met het oog op de woning bouw moet men diligent blijven en vooi aanvulling zorg blijven dragen, opdat de uitbreiding van de gemeente ongestoord verder kan gaan. Dit kan echter niet blij ven doorgaan zonder zich om de finan ciële consequenties te bekommeren. Voor een duidelijk inzicht in de vraag hoe we uitkomen, 't zij met wins* of mei verlies, is het nodig een afzonderlijk ad ministratief lichaam te scheppen teneinde »en aparte commeroiële boekhouding in te itellen. De raad ging met deze gedach- tengang akkoord en besloot tot instelling een' grondbedrijf. Voorlopig zullen worden ingebracht de gronden aan de voormalige golfvelden. het vuurtorenplan- badcentrum en het vuurtorenplan noord. Bij de rondvraag drong de heer Schen- keveld aan op het verstrekken van een gratificatie aan die leden van het perso neel van de gemeente, die tijdens de vorstperiode extra werk moesten verrich ten onder moeilijke omstandigheden. Dit heeft de aandaoht van het college. De heer Van Rhijn bepleitte de totstand koming van grote boringen in afgelegen plaatsen van het dorp met het oog op eventuele branden. In dit veband werd gewezen op de recente brand aan de He renweg. waarbij geen water aanwezij was. B. en W. zullen dit met de hoofd brandmeester bespreken. De heer Van Riemsdijk tenslotte betuigde zijn grote waardering voor het werk van de politie de dierenbescherming voor hun op treden ten behoeve van de hongerende O gels in het Langeveld. Hierna volgde rog een besloten zitting. De voorzitter van het schoolbestuur, de heer S. J. van der Stoel, haalde in zijn welkomstwoord het Franse gezegde: konig is dood, leve de koning, aan. het vorige schoolhoofd, de heer Veld- yzen. gelukkig niet dood, zo zei spre id, maar hij heeft toch_wel een. geheel :uwe taak op zich genomen, en wé prij- 1 ons gelukkig zo- spoedig een opvol- r te hebben gevonden In da heer Van Houwelingen. De voorzitter zegde de heer Van Houwelingen alle medewerking :n hij sprak de hoop uit, dat er een prettige wisselwerking tussen het nieuwe Groenten veiling vereniging Katwijk Gistermiddag hield de groenteveilingsvereniging Katwijk en omstreken, in samenwerking met de afdeling Katwijk van de algemene vereniging voor bloembollencultuur, de Plantenziektenkundige Dienst en de rijkstuinbouw- consulentschappön Lisse en Amsterdam in café Fennes een voorlichtings bijeenkomst over de peenmoeheid. De vergadering die onder voorzitter schap stond van vice-voorzitter G. van der Does, werd ook bijgewoond door ir. H. W. van der Helm, rijkstuinbouwconsulent district Amstelveen en diens collega uit het district Lisse, ir. Vlag. Tenslotte werden enige films vertoond n sprak de heer Van der Does woorden an dank tot de sprekere. De heer H. Kuiper van de plantenziek- tenkundiige dienst te Wageningen sprak over het „Peencystenaaltje". Het peen- cystenaaltje is een wormpje dat vorig jaar is ontdekt en dat de veroorzaker van de peenmoeheid blijkt te zijn. Wanneer deze diertjes bij duizenden in de grond voorkomen blijft de peen rudimentair. De wormpjes moeten dus zo krachtig mo gelijk worden bestreden, daar de peen- cultuur anders aan de totale vernieti ging is blootgesteldI Onderzoekingen De plantenziektenkundige dienst heeft i de ontdekking van het aaltje terstond onderzoekingen verricht en is daar nog steed6 mee bezjg, zo zei de heer Kuiper. Aan de hand van een groot aantal dia's liet hij zien, hoe de aaltjes hun vernieti gend werk verrichten. De heer Kuiper raadde aan, in elk geval wisselcultuur ter bestrijding van de peenmoeheid toe te passen. Ook kan D.D. of formaline worden gebruikt. Het staat evenwel vaat. dat noch het een, noch het ander de peen- cystenaalfjes volkomen kan uitroeien, terwijl steeds weer nieuwe besmettingen dreigen, bijvoorbeeld door overwaaien. De heer J. IV. Vendel maakte de resul taten bekend van de proeven, die in Kat wijk en Valkenburg zijn genomen. De for- malincbehandeling bleek de beste resul taten af te werpen. De proeven zullen evenwel ook met andere preparaten wor den voortgezet. Dat deze aangelegenheid de belangstelling van de tuinders heeft, bleek wel uit de bespreking. Onkruidbestrijding De hoofdassistent bij het rijkstuinbouw- consulentschap Lisse. de heer A. de Zoete sprak vervolgens over „Chemische on kruidbestrijding in de bloembollencul tuur". Wanneer het onkruid met de hand moet worden bestreden bedragen de kos ten acht en een half millioen gulden. Wanneer de chemische onkruidbestrijding effectief wordt toegepast zullen de kos ten tot twee miljoen gulden kunnen wor den teruggebracht. De chemische bestrijding is zeer urgent door het gebrek aan arbeidskrachten. Men heeft vier soorten chemische behandeling geprobeerd, maar enkele blijken de groel- zaamheld nadelig te beïnvloeden. De on derzoekingen, dde worden voortgezet wer den door de heer De Zoete met een aan tal grafieken toegelicht. Bankdirecteur Meijer nam afscheid Zoals wij vorige week reeds meldden, gaat de directeur van de Rotterdamse Bank, kantoor Katwijk, de heer G. Meijer, met pensioen. Gistermiddag werd in café- restaurant Nieuw Brittenburg een recep tie gehouden, waar de heer en mevrouw Meijer afscheid hebben genomen. Een zeer groot aamtal vrienden en bekenden hebben het echtpaar daar de hand ge drukt De heer D. F. E. Meerburg bracht de heer Meijer dank voor de vele arbeid, die deze als penningmeester van de N.V. Koelhuis „Katwijk" heeft verricht. Hij sprak de wens uit. dat de heer Meijer deze taak nog vele jaren zal kunnen voortzetten. Namens de N.V. Visscherij Maatschappij Kennemerland sprak heer T. H. Meijering. Van de rotary-leden (de heer Meijer is penningmeester de Rotary-club Katwljk-Noordwijk) v< de de heer L. Borleffs het woord. Hij sprak waarderende woorden over de per ion er de arbeid van de scheidende di- De heer Meijer sprak een dankwoord, •aarin hij o.m. zei. dat vr.endschap waarde voor de mens heeft dan tijdelijke winst, en hij hoopte, dat het gelegde con- tussen hem en zijn vroegere cliërtten behouden zou blijven. Verkiezingen Hervormde gemeente In drie Hervormde wljkgemeenten had den gisteravond, verkiezingen plaats. In de wijtogemeente Zuid-oost werden als Feestavond Voorschotense padvinders De voorzitter van het schoolbestuur, de heer S. J. van der Stoel, be groet hier de heer en mevrouw Van Houwelingen. De heer Van Houwelingen is het nieuwe hoofd van de Willem de Zwijgerschool te Leiderdorp (Chr.-nationaal). Foto N. van der Horst W. DE ZWIJGERSCHOOL LEIDERDORP HET SCHOOLBESTUUR van de Willem de Zwijgerschool heeft het nieuwe hoofd, de heer Van Houwelingen, in een besloten vergadering enigszins feestelijk ontvangen. Onder de aanwezigen merkten we o.m. op wethouder Snel, inspecteur Schippers, de schoolhoofden A. Wissle, J. Blan- kenstein en W. Pleysier, ds. J. J. Dijk, ds. H. Sweepe, adjudant Kronenburg, de heer M. Splinter, voorzitter van het schoolbestuur der Hervormde scholen, mejuffrouw Meerburg, hoofd van de Christelijke kleuterschool, het personeel van de Willem de Zwijgerschool en de oud-voorzitter, de heer Goedhart. hoofd NOORDWUK Gevonden voorwerpen Dameswanten, handschoen. meisjes wanten, schaats, armband, 2 paar schaat sles, regenbroek, portemonnaie, ko- lenzakken, herenpolshonloge, sleutels, rui- isser, dames-handschoen, ketting, hoofddoek, sigarenaansteker, bak van weegschaal, kindersohakeflarmband. pet je. Inlichtingen uitsluitend woensdag en .aterdag van 2—3 uur op het politiebu reau Oude Zeeweg 10. Roeiwedstrjjd Wilhelmlnaschool De schoolroeiwedstrijdcn die jaarlijks door de leerlingen van de WLlhelmina- school worden gehouden zijn ook dit Jaar goed geslaagd. De uitslagen luiden al6 volgt- Lokaal I: 1. Nellly Schipper, 2 B. Klin kenberg. 3 Dea Duindam; II; 1 Jan Pae- schier, 2 Lineke Dijkema. 3 Albert Pas schier; III; 1 Martien v. Sprang. 2 Oscar Cramer, 3 Nel Francken; IV: 1 Piet Hoo rn, 2 Eeke Kruyt, 3 Greetje v. Eg- mond; V; 1 Hans Passchier. 2 Nelly Gou- driaan, 3 Leideke van Tilburg; VI: 1 Bas Heerde. 2 Rudy Schipper. 3 Joke Verboom; VII: 1 Wi'tiy Vink. 2 Piet Limd- hout, 3 Maarten Duindam Het hoogste aantal punten werd be haald door Bas van Heer-de. klasse VI. op oet gevolgd door Jan Passchier kl II. ouderling herkozen de heren J. Vooys en G. Vooys. Gekozen werden de heren A. Varkevi6ser (vac. D. van der Plas) en D. van den Oever (vac. C. den Rooijen). Als diaken werden herkozen de heren B. Mulder en Kr. de Best. Gekozen werd de heer F. Schaap (vac. C. van der Plas) In de wij'kgemeente Noord-west werden tot ouderling gekozen de heren J. A. Ge- sink (vac. T, Guijt), B. van Rijn (vac. T. van der Plas), Kl, van der Bent (vac. J. Vooys), N. Haasnoot (vac. C. Zwitser) H. Zomerveld (vac. IV. van Eijk). Tot dia ken werd gekozen de heer J. Pronk (vac, W. Aandewiel) en als dia-ken is herkozen de heer H. Vergunst. Tot ouderling werd gekozen de heer H. Schaap en tot da-aken de heer Joh. de Best. Tenslotte waren de resultaten in wij'kgemeente Zuid-West: ouderling: W. van Rijn Ivac. G. V-ooy6) en J. Verdoes (vac. Th. A. Admiraal-); diaken: herkozen W. Schaddee van Doorn, J. van Duyven- bode, P. van Duyvenibode en D. van d«i Pla6; gekozen Joh. de Best (vac Kr. Meij- vogel). Ook werd de heer Jac. Haasnoot tot ouderling en M. van der Plas tot diaken gekozen. Landdag Zaterdag 10 maart zal de bond onderwijzeressen bij het voorbereidend onderwijs een landdag in Katwijk Zee houden. Mr. K. Zürcker van het de partement van O., K. en W. zal een inlei ding houden over de wet op het kleuter onderwijs. Hoog en laag water. GEPROLONGEERD vrijdag, maandag, dinsdag, donderdag 8 uur de ouders zou ontstaan. Ook Van Houwelingen werd niet vergeten. De heer Van der Stoel heette haar in het bijzonder welkom. Geen slecht rapport De inspecteur van het lager onderwijs, de heer Schipper, zei, dat de heer Van Houwelingen niet spoedig een slecht rap port zou krijgen, omdat spreker zelf aan de benoeming heeft meegewerkt. Wethouder Snel sprak als loco-burge- eester. Het gemeentebestuur heeft grote belangstelling voor het onderwijs, zo zei e wethouder, en het is zeker niet nodig, at sommige ouders hun kinderen naar •n school ln de stad sturen! Namens de collega's werd het nieuwe schoolhoofd welkom geheten door de heer Ouwerkerk. Deze overhandigde de heer Van Houwelingen de sleutels van de Samenwerking De' heer Pleysier sprak als jongste col lega, mede namens de heer Van der Hoek het Hervormde schoolbestuur. Hoewel hij nog maar kort in Leiderdorp woont had de heer Pleysier toch al gemerkt, onder de collega's zo'n prettige irking bestaat. Het hoofd van de Chr. ulo-school, d.e heer A. Wissel,'bracht dank aan de heer Ouwerkerk voor de prettige samenwer king gedurende de afgelopen maanden. tot de heer Van Houwelingen^tfat deze zou moeten samenwerken met een bestuur, dat wel op de vingers tikt, maar gelukkig niet op de vingers ziet! Het hoofd der rijkspolitie, de heer Kro nenburg, sprak de hoop uit, dat ook tus- de heer Van Houwelingen en de politie een goede samenwerking zal ont- Ds. Sweepe zei te geloven, dat het onderwijzersambt een wonderambt is. Het hoofd van de Chr. kleuterschool Marijke, mejuffrouw Meerburg, hoopte dat haar kleuters goede leerlingen van de school van de heer Van Houwelingen zullen worden. De heer Van der Stoel dankte de heer Ouwerkerk voor het tijde lijk waarnemen van de vacature ontstaan door het vertrek van de Veldhuyzen. Nadat de heer Van Houwelingen dankwoord had gesproken sloot ds. Dijk het officiële gedeelte van de bijeenkomst, waarna de ouders van de leerlingen ge legenheid kregen met de heer Van Houwelingen kennis te maken. Jaarfeest Geref. jeugd De heer L. Schlpaanboórd, voorzitter van de oudervereniging, opende het ge combineerde jaarfeest van de jongens- club Samuel en de meisjesclub Van knop tot bloem. De meisjesclub herdacht tevens haar 25-jarig bestaan. Een spe ciaal woord van welkom richtte de zittcr tot de heer Dorrepaal. die als lid van het bondsbestuur de jaarvergadering bijwoonde. Het 'uitgebreide programma werd vlot afgewerkt. Het aardige van deze den zit tegenwoordig daarin, dat nage noeg alles door de jongens en meisjes zelf wordt gedaan, vanzelfsprekend nog wel onder enige leiding. Het meisje Fem Verra hield een inlei ding over het Leger des Hells en Jan Vervanck sprak over Israël onder druk. De heer A. Verbeek heeft een kleine blokfluitclub gevormd en wij spreken onze bewondering uit voor de goede stuk jes. die de jongelui wisten te brengen. Verscheidene kinderen zelden een ge dicht op. Namens het bondsbestuur complimen teerde de heer Dorrepaal de ouderver eniging met dit Jaarfeest. Speciaal „Van knop tot bloem" met haar 25-jarig be slaan. Spr. zei onder meer, dat dit Jeugd werk mede het fundament van de kerk vormt. Namens kerkeraad en Jeugdcen- trale sprak ds. Sweepe. HIJ moedigde an tot trouw volhouden. Mej. G. Meerburg sprak over de afge lopen 25 Jaar. Zij wees op enkele frap pante veranderingen. Het programma vermeldde verder een aantal bijbelse tableaux. Vermelding verdient zeker het stukje „Eenheid". De meisjes die daar bij een gedicht moesten zeggen, hebben dit heel goed gedaan. Geslaagd Onze plaatsgenote mejuffrouw M. van der Zwan is geslaagd voor het tweede gedeelte van het praktijk examen gezins- •erzorgftcr. Gieteravond hebben de padvindsters en padvinders in het gebouw voor Chr. Belangen een prettige feestavond ge geven. Dit feest had een bijzonder doel, waarop burgemeester C. J. v.d. Hoeven ln zijn openingswoord wees. namelijk het verzamelen van gelden en krachten voor de kvri'dhting van „Kimshoeve", het nieuwe troephui6. Na het vlaggencere- monieel van het N.P.G. sprak de burge meester als voorzitter van de plaatselijke commissie een welkomstwoord. De heer A. de Groot legde in het kort de gang van zaken op deze avond uit. zei, d-at het niet de bedoeling was ingestudeerde stukjes op te voeren, maar te laten zien wat het N.P.G. en de N.P.V. doen. Kabouters, padvindsters, welpen en pad-vinders brachten daarna op vlotte wijze een leuk programma. Vervolgens sprak de heer W. Duijts, die uiteenzette waarom hulp nodig is voor nieuwe troephuis, en hoe die hulp kan worden verleend. Voor de exploi tatie is een stichting in het leven geroe pen, waarvan burgemeester C. J. v.d. Hoeven voorzitter i6. Spreker bracht dank aan het actieve gemeentebestuur, dat de jeugdbeweging op daadwerkelijke wijze steunt. Na de pauze '.waarin een verloting was gehouden) werden twee films vertoond. Als eerste bijdrage voor „Kimshoeve" overhandigde mevrouw Jansen, namens de omgeving van de Marnixstraat, een bedrag, dat oorspronkelijk bedoeld was voor de inrichting van een speeltuin, maar dat op deze wijze ook aan he*, jeugdwerk ten goede kwam. De burge meester schonk een persoonlijke bijdrage. Bouwplan Schoolstraat De reconstructie van de Wijngaarden laan, die nu al jaren bij plannen is ge bleven, komt vrijdagavond weer ter sprake in de raadsvergadering. Was het aanvan kelijk de bedoeling, de Wijngaardenlaan zonder meer te laten aansluiten aan de Schoolstraat'Koningin Julianalaan, thans is hiervoor, op advies van waterstaat, een speciale constructie ontworpen: een drup pelvormige verkeersgeleider. Bovendien zal de rijbaan ter plaatse van de aanslui ting moeten worden verdubbeld. B. en W. hebben daarbij nog voorgesteld, tussen de Wijngaardenlaan en de Pauwenstraat parallelweg aan te leggen. De voor genomen bebouwing aan het open stuk de Schoolstraat dient iets naar ach teren te worden gebracht. Daar zullen namelijk een aantal winkels met boven woningen worden gebouwd. Contract met Lelden „De feitelijke inhoud van het model contract geeft ctas reden tot voldoening". Dit zeggen B. en W. over de nieuwe stroomleveringsovereenkomst met de ste delijke fabrieken voor gas en elektrici- e Leiden. Wat betreft de gastarieven, die lOVo hoger liggen dan die van Leiden, hebben B. en W. de bevoegdheid, deze te verlagen tot de bedragen der Leidse tarie- maar zij zijn van mening hiertoe niet te moeten overgaan. Gezien de contrac tuele verplichtingen met Leiden kunnen de elektriciteitstarieven eveneens niet worden verlaagd. Beplantingsdienst Het materiaal van de beplantingsdienst RUNSBURG Hervormde jeugd had prettig jaarfeest Gisteravond werd in de geheel bezette Kleine Kerk aan de Brouwèrstraat de jaarvergadering van de Hervormde jeugd verenigingen gehouden. Ds. H. van Gos- Mga opende de bijeenkomst, waarbij hij in het bijzonder mevrouw Höweler ver welkomde. Dankbaarheid en waardering zijn de grondgedach'en. die bij een avond als deze overheersen, zo meende de dominee. Dick van Egmond hield een inleiding over Hebreeën 12. De conclusie van zij» betoog was, dat de leden van de Jeugd verenigingen, strijdend in het geloof, de finish voor ogen moeten houden. Nadat de jaarverslagen waren uitge bracht declameerde Hulda Wischmeyer. De gezelschapsspelletjes Hersendelntng en Trek aan de bel deden het heel goed. Een gracieus uitgevoerd lintenspel oogstte vee! waardering evenals het duo Gerrit Blan- kert en Gernit van Dijk, dat met orgel en trompet enkele liederen speelde. Het hoogtepunt van de avond was de opvoering van het toneelstuk „En de oos- sen zingen hun lied". De vergadering wordt vanavond her- Vergadering Vanavond om acht uur houdt de Coöpe ratieve Boerenleenbank in de zaal achter Avondrust haar algemene vergadering VALKENBURG Jaarvergadering Jachin De Geref. jeugdvereniging „Jachin' hield in de kerk aan de Hoofdstraat haar achtste jaarvergadering, waarvoor de zijde van oud en jong goede belang stelling bestond. Na opening zei de lei der, de heer A. van Delft, dat men nog al moeite had gehad bij het instuderen van het programma. Ziekte onder de leden veroorzaakte, dat men bij sommige onder delen van het programma invallers te hulp had moeten roepen. Allereerst liet Wil Barnhoorn een stel horen over Daniël 6. Uit het jaarver slag van de secretaresse. Ria van Dijk, hoorden we, dat de vereniging 23 leden telde, terwijl ook de penningmeester, Gerrit Russchenberg, een optimistisch geluid kon laten horen: batig slot f 53.77. Enige korte samenspraken werden aardig opgevoerd. Het hoofdmoment van de avond was 'n „lentespel". Met tableau, declamatie, zang en lintenspel werd de lente bezongen en uitgebeeld. En hartelijk applaus was de dank voor alle moeite, die aan de voorbereiding van dit spel ten koste was gelegd. Een viertal meisjes nam afscheid; ze kregen ter herinnering een lepeltje. Ook de heer Van Delft en een tweetal dames mochten een geschenk ontvangen. In een kort slotwoord bracht ds. Langeler de dank over aan de leiding van de jeugd vereniging. moet door steeds toenemende werkzaam heden worden uitgebreid. Voorgesteld wordt, over te gaan tot aanschaffing van motormaaimachines. waarvan de kosten resp. f 4700 en f 1900 bedragen. Verder wordt voorgesteld, een motor truck aan te schaffen met een laadver mogen van 1 ton. Deze truck kost f 3200 Bouwrijp maken gronden VlletwUk n overeenstemming met het streven om de wonigbouw in de Vlietwijk zo spoe dig mogelijk te realiseren, komen B. en W. thans met een voorstel tot beschik baarstelling van een krediet voor het bouwrijp maken van gronden en het leggen van dienstleidingen in deze wijk. Voor het bouwrijp maken was reeds een krediet van f 78.000 beschikbaar gesteld, lelijk voor de aanvoer van zand uit het sportveldencomplex. Thans wordt een krediet van f 1.262.500 voor hetzelfde doel 'erzocht. Verder voor te leggen dienst leidingen een krediet van f 286.000 en voor uitbreiding van het aantal elektriciteits- en watermeters een van f 33.250. Burgerlijke stand Geboren: Antoinette Theresia Maria, d v J G A M Schlatmann en M M Brunklaus, Krimkade 19; Willem Marinus, z v D Klein en E Hillebrand, woonschip in de Oude Rijn; Brigitte Ursula Renate, d v L d Zwan en A J Braggaar, Nieuw Voor- dorpstraat 23; Peter, z v C H van Lavie- en J B G Goldschmeding, woonschip Johanna Bartha aan de Haagweg nabij de Vink; Hendrik, z v A Nieuwenburg en A C Roozendaal, Leidseweg 161; Geert Cor- nelis. z v J C Sluimer en H Niewold, Papelaan 192; Jacobus Cornelis. z v P Barreveld en A M Wijsman, Wijngaarden- Ondertrouwd: K G Westerbeek te Apel doorn en H A Teunissen. Overleden: Otto Zuiderbaan, 72 j, e v M E Veen; Jacobus Hoogervorst, 79 j, e v E H Hemerik; Cornelia Maria de Haan, 61 jaar. LISSE V.P.R.O.-avond In „De Taveerne" werd gisteravond een drukbezochte V.P.R O.-avond gehouden. Mej. Bruindog hield een propagandisti sche speech, waarin zij eraan herinner de. dat de V.P.R.O. vijf procertt van het aantal abonnees op radiobladen moet hebben, wil hij blijven bestaan. Het ca baretgezelschap van Benny Vreden hield de aanwezigen verder op prettige wijze Benoeming Tot hoofdopzichter bij de telefooncen trale (vacature de heer Fonteijne) is be noemd de heer P. de LugL te Hoofddorp. Chr. ^overheidspersoneel Morgenavond houdt de afdeling Lisse in de Chr. bond van overheidspersoneel m praatavond. Mr. De Waart zal proble- en bespreken. Openbare vergadering De afdeling Lisse van de S.G.P. houdt morgenavond een openbare vergadering. Ms spreker treedt op ds. Wijnmalen van Maartensdijk. Mazelen aan boord van de Sibajak Onder de 58 repatriërenden uit Indo nesië aan boord van de Sibajak Is een paar dagen voor aankomst te Rotterdam een kleine mazelenepidemie uitgebroken. Op de Lloydkade 6tonden gisteren zie kenauto's gereed om 25 zieke kinderen af te halen en over te brengen naar twea Rotterdamse ziekenhuizen. De overige passagiers konden op de gebruikelijke wijze debarkeren. op 36 tbc-patiënten na die in een geïsoleerd gedeelte van het schip waren ondergebracht. Ook voor hen had men ziekenauto's gereserveerd. De honderdduizendste bezoeker pas- seprde gistermiddag de loketten van de RAI-tentoonstelling. Visserijgolijes Voor de middenweek De woensdagmarkt werd bezocht door de SCH 153, die. 25 kisten schelvis aan voerde alsmede 15 gul en kabeljauw en 120 kool, 40 makreel, 120 haring. 130 wijting en liefst 800 stuks stijve kabel- De IJM 129 was er met 80 kisten schel vis, 15 gul en kool. 5 makreel, 30 radio en 30 wijting. 15 varia en 950 stijve en de Deense E 307 bracht 100 kisten kabeljauw en 300 stuks stijve aan. Dan was nog de HD 87 aan de afslag met 300 kisten schel vis, 60 gul en kabeljauw, 15 varia en 225 stuks stijve kabeljauwen en twee loggers zorgden tenslotte voor een aanvoer van 3000 kilo tongen en 120 kisten schol. Buiten- en binnenland De afslag was dus gauw bekeken bij deze woensdagmarkt. Het buitenland ,nam de grove schollen af voor f 12 tot f 17 en de middel deed van f 17 tot f 19, ter wijl voor de zetschollen tussen de f 33 en de f 37 betaald is. De enen brachten f 37 a f 41 op voor Billingsgate en de regels grote kabeljauwen, die naar België gingen, haalden niet meer dan f 39 tot f 50. terwijl de regels kleine van de hand gingen voor 58 a f 67. Grove tong werd verkocht voor f 2.80 tot f 2.90 en grootmiddel maak te f 2.20 tot f 2.30 met f 2.25 tot f 2.30 voor de kleinmiddel en enen noteerden f 2.75 tot f 2.80. Slips zijn tenslotte naar het buitenland gegaan voor f 2. De binnenlandse markt maakte voor de schol II f 39 tot f 43 en de drieën haalden f 26 tot f 32. Grove gullen deden f 32 tot f 33 en de middclgul haalde f 34 a f 37, terwijl de torren f 29 f 31 deden. Zwarte kool is verkocht tegen f 39 tot f 46 en alle soorten schelvis gingen van de hand voor f 40 tot f 45, terwijl de wijting f 30 haalde en de haring verkocht is tegen f 17 makreel 21 t0t 2? V°°r dC kiSte° Minister Lloyd op weg Lloyd, de Britse minister van buiten landse zaken, is gisteren' uit Londen vertrokken voor zijn bezoek aan de lan- van het middenoosten en Azië. Lloyd met zijn buitenlandse collega's en sommige staatshoofden onder meer de wereldtoestand bespreken in verbend met het Russische economische offensief.

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 7